Monta Vista Results from the Central Coast Section Finals at Toro Park on 11/15/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ajay Swaminathan So V 19:03 6:21 3 92/112 6/7 6/7 9/15 18:57 18:57 18:57
Akhil Raju Jr V 19:15 6:25 3 95/112 7/7 7/7 6/15 19:49
(0:34,2.9)
18:31 18:31 Well done! (LR, DSR)
Akshar Lohith Jr V 18:47 6:16 3 81/112 5/7 5/7 10/15 20:48
(2:01,9.7)
19:27
(0:40,3.4)
19:27
(0:40,3.4)
Well done! (LR, PR, DPR)
Alex Cheng Jr V 18:19 6:06 3 56/112 4/7 4/7 7/15 18:24
(0:05,0.5)
18:24
(0:05,0.5)
18:24
(0:05,0.5)
Well done! (LR, PR, DPR)
Jesse He So V 18:06 6:02 3 51/112 3/7 3/7 7/16 18:08
(0:02,0.2)
17:38 17:25 Well done! (LR, DSR)
Kranti Peddada Jr V 16:25 5:28 3 4/112 1/7 1/7 4/18 17:05
(0:40,3.9)
17:05
(0:40,3.9)
17:05
(0:40,3.9)
Well done! (LR, PR, DPR)
Peter Feng Jr V 17:52 5:57 3 43/112 2/7 2/7 9/18 19:19
(1:27,7.5)
18:30
(0:38,3.4)
18:30
(0:38,3.4)
Well done! (LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/15 89:29
2:22
3 5:58 5:28 6:16 219 5:34 85:40 85:11 Kranti Peddada (4), Peter Feng (40), Jesse He (47), Alex Cheng (52), Akshar Lohith (76)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 ETHAN SCARDINA So CARLMONT 16:08 5:23
2 NICK OLIVER Sr HOMESTEAD 16:09 5:23
3 LAWRENCE SMITH Sr BELLARMINE 16:17 5:26
4 Kranti Peddada Jr Monta Vista 16:25 5:28 1/7 1/7 4/18 17:05
(0:40)
17:05
(0:40)
Well done! (LR, PR)
5 KEVIN LIAO Sr EVERGREEN VAL. 16:28 5:29
6 MARCOS HINOJOSA Sr BELLARMINE 16:30 5:30
7 NATHAN LEE Jr CARLMONT 16:34 5:31
8 BENJAMIN HECK Jr CARLMONT 16:36 5:32
9 DALTON GUTHRIE Jr BELLARMINE 16:45 5:35
10 PHILLIP SHEN Sr SALINAS 16:50 5:37
11 DAVID PEREZ Jr SALINAS 16:57 5:39
12 TONY FERRARI So BELLARMINE 16:58 5:39
13 ROBERT ANDERSON Sr SALINAS 17:00 5:40
14 CHET REYEN So CARLMONT 17:01 5:40
15 JOSE CASTILLO So SAN BENITO 17:02 5:41
16 CRISTIAN PONCE Sr SALINAS 17:05 5:42
17 JORDAN SLATON Sr OAK GROVE 17:08 5:43
18 BEN BUNK So CARLMONT 17:10 5:43
19 FRANK RIVERA Sr SAN BENITO 17:16 5:45
20 BRIAN KNIGHT Jr WATSONVILLE 17:17 5:46
21 CHRIS GOBELL Jr SALINAS 17:19 5:46
22 ERIK ANDERSON Sr BELLARMINE 17:19 5:46
23 CHRIS CHOW Sr CARLMONT 17:20 5:47
24 DANIEL COLOM So SERRA 17:21 5:47
25 BENJAMIN KELLY Sr BELLARMINE 17:21 5:47
26 MITCHELL COUNCIL Sr SERRA 17:23 5:48
27 HIRAM TOSCO Sr INDEPENDENCE 17:28 5:49
28 TOM LIU Sr EVERGREEN VAL. 17:30 5:50
29 DIEGO ESCOBAR So ALISAL 17:31 5:50
30 KEVIN CORLEY Sr SERRA 17:32 5:51
31 TYLER CLEVELAND Sr SANTA TERESA 17:33 5:51
32 RUBEN MENDOZZA Sr SALINAS 17:33 5:51
33 KYLE RAE So BELLARMINE 17:35 5:52
34 KYLE COSTANZO Sr SERRA 17:40 5:53
35 MANUEL NEGRETE So ALISAL 17:43 5:54
36 EDUARDO GUZMAN So SAN BENITO 17:44 5:55
37 RYAN THOMAS Sr EVERGREEN VAL. 17:44 5:55
38 TRAVIS LUDLUM Jr EVERGREEN VAL. 17:45 5:55
39 MIKKIE LOUTHAN Jr HOMESTEAD 17:46 5:55
40 SAM SCHNEIDER Sr SERRA 17:48 5:56
41 STEVEN HUYNH So PIEDMONT HILLS 17:50 5:57
42 ADRIAN RODRIGUEZ Sr SAN BENITO 17:51 5:57
43 Peter Feng Jr Monta Vista 17:52 5:57 2/7 2/7 9/18 19:19
(1:27)
18:30
(0:38)
Well done! (LR, PR)
44 KURT REFUERZO Fr INDEPENDENCE 17:52 5:57
45 EDGAR GARCIA Fr WATSONVILLE 17:56 5:59
46 BRANDON NORWOOD Jr SERRA 17:57 5:59
47 TIMOTHY WILLIAMS So GILROY 17:59 6:00
48 RUBEN CASAS Sr SILVER CREEK 17:59 6:00
49 MICHAEL KARP Jr MILPITAS 18:00 6:00
50 DONALD HEATHERINGTO So CARLMONT 18:01 6:00
51 Jesse He So Monta Vista 18:06 6:02 3/7 3/7 7/16 18:08
(0:02)
17:38 Well done! (LR)
52 GALEN WESTERFIELD Sr MILPITAS 18:09 6:03
53 CHRISTIAN ORTEGA Jr SALINAS 18:12 6:04
54 MARTIN SALAS Jr ANDREW P. HILL 18:12 6:04
55 AVIV WEINSTEIN Fr HOMESTEAD 18:19 6:06
56 Alex Cheng Jr Monta Vista 18:19 6:06 4/7 4/7 7/15 18:24
(0:05)
18:24
(0:05)
Well done! (LR, PR)
57 JOSH TRAN Sr INDEPENDENCE 18:20 6:07
58 JUAN VELASQUEZ Jr GILROY 18:21 6:07
59 EMILIO ESQUIVEL Jr EVERGREEN VAL. 18:22 6:07
60 ANDY ZHANG Sr HOMESTEAD 18:24 6:08
61 ANDREW AMAYA Sr SILVER CREEK 18:25 6:08
62 ANDREW GADDIS Jr SERRA 18:26 6:09
63 FERNANDO ALAVEZ Jr INDEPENDENCE 18:26 6:09
64 ARMANDO HERNANDEZ Jr WATSONVILLE 18:28 6:09
65 BRANDON YOST Sr SANTA TERESA 18:29 6:10
66 FRANCISCO VALDEZ Fr OAK GROVE 18:30 6:10
67 JUTHANI PRERAK Fr HOMESTEAD 18:31 6:10
68 BRIAN WONG Sr HOMESTEAD 18:33 6:11
69 OMAR VASQUEZ Fr SAN BENITO 18:34 6:11
70 JORGE AGULAR So SAN BENITO 18:34 6:11
71 RENE SIQUEIROS So WATSONVILLE 18:35 6:12
72 GARRETT FOSHAY Jr SANTA TERESA 18:35 6:12
73 ADAM INGWERSON Sr SANTA TERESA 18:37 6:12
74 CHRIS BANGSAL Jr MILPITAS 18:37 6:12
75 ARMANDO ARAUJO Jr OAK GROVE 18:38 6:13
76 JERIK STRAETKER Fr EVERGREEN VAL. 18:42 6:14
77 DAVID KNIGHT So WATSONVILLE 18:43 6:14
78 ALEX LIU Fr MILPITAS 18:45 6:15
79 CONNOR O'BRIEN Sr OAK GROVE 18:45 6:15
80 BRENT MELTON So SANTA TERESA 18:45 6:15
81 Akshar Lohith Jr Monta Vista 18:47 6:16 5/7 5/7 10/15 20:48
(2:01)
19:27
(0:40)
Well done! (LR, PR)
82 HOWARD LUIS Jr ANDREW P. HILL 18:47 6:16
83 MANUEL MEZA So INDEPENDENCE 18:47 6:16
84 EDDIE MORENO Jr SANTA TERESA 18:49 6:16
85 HARJINDER SINGH So SILVER CREEK 18:54 6:18
86 CHRISTOPHER MARTINE So ANDREW P. HILL 18:54 6:18
87 ERICK SALAZAR Fr OAK GROVE 18:56 6:19
88 JOHNNIE NGUYEN Jr ANDREW P. HILL 18:57 6:19
89 PATRICK DO Jr HOMESTEAD 19:01 6:20
90 JOHN TRAN Sr SILVER CREEK 19:01 6:20
91 RAYMOND CHENG So PIEDMONT HILLS 19:02 6:21
92 Ajay Swaminathan So Monta Vista 19:03 6:21 6/7 6/7 9/15 18:57 18:57
93 MICHAEL BOWER Jr OAK GROVE 19:04 6:21
94 SONNY LE Sr SILVER CREEK 19:14 6:25
95 Akhil Raju Jr Monta Vista 19:15 6:25 7/7 7/7 6/15 19:49
(0:34)
18:31 Well done! (LR)
96 GABRIEL LAROT Jr EVERGREEN VAL. 19:17 6:26
97 PATRICK MACKENZIE Jr MILPITAS 19:18 6:26
98 BRUCE CEREZO So MILPITAS 19:19 6:26
99 JUAN JARA So WATSONVILLE 19:20 6:27
100 MARCUS SERRANO Sr WATSONVILLE 19:21 6:27
101 PATRICK GALINDEZ So PIEDMONT HILLS 19:27 6:29
102 DAVID COLONIA So SANTA TERESA 19:29 6:30
103 JEREMY CHASE Jr SAN BENITO 19:31 6:30
104 DOMINIK ROGERS Sr ANDREW P. HILL 19:32 6:31
105 KEVIN CHIANG Sr ANDREW P. HILL 19:48 6:36
106 STEVEN NICHOLS Jr INDEPENDENCE 19:54 6:38
107 SERGIO QUINONES So ANDREW P. HILL 19:55 6:38
108 JOSE CHAVEZ Jr SILVER CREEK 20:07 6:42
109 JAMES FOK So SILVER CREEK 20:10 6:43
110 JASON LEE So MILPITAS 20:37 6:52
111 TOMMY NGUYEN Jr OAK GROVE 20:54 6:58
112 EFREM GEMEDA So INDEPENDENCE 20:56 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CARLMONT
1-1-1-1-1
Gap: 1:02
83:29
16:42
5:34
48 ETHAN SCARDINA
So
16:08
5:23
1
NATHAN LEE
Jr
16:34
5:31
7
BENJAMIN HECK
Jr
16:36
5:32
8
CHET REYEN
So
17:01
5:40
14
BEN BUNK
So
17:10
5:43
18
CHRIS CHOW
Sr
17:20
5:47
23
DONALD HEATHERINGTO
So
18:01
6:00
46
2 BELLARMINE
3-2-2-1-2
Gap: 1:02
83:49
16:46
5:35
52 LAWRENCE SMITH
Sr
16:17
5:26
3
MARCOS HINOJOSA
Sr
16:30
5:30
6
DALTON GUTHRIE
Jr
16:45
5:35
9
TONY FERRARI
So
16:58
5:39
12
ERIK ANDERSON
Sr
17:19
5:46
22
BENJAMIN KELLY
Sr
17:21
5:47
25
KYLE RAE
So
17:35
5:52
32
3 SALINAS
6-3-3-3-3
Gap: 0:29
85:11
17:02
5:41
71 PHILLIP SHEN
Sr
16:50
5:37
10
DAVID PEREZ
Jr
16:57
5:39
11
ROBERT ANDERSON
Sr
17:00
5:40
13
CRISTIAN PONCE
Sr
17:05
5:42
16
CHRIS GOBELL
Jr
17:19
5:46
21
RUBEN MENDOZZA
Sr
17:33
5:51
31
CHRISTIAN ORTEGA
Jr
18:12
6:04
49
4 SERRA
10-8-6-6-4
Gap: 0:27
87:44
17:33
5:51
150 DANIEL COLOM
So
17:21
5:47
24
MITCHELL COUNCIL
Sr
17:23
5:48
26
KEVIN CORLEY
Sr
17:32
5:51
29
KYLE COSTANZO
Sr
17:40
5:53
33
SAM SCHNEIDER
Sr
17:48
5:56
38
BRANDON NORWOOD
Jr
17:57
5:59
43
ANDREW GADDIS
Jr
18:26
6:09
57
5 EVERGREEN VAL.
5-4-4-4-5
Gap: 1:54
87:49
17:34
5:51
158 KEVIN LIAO
Sr
16:28
5:29
5
TOM LIU
Sr
17:30
5:50
28
RYAN THOMAS
Sr
17:44
5:55
35
TRAVIS LUDLUM
Jr
17:45
5:55
36
EMILIO ESQUIVEL
Jr
18:22
6:07
54
JERIK STRAETKER
Fr
18:42
6:14
71
GABRIEL LAROT
Jr
19:17
6:26
90
6 SAN BENITO
7-5-4-5-6
Gap: 1:32
88:27
17:41
5:54
171 JOSE CASTILLO
So
17:02
5:41
15
FRANK RIVERA
Sr
17:16
5:45
19
EDUARDO GUZMAN
So
17:44
5:55
34
ADRIAN RODRIGUEZ
Sr
17:51
5:57
39
OMAR VASQUEZ
Fr
18:34
6:11
64
JORGE AGULAR
So
18:34
6:11
65
JEREMY CHASE
Jr
19:31
6:30
96
7 HOMESTEAD
2-6-7-8-7
Gap: 2:22
89:09
17:50
5:57
207 NICK OLIVER
Sr
16:09
5:23
2
MIKKIE LOUTHAN
Jr
17:46
5:55
37
AVIV WEINSTEIN
Fr
18:19
6:06
51
ANDY ZHANG
Sr
18:24
6:08
55
JUTHANI PRERAK
Fr
18:31
6:10
62
BRIAN WONG
Sr
18:33
6:11
63
PATRICK DO
Jr
19:01
6:20
84
8 Monta Vista
4-7-8-7-8
Gap: 2:22
89:29
17:54
5:58
219 Kranti Peddada
Jr
16:25
5:28
4
Peter Feng
Jr
17:52
5:57
40
Jesse He
So
18:06
6:02
47
Alex Cheng
Jr
18:19
6:06
52
Akshar Lohith
Jr
18:47
6:16
76
Ajay Swaminathan
So
19:03
6:21
86
Akhil Raju
Jr
19:15
6:25
89
9 INDEPENDENCE
11-10-9-9-9
Gap: 1:19
90:53
18:11
6:04
257 HIRAM TOSCO
Sr
17:28
5:49
27
KURT REFUERZO
Fr
17:52
5:57
41
JOSH TRAN
Sr
18:20
6:07
53
FERNANDO ALAVEZ
Jr
18:26
6:09
58
MANUEL MEZA
So
18:47
6:16
78
STEVEN NICHOLS
Jr
19:54
6:38
99
EFREM GEMEDA
So
20:56
6:59
105
10 WATSONVILLE
9-9-9-10-10
Gap: 1:26
90:59
18:12
6:04
259 BRIAN KNIGHT
Jr
17:17
5:46
20
EDGAR GARCIA
Fr
17:56
5:59
42
ARMANDO HERNANDEZ
Jr
18:28
6:09
59
RENE SIQUEIROS
So
18:35
6:12
66
DAVID KNIGHT
So
18:43
6:14
72
JUAN JARA
So
19:20
6:27
93
MARCUS SERRANO
Sr
19:21
6:27
94
11 SANTA TERESA
12-12-12-12-11
Gap: 1:12
91:59
18:24
6:08
300 TYLER CLEVELAND
Sr
17:33
5:51
30
BRANDON YOST
Sr
18:29
6:10
60
GARRETT FOSHAY
Jr
18:35
6:12
67
ADAM INGWERSON
Sr
18:37
6:12
68
BRENT MELTON
So
18:45
6:15
75
EDDIE MORENO
Jr
18:49
6:16
79
DAVID COLONIA
So
19:29
6:30
95
12 OAK GROVE
8-11-11-11-12
Gap: 1:48
91:57
18:23
6:08
304 JORDAN SLATON
Sr
17:08
5:43
17
FRANCISCO VALDEZ
Fr
18:30
6:10
61
ARMANDO ARAUJO
Jr
18:38
6:13
70
CONNOR O'BRIEN
Sr
18:45
6:15
74
ERICK SALAZAR
Fr
18:56
6:19
82
MICHAEL BOWER
Jr
19:04
6:21
87
TOMMY NGUYEN
Jr
20:54
6:58
104
13 MILPITAS
14-13-13-13-13
Gap: 1:18
92:49
18:34
6:11
326 MICHAEL KARP
Jr
18:00
6:00
45
GALEN WESTERFIELD
Sr
18:09
6:03
48
CHRIS BANGSAL
Jr
18:37
6:12
69
ALEX LIU
Fr
18:45
6:15
73
PATRICK MACKENZIE
Jr
19:18
6:26
91
BRUCE CEREZO
So
19:19
6:26
92
JASON LEE
So
20:37
6:52
103
14 SILVER CREEK
13-14-14-14-14
Gap: 1:15
93:33
18:43
6:14
353 RUBEN CASAS
Sr
17:59
6:00
44
ANDREW AMAYA
Sr
18:25
6:08
56
HARJINDER SINGH
So
18:54
6:18
80
JOHN TRAN
Sr
19:01
6:20
85
SONNY LE
Sr
19:14
6:25
88
JOSE CHAVEZ
Jr
20:07
6:42
101
JAMES FOK
So
20:10
6:43
102
15 ANDREW P. HILL
15-15-15-15-15
Gap: 1:20
94:22
18:52
6:17
388 MARTIN SALAS
Jr
18:12
6:04
50
HOWARD LUIS
Jr
18:47
6:16
77
CHRISTOPHER MARTINE
So
18:54
6:18
81
JOHNNIE NGUYEN
Jr
18:57
6:19
83
DOMINIK ROGERS
Sr
19:32
6:31
97
KEVIN CHIANG
Sr
19:48
6:36
98
SERGIO QUINONES
So
19:55
6:38
100
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.