Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/15/03

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abramson, David JV 18:06 6:02 3 33/45 3/7 3/14 5/6 Great Job! (SBP)
Brown, Tim JV 18:19 6:06 3 36/45 4/7 7/14 6/6 Great Job! (SBP)
Buchanan, Steven V 18:43 6:14 3 41/63 7/7 12/14 1/5 Great Job! (SBP)
cid Jeremy, Del V 18:06 6:02 3 15/63 1/7 3/14 11/17 Great Job! (SBP)
Feliz, Vince JV 16:45 5:35 3 11/45 1/7 1/14 5/11 19:43
(2:58,15.0)
19:43
(2:58,15.0)
19:43
(2:58,15.0)
19:43
(2:58,15.0)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Gregg, Brendan Fr V 18:15 6:05 3 23/63 3/7 6/14 3/8
Groth, Timothy JV 20:03 6:41 3 45/45 7/7 14/14 3/3 Great Job! (SBP)
Halliday, Scott So V 18:19 6:06 3 25/63 4/7 7/14 2/8
Lynch, Patrick Fr V 18:30 6:10 3 34/63 6/7 11/14 1/8 Great Job! (SBP)
Martin, Ricky Sr V 18:21 6:07 3 27/63 5/7 9/14 1/8 17:40 17:40 17:40 17:40
Raney, Evan Sr JV 18:22 6:07 3 37/45 5/7 10/14 3/6 19:11
(0:49,4.3)
19:11
(0:49,4.3)
19:11
(0:49,4.3)
19:11
(0:49,4.3)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Schelegle, Dustin Sr V 18:10 6:03 3 17/63 2/7 5/14 3/9 17:56 17:56 17:56 17:56
Shandy, Nathan Jr JV 19:34 6:31 3 44/45 6/7 13/14 5/5 Great Job! (SBP)
Sturges, Nathan Jr JV 17:58 5:59 3 30/45 2/7 2/14 7/8 Great Job! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/8 91:11
0:15
3 6:05 6:02 6:07 80 5:57 85:27 85:27 82:23 Del cid Jeremy (11), Dustin Schelegle (12), Brendan Gregg (17), Scott Halliday (19), Ricky Martin (21)
JV 1st 5 6/6 89:30
1:37
3 5:58 5:35 6:07 119 5:36 96:09
(6:39,6.9)
96:09
(6:39,6.9)
96:09
(6:39,6.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Vince Feliz (10), Nathan Sturges (24), David Abramson (26), Tim Brown (29), Evan Raney (30)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tom Peterson BEYER 16:55 5:38
2 Jeff Lease LINCOLN-S 17:01 5:40
3 Jake Matthews FOLSOM 17:15 5:45
4 Justin Fiske YUBA CITY 17:19 5:46
5 Luke Ridens NEVADA UNION 17:26 5:49
6 Glenn James ELK GROVE 17:29 5:50
7 Cristian Morinico H. JOHNSON 17:34 5:51
8 Patrick Lane NEVADA UNION 17:38 5:53
9 Matthew Freitas NEVADA UNION 17:39 5:53
10 Rob Zahradka FAIRFIELD 17:48 5:56
11 Alex Padilla BEYER 17:56 5:59
12 Matt Silveira BEYER 17:58 5:59
13 Amin Tiamoori LAGUNA CREEK 18:04 6:01
14 Matt Kiesz LODI 18:06 6:02
15 Del cid Jeremy Davis High 18:06 6:02 1/7 3/14 11/17 Great Job! (SBP)
16 Steven Middaugh SHELDON 18:08 6:03
17 Dustin Schelegle Sr Davis High 18:10 6:03 2/7 5/14 3/9 17:56 17:56 17:56
18 Steve Pocoroba LINCOLN-S 18:11 6:04
19 Manjit Sandhu TOKAY 18:11 6:04
20 Jay Vasquez FAIRFIELD 18:12 6:04
21 Tyler Freeman NEVADA UNION 18:13 6:04
22 Humberto Gonzalez LODI 18:13 6:04
23 Brendan Gregg Fr Davis High 18:15 6:05 3/7 6/14 3/8
24 Jeff Merrill LODI 18:18 6:06
25 Scott Halliday So Davis High 18:19 6:06 4/7 7/14 2/8
26 Sam Doshier NAPA 18:20 6:07
27 Ricky Martin Sr Davis High 18:21 6:07 5/7 9/14 1/8 17:40 17:40 17:40
28 Mitch Findley NAPA 18:21 6:07
29 Brian Dell NEVADA UNION 18:25 6:08
30 Jp Gonzalez LAGUNA CREEK 18:27 6:09
31 Loren Newman NAPA 18:28 6:09
32 Reid Smith NAPA 18:29 6:10
33 Mike Gerald WOODLAND 18:30 6:10
34 Patrick Lynch Fr Davis High 18:30 6:10 6/7 11/14 1/8 Great Job! (SBP)
35 Adam Switters FOLSOM 18:36 6:12
36 David Zevely LINCOLN-S 18:37 6:12
37 Kameron Allen LINCOLN-S 18:38 6:13
38 Lars Gaal LINCOLN-S 18:39 6:13
39 Andrew Grant LODI 18:42 6:14
40 Jimmy Dunn FAIRFIELD 18:43 6:14
41 Steven Buchanan Davis High 18:43 6:14 7/7 12/14 1/5 Great Job! (SBP)
42 Brian Nilsen LINCOLN-S 18:49 6:16
43 Robin Carr NEVADA UNION 18:52 6:17
44 Brandon Mynear LODI 18:56 6:19
45 Anthony Costales FAIRFIELD 19:00 6:20
46 Kyle Miller BEYER 19:01 6:20
47 Bo Bassham NAPA 19:01 6:20
48 Karl Hansen BEAR CREEK 19:02 6:21
49 Josh Anderson FAIRFIELD 19:06 6:22
50 Chou Vue FRANKLIN-S 19:07 6:22
51 Joe Sanders FAIRFIELD 19:10 6:23
52 Tom Dunehew FAIRFIELD 19:14 6:25
53 Damon Baker FOLSOM 19:17 6:26
54 Cory Grove FOLSOM 19:18 6:26
55 Jonathan Kimzey LINCOLN-S 19:18 6:26
56 Bryan Dyer FOLSOM 19:25 6:28
57 Keith Person NAPA 19:38 6:33
58 Andrew Bulock FOLSOM 19:50 6:37
59 Jacob Wolf LODI 20:06 6:42
60 Roberto Cortes LODI 20:15 6:45
61 Spencer Rooney BEYER 20:27 6:49
62 Trevor Robertson NEVADA UNION 20:37 6:52
63 Josh Cramer BEYER 22:35 7:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 NEVADA UNION
4-1-1-1-1
Gap: 0:59
89:21
17:52
5:57
53 Luke Ridens
-
17:26
5:49
4
Patrick Lane
-
17:38
5:53
5
Matthew Freitas
-
17:39
5:53
6
Tyler Freeman
-
18:13
6:04
15
Brian Dell
-
18:25
6:08
23
Robin Carr
-
18:52
6:17
35
Trevor Robertson
-
20:37
6:52
52
2 Davis High
7-5-3-3-2
Gap: 0:15
91:11
18:14
6:05
80 Del cid Jeremy

18:06
6:02
11
Dustin Schelegle
Sr
18:10
6:03
12
Brendan Gregg
Fr
18:15
6:05
17
Scott Halliday
So
18:19
6:06
19
Ricky Martin
Sr
18:21
6:07
21
Patrick Lynch
Fr
18:30
6:10
26
Steven Buchanan

18:43
6:14
33
3 LINCOLN-S
2-3-4-4-3
Gap: 1:38
91:06
18:13
6:04
102 Jeff Lease
-
17:01
5:40
2
Steve Pocoroba
-
18:11
6:04
13
David Zevely
-
18:37
6:12
28
Kameron Allen
-
18:38
6:13
29
Lars Gaal
-
18:39
6:13
30
Brian Nilsen
-
18:49
6:16
34
Jonathan Kimzey
-
19:18
6:26
45
4 BEYER
1-1-2-2-4
Gap: 3:32
92:17
18:27
6:09
107 Tom Peterson
-
16:55
5:38
1
Alex Padilla
-
17:56
5:59
8
Matt Silveira
-
17:58
5:59
9
Kyle Miller
-
19:01
6:20
38
Spencer Rooney
-
20:27
6:49
51
Josh Cramer
-
22:35
7:32
53




5 LODI
6-6-5-5-5
Gap: 0:50
92:15
18:27
6:09
111 Matt Kiesz
-
18:06
6:02
10
Humberto Gonzalez
-
18:13
6:04
16
Jeff Merrill
-
18:18
6:06
18
Andrew Grant
-
18:42
6:14
31
Brandon Mynear
-
18:56
6:19
36
Jacob Wolf
-
20:06
6:42
49
Roberto Cortes
-
20:15
6:45
50
6 FAIRFIELD
5-4-6-6-6
Gap: 1:18
92:49
18:34
6:11
130 Rob Zahradka
-
17:48
5:56
7
Jay Vasquez
-
18:12
6:04
14
Jimmy Dunn
-
18:43
6:14
32
Anthony Costales
-
19:00
6:20
37
Josh Anderson
-
19:06
6:22
40
Joe Sanders
-
19:10
6:23
41
Tom Dunehew
-
19:14
6:25
42
6 NAPA
8-8-7-7-6
Gap: 0:41
92:39
18:32
6:11
130 Sam Doshier
-
18:20
6:07
20
Mitch Findley
-
18:21
6:07
22
Loren Newman
-
18:28
6:09
24
Reid Smith
-
18:29
6:10
25
Bo Bassham
-
19:01
6:20
39
Keith Person
-
19:38
6:33
47




8 FOLSOM
3-7-8-8-8
Gap: 2:10
93:51
18:46
6:15
163 Jake Matthews
-
17:15
5:45
3
Adam Switters
-
18:36
6:12
27
Damon Baker
-
19:17
6:26
43
Cory Grove
-
19:18
6:26
44
Bryan Dyer
-
19:25
6:28
46
Andrew Bulock
-
19:50
6:37
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Robert Rishwain LINCOLN-S 16:25 5:28
2 Roger Casillas LINCOLN-S 16:34 5:31
3 Nathan Jones NEVADA UNION 16:35 5:32
4 Chris Wesely DEL CAMPO 16:36 5:32
5 Parker Brown NEVADA UNION 16:38 5:33
6 Marlon Olegario JESUIT 16:43 5:34
7 Scott Mcory JESUIT 16:43 5:34
8 Cole Pettit NEVADA UNION 16:44 5:35
9 Matthew Wittler NEVADA UNION 16:44 5:35
10 Matt Swazas JESUIT 16:45 5:35
11 Vince Feliz Davis High 16:45 5:35 1/7 1/14 5/11 19:43
(2:58)
19:43
(2:58)
19:43
(2:58)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
12 Mike Saxton GRANITE BAY 16:57 5:39
13 Ryan Scheel FOLSOM 16:58 5:39
14 Chris Seus EAST UNION 16:59 5:40
15 Brian Marks JESUIT 17:01 5:40
16 Iaian Blamey JESUIT 17:02 5:41
17 Eric Lawson SHELDON 17:08 5:43
18 Sean Ross JESUIT 17:12 5:44
19 Stuart Short GRANITE BAY 17:13 5:44
20 Zach Haas NEVADA UNION 17:19 5:46
21 Adam Knight NEVADA UNION 17:22 5:47
22 Sean Henry NEVADA UNION 17:25 5:48
23 Brett Loper GRANITE BAY 17:30 5:50
24 Jeryme Hutchison WOODLAND 17:30 5:50
25 Philip Ramos SHELDON 17:34 5:51
26 Bert david Copsey ELK GROVE 17:34 5:51
27 Matt Fitzgerald SHELDON 17:40 5:53
28 Jack Waite SHELDON 17:41 5:54
29 Jon Halla EAST UNION 17:57 5:59
30 Nathan Sturges Jr Davis High 17:58 5:59 2/7 2/14 7/8 Great Job! (SBP)
31 Ranjeet Anand GRANITE BAY 18:02 6:01
32 Ryan Davis FOLSOM 18:02 6:01
33 David Abramson Davis High 18:06 6:02 3/7 3/14 5/6 Great Job! (SBP)
34 Albert Chan LINCOLN-S 18:08 6:03
35 Andrew Raygoza LINCOLN-S 18:11 6:04
36 Tim Brown Davis High 18:19 6:06 4/7 7/14 6/6 Great Job! (SBP)
37 Evan Raney Sr Davis High 18:22 6:07 5/7 10/14 3/6 19:11
(0:49)
19:11
(0:49)
19:11
(0:49)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
38 Ted Novack SHELDON 18:25 6:08
39 Matt Streicher GRANITE BAY 18:29 6:10
40 Ryan Finn GRANITE BAY 18:34 6:11
41 Jason Brendl SHELDON 18:47 6:16
42 Eric Foresman GRANITE BAY 18:56 6:19
43 Shaun Callahan LINCOLN-S 19:17 6:26
44 Nathan Shandy Jr Davis High 19:34 6:31 6/7 13/14 5/5 Great Job! (SBP)
45 Timothy Groth Davis High 20:03 6:41 7/7 14/14 3/3 Great Job! (SBP)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 NEVADA UNION
2-2-1-1-1
Gap: 0:44
84:00
16:48
5:36
39 Nathan Jones
-
16:35
5:32
3
Parker Brown
-
16:38
5:33
4
Cole Pettit
-
16:44
5:35
7
Matthew Wittler
-
16:44
5:35
8
Zach Haas
-
17:19
5:46
17
Adam Knight
-
17:22
5:47
18
Sean Henry
-
17:25
5:48
19
2 JESUIT
3-3-2-2-2
Gap: 0:19
84:14
16:51
5:37
45 Marlon Olegario
-
16:43
5:34
5
Scott Mcory
-
16:43
5:34
6
Matt Swazas
-
16:45
5:35
9
Brian Marks
-
17:01
5:40
12
Iaian Blamey
-
17:02
5:41
13
Sean Ross
-
17:12
5:44
15




3 LINCOLN-S
1-1-3-3-3
Gap: 2:52
88:35
17:43
5:54
94 Robert Rishwain
-
16:25
5:28
1
Roger Casillas
-
16:34
5:31
2
Albert Chan
-
18:08
6:03
27
Andrew Raygoza
-
18:11
6:04
28
Shaun Callahan
-
19:17
6:26
36








4 GRANITE BAY
5-4-4-4-4
Gap: 1:32
88:11
17:38
5:53
104 Mike Saxton
-
16:57
5:39
11
Stuart Short
-
17:13
5:44
16
Brett Loper
-
17:30
5:50
20
Ranjeet Anand
-
18:02
6:01
25
Matt Streicher
-
18:29
6:10
32
Ryan Finn
-
18:34
6:11
33
Eric Foresman
-
18:56
6:19
35
5 SHELDON
6-6-5-5-5
Gap: 1:17
88:28
17:42
5:54
111 Eric Lawson
-
17:08
5:43
14
Philip Ramos
-
17:34
5:51
21
Matt Fitzgerald
-
17:40
5:53
22
Jack Waite
-
17:41
5:54
23
Ted Novack
-
18:25
6:08
31
Jason Brendl
-
18:47
6:16
34




6 Davis High
4-5-6-6-6
Gap: 1:37
89:30
17:54
5:58
119 Vince Feliz

16:45
5:35
10
Nathan Sturges
Jr
17:58
5:59
24
David Abramson

18:06
6:02
26
Tim Brown

18:19
6:06
29
Evan Raney
Sr
18:22
6:07
30
Nathan Shandy
Jr
19:34
6:31
37
Timothy Groth

20:03
6:41
38
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

12 races + combined.


All Girls Races

11 races + combined.