West Ranch Results from the Staub/Barnes Invitational at Crescenta Valley Park on 10/5/13

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aidan Lindgren Fr Fr 20:17.78 6:46 3 28/89 7/13 13/23 2/4
Anthony Lazzara Fr Fr 20:46.38 6:55 3 36/89 9/13 15/23 1/4 You ROCK! (BP)
Brandon Salinas So So 22:47.97 7:36 3 32/52 2/4 17/23 6/9
Bryan Abarca-Calzada So So 26:38.69 8:53 3 50/52 4/4 23/23 7/7
Bryce Hildebrand Fr Fr 24:30 8:10 3 74/89 13/13 21/23 1/3
Christopher Bicknell Jr V 18:53.41 6:18 3 59/79 4/5 8/23 9/12 19:40
(0:46,3.9)
19:40
(0:46,3.9)
19:40
(0:46,3.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Griffin Armendariz Jr V 17:42.78 5:54 3 32/79 2/5 2/23 8/12 18:24
(0:41,3.8)
18:24
(0:41,3.8)
18:24
(0:41,3.8)
You ROCK! (LY, LR, PR, BP)
Hunter Covarrubias Fr Fr 18:18.03 6:06 3 5/89 2/13 4/23 1/13 You ROCK! (BP)
Jack Arnold Fr Fr 21:05.09 7:02 3 39/89 10/13 16/23 1/4
Jake Carver Fr Fr 18:05.12 6:02 3 4/89 1/13 3/23 4/13 You ROCK! (BP)
Joshua Hong Jr V 19:26.97 6:29 3 67/79 5/5 11/23 9/12 18:44 18:44 18:44 You ROCK! (BP)
Jovan Garcia Fr Fr 18:55.12 6:18 3 12/89 4/13 9/23 2/8 You ROCK! (BP)
Juan Aguilera Sr V 17:12.5 5:44 3 21/79 1/5 1/23 8/12 18:28
(1:15,6.8)
18:28
(1:15,6.8)
18:28
(1:15,6.8)
You ROCK! (LY, LR, PR, BP)
Justin Sherfey Fr Fr 19:01.22 6:20 3 13/89 5/13 10/23 1/8
Kyle Lake Fr Fr 23:32.4 7:51 3 62/89 11/13 19/23 1/4 You ROCK! (BP)
Matthew Go Fr Fr 19:33.15 6:31 3 16/89 6/13 12/23 1/7
Matthew Ludovico Fr Fr 20:44.69 6:55 3 35/89 8/13 14/23 2/4 You ROCK! (BP)
Michael Haggenmiller Fr Fr 18:35.66 6:12 3 7/89 3/13 6/23 1/10 You ROCK! (BP)
Michael Sorensen Fr Fr 23:49.59 7:57 3 65/89 12/13 20/23 1/4
Noah Choudhury So So 24:45.09 8:15 3 45/52 3/4 22/23 7/7 You ROCK! (BP)
Sean Grey-Tunkl So So 18:20.56 6:07 3 2/52 1/4 5/23 2/9 24:07
(5:46,23.9)
24:07
(5:46,23.9)
24:07
(5:46,23.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Steven Ramirez Jr JV 23:32 7:51 3 51/64 1/1 18/23 11/12
Valetin Domingo Jr V 18:45.34 6:15 3 55/79 3/5 7/23 10/12 19:56
(1:10,5.9)
19:56
(1:10,5.9)
19:56
(1:10,5.9)
You ROCK! (LY, LR, PR, BP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • BP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/12 92:01
2:14
3 6:08 5:44 6:29 234 5:32 93:04
(1:03,1.1)
93:04
(1:03,1.1)
93:04
(1:03,1.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Juan Aguilera (21), Griffin Armendariz (32), Valetin Domingo (55), Christopher Bicknell (59), Joshua Hong (67)
Fr 1st 5 1/8 92:55
0:56
3 6:12 6:02 6:20 29 6:12 102:41
(9:46,9.5)
102:41
(9:46,9.5%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Jake Carver (2), Hunter Covarrubias (3), Michael Haggenmiller (5), Jovan Garcia (9), Justin Sherfey (10)
Fr 2nd 5 1/4 102:27
1:32
3 6:50 6:31 7:02 27 6:50 119:29
(17:02,14.3)
119:29
(17:02,14.3%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Matthew Go (1), Aidan Lindgren (4), Matthew Ludovico (6), Anthony Lazzara (7), Jack Arnold (9)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Manalo Sr Crescenta Valley 15:54.03 5:18
2 Edward Chance Jr Del Campo 16:06.03 5:22
3 Cole Jones Sr Arbor View H 16:15.91 5:25
4 Ricky Mendez Sr Burroughs (Bur) 16:23.69 5:28
5 Shane Thompson Jr Burroughs (Bur) 16:26.18 5:29
6 Manav Vats Jr Crescenta Valley 16:28.18 5:29
7 Sam Aguirre Sr Del Campo 16:29.03 5:30
8 Braedon Kraft So Del Campo 16:32.31 5:31
9 Elias Hoxsie Jr Burroughs (Bur) 16:33.26 5:31
10 Caleb Mcclain Jr Canyon (Cc) 16:33.62 5:31
11 Garrett Boulais Jr Burroughs (Bur) 16:34.18 5:31
12 Joe Carranza So Shafter 16:37.5 5:33
13 Casiano Aguirre Sr Del Campo 16:49.72 5:37
14 Robert Mcnelis So Crescenta Valley 16:50.12 5:37
15 Abel Cardenas Jr Shafter 16:51.34 5:37
16 Andrew Hart Sr Crescenta Valley 16:59.38 5:40
17 Eduardo Tapia Sr Knight 17:00 5:40
18 Adam Driedger Sr Canyon (Cc) 17:00.28 5:40
19 Ross Walker Jr Del Campo 17:02.87 5:41
20 Everth Vargas Sr Burroughs (Bur) 17:06.94 5:42
21 Juan Aguilera Sr West Ranch 17:12.5 5:44 1/5 1/23 8/12 18:28
(1:15)
18:28
(1:15)
18:28
(1:15)
You ROCK! (LY, LR, PR, BP)
22 Manuel Carranza So Shafter 17:14.5 5:45
23 Jordan Comish Sr Arbor View H 17:15.9 5:45
24 Ernie Trujillo Sr Knight 17:19.59 5:47
25 Juan Plascencia So Shafter 17:20.12 5:47
26 Adrain Solorio Sr Knight 17:22.31 5:47
27 Zach Dingbaum Jr Moorpark 17:26.88 5:49
28 Trevor Turner Sr Knight 17:30.72 5:50
29 Jason Gallo Sr Arbor View H 17:32.44 5:51
30 Gary Buchele Sr Canyon (Cc) 17:38.78 5:53
31 Baldemar Felix So Shafter 17:39.4 5:53
32 Griffin Armendariz Jr West Ranch 17:42.78 5:54 2/5 2/23 8/12 18:24
(0:41)
18:24
(0:41)
18:24
(0:41)
You ROCK! (LY, LR, PR, BP)
33 Adam Rowton Jr Crescenta Valley 17:44.22 5:55
34 Connor Witzeman Sr Crescenta Valley 17:49.03 5:56
35 Connor Holcomb So Canyon (Cc) 17:50.78 5:57
36 Silas Fitzgerald Jr Crescenta Valley 17:52.41 5:57
37 Edwin Rocha Jr Polytechnic 17:53.94 5:58
38 Jesus Sanchez Jr Shafter 17:55.94 5:59
39 Reuben Mijango Sr Knight 17:58.03 5:59
40 Jacob Madrid Jr Del Campo 17:58.24 5:59
41 Thomas Switzer Sr Burroughs (Bur) 17:59.37 6:00
42 Ferid Ruano Jr Moorpark 18:00.4 6:00
43 Noe Galvez Sr Canyon (Cc) 18:01.68 6:01
44 Jack Howe Jr Burroughs (Bur) 18:07.44 6:02
45 Alex Urquilla So Canyon (Cc) 18:10.53 6:04
46 James Wilson Jr Canyon (Cc) 18:13.69 6:05
47 Carlos Mendoza Jr Highland -ss 18:14.59 6:05
48 Cory Chatterton Sr Arbor View H 18:15.65 6:05
49 Steven Valladares Sr Knight 18:16.54 6:06
50 Luis Jimenez So Polytechnic 18:27.34 6:09
51 Paul Gillis-smith Jr Moorpark 18:33.06 6:11
52 Raul Lopez Jr Polytechnic 18:36.12 6:12
53 Sean Budd Sr Highland -ss 18:41.22 6:14
54 Johnmichael Rogers Jr Cleveland 18:41.68 6:14
55 Valetin Domingo Jr West Ranch 18:45.34 6:15 3/5 7/23 10/12 19:56
(1:10)
19:56
(1:10)
19:56
(1:10)
You ROCK! (LY, LR, PR, BP)
56 James Abarca Jr Moorpark 18:45.72 6:15
57 Jimmy Torres Jr Cleveland 18:48.81 6:16
58 Christopher Raum Jr Moorpark 18:50.28 6:17
59 Christopher Bicknell Jr West Ranch 18:53.41 6:18 4/5 8/23 9/12 19:40
(0:46)
19:40
(0:46)
19:40
(0:46)
You ROCK! (LY, LR, PR)
60 Jorge Palacios Sr Polytechnic 18:55.25 6:18
61 Marcos Padron Sr Shafter 18:56.97 6:19
62 Marcus Herzog Jr Moorpark 19:02.84 6:21
63 Joseph Padilla Sr Arbor View H 19:05.28 6:22
64 Troy Smith Jr Highland -ss 19:05.59 6:22
65 Spencer Halsema Sr Moorpark 19:08.31 6:23
66 Kevin Martinez Jr Highland -ss 19:19.84 6:27
67 Joshua Hong Jr West Ranch 19:26.97 6:29 5/5 11/23 9/12 18:44 18:44 18:44 You ROCK! (BP)
68 Huy Ho Jr Cleveland 19:30.03 6:30
69 Adolfo Amther Fr Cleveland 19:34.12 6:31
70 Angelo Rodriguez So Cleveland 19:45.56 6:35
71 Alejandro Contreras Jr Polytechnic 19:55.41 6:38
72 Ben Schank Sr Arbor View H 19:57.41 6:39
73 Ben Arredondo Fr Cleveland 20:00.03 6:40
74 Augustine Mendez So Polytechnic 20:00.75 6:40
75 Danny Guevara Sr Polytechnic 20:16.34 6:45
76 Matthew Navarro Jr Cleveland 20:23.94 6:48
77 Travis Smith Jr Highland -ss 20:41.34 6:54
78 Caesar Bolton Jr Highland -ss 20:50.15 6:57
79 Alejandro Valencia So Highland -ss 21:25.5 7:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Burroughs (Bur)
4-2-2-1-1
Gap: 0:43
83:04
16:37
5:32
49 Ricky Mendez
Sr
16:24
5:28
4
Shane Thompson
Jr
16:26
5:29
5
Elias Hoxsie
Jr
16:33
5:31
9
Garrett Boulais
Jr
16:34
5:31
11
Everth Vargas
Sr
17:07
5:42
20
Thomas Switzer
Sr
17:59
6:00
41
Jack Howe
Jr
18:07
6:02
44
1 Del Campo
2-2-1-2-1
Gap: 0:57
83:00
16:36
5:32
49 Edward Chance
Jr
16:06
5:22
2
Sam Aguirre
Sr
16:29
5:30
7
Braedon Kraft
So
16:32
5:31
8
Casiano Aguirre
Sr
16:50
5:37
13
Ross Walker
Jr
17:03
5:41
19
Jacob Madrid
Jr
17:58
5:59
40




3 Crescenta Valley
1-1-3-3-3
Gap: 1:50
83:56
16:47
5:36
70 Matt Manalo
Sr
15:54
5:18
1
Manav Vats
Jr
16:28
5:29
6
Robert Mcnelis
So
16:50
5:37
14
Andrew Hart
Sr
16:59
5:40
16
Adam Rowton
Jr
17:44
5:55
33
Connor Witzeman
Sr
17:49
5:56
34
Silas Fitzgera
Jr
17:52
5:57
36
4 Shafter
6-5-4-4-4
Gap: 1:02
85:43
17:09
5:43
105 Joe Carranza
So
16:38
5:33
12
Abel Cardenas
Jr
16:51
5:37
15
Manuel Carranza
So
17:15
5:45
22
Juan Plascenc
So
17:20
5:47
25
Baldemar Felix
So
17:39
5:53
31
Jesus Sanchez
Jr
17:56
5:59
38
Marcos Padron
Sr
18:57
6:19
61
5 Knight
7-7-7-6-5
Gap: 0:58
87:11
17:26
5:49
134 Eduardo Tapia
Sr
17:00
5:40
17
Ernie Trujillo
Sr
17:20
5:47
24
Adrain Solorio
Sr
17:22
5:47
26
Trevor Turner
Sr
17:31
5:50
28
Reuben Mijango
Sr
17:58
5:59
39
Steven Valladar
Sr
18:17
6:06
49




6 Canyon (Cc)
5-6-6-5-6
Gap: 1:28
87:05
17:25
5:48
136 Caleb Mcclain
Jr
16:34
5:31
10
Adam Driedger
Sr
17:00
5:40
18
Gary Buchele
Sr
17:39
5:53
30
Connor Holcomb
So
17:51
5:57
35
Noe Galvez
Sr
18:02
6:01
43
Alex Urquilla
So
18:11
6:04
45
James Wilson
Jr
18:14
6:05
46
7 Arbor View H
3-4-5-7-7
Gap: 2:49
88:25
17:41
5:54
166 Cole Jones
Sr
16:16
5:25
3
Jordan Comish
Sr
17:16
5:45
23
Jason Gallo
Sr
17:32
5:51
29
Cory Chattert
Sr
18:16
6:05
48
Joseph Padilla
Sr
19:05
6:22
63
Ben Schank
Sr
19:57
6:39
72




8 West Ranch
8-8-8-8-8
Gap: 2:14
92:01
18:24
6:08
234 Juan Aguilera
Sr
17:13
5:44
21
Griffin Armendar
Jr
17:43
5:54
32
Valetin Domingo
Jr
18:45
6:15
55
Christop Bicknell
Jr
18:53
6:18
59
Joshua Hong
Jr
19:27
6:29
67








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
8 Moorpark
9-9-9-9-8
Gap: 1:23
91:36
18:19
6:06
234 Zach Dingbaum
Jr
17:27
5:49
27
Ferid Ruano
Jr
18:00
6:00
42
Paul Gillis-s
Jr
18:33
6:11
51
James Abarca
Jr
18:46
6:15
56
Christop Raum
Jr
18:50
6:17
58
Marcus Herzog
Jr
19:03
6:21
62
Spencer Halsema
Sr
19:08
6:23
65
10 Polytechnic
10-10-10-10-10
Gap: 2:01
93:48
18:46
6:15
270 Edwin Rocha
Jr
17:54
5:58
37
Luis Jimenez
So
18:27
6:09
50
Raul Lopez
Jr
18:36
6:12
52
Jorge Palacios
Sr
18:55
6:18
60
Alejandr Contrera
Jr
19:55
6:38
71
Augustin Mendez
So
20:01
6:40
74
Danny Guevara
Sr
20:16
6:45
75
11 Highland -ss
11-11-11-11-11
Gap: 2:27
96:03
19:13
6:24
307 Carlos Mendoza
Jr
18:15
6:05
47
Sean Budd
Sr
18:41
6:14
53
Troy Smith
Jr
19:06
6:22
64
Kevin Martinez
Jr
19:20
6:27
66
Travis Smith
Jr
20:41
6:54
77
Caesar Bolton
Jr
20:50
6:57
78
Alejandr Valencia
So
21:26
7:09
79
12 Cleveland
12-12-12-12-12
Gap: 1:04
96:20
19:16
6:25
318 Johnmich Rogers
Jr
18:42
6:14
54
Jimmy Torres
Jr
18:49
6:16
57
Huy Ho
Jr
19:30
6:30
68
Adolfo Amther
Fr
19:34
6:31
69
Angelo Rodrigue
So
19:46
6:35
70
Ben Arredond
Fr
20:00
6:40
73
Matthew Navarro
Jr
20:24
6:48
76
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Christopher Guerra So Bravo Medica 18:05.41 6:02
2 Sean Grey-Tunkl So West Ranch 18:20.56 6:07 1/4 5/23 2/9 24:07
(5:46)
24:07
(5:46)
24:07
(5:46)
You ROCK! (LY, LR, PR)
3 Gustavo Zambrano So Bravo Medica 18:48.78 6:16
4 Horacio Gonzalez So Bravo Medica 18:52.66 6:18
5 Rene Hernandez So Glendale 18:53.21 6:18
6 Chris Chereque Fr Hoover -ss 19:05.91 6:22
7 Ryan Lau So Temple City 19:14.03 6:25
8 Owen Mcevoy So Chaminade 19:14.65 6:25
9 Stefan Stankovick Fr Hoover -ss 19:32.66 6:31
10 Paolo Manlucu So Chaminade 19:36.12 6:32
11 Jonah Warschaw So Chaminade 19:36.93 6:32
12 Jason Yang So Temple City 19:45.94 6:35
13 Wade King So Glendale 19:52.81 6:38
14 Philman Tjong So Temple City 20:03.66 6:41
15 Edgar Santos So Bravo Medica 20:35.5 6:52
16 Johnson Pham So Temple City 20:37.88 6:53
17 Kevin Dang So Temple City 20:41.81 6:54
18 Johnsie Ramas So Hoover -ss 20:50.34 6:57
19 Angel Santos So Bravo Medica 20:53.94 6:58
20 Nicky Cheung So Temple City 21:04 7:01
21 William Morales So Bravo Medica 21:04.65 7:02
22 Boaz Hernandez So Glendale 21:06.91 7:02
23 William Cheng So Temple City 21:27.56 7:09
24 Tanner Johnson So Pasadena 21:29.06 7:10
25 Gary Tan So Bravo Medica 21:31.44 7:10
26 Jeffrey Lazo So Glendale 21:31.84 7:11
27 Alexandro Navarro So Chaminade 21:48.09 7:16
28 Yoo Chan Kim So Chaminade 22:11.62 7:24
29 Eddie Wang So Temple City 22:13.28 7:24
30 Brayan Aguilar So Bravo Medica 22:14.52 7:25
31 Grant Givrad So Bravo Medica 22:40.78 7:34
32 Brandon Salinas So West Ranch 22:47.97 7:36 2/4 17/23 6/9
33 Isaiah Moore So Pasadena 22:49.44 7:36
34 Jonathan Flores So Cleveland 22:50.02 7:37
35 Steven Pham So Cleveland 23:00.72 7:40
36 Matthew Regner Fr Hoover -ss 23:04.15 7:41
37 Justin Morales So Bravo Medica 23:11 7:44
38 Alex Behlendorf So Campbell Hall 23:35.15 7:52
39 Gerry Williams Fr Bravo Medica 23:37.81 7:53
40 Riley Baute So Campbell Hall 23:54.88 7:58
41 Rafael Silerio So Bravo Medica 23:59.25 8:00
42 Chad Park So Campbell Hall 24:13.41 8:04
43 Allen Chen So Temple City 24:24.18 8:08
44 Samuel Chang So Temple City 24:39.84 8:13
45 Noah Choudhury So West Ranch 24:45.09 8:15 3/4 22/23 7/7 You ROCK! (BP)
46 James Andonian So Chaminade 24:52 8:17
47 Sam Postil So Campbell Hall 24:54.44 8:18
48 Benjamin Meserve Fr Campbell Hall 26:07.62 8:43
49 Ryan Jacobs Fr Campbell Hall 26:25.5 8:49
50 Bryan Abarca-Calzada So West Ranch 26:38.69 8:53 4/4 23/23 7/7
51 Wei Hong Chen So Temple City 26:50.44 8:57
52 Aidan Shirey So Temple City 27:11.78 9:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jason Crosthwaite Jr Crescenta Valley 17:29.75 5:50
2 Chris Van Dam Sr Burroughs (Bur) 17:42.75 5:54
3 Josh Moreno Jr Bishop Amat 18:05.06 6:02
4 Dion Mokhtari Jr Burroughs (Bur) 18:16 6:05
5 Matthew Ji Jr Crescenta Valley 18:24.47 6:08
6 Jose Damien Jr Golden Valley -ss 18:28.25 6:09
7 David Carrillo Jr Burroughs (Bur) 18:29.34 6:10
8 Jason Walters Sr Knight 18:30.24 6:10
9 Sonny Guzman Sr Knight 18:31.68 6:11
10 Greg Kern Jr Burroughs (Bur) 18:40.44 6:13
11 Michael Alfaro Jr Knight 18:51.22 6:17
12 Carvin Ortega Sr Burroughs (Bur) 18:55.59 6:19
13 David Nevarez Jr Canyon (Cc) 19:02.15 6:21
14 Keiran Mckay Sr Del Campo 19:05.56 6:22
15 Michael Found-looney Sr Moorpark 19:08.97 6:23
16 Austin Bell Jr Canyon (Cc) 19:12.22 6:24
17 Brayden Bulloch Jr Arbor View H 19:20.03 6:27
18 Christian Salazar Jr Knight 19:20.75 6:27
19 Pablo Flores Sr Knight 19:22 6:27
20 Stephan Rios Sr Knight 19:23.68 6:28
21 Steven Parra Sr Golden Valley -ss 19:25.28 6:28
22 Kevin Zavala Sr Knight 19:27.03 6:29
23 Logan Martel Jr Canyon (Cc) 19:41.44 6:34
24 Darek Hillison Jr Arbor View H 19:45.62 6:35
25 Emilio Garcia So Knight 19:49.53 6:37
26 Arvind Gouttumukkala Jr Moorpark 19:52.53 6:38
27 Miguel Perez Sr Shafter 19:53.81 6:38
28 Savino Avanes Sr Moorpark 19:54.5 6:38
29 Curtis Roth Jr Del Campo 19:56.78 6:39
30 Estaban Balboa Sr Golden Valley -ss 19:59.25 6:40
31 William Corona Jr Canyon (Cc) 20:03.59 6:41
32 Sean Plank Jr Moorpark 20:18.12 6:46
33 Jonathan Zybert Jr Moorpark 20:29.34 6:50
34 Anthony Contreras Sr Knight 20:45.15 6:55
35 Jared Perez Jr Burroughs (Bur) 20:45.59 6:55
36 Jorge Arreguin Jr Canyon (Cc) 20:50.44 6:57
37 Robert Pachinger Jr Del Campo 20:58.56 7:00
38 Michael Adachi Jr Moorpark 21:04.72 7:02
39 Jordan Blair Jr Moorpark 21:05.21 7:02
40 Julio Chavez Sr Moorpark 21:06.56 7:02
41 William Zolfaghari Jr Moorpark 21:07.21 7:02
42 Tanner Conant So Canyon (Cc) 21:09.91 7:03
43 Zohair Mohidin Jr Moorpark 21:19.78 7:07
44 Nick Bay Jr Arbor View H 21:48.18 7:16
45 Anton Sorkin Sr Arbor View H 21:58.06 7:19
46 Michael Contreras Jr Burroughs (Bur) 22:20.78 7:27
47 Alejandro Chavez Sr Shafter 22:25.72 7:29
48 Justin Cruz Jr Shafter 22:27.84 7:29
49 Ryan Young Jr Moorpark 22:36.66 7:32
50 Tim Torres Jr Shafter 23:14.78 7:45
51 Steven Ramirez Jr West Ranch 23:32 7:51 1/1 18/23 11/12
52 Francisco Raigoza Jr Moorpark 23:40.41 7:53
53 Ryan Falcon Jr Knight 24:07.94 8:03
54 Andrew Johnson Jr Crescenta Valley 24:16.03 8:05
55 Juan Banuelos Jr Highland -ss 24:38.38 8:13
56 Esteban Rodriguez Jr Moorpark 25:11.18 8:24
57 Tim Woodard Jr Moorpark 25:24.34 8:28
58 Uriel Cruz Sr Shafter 25:49.97 8:37
59 Samuel Dominguez Jr Moorpark 26:06.62 8:42
60 Rodney Caldera Jr Shafter 26:52.47 8:57
61 Eliseo Banuelos Jr Highland -ss 26:58.03 8:59
62 Jerry Colocho Jr Highland -ss 27:28.81 9:10
63 Andy Rosales Jr Highland -ss 28:38.56 9:33
64 Carlos Santana Jr Shafter 36:19.91 12:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Luis Huerta Fr Bishop Amat 17:24.22 5:48
2 Herschel Smith Fr Highland -ss 17:28.38 5:49
3 David Benitez Fr Golden Valley -ss 18:01.41 6:00
4 Jake Carver Fr West Ranch 18:05.12 6:02 1/13 3/23 4/13 You ROCK! (BP)
5 Hunter Covarrubias Fr West Ranch 18:18.03 6:06 2/13 4/23 1/13 You ROCK! (BP)
6 Timothy Wells Fr Burroughs (Bur) 18:28.84 6:10
7 Michael Haggenmiller Fr West Ranch 18:35.66 6:12 3/13 6/23 1/10 You ROCK! (BP)
8 Tim Myers Fr Arbor View H 18:36 6:12
9 Johnny Muhlenkamp Fr Burroughs (Bur) 18:46.72 6:16
10 Jacob Morales Fr Burroughs (Bur) 18:48.15 6:16
11 Justin Dorris Fr Burroughs (Bur) 18:54.81 6:18
12 Jovan Garcia Fr West Ranch 18:55.12 6:18 4/13 9/23 2/8 You ROCK! (BP)
13 Justin Sherfey Fr West Ranch 19:01.22 6:20 5/13 10/23 1/8
14 Jaime Calderon Fr Golden Valley -ss 19:05.75 6:22
15 Ben Allen Fr Crescenta Valley 19:20.03 6:27
16 Matthew Go Fr West Ranch 19:33.15 6:31 6/13 12/23 1/7
17 Patrick Wells Fr Burroughs (Bur) 19:37.41 6:32
18 Christopher Orozco Fr Bishop Amat 19:42.15 6:34
19 Daniel Fendrich Fr Burroughs (Bur) 19:44.41 6:35
20 Juanito Arocan Fr Del Campo 19:46.97 6:36
21 Dominic Razo Fr Bishop Amat 19:47.34 6:36
22 Shubham Sharma Fr Moorpark 19:47.93 6:36
23 Anthony Perez Fr Del Campo 19:51.34 6:37
24 Achra Ikena Fr Highland -ss 19:52.88 6:38
25 Alex Karimi-zand Fr Golden Valley -ss 19:56.97 6:39
26 Cobie Cortez Fr Burroughs (Bur) 20:14.06 6:45
27 Alex Avila Fr Del Campo 20:17.25 6:46
28 Aidan Lindgren Fr West Ranch 20:17.78 6:46 7/13 13/23 2/4
29 Robert Lorenzo Fr Knight 20:18.52 6:46
30 Anthony Dionisio Fr Arbor View H 20:24.88 6:48
31 Elijah Plante Fr Del Campo 20:25.72 6:49
32 Javier Hurtado Fr Burroughs (Bur) 20:26.65 6:49
33 Julian Cally Fr Crescenta Valley 20:37.75 6:53
34 Isaac Flores Fr Cleveland 20:42.34 6:54
35 Matthew Ludovico Fr West Ranch 20:44.69 6:55 8/13 14/23 2/4 You ROCK! (BP)
36 Anthony Lazzara Fr West Ranch 20:46.38 6:55 9/13 15/23 1/4 You ROCK! (BP)
37 Cameron Garduno Fr Burroughs (Bur) 20:49.94 6:57
38 John Yoon Fr Crescenta Valley 21:01.44 7:00
39 Jack Arnold Fr West Ranch 21:05.09 7:02 10/13 16/23 1/4
40 Bradley Imhof Fr Moorpark 21:20.5 7:07
41 Carlos Rodas Fr Knight 21:32.18 7:11
42 Jonathan Lee Fr Crescenta Valley 21:35.66 7:12
43 Logan Richan Fr Golden Valley -ss 21:37.02 7:12
44 Chris Sickler Fr Canyon (Cc) 21:38.43 7:13
45 Nathan Creel Fr Knight 21:39.12 7:13
46 Bon Won Koo Fr Crescenta Valley 21:50.15 7:17
47 Spencer Lunt Fr Crescenta Valley 21:59.38 7:20
48 Josh Austin So Canyon (Cc) 22:02.59 7:21
49 Thomas Farmer Fr Crescenta Valley 22:18.47 7:26
50 Quinten Caldwell Fr Moorpark 22:18.81 7:26
51 Oscar Valera Fr Shafter 22:34.41 7:31
52 Andrew Doody Fr Moorpark 22:35.56 7:32
53 Gavin Williams Fr Moorpark 22:51.56 7:37
54 Matt Brunner Fr Crescenta Valley 22:55.15 7:38
55 Jacob Junio Fr Crescenta Valley 22:56.4 7:39
56 Chase Standage Fr Moorpark 22:57.12 7:39
57 Josh Kimmer Fr Canyon (Cc) 23:10.75 7:44
58 Ismael Lorzo Fr Shafter 23:22.53 7:48
59 Shane Romp Fr Golden Valley -ss 23:25.66 7:49
60 Kevin Viera Fr Knight 23:29.66 7:50
61 Andy Baeza Fr Knight 23:30.34 7:50
62 Kyle Lake Fr West Ranch 23:32.4 7:51 11/13 19/23 1/4 You ROCK! (BP)
63 Brady Levenson Fr Moorpark 23:32.81 7:51
64 Simon Suwimolsatean Fr Burroughs (Bur) 23:41.53 7:54
65 Michael Sorensen Fr West Ranch 23:49.59 7:57 12/13 20/23 1/4
66 Cesar Gallardo Fr Knight 23:54.84 7:58
67 Brian Vo Fr Burroughs (Bur) 23:55.4 7:58
68 Clark Devol Fr Moorpark 23:59.09 8:00
69 Eric Benning Fr Del Campo 24:05.81 8:02
70 Dante Coronado Fr Crescenta Valley 24:07.53 8:03
71 Vincent Simons Fr Del Campo 24:08.31 8:03
72 David Loya Fr Moorpark 24:13.12 8:04
73 Jakob Laca Fr Canyon (Cc) 24:16.41 8:05
74 Bryce Hildebrand Fr West Ranch 24:30 8:10 13/13 21/23 1/3
75 Michael Spivey Fr Moorpark 24:39.94 8:13
76 Trevor Jakeman Fr Canyon (Cc) 24:50.66 8:17
77 Alexander Zuzick Fr Moorpark 24:59.53 8:20
78 Michael Wong Fr Burroughs (Bur) 25:01.47 8:20
79 Elias Curry Fr Moorpark 26:00.15 8:40
80 Matthew Dern Fr Cleveland 26:36.75 8:52
81 Kyle Brauer Fr Moorpark 26:41.12 8:54
82 Brendan Chess Fr Crescenta Valley 26:49.91 8:57
83 Saylore Duryee Fr Crescenta Valley 26:54.56 8:58
84 Joseph Dahl Fr Moorpark 28:09.97 9:23
85 Niko Milanian Fr Crescenta Valley 29:05.84 9:42
86 Jordan Toll Fr Moorpark 29:25.56 9:49
87 Fernando Garcia Fr Shafter 31:26.09 10:29
88 Jasper Hsu Fr Golden Valley -ss 32:09.59 10:43
89 Victor Zhang Fr Moorpark 33:05.21 11:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 West Ranch
2-1-1-1-1
Gap: 0:56
92:55
18:35
6:12
29 Jake Carver
Fr
18:05
6:02
2
Hunter Covarrub
Fr
18:18
6:06
3
Michael Haggenmi
Fr
18:36
6:12
5
Jovan Garcia
Fr
18:55
6:18
9
Justin Sherfey
Fr
19:01
6:20
10
Matthew Go
Fr
19:33
6:31
13
Aidan Lindgren
Fr
20:18
6:46
22
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Burroughs (Bur)
3-2-2-2-2
Gap: 1:09
94:36
18:55
6:18
39 Timothy Wells
Fr
18:29
6:10
4
Johnny Muhlenka
Fr
18:47
6:16
6
Jacob Morales
Fr
18:48
6:16
7
Justin Dorris
Fr
18:55
6:18
8
Patrick Wells
Fr
19:37
6:32
14
Daniel Fendrich
Fr
19:44
6:35
15
Cobie Cortez
Fr
20:14
6:45
20
3 Golden Valley -ss
1-3-3-3-3
Gap: 5:24
102:07
20:25
6:48
103 David Benitez
Fr
18:01
6:00
1
Jaime Calderon
Fr
19:06
6:22
11
Alex Karimi-z
Fr
19:57
6:39
19
Logan Richan
Fr
21:37
7:12
30
Shane Romp
Fr
23:26
7:49
42
Jasper Hsu
Fr
32:10
10:43
51




4 Crescenta Valley
4-5-5-5-4
Gap: 2:30
104:25
20:53
6:58
125 Ben Allen
Fr
19:20
6:27
12
Julian Cally
Fr
20:38
6:53
25
John Yoon
Fr
21:01
7:00
26
Jonathan Lee
Fr
21:36
7:12
29
Bon Won Koo
Fr
21:50
7:17
33
Spencer Lunt
Fr
21:59
7:20
34
Thomas Farmer
Fr
22:18
7:26
36
5 Del Campo
5-4-4-4-5
Gap: 4:19
104:27
20:53
6:58
126 Juanito Arocan
Fr
19:47
6:36
16
Anthony Perez
Fr
19:51
6:37
18
Alex Avila
Fr
20:17
6:46
21
Elijah Plante
Fr
20:26
6:49
24
Eric Benning
Fr
24:06
8:02
47
Vincent Simons
Fr
24:08
8:03
48




6 Moorpark
6-6-6-6-6
Gap: 3:04
108:54
21:47
7:16
158 Shubham Sharma
Fr
19:48
6:36
17
Bradley Imhof
Fr
21:21
7:07
27
Quinten Caldwell
Fr
22:19
7:26
37
Andrew Doody
Fr
22:36
7:32
38
Gavin Williams
Fr
22:52
7:37
39
Chase Standage
Fr
22:57
7:39
40
Brady Levenson
Fr
23:33
7:51
45
7 Knight
7-7-7-7-7
Gap: 3:12
110:30
22:06
7:22
170 Robert Lorenzo
Fr
20:19
6:46
23
Carlos Rodas
Fr
21:32
7:11
28
Nathan Creel
Fr
21:39
7:13
32
Kevin Viera
Fr
23:30
7:50
43
Andy Baeza
Fr
23:30
7:50
44
Cesar Gallardo
Fr
23:55
7:58
46




8 Canyon (Cc)
8-8-8-8-8
Gap: 3:12
115:59
23:12
7:44
206 Chris Sickler
Fr
21:38
7:13
31
Josh Austin
So
22:03
7:21
35
Josh Kimmer
Fr
23:11
7:44
41
Jakob Laca
Fr
24:16
8:05
49
Trevor Jakeman
Fr
24:51
8:17
50








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 West Ranch
1-1-2-1-1
Gap: 1:32
102:27
20:29
6:50
27 Matthew Go
Fr
19:33
6:31
1
Aidan Lindgren
Fr
20:18
6:46
4
Matthew Ludovico
Fr
20:45
6:55
6
Anthony Lazzara
Fr
20:46
6:55
7
Jack Arnold
Fr
21:05
7:02
9
Kyle Lake
Fr
23:32
7:51
15
Michael Sorensen
Fr
23:50
7:57
18
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Burroughs (Bur)
2-1-1-1-2
Gap: 3:57
104:57
20:59
7:00
35 Daniel Fendrich
Fr
19:44
6:35
2
Cobie Cortez
Fr
20:14
6:45
3
Javier Hurtado
Fr
20:27
6:49
5
Cameron Garduno
Fr
20:50
6:57
8
Simon Suwimols
Fr
23:42
7:54
17
Brian Vo
Fr
23:55
7:58
19
Michael Wong
Fr
25:01
8:20
25
3 Crescenta Valley
3-3-3-3-3
Gap: 2:08
114:17
22:51
7:37
67 Spencer Lunt
Fr
21:59
7:20
10
Thomas Farmer
Fr
22:18
7:26
11
Matt Brunner
Fr
22:55
7:38
12
Jacob Junio
Fr
22:56
7:39
13
Dante Coronado
Fr
24:08
8:03
21
Brendan Chess
Fr
26:50
8:57
27
Saylore Duryee
Fr
26:55
8:58
28
4 Moorpark
4-4-4-4-4
Gap: 1:43
119:22
23:52
7:57
95 Chase Standage
Fr
22:57
7:39
14
Brady Levenson
Fr
23:33
7:51
16
Clark Devol
Fr
23:59
8:00
20
David Loya
Fr
24:13
8:04
22
Michael Spivey
Fr
24:40
8:13
23
Alexande Zuzick
Fr
25:00
8:20
24
Elias Curry
Fr
26:00
8:40
26
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.