Bartlett High School Results from the Bay Invitational at H.G. Harders Park on 9/8/18

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Burke Jr V 19:39.56 6:21 3.1 31/110 7/7 7/7 1/11 18:20
Jacob Pierce Sr V 19:24.63 6:16 3.1 25/110 6/7 6/7 1/12 18:58
Landen McNair Fr V 18:00.38 5:49 3.1 7/110 3/7 3/7 1/18 17:11
Mathias Gurthie Jr V 18:15.84 5:53 3.1 11/110 5/7 5/7 1/15 17:49
Robert Dawson So V 18:03.48 5:50 3.1 8/110 4/7 4/7 1/17 17:02
Rylee Hertter Jr V 17:58.08 5:48 3.1 6/110 2/7 2/7 1/18 17:23
Travis Jones Jr V 17:37.4 5:41 3.1 2/110 1/7 1/7 2/18 17:17
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/15 89:55
0:38
3.1 5:48 5:41 5:53 34 5:48 Travis Jones (2), Rylee Hertter (6), Landen McNair (7), Robert Dawson (8), Mathias Gurthie (11)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Francisco Ramirez So Pace 17:32.18 5:39
2 Travis Jones Jr Bartlett High School 17:37.4 5:41 1/7 1/7 2/18
3 Austin VanDyne So Fort Walton Beach 17:51.31 5:46
4 Jaylen Thigpen Sr Bleckley County 17:56.41 5:47
5 Darius Johnson So Choctawhatchee 17:56.95 5:47
6 Rylee Hertter Jr Bartlett High School 17:58.08 5:48 2/7 2/7 1/18
7 Landen McNair Fr Bartlett High School 18:00.38 5:49 3/7 3/7 1/18
8 Robert Dawson So Bartlett High School 18:03.48 5:50 4/7 4/7 1/17
9 Jonathan Staples Sr Crestview 18:04.01 5:50
10 Jacob Beadle Sr South Walton 18:12.87 5:53
11 Mathias Gurthie Jr Bartlett High School 18:15.84 5:53 5/7 5/7 1/15
12 Brandon I Meza Sr Fort Walton Beach 18:17.6 5:54
13 Ryan Sloan So Fort Walton Beach 18:29.14 5:58
14 Austin Hiner Sr Bleckley County 18:29.72 5:58
15 Jacob D'Aleo Jr South Walton 18:44.56 6:03
16 Christian Sterman So Choctawhatchee 18:52.02 6:05
17 James Webb Sr Crestview 18:52.36 6:05
18 Francesco Paone So Choctawhatchee 19:10.39 6:11
19 Jesse Kuck Fr Bleckley County 19:10.68 6:11
20 Jacob Johnson So Bleckley County 19:18.87 6:14
21 Jacob Knox Jr Choctawhatchee 19:20.98 6:15
22 William Armbruster Fr Choctawhatchee 19:23.02 6:15
23 Jacob Talmadge So Fort Walton Beach 19:23.68 6:15
24 Mason Mandrell Sr Escambia 19:24.1 6:16
25 Jacob Pierce Sr Bartlett High School 19:24.63 6:16 6/7 6/7 1/12
26 Adam Belflower Sr Bleckley County 19:25.15 6:16
27 Tanner Lotz Sr Northside Methodist 19:26.31 6:16
28 Kaden Jones So A Crawford Mosley 19:28.41 6:17
29 Brandon Phillips Jr South Walton 19:35.42 6:19
30 Aza Boykin Jr Pace 19:36.76 6:20
31 Andrew Burke Jr Bartlett High School 19:39.56 6:21 7/7 7/7 1/11
32 Julian Tausch Sr South Walton 19:40.59 6:21
33 Hunter Krumnow Fr Crestview 19:41.75 6:21
34 Chris Flores So Fort Walton Beach 19:42.35 6:21
35 Alan Cutler Jr Choctawhatchee 19:55.79 6:26
36 Lucas Campbell Sr Fort Walton Beach 19:58.68 6:27
37 Cooper Blazer So South Walton 19:59.83 6:27
38 David Santarosa Sr Choctawhatchee 20:03.96 6:28
39 Zack McFarland Jr Port Saint Joe 20:05.29 6:29
40 William Hess Jr Arnold 20:05.9 6:29
41 Julian Pilgrim Sr Bleckley County 20:08.62 6:30
42 Luke Bilger Fr Fort Walton Beach 20:09.1 6:30
43 Zamuel Compere Sr Bay 20:10.19 6:30
44 Hunter Chase Jr A Crawford Mosley 20:11.69 6:31
45 Kaden Passey Fr North Bay Haven 20:12.97 6:31
46 Chad Phillips So South Walton 20:13.42 6:31
47 Reece Gomez Sr Crestview 20:19.12 6:33
48 Mario Cole So Wewahitchka 20:23.88 6:35
49 Seth Pietrowski Jr North Bay Haven 20:32.36 6:38
50 Aiden Bolton Fr Pace 20:35.01 6:38
51 Christian Ottley Jr Pace 20:35.4 6:39
52 Spencer Barton Fr Pace 20:36.49 6:39
53 Cameron Foles So Pace 20:40.53 6:40
54 Cooper Barton Fr Pace 20:50.74 6:43
55 Elijah Smetzer Jr Bleckley County 20:54.04 6:45
56 Yezekyel Compere Jr Bay 20:54.69 6:45
57 Caleb Baeumler Fr Crestview 21:02.44 6:47
58 Brenden Jones Sr Crestview 21:16.22 6:52
59 Tanner Richardson Jr North Bay Haven 21:24.92 6:54
60 Mark Hayes Jr A Crawford Mosley 21:26.3 6:55
61 Rowan Renneke Sr A Crawford Mosley 21:37.51 6:59
62 Tristan Trenary Jr Northside Methodist 21:38.52 6:59
63 Ricky Forbes Fr Port Saint Joe 21:44.63 7:01
64 Tristin DeCroo Sr Dothan 21:46.47 7:01
65 Blake Calhoun Sr Northside Methodist 21:46.9 7:02
66 Mathew Murzyn Sr North Bay Haven 21:48.53 7:02
67 Jha'Keariyon Wright Sr Escambia 21:49.76 7:03
68 Griffin Cooley Jr North Bay Haven 21:55.97 7:05
69 Mason Kazebeer So A Crawford Mosley 22:06.3 7:08
70 Charlse Hancock So Bay 22:22.74 7:13
71 Sam Williams So Crestview 22:23.29 7:13
72 Kilian Foree So Escambia 22:23.78 7:13
73 Parker Grogan Jr North Bay Haven 22:25.02 7:14
74 Noah Lee Jr Arnold 22:26.51 7:14
75 Avery Fisher So Wewahitchka 22:34.63 7:17
76 Devan Chipp Fr South Walton 22:39.41 7:19
77 Thomas Nguyen So Bay 22:45.2 7:20
78 Christopher White Palm Bay Prep 22:45.75 7:21
79 Truong Nguyen Sr Rutherford 22:51.41 7:22
80 Zachary Murzyn So North Bay Haven 23:19.48 7:31
81 Eduardo Rodriguez So Arnold 23:23.35 7:33
82 Ryan Henry Sr Escambia 23:26.66 7:34
83 Zachary Kemp So Wewahitchka 23:30.63 7:35
84 Ethan Koss Jr Bay 23:52.8 7:42
85 Keivontie Logan Jr Rutherford 24:00.22 7:45
86 Matthew Jayroe Sr Northside Methodist 24:06.41 7:47
87 Ewan Martin Sr Arnold 24:25.61 7:53
88 Cameron Powers1 Sr Rutherford 24:31.02 7:55
89 Michael Latham Sr Rutherford 24:31.73 7:55
90 Trea Staples Fr Escambia 24:46.38 7:59
91 Brian Mcclain So Rutherford 24:47.87 8:00
92 Dakota Askew Wewahitchka 24:48.88 8:00
93 Zander Hanlon Fr Wewahitchka 24:49.02 8:00
94 Cameron Powers2 Sr Rutherford 24:53.22 8:02
95 Drake McGlon Wewahitchka 24:54.39 8:02
96 Nathaniel Runyan Wewahitchka 25:00.99 8:04
97 Davis Monteiro Fr Arnold 25:07.17 8:06
98 Jack Coskrey Dothan 25:15.89 8:09
99 Britt White Port Saint Joe 25:24.62 8:12
100 Ethan Johnston Dothan 25:24.88 8:12
101 Payton Sexton Sr Rutherford 25:33.75 8:15
102 Samuel Wills Sr Escambia 25:34.13 8:15
103 Thomas Miller Jr Palm Bay Prep 25:36.93 8:16
104 Jason Lee Fr Rutherford 25:40.2 8:17
105 Conor Slack So Escambia 25:41.99 8:17
106 Owen Armstrong Fr Dothan 25:42.15 8:17
107 Tyler Hawkins Fr A Crawford Mosley 25:43.06 8:18
108 Bryan Whitehurst Sr Dothan 25:58.58 8:23
109 Tyler Hudson Palm Bay Prep 38:16.62 12:21
110 Sebastian Marzan Palm Bay Prep 40:32.1 13:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bartlett High School
2-1-1-1-1
Gap: 0:38
89:55
17:59
5:48
34 Travis Jones
Jr
17:37
5:41
2
Rylee Hertter
Jr
17:58
5:48
6
Landen McNair
Fr
18:00
5:49
7
Robert Dawson
So
18:03
5:50
8
Mathias Gurthie
Jr
18:16
5:53
11
Jacob Pierce
Sr
19:25
6:16
25
Andrew Burke
Jr
19:40
6:21
30
2 Choctawhatchee
5-4-4-4-2
Gap: 1:26
94:43
18:57
6:07
82 Darius Johnson
So
17:57
5:47
5
Christian Sterman
So
18:52
6:05
16
Francesco Paone
So
19:10
6:11
18
Jacob Knox
Jr
19:21
6:15
21
William Armbruster
Fr
19:23
6:15
22
Alan Cutler
Jr
19:56
6:26
34
David Santarosa
Sr
20:04
6:28
37
3 Bleckley County
4-3-3-3-3
Gap: 1:29
94:21
18:52
6:05
83 Jaylen Thigpen
Sr
17:56
5:47
4
Austin Hiner
Sr
18:30
5:58
14
Jesse Kuck
Fr
19:11
6:11
19
Jacob Johnson
So
19:19
6:14
20
Adam Belflower
Sr
19:25
6:16
26
Julian Pilgrim
Sr
20:09
6:30
39
Elijah Smetzer
Jr
20:54
6:45
53
4 Fort Walton Beach
3-2-2-2-4
Gap: 1:51
93:44
18:45
6:03
84 Austin VanDyne
So
17:51
5:46
3
Brandon I Meza
Sr
18:18
5:54
12
Ryan Sloan
So
18:29
5:58
13
Jacob Talmadge
So
19:24
6:15
23
Chris Flores
So
19:42
6:21
33
Lucas Campbell
Sr
19:59
6:27
35
Luke Bilger
Fr
20:09
6:30
40
5 South Walton
7-5-5-5-5
Gap: 1:47
96:13
19:15
6:12
120 Jacob Beadle
Sr
18:13
5:53
10
Jacob D'Aleo
Jr
18:45
6:03
15
Brandon Phillips
Jr
19:35
6:19
28
Julian Tausch
Sr
19:41
6:21
31
Cooper Blazer
So
20:00
6:27
36
Chad Phillips
So
20:13
6:31
44
Devan Chipp
Fr
22:39
7:19
71
6 Crestview
6-6-6-6-6
Gap: 2:58
98:00
19:36
6:19
158 Jonathan Staples
Sr
18:04
5:50
9
James Webb
Sr
18:52
6:05
17
Hunter Krumnow
Fr
19:42
6:21
32
Reece Gomez
Sr
20:19
6:33
45
Caleb Baeumler
Fr
21:02
6:47
55
Brenden Jones
Sr
21:16
6:52
56
Sam Williams
So
22:23
7:13
66
7 Pace
1-7-7-7-7
Gap: 3:04
98:56
19:47
6:23
177 Francisco Ramirez
So
17:32
5:39
1
Aza Boykin
Jr
19:37
6:20
29
Aiden Bolton
Fr
20:35
6:38
48
Christian Ottley
Jr
20:35
6:39
49
Spencer Barton
Fr
20:36
6:39
50
Cameron Foles
So
20:41
6:40
51
Cooper Barton
Fr
20:51
6:43
52
8 A Crawford Mosley
9-8-8-8-8
Gap: 2:38
104:50
20:58
6:46
250 Kaden Jones
So
19:28
6:17
27
Hunter Chase
Jr
20:12
6:31
42
Mark Hayes
Jr
21:26
6:55
58
Rowan Renneke
Sr
21:38
6:59
59
Mason Kazebeer
So
22:06
7:08
64
Tyler Hawkins
Fr
25:43
8:18
97




9 North Bay Haven
12-10-9-9-9
Gap: 1:43
105:55
21:11
6:50
271 Kaden Passey
Fr
20:13
6:31
43
Seth Pietrowski
Jr
20:32
6:38
47
Tanner Richardson
Jr
21:25
6:54
57
Mathew Murzyn
Sr
21:49
7:02
61
Griffin Cooley
Jr
21:56
7:05
63
Parker Grogan
Jr
22:25
7:14
68
Zachary Murzyn
So
23:19
7:31
74
10 Bay
11-11-11-11-10
Gap: 3:43
110:06
22:01
7:06
310 Zamuel Compere
Sr
20:10
6:30
41
Yezekyel Compere
Jr
20:55
6:45
54
Charlse Hancock
So
22:23
7:13
65
Thomas Nguyen
So
22:45
7:20
72
Ethan Koss
Jr
23:53
7:42
78








11 Escambia
8-9-10-10-11
Gap: 5:22
111:51
22:22
7:13
312 Mason Mandrell
Sr
19:24
6:16
24
Jha'Keariyon Wright
Sr
21:50
7:03
62
Kilian Foree
So
22:24
7:13
67
Ryan Henry
Sr
23:27
7:34
76
Trea Staples
Fr
24:46
7:59
83
Samuel Wills
Sr
25:34
8:15
94
Conor Slack
So
25:42
8:17
95
12 Arnold
10-12-12-12-12
Gap: 5:01
115:29
23:06
7:27
352 William Hess
Jr
20:06
6:29
38
Noah Lee
Jr
22:27
7:14
69
Eduardo Rodriguez
So
23:23
7:33
75
Ewan Martin
Sr
24:26
7:53
80
Davis Monteiro
Fr
25:07
8:06
90








13 Wewahitchka
13-13-13-13-13
Gap: 4:25
116:07
23:13
7:29
364 Mario Cole
So
20:24
6:35
46
Avery Fisher
So
22:35
7:17
70
Zachary Kemp
So
23:31
7:35
77
Dakota Askew
-
24:49
8:00
85
Zander Hanlon
Fr
24:49
8:00
86
Drake McGlon
-
24:54
8:02
88
Nathaniel Runyan
-
25:01
8:04
89
14 Rutherford
15-15-14-14-14
Gap: 1:56
120:42
24:08
7:47
399 Truong Nguyen
Sr
22:51
7:22
73
Keivontie Logan
Jr
24:00
7:45
79
Cameron Powers1
Sr
24:31
7:55
81
Michael Latham
Sr
24:32
7:55
82
Brian Mcclain
So
24:48
8:00
84
Cameron Powers2
Sr
24:53
8:02
87
Payton Sexton
Sr
25:34
8:15
93
15 Dothan
14-14-15-15-15
Gap: 4:12
124:08
24:50
8:01
437 Tristin DeCroo
Sr
21:46
7:01
60
Jack Coskrey
-
25:16
8:09
91
Ethan Johnston
-
25:25
8:12
92
Owen Armstrong
Fr
25:42
8:17
96
Bryan Whitehurst
Sr
25:59
8:23
98








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.