Archbishop Mitty Results from the WCAL #1 at GGP WCAL on 10/6/10

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ahmed, Tausif So So 24:10 8:03 3 97/115 14/15 27/29 3/3 23:58 You ROCK! (DSR)
Akella, Aneesh So So 29:11 9:44 3 114/115 15/15 29/29 3/3 31:31
(2:20,7.4)
You ROCK! (DPR)
Atondo, Michael Sr V 18:27 6:09 3 39/51 5/7 5/29 6/8 18:52
(0:25,2.2)
You ROCK! (DPR)
Booth, Alexander So So 21:15 7:05 3 66/115 9/15 18/29 3/6 21:17
(0:02,0.2)
You ROCK! (DPR)
Chan, Wesley Jr JV 23:05 7:42 3 102/126 6/7 25/29 6/8 24:15
(1:10,4.8)
You ROCK! (DPR)
Clancey, Ben Jr JV 28:16 9:25 3 121/126 7/7 28/29 6/7
Dan, Sumit Jr JV 20:27 6:49 3 57/126 1/7 12/29 7/8 19:54 You ROCK! (DSR)
Earley, Ian Sr JV 21:30 7:10 3 77/126 4/7 23/29 6/8 20:02
Grennan, Vincent So So 20:55 6:58 3 53/115 8/15 16/29 3/6 21:16
(0:21,1.6)
You ROCK! (DPR)
Guha, Sumedh So So 20:00 6:40 3 28/115 3/15 10/29 4/6 20:56
(0:56,4.5)
You ROCK! (DPR)
Guntvedt, Sean Jr V 18:11 6:04 3 34/51 2/7 2/29 6/8 20:01
(1:50,9.2)
You ROCK! (DPR)
Guzikowski, Richard So V 16:47 5:36 3 12/51 1/7 1/29 5/8 16:37
Hoang, Peter So So 20:30 6:50 3 44/115 7/15 15/29 4/6 22:30
(2:00,8.9)
You ROCK! (SBP, DPR)
Judas, Josef So So 19:41 6:34 3 24/115 1/15 8/29 4/6 20:14
(0:33,2.7)
You ROCK! (DPR)
Krisman, Josh So So 20:28 6:49 3 42/115 6/15 14/29 4/6 23:46
(3:18,13.9)
You ROCK! (DPR)
Kwok, Stephen So So 20:28 6:49 3 41/115 5/15 13/29 4/6 21:38
(1:10,5.4)
You ROCK! (SBP, DPR)
Lafrance, Brian Jr JV 22:41 7:34 3 92/126 5/7 24/29 6/8 23:49
(1:08,4.8)
You ROCK! (DPR)
Larsen, Wesley Jr V 19:25 6:28 3 44/51 7/7 7/29 5/5 19:50
(0:25,2.1)
You ROCK! (DPR)
Mccann, Kieran So So 19:41 6:34 3 25/115 2/15 9/29 4/6 20:01
(0:20,1.7)
You ROCK! (DPR)
Navarrete, Michael So So 21:16 7:05 3 67/115 10/15 19/29 3/6 22:07
(0:51,3.8)
You ROCK! (DPR)
Olivas, David Sr JV 21:12 7:04 3 72/126 2/7 17/29 6/8 22:06
(0:54,4.1)
You ROCK! (DPR)
Patil, Parth So So 20:10 6:43 3 34/115 4/15 11/29 4/6 19:43 You ROCK! (DSR)
Phan, Daniel Jr V 19:22 6:27 3 43/51 6/7 6/29 6/6 19:52
(0:30,2.5)
You ROCK! (DPR)
Plata, Kyle So V 18:19 6:06 3 37/51 3/7 3/29 6/8 19:38
(1:19,6.7)
You ROCK! (DPR)
Ramesh, Anirudh So So 23:33 7:51 3 91/115 13/15 26/29 3/3 26:11
(2:38,10.1)
You ROCK! (DPR)
Tran, Kevin So So 21:19 7:06 3 68/115 11/15 21/29 3/6 23:14
(1:55,8.2)
You ROCK! (DPR)
Ullah, Ayman Sr V 18:20 6:07 3 38/51 4/7 4/29 6/8 17:46 You ROCK! (DSR)
VanValkenburg, Tyler Jr JV 21:18 7:06 3 74/126 3/7 20/29 6/8 22:55
(1:37,7.1)
You ROCK! (DPR)
Walsh, Connor So So 21:22 7:07 3 70/115 12/15 22/29 3/5 22:42
(1:20,5.9)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/8 90:04
1:40
3 6:00 5:36 6:09 160 5:28 Richard Guzikowski (12), Sean Guntvedt (34), Kyle Plata (37), Ayman Ullah (38), Michael Atondo (39)
So 1st 5 4/6 100:00
0:47
3 6:40 6:34 6:49 111 6:04 Josef Judas (20), Kieran Mccann (21), Sumedh Guha (22), Parth Patil (23), Stephen Kwok (25)
So 2nd 5 3/6 104:24
0:48
3 6:58 6:49 7:05 94 6:28 Josh Krisman (15), Peter Hoang (17), Vincent Grennan (19), Alexander Booth (21), Michael Navarrete (22)
So 3rd 5 3/3 119:35
7:52
3 7:58 7:06 9:44 82 6:38 Kevin Tran (13), Connor Walsh (15), Anirudh Ramesh (17), Tausif Ahmed (18), Aneesh Akella (19)
JV 1st 5 6/8 107:08
2:14
3 7:09 6:49 7:34 195 5:52 Sumit Dan (35), David Olivas (37), Tyler VanValkenburg (38), Ian Earley (40), Brian Lafrance (45)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jack Bordoni Jr Bellarmine College Prep 16:13 5:24
2 Tony Ferrari Sr Bellarmine College Prep 16:15 5:25
3 Ciaran Murphy So St. Ignatius 16:24 5:28
4 Esteban Valencia Jr Bellarmine College Prep 16:27 5:29
5 Joe Mcintyre Jr St. Ignatius 16:31 5:30
6 Sanmay Jain Sr Bellarmine College Prep 16:34 5:31
7 Adrian Hinojosa Jr Bellarmine College Prep 16:37 5:32
8 Justin Jayme Sr St. Ignatius 16:37 5:32
9 Carsten Stann Jr SERRA 16:39 5:33
10 Chris Ries Sr ST. FRANCIS 16:40 5:33
11 Alex Jeongco Sr Bellarmine College Prep 16:46 5:35
12 Richard Guzikowski So Archbishop Mitty 16:47 5:36 1/7 1/29 5/8
13 Colin Mack Jr ST. FRANCIS 16:48 5:36
14 Jarrett Moore Sr Sacred Heart Cathedral 16:56 5:39
15 Jose Sandoval Jr Bellarmine College Prep 16:57 5:39
16 Daniel Colom Sr SERRA 16:59 5:40
17 Andrew Menzel Sr SERRA 17:15 5:45
18 Sam Molke Sr St. Ignatius 17:21 5:47
19 Connor Cannon Jr St. Ignatius 17:26 5:49
20 Patrick Cummins So St. Ignatius 17:28 5:49
21 Ernest Lardizabal Jr Sacred Heart Cathedral 17:28 5:49
22 Antonio Flamenco So ST. FRANCIS 17:30 5:50
23 Matt Prout Sr ST. FRANCIS 17:39 5:53
24 Cameron Fast So ST. FRANCIS 17:45 5:55
25 Ford Milligan Sr SERRA 17:46 5:55
26 Avery Turzanski Jr SERRA 17:47 5:56
27 Joseph Berriatua So SERRA 17:50 5:57
28 Austin Quach Jr Sacred Heart Cathedral 17:51 5:57
29 Nathaniel Whitney Jr Sacred Heart Cathedral 17:54 5:58
30 Carlos Flores So Sacred Heart Cathedral 17:59 6:00
31 Ryan Ensor So VALLEY CHRISTIAN 18:00 6:00
32 Phillip Loeffler Sr St. Ignatius 18:00 6:00
33 Frank Xiao So Sacred Heart Cathedral 18:08 6:03
34 Sean Guntvedt Jr Archbishop Mitty 18:11 6:04 2/7 2/29 6/8
35 Johnathan On Jr RIORDAN 18:16 6:05
36 Robert Manoos Jr Sacred Heart Cathedral 18:18 6:06
37 Kyle Plata So Archbishop Mitty 18:19 6:06 3/7 3/29 6/8
38 Ayman Ullah Sr Archbishop Mitty 18:20 6:07 4/7 4/29 6/8
39 Michael Atondo Sr Archbishop Mitty 18:27 6:09 5/7 5/29 6/8
40 Zac Comstock Sr ST. FRANCIS 18:37 6:12
41 Ben D'costa Jr ST. FRANCIS 18:58 6:19
42 Andrew Sprinkles Sr RIORDAN 19:19 6:26
43 Daniel Phan Jr Archbishop Mitty 19:22 6:27 6/7 6/29 6/6
44 Wesley Larsen Jr Archbishop Mitty 19:25 6:28 7/7 7/29 5/5
45 Alijandro Sanchez Sr RIORDAN 19:28 6:29
46 Alex Ascencio So VALLEY CHRISTIAN 19:29 6:30
47 Dustin Laucella Jr VALLEY CHRISTIAN 19:34 6:31
48 Andrew Mccann Sr VALLEY CHRISTIAN 19:56 6:39
49 Mitchell Magat Sr RIORDAN 20:09 6:43
50 Danny Patino Sr RIORDAN 20:18 6:46
51 Ross Martinez Sr VALLEY CHRISTIAN 21:42 7:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine College Prep
1-1-1-1-1
Gap: 0:24
82:06
16:25
5:28
20 Jack Bordoni
Jr
16:13
5:24
1
Tony Ferrari
Sr
16:15
5:25
2
Esteban Valencia
Jr
16:27
5:29
4
Sanmay Jain
Sr
16:34
5:31
6
Adrian Hinojosa
Jr
16:37
5:32
7
Alex Jeongco
Sr
16:46
5:35
11
Jose Sandoval
Jr
16:57
5:39
15
2 St. Ignatius
2-2-2-2-2
Gap: 1:02
84:19
16:52
5:37
53 Ciaran Murphy
So
16:24
5:28
3
Joe Mcintyre
Jr
16:31
5:30
5
Justin Jayme
Sr
16:37
5:32
8
Sam Molke
Sr
17:21
5:47
18
Connor Cannon
Jr
17:26
5:49
19
Patrick Cummins
So
17:28
5:49
20
Phillip Loeffler
Sr
18:00
6:00
32
3 ST. FRANCIS
4-3-4-4-3
Gap: 1:05
86:22
17:16
5:45
92 Chris Ries
Sr
16:40
5:33
10
Colin Mack
Jr
16:48
5:36
13
Antonio Flamenco
So
17:30
5:50
22
Matt Prout
Sr
17:39
5:53
23
Cameron Fast
So
17:45
5:55
24
Zac Comstock
Sr
18:37
6:12
40
Ben D'costa
Jr
18:58
6:19
41
4 SERRA
3-4-3-3-4
Gap: 1:08
86:26
17:17
5:46
93 Carsten Stann
Jr
16:39
5:33
9
Daniel Colom
Sr
16:59
5:40
16
Andrew Menzel
Sr
17:15
5:45
17
Ford Milligan
Sr
17:46
5:55
25
Avery Turzanski
Jr
17:47
5:56
26
Joseph Berriatua
So
17:50
5:57
27




5 Sacred Heart Cathedral
6-5-5-5-5
Gap: 1:03
88:08
17:38
5:53
122 Jarrett Moore
Sr
16:56
5:39
14
Ernest Lardizabal
Jr
17:28
5:49
21
Austin Quach
Jr
17:51
5:57
28
Nathaniel Whitney
Jr
17:54
5:58
29
Carlos Flores
So
17:59
6:00
30
Frank Xiao
So
18:08
6:03
33
Robert Manoos
Jr
18:18
6:06
36
6 Archbishop Mitty
5-6-6-6-6
Gap: 1:40
90:04
18:01
6:00
160 Richard Guzikowski
So
16:47
5:36
12
Sean Guntvedt
Jr
18:11
6:04
34
Kyle Plata
So
18:19
6:06
37
Ayman Ullah
Sr
18:20
6:07
38
Michael Atondo
Sr
18:27
6:09
39
Daniel Phan
Jr
19:22
6:27
43
Wesley Larsen
Jr
19:25
6:28
44
7 RIORDAN
8-7-7-7-7
Gap: 2:02
97:30
19:30
6:30
221 Johnathan On
Jr
18:16
6:05
35
Andrew Sprinkles
Sr
19:19
6:26
42
Alijandro Sanchez
Sr
19:28
6:29
45
Mitchell Magat
Sr
20:09
6:43
49
Danny Patino
Sr
20:18
6:46
50








8 VALLEY CHRISTIAN
7-7-8-8-8
Gap: 3:42
98:41
19:44
6:35
223 Ryan Ensor
So
18:00
6:00
31
Alex Ascencio
So
19:29
6:30
46
Dustin Laucella
Jr
19:34
6:31
47
Andrew Mccann
Sr
19:56
6:39
48
Ross Martinez
Sr
21:42
7:14
51








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Raymond Meijer So Bellarmine College Prep 17:34 5:51
2 Austin Thornburg So Bellarmine College Prep 17:59 6:00
3 Marshall Seid So Bellarmine College Prep 18:07 6:02
4 Akshay Alaghatta So Bellarmine College Prep 18:19 6:06
5 Ryan Pidgeon So St. Ignatius 18:22 6:07
6 Andrew Latham So St. Ignatius 18:24 6:08
7 Matt Reilly So SERRA 18:26 6:09
8 Alex Gudino So SERRA 18:47 6:16
9 Eoin Carolan So SERRA 18:49 6:16
10 Javier Barajas-dur So St. Ignatius 18:53 6:18
11 Eugene Kwan So St. Ignatius 18:53 6:18
12 Austen Christenen So Bellarmine College Prep 18:55 6:18
13 Andrew Corwin So St. Ignatius 18:57 6:19
14 Will Green So St. Ignatius 19:05 6:22
15 Taylor Calderon So Bellarmine College Prep 19:08 6:23
16 Tyler Waite So St. Ignatius 19:16 6:25
17 Alex Williams So Bellarmine College Prep 19:20 6:27
18 Joe Smith So Bellarmine College Prep 19:23 6:28
19 Axel Shjeflo So SERRA 19:24 6:28
20 Nathan Mccabe So Bellarmine College Prep 19:24 6:28
21 Anthony Ramirez So SERRA 19:25 6:28
22 Jimmy Consiglio So Bellarmine College Prep 19:38 6:33
23 Karl Meissner So Bellarmine College Prep 19:39 6:33
24 Josef Judas So Archbishop Mitty 19:41 6:34 1/15 8/29 4/6
25 Kieran Mccann So Archbishop Mitty 19:41 6:34 2/15 9/29 4/6
26 Kyle Otto So Bellarmine College Prep 19:52 6:37
27 Benjamin Shea So Bellarmine College Prep 19:56 6:39
28 Sumedh Guha So Archbishop Mitty 20:00 6:40 3/15 10/29 4/6
29 Keegan Mcmillan So Bellarmine College Prep 20:02 6:41
30 Spencer Burns So St. Ignatius 20:06 6:42
31 Jack Viola So St. Ignatius 20:07 6:42
32 Chris Obregon So Bellarmine College Prep 20:08 6:43
33 Ian Kruse So Bellarmine College Prep 20:08 6:43
34 Parth Patil So Archbishop Mitty 20:10 6:43 4/15 11/29 4/6
35 Chris Gunther So St. Ignatius 20:11 6:44
36 Marcus Holzberg So St. Ignatius 20:11 6:44
37 Sean Hingorani So SERRA 20:16 6:45
38 Marco Miranda So Bellarmine College Prep 20:17 6:46
39 Daniel Mansperger So Bellarmine College Prep 20:20 6:47
40 Anthony Collado So Bellarmine College Prep 20:25 6:48
41 Stephen Kwok So Archbishop Mitty 20:28 6:49 5/15 13/29 4/6 You ROCK! (SBP)
42 Josh Krisman So Archbishop Mitty 20:28 6:49 6/15 14/29 4/6
43 Michael Valdes So SERRA 20:30 6:50
44 Peter Hoang So Archbishop Mitty 20:30 6:50 7/15 15/29 4/6 You ROCK! (SBP)
45 John Lencioni So Bellarmine College Prep 20:35 6:52
46 Alex Leano So Bellarmine College Prep 20:41 6:54
47 Maarten Deschaume So RIORDAN 20:41 6:54
48 Bradley Clark So RIORDAN 20:42 6:54
49 Nicholas Shea So Bellarmine College Prep 20:44 6:55
50 Ricky Herz So Bellarmine College Prep 20:44 6:55
51 Charles Molina So Bellarmine College Prep 20:47 6:56
52 Austin Foley So St. Ignatius 20:50 6:57
53 Vincent Grennan So Archbishop Mitty 20:55 6:58 8/15 16/29 3/6
54 Kartik Jhingan So ST. FRANCIS 20:59 7:00
55 Jeremy Ho So ST. FRANCIS 20:59 7:00
56 Ty Miller So Bellarmine College Prep 21:00 7:00
57 Benjamin Chan So Bellarmine College Prep 21:04 7:01
58 Joniel Lemley So RIORDAN 21:04 7:01
59 David Campos So St. Ignatius 21:05 7:02
60 Sam Kellner So Bellarmine College Prep 21:07 7:02
61 Randolph Abaya So ST. FRANCIS 21:07 7:02
62 Patrick Cruz So St. Ignatius 21:07 7:02
63 Ethan Limchayseng So St. Ignatius 21:12 7:04
64 Trevor Peralta So RIORDAN 21:14 7:05
65 Jack Roberts So SERRA 21:14 7:05
66 Alexander Booth So Archbishop Mitty 21:15 7:05 9/15 18/29 3/6
67 Michael Navarrete So Archbishop Mitty 21:16 7:05 10/15 19/29 3/6
68 Kevin Tran So Archbishop Mitty 21:19 7:06 11/15 21/29 3/6
69 Marco Petrilli So St. Ignatius 21:22 7:07
70 Connor Walsh So Archbishop Mitty 21:22 7:07 12/15 22/29 3/5
71 Brandon Bumbaca So St. Ignatius 21:22 7:07
72 Hector Navarro So RIORDAN 21:35 7:12
73 Ryan Moloney So St. Ignatius 21:38 7:13
74 Aryan Sharif So ST. FRANCIS 21:39 7:13
75 Van Macasact So RIORDAN 21:40 7:13
76 Ray Whelan So SERRA 21:50 7:17
77 Connor Towne So Bellarmine College Prep 21:55 7:18
78 Luis Vidalon So St. Ignatius 21:58 7:19
79 Torin Kingshill So SERRA 21:59 7:20
80 David Melone So St. Ignatius 22:08 7:23
81 Stephen Jordan So St. Ignatius 22:19 7:26
82 Matt Quesada So St. Ignatius 22:23 7:28
83 Eric Graham So ST. FRANCIS 22:23 7:28
84 Alejandro Serrano So Bellarmine College Prep 22:31 7:30
85 Jason Sarafica So RIORDAN 22:34 7:31
86 Chris Sagnedos So RIORDAN 22:35 7:32
87 Jahzel Castillo So St. Ignatius 22:36 7:32
88 Trevor Woo So RIORDAN 22:43 7:34
89 James Landa So Bellarmine College Prep 23:24 7:48
90 Nate Metzger So Bellarmine College Prep 23:27 7:49
91 Anirudh Ramesh So Archbishop Mitty 23:33 7:51 13/15 26/29 3/3
92 Paul Medeiros So SERRA 23:50 7:57
93 Ernest Frida So ST. FRANCIS 23:50 7:57
94 Jerrold Thorsness So ST. FRANCIS 23:51 7:57
95 Jeff Bellon So Bellarmine College Prep 23:59 8:00
96 Matthew Del Rosari So SERRA 24:05 8:02
97 Tausif Ahmed So Archbishop Mitty 24:10 8:03 14/15 27/29 3/3
98 Evan Glessner So ST. FRANCIS 24:12 8:04
99 Matthew Chan So St. Ignatius 24:24 8:08
100 John Libby So St. Ignatius 24:26 8:09
101 Nicholas Qaqish So St. Ignatius 24:51 8:17
102 Ryan Morrison So ST. FRANCIS 24:55 8:18
103 Steven Safreno So St. Ignatius 25:05 8:22
104 Daniel Meagher So St. Ignatius 25:07 8:22
105 Alexander Grant So ST. FRANCIS 25:20 8:27
106 Luis Rodriguez So Bellarmine College Prep 25:40 8:33
107 Joe Urrutia So RIORDAN 25:46 8:35
108 Jeremy Edwards So Bellarmine College Prep 25:46 8:35
109 Khai Xiao So Bellarmine College Prep 26:05 8:42
110 Justin Chen So ST. FRANCIS 26:10 8:43
111 Francisco Alvarez So RIORDAN 26:27 8:49
112 Nathan Mandreza So Bellarmine College Prep 27:14 9:05
113 Anthony Pallone So Bellarmine College Prep 28:14 9:25
114 Aneesh Akella So Archbishop Mitty 29:11 9:44 15/15 29/29 3/3
115 Victor Menscuar So RIORDAN 29:34 9:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine College Prep
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
90:54
18:11
6:04
22 Raymond Meijer
So
17:34
5:51
1
Austin Thornburg
So
17:59
6:00
2
Marshall Seid
So
18:07
6:02
3
Akshay Alaghatta
So
18:19
6:06
4
Austen Christenen
So
18:55
6:18
12
Taylor Calderon
So
19:08
6:23
15
Alex Williams
So
19:20
6:27
17
2 St. Ignatius
2-2-2-2-2
Gap: 0:35
93:29
18:42
6:14
45 Ryan Pidgeon
So
18:22
6:07
5
Andrew Latham
So
18:24
6:08
6
Javier Barajas-dur
So
18:53
6:18
10
Eugene Kwan
So
18:53
6:18
11
Andrew Corwin
So
18:57
6:19
13
Will Green
So
19:05
6:22
14
Tyler Waite
So
19:16
6:25
16
3 SERRA
3-3-3-3-3
Gap: 0:59
94:51
18:58
6:19
61 Matt Reilly
So
18:26
6:09
7
Alex Gudino
So
18:47
6:16
8
Eoin Carolan
So
18:49
6:16
9
Axel Shjeflo
So
19:24
6:28
18
Anthony Ramirez
So
19:25
6:28
19
Sean Hingorani
So
20:16
6:45
24
Michael Valdes
So
20:30
6:50
27
4 Archbishop Mitty
4-4-4-4-4
Gap: 0:47
100:00
20:00
6:40
111 Josef Judas
So
19:41
6:34
20
Kieran Mccann
So
19:41
6:34
21
Sumedh Guha
So
20:00
6:40
22
Parth Patil
So
20:10
6:43
23
Stephen Kwok
So
20:28
6:49
25
Josh Krisman
So
20:28
6:49
26
Peter Hoang
So
20:30
6:50
28
5 RIORDAN
5-5-5-5-5
Gap: 0:54
105:16
21:03
7:01
163 Maarten Deschaume
So
20:41
6:54
29
Bradley Clark
So
20:42
6:54
30
Joniel Lemley
So
21:04
7:01
33
Trevor Peralta
So
21:14
7:05
35
Hector Navarro
So
21:35
7:12
36
Van Macasact
So
21:40
7:13
38
Jason Sarafica
So
22:34
7:31
40
6 ST. FRANCIS
6-6-6-6-6
Gap: 1:24
107:07
21:25
7:08
173 Kartik Jhingan
So
20:59
7:00
31
Jeremy Ho
So
20:59
7:00
32
Randolph Abaya
So
21:07
7:02
34
Aryan Sharif
So
21:39
7:13
37
Eric Graham
So
22:23
7:28
39
Ernest Frida
So
23:50
7:57
41
Jerrold Thorsness
So
23:51
7:57
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine College Prep
2-2-1-1-1
Gap: 0:30
96:53
19:23
6:28
24 Taylor Calderon
So
19:08
6:23
2
Alex Williams
So
19:20
6:27
4
Joe Smith
So
19:23
6:28
5
Nathan Mccabe
So
19:24
6:28
6
Jimmy Consiglio
So
19:38
6:33
7
Karl Meissner
So
19:39
6:33
8
Kyle Otto
So
19:52
6:37
9
2 St. Ignatius
1-1-2-2-2
Gap: 1:06
98:45
19:45
6:35
37 Will Green
So
19:05
6:22
1
Tyler Waite
So
19:16
6:25
3
Spencer Burns
So
20:06
6:42
10
Jack Viola
So
20:07
6:42
11
Chris Gunther
So
20:11
6:44
12
Marcus Holzberg
So
20:11
6:44
13
Austin Foley
So
20:50
6:57
18
3 Archbishop Mitty
4-4-4-3-3
Gap: 0:48
104:24
20:53
6:58
94 Josh Krisman
So
20:28
6:49
15
Peter Hoang
So
20:30
6:50
17
Vincent Grennan
So
20:55
6:58
19
Alexander Booth
So
21:15
7:05
21
Michael Navarrete
So
21:16
7:05
22
Kevin Tran
So
21:19
7:06
23
Connor Walsh
So
21:22
7:07
24
4 SERRA
3-3-3-4-4
Gap: 1:43
105:49
21:10
7:03
103 Sean Hingorani
So
20:16
6:45
14
Michael Valdes
So
20:30
6:50
16
Jack Roberts
So
21:14
7:05
20
Ray Whelan
So
21:50
7:17
26
Torin Kingshill
So
21:59
7:20
27
Paul Medeiros
So
23:50
7:57
31
Matthew Del Rosari
So
24:05
8:02
34
5 RIORDAN
5-5-5-5-5
Gap: 4:06
115:18
23:04
7:41
150 Van Macasact
So
21:40
7:13
25
Jason Sarafica
So
22:34
7:31
28
Chris Sagnedos
So
22:35
7:32
29
Trevor Woo
So
22:43
7:34
30
Joe Urrutia
So
25:46
8:35
38
Francisco Alvarez
So
26:27
8:49
40
Victor Menscuar
So
29:34
9:51
41
6 ST. FRANCIS
6-6-6-6-6
Gap: 1:30
122:08
24:26
8:09
173 Ernest Frida
So
23:50
7:57
32
Jerrold Thorsness
So
23:51
7:57
33
Evan Glessner
So
24:12
8:04
35
Ryan Morrison
So
24:55
8:18
36
Alexander Grant
So
25:20
8:27
37
Justin Chen
So
26:10
8:43
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine College Prep
1-1-1-1-1
Gap: 0:29
99:37
19:55
6:38
15 Karl Meissner
So
19:39
6:33
1
Kyle Otto
So
19:52
6:37
2
Benjamin Shea
So
19:56
6:39
3
Keegan Mcmillan
So
20:02
6:41
4
Chris Obregon
So
20:08
6:43
5
Ian Kruse
So
20:08
6:43
6
Marco Miranda
So
20:17
6:46
8
2 St. Ignatius
2-2-2-2-2
Gap: 1:01
104:25
20:53
6:58
49 Marcus Holzberg
So
20:11
6:44
7
Austin Foley
So
20:50
6:57
9
David Campos
So
21:05
7:02
10
Patrick Cruz
So
21:07
7:02
11
Ethan Limchayseng
So
21:12
7:04
12
Marco Petrilli
So
21:22
7:07
14
Brandon Bumbaca
So
21:22
7:07
16
3 Archbishop Mitty
3-3-3-3-3
Gap: 7:52
119:35
23:55
7:58
82 Kevin Tran
So
21:19
7:06
13
Connor Walsh
So
21:22
7:07
15
Anirudh Ramesh
So
23:33
7:51
17
Tausif Ahmed
So
24:10
8:03
18
Aneesh Akella
So
29:11
9:44
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Reed Thornburg Sr Bellarmine College Prep 17:17 5:46
2 Nicholas Mantovani Jr Bellarmine College Prep 17:27 5:49
3 Bradley Afroilan Jr Bellarmine College Prep 17:29 5:50
4 Daniel Toy Jr Bellarmine College Prep 17:45 5:55
5 Liam Powers Jr St. Ignatius 17:46 5:55
6 Anselmo Sandoval Sr Bellarmine College Prep 17:55 5:58
7 Rich Bassin Jr St. Ignatius 18:03 6:01
8 Jk Gopalkumar So ST. FRANCIS 18:13 6:04
9 Patrick Hagmann Jr SERRA 18:21 6:07
10 Brandon Council Sr SERRA 18:35 6:12
11 John Bigelow Jr Bellarmine College Prep 18:44 6:15
12 Joe Singer Jr St. Ignatius 18:44 6:15
13 Matt Caracciolo Jr St. Ignatius 18:45 6:15
14 Aj Killoran Sr Bellarmine College Prep 18:49 6:16
15 Sean Yamagiwa Jr Bellarmine College Prep 18:57 6:19
16 Simon Coffin Jr Bellarmine College Prep 18:59 6:20
17 Matthew Chan Jr Bellarmine College Prep 19:03 6:21
18 Hensley Sy Jr St. Ignatius 19:05 6:22
19 Colin Glenday So ST. FRANCIS 19:08 6:23
20 Paul Hwang Jr St. Ignatius 19:09 6:23
21 Alex Sinclair Jr Sacred Heart Cathedral 19:10 6:23
22 Ray Digiuseppe So ST. FRANCIS 19:12 6:24
23 Jamie Suhr Jr SERRA 19:16 6:25
24 Jeff Thomson Sr St. Ignatius 19:19 6:26
25 Carl Molina Jr Bellarmine College Prep 19:20 6:27
26 Andrew Cook Jr Bellarmine College Prep 19:23 6:28
27 Oliver Lamb Sr Bellarmine College Prep 19:25 6:28
28 John Colford Jr ST. FRANCIS 19:27 6:29
29 Ryan Thomas Jr SERRA 19:29 6:30
30 Dominic Revilla Jr Sacred Heart Cathedral 19:29 6:30
31 Beau Pauken Jr Bellarmine College Prep 19:36 6:32
32 Adam Senan Jr St. Ignatius 19:36 6:32
33 Shane Hansel Jr SERRA 19:42 6:34
34 Jr Aredo Sr SERRA 19:43 6:34
35 Jose Diaz Jr Bellarmine College Prep 19:45 6:35
36 Joel Graycar Jr St. Ignatius 19:48 6:36
37 Kevin Baum Jr Bellarmine College Prep 19:49 6:36
38 Keenan Donath Jr ST. FRANCIS 19:49 6:36
39 Jd Torres Sr Bellarmine College Prep 19:49 6:36
40 Alex George Fr VALLEY CHRISTIAN 19:55 6:38
41 Prithvi Pandian Jr ST. FRANCIS 19:55 6:38
42 Michael Allen Jr Bellarmine College Prep 19:56 6:39
43 Christian Carr Jr St. Ignatius 19:58 6:39
44 Geoffrey Yep Sr Sacred Heart Cathedral 20:05 6:42
45 Cj Toy Sr Bellarmine College Prep 20:05 6:42
46 Ismael Sasinos Jr Bellarmine College Prep 20:06 6:42
47 Joe Burson-ryan Jr Bellarmine College Prep 20:10 6:43
48 Cameron Chiechi Sr Bellarmine College Prep 20:11 6:44
49 Sean O'donnell Jr St. Ignatius 20:18 6:46
50 Sherman Cheung Jr Sacred Heart Cathedral 20:19 6:46
51 Justin Lazaruk Jr ST. FRANCIS 20:20 6:47
52 Alex Davis Jr ST. FRANCIS 20:24 6:48
53 Thomas Steinke Jr ST. FRANCIS 20:24 6:48
54 Dixon Hoffelt So Sacred Heart Cathedral 20:25 6:48
55 Chris Ahlbach Sr Sacred Heart Cathedral 20:26 6:49
56 Andrew Whitney Sr Bellarmine College Prep 20:27 6:49
57 Sumit Dan Jr Archbishop Mitty 20:27 6:49 1/7 12/29 7/8
58 Andrew Krasts Sr Bellarmine College Prep 20:28 6:49
59 Michael Fuerte Sr Sacred Heart Cathedral 20:35 6:52
60 Thomas Bogott Jr St. Ignatius 20:38 6:53
61 Eric Devlin Sr ST. FRANCIS 20:39 6:53
62 Ben Sheridan Sr Bellarmine College Prep 20:41 6:54
63 Liam Fitzpatrick Jr St. Ignatius 20:44 6:55
64 Jack Cannice Jr St. Ignatius 20:45 6:55
65 Jason Melo Jr ST. FRANCIS 20:50 6:57
66 Kevin Fulgham Jr St. Ignatius 20:51 6:57
67 Austin Ng Sr Sacred Heart Cathedral 20:58 6:59
68 Kyle Jorgenson Sr Bellarmine College Prep 21:03 7:01
69 Justin Deckman Jr St. Ignatius 21:03 7:01
70 Alvin Leung Jr Sacred Heart Cathedral 21:05 7:02
71 C.j. Allen Jr ST. FRANCIS 21:09 7:03
72 David Olivas Sr Archbishop Mitty 21:12 7:04 2/7 17/29 6/8
73 Andrew Schilling Jr St. Ignatius 21:13 7:04
74 Tyler VanValkenburg Jr Archbishop Mitty 21:18 7:06 3/7 20/29 6/8
75 Nick Staub So VALLEY CHRISTIAN 21:26 7:09
76 Ben Weems Jr Bellarmine College Prep 21:29 7:10
77 Ian Earley Sr Archbishop Mitty 21:30 7:10 4/7 23/29 6/8
78 Clinton Hill Jr RIORDAN 21:32 7:11
79 Desmond Leung Sr Bellarmine College Prep 21:33 7:11
80 Peter Kiamenesh Sr Bellarmine College Prep 21:41 7:14
81 Dino Manalang Sr RIORDAN 21:46 7:15
82 Nico Cunanan Sr St. Ignatius 21:47 7:16
83 Joe Palazzolo Sr St. Ignatius 21:55 7:18
84 Daniel Kleinsmith Jr VALLEY CHRISTIAN 21:57 7:19
85 Willem Simpson So Sacred Heart Cathedral 21:58 7:19
86 Dalan Angelo Sr Bellarmine College Prep 22:01 7:20
87 Alex Weseloh Jr ST. FRANCIS 22:26 7:29
88 Jake Silvas Sr ST. FRANCIS 22:27 7:29
89 Harish Shanker Jr ST. FRANCIS 22:29 7:30
90 Cameron Mau Sr RIORDAN 22:30 7:30
91 Adam Granath Jr Bellarmine College Prep 22:38 7:33
92 Brian Lafrance Jr Archbishop Mitty 22:41 7:34 5/7 24/29 6/8
93 Randolph Louie So Sacred Heart Cathedral 22:47 7:36
94 Edward Kim Sr Bellarmine College Prep 22:52 7:37
95 Tristan Chu Jr ST. FRANCIS 22:54 7:38
96 Michael Youngdahl Jr Bellarmine College Prep 22:56 7:39
97 Michael Banovac Sr ST. FRANCIS 22:56 7:39
98 Derrick Leung Jr Bellarmine College Prep 22:58 7:39
99 David Capistano Sr RIORDAN 23:00 7:40
100 Miguel Guerrero Jr RIORDAN 23:01 7:40
101 Arun Durvasula Sr ST. FRANCIS 23:01 7:40
102 Wesley Chan Jr Archbishop Mitty 23:05 7:42 6/7 25/29 6/8
103 Reed Hawkins Jr ST. FRANCIS 23:05 7:42
104 Ryan Seid Sr Bellarmine College Prep 23:18 7:46
105 Derek Seaman Jr VALLEY CHRISTIAN 23:20 7:47
106 Joseph Park Sr St. Ignatius 23:28 7:49
107 Jacob Nacario Jr St. Ignatius 23:30 7:50
108 Jontom Trieu-phan Jr VALLEY CHRISTIAN 23:31 7:50
109 Ryan Ruiz Jr Bellarmine College Prep 23:32 7:51
110 Jeff Lee Sr Bellarmine College Prep 23:33 7:51
111 Ernie Reese Sr RIORDAN 23:36 7:52
112 Ethan Penner Jr Bellarmine College Prep 24:19 8:06
113 Elliot Fiske Jr ST. FRANCIS 24:33 8:11
114 Steven Spohrer Fr Bellarmine College Prep 24:38 8:13
115 Alexander Yee Sr St. Ignatius 24:40 8:13
116 Alex Than Jr RIORDAN 24:41 8:14
117 Samson Fong Sr RIORDAN 25:25 8:28
118 Ryan Richardson Sr Bellarmine College Prep 25:29 8:30
119 Johnathan Gonzale Jr RIORDAN 25:34 8:31
120 Ryan Murray Jr VALLEY CHRISTIAN 28:00 9:20
121 Ben Clancey Jr Archbishop Mitty 28:16 9:25 7/7 28/29 6/7
122 Wade Laucella So VALLEY CHRISTIAN 28:19 9:26
123 Eyobed Mesfun So VALLEY CHRISTIAN 28:27 9:29
124 Dakota Gregoric So VALLEY CHRISTIAN 28:28 9:29
125 Alex Ma So VALLEY CHRISTIAN 29:16 9:45
126 Mario Orlando Fr VALLEY CHRISTIAN 33:52 11:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine College Prep
1-1-1-1-1
Gap: 0:38
87:53
17:35
5:52
16 Reed Thornburg
Sr
17:17
5:46
1
Nicholas Mantovani
Jr
17:27
5:49
2
Bradley Afroilan
Jr
17:29
5:50
3
Daniel Toy
Jr
17:45
5:55
4
Anselmo Sandoval
Sr
17:55
5:58
6
John Bigelow
Jr
18:44
6:15
11
Aj Killoran
Sr
18:49
6:16
14
2 St. Ignatius
2-2-2-2-2
Gap: 1:19
92:23
18:29
6:10
52 Liam Powers
Jr
17:46
5:55
5
Rich Bassin
Jr
18:03
6:01
7
Joe Singer
Jr
18:44
6:15
12
Matt Caracciolo
Jr
18:45
6:15
13
Hensley Sy
Jr
19:05
6:22
15
Paul Hwang
Jr
19:09
6:23
17
Jeff Thomson
Sr
19:19
6:26
21
3 SERRA
4-3-3-3-3
Gap: 1:21
95:23
19:05
6:22
87 Patrick Hagmann
Jr
18:21
6:07
9
Brandon Council
Sr
18:35
6:12
10
Jamie Suhr
Jr
19:16
6:25
20
Ryan Thomas
Jr
19:29
6:30
23
Shane Hansel
Jr
19:42
6:34
25
Jr Aredo
Sr
19:43
6:34
26




4 ST. FRANCIS
3-4-4-4-4
Gap: 1:36
95:49
19:10
6:23
92 Jk Gopalkumar
So
18:13
6:04
8
Colin Glenday
So
19:08
6:23
16
Ray Digiuseppe
So
19:12
6:24
19
John Colford
Jr
19:27
6:29
22
Keenan Donath
Jr
19:49
6:36
27
Prithvi Pandian
Jr
19:55
6:38
29
Justin Lazaruk
Jr
20:20
6:47
32
5 Sacred Heart Cathedral
5-5-5-5-5
Gap: 1:15
99:28
19:54
6:38
136 Alex Sinclair
Jr
19:10
6:23
18
Dominic Revilla
Jr
19:29
6:30
24
Geoffrey Yep
Sr
20:05
6:42
30
Sherman Cheung
Jr
20:19
6:46
31
Dixon Hoffelt
So
20:25
6:48
33
Chris Ahlbach
Sr
20:26
6:49
34
Michael Fuerte
Sr
20:35
6:52
36
6 Archbishop Mitty
7-7-6-6-6
Gap: 2:14
107:08
21:26
7:09
195 Sumit Dan
Jr
20:27
6:49
35
David Olivas
Sr
21:12
7:04
37
Tyler VanValkenburg
Jr
21:18
7:06
38
Ian Earley
Sr
21:30
7:10
40
Brian Lafrance
Jr
22:41
7:34
45
Wesley Chan
Jr
23:05
7:42
48
Ben Clancey
Jr
28:16
9:25
54
7 VALLEY CHRISTIAN
6-6-6-7-7
Gap: 3:36
110:09
22:02
7:21
209 Alex George
Fr
19:55
6:38
28
Nick Staub
So
21:26
7:09
39
Daniel Kleinsmith
Jr
21:57
7:19
43
Derek Seaman
Jr
23:20
7:47
49
Jontom Trieu-phan
Jr
23:31
7:50
50
Ryan Murray
Jr
28:00
9:20
53
Wade Laucella
So
28:19
9:26
55
8 RIORDAN
8-8-8-8-8
Gap: 1:29
111:49
22:22
7:27
220 Clinton Hill
Jr
21:32
7:11
41
Dino Manalang
Sr
21:46
7:15
42
Cameron Mau
Sr
22:30
7:30
44
David Capistano
Sr
23:00
7:40
46
Miguel Guerrero
Jr
23:01
7:40
47
Ernie Reese
Sr
23:36
7:52
51
Alex Than
Jr
24:41
8:14
52
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.