Monta Vista Results from the Central Coast Section Finals at Crystal Springs on 11/10/01

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alex Chen Fr V 17:24 5:54 2.95 56/118 3/7 3/7 12/16
Garrett Ince Sr V 17:35 5:58 2.95 68/118 4/7 4/7 11/16 Well done! (SBP)
Howard Chang So V 18:42 6:20 2.95 106/118 7/7 7/7 10/16 20:18
(1:36,7.9)
20:18
(1:36,7.9)
Well done! (LR, PR)
Jason Yow Fr V 16:28 5:35 2.95 17/118 1/7 1/7 10/20
Julian Kolev Jr V 18:27 6:15 2.95 100/118 6/7 6/7 12/16 18:01 18:01 17:33
Makato Endo Jr V 18:22 6:14 2.95 96/118 5/7 5/7 12/16
Mike Sweeney Sr V 17:06 5:48 2.95 43/118 2/7 2/7 12/18 18:30
(1:24,7.6)
18:21
(1:15,6.8)
Well done! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 12/16 86:55
1:54
2.95 5:54 5:35 6:14 273 5:33 89:37
(2:42,3.0)
85:55 Your Team ROCKS! (LR) Jason Yow (17), Mike Sweeney (43), Alex Chen (55), Garrett Ince (67), Makato Endo (91)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brett Gotcher Sr APTOS 14:56 5:04
2 Patrick Hernandez Sr SAN BENITO 15:27 5:14
3 Jeremy Mineau So MENLO-ATHERTON 15:30 5:15
4 Wayne Hopp Sr BELLARMINE 15:50 5:22
5 Matt Radmilovic Sr WILCOX 15:55 5:24
6 Karl Skucha Sr WILCOX 16:06 5:27
7 Franco Violich Sr APTOS 16:08 5:28
8 David Meurer So SALINAS 16:11 5:29
9 Matt Grilli Jr MILPITAS 16:14 5:30
10 Ron Exley Jr SERRA 16:16 5:31
11 Dominic Voel So SERRA 16:18 5:32
12 Daniel Jensen So SILVER CREEK 16:19 5:32
13 Billy Boulett So MILPITAS 16:23 5:33
14 Ed Baltierrez So SILVER CREEK 16:24 5:34
15 David Weisberger Sr MILPITAS 16:25 5:34
16 Chris Furnari So SERRA 16:26 5:34
17 Jason Yow Fr Monta Vista 16:28 5:35 1/7 1/7 10/20
18 David Dow Sr MT. PLEASANT 16:30 5:36
19 Victor Camacho Jr WATSONVILLE 16:31 5:36
20 Andrew Chong Jr SILVER CREEK 16:31 5:36
21 Benno Berg So PIEDMONT HILLS 16:32 5:36
22 Mike Delaurenti So SERRA 16:34 5:37
23 Scott Drexel Sr SERRA 16:37 5:38
24 Juan Fuentes Sr OVERFELT 16:39 5:39
25 Nick Arcelona Jr BELLARMINE 16:42 5:40
26 Michael Buttery Sr PIEDMONT HILLS 16:42 5:40
27 Jorge Medina Sr SILVER CREEK 16:43 5:40
28 Alex Aycinena Jr SERRA 16:44 5:40
29 Eder Tostado So WATSONVILLE 16:47 5:41
30 Cliff Irrebaria Sr SAN BENITO 16:48 5:42
31 Ruben Rodriguez Sr SAN BENITO 16:49 5:42
32 Ryan Moreland Sr BELLARMINE 16:50 5:42
33 Adan Vaca So APTOS 16:52 5:43
34 Jacob Evans So APTOS 16:52 5:43
35 Javier Sosa Sr SAN BENITO 16:53 5:43
36 Nick Cirigliano Sr SERRA 16:54 5:44
37 Jason Alcarez Jr LIVE OAK 16:55 5:44
38 Dennis Sullivan Jr WILCOX 16:56 5:44
39 Billy Wong Fr LIVE OAK 16:56 5:44
40 Jacob Tolbert Jr SILVER CREEK 16:59 5:45
41 Vikram Patel So SALINAS 17:01 5:46
42 Michael Sosa So SILVER CREEK 17:06 5:48
43 Mike Sweeney Sr Monta Vista 17:06 5:48 2/7 2/7 12/18 18:30
(1:24)
18:21
(1:15)
Well done! (LR, PR)
44 Dan Bettencourt Sr APTOS 17:10 5:49
45 Adrian Arcelona So MILPITAS 17:10 5:49
46 Joey Cervantez Sr WATSONVILLE 17:11 5:49
47 Isidro Trujillo Jr SAN BENITO 17:12 5:50
48 Omar Mendoza So SALINAS 17:16 5:51
49 Hector Figueroa Sr SAN BENITO 17:18 5:52
50 Eduardo Capristo Sr SILVER CREEK 17:20 5:53
51 Victor Arredondo So MT. PLEASANT 17:21 5:53
52 Jonathan Dudley Jr SANTA TERESA 17:22 5:53
53 Nikul Patel Sr PIEDMONT HILLS 17:23 5:54
54 John Hoang Sr MT. PLEASANT 17:23 5:54
55 Mike Varela Sr WILCOX 17:24 5:54
56 Alex Chen Fr Monta Vista 17:24 5:54 3/7 3/7 12/16
57 Ralph Alfaro Jr MT. PLEASANT 17:25 5:54
58 Chris Fox Jr MENLO-ATHERTON 17:25 5:54
59 David Aubuchon Jr WILCOX 17:26 5:55
60 Ryan Jensen Jr BELLARMINE 17:28 5:55
61 Max Wainright Jr BELLARMINE 17:28 5:55
62 Kendon Nebeker So MILPITAS 17:30 5:56
63 R.j. Campos Jr LIVE OAK 17:30 5:56
64 Kevin Vera Sr PIEDMONT HILLS 17:31 5:56
65 Eric Boehm Jr MILPITAS 17:32 5:57
66 Augustin Hernandez So MT. PLEASANT 17:34 5:57
67 Kris Mott Jr LIVE OAK 17:34 5:57
68 Garrett Ince Sr Monta Vista 17:35 5:58 4/7 4/7 11/16 Well done! (SBP)
69 Todd Norwood So WOODSIDE 17:35 5:58
70 Omar Esquivel So OVERFELT 17:40 5:59
71 Daniel Narez Sr WATSONVILLE 17:42 6:00
72 Jason Park Sr MILPITAS 17:43 6:00
73 Bobby Rivera Fr OVERFELT 17:44 6:01
74 Jeremy Waltz So SALINAS 17:45 6:01
75 Sean Dundon So PIEDMONT HILLS 17:49 6:02
76 Dereck Casteneda Sr MT. PLEASANT 17:50 6:03
77 David Hill Sr MENLO-ATHERTON 17:50 6:03
78 Ty Jordan Jr NORTH SALINAS 17:54 6:04
79 Matt Thomas Fr MENLO-ATHERTON 17:55 6:04
80 Jeffrey Hayes So MENLO-ATHERTON 17:56 6:05
81 David Kehn Jr APTOS 17:57 6:05
82 Todd Hearnsberger So SALINAS 17:58 6:05
83 Jonathan Rivera So SAN BENITO 17:58 6:05
84 Danny Smith Fr BELLARMINE 18:02 6:07
85 Adrian Alcaraz So OVERFELT 18:04 6:07
86 Matt Mendez Jr MENLO-ATHERTON 18:07 6:08
87 Joseph Enright Sr SALINAS 18:08 6:09
88 Erik Sambrailo Fr APTOS 18:12 6:10
89 Hernan Prado So WOODSIDE 18:13 6:11
90 Danny Wang So PIEDMONT HILLS 18:14 6:11
91 Tim Brady Sr INDEPENDENCE 18:15 6:11
92 Arthur Angelle Jr OAK GROVE 18:16 6:12
93 Bryan Cheu So PIEDMONT HILLS 18:17 6:12
94 Satinder Chatha So WILCOX 18:18 6:12
95 Jacob Hull Fr WILCOX 18:20 6:13
96 Makato Endo Jr Monta Vista 18:22 6:14 5/7 5/7 12/16
97 Matt Bordoni So BELLARMINE 18:22 6:14
98 Jimmy De La Cruz Jr MT. PLEASANT 18:23 6:14
99 Jonathan Acojedo Jr OVERFELT 18:26 6:15
100 Julian Kolev Jr Monta Vista 18:27 6:15 6/7 6/7 12/16 18:01 18:01 17:33
101 Marco Sanchez Sr OAK GROVE 18:34 6:18
102 Neil Steiner So SANTA TERESA 18:34 6:18
103 Jesus Atanacio So LIVE OAK 18:35 6:18
104 Gregorio Arzate So OVERFELT 18:38 6:19
105 Randy Henderson So OAK GROVE 18:39 6:19
106 Howard Chang So Monta Vista 18:42 6:20 7/7 7/7 10/16 20:18
(1:36)
20:18
(1:36)
Well done! (LR, PR)
107 Mario Ochoa Jr SALINAS 18:48 6:22
108 Jan Vincent Torres So OVERFELT 18:53 6:24
109 Oscar Bautista Jr WATSONVILLE 18:57 6:25
110 Josh Craig So LIVE OAK 19:08 6:29
111 Armo Movsessian Sr OAK GROVE 19:13 6:31
112 Jay Henderson So MENLO-ATHERTON 19:15 6:32
113 Billy Hall Sr LIVE OAK 19:28 6:36
114 Justin Finch Jr OAK GROVE 19:38 6:39
115 Luis Garcia Sr WATSONVILLE 20:57 7:06
116 Lucien Grosu So OAK GROVE 21:06 7:09
117 Mike Howard Jr OAK GROVE 22:13 7:32
118 Alvaro Aguayo Sr WATSONVILLE 23:05 7:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SERRA
8-3-1-1-1
Gap: 0:21
82:11
16:26
5:34
82 Ron Exley
Jr
16:16
5:31
10
Dominic Voel
So
16:18
5:32
11
Chris Furnari
So
16:26
5:34
16
Mike Delaurenti
So
16:34
5:37
22
Scott Drexel
Sr
16:37
5:38
23
Alex Aycinena
Jr
16:44
5:40
28
Nick Cirigliano
Sr
16:54
5:44
36
2 SILVER CREEK
9-5-4-2-2
Gap: 0:40
82:56
16:35
5:37
113 Daniel Jensen
So
16:19
5:32
12
Ed Baltierrez
So
16:24
5:34
14
Andrew Chong
Jr
16:31
5:36
20
Jorge Medina
Sr
16:43
5:40
27
Jacob Tolbert
Jr
16:59
5:45
40
Michael Sosa
So
17:06
5:48
42
Eduardo Capristo
Sr
17:20
5:53
50
3 APTOS
1-1-3-3-3
Gap: 2:14
81:58
16:24
5:33
119 Brett Gotcher
Sr
14:56
5:04
1
Franco Violich
Sr
16:08
5:28
7
Adan Vaca
So
16:52
5:43
33
Jacob Evans
So
16:52
5:43
34
Dan Bettencourt
Sr
17:10
5:49
44
David Kehn
Jr
17:57
6:05
78
Erik Sambrailo
Fr
18:12
6:10
85
4 MILPITAS
7-4-1-4-4
Gap: 1:16
83:42
16:44
5:40
143 Matt Grilli
Jr
16:14
5:30
9
Billy Boulett
So
16:23
5:33
13
David Weisberger
Sr
16:25
5:34
15
Adrian Arcelona
So
17:10
5:49
45
Kendon Nebeker
So
17:30
5:56
61
Eric Boehm
Jr
17:32
5:57
64
Jason Park
Sr
17:43
6:00
70
5 SAN BENITO
2-7-7-5-5
Gap: 1:45
83:09
16:38
5:38
145 Patrick Hernandez
Sr
15:27
5:14
2
Cliff Irrebaria
Sr
16:48
5:42
30
Ruben Rodriguez
Sr
16:49
5:42
31
Javier Sosa
Sr
16:53
5:43
35
Isidro Trujillo
Jr
17:12
5:50
47
Hector Figueroa
Sr
17:18
5:52
49
Jonathan Rivera
So
17:58
6:05
80
6 WILCOX
5-2-5-6-6
Gap: 1:31
83:47
16:45
5:41
161 Matt Radmilovic
Sr
15:55
5:24
5
Karl Skucha
Sr
16:06
5:27
6
Dennis Sullivan
Jr
16:56
5:44
38
Mike Varela
Sr
17:24
5:54
54
David Aubuchon
Jr
17:26
5:55
58
Satinder Chatha
So
18:18
6:12
89
Jacob Hull
Fr
18:20
6:13
90
7 BELLARMINE
4-6-6-7-7
Gap: 1:38
84:18
16:52
5:43
180 Wayne Hopp
Sr
15:50
5:22
4
Nick Arcelona
Jr
16:42
5:40
25
Ryan Moreland
Sr
16:50
5:42
32
Ryan Jensen
Jr
17:28
5:55
59
Max Wainright
Jr
17:28
5:55
60
Danny Smith
Fr
18:02
6:07
81
Matt Bordoni
So
18:22
6:14
92
8 PIEDMONT HILLS
13-8-10-8-8
Gap: 1:17
85:57
17:11
5:50
235 Benno Berg
So
16:32
5:36
21
Michael Buttery
Sr
16:42
5:40
26
Nikul Patel
Sr
17:23
5:54
52
Kevin Vera
Sr
17:31
5:56
63
Sean Dundon
So
17:49
6:02
73
Danny Wang
So
18:14
6:11
86
Bryan Cheu
So
18:17
6:12
88
9 MT. PLEASANT
11-13-12-11-9
Gap: 1:04
86:13
17:15
5:51
243 David Dow
Sr
16:30
5:36
18
Victor Arredondo
So
17:21
5:53
51
John Hoang
Sr
17:23
5:54
53
Ralph Alfaro
Jr
17:25
5:54
56
Augustin Hernandez
So
17:34
5:57
65
Dereck Casteneda
Sr
17:50
6:03
74
Jimmy De La Cruz
Jr
18:23
6:14
93
10 SALINAS
6-10-9-10-10
Gap: 1:47
86:11
17:14
5:51
248 David Meurer
So
16:11
5:29
8
Vikram Patel
So
17:01
5:46
41
Omar Mendoza
So
17:16
5:51
48
Jeremy Waltz
So
17:45
6:01
72
Todd Hearnsberger
So
17:58
6:05
79
Joseph Enright
Sr
18:08
6:09
84
Mario Ochoa
Jr
18:48
6:22
101
11 WATSONVILLE
12-9-8-9-11
Gap: 2:26
87:08
17:26
5:54
266 Victor Camacho
Jr
16:31
5:36
19
Eder Tostado
So
16:47
5:41
29
Joey Cervantez
Sr
17:11
5:49
46
Daniel Narez
Sr
17:42
6:00
69
Oscar Bautista
Jr
18:57
6:25
103
Luis Garcia
Sr
20:57
7:06
109
Alvaro Aguayo
Sr
23:05
7:49
112
12 Monta Vista
10-11-11-12-12
Gap: 1:54
86:55
17:23
5:54
273 Jason Yow
Fr
16:28
5:35
17
Mike Sweeney
Sr
17:06
5:48
43
Alex Chen
Fr
17:24
5:54
55
Garrett Ince
Sr
17:35
5:58
67
Makato Endo
Jr
18:22
6:14
91
Julian Kolev
Jr
18:27
6:15
95
Howard Chang
So
18:42
6:20
100
Your Team ROCKS! (LR)
13 MENLO-ATHERTON
3-11-13-14-13
Gap: 2:26
86:36
17:19
5:52
288 Jeremy Mineau
So
15:30
5:15
3
Chris Fox
Jr
17:25
5:54
57
David Hill
Sr
17:50
6:03
75
Matt Thomas
Fr
17:55
6:04
76
Jeffrey Hayes
So
17:56
6:05
77
Matt Mendez
Jr
18:07
6:08
83
Jay Henderson
So
19:15
6:32
106
14 LIVE OAK
15-14-14-13-14
Gap: 1:40
87:30
17:30
5:56
301 Jason Alcarez
Jr
16:55
5:44
37
Billy Wong
Fr
16:56
5:44
39
R.j. Campos
Jr
17:30
5:56
62
Kris Mott
Jr
17:34
5:57
66
Jesus Atanacio
So
18:35
6:18
97
Josh Craig
So
19:08
6:29
104
Billy Hall
Sr
19:28
6:36
107
15 OVERFELT
14-15-15-15-15
Gap: 1:47
88:33
17:43
6:00
339 Juan Fuentes
Sr
16:39
5:39
24
Omar Esquivel
So
17:40
5:59
68
Bobby Rivera
Fr
17:44
6:01
71
Adrian Alcaraz
So
18:04
6:07
82
Jonathan Acojedo
Jr
18:26
6:15
94
Gregorio Arzate
So
18:38
6:19
98
Jan Vincent Torres
So
18:53
6:24
102
16 OAK GROVE
16-16-16-16-16
Gap: 1:22
94:20
18:52
6:24
495 Arthur Angelle
Jr
18:16
6:12
87
Marco Sanchez
Sr
18:34
6:18
96
Randy Henderson
So
18:39
6:19
99
Armo Movsessian
Sr
19:13
6:31
105
Justin Finch
Jr
19:38
6:39
108
Lucien Grosu
So
21:06
7:09
110
Mike Howard
Jr
22:13
7:32
111
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.