Bella Vista Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/4/06

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Allison Steed Jr V 27:06 9:02 3 122/134 5/5 5/5 16/17 28:55
(1:49,6.3)
You ROCK! (SBP, DPR)
Carissa Terry Sr V 24:35 8:12 3 96/134 2/5 2/5 16/24 24:10 24:10 24:10 23:58
Emily Bush So F/S 18:13 9:06 2 96/139 3/3 3/3 14/18 You ROCK! (SBP)
Kaitlin Robbins Jr V 22:39 7:33 3 70/134 1/5 1/5 19/29 20:58 20:58 20:58 20:58 You ROCK! (SBP)
Maddie Benton So F/S 15:08 7:34 2 19/139 1/3 1/3 11/28 14:32
Megan Bailey Sr V 25:36 8:32 3 103/134 3/5 3/5 16/21 25:05
Rachel Shiner Sr V 27:00 9:00 3 119/134 4/5 4/5 16/21 26:34 26:34 26:34 26:34 You ROCK! (SBP)
Tori Lee So F/S 16:19 8:09 2 53/139 2/3 2/3 11/23 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 15/17 126:56
4:27
3 8:28 7:33 9:02 448 6:35 109:55 109:55 109:55 Kaitlin Robbins (65), Carissa Terry (86), Megan Bailey (92), Rachel Shiner (102), Allison Steed (103)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kosinski Alex Sr OAK RIDGE 18:39 6:13
2 Deborah Maier So PONDEROSA 18:52 6:17
3 Rebecca Hbtamu Jr ROSEVILLE 19:00 6:20
4 Nicole Mendoza So ST. FRANCIS 19:05 6:22
5 Danzel Bradshaw So FAIRFIELD 19:20 6:27
6 Dominique Jackson Sr FAIRFIELD 19:20 6:27
7 Hazel Richardson So ROSEVILLE 19:25 6:28
8 Sam Diaz So PONDEROSA 19:25 6:28
9 Caitlin Clark Sr GRANITE BAY 19:31 6:30
10 Katherine Enabnit Jr ST. FRANCIS 19:33 6:31
11 Ashley Silva Sr OAK RIDGE 19:34 6:31
12 Meghan Enabnit Jr ST. FRANCIS 19:35 6:32
13 Maureen May. Fr ST. FRANCIS 19:47 6:36
14 Becky Preto So PONDEROSA 19:54 6:38
15 Lindsey Dubs Jr VACAVILLE 20:00 6:40
16 Anna Murdock Sr ROCKLIN 20:02 6:41
17 Jaime Brooks So WOODCREEK 20:03 6:41
18 Lauren Petersen So GALT 20:17 6:46
19 Lauren Liedstrand Jr WOOD WILL C. 20:18 6:46
20 Stephany Uriostegui Fr ATWATER 20:18 6:46
21 Sara Orofino Fr PONDEROSA 20:20 6:47
22 Courtney Crosta Fr WOODCREEK 20:23 6:48
23 Geneve Dromensk Fr OAK RIDGE 20:28 6:49
24 Samantha Gove Sr WOOD WILL C. 20:29 6:50
25 Ashley Joyner-Lapr So WOODCREEK 20:39 6:53
26 Alyssia Garrison So FAIRFIELD 20:43 6:54
27 Katie Bolce Jr ST. FRANCIS 20:46 6:55
28 Bianca Curtis Jr FAIRFIELD 20:47 6:56
29 Alison Motor So GALT 20:47 6:56
30 Kristine Lozoya Fr OAKMONT 20:50 6:57
31 Amy Lackner Sr ST. FRANCIS 20:54 6:58
32 Jessica Koehne So FAIRFIELD 20:54 6:58
33 Alex Ciaraglia Jr WOODCREEK 20:55 6:58
34 Catherine Crisp So ROSEVILLE 20:58 6:59
35 Jessie Sower Sr GRANITE BAY 21:04 7:01
36 Alex Dromensk Sr OAK RIDGE 21:07 7:02
37 Christina Lopez Sr VACAVILLE 21:08 7:03
38 Valerie Engel Fr VACAVILLE 21:11 7:04
39 Lauren Looper Sr OAK RIDGE 21:12 7:04
40 Rachel Eden So ROSEVILLE 21:13 7:04
41 Katie Sculley So WOOD WILL C. 21:13 7:04
42 Jamie Capoot So WOOD WILL C. 21:17 7:06
43 Fontayne Sisson So GRANITE BAY 21:18 7:06
44 Heidi Paulsen Sr WOODCREEK 21:21 7:07
45 Annie Segale Fr GRANITE BAY 21:21 7:07
46 Tejinder Barayah Sr FLORIN 21:24 7:08
47 Rachel Lambert Jr PONDEROSA 21:39 7:13
48 Michelle Arensman Sr ROCKLIN 21:41 7:14
49 Ashley Adams So OAK RIDGE 21:47 7:16
50 Hannah Obanni So SIERRA 21:49 7:16
51 Jennifer Romo Fr WOODCREEK 21:51 7:17
52 Michelle Reyes Jr ROSEVILLE 21:52 7:17
53 Angelina Garcia So GALT 21:58 7:19
54 Megan Ginther So ROCKLIN 22:02 7:21
55 Heidi Saucedo Sr LOS BANOS 22:03 7:21
56 Ashley Macres So GRANITE BAY 22:08 7:23
57 Brittany Royer Jr ROCKLIN 22:09 7:23
58 Ashley Buckner Jr WOODCREEK 22:12 7:24
59 Lindsay Mosbrucker Jr OAKMONT 22:13 7:24
60 Mary Zagaynov Jr GRANITE BAY 22:15 7:25
61 Courtney Chadwell Sr GALT 22:17 7:26
62 Carmen Knighton Jr MONTEREY TRAIL 22:22 7:27
63 Marianne Olson Sr VACAVILLE 22:23 7:28
64 Therese Esposo Sr VACAVILLE 22:24 7:28
65 Xochi Hernandez Jr CERES 22:25 7:28
66 Carly Beard Sr ATWATER 22:27 7:29
67 Jessica Fiore Sr SIERRA 22:33 7:31
68 Dana Clarke Sr VACAVILLE 22:36 7:32
69 Megan Schmitz So ROSEVILLE 22:37 7:32
70 Kaitlin Robbins Jr Bella Vista 22:39 7:33 1/5 1/5 19/29 20:58 20:58 20:58 You ROCK! (SBP)
71 Lianna Patton Jr SIERRA 22:41 7:34
72 Ashley Hurst Fr GALT 22:43 7:34
73 Brianne Cook So PONDEROSA 22:49 7:36
74 Haley Carrigg Jr ROSEVILLE 22:52 7:37
75 Heather Jones Sr CERES 22:58 7:39
76 Laura Fortier So ROCKLIN 22:59 7:40
77 Erin Barry Jr ROCKLIN 22:59 7:40
78 Sarah Anderson Jr MIRA LOMA 22:59 7:40
79 Melissa Goulart Sr SIERRA 23:01 7:40
80 Alyssa Thiele So SIERRA 23:02 7:41
81 Katy Stoltz Jr VACAVILLE 23:13 7:44
82 Marisol Tapia Jr CERES 23:14 7:45
83 Chelsey Grassfield Jr OAKMONT 23:15 7:45
84 Jessie Douglas Jr GALT 23:19 7:46
85 Alina Frei Sr GRANITE BAY 23:26 7:49
86 Shannon Ladner So OAKMONT 23:44 7:55
87 Stacey Haack So OAKMONT 24:01 8:00
88 Mayra Abreo So CERES 24:04 8:01
89 Elizabeth Matthews So DOWNEY 24:05 8:02
90 Jordan Schmeck Jr PITMAN 24:20 8:07
91 Susie Poulter Sr GALT 24:27 8:09
92 Shannon Pilcher Jr ATWATER 24:29 8:10
93 Bri Umbay Jr BEAR CREEK 24:29 8:10
94 Christine Dang Jr LAGUNA CREEK 24:30 8:10
95 Stephanie Monson Sr VALLEY 24:33 8:11
96 Carissa Terry Sr Bella Vista 24:35 8:12 2/5 2/5 16/24 24:10 24:10 24:10
97 Elizabeth Miranda Sr CERES 24:39 8:13
98 Austen Vezey So OAKMONT 24:43 8:14
99 Jennifer Perez So CERES 24:44 8:15
100 Marissa Aguilar Jr PITMAN 24:56 8:19
101 Barira Rashid Jr VALLEY 25:06 8:22
102 Erika Ro Cho Jr BEAR CREEK 25:17 8:26
103 Megan Bailey Sr Bella Vista 25:36 8:32 3/5 3/5 16/21
104 Ashley Crawfurd Jr DOWNEY 25:49 8:36
105 Gabrielle Delaney Jr LAGUNA CREEK 25:50 8:37
106 Noemi Garcia Jr VALLEY 26:02 8:41
107 Terra Curiel Jr PITMAN 26:03 8:41
108 Emily Campbell So SIERRA 26:04 8:41
109 Tenise Brewer Jr FLORIN 26:10 8:43
110 Elena Stofle RODRIGUEZ 26:25 8:48
111 Mellanie Casey Sr CERES 26:37 8:52
112 Angel Thao Fr RIO LINDA 26:39 8:53
113 Becky Yang Jr VALLEY 26:43 8:54
114 Laura Correa Jr VALLEY 26:45 8:55
115 Alex Cates Jr ROCKLIN 26:48 8:56
116 Kendalla Gipson Sr FLORIN 26:51 8:57
117 Michele Weiler Jr SIERRA 26:52 8:57
118 Jessica Brennan Jr WOOD WILL C. 26:54 8:58
119 Rachel Shiner Sr Bella Vista 27:00 9:00 4/5 4/5 16/21 26:34 26:34 26:34 You ROCK! (SBP)
120 Azarene Foutouhi Sr LAGUNA CREEK 27:01 9:00
121 Cathy Nguyen Jr FLORIN 27:04 9:01
122 Allison Steed Jr Bella Vista 27:06 9:02 5/5 5/5 16/17 You ROCK! (SBP)
123 Angela Dickison Fr RIO LINDA 27:17 9:06
124 Letysia Garcia Sr LOS BANOS 27:34 9:11
125 Kimberly Johnston Fr RIO LINDA 28:00 9:20
126 Daisy Rose Sr LAGUNA CREEK 28:16 9:25
127 Chayla Price RIOLINDA 28:17 9:26
128 Amanda Haynam Jr PITMAN 28:23 9:28
129 Kaitlin Bosler Jr WOOD WILL C. 29:21 9:47
130 Keyana Oliphant Jr CHAVEZ 29:31 9:50
131 Bianca Salas Sr ATWATER 29:42 9:54
132 Patricia Gonzales Fr RIO LINDA 29:53 9:58
133 Bianca Bravo Jr PITMAN 29:57 9:59
134 Ashley Gleason Jr PITMAN 30:04 10:01
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. FRANCIS
4-5-2-1-1
Gap: 1:41
98:46
19:45
6:35
65 Nicole Mendoza
So
19:05
6:22
4
Katherine Enabnit
Jr
19:33
6:31
10
Meghan Enabnit
Jr
19:35
6:32
12
Maureen May.
Fr
19:47
6:36
13
Katie Bolce
Jr
20:46
6:55
26








2 PONDEROSA
2-1-1-2-2
Gap: 2:47
100:10
20:02
6:41
89 Deborah Maier
So
18:52
6:17
2
Sam Diaz
So
19:25
6:28
8
Becky Preto
So
19:54
6:38
14
Sara Orofino
Fr
20:20
6:47
20
Rachel Lambert
Jr
21:39
7:13
45








3 FAIRFIELD
5-3-4-3-3
Gap: 1:34
101:04
20:13
6:44
94 Danzel Bradshaw
So
19:20
6:27
5
Dominique Jackson
Sr
19:20
6:27
6
Alyssia Garrison
So
20:43
6:54
25
Bianca Curtis
Jr
20:47
6:56
27
Jessica Koehne
So
20:54
6:58
31








4 OAK RIDGE
1-4-3-4-4
Gap: 2:33
101:00
20:12
6:44
107 Kosinski Alex
Sr
18:39
6:13
1
Ashley Silva
Sr
19:34
6:31
11
Geneve Dromensk
Fr
20:28
6:49
22
Alex Dromensk
Sr
21:07
7:02
35
Lauren Looper
Sr
21:12
7:04
38








5 ROSEVILLE
3-1-5-5-5
Gap: 2:52
102:28
20:30
6:50
132 Rebecca Hbtamu
Jr
19:00
6:20
3
Hazel Richardson
So
19:25
6:28
7
Catherine Crisp
So
20:58
6:59
33
Rachel Eden
So
21:13
7:04
39
Michelle Reyes
Jr
21:52
7:17
50








6 WOODCREEK
9-6-6-6-6
Gap: 1:18
103:21
20:40
6:53
137 Jaime Brooks
So
20:03
6:41
17
Courtney Crosta
Fr
20:23
6:48
21
Ashley Joyner-Lapr
So
20:39
6:53
24
Alex Ciaraglia
Jr
20:55
6:58
32
Heidi Paulsen
Sr
21:21
7:07
43








7 GRANITE BAY
6-8-8-8-7
Gap: 2:37
105:22
21:04
7:01
182 Caitlin Clark
Sr
19:31
6:30
9
Jessie Sower
Sr
21:04
7:01
34
Fontayne Sisson
So
21:18
7:06
42
Annie Segale
Fr
21:21
7:07
44
Ashley Macres
So
22:08
7:23
53








8 VACAVILLE
7-10-9-9-8
Gap: 2:24
107:06
21:25
7:08
207 Lindsey Dubs
Jr
20:00
6:40
15
Christina Lopez
Sr
21:08
7:03
36
Valerie Engel
Fr
21:11
7:04
37
Marianne Olson
Sr
22:23
7:28
59
Therese Esposo
Sr
22:24
7:28
60








9 GALT
10-9-10-10-9
Gap: 2:26
108:02
21:36
7:12
222 Lauren Petersen
So
20:17
6:46
18
Alison Motor
So
20:47
6:56
28
Angelina Garcia
So
21:58
7:19
51
Courtney Chadwell
Sr
22:17
7:26
58
Ashley Hurst
Fr
22:43
7:34
67








10 WOOD WILL C.
11-7-7-7-10
Gap: 6:36
110:11
22:02
7:21
224 Lauren Liedstrand
Jr
20:18
6:46
19
Samantha Gove
Sr
20:29
6:50
23
Katie Sculley
So
21:13
7:04
40
Jamie Capoot
So
21:17
7:06
41
Jessica Brennan
Jr
26:54
8:58
101








11 ROCKLIN
8-11-11-11-11
Gap: 2:57
108:53
21:47
7:16
239 Anna Murdock
Sr
20:02
6:41
16
Michelle Arensman
Sr
21:41
7:14
46
Megan Ginther
So
22:02
7:21
52
Brittany Royer
Jr
22:09
7:23
54
Laura Fortier
So
22:59
7:40
71








12 OAKMONT
12-12-12-12-12
Gap: 3:11
114:03
22:49
7:36
323 Kristine Lozoya
Fr
20:50
6:57
29
Lindsay Mosbrucker
Jr
22:13
7:24
56
Chelsey Grassfield
Jr
23:15
7:45
77
Shannon Ladner
So
23:44
7:55
80
Stacey Haack
So
24:01
8:00
81








12 SIERRA
13-13-13-13-12
Gap: 1:13
113:06
22:37
7:32
323 Hannah Obanni
So
21:49
7:16
48
Jessica Fiore
Sr
22:33
7:31
62
Lianna Patton
Jr
22:41
7:34
66
Melissa Goulart
Sr
23:01
7:40
73
Alyssa Thiele
So
23:02
7:41
74








14 CERES
14-14-14-14-14
Gap: 2:14
117:20
23:28
7:49
376 Xochi Hernandez
Jr
22:25
7:28
61
Heather Jones
Sr
22:58
7:39
70
Marisol Tapia
Jr
23:14
7:45
76
Mayra Abreo
So
24:04
8:01
82
Elizabeth Miranda
Sr
24:39
8:13
87








15 Bella Vista
15-15-15-15-15
Gap: 4:27
126:56
25:23
8:28
448 Kaitlin Robbins
Jr
22:39
7:33
65
Carissa Terry
Sr
24:35
8:12
86
Megan Bailey
Sr
25:36
8:32
92
Rachel Shiner
Sr
27:00
9:00
102
Allison Steed
Jr
27:06
9:02
103








16 VALLEY
17-17-17-16-16
Gap: 2:12
129:09
25:50
8:37
464 Stephanie Monson
Sr
24:33
8:11
85
Barira Rashid
Jr
25:06
8:22
91
Noemi Garcia
Jr
26:02
8:41
93
Becky Yang
Jr
26:43
8:54
97
Laura Correa
Jr
26:45
8:55
98








17 PITMAN
16-16-16-17-17
Gap: 5:37
133:39
26:44
8:55
477 Jordan Schmeck
Jr
24:20
8:07
83
Marissa Aguilar
Jr
24:56
8:19
90
Terra Curiel
Jr
26:03
8:41
94
Amanda Haynam
Jr
28:23
9:28
104
Bianca Bravo
Jr
29:57
9:59
106








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alyssa Kendall Fr OAK RIDGE 14:18 7:09
2 Taylor Spencer Fr CASA ROBLE 14:27 7:14
3 Lauren Hardison Fr OAK RIDGE 14:30 7:15
4 Laura Martinez So LOS BANOS 14:35 7:18
5 Hilary Mazzone Fr OAK RIDGE 14:40 7:20
6 Danielle Bermudez RODRIGUEZ 14:45 7:23
7 Erica Kelsh RODRIGUEZ 14:47 7:24
8 Inna Lane Fr OAK RIDGE 14:48 7:24
9 Kelly Maguire So ROSEVILLE 14:52 7:26
10 Katie Newman So WOODCREEK 14:53 7:27
11 Katherine Mahaney So ST. FRANCIS 14:54 7:27
12 Marion Styer Fr ST. FRANCIS 14:54 7:27
13 Alannah Talbot Fr VACAVILLE 14:58 7:29
14 Moriah Haworth Fr ST. FRANCIS 14:59 7:30
15 Heidi Siler Fr ROCKLIN 15:02 7:31
16 Melissa McLaughlin So OAK RIDGE 15:03 7:32
17 Meghan Gross Fr PONDEROSA 15:04 7:32
18 Megan Reggiardo Fr PONDEROSA 15:06 7:33
19 Maddie Benton So Bella Vista 15:08 7:34 1/3 1/3 11/28
20 Anna Winje So ST. FRANCIS 15:09 7:35
21 Briana Shoftens RODRIGUEZ 15:11 7:36
22 Rosie Perrot So ROCKLIN 15:17 7:39
23 Haley Duncan RODRIGUEZ 15:18 7:39
24 Alex Prekeges Fr ROCKLIN 15:20 7:40
25 Taraisa Keeton RODRIGUEZ 15:20 7:40
26 Stephanie Murphy Fr WOODCREEK 15:23 7:42
27 Aislinn Talbot Fr VACAVILLE 15:28 7:44
28 Elizabeth Romo Fr WOODCREEK 15:29 7:45
29 Crystal Meza-Gonzal Fr LOS BANOS 15:31 7:46
30 Bri Boyd So PONDEROSA 15:31 7:46
31 Marin Loken Fr PONDEROSA 15:31 7:46
32 Elise Boersma RODRIGUEZ 15:32 7:46
33 Amanda Denz So OAK RIDGE 15:33 7:47
34 Monica You-Booth So ROCKLIN 15:34 7:47
35 Sam Walling Fr GALT 15:47 7:54
36 Danika Powell So BEAR CREEK 15:48 7:54
37 Kim Anderson So ST. FRANCIS 15:49 7:55
38 Shelby Velt So PONDEROSA 15:50 7:55
39 Dylana Jones So ST. FRANCIS 15:52 7:56
40 Kara Randall Fr PONDEROSA 15:54 7:57
41 Anna Mendoza So ROSEVILLE 15:55 7:58
42 Staci Steele So ROSEVILLE 15:57 7:59
43 Alex Rosales So LAGUNA CREEK 15:59 8:00
44 Jessica Caldwell Fr MONTEREY TRAIL 16:00 8:00
45 Arielle Holcendorf Fr FAIRFIELD 16:01 8:00
46 Adriana Foreman So OAK RIDGE 16:03 8:02
47 Holly Lyon Fr VACAVILLE 16:03 8:02
48 Heather Yee Fr MIRA LOMA 16:04 8:02
49 Kerry Hossack Fr OAK RIDGE 16:09 8:04
50 Kayli Alvarado Fr VACAVILLE 16:10 8:05
51 Kayla Smith Fr FAIRFIELD 16:10 8:05
52 Averi Gerberding Fr ROCKLIN 16:17 8:09
53 Tori Lee So Bella Vista 16:19 8:09 2/3 2/3 11/23 You ROCK! (SBP)
54 Sam Chadwell So GALT 16:20 8:10
55 Sandra Nguyen So LAGUNA CREEK 16:22 8:11
56 Hayley Bachman So GALT 16:22 8:11
57 Shanae Lawrence Fr MONTEREY TRAIL 16:24 8:12
58 Ana Flores Fr ROCKLIN 16:26 8:13
59 Alexa Cody Fr PONDEROSA 16:27 8:14
60 Amanda Dye Fr WOOD WILL C. 16:34 8:17
61 Megan Huff Fr GALT 16:37 8:19
62 Stephanie Chandla Fr FLORIN 16:41 8:21
63 Sam Hanchey Fr GALT 16:45 8:23
64 Jamie Openshaw So ST. FRANCIS 16:46 8:23
65 Sarah Gonzalez Fr LOS BANOS 16:54 8:27
66 Caitlin Staat So PITMAN 16:57 8:29
67 Kristina Hansen So BEAR CREEK 17:01 8:31
68 Christina Boulette Fr GRANITE BAY 17:04 8:32
69 Amber Marshall Fr WOODCREEK 17:04 8:32
70 Caroline Kealy Fr VACAVILLE 17:06 8:33
71 Jessica Reede Fr MONTEREY TRAIL 17:07 8:34
72 Krista Rangel Fr LOS BANOS 17:12 8:36
73 Alicia Fernandez So ST. FRANCIS 17:13 8:37
74 Jennifer Sonnier So OAK RIDGE 17:13 8:37
75 Savannah Caldwell Fr MONTEREY TRAIL 17:14 8:37
76 Bridget Duffy So WOOD WILL C. 17:17 8:39
77 Tallin Muskat So VACAVILLE 17:19 8:40
78 Victoria Tacherra Fr ST. FRANCIS 17:20 8:40
79 Amber Hirtel Fr GALT 17:20 8:40
80 Lindsey Campbell So OAK RIDGE 17:21 8:41
81 Vanessa Vankatwyk So VACAVILLE 17:29 8:45
82 Surene Foutouhi So LAGUNA CREEK 17:30 8:45
83 Amanda Aknin Fr SIERRA 17:34 8:47
84 Gemini Jurado So PITMAN 17:35 8:48
85 Kasey Garrett Fr LAGUNA CREEK 17:39 8:50
86 Crystal Brown So GALT 17:40 8:50
87 Claire Derksen Fr OAK RIDGE 17:41 8:51
88 Lyndzie Sardenga Fr VACAVILLE 17:41 8:51
89 Lauren Burns Fr ST. FRANCIS 17:42 8:51
90 Christin Perez RODRIGUEZ 17:46 8:53
91 Stephanie Young Fr PITMAN 17:51 8:56
92 Caitlin Johnson So LAGUNA CREEK 17:58 8:59
93 Hao Do So HIRAM JOHNSON 18:01 9:00
94 Vanessa Papineau Fr ATWATER 18:04 9:02
95 Olivia Troiani So OAKMONT 18:06 9:03
96 Emily Bush So Bella Vista 18:13 9:06 3/3 3/3 14/18 You ROCK! (SBP)
97 Nicole Kent Fr PITMAN 18:17 9:09
98 Opkardeep Tut So LOS BANOS 18:20 9:10
99 Ana Magden Fr ROSEMONT 18:21 9:11
100 Anna Dot Ly So BEAR CREEK 18:35 9:18
101 Kaitlyn Pursley So ST. FRANCIS 18:37 9:19
102 Kathy Ho Jr BEAR CREEK 18:43 9:22
103 Maya Dickerson Fr MONTEREY TRAIL 18:44 9:22
104 Shannon Doxey Fr GALT 18:51 9:26
105 Kayla Bobrow So GALT 19:00 9:30
106 Laura Elsenhans So GALT 19:14 9:37
107 Janessa Soares Fr PITMAN 19:15 9:38
108 Laura Chadwell Fr GALT 19:16 9:38
109 Neena Orrick So ROSEVILLE 19:19 9:40
110 Miriam Hernandez Fr LOS BANOS 19:22 9:41
111 Michelle Belemonte Fr LOS BANOS 19:26 9:43
112 Kristine Cabugao RODRIGUEZ 19:33 9:47
113 Diem Gat Nguyen So BEAR CREEK 19:33 9:47
114 Hiediy Gonzalez Fr RIO LINDA 19:45 9:53
115 Donovan Kurtz Jr ROSEMONT 19:48 9:54
116 Alise Anderson So OAK RIDGE 19:56 9:58
117 Courtney Coles So MONTEREY TRAIL 19:58 9:59
118 Jessica Kimball So ST. FRANCIS 20:12 10:06
119 Tara Navarrette Fr ROSEMONT 20:13 10:06
120 Maria Carrillo So LAGUNA CREEK 20:17 10:09
121 Kate Arwood Fr GALT 20:20 10:10
122 Julia Morris Fr ST. FRANCIS 20:20 10:10
123 Jennifer Brazell So OAKMONT 20:39 10:20
124 Aelita Tyukayeva Fr ROSEMONT 20:39 10:20
125 Alyssa Sagert Fr GALT 21:04 10:32
126 Christy Lee Fr FLORIN 21:06 10:33
127 Elizabeth O'Kane So ST. FRANCIS 21:07 10:34
128 Elizabeth Stanley So GALT 21:08 10:34
129 Megan Cheney So ST. FRANCIS 21:08 10:34
130 Victoria Callvilla Sr RIO LINDA 21:17 10:39
131 Dabriella Robertson Fr MONTEREY TRAIL 21:28 10:44
132 Talia Davis So HIRAM JOHNSON 21:39 10:50
133 Karla Vazquez Fr RIO LINDA 21:45 10:53
134 Mariah Eddings So FLORIN 22:08 11:04
135 Lena Siv So FLORIN 22:12 11:06
136 Cindy Peterson RIOLINDA 22:30 11:15
137 Amber Laws Jr FLORIN 22:48 11:24
138 Lindsay Afarian RIOLINDA 22:52 11:26
139 Vanessa Tejada Jr FLORIN 23:00 11:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S 1 Holly Rankin, Fr, 13:44, TOKAY DAVIS SR., 72:45, 36
F/S 2 Alyssa Kendall, Fr, 14:18, OAK RIDGE OAK RIDGE, 73:19, 27
F/S 3 Amanda Blackwood, So, 14:39, PLEASANT GROVE EL DORADO, 78:21, 55
F/S 4 Emily Cook, Fr, 14:15, CALAVERAS ESCALON, 81:03, 50
F/S 5 Megan Crutchfield, Fr, 16:17, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 92:56, 15
JV 1,2 Sarah Bolce, Jr, 20:52, ST. FRANCIS ST. FRANCIS, 108:47, 23
JV 3,4,5 Traelynn Lewis, Jr, 22:14, EL DORADO BRET HARTE, 121:03, 33
V 1 Laurynne Chetelat, Jr, 19:37, DAVIS SR. DAVIS SR., 99:26, 20
V 2 Kosinski Alex, Sr, 18:39, OAK RIDGE ST. FRANCIS, 98:46, 65
V 3 Hillary Kigar, Jr, 19:16, EL CAMINO PLACER, 101:54, 59
V 4 Maritza Garcia, Sr, 19:10, RIVERBANK BRET HARTE, 104:15, 33
V 5 Lauren Jimison, Jr, 21:32, CAPITAL CHRISTI BIG VALLEY CHRI, 124:06, 31

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr 1 Matthew Cosca, Fr, 12:04, DAVIS SR. DAVIS SR., 62:59, 16
Fr 2 Jared Lester, Fr, 11:50, FAIRFIELD JESUIT, 62:27, 34
Fr 3 Kenny Austin, Fr, 12:21, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 65:41, 31
Fr 4 Max Schopfer, Fr, 12:44, COLFAX BRET HARTE, 70:45, 30
Fr 5 Steven Avila, Fr, 13:28, BIG VALLEY CHRI , 0:00,
JV 1,2 Matt Palmer, Sr, 17:08, JESUIT JESUIT, 87:34, 23
JV 3,4,5 Tommy Provenzano, Jr, 18:37, DEL ORO DEL CAMPO, 96:23, 26
So 1 Matthew Pence, So, 11:44, ARMIJO SHELDON, 62:40, 91
So 2 Jeff McKenzie, So, 11:38, OAK RIDGE JESUIT, 60:50, 43
So 3 Corey Coates, Fr, 11:50, WOODLAND DEL CAMPO, 64:47, 47
So 4 Elliott Wenzel, So, 12:05, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 64:41, 32
So 5 Jovani Martinez, So, 12:47, TIOGA , 0:00,
V 1 Brendan Gregg, Sr, 16:09, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 35
V 2 Phil McKennan, Sr, 16:02, JESUIT JESUIT, 82:19, 33
V 3 James Tracy, Jr, 16:14, DEL CAMPO DEL ORO, 85:43, 66
V 4 German Fernandez, , 16:28, RIVERBANK RIVERBANK, 87:45, 51
V 5 Josh Atkins, Jr, 18:11, CAPITAL CHRISTI JIM ELLIOT CHRI, 104:12, 52