Jesuit Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/10/00

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Carmody, Barry Sr V 16:13 5:24 3 7/66 2/7 2/7 2/11
Collins, Brandon Sr V 16:05 5:22 3 3/66 1/7 1/7 3/14 You ROCK! (SBP)
Defelice, Nick Jr V 16:28 5:29 3 10/66 4/7 4/7 1/9 You ROCK! (SBP)
Green, Pat Jr V 16:46 5:35 3 16/66 6/7 6/7 1/8
Vargas, Stephen Jr V 16:45 5:35 3 15/66 5/7 5/7 1/8 You ROCK! (SBP)
Warnken, Brent Sr V 16:17 5:26 3 8/66 3/7 3/7 1/9
Wihtol, John Fr V 17:13 5:44 3 23/66 7/7 7/7 1/7 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 81:48
0:40
3 5:27 5:22 5:35 42 5:27 Brandon Collins (3), Barry Carmody (7), Brent Warnken (8), Nick Defelice (10), Stephen Vargas (14)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Pat Bovivin Sr ROCKLIN 15:56 5:19
2 Ricky Cuevas Sr EAST UNION 16:01 5:20
3 Brandon Collins Sr Jesuit 16:05 5:22 1/7 1/7 3/14 You ROCK! (SBP)
4 Zach Bates Sr ROCKLIN 16:08 5:23
5 Stuart Holleran Sr VACAVILLE 16:10 5:23
6 Nick Mayer Jr GRANITE BAY 16:12 5:24
7 Barry Carmody Sr Jesuit 16:13 5:24 2/7 2/7 2/11
8 Brent Warnken Sr Jesuit 16:17 5:26 3/7 3/7 1/9
9 Joe Kaufman Sr ROCKLIN 16:19 5:26
10 Nick Defelice Jr Jesuit 16:28 5:29 4/7 4/7 1/9 You ROCK! (SBP)
11 Matt Johnsrud Jr WOODCREEK 16:30 5:30
12 Adam Holman Jr BELLA VISTA 16:30 5:30
13 Wolhan Ovalle So VACAVILLE 16:34 5:31
14 Chris Crouch Jr VACAVILLE 16:36 5:32
15 Stephen Vargas Jr Jesuit 16:45 5:35 5/7 5/7 1/8 You ROCK! (SBP)
16 Pat Green Jr Jesuit 16:46 5:35 6/7 6/7 1/8
17 Dustin Devan Sr VACAVILLE 16:49 5:36
18 Martell Munguia Sr WOODCREEK 16:56 5:39
19 Brian Boone So EAST UNION 16:59 5:40
20 Joshua Willingham So EAST UNION 17:05 5:42
21 Ryan Otter Sr PONDEROSA 17:06 5:42
22 Bryan Noll Sr WOODCREEK 17:13 5:44
23 John Wihtol Fr Jesuit 17:13 5:44 7/7 7/7 1/7 You ROCK! (SBP)
24 Steven Schenck Sr ROCKLIN 17:16 5:45
25 Bryan Bumley Sr VACAVILLE 17:19 5:46
26 B.j. Mckay So ROCKLIN 17:19 5:46
27 Chris Dogrhoff Sr GRANITE BAY 17:25 5:48
28 Kirk Campbell Jr WOODCREEK 17:27 5:49
29 Alex Duenas Fr WOODCREEK 17:28 5:49
30 Cheyne Inman Fr VACAVILLE 17:31 5:50
31 Charles Naranong Sr FLORIN 17:36 5:52
32 Jason Kenney Jr OAK RIDGE 17:43 5:54
33 Chad Clark Jr WOODCREEK 17:45 5:55
34 Gabby Sneh So ROCKLIN 17:46 5:55
35 Jon Nowland Jr ROCKLIN 17:46 5:55
36 Jacob Wang Jr BELLA VISTA 17:53 5:58
37 Mike Jenschke So BENICIA 17:55 5:58
38 Zack Done So WOODCREEK 18:00 6:00
39 Senthil Annamalae Jr OAK RIDGE 18:02 6:01
40 Jason Boleman So EAST UNION 18:09 6:03
41 Andrew Murphy Sr BENICIA 18:13 6:04
42 Mike Lowery Sr WEST 18:15 6:05
43 Michael Molina Sr VACAVILLE 18:16 6:05
44 White Andre Jr OAK RIDGE 18:18 6:06
45 Alex Bright Jr BENICIA 18:24 6:08
46 Jeff Wells Sr EAST UNION 18:26 6:09
47 James Lonergan Jr GRANITE BAY 18:28 6:09
48 Jimmy Goodwin Sr EAST UNION 18:33 6:11
49 Matt Brendlinger Sr WEST 18:34 6:11
50 David Heinrich Jr FLORIN 18:36 6:12
51 Shawn Jehs Sr WEST 18:38 6:13
52 Aaron Auther So EAST UNION 18:42 6:14
53 Dakin Chamberlain Jr OAK RIDGE 18:45 6:15
54 Andrew Baker Sr OAK RIDGE 18:53 6:18
55 Kelly Pennington Sr GRANITE BAY 18:57 6:19
56 Tim White Jr OAK RIDGE 19:00 6:20
57 Puneet Prassad So BENICIA 19:03 6:21
58 Aaron Dunaye Jr OAK RIDGE 19:04 6:21
59 James Donnelly Jr WEST 19:05 6:22
60 Jared Bingham Jr WEST 19:10 6:23
61 Joe Ramos Jr GRANITE BAY 19:11 6:24
62 Bryan Vester Sr CORDOVA 19:26 6:29
63 Stephen Day Jr LOS BANOS 19:27 6:29
64 Josh Campbell Jr WEST 19:42 6:34
65 Dan Putrino Sr GRANITE BAY 20:22 6:47
66 Richard Killough So WEST 20:58 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
3-2-2-1-1
Gap: 0:40
81:48
16:22
5:27
42 Brandon Collins
Sr
16:05
5:22
3
Barry Carmody
Sr
16:13
5:24
7
Brent Warnken
Sr
16:17
5:26
8
Nick Defelice
Jr
16:28
5:29
10
Stephen Vargas
Jr
16:45
5:35
14
Pat Green
Jr
16:46
5:35
15
John Wihtol
Fr
17:13
5:44
21
2 ROCKLIN
1-1-1-2-2
Gap: 1:23
82:58
16:36
5:32
60 Pat Bovivin
Sr
15:56
5:19
1
Zach Bates
Sr
16:08
5:23
4
Joe Kaufman
Sr
16:19
5:26
9
Steven Schenck
Sr
17:16
5:45
22
B.j. Mckay
So
17:19
5:46
24
Gabby Sneh
So
17:46
5:55
31
Jon Nowland
Jr
17:46
5:55
32
3 VACAVILLE
4-3-3-3-3
Gap: 1:09
83:28
16:42
5:34
69 Stuart Holleran
Sr
16:10
5:23
5
Wolhan Ovalle
So
16:34
5:31
12
Chris Crouch
Jr
16:36
5:32
13
Dustin Devan
Sr
16:49
5:36
16
Bryan Bumley
Sr
17:19
5:46
23
Cheyne Inman
Fr
17:31
5:50
28
Michael Molina
Sr
18:16
6:05
37
4 WOODCREEK
6-5-5-4-4
Gap: 0:58
85:34
17:07
5:42
101 Matt Johnsrud
Jr
16:30
5:30
11
Martell Munguia
Sr
16:56
5:39
17
Bryan Noll
Sr
17:13
5:44
20
Kirk Campbell
Jr
17:27
5:49
26
Alex Duenas
Fr
17:28
5:49
27
Chad Clark
Jr
17:45
5:55
30
Zack Done
So
18:00
6:00
33
5 EAST UNION
2-4-4-4-5
Gap: 2:25
86:40
17:20
5:47
113 Ricky Cuevas
Sr
16:01
5:20
2
Brian Boone
So
16:59
5:40
18
Joshua Willingham
So
17:05
5:42
19
Jason Boleman
So
18:09
6:03
35
Jeff Wells
Sr
18:26
6:09
39
Jimmy Goodwin
Sr
18:33
6:11
41
Aaron Auther
So
18:42
6:14
44
6 GRANITE BAY
5-6-6-6-6
Gap: 2:59
90:13
18:03
6:01
170 Nick Mayer
Jr
16:12
5:24
6
Chris Dogrhoff
Sr
17:25
5:48
25
James Lonergan
Jr
18:28
6:09
40
Kelly Pennington
Sr
18:57
6:19
47
Joe Ramos
Jr
19:11
6:24
52
Dan Putrino
Sr
20:22
6:47
54




7 OAK RIDGE
7-7-7-7-7
Gap: 1:10
91:41
18:20
6:07
192 Jason Kenney
Jr
17:43
5:54
29
Senthil Annamalae
Jr
18:02
6:01
34
White Andre
Jr
18:18
6:06
38
Dakin Chamberlain
Jr
18:45
6:15
45
Andrew Baker
Sr
18:53
6:18
46
Tim White
Jr
19:00
6:20
48
Aaron Dunaye
Jr
19:04
6:21
49
8 WEST
8-8-8-8-8
Gap: 0:55
93:42
18:44
6:15
222 Mike Lowery
Sr
18:15
6:05
36
Matt Brendlinger
Sr
18:34
6:11
42
Shawn Jehs
Sr
18:38
6:13
43
James Donnelly
Jr
19:05
6:22
50
Jared Bingham
Jr
19:10
6:23
51
Josh Campbell
Jr
19:42
6:34
53
Richard Killough
So
20:58
6:59
55
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.