Mitty Results from the WCAL Finals at Crystal Springs on 11/1/06

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Campbell, Jeff So So 19:59 6:46 2.95 58/86 6/8 21/35 5/7
Crotty, Paul Jr JV 21:36 7:19 2.95 92/111 10/14 31/35 5/6 20:42 20:42 20:42
Dejong, Menso Sr V 16:52 5:43 2.95 20/52 1/7 1/35 7/8 17:15
(0:23,2.2)
16:54
(0:02,0.2)
16:40 You ROCK! (LY, LR)
Dejong, Robert Jr JV 19:56 6:45 2.95 66/111 5/14 20/35 6/7 19:37 19:37 19:37
Dunlay, Brian Sr V 18:19 6:13 2.95 46/52 7/7 9/35 4/5 18:22
(0:03,0.3)
19:08
(0:49,4.3)
17:44 You ROCK! (LY, LR)
Flagg, Kyle Jr JV 26:03 8:50 2.95 111/111 14/14 35/35 3/3
Flaten, Christian So So 19:42 6:41 2.95 53/86 4/8 16/35 6/7 21:33
(1:51,8.6)
21:33
(1:51,8.6)
21:33
(1:51,8.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Fung, Andrew Fr Fr 19:54 6:45 2.95 46/112 3/6 19/35 7/7 You ROCK! (SBP)
Gabriel, Justin So V 18:02 6:07 2.95 42/52 5/7 6/35 7/8 18:22
(0:20,1.8)
18:22
(0:20,1.8)
18:22
(0:20,1.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Gaxiola, Albert So So 18:57 6:25 2.95 35/86 2/8 13/35 6/7
Grennan, Patrick Jr V 18:00 6:06 2.95 41/52 4/7 5/35 7/8 18:21
(0:21,1.9)
18:21
(0:21,1.9)
18:21
(0:21,1.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Helmer, Adam Jr JV 21:14 7:12 2.95 88/111 9/14 30/35 5/6
Hicks, Michael Jr V 18:13 6:11 2.95 44/52 6/7 7/35 6/7 18:32
(0:19,1.7)
18:32
(0:19,1.7)
18:32
(0:19,1.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Hiew, Stan Jr JV 20:21 6:54 2.95 75/111 6/14 24/35 6/6 20:09 20:09 20:09
Hogan, Joshua Fr Fr 17:47 6:02 2.95 3/112 1/6 4/35 3/7
Iyer, Kedar So So 18:17 6:12 2.95 22/86 1/8 8/35 6/7 19:05
(0:48,4.2)
19:05
(0:48,4.2)
19:05
(0:48,4.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Johnson, Ryan Jr JV 19:48 6:43 2.95 62/111 4/14 18/35 6/8 21:04
(1:16,6.0)
21:04
(1:16,6.0)
You ROCK! (LR, PR)
Kim, Daniel Jr JV 21:07 7:09 2.95 84/111 8/14 29/35 6/6
Kubo, Kyle Fr Fr 20:03 6:48 2.95 48/112 4/6 22/35 7/7
Masik, Scott So So 20:34 6:58 2.95 69/86 7/8 25/35 6/6
Munoz, Robert Sr JV 23:16 7:53 2.95 102/111 12/14 33/35 4/4
Niedermaier, Greg Sr JV 18:40 6:20 2.95 29/111 1/14 11/35 7/8 19:57
(1:17,6.4)
19:57
(1:17,6.4)
19:57
(1:17,6.4)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Page, David Jr V 17:37 5:58 2.95 37/52 3/7 3/35 7/8 17:39
(0:02,0.2)
17:09 17:09 You ROCK! (LY)
Palma, Thomas Jr JV 19:17 6:32 2.95 50/111 3/14 15/35 6/8 19:30
(0:13,1.1)
19:30
(0:13,1.1)
19:30
(0:13,1.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Pestana, Eric Fr Fr 20:05 6:48 2.95 49/112 5/6 23/35 6/7
Rangel, David Fr Fr 20:48 7:03 2.95 66/112 6/6 26/35 7/7
Rideau, Brantley Sr V 17:23 5:54 2.95 29/52 2/7 2/35 7/8 17:24
(0:01,0.1)
19:13
(1:50,9.5)
17:24
(0:01,0.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Robbins, Sean So So 19:45 6:42 2.95 55/86 5/8 17/35 6/7 20:34
(0:49,4.0)
20:34
(0:49,4.0)
20:34
(0:49,4.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Scaletta, Peter Jr JV 24:21 8:15 2.95 105/111 13/14 34/35 3/3
Short, Justin So So 19:03 6:27 2.95 38/86 3/8 14/35 6/7
Sola, Filip Sr JV 18:49 6:23 2.95 35/111 2/14 12/35 6/8
Sola, Zvonimir So So 20:53 7:05 2.95 73/86 8/8 27/35 5/6
Thielman, Adam Jr JV 22:46 7:43 2.95 98/111 11/14 32/35 5/6
Thomas, Nick Fr Fr 18:23 6:14 2.95 9/112 2/6 10/35 4/7 You ROCK! (SBP)
Watje, William Sr JV 20:58 7:06 2.95 80/111 7/14 28/35 6/6 18:47 18:47 18:33
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/8 87:54
1:10
2.95 5:58 5:43 6:07 169 5:32 86:33 86:10 82:00 Menso Dejong (20), Brantley Rideau (29), David Page (37), Patrick Grennan (41), Justin Gabriel (42)
So 1st 5 6/7 95:44
1:28
2.95 6:29 6:12 6:42 165 5:59 104:20
(8:36,8.2)
89:06 Your Team ROCKS! (LR) Kedar Iyer (22), Albert Gaxiola (31), Justin Short (33), Christian Flaten (39), Sean Robbins (40)
JV 1st 5 6/7 96:30
1:16
2.95 6:33 6:20 6:45 171 5:57 96:12 88:28 Greg Niedermaier (27), Filip Sola (31), Thomas Palma (36), Ryan Johnson (38), Robert Dejong (39)
JV 2nd 5 6/6 105:16
1:15
2.95 7:08 6:54 7:19 156 6:18 Stan Hiew (27), William Watje (29), Daniel Kim (31), Adam Helmer (33), Paul Crotty (36)
Fr 1st 5 5/7 96:12
2:18
2.95 6:31 6:02 6:48 131 6:09 89:15 89:15 Joshua Hogan (3), Nick Thomas (9), Andrew Fung (38), Kyle Kubo (40), Eric Pestana (41)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Snyder Sr ST. IGNATIUS 15:44 5:20
2 Eric Baum Sr BELLARMINE 15:58 5:25
3 Hamsterbob Stewart Sr ST. FRANCIS 16:09 5:28
4 Alejandro Murilo Sr RIORDAN 16:10 5:29
5 Ethan Wicklund Sr SHC 16:10 5:29
6 Benjamin Kelly So BELLARMINE 16:12 5:29
7 Sean Reavey Sr ST. IGNATIUS 16:14 5:30
8 Phil Pompei Jr ST. FRANCIS 16:15 5:31
9 Greg Innes So ST. IGNATIUS 16:27 5:35
10 Oran Arms Jr SERRA 16:30 5:36
11 Kyle Tuttle Sr BELLARMINE 16:31 5:36
12 Alex Esparza Jr ST. IGNATIUS 16:31 5:36
13 Giancarlo Leonio Sr SERRA 16:36 5:38
14 Michael Calcagno Sr ST. FRANCIS 16:38 5:38
15 Andrew Shahamiri Jr ST. IGNATIUS 16:39 5:39
16 Paul Rechsteiner So SHC 16:41 5:39
17 Benny Willers Jr RIORDAN 16:49 5:42
18 Andrew Fabian Jr BELLARMINE 16:50 5:42
19 Cole Jones Jr SERRA 16:52 5:43
20 Menso Dejong Sr Mitty 16:52 5:43 1/7 1/35 7/8 17:15
(0:23)
16:54
(0:02)
16:40 You ROCK! (LY, LR)
21 Robbie Anicetti Sr ST. IGNATIUS 16:53 5:43
22 Deven Carroll Sr BELLARMINE 16:58 5:45
23 Matt Roman Sr ST. IGNATIUS 17:00 5:46
24 Kevin Muphy Sr ST. FRANCIS 17:00 5:46
25 Spencer Mccleod Jr SERRA 17:03 5:47
26 Myles Swanton Jr SERRA 17:08 5:48
27 Kevin Rouse Sr ST. FRANCIS 17:14 5:51
28 Chris Partin Sr BELLARMINE 17:22 5:53
29 Brantley Rideau Sr Mitty 17:23 5:54 2/7 2/35 7/8 17:24
(0:01)
19:13
(1:50)
17:24
(0:01)
You ROCK! (LY, LR, PR)
30 Christain Ferrey Jr RIORDAN 17:24 5:54
31 Nicholas Cannata-bow Sr SHC 17:25 5:54
32 Kyle Hillebrecht Jr BELLARMINE 17:26 5:55
33 Jonathan Juntado Jr SHC 17:30 5:56
34 Justin Abantao Sr SHC 17:31 5:56
35 Dominic Chelini Jr SERRA 17:34 5:57
36 James Boylan-cowen So RIORDAN 17:35 5:58
37 David Page Jr Mitty 17:37 5:58 3/7 3/35 7/8 17:39
(0:02)
17:09 17:09 You ROCK! (LY)
38 Jeffrey Grogan Sr SERRA 17:52 6:03
39 Jesus Ramirez Sr RIORDAN 17:57 6:05
40 Tommy Redmond Jr SHC 18:00 6:06
41 Patrick Grennan Jr Mitty 18:00 6:06 4/7 5/35 7/8 18:21
(0:21)
18:21
(0:21)
18:21
(0:21)
You ROCK! (LY, LR, PR)
42 Justin Gabriel So Mitty 18:02 6:07 5/7 6/35 7/8 18:22
(0:20)
18:22
(0:20)
18:22
(0:20)
You ROCK! (LY, LR, PR)
43 Will Conner Jr ST. FRANCIS 18:11 6:10
44 Michael Hicks Jr Mitty 18:13 6:11 6/7 7/35 6/7 18:32
(0:19)
18:32
(0:19)
18:32
(0:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
45 Ian Karlssen Fr VALLEY CHRISTIAN 18:13 6:11
46 Brian Dunlay Sr Mitty 18:19 6:13 7/7 9/35 4/5 18:22
(0:03)
19:08
(0:49)
17:44 You ROCK! (LY, LR)
47 Ford Merrick Fr VALLEY CHRISTIAN 18:22 6:14
48 Robert Conti Sr RIORDAN 18:45 6:21
49 Andrew Joy Jr VALLEY CHRISTIAN 18:46 6:22
50 Alex Blease Sr ST. FRANCIS 18:55 6:25
51 Jordan Osuna So VALLEY CHRISTIAN 19:03 6:27
52 Sean Kennedy Jr VALLEY CHRISTIAN 19:34 6:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
1-1-1-1-1
Gap: 0:55
81:35
16:19
5:32
44 Matt Snyder
Sr
15:44
5:20
1
Sean Reavey
Sr
16:14
5:30
7
Greg Innes
So
16:27
5:35
9
Alex Esparza
Jr
16:31
5:36
12
Andrew Shahamir
Jr
16:39
5:39
15








2 BELLARMINE
2-1-2-2-2
Gap: 1:00
82:29
16:30
5:36
59 Eric Baum
Sr
15:58
5:25
2
Benjamin Kelly
So
16:12
5:29
6
Kyle Tuttle
Sr
16:31
5:36
11
Andrew Fabian
Jr
16:50
5:42
18
Deven Carroll
Sr
16:58
5:45
22








3 ST. FRANCIS
3-3-3-3-3
Gap: 1:05
83:16
16:39
5:39
76 Hamsterb Stewart
Sr
16:09
5:28
3
Phil Pompei
Jr
16:15
5:31
8
Michael Calcagno
Sr
16:38
5:38
14
Kevin Muphy
Sr
17:00
5:46
24
Kevin Rouse
Sr
17:14
5:51
27








4 SERRA
6-6-4-4-4
Gap: 0:38
84:09
16:50
5:42
93 Oran Arms
Jr
16:30
5:36
10
Giancarl Leonio
Sr
16:36
5:38
13
Cole Jones
Jr
16:52
5:43
19
Spencer Mccleod
Jr
17:03
5:47
25
Myles Swanton
Jr
17:08
5:48
26








5 SHC
5-4-6-5-5
Gap: 1:21
85:17
17:03
5:47
119 Ethan Wicklund
Sr
16:10
5:29
5
Paul Rechstei
So
16:41
5:39
16
Nicholas Cannata-
Sr
17:25
5:54
31
Jonathan Juntado
Jr
17:30
5:56
33
Justin Abantao
Sr
17:31
5:56
34








6 RIORDAN
4-4-5-6-6
Gap: 1:47
85:55
17:11
5:49
126 Alejandr Murilo
Sr
16:10
5:29
4
Benny Willers
Jr
16:49
5:42
17
Christai Ferrey
Jr
17:24
5:54
30
James Boylan-c
So
17:35
5:58
36
Jesus Ramirez
Sr
17:57
6:05
39








7 Mitty
7-7-7-7-7
Gap: 1:10
87:54
17:35
5:58
169 Menso Dejong
Sr
16:52
5:43
20
Brantley Rideau
Sr
17:23
5:54
29
David Page
Jr
17:37
5:58
37
Patrick Grennan
Jr
18:00
6:06
41
Justin Gabriel
So
18:02
6:07
42








8 VALLEY CHRISTIAN
8-8-8-8-8
Gap: 1:21
93:58
18:48
6:22
244 Ian Karlssen
Fr
18:13
6:11
45
Ford Merrick
Fr
18:22
6:14
47
Andrew Joy
Jr
18:46
6:22
49
Jordan Osuna
So
19:03
6:27
51
Sean Kennedy
Jr
19:34
6:38
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lawrence Smith So BELLARMINE 17:05 5:47
2 Devin Dunn So ST. IGNATIUS 17:18 5:52
3 David Motamed So SERRA 17:20 5:53
4 Erik Anderson So BELLARMINE 17:28 5:55
5 Mitchell Council So SERRA 17:29 5:56
6 Brandon Siko So BELLARMINE 17:33 5:57
7 Steven Foster So ST. FRANCIS 17:44 6:01
8 John Ide So ST. IGNATIUS 17:50 6:03
9 Ryan Buick So ST. IGNATIUS 17:51 6:03
10 Matt Tate So ST. IGNATIUS 17:56 6:05
11 James Murphy So SERRA 17:57 6:05
12 Michael Maietta So BELLARMINE 17:59 6:06
13 Conor Sullivan So BELLARMINE 18:03 6:07
14 Will Pandori So BELLARMINE 18:04 6:07
15 Peter Birsinger So ST. IGNATIUS 18:06 6:08
16 Christopher Navarro So SERRA 18:07 6:08
17 Nick Hart So ST. FRANCIS 18:10 6:09
18 Anthony Oliva So RIORDAN 18:11 6:10
19 Kevin Moore So SERRA 18:11 6:10
20 Kyle Costanzo So SERRA 18:12 6:10
21 Vicente Patino So RIORDAN 18:13 6:11
22 Kedar Iyer So Mitty 18:17 6:12 1/8 8/35 6/7 19:05
(0:48)
19:05
(0:48)
19:05
(0:48)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 Nick Lazarakis So BELLARMINE 18:23 6:14
24 Kevin Corley So SERRA 18:23 6:14
25 Aaron Thompson So RIORDAN 18:25 6:15
26 Justin Wong So RIORDAN 18:26 6:15
27 Graham Smith So BELLARMINE 18:27 6:15
28 Marcos Hinojosa So BELLARMINE 18:31 6:17
29 Vince Silveira So ST. IGNATIUS 18:33 6:17
30 Anthony Zuffo So SHC 18:34 6:18
31 Ryan Linn So RIORDAN 18:42 6:20
32 Nick Jose So ST. IGNATIUS 18:45 6:21
33 Alex Cagwin So BELLARMINE 18:50 6:23
34 Justin Koh So BELLARMINE 18:52 6:24
35 Albert Gaxiola So Mitty 18:57 6:25 2/8 13/35 6/7
36 Brian Lanier So BELLARMINE 18:57 6:25
37 Cody Stahl So ST. FRANCIS 18:59 6:26
38 Justin Short So Mitty 19:03 6:27 3/8 14/35 6/7
39 Aaron Romero So SHC 19:09 6:29
40 Sam Levy So ST. FRANCIS 19:13 6:31
41 Robert Avila So ST. IGNATIUS 19:18 6:33
42 Brendan Welch So ST. FRANCIS 19:19 6:33
43 Peter Whitney Jr SERRA 19:21 6:34
44 David Glenday So ST. FRANCIS 19:21 6:34
45 Sean Foote So BELLARMINE 19:24 6:35
46 Michael Shymanski So ST. IGNATIUS 19:25 6:35
47 Robert Tolleth So SERRA 19:28 6:36
48 Patrick Moran So BELLARMINE 19:29 6:36
49 Daniel Barri So SERRA 19:30 6:37
50 Michael Sebastinelli So ST. IGNATIUS 19:30 6:37
51 Nicholas Baumann So SHC 19:35 6:38
52 Miles Orantia So BELLARMINE 19:39 6:40
53 Christian Flaten So Mitty 19:42 6:41 4/8 16/35 6/7 21:33
(1:51)
21:33
(1:51)
21:33
(1:51)
You ROCK! (LY, LR, PR)
54 Gregory Derenzis So BELLARMINE 19:43 6:41
55 Sean Robbins So Mitty 19:45 6:42 5/8 17/35 6/7 20:34
(0:49)
20:34
(0:49)
20:34
(0:49)
You ROCK! (LY, LR, PR)
56 Devin Collins So BELLARMINE 19:51 6:44
57 Sam Schneider So SERRA 19:59 6:46
58 Jeff Campbell So Mitty 19:59 6:46 6/8 21/35 5/7
59 Kevin Chu So RIORDAN 20:00 6:47
60 Chris Lee So ST. FRANCIS 20:00 6:47
61 David Stallman So ST. FRANCIS 20:02 6:47
62 Bobby Goodley-espino So BELLARMINE 20:07 6:49
63 Bernardo Demesa So SHC 20:11 6:51
64 Connor Albach So RIORDAN 20:12 6:51
65 Thomas Maloney So ST. IGNATIUS 20:13 6:51
66 Kyle Morrisey So SERRA 20:15 6:52
67 Adam Molina So ST. FRANCIS 20:20 6:54
68 Ronnel Datlag So ST. IGNATIUS 20:22 6:54
69 Scott Masik So Mitty 20:34 6:58 7/8 25/35 6/6
70 Royce Hall So BELLARMINE 20:43 7:01
71 Lee Thomason So BELLARMINE 20:49 7:03
72 Trevor Jung So SHC 20:51 7:04
73 Zvonimir Sola So Mitty 20:53 7:05 8/8 27/35 5/6
74 Joshua Gee So ST. IGNATIUS 20:53 7:05
75 Matt Abely So BELLARMINE 20:58 7:06
76 Denny Woo So RIORDAN 21:35 7:19
77 Ben Huttlinger So BELLARMINE 21:39 7:20
78 Joseph Estalilla So SHC 22:15 7:33
79 Francis Nguyen So BELLARMINE 22:21 7:35
80 Michael Chacon So BELLARMINE 22:24 7:36
81 Devin Kelly So BELLARMINE 22:24 7:36
82 Rudy Martinez So BELLARMINE 23:14 7:53
83 Michael Weiland So BELLARMINE 23:24 7:56
84 Stanley Cen So RIORDAN 23:58 8:07
85 Ryan Jones So ST. FRANCIS 25:01 8:29
86 Nicolas Meyer So BELLARMINE 25:19 8:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:58
88:08
17:38
5:59
36 Lawrence Smith
So
17:05
5:47
1
Erik Anderson
So
17:28
5:55
4
Brandon Siko
So
17:33
5:57
6
Michael Maietta
So
17:59
6:06
12
Conor Sullivan
So
18:03
6:07
13








2 ST. IGNATIUS
2-3-2-2-2
Gap: 0:48
89:01
17:48
6:02
44 Devin Dunn
So
17:18
5:52
2
John Ide
So
17:50
6:03
8
Ryan Buick
So
17:51
6:03
9
Matt Tate
So
17:56
6:05
10
Peter Birsinge
So
18:06
6:08
15








3 SERRA
3-2-2-3-3
Gap: 0:51
89:04
17:49
6:02
54 David Motamed
So
17:20
5:53
3
Mitchell Council
So
17:29
5:56
5
James Murphy
So
17:57
6:05
11
Christop Navarro
So
18:07
6:08
16
Kevin Moore
So
18:11
6:10
19








4 RIORDAN
5-5-5-4-4
Gap: 0:31
91:57
18:23
6:14
119 Anthony Oliva
So
18:11
6:10
18
Vicente Patino
So
18:13
6:11
21
Aaron Thompson
So
18:25
6:15
25
Justin Wong
So
18:26
6:15
26
Ryan Linn
So
18:42
6:20
29








5 ST. FRANCIS
4-4-4-5-5
Gap: 1:35
93:25
18:41
6:20
127 Steven Foster
So
17:44
6:01
7
Nick Hart
So
18:10
6:09
17
Cody Stahl
So
18:59
6:26
32
Sam Levy
So
19:13
6:31
35
Brendan Welch
So
19:19
6:33
36








6 Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 1:28
95:44
19:09
6:29
165 Kedar Iyer
So
18:17
6:12
22
Albert Gaxiola
So
18:57
6:25
31
Justin Short
So
19:03
6:27
33
Christia Flaten
So
19:42
6:41
39
Sean Robbins
So
19:45
6:42
40








Your Team ROCKS! (LR)
7 SHC
7-7-7-7-7
Gap: 2:17
98:20
19:40
6:40
191 Anthony Zuffo
So
18:34
6:18
28
Aaron Romero
So
19:09
6:29
34
Nicholas Baumann
So
19:35
6:38
38
Bernardo Demesa
So
20:11
6:51
44
Trevor Jung
So
20:51
7:04
47








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Danny Martinez Jr ST. IGNATIUS 16:55 5:44
2 Tim Gates Jr ST. FRANCIS 16:59 5:45
3 Bryan Finney Jr BELLARMINE 17:29 5:56
4 Chris Warner Jr ST. IGNATIUS 17:30 5:56
5 Rian Dineen Jr ST. IGNATIUS 17:31 5:56
6 Jack Phipps Jr BELLARMINE 17:33 5:57
7 Eric Sumner Jr BELLARMINE 17:36 5:58
8 Sam Dwyer Jr BELLARMINE 17:37 5:58
9 Sean Cotter Jr ST. IGNATIUS 17:40 5:59
10 Peter Hynson Sr SHC 17:42 6:00
11 Andrew Schwenk Jr SERRA 17:48 6:02
12 Matt Ong Jr ST. FRANCIS 17:56 6:05
13 Brian Mckay So SERRA 17:59 6:06
14 Andrew Tapia Sr BELLARMINE 18:00 6:06
15 Matt Leland Jr ST. IGNATIUS 18:05 6:08
16 Walt Bell So SERRA 18:10 6:09
17 Ryan Aguirre Sr ST. IGNATIUS 18:12 6:10
18 Michael Cunningham Jr SHC 18:14 6:11
19 Joshua Lopez Sr SHC 18:15 6:11
20 Daneil Curley Jr ST. FRANCIS 18:21 6:13
21 Sahil Jain Jr BELLARMINE 18:23 6:14
22 Eliot Williams Sr BELLARMINE 18:26 6:15
23 Bach Nguyen Jr ST. FRANCIS 18:27 6:15
24 John Hietter Jr ST. IGNATIUS 18:28 6:16
25 Michael Valle Jr SERRA 18:30 6:16
26 Sean Semeniuk Sr BELLARMINE 18:35 6:18
27 Ryan Falk Jr ST. IGNATIUS 18:36 6:18
28 Dean Baron Fr VALLEY CHRISTIAN 18:39 6:19
29 Greg Niedermaier Sr Mitty 18:40 6:20 1/14 11/35 7/8 19:57
(1:17)
19:57
(1:17)
19:57
(1:17)
You ROCK! (LY, LR, PR)
30 Tim Kelm Jr BELLARMINE 18:41 6:20
31 James Mchugh Jr SHC 18:43 6:21
32 Jeff Flaherty Sr SERRA 18:43 6:21
33 Jeffrey Georgette Sr SERRA 18:45 6:21
34 Simon Loos Jr ST. IGNATIUS 18:49 6:23
35 Filip Sola Sr Mitty 18:49 6:23 2/14 12/35 6/8
36 Alan Cameron Sr BELLARMINE 18:50 6:23
37 Sean Dennison Sr SHC 18:51 6:23
38 Ryan Pilkington Jr BELLARMINE 18:51 6:23
39 Ryan Geraghty Jr ST. IGNATIUS 18:53 6:24
40 Brett Hansson Sr ST. IGNATIUS 18:53 6:24
41 Preston Hom Jr SHC 18:56 6:25
42 Will Vara Jr ST. IGNATIUS 19:01 6:27
43 Thomas Glikbarg Jr SERRA 19:05 6:28
44 Thomas Maltbaek Sr BELLARMINE 19:06 6:28
45 Ronald Tolentino Jr SHC 19:07 6:29
46 Sean Adamski Jr BELLARMINE 19:12 6:31
47 Keith Grant Jr BELLARMINE 19:12 6:31
48 Michael Wise Sr SERRA 19:16 6:32
49 Kevin Handeland Sr ST. IGNATIUS 19:16 6:32
50 Thomas Palma Jr Mitty 19:17 6:32 3/14 15/35 6/8 19:30
(0:13)
19:30
(0:13)
19:30
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
51 Collin Sapera Jr ST. FRANCIS 19:17 6:32
52 Ryan Ruiz Sr BELLARMINE 19:23 6:34
53 Kyle Hutchison Sr SERRA 19:24 6:35
54 Stephen Melnicki Sr SERRA 19:25 6:35
55 Greg Gandolfo Jr ST. IGNATIUS 19:26 6:35
56 Ilg Brooks Jr SERRA 19:26 6:35
57 Jon Rey Jr ST. IGNATIUS 19:27 6:36
58 Alex Moriconi Sr BELLARMINE 19:31 6:37
59 Stefano Congedo Sr RIORDAN 19:32 6:37
60 Stanley Leung Jr ST. IGNATIUS 19:37 6:39
61 Mark Liew Sr RIORDAN 19:46 6:42
62 Ryan Johnson Jr Mitty 19:48 6:43 4/14 18/35 6/8 21:04
(1:16)
21:04
(1:16)
You ROCK! (LR, PR)
63 Matthew Yee Jr SHC 19:48 6:43
64 Gabe Marra Sr BELLARMINE 19:52 6:44
65 Matt Meyer Sr RIORDAN 19:53 6:44
66 Robert Dejong Jr Mitty 19:56 6:45 5/14 20/35 6/7 19:37 19:37 19:37
67 Titus Segarra Jr SHC 20:00 6:47
68 Michael Conti Sr RIORDAN 20:01 6:47
69 Sean Slattery Jr ST. FRANCIS 20:02 6:47
70 Justin Fillmore Sr BELLARMINE 20:05 6:48
71 Colby Chambers Sr ST. IGNATIUS 20:08 6:49
72 Matt Meyer Jr VALLEY CHRISTIAN 20:11 6:51
73 John Wedig Sr ST. FRANCIS 20:13 6:51
74 Brett Kawanami Jr VALLEY CHRISTIAN 20:14 6:52
75 Stan Hiew Jr Mitty 20:21 6:54 6/14 24/35 6/6 20:09 20:09 20:09
76 Don Ho Sr BELLARMINE 20:38 7:00
77 Jimmy Ruck Sr ST. IGNATIUS 20:41 7:01
78 Jonathan Omai Sr SHC 20:46 7:02
79 Derrek Chu Sr ST. IGNATIUS 20:55 7:05
80 William Watje Sr Mitty 20:58 7:06 7/14 28/35 6/6 18:47 18:47 18:33
81 Justin Dancer Sr ST. FRANCIS 20:59 7:07
82 Mike Mccrea Fr VALLEY CHRISTIAN 21:00 7:07
83 Matt Menard Jr BELLARMINE 21:06 7:09
84 Daniel Kim Jr Mitty 21:07 7:09 8/14 29/35 6/6
85 Kevin Siu Jr ST. IGNATIUS 21:08 7:10
86 Alex Vu Jr BELLARMINE 21:09 7:10
87 Kaeneth Dayao Jr SHC 21:11 7:11
88 Adam Helmer Jr Mitty 21:14 7:12 9/14 30/35 5/6
89 Sean Bennion Jr ST. FRANCIS 21:14 7:12
90 Michael Quinones Jr ST. IGNATIUS 21:15 7:12
91 Jason Chug Jr SHC 21:17 7:13
92 Paul Crotty Jr Mitty 21:36 7:19 10/14 31/35 5/6 20:42 20:42 20:42
93 Alex Quach Jr BELLARMINE 21:57 7:26
94 David Rivera Sr BELLARMINE 22:02 7:28
95 Vincent Leung Sr BELLARMINE 22:34 7:39
96 Douglas Le Jr BELLARMINE 22:35 7:39
97 Paul Baker Sr BELLARMINE 22:46 7:43
98 Adam Thielman Jr Mitty 22:46 7:43 11/14 32/35 5/6
99 Robbie Mempin Sr BELLARMINE 22:59 7:47
100 Andy Le Sr BELLARMINE 23:01 7:48
101 Frank Maniglia So VALLEY CHRISTIAN 23:05 7:49
102 Robert Munoz Sr Mitty 23:16 7:53 12/14 33/35 4/4
103 Randy Yee Jr ST. IGNATIUS 23:17 7:54
104 Ravi Mukkavilli Jr ST. FRANCIS 23:23 7:56
105 Peter Scaletta Jr Mitty 24:21 8:15 13/14 34/35 3/3
106 Varun Pande Jr BELLARMINE 24:24 8:16
107 Shane Mason Sr ST. FRANCIS 24:29 8:18
108 Andrew Sanchez Jr BELLARMINE 24:39 8:21
109 Dustin Nguyen Sr BELLARMINE 25:26 8:37
110 Tommy Merrill Jr BELLARMINE 25:27 8:38
111 Kyle Flagg Jr Mitty 26:03 8:50 14/14 35/35 3/3
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
1-1-1-1-1
Gap: 1:10
87:41
17:32
5:57
34 Danny Martinez
Jr
16:55
5:44
1
Chris Warner
Jr
17:30
5:56
4
Rian Dineen
Jr
17:31
5:56
5
Sean Cotter
Jr
17:40
5:59
9
Matt Leland
Jr
18:05
6:08
15








2 BELLARMINE
3-2-2-2-2
Gap: 0:31
88:15
17:39
5:59
38 Bryan Finney
Jr
17:29
5:56
3
Jack Phipps
Jr
17:33
5:57
6
Eric Sumner
Jr
17:36
5:58
7
Sam Dwyer
Jr
17:37
5:58
8
Andrew Tapia
Sr
18:00
6:06
14








3 SERRA
5-4-4-4-3
Gap: 0:55
91:10
18:14
6:11
94 Andrew Schwenk
Jr
17:48
6:02
11
Brian Mckay
So
17:59
6:06
13
Walt Bell
So
18:10
6:09
16
Michael Valle
Jr
18:30
6:16
25
Jeff Flaherty
Sr
18:43
6:21
29








3 ST. FRANCIS
2-3-3-3-3
Gap: 2:18
91:00
18:12
6:10
94 Tim Gates
Jr
16:59
5:45
2
Matt Ong
Jr
17:56
6:05
12
Daneil Curley
Jr
18:21
6:13
20
Bach Nguyen
Jr
18:27
6:15
23
Collin Sapera
Jr
19:17
6:32
37








5 SHC
4-5-5-5-5
Gap: 1:09
91:45
18:21
6:13
107 Peter Hynson
Sr
17:42
6:00
10
Michael Cunningh
Jr
18:14
6:11
18
Joshua Lopez
Sr
18:15
6:11
19
James Mchugh
Jr
18:43
6:21
28
Sean Dennison
Sr
18:51
6:23
32








6 Mitty
7-6-6-6-6
Gap: 1:16
96:30
19:18
6:33
171 Greg Niederma
Sr
18:40
6:20
27
Filip Sola
Sr
18:49
6:23
31
Thomas Palma
Jr
19:17
6:32
36
Ryan Johnson
Jr
19:48
6:43
38
Robert Dejong
Jr
19:56
6:45
39








7 VALLEY CHRISTIAN
6-7-7-7-7
Gap: 4:26
103:09
20:38
7:00
203 Dean Baron
Fr
18:39
6:19
26
Matt Meyer
Jr
20:11
6:51
41
Brett Kawanami
Jr
20:14
6:52
43
Mike Mccrea
Fr
21:00
7:07
46
Frank Maniglia
So
23:05
7:49
47








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
2-1-1-1-1
Gap: 0:27
92:55
18:35
6:18
27 Sahil Jain
Jr
18:23
6:14
2
Eliot Williams
Sr
18:26
6:15
3
Sean Semeniuk
Sr
18:35
6:18
5
Tim Kelm
Jr
18:41
6:20
7
Alan Cameron
Sr
18:50
6:23
10








2 ST. IGNATIUS
1-1-2-2-2
Gap: 0:41
92:58
18:36
6:18
32 Ryan Aguirre
Sr
18:12
6:10
1
John Hietter
Jr
18:28
6:16
4
Ryan Falk
Jr
18:36
6:18
6
Simon Loos
Jr
18:49
6:23
9
Ryan Geraghty
Jr
18:53
6:24
12








3 SERRA
3-3-3-3-3
Gap: 0:40
95:55
19:11
6:30
84 Jeffrey Georgett
Sr
18:45
6:21
8
Thomas Glikbarg
Jr
19:05
6:28
16
Michael Wise
Sr
19:16
6:32
19
Kyle Hutchiso
Sr
19:24
6:35
20
Stephen Melnicki
Sr
19:25
6:35
21








4 SHC
4-4-4-4-4
Gap: 1:50
98:37
19:43
6:41
107 Preston Hom
Jr
18:56
6:25
14
Ronald Tolentin
Jr
19:07
6:29
18
Matthew Yee
Jr
19:48
6:43
23
Titus Segarra
Jr
20:00
6:47
24
Jonathan Omai
Sr
20:46
7:02
28








5 ST. FRANCIS
5-5-5-5-5
Gap: 3:21
105:51
21:10
7:11
154 Sean Slattery
Jr
20:02
6:47
25
John Wedig
Sr
20:13
6:51
26
Justin Dancer
Sr
20:59
7:07
30
Sean Bennion
Jr
21:14
7:12
34
Ravi Mukkavil
Jr
23:23
7:56
39








6 Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 1:15
105:16
21:03
7:08
156 Stan Hiew
Jr
20:21
6:54
27
William Watje
Sr
20:58
7:06
29
Daniel Kim
Jr
21:07
7:09
31
Adam Helmer
Jr
21:14
7:12
33
Paul Crotty
Jr
21:36
7:19
36








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Michael Reher Fr ST. IGNATIUS 16:57 5:45
2 Nick Fiore Fr ST. FRANCIS 17:42 6:00
3 Joshua Hogan Fr Mitty 17:47 6:02 1/6 4/35 3/7
4 Kevin Sullivan Fr SERRA 17:48 6:02
5 Andrew Gaddis Fr SERRA 18:00 6:06
6 Colton Wright Fr ST. FRANCIS 18:09 6:09
7 Andy Vanderbilt Fr ST. IGNATIUS 18:20 6:13
8 Michael Crocker Fr ST. IGNATIUS 18:21 6:13
9 Nick Thomas Fr Mitty 18:23 6:14 2/6 10/35 4/7 You ROCK! (SBP)
10 Seth Newmeyer Fr ST. FRANCIS 18:26 6:15
11 Robert Mungia Fr ST. IGNATIUS 18:27 6:15
12 Andres Schrier Fr ST. FRANCIS 18:30 6:16
13 Kyle Anderberg Fr ST. FRANCIS 18:40 6:20
14 Andy Martinez Fr ST. IGNATIUS 18:45 6:21
15 Casey Schwenk Fr SERRA 18:46 6:22
16 Jonathan Durstenfeld Fr BELLARMINE 18:51 6:23
17 Derek Pincas Fr BELLARMINE 18:53 6:24
18 Awet Zery Fr RIORDAN 18:57 6:25
19 Andrew Lucha Fr SERRA 18:59 6:26
20 Ian Midiere Fr ST. FRANCIS 19:00 6:26
21 Ryan Fadden Fr SERRA 19:01 6:27
22 Dalton Guthrie Fr BELLARMINE 19:02 6:27
23 Paolo Digiovanni Fr ST. IGNATIUS 19:08 6:29
24 Kyle Graycar Fr ST. IGNATIUS 19:12 6:31
25 Devin O'brien Fr ST. IGNATIUS 19:12 6:31
26 Dashiell Leeds Fr ST. FRANCIS 19:13 6:31
27 Michael Carroll Fr BELLARMINE 19:14 6:31
28 Brendan Lum Fr SHC 19:15 6:32
29 Jacob Baker Fr BELLARMINE 19:16 6:32
30 Stephan Cabebe Fr BELLARMINE 19:17 6:32
31 Brian Furney Fr SHC 19:19 6:33
32 Michael Hynson Fr SHC 19:21 6:34
33 Brenden Herger Fr RIORDAN 19:21 6:34
34 Federico Gutierrez Fr SERRA 19:24 6:35
35 Eric Chapman Fr BELLARMINE 19:31 6:37
36 Nick Roman Fr ST. IGNATIUS 19:31 6:37
37 Sean Seebach Fr BELLARMINE 19:34 6:38
38 Matt Richards Fr BELLARMINE 19:34 6:38
39 Patric Brown Fr RIORDAN 19:37 6:39
40 Andrew Yang Fr BELLARMINE 19:43 6:41
41 Jonathan Polanco Fr SHC 19:45 6:42
42 Eric Joseph De Lara Fr SHC 19:46 6:42
43 William Singleton Fr BELLARMINE 19:46 6:42
44 Alex Nash Fr ST. IGNATIUS 19:51 6:44
45 Riley Gallivan Fr ST. FRANCIS 19:53 6:44
46 Andrew Fung Fr Mitty 19:54 6:45 3/6 19/35 7/7 You ROCK! (SBP)
47 Gavin Mcmanis Fr RIORDAN 19:57 6:46
48 Kyle Kubo Fr Mitty 20:03 6:48 4/6 22/35 7/7
49 Eric Pestana Fr Mitty 20:05 6:48 5/6 23/35 6/7
50 Kevin Nielson Fr SERRA 20:11 6:51
51 Carter Andereck Fr ST. IGNATIUS 20:15 6:52
52 Gorby Hilario Fr SHC 20:16 6:52
53 Anthony Bushong Fr SHC 20:22 6:54
54 Brandon Norwood Fr SERRA 20:23 6:55
55 Alex Kochman Fr SERRA 20:24 6:55
56 Scott Shymanski Fr ST. IGNATIUS 20:26 6:56
57 Fabio Bendana Fr RIORDAN 20:28 6:56
58 Aaron Wong Fr SERRA 20:29 6:57
59 Tim Sweeney Fr ST. IGNATIUS 20:29 6:57
60 Michael Courpet Fr SHC 20:33 6:58
61 Michael Herman Fr RIORDAN 20:36 6:59
62 Kurt Martin Fr BELLARMINE 20:39 7:00
63 Daine Danielson Fr ST. IGNATIUS 20:40 7:00
64 Michael Condon Fr ST. FRANCIS 20:43 7:01
65 Felix Li Fr BELLARMINE 20:46 7:02
66 David Rangel Fr Mitty 20:48 7:03 6/6 26/35 7/7
67 Sam Hayes Fr BELLARMINE 20:56 7:06
68 Pedro Rodriguez Fr ST. IGNATIUS 20:57 7:06
69 Ray Berkeley Fr BELLARMINE 21:02 7:08
70 Nikhil Gargeya Fr BELLARMINE 21:02 7:08
71 Wison Clasara Fr BELLARMINE 21:03 7:08
72 Nolan Mcpeek Fr SERRA 21:03 7:08
73 Brandon Humrich Fr SERRA 21:04 7:08
74 Nikos Buse Fr ST. IGNATIUS 21:05 7:09
75 Mick Grealish Fr ST. IGNATIUS 21:07 7:09
76 Giancarlo Sangiacomo Fr ST. IGNATIUS 21:11 7:11
77 Willy Arbuckle Fr ST. IGNATIUS 21:15 7:12
78 Patrick Penalosa Fr BELLARMINE 21:21 7:14
79 Griffin Schreader Fr ST. IGNATIUS 21:27 7:16
80 Ryan Coen Fr ST. IGNATIUS 21:35 7:19
81 Connor Hatfield Fr BELLARMINE 21:37 7:20
82 Andrew Gould Fr RIORDAN 21:44 7:22
83 Paul Di Loreta Fr BELLARMINE 21:45 7:22
84 Tim Abellera Fr ST. IGNATIUS 21:45 7:22
85 Brian Hinchion Fr SHC 21:46 7:23
86 Michael Cristofi Fr BELLARMINE 21:47 7:23
87 Peter Nelson Fr ST. IGNATIUS 22:06 7:29
88 Zac Concepcion Fr RIORDAN 22:07 7:30
89 Garrett Beaman Fr ST. IGNATIUS 22:10 7:31
90 Eric Toy Fr SHC 22:12 7:32
91 Jeremy Chou Fr BELLARMINE 22:26 7:36
92 Pierson Racanelli Fr ST. IGNATIUS 22:32 7:38
93 Rajeev Alluri Fr BELLARMINE 22:34 7:39
94 Trent Knebel Fr BELLARMINE 22:34 7:39
95 Cody Kuramoto Fr SHC 22:46 7:43
96 Robby Ruder Fr BELLARMINE 22:51 7:45
97 Tyler Young Fr BELLARMINE 22:52 7:45
98 Dominic Deguzman Fr ST. IGNATIUS 22:55 7:46
99 John Paton Fr BELLARMINE 23:02 7:48
100 Daniel Koch Fr SHC 23:17 7:54
101 Johnathan Chan Fr RIORDAN 23:39 8:01
102 Liam Miller Fr BELLARMINE 23:40 8:01
103 Sean Cadigan Fr RIORDAN 23:50 8:05
104 Logan Miller Fr SERRA 23:53 8:06
105 Spencer Lauber Fr BELLARMINE 24:12 8:12
106 Ryan Degnan Fr ST. FRANCIS 24:13 8:13
107 Joe Vokt Fr BELLARMINE 24:14 8:13
108 Aidan Noda Fr RIORDAN 25:01 8:29
109 Brian Nguyen Fr BELLARMINE 25:13 8:33
110 Yang Shan Fr BELLARMINE 26:05 8:51
111 Greg Mavor Fr BELLARMINE 26:48 9:05
112 Michael Navarro Fr ST. IGNATIUS 28:55 9:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
1-1-1-1-1
Gap: 1:48
90:50
18:10
6:09
41 Michael Reher
Fr
16:57
5:45
1
Andy Vanderbi
Fr
18:20
6:13
7
Michael Crocker
Fr
18:21
6:13
8
Robert Mungia
Fr
18:27
6:15
11
Andy Martinez
Fr
18:45
6:21
14








2 ST. FRANCIS
2-1-2-2-2
Gap: 0:58
91:27
18:17
6:12
43 Nick Fiore
Fr
17:42
6:00
2
Colton Wright
Fr
18:09
6:09
6
Seth Newmeyer
Fr
18:26
6:15
10
Andres Schrier
Fr
18:30
6:16
12
Kyle Anderber
Fr
18:40
6:20
13








3 SERRA
4-3-3-3-3
Gap: 1:13
92:34
18:31
6:17
64 Kevin Sullivan
Fr
17:48
6:02
4
Andrew Gaddis
Fr
18:00
6:06
5
Casey Schwenk
Fr
18:46
6:22
15
Andrew Lucha
Fr
18:59
6:26
19
Ryan Fadden
Fr
19:01
6:27
21








4 BELLARMINE
5-5-5-4-4
Gap: 0:25
95:16
19:03
6:28
109 Jonathan Durstenf
Fr
18:51
6:23
16
Derek Pincas
Fr
18:53
6:24
17
Dalton Guthrie
Fr
19:02
6:27
22
Michael Carroll
Fr
19:14
6:31
26
Jacob Baker
Fr
19:16
6:32
28








5 Mitty
3-4-4-5-5
Gap: 2:18
96:12
19:14
6:31
131 Joshua Hogan
Fr
17:47
6:02
3
Nick Thomas
Fr
18:23
6:14
9
Andrew Fung
Fr
19:54
6:45
38
Kyle Kubo
Fr
20:03
6:48
40
Eric Pestana
Fr
20:05
6:48
41








6 SHC
7-7-7-6-6
Gap: 0:31
97:26
19:29
6:36
161 Brendan Lum
Fr
19:15
6:32
27
Brian Furney
Fr
19:19
6:33
30
Michael Hynson
Fr
19:21
6:34
31
Jonathan Polanco
Fr
19:45
6:42
36
Eric Joseph De Lara
Fr
19:46
6:42
37








7 RIORDAN
6-6-6-6-7
Gap: 1:31
98:20
19:40
6:40
169 Awet Zery
Fr
18:57
6:25
18
Brenden Herger
Fr
19:21
6:34
32
Patric Brown
Fr
19:37
6:39
35
Gavin Mcmanis
Fr
19:57
6:46
39
Fabio Bendana
Fr
20:28
6:56
45








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.