Davis High Results from the Nevada Union Invitational at Nevada Union HS on 9/13/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Amin, Saatyaki Sr JV 33:43.7 10:53 3.1 136/137 8/8 30/30 8/8
Buddingh, Ben Sr JV 20:57.9 6:46 3.1 37/137 4/8 17/30 4/16 19:10
Coates, Corey Jr V 16:17.2 5:15 3.1 4/126 2/6 2/30 1/20 16:14 Great Job! (SBP)
De La Mora, Brian So F/S 17:55 5:47 3.1 3/124 1/16 5/30 2/17
Estrada, Roberto Jr JV 25:49.9 8:20 3.1 116/137 7/8 28/30 6/8
Faye, Hans Jr V 17:59.5 5:48 3.1 40/126 5/6 6/30 2/18 Great Job! (SBP)
Gonzalez, Daniel Fr F/S 22:08.9 7:09 3.1 66/124 11/16 22/30 1/4
Greenough, Ryan Fr F/S 18:29.8 5:58 3.1 7/124 2/16 9/30 2/16
Hough, Grayson Jr V 17:54.3 5:47 3.1 35/126 4/6 4/30 3/19 17:06
Hunter, Dard Jr V 18:00.5 5:49 3.1 42/126 6/6 7/30 1/17 18:33
(0:33,2.9)
Great Job! (SBP, DPR)
Jensen, Kabir So F/S 19:39.4 6:20 3.1 22/124 5/16 13/30 1/12 18:40
Jorgensen, Greg So F/S 20:35.8 6:39 3.1 38/124 7/16 15/30 1/8
Kim, Daniel Sr JV 20:43.3 6:41 3.1 33/137 3/8 16/30 5/20
Kinkle, Matthew So F/S 21:05.2 6:48 3.1 47/124 8/16 18/30 2/7
Linvill, Kirby So F/S 22:07.3 7:08 3.1 64/124 10/16 21/30 1/5
McFarland, Sherman So F/S 22:05.1 7:07 3.1 60/124 9/16 20/30 3/5
McIntyre, Tim Fr F/S 24:39.7 7:57 3.1 99/124 15/16 27/30 1/2
McNally, Colin Sr JV 21:47.5 7:02 3.1 56/137 5/8 19/30 4/14 20:15
Naemeh, Hamidreza So F/S 19:20.3 6:14 3.1 17/124 4/16 12/30 1/13
Petersen, Drew Sr V 16:57.7 5:28 3.1 10/126 3/6 3/30 1/20 16:41
Petersen, Matt Sr V 15:44.8 5:05 3.1 1/126 1/6 1/30 1/20 16:08
(0:23,2.4)
Great Job! (DPR)
Riestenberg, Bob Jr JV 18:28.7 5:58 3.1 3/137 1/8 8/30 3/22
Soto, Bryan Jr JV 18:53.6 6:06 3.1 5/137 2/8 11/30 1/22
Toft, Reinert Fr F/S 20:35.5 6:39 3.1 37/124 6/16 14/30 4/10
Van Deynze, Braeden So F/S 18:38.6 6:01 3.1 8/124 3/16 10/30 1/14 19:41
(1:02,5.3)
Great Job! (DPR)
Wall, Matt So F/S 22:37.1 7:18 3.1 72/124 12/16 23/30 1/3
Weisker, Matthew So F/S 22:39.4 7:19 3.1 73/124 13/16 24/30 1/3
Wilson, Alexander So F/S 27:24 8:50 3.1 118/124 16/16 29/30 1/2 Great Job! (SBP)
Yang, Nathan Sr JV 23:03.9 7:26 3.1 78/137 6/8 25/30 5/10 20:32
Young, William Fr F/S 23:47.3 7:40 3.1 88/124 14/16 26/30 1/3
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/18 84:54
2:15
3.1 5:29 5:05 5:48 90 5:29 Matt Petersen (1), Corey Coates (4), Drew Petersen (10), Grayson Hough (35), Hans Faye (40)
JV 1st 5 4/14 100:51
3:19
3.1 6:30 5:58 7:02 99 6:21 Bob Riestenberg (1), Bryan Soto (2), Daniel Kim (25), Ben Buddingh (28), Colin McNally (43)
F/S 1st 5 1/12 94:03
1:44
3.1 6:04 5:47 6:20 57 6:02 Brian De La Mora (3), Ryan Greenough (7), Braeden Van Deynze (8), Hamidreza Naemeh (17), Kabir Jensen (22)
F/S 2nd 5 2/5 106:29
1:32
3.1 6:52 6:39 7:08 50 6:51 Reinert Toft (4), Greg Jorgensen (5), Matthew Kinkle (9), Sherman McFarland (14), Kirby Linvill (18)
F/S 3rd 5 1/2 115:52
2:31
3.1 7:29 7:09 7:57 17 7:29 Daniel Gonzalez (1), Matt Wall (2), Matthew Weisker (3), William Young (5), Tim McIntyre (6)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Petersen Sr Davis High 15:44.8 5:05 1/6 1/30 1/20
2 Garrett Seawell Woodcreek 15:49.4 5:06
3 Bryan Tibaduiza Galena 15:53 5:07
4 Corey Coates Jr Davis High 16:17.2 5:15 2/6 2/30 1/20 Great Job! (SBP)
5 Bryan Jordan Galena 16:18.2 5:16
6 Jesse Arellano Madera 16:35.5 5:21
7 Dan Mitchell Del Campo 16:36.1 5:21
8 Cary Dunagan Reno 16:45.5 5:24
9 Brandon Nied Reno 16:45.9 5:24
10 Drew Petersen Sr Davis High 16:57.7 5:28 3/6 3/30 1/20
11 Zachary Zadrozna Rocklin 17:06.8 5:31
12 Matt Case Del Campo 17:08.9 5:32
13 Russell Smithson Reno 17:09.5 5:32
14 Sam O'Hair Rocklin 17:10.6 5:32
15 Geoffrey Hull McQueen 17:12.6 5:33
16 Alex Edwards Rocklin 17:13.4 5:33
17 Tommy Sulivan Galena 17:13.7 5:33
18 Tyler Raposa Woodcreek 17:15.3 5:34
19 Robert Pflasterer Del Campo 17:18.4 5:35
20 Richard Shroy Carson 17:19.3 5:35
21 Scott Valentine Nevada Union 17:20.4 5:36
22 Jon Ahmann Pleasant Grove 17:20.6 5:36
23 Cody Freeman Reno 17:30.5 5:39
24 Clayton Daly Folsom 17:31.4 5:39
25 Liem Nguyen Sheldon 17:32.5 5:40
26 Colin Bruice Rocklin 17:34.4 5:40
27 Jacob Trujillo Ponderosa 17:46.8 5:44
28 Cassidy Bertsch Granite Bay 17:47.3 5:44
29 Francisco Santiago Madera 17:47.8 5:44
30 Zack Speth Reno 17:48.4 5:45
31 Tom Dowdin Chico 17:50.3 5:45
32 Spencer Mason Woodcreek 17:51.5 5:46
33 Daniel Nickerson Folsom 17:52.1 5:46
34 Logan Phillipi Carson 17:52.7 5:46
35 Grayson Hough Jr Davis High 17:54.3 5:47 4/6 4/30 3/19
36 Luis Garnica Madera 17:57.4 5:48
37 Christopher Bolt Galena 17:57.9 5:48
38 Thomas McAtee Nevada Union 17:58.1 5:48
39 David Stagg Pleasant Grove 17:59 5:48
40 Hans Faye Jr Davis High 17:59.5 5:48 5/6 6/30 2/18 Great Job! (SBP)
41 Kevin Nielsen Granite Bay 18:00 5:48
42 Dard Hunter Jr Davis High 18:00.5 5:49 6/6 7/30 1/17 Great Job! (SBP)
43 Jack Nevins Del Campo 18:03.5 5:50
44 Stephen O'Donnel Granite Bay 18:04 5:50
45 Joe Abittan Reno 18:07.3 5:51
46 Mitchell Hawkins Ponderosa 18:08.1 5:51
47 Brent Moyles Carson 18:10.3 5:52
48 Riley Rupperthal Ponderosa 18:13.5 5:53
49 Kevin Poytress Madera 18:14.7 5:53
50 James Sconyers Sheldon 18:18.2 5:54
51 Ian Faulds McQueen 18:19.5 5:55
52 Artem Pyryev Del Campo 18:27.1 5:57
53 Zack Mapes Carson 18:30.1 5:58
54 Luke Parker Sheldon 18:34 5:59
55 Evan Richards Carson 18:38.9 6:01
56 Seth Lawrence Ponderosa 18:39.1 6:01
57 Kyle Roberts Rocklin 18:39.7 6:01
58 Ryan Vilfer Granite Bay 18:40.1 6:01
59 Brandon Robison Folsom 18:45.2 6:03
60 David McMasters Carson 18:45.7 6:03
61 Gurp Mann Woodcreek 18:49.1 6:04
62 Grayson Curtis Nevada Union 18:52.6 6:05
63 Paul Berzinas Ponderosa 18:53.2 6:06
64 Brancon Bournacorsi Carson 18:54.6 6:06
65 Simon Lambert Nevada Union 18:55 6:06
66 Andrew Walker Ponderosa 18:56.2 6:07
67 Will Vance Sheldon 18:56.6 6:07
68 Travis Peska Woodcreek 18:58.3 6:07
69 Patrick Franco Chico 19:03.7 6:09
70 Benjamin Portillo McQueen 19:04 6:09
71 Luis Zuniga Yuba City 19:07.7 6:10
72 Jonnathon Terry Del Campo 19:08.3 6:10
73 Tyler Freday Sheldon 19:09.1 6:11
74 Bryan Edwards Rocklin 19:09.3 6:11
75 Michael Staab Madera 19:16.9 6:13
76 Alvin Chan Sheldon 19:17.5 6:13
77 Jared Abbott Galena 19:18.3 6:14
78 Andy Smith Woodcreek 19:21.2 6:15
79 Cameron Mullins Galena 19:26.5 6:16
80 Matt Supan Pleasant Grove 19:27.4 6:17
81 Mitchell White Granite Bay 19:30.4 6:18
82 Craig Donohoe Nevada Union 19:31 6:18
83 Nick Anderson Granite Bay 19:31.3 6:18
84 Andrew Lowrence Ponderosa 19:31.8 6:18
85 Sean Ellis Folsom 19:32.4 6:18
86 Christian Valoria Oakmont 19:36.4 6:19
87 Brian Hanley Oakmont 19:37.3 6:20
88 Devin Gibson Oakmont 19:41 6:21
89 Anthony Green Oakmont 19:46 6:23
90 Elliott Yardley Woodcreek 19:48.8 6:23
91 Ryan Jones Rocklin 19:49.6 6:24
92 Jon Schafer Oakmont 19:52.4 6:25
93 Josh Bardet Granite Bay 20:00.1 6:27
94 Hallam Trevor McQueen 20:00.4 6:27
95 Garrett Kaiser Oakmont 20:00.8 6:27
96 Nick Maes Chico 20:07.9 6:30
97 Tasbeir Singh Monterey Trail 20:08.6 6:30
98 Alec Donahue Nevada Union 20:12.1 6:31
99 Chris Barr Chico 20:13.7 6:32
100 Brandt Bastad Pleasant Grove 20:24.8 6:35
101 Kevin Foote McQueen 20:31.8 6:37
102 Matt Lipps Oakmont 20:33.4 6:38
103 Juan Garcia Madera 20:34.1 6:38
104 Matthew Tradewell McQueen 20:38.3 6:39
105 Satvir Bains Yuba City 20:38.8 6:40
106 Nick Featherston Monterey Trail 20:39.5 6:40
107 Harjit Singh Yuba City 20:40 6:40
108 Nolan Hutchings Madera 20:57.9 6:46
109 Ben Menzies Nevada Union 21:16.2 6:52
110 Trevor Hammill Yuba City 21:33.2 6:57
111 Matt Gallacher Pleasant Grove 21:39.4 6:59
112 David Lee Folsom 22:02.7 7:07
113 Jacob Baumgartner Roseville 22:28.3 7:15
114 Evan Pratt Roseville 22:34 7:17
115 Jared Porter Pleasant Grove 22:39.6 7:19
116 Estefan Oliveras Roseville 22:40.3 7:19
117 Paramdeep Sandhu Folsom 22:51.3 7:22
118 Dan Mejia Chico 23:05.8 7:27
119 Antony Tran Monterey Trail 23:29.8 7:35
120 Satvinder Singh Yuba City 23:37.9 7:37
121 Razzada Rashed Yuba City 23:51.6 7:42
122 Sukhdeep Singh Monterey Trail 24:07 7:47
123 Robert McGuigan Yuba City 25:37 8:16
124 Craig Lefever Yuba City 25:38.4 8:16
125 Eric Graham Pleasant Grove 26:31.4 8:33
126 Johnny Busick Pleasant Grove 27:35.6 8:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Reno
6-3-3-2-1
Gap: 1:03
86:00
17:12
5:33
83 Cary Dunagan
-
16:46
5:24
8
Brandon Nied
-
16:46
5:24
9
Russell Smithson
-
17:10
5:32
13
Cody Freeman
-
17:31
5:39
23
Zack Speth
-
17:48
5:45
30








2 Davis High
1-1-1-1-2
Gap: 2:15
84:54
16:59
5:29
90 Matt Petersen
Sr
15:45
5:05
1
Corey Coates
Jr
16:17
5:15
4
Drew Petersen
Sr
16:58
5:28
10
Grayson Hough
Jr
17:54
5:47
35
Hans Faye
Jr
18:00
5:48
40








3 Rocklin
7-6-5-4-3
Gap: 1:33
87:45
17:33
5:40
124 Zachary Zadrozna
-
17:07
5:31
11
Sam O'Hair
-
17:11
5:32
14
Alex Edwards
-
17:13
5:33
16
Colin Bruice
-
17:34
5:40
26
Kyle Roberts
-
18:40
6:01
57








4 Del Campo
5-4-4-5-4
Gap: 1:51
87:34
17:31
5:39
133 Dan Mitchell
-
16:36
5:21
7
Matt Case
-
17:09
5:32
12
Robert Pflaster
-
17:18
5:35
19
Jack Nevins
-
18:04
5:50
43
Artem Pyryev
-
18:27
5:57
52








5 Galena
3-2-2-3-5
Gap: 3:25
86:41
17:20
5:36
139 Bryan Tibaduiz
-
15:53
5:07
3
Bryan Jordan
-
16:18
5:16
5
Tommy Sulivan
-
17:14
5:33
17
Christop Bolt
-
17:58
5:48
37
Jared Abbott
-
19:18
6:14
77








6 Woodcreek
2-5-6-6-6
Gap: 3:09
88:44
17:45
5:43
181 Garrett Seawell
-
15:49
5:06
2
Tyler Raposa
-
17:15
5:34
18
Spencer Mason
-
17:52
5:46
32
Gurp Mann
-
18:49
6:04
61
Travis Peska
-
18:58
6:07
68








7 Madera
4-7-7-7-7
Gap: 2:41
89:52
17:58
5:48
195 Jesse Arellano
-
16:36
5:21
6
Francisc Santiago
-
17:48
5:44
29
Luis Garnica
-
17:57
5:48
36
Kevin Poytress
-
18:15
5:53
49
Michael Staab
-
19:17
6:13
75








8 Carson
9-8-8-8-8
Gap: 1:20
90:31
18:06
5:50
209 Richard Shroy
-
17:19
5:35
20
Logan Phillipi
-
17:53
5:46
34
Brent Moyles
-
18:10
5:52
47
Zack Mapes
-
18:30
5:58
53
Evan Richards
-
18:39
6:01
55








9 Ponderosa
14-14-11-10-9
Gap: 1:06
91:41
18:20
5:55
240 Jacob Trujillo
-
17:47
5:44
27
Mitchell Hawkins
-
18:08
5:51
46
Riley Rupperth
-
18:14
5:53
48
Seth Lawrence
-
18:39
6:01
56
Paul Berzinas
-
18:53
6:06
63








10 Granite Bay
15-13-9-9-10
Gap: 1:43
92:02
18:24
5:56
252 Cassidy Bertsch
-
17:47
5:44
28
Kevin Nielsen
-
18:00
5:48
41
Stephen O'Donnel
-
18:04
5:50
44
Ryan Vilfer
-
18:40
6:01
58
Mitchell White
-
19:30
6:18
81








11 Nevada Union
10-10-11-11-11
Gap: 2:11
92:37
18:31
5:59
268 Scott Valentin
-
17:20
5:36
21
Thomas McAtee
-
17:58
5:48
38
Grayson Curtis
-
18:53
6:05
62
Simon Lambert
-
18:55
6:06
65
Craig Donohoe
-
19:31
6:18
82








12 Sheldon
13-15-13-12-12
Gap: 1:37
92:30
18:30
5:58
269 Liem Nguyen
-
17:33
5:40
25
James Sconyers
-
18:18
5:54
50
Luke Parker
-
18:34
5:59
54
Will Vance
-
18:57
6:07
67
Tyler Freday
-
19:09
6:11
73








13 Folsom
12-9-10-13-13
Gap: 4:31
95:44
19:09
6:11
311 Clayton Daly
-
17:31
5:39
24
Daniel Nickerso
-
17:52
5:46
33
Brandon Robison
-
18:45
6:03
59
Sean Ellis
-
19:32
6:18
85
David Lee
-
22:03
7:07
110








14 McQueen
8-12-14-14-14
Gap: 3:19
95:08
19:02
6:08
330 Geoffrey Hull
-
17:13
5:33
15
Ian Faulds
-
18:20
5:55
51
Benjamin Portillo
-
19:04
6:09
70
Hallam Trevor
-
20:00
6:27
94
Kevin Foote
-
20:32
6:37
100








15 Pleasant Grove
11-11-15-15-15
Gap: 4:19
96:51
19:22
6:15
349 Jon Ahmann
-
17:21
5:36
22
David Stagg
-
17:59
5:48
39
Matt Supan
-
19:27
6:17
80
Brandt Bastad
-
20:25
6:35
99
Matt Gallache
-
21:39
6:59
109








16 Chico
16-16-16-16-16
Gap: 5:16
100:21
20:04
6:28
407 Tom Dowdin
-
17:50
5:45
31
Patrick Franco
-
19:04
6:09
69
Nick Maes
-
20:08
6:30
96
Chris Barr
-
20:14
6:32
98
Dan Mejia
-
23:06
7:27
113








17 Oakmont
18-17-17-17-17
Gap: 0:16
98:33
19:43
6:21
442 Christia Valoria
-
19:36
6:19
86
Brian Hanley
-
19:37
6:20
87
Devin Gibson
-
19:41
6:21
88
Anthony Green
-
19:46
6:23
89
Jon Schafer
-
19:52
6:25
92








18 Yuba City
17-18-18-18-18
Gap: 4:30
105:38
21:08
6:49
502 Luis Zuniga
-
19:08
6:10
71
Satvir Bains
-
20:39
6:40
104
Harjit Singh
-
20:40
6:40
105
Trevor Hammill
-
21:33
6:57
108
Satvinde Singh
-
23:38
7:37
114








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Josh Mercado Del Campo 17:39.8 5:42
2 Bryant Hom Granite Bay 18:24.9 5:56
3 Bob Riestenberg Jr Davis High 18:28.7 5:58 1/8 8/30 3/22
4 Griffin Lerude Reno 18:40.9 6:02
5 Bryan Soto Jr Davis High 18:53.6 6:06 2/8 11/30 1/22
6 Steven White Rocklin 18:58.6 6:07
7 Matt Lozancich Del Oro 19:00.9 6:08
8 Robert Enzenberger Galena 19:14 6:12
9 Brian Whaler Del Oro 19:15.6 6:13
10 Brandon Clary Del Campo 19:17.5 6:13
11 David Cummings Rocklin 19:20.9 6:14
12 Kris Moen-Chin Ponderosa 19:25.2 6:16
13 Joey Brennan Del Campo 19:26.3 6:16
14 Dustin Ansley Del Oro 19:31.1 6:18
15 Joey Lee Ponderosa 19:31.3 6:18
16 Curtis Duncan Ponderosa 19:42.9 6:22
17 Emilio Miranda Christian Brothers 19:47.1 6:23
18 Tanner Yurdana Placer 19:48.4 6:23
19 Steven Mullery Sheldon 19:49.3 6:24
20 Mark Ziebell Rocklin 20:00.1 6:27
21 Oliver Layco Sheldon 20:01.5 6:28
22 Jesse Routsong Ponderosa 20:04.9 6:29
23 Nick Hubbard Placer 20:05.2 6:29
24 Trevor Rollins Del Oro 20:07.4 6:29
25 Josh Vansickle Carson 20:16 6:32
26 Billy Mitchell Rocklin 20:16.3 6:32
27 Cody Moraga Rocklin 20:16.7 6:32
28 Joe Finney Christian Brothers 20:26.8 6:36
29 Matt Elkins Del Oro 20:28 6:36
30 Jason Funk Colfax 20:31.3 6:37
31 Sean McGee Nevada Union 20:31.9 6:37
32 Lionel Krayenbohl Reno 20:40.7 6:40
33 Daniel Kim Sr Davis High 20:43.3 6:41 3/8 16/30 5/20
34 Joe Ward Carson 20:53 6:44
35 Alex Barker Granite Bay 20:56.1 6:45
36 Josh Walters Christian Brothers 20:56.5 6:45
37 Ben Buddingh Sr Davis High 20:57.9 6:46 4/8 17/30 4/16
38 Galen Trexler Oakmont 20:59.2 6:46
39 Austin Purcell Ponderosa 21:00.9 6:47
40 Cale Simmons Rocklin 21:02.3 6:47
41 Nicholas Primrose Nevada Union 21:10.4 6:50
42 Kyle Harris Galena 21:14.5 6:51
43 Peter Roediger Nevada Union 21:16.3 6:52
44 Noel Lopez Carson 21:17.8 6:52
45 Mark Nelson McQueen 21:19.4 6:53
46 Robert McIver Galena 21:26.9 6:55
47 Angelo Melgoza Highlands 21:29.8 6:56
48 Darkin Tanner Nevada Union 21:30.5 6:56
49 Ian Moyer Ponderosa 21:30.8 6:56
50 Lance Furniss Woodcreek 21:31.5 6:57
51 Robert Simmons Rocklin 21:32.9 6:57
52 Jeff Ramos Corning 21:34.1 6:57
53 Douglas Yan McQueen 21:38.1 6:59
54 Ricardo Hernandez Madera 21:39.4 6:59
55 Alex Gaber Placer 21:47.1 7:02
56 Colin McNally Sr Davis High 21:47.5 7:02 5/8 19/30 4/14
57 Nate Reagan Granite Bay 21:47.8 7:02
58 Rick Ugarte Carson 21:48.4 7:02
59 Mike Zasso Oakmont 21:51.8 7:03
60 Ben Dunn Oakmont 21:56.8 7:05
61 Travis Martinez Christian Brothers 22:02.8 7:07
62 Jacob Hoffart Colfax 22:06.1 7:08
63 William Glover Corning 22:24 7:14
64 Austin Tolotti McQueen 22:35.6 7:17
65 Johnathan Lanuza Carson 22:36.7 7:18
66 Kyle Franke Carson 22:37.4 7:18
67 Kris Cushman Rocklin 22:38.5 7:18
68 Jake Wallrich Christian Brothers 22:38.7 7:18
69 Jonat Hester-Mccullough Christian Brothers 22:40.5 7:19
70 Evan Lian Christian Brothers 22:50.9 7:22
71 Nelson Wheelehan Colfax 22:52.7 7:23
72 Jerold Graber Rocklin 22:55.2 7:24
73 Jordan Reza Christian Brothers 23:00.1 7:25
74 Tristan Batchelor Woodcreek 23:00.8 7:25
75 Andrew King Sheldon 23:02 7:26
76 Trevor Peterson Woodcreek 23:02.9 7:26
77 Spencer Bohn Amador 23:03.4 7:26
78 Nathan Yang Sr Davis High 23:03.9 7:26 6/8 25/30 5/10
79 Mike Soto Amador 23:06.7 7:27
80 Joel Barrera Highlands 23:08.2 7:28
81 Brandon O'Keefe Carson 23:16.5 7:30
82 Kevin Sadang Sheldon 23:17.1 7:31
83 Adrian Aceves Corning 23:22.4 7:32
84 Billy Crawford Corning 23:23 7:33
85 Bobby Claunch Corning 23:26.3 7:34
86 Justin Abbott Colfax 23:26.9 7:34
87 Juan Preciado Corning 23:27.3 7:34
88 Steve Leyva Christian Brothers 23:37.2 7:37
89 Alex Morgan Colfax 23:37.4 7:37
90 Elliot Gunnison Nevada Union 23:41.1 7:38
91 Luke Sauser Christian Brothers 23:49.3 7:41
92 Patrick Johnson Highlands 23:49.7 7:41
93 Kristopher Han Rocklin 23:53.3 7:42
94 Michael Cannon Ponderosa 23:58 7:44
95 Miguel Hernandez Carson 24:04.9 7:46
96 James Levin Carson 24:07.1 7:47
97 Johnathan Mirales Carson 24:08.8 7:47
98 Oscar Paz Highlands 24:09.5 7:48
99 Darius Bell Highlands 24:12.4 7:49
100 Thomas Spells Highlands 24:13.1 7:49
101 Eric Toomey Christian Brothers 24:15.4 7:49
102 Nick Sou Sheldon 24:16 7:50
103 Will Houston Christian Brothers 24:19.6 7:51
104 John Silva Highlands 24:21.4 7:51
105 Jimmy Montry Natomas 24:30 7:54
106 Brandon Meyer Ponderosa 24:30.3 7:54
107 Justin Hunt Natomas 24:36.6 7:56
108 Elvas Demann Highlands 24:37 7:56
109 Martin Silva Highlands 24:57.5 8:03
110 Cody Salvador Amador 25:05.5 8:06
111 Joseph Franc McQueen 25:15.5 8:09
112 Zach Ward McQueen 25:18.5 8:10
113 Justice Kemp Carson 25:19 8:10
114 Kendrick Schoen Galena 25:41 8:17
115 Brandon Hargrove Sheldon 25:44.3 8:18
116 Roberto Estrada Jr Davis High 25:49.9 8:20 7/8 28/30 6/8
117 Matt Hall Amador 25:56.1 8:22
118 Emanuel Mendez Corning 26:13.4 8:28
119 Jr Vanwinkle Sheldon 26:22 8:30
120 Braden Mathews Highlands 26:24.5 8:31
121 Ulises Abarca Corning 26:27 8:32
122 Jake Schlereth Corning 26:28.1 8:32
123 Darrell Knowings Highlands 26:39.7 8:36
124 Ethan Stauts Nevada Union 26:52 8:40
125 James Ledesma Christian Brothers 26:53.8 8:41
126 Gus Steuber Sheldon 26:57 8:42
127 Victor Monjaras Placer 27:16.6 8:48
128 Ovidiu Hutano Highlands 27:49.3 8:58
129 Colby Ryan Amador 27:57.8 9:01
130 Jose Pulido Madera 28:08.8 9:05
131 Tyler Boyce Galena 28:48.5 9:18
132 David Greenwood Colfax 29:10.7 9:25
133 Brendan Heary Sheldon 29:40.1 9:34
134 Jose Espinoza Natomas 32:33.9 10:30
135 Joel Johnston Christian Brothers 32:39.4 10:32
136 Saatyaki Amin Sr Davis High 33:43.7 10:53 8/8 30/30 8/8
137 Mario Sorci Natomas 34:48.1 11:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Oro
3-2-1-1-1
Gap: 1:27
98:23
19:41
6:21
58 Matt Lozancic
-
19:01
6:08
4
Brian Whaler
-
19:16
6:13
6
Dustin Ansley
-
19:31
6:18
9
Trevor Rollins
-
20:07
6:29
17
Matt Elkins
-
20:28
6:36
22








2 Rocklin
2-2-2-2-2
Gap: 1:18
98:53
19:47
6:23
63 Steven White
-
18:59
6:07
3
David Cummings
-
19:21
6:14
7
Mark Ziebell
-
20:00
6:27
14
Billy Mitchell
-
20:16
6:32
19
Cody Moraga
-
20:17
6:32
20








3 Ponderosa
5-4-4-3-3
Gap: 1:36
99:45
19:57
6:26
74 Kris Moen-Chi
-
19:25
6:16
8
Joey Lee
-
19:31
6:18
10
Curtis Duncan
-
19:43
6:22
11
Jesse Routsong
-
20:05
6:29
16
Austin Purcell
-
21:01
6:47
29








4 Davis High
1-1-3-4-4
Gap: 3:19
100:51
20:10
6:30
99 Bob Riestenb
Jr
18:29
5:58
1
Bryan Soto
Jr
18:54
6:06
2
Daniel Kim
Sr
20:43
6:41
25
Ben Buddingh
Sr
20:58
6:46
28
Colin McNally
Sr
21:48
7:02
43








5 Christian Brothers
6-6-5-5-5
Gap: 2:52
105:52
21:10
6:50
156 Emilio Miranda
-
19:47
6:23
12
Joe Finney
-
20:27
6:36
21
Josh Walters
-
20:57
6:45
27
Travis Martinez
-
22:03
7:07
45
Jake Wallrich
-
22:39
7:18
51








6 Carson
8-8-7-6-6
Gap: 2:21
106:52
21:22
6:54
171 Josh Vansickl
-
20:16
6:32
18
Joe Ward
-
20:53
6:44
26
Noel Lopez
-
21:18
6:52
34
Rick Ugarte
-
21:48
7:02
44
Johnatha Lanuza
-
22:37
7:18
49








7 Nevada Union
10-9-9-7-7
Gap: 3:09
108:10
21:38
6:59
194 Sean McGee
-
20:32
6:37
24
Nicholas Primrose
-
21:10
6:50
31
Peter Roediger
-
21:16
6:52
33
Darkin Tanner
-
21:31
6:56
38
Elliot Gunnison
-
23:41
7:38
68








8 Sheldon
7-5-8-8-8
Gap: 4:27
110:26
22:05
7:07
218 Steven Mullery
-
19:49
6:24
13
Oliver Layco
-
20:02
6:28
15
Andrew King
-
23:02
7:26
55
Kevin Sadang
-
23:17
7:31
61
Nick Sou
-
24:16
7:50
74








9 Galena
4-7-6-9-9
Gap: 9:35
116:25
23:17
7:31
239 Robert Enzenber
-
19:14
6:12
5
Kyle Harris
-
21:15
6:51
32
Robert McIver
-
21:27
6:55
36
Kendrick Schoen
-
25:41
8:17
79
Tyler Boyce
-
28:49
9:18
87








10 Colfax
9-10-10-10-10
Gap: 3:06
112:34
22:31
7:16
255 Jason Funk
-
20:31
6:37
23
Jacob Hoffart
-
22:06
7:08
46
Nelson Wheeleha
-
22:53
7:23
54
Justin Abbott
-
23:27
7:34
65
Alex Morgan
-
23:37
7:37
67








11 Corning
13-12-12-12-11
Gap: 1:52
114:10
22:50
7:22
277 Jeff Ramos
-
21:34
6:57
41
William Glover
-
22:24
7:14
47
Adrian Aceves
-
23:22
7:32
62
Billy Crawford
-
23:23
7:33
63
Bobby Claunch
-
23:26
7:34
64








12 McQueen
11-11-11-11-12
Gap: 3:59
116:07
23:13
7:29
280 Mark Nelson
-
21:19
6:53
35
Douglas Yan
-
21:38
6:59
42
Austin Tolotti
-
22:36
7:17
48
Joseph Franc
-
25:16
8:09
77
Zach Ward
-
25:19
8:10
78








13 Highlands
12-13-13-13-13
Gap: 2:43
116:50
23:22
7:32
308 Angelo Melgoza
-
21:30
6:56
37
Joel Barrera
-
23:08
7:28
59
Patrick Johnson
-
23:50
7:41
69
Oscar Paz
-
24:10
7:48
71
Darius Bell
-
24:12
7:49
72








14 Amador
14-14-14-14-14
Gap: 4:54
125:10
25:02
8:04
358 Spencer Bohn
-
23:03
7:26
56
Mike Soto
-
23:07
7:27
58
Cody Salvador
-
25:06
8:06
76
Matt Hall
-
25:56
8:22
82
Colby Ryan
-
27:58
9:01
86








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hunter Tyler Woodcreek 17:42.4 5:43
2 Angelo Ciaraglia Woodcreek 17:45.8 5:44
3 Brian De La Mora So Davis High 17:55 5:47 1/16 5/30 2/17
4 Greg Waters Pleasant Grove 17:58.2 5:48
5 Philip Satow Sheldon 18:02.3 5:49
6 Cody Fikes Rocklin 18:19.7 5:55
7 Ryan Greenough Fr Davis High 18:29.8 5:58 2/16 9/30 2/16
8 Braeden Van Deynze So Davis High 18:38.6 6:01 3/16 10/30 1/14
9 Cody Alderman Del Campo 18:51.8 6:05
10 Alex Thomas Chico 18:56.9 6:07
11 Zac Zeidman Sheldon 18:59.5 6:08
12 Garrett Hawkins Del Campo 19:01.4 6:08
13 David Stidham Chico 19:06.4 6:10
14 J.j. Dekker Woodcreek 19:07.7 6:10
15 Jacob Brown Del Campo 19:12.2 6:12
16 Luis Mora Oakmont 19:17.2 6:13
17 Hamidreza Naemeh So Davis High 19:20.3 6:14 4/16 12/30 1/13
18 Karl Schmidt Woodcreek 19:22.8 6:15
19 Andrew Jayne Galena 19:26.8 6:16
20 Jordan Rushing Del Campo 19:27.9 6:17
21 Roger Bains Sheldon 19:29.1 6:17
22 Kabir Jensen So Davis High 19:39.4 6:20 5/16 13/30 1/12
23 Ben Miller Woodcreek 19:39.6 6:21
24 Brad Ross Del Campo 19:42.8 6:22
25 Devon Jackson Sheldon 19:48.6 6:23
26 Sam Asher Nevada Union 19:50 6:24
27 Brandon Biondi Roseville 19:53.9 6:25
28 Philip Taylor Galena 19:54.2 6:25
29 Tyler Ashbaugh Nevada Union 19:54.5 6:25
30 Jared Duncan Del Campo 19:58.3 6:27
31 Connor Estep Galena 20:05.5 6:29
32 Jordan Cornellier Rocklin 20:25.7 6:35
33 Kyle Merker Sheldon 20:28 6:36
34 Micha Klaeser Granite Bay 20:29 6:36
35 Jacob Lucca Sheldon 20:30.4 6:37
36 Daniel Coulter Woodcreek 20:34.9 6:38
37 Reinert Toft Fr Davis High 20:35.5 6:39 6/16 14/30 4/10
38 Greg Jorgensen So Davis High 20:35.8 6:39 7/16 15/30 1/8
39 Cody Carlton Nevada Union 20:41.5 6:40
40 Nicholas Heath Rocklin 20:44.8 6:42
41 Yale Santos Woodcreek 20:48.5 6:43
42 Balraj Bhathal Sheldon 20:49.3 6:43
43 Joseph Peterson Woodcreek 20:52.5 6:44
44 Joey Rogrigues Nevada Union 20:57.4 6:46
45 Ryan Schoenfeld Galena 21:02.8 6:47
46 Daniel Metzker Galena 21:05 6:48
47 Matthew Kinkle So Davis High 21:05.2 6:48 8/16 18/30 2/7
48 Julian Eisen Nevada Union 21:07.1 6:49
49 Tory Pacheco Oakmont 21:08.6 6:49
50 Pang Lee Chico 21:10.3 6:50
51 Jonah Bryan Del Campo 21:20 6:53
52 David Cross Pleasant Grove 21:28.9 6:56
53 Forrest Grandbois-Smith Pleasant Grove 21:35 6:58
54 Thomas Legler Ponderosa 21:42.2 7:00
55 Jacob Warren Sheldon 21:44.4 7:01
56 Jimmy Bryars Granite Bay 21:45.4 7:01
57 Ammar Uz-Zaman Sheldon 21:47.2 7:02
58 Steven Dransfield Woodcreek 21:50.9 7:03
59 Coedy Hill Ponderosa 21:55.1 7:04
60 Sherman McFarland So Davis High 22:05.1 7:07 9/16 20/30 3/5
61 Adrian Rampy Nevada Union 22:05.6 7:08
62 Grant Akiyama Del Campo 22:06.1 7:08
63 John Lawson Nevada Union 22:06.6 7:08
64 Kirby Linvill So Davis High 22:07.3 7:08 10/16 21/30 1/5
65 Riley Murray Woodcreek 22:08 7:08
66 Daniel Gonzalez Fr Davis High 22:08.9 7:09 11/16 22/30 1/4
67 Patrick Peterson Del Campo 22:09.9 7:09
68 Chris Donohoe Nevada Union 22:12.2 7:10
69 Shahriyar Jahanbakhsh Rocklin 22:14.8 7:11
70 Evan Robenalt Ponderosa 22:18.3 7:12
71 Mike Campbell Folsom 22:19.4 7:12
72 Matt Wall So Davis High 22:37.1 7:18 12/16 23/30 1/3
73 Matthew Weisker So Davis High 22:39.4 7:19 13/16 24/30 1/3
74 Mathew Rawlings Ponderosa 22:52.3 7:23
75 Dan Liu Granite Bay 22:52.7 7:23
76 Jordan Harris McQueen 22:53.6 7:23
77 Thomas Cooke Woodcreek 22:57.8 7:24
78 Kenny Thorn Sheldon 23:06.4 7:27
79 Devin Bradley Sheldon 23:07.6 7:28
80 Abhi Ardagh Nevada Union 23:11.4 7:29
81 Nik Garcia-Haupert Oakmont 23:17.9 7:31
82 Dallas Thorpe Chico 23:18.8 7:31
83 Spencer Tribideau Granite Bay 23:20.3 7:32
84 Christian Boehle-Silva Roseville 23:29.5 7:35
85 Mason Sauseda Chico 23:39.5 7:38
86 Jason Sandretti Granite Bay 23:39.7 7:38
87 Matt Mecke Oakmont 23:43.6 7:39
88 William Young Fr Davis High 23:47.3 7:40 14/16 26/30 1/3
89 Tyler Mercado Del Campo 23:47.5 7:40
90 Jacob Roswald Woodcreek 23:52 7:42
91 Niu Alex Granite Bay 23:56.7 7:43
92 John Lee Ponderosa 23:57.4 7:44
93 Forrest Bacchi Ponderosa 24:00.7 7:45
94 Johnny Pham Monterey Trail 24:03.2 7:46
95 Tyler Marengo Del Campo 24:30.7 7:54
96 Vincent Becerra Pleasant Grove 24:32.4 7:55
97 Phillip Gibson Woodcreek 24:33.3 7:55
98 Ravi Sharma Rocklin 24:35 7:56
99 Tim McIntyre Fr Davis High 24:39.7 7:57 15/16 27/30 1/2
100 Tommy Weber Pleasant Grove 24:40.4 7:58
101 James Crisp Oakmont 24:43.6 7:59
102 Lishen Lu Oakmont 24:47.3 8:00
103 Phil Quattron Folsom 24:54.7 8:02
104 Norris Eldridge Woodcreek 25:09.7 8:07
105 Justin Hershey Sheldon 25:12.4 8:08
106 Davis Bartoe Sheldon 25:31.3 8:14
107 Ruben Rangel Madera 25:33.2 8:15
108 Brett Johnson Folsom 25:39.1 8:16
109 Sean Lemar Pleasant Grove 26:02.5 8:24
110 Harris Banneck Nevada Union 26:04.4 8:25
111 Ryan McCormick Rocklin 26:10.8 8:27
112 Nick Terry Roseville 26:19.3 8:29
113 Robin Weiss Pleasant Grove 26:21.1 8:30
114 Zack Lasker Folsom 26:32.2 8:34
115 Jared Cook Ponderosa 26:42.1 8:37
116 Kaylan Johnson Pleasant Grove 27:12.5 8:47
117 Jake Samson Granite Bay 27:15.8 8:48
118 Alexander Wilson So Davis High 27:24 8:50 16/16 29/30 1/2 Great Job! (SBP)
119 Jalen Spears Sheldon 28:19.6 9:08
120 Loc Nguyen Sheldon 28:20.6 9:09
121 Kevin Kong Granite Bay 28:38.8 9:14
122 George Burgess Monterey Trail 28:39.2 9:15
123 Nicholas Hamon McQueen 38:25 12:24
124 Kevin Taylor Sheldon 40:15 12:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-2-2-1-1
Gap: 1:44
94:03
18:49
6:04
57 Brian De La Mora
So
17:55
5:47
3
Ryan Greenoug
Fr
18:30
5:58
7
Braeden Van Deynze
So
18:39
6:01
8
Hamidrez Naemeh
So
19:20
6:14
17
Kabir Jensen
So
19:39
6:20
22








2 Woodcreek
1-1-1-1-2
Gap: 1:57
93:38
18:44
6:02
58 Hunter Tyler
-
17:42
5:43
1
Angelo Ciaragli
-
17:46
5:44
2
J.j. Dekker
-
19:08
6:10
14
Karl Schmidt
-
19:23
6:15
18
Ben Miller
-
19:40
6:21
23








3 Del Campo
6-4-3-3-3
Gap: 0:51
96:16
19:15
6:13
80 Cody Alderman
-
18:52
6:05
9
Garrett Hawkins
-
19:01
6:08
12
Jacob Brown
-
19:12
6:12
15
Jordan Rushing
-
19:28
6:17
20
Brad Ross
-
19:43
6:22
24








4 Sheldon
4-3-4-4-4
Gap: 2:26
96:48
19:22
6:15
94 Philip Satow
-
18:02
5:49
5
Zac Zeidman
-
19:00
6:08
11
Roger Bains
-
19:29
6:17
21
Devon Jackson
-
19:49
6:23
25
Kyle Merker
-
20:28
6:36
32








5 Galena
9-7-6-5-5
Gap: 1:38
101:34
20:19
6:33
163 Andrew Jayne
-
19:27
6:16
19
Philip Taylor
-
19:54
6:25
27
Connor Estep
-
20:06
6:29
30
Ryan Schoenfe
-
21:03
6:47
43
Daniel Metzker
-
21:05
6:48
44








6 Nevada Union
10-9-8-8-6
Gap: 1:17
102:31
20:30
6:37
179 Sam Asher
-
19:50
6:24
26
Tyler Ashbaugh
-
19:55
6:25
28
Cody Carlton
-
20:42
6:40
38
Joey Rogrigue
-
20:57
6:46
42
Julian Eisen
-
21:07
6:49
45








7 Chico
7-5-5-6-7
Gap: 4:43
106:12
21:14
6:51
194 Alex Thomas
-
18:57
6:07
10
David Stidham
-
19:06
6:10
13
Pang Lee
-
21:10
6:50
47
Dallas Thorpe
-
23:19
7:31
61
Mason Sauseda
-
23:40
7:38
63








8 Rocklin
5-6-6-7-8
Gap: 6:15
106:20
21:16
6:52
202 Cody Fikes
-
18:20
5:55
6
Jordan Cornelli
-
20:26
6:35
31
Nicholas Heath
-
20:45
6:42
39
Shahriya Jahanbak
-
22:15
7:11
56
Ravi Sharma
-
24:35
7:56
70








9 Pleasant Grove
3-8-9-9-9
Gap: 6:42
110:15
22:03
7:07
243 Greg Waters
-
17:58
5:48
4
David Cross
-
21:29
6:56
49
Forrest Grandboi
-
21:35
6:58
50
Vincent Becerra
-
24:32
7:55
69
Tommy Weber
-
24:40
7:58
71








10 Oakmont
8-10-10-10-10
Gap: 5:26
112:11
22:26
7:14
259 Luis Mora
-
19:17
6:13
16
Tory Pacheco
-
21:09
6:49
46
Nik Garcia-H
-
23:18
7:31
60
Matt Mecke
-
23:44
7:39
65
James Crisp
-
24:44
7:59
72








11 Granite Bay
11-11-11-11-11
Gap: 3:11
112:07
22:25
7:14
270 Micha Klaeser
-
20:29
6:36
33
Jimmy Bryars
-
21:45
7:01
52
Dan Liu
-
22:53
7:23
59
Spencer Tribidea
-
23:20
7:32
62
Jason Sandrett
-
23:40
7:38
64








12 Ponderosa
12-12-12-12-12
Gap: 2:15
112:45
22:33
7:16
286 Thomas Legler
-
21:42
7:00
51
Coedy Hill
-
21:55
7:04
53
Evan Robenalt
-
22:18
7:12
57
Mathew Rawlings
-
22:52
7:23
58
John Lee
-
23:57
7:44
67








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Woodcreek
3-2-1-1-1
Gap: 1:33
106:15
21:15
6:51
49 Daniel Coulter
-
20:35
6:38
3
Yale Santos
-
20:49
6:43
6
Joseph Peterson
-
20:53
6:44
8
Steven Dransfie
-
21:51
7:03
13
Riley Murray
-
22:08
7:08
19








2 Davis High
4-2-2-2-2
Gap: 1:32
106:29
21:18
6:52
50 Reinert Toft
Fr
20:36
6:39
4
Greg Jorgense
So
20:36
6:39
5
Matthew Kinkle
So
21:05
6:48
9
Sherman McFarlan
So
22:05
7:07
14
Kirby Linvill
So
22:07
7:08
18








3 Sheldon
2-2-3-2-3
Gap: 2:36
107:58
21:36
6:58
57 Jacob Lucca
-
20:30
6:37
2
Balraj Bhathal
-
20:49
6:43
7
Jacob Warren
-
21:44
7:01
11
Ammar Uz-Zaman
-
21:47
7:02
12
Kenny Thorn
-
23:06
7:27
25








4 Del Campo
1-4-4-4-4
Gap: 3:49
109:22
21:52
7:03
76 Jared Duncan
-
19:58
6:27
1
Jonah Bryan
-
21:20
6:53
10
Grant Akiyama
-
22:06
7:08
16
Patrick Peterson
-
22:10
7:09
21
Tyler Mercado
-
23:48
7:40
28








5 Nevada Union
5-5-5-5-5
Gap: 3:59
115:40
23:08
7:28
113 Adrian Rampy
-
22:06
7:08
15
John Lawson
-
22:07
7:08
17
Chris Donohoe
-
22:12
7:10
22
Abhi Ardagh
-
23:11
7:29
27
Harris Banneck
-
26:04
8:25
32








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 2:31
115:52
23:10
7:29
17 Daniel Gonzalez
Fr
22:09
7:09
1
Matt Wall
So
22:37
7:18
2
Matthew Weisker
So
22:39
7:19
3
William Young
Fr
23:47
7:40
5
Tim McIntyre
Fr
24:40
7:57
6








2 Sheldon
2-2-2-2-2
Gap: 5:13
130:32
26:06
8:25
40 Devin Bradley
-
23:08
7:28
4
Justin Hershey
-
25:12
8:08
7
Davis Bartoe
-
25:31
8:14
8
Jalen Spears
-
28:20
9:08
10
Loc Nguyen
-
28:21
9:09
11








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.