Hoban Results from the McDonough Invitational at Forest Hill Park, OH on 9/13/14

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Blinka, Abbey Sr V 26:20.75 8:30 3.1 59/106 4/7 5/8 7/17 26:05
Ciotola, Julie Jr V 28:41.66 9:15 3.1 83/106 6/7 7/8 8/10 29:50
(1:08,3.8)
You ROCK! (DPR)
Davey, Tess Sr V 23:05.2 7:27 3.1 29/106 2/7 2/8 8/19 23:18
(0:13,0.9)
You ROCK! (DPR)
Klejka, Gabrielle Sr Open 25:10.75 8:07 3.1 16/123 1/1 4/8 8/22 24:43
Krim, Jacqueline Jr V 29:02.05 9:22 3.1 87/106 7/7 8/8 7/9 29:04
(0:02,0.1)
You ROCK! (DPR)
Lawrence, Anna Fr V 27:38.98 8:55 3.1 74/106 5/7 6/8 8/13 25:50
McAllister, Abby Fr V 23:10.45 7:29 3.1 31/106 3/7 3/8 6/18 23:02
Smith, Kyonne Sr V 22:56.9 7:24 3.1 26/106 1/7 1/8 9/20 22:08
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/13 123:12
4:42
3.1 7:57 7:24 8:55 186 6:52 Kyonne Smith (23), Tess Davey (26), Abby McAllister (28), Abbey Blinka (50), Anna Lawrence (59)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Annie Zimmer Fr Chagrin Falls 20:25.47 6:35
2 Gabrielle Iadermarco So Beaumont 20:36.16 6:39
3 Anne Moyse Sr Chagrin Falls 20:40.97 6:40
4 Natane Deruytter Jr Chagrin Falls 20:58.33 6:46
5 Megan Casselberry Fr Padua Franciscan 21:01.46 6:47
6 Jamie Adams Sr Padua Franciscan 21:10.88 6:50
7 Caroline Millican So Hathaway Brown 21:17.95 6:52
8 Carly Palgut Sr Wickliffe Senior 21:27.4 6:55
9 Laura Kolenz So Holy Name 21:52.9 7:04
10 Emily Owen So Chagrin Falls 21:54.96 7:04
11 Ashlynn Uzl Fr Padua Franciscan 21:55.87 7:04
12 Kristen Seballos Fr Padua Franciscan 22:06.85 7:08
13 Lilly Rothschild Fr Hathaway Brown 22:16.36 7:11
14 Sophie Richards Jr Hathaway Brown 22:20.33 7:12
15 Hailey Lowe So Chagrin Falls 22:21.04 7:13
16 Leah Roter Fr Beachwood 22:32.01 7:16
17 Deanna Swinerton So West Geauga 22:33.3 7:17
18 Reba Bartram So Beaumont 22:37.58 7:18
19 Genevieve Wagner So Beaumont 22:38.92 7:18
20 Sarah Sparks Fr Holy Name 22:39.8 7:19
21 Claire Cary So Beaumont 22:41.45 7:19
22 Jessica Keefer Sr Wickliffe Senior 22:42.97 7:20
23 Jamie Zickes Jr Padua Franciscan 22:50.85 7:22
24 Mackenzie Lurch Fr Chagrin Falls 22:52.13 7:23
25 Kathleen Kinnen Jr Holy Name 22:52.91 7:23
26 Kyonne Smith Sr Hoban 22:56.9 7:24 1/7 1/8 9/20
27 Maya Holowczak Jr West Geauga 23:00.09 7:25
28 Regan Brady So Hathaway Brown 23:00.5 7:25
29 Tess Davey Sr Hoban 23:05.2 7:27 2/7 2/8 8/19
30 Kate Snow Fr Hathaway Brown 23:09.27 7:28
31 Abby McAllister Fr Hoban 23:10.45 7:29 3/7 3/8 6/18
32 Margaret Lysobey Jr Holy Name 23:33.78 7:36
33 Anna Henkaline So Chagrin Falls 23:37.8 7:37
34 Julia Sabik So Hathaway Brown 23:42.01 7:39
35 Bernadette Sherman So Holy Name 23:47.81 7:41
36 Cayla Mercurio So Beaumont 23:56.13 7:43
37 Hanna Harlor Fr Hathaway Brown 23:57.59 7:44
38 Anni May Jr West Geauga 23:58.8 7:44
39 Sarah Guerry So Fairview 23:59.34 7:44
40 Aireonna Melton So John Hay 24:05.92 7:46
41 Rachel Kornbluth Fr Orange (Cle) 24:11.43 7:48
42 Megan Schuster Fr Lake Catholic 24:20.26 7:51
43 Shannon Stanforth So West Geauga 24:22.1 7:52
44 Lily Wagner Fr Beaumont 24:23.45 7:52
45 Delia Lowry Fr Fairview 24:46.96 8:00
46 Izzy Desantis Jr Laurel 25:06.47 8:06
47 Mckenna Ludrosky Fr Padua Franciscan 25:11.18 8:07
48 Emilee Carlin Sr Holy Name 25:18.32 8:10
49 Samantha Antalovich Jr Lake Catholic 25:19.28 8:10
50 Kylee Sherwood Fr West Geauga 25:20.43 8:10
51 Michaela Quirk So Lake Catholic 25:22.63 8:11
52 Joan Moore Fr Orange (Cle) 25:29.86 8:14
53 Elizabeth Smith Fr Villa Angela-St Joseph 25:39.96 8:17
54 Colleen Brennan Jr Padua Franciscan 25:45.18 8:18
55 Jemei Hawthorne Jr Clearview 26:07.09 8:26
56 Alexis Brown So Fairview 26:10.28 8:27
57 Kaitlyn Dibiase So West Geauga 26:13.87 8:28
58 Siesha Floyd Fr Buchtel 26:17.2 8:29
59 Abbey Blinka Sr Hoban 26:20.75 8:30 4/7 5/8 7/17
60 Katie Weimann Jr Laurel 26:22.16 8:30
61 Bre'anna Cotton Jr Laurel 26:26.27 8:32
62 Abigail Mckenna So Holy Name 26:27.64 8:32
63 Jessie Wilburn Jr Orange (Cle) 26:28.52 8:32
64 Casey Main Sr Fairview 26:29.16 8:33
65 Olivia Kane Jr Orange (Cle) 26:29.89 8:33
66 Lia Coyle Fr Laurel 26:31.36 8:33
67 Anna Mills Fr Fairview 26:46.37 8:38
68 Erica Carlberg So Fairview 27:01.99 8:43
69 Madelynn Conley Fr Andrews Osborne 27:13.5 8:47
70 Jessica Tall Jr Beachwood 27:19.95 8:49
71 Olivia Vidmar Jr Villa Angela-St Joseph 27:21.43 8:49
72 Esther Millas Fr Beachwood 27:24.38 8:50
73 Leah Overberger So Wickliffe Senior 27:25.52 8:51
74 Anna Lawrence Fr Hoban 27:38.98 8:55 5/7 6/8 8/13
75 Bianca Dixon Fr Buchtel 27:39.57 8:55
76 Janeil Hawthorne Jr Clearview 28:07.32 9:04
77 Neeka Greene Fr John Hay 28:08.91 9:05
78 Myrranda Adkins Jr Clearview 28:11.75 9:06
79 Naomi Shapiro Sr Laurel 28:21.1 9:09
80 Laryssa Lindsey Fr Villa Angela-St Joseph 28:27.68 9:11
81 Maria Tirabassi Jr West Geauga 28:31.33 9:12
82 Kate Malloy So Fairview 28:38.06 9:14
83 Julie Ciotola Jr Hoban 28:41.66 9:15 6/7 7/8 8/10
84 Veronica Lach Jr Andrews Osborne 28:45.12 9:16
85 Jessica Edwards So Lake Catholic 28:49.84 9:18
86 Olivia Horstmann So Clearview 28:56.73 9:20
87 Jacqueline Krim Jr Hoban 29:02.05 9:22 7/7 8/8 7/9
88 Alecia Mcqueen So John Hay 29:09.12 9:24
89 Maiya Lebron So Clearview 29:28 9:30
90 Tonetta Barnes So John Hay 29:28.72 9:31
91 Cassidy Kaurich So Clearview 29:41 9:35
92 Mickenzie Piedmonte Fr Clearview 29:54 9:39
93 Devan Bolden So John Hay 30:23.93 9:48
94 Ariana Story Fr Andrews Osborne 30:30.4 9:50
95 Antahnaye Lockhart So John Hay 30:33.21 9:51
96 Emily Pope2 Fr Brush 30:41.56 9:54
97 Mikaela Coteat Sr Buchtel 30:52.55 9:58
98 Maggie Grmek Fr Wickliffe Senior 31:54.48 10:18
99 Branija Dixon Fr Buchtel 33:17.14 10:44
100 Gabrielle Demarco Fr John Hay 33:33.23 10:49
101 Ania Johnson Fr Buchtel 35:00.68 11:18
102 Alice Shea Jr Andrews Osborne 35:33.35 11:28
103 Hannah Leland Jr Beachwood 38:29.06 12:25
104 Terryn Kinder So Jane Addams 43:00.54 13:52
105 Taylor Barksdale-v Fr Jane Addams 46:33.49 15:01
106 Diana Feng So Andrews Osborne 49:48.62 16:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Chagrin Falls
1-1-1-1-1
Gap: 1:56
106:21
21:16
6:52
31 Annie Zimmer
Fr
20:25
6:35
1
Anne Moyse
Sr
20:41
6:40
3
Natane Deruytter
Jr
20:58
6:46
4
Emily Owen
So
21:55
7:04
9
Hailey Lowe
So
22:21
7:13
14
Mackenzie Lurch
Fr
22:52
7:23
21
Anna Henkaline
So
23:38
7:37
30
2 Padua Franciscan
3-2-2-2-2
Gap: 1:49
109:06
21:49
7:02
52 Megan Casselberry
Fr
21:01
6:47
5
Jamie Adams
Sr
21:11
6:50
6
Ashlynn Uzl
Fr
21:56
7:04
10
Kristen Seballos
Fr
22:07
7:08
11
Jamie Zickes
Jr
22:51
7:22
20
Mckenna Ludrosky
Fr
25:11
8:07
42
Colleen Brennan
Jr
25:45
8:18
45
3 Hathaway Brown
4-4-3-4-3
Gap: 1:51
112:04
22:25
7:14
84 Caroline Millican
So
21:18
6:52
7
Lilly Rothschild
Fr
22:16
7:11
12
Sophie Richards
Jr
22:20
7:12
13
Regan Brady
So
23:01
7:25
25
Kate Snow
Fr
23:09
7:28
27
Julia Sabik
So
23:42
7:39
31
Hanna Harlor
Fr
23:58
7:44
34
4 Beaumont
2-3-4-3-4
Gap: 3:20
112:30
22:30
7:15
87 Gabrielle Iadermarco
So
20:36
6:39
2
Reba Bartram
So
22:38
7:18
16
Genevieve Wagner
So
22:39
7:18
17
Claire Cary
So
22:41
7:19
19
Cayla Mercurio
So
23:56
7:43
33
Lily Wagner
Fr
24:23
7:52
39




5 Holy Name
5-5-5-5-5
Gap: 1:55
114:47
22:57
7:24
109 Laura Kolenz
So
21:53
7:04
8
Sarah Sparks
Fr
22:40
7:19
18
Kathleen Kinnen
Jr
22:53
7:23
22
Margaret Lysobey
Jr
23:34
7:36
29
Bernadette Sherman
So
23:48
7:41
32
Emilee Carlin
Sr
25:18
8:10
43
Abigail Mckenna
So
26:28
8:32
53
6 West Geauga
6-6-6-6-6
Gap: 2:47
119:15
23:51
7:42
156 Deanna Swinerton
So
22:33
7:17
15
Maya Holowczak
Jr
23:00
7:25
24
Anni May
Jr
23:59
7:44
35
Shannon Stanforth
So
24:22
7:52
38
Kylee Sherwood
Fr
25:20
8:10
44
Kaitlyn Dibiase
So
26:14
8:28
48
Maria Tirabassi
Jr
28:31
9:12
65
7 Hoban
7-7-7-7-7
Gap: 4:42
123:12
24:38
7:57
186 Kyonne Smith
Sr
22:57
7:24
23
Tess Davey
Sr
23:05
7:27
26
Abby McAllister
Fr
23:10
7:29
28
Abbey Blinka
Sr
26:21
8:30
50
Anna Lawrence
Fr
27:39
8:55
59
Julie Ciotola
Jr
28:42
9:15
67
Jacqueline Krim
Jr
29:02
9:22
70
8 Fairview
8-8-8-8-8
Gap: 2:47
128:12
25:38
8:16
233 Sarah Guerry
So
23:59
7:44
36
Delia Lowry
Fr
24:47
8:00
40
Alexis Brown
So
26:10
8:27
47
Casey Main
Sr
26:29
8:33
54
Anna Mills
Fr
26:46
8:38
56
Erica Carlberg
So
27:02
8:43
57
Kate Malloy
So
28:38
9:14
66
9 Laurel
10-9-9-9-9
Gap: 3:15
132:47
26:33
8:34
263 Izzy Desantis
Jr
25:06
8:06
41
Katie Weimann
Jr
26:22
8:30
51
Bre'anna Cotton
Jr
26:26
8:32
52
Lia Coyle
Fr
26:31
8:33
55
Naomi Shapiro
Sr
28:21
9:09
64








10 Clearview
11-11-10-10-10
Gap: 3:21
140:51
28:10
9:05
311 Jemei Hawthorne
Jr
26:07
8:26
46
Janeil Hawthorne
Jr
28:07
9:04
61
Myrranda Adkins
Jr
28:12
9:06
63
Olivia Horstmann
So
28:57
9:20
69
Maiya Lebron
So
29:28
9:30
72
Cassidy Kaurich
So
29:41
9:35
74
Mickenzie Piedmonte
Fr
29:54
9:39
75
11 John Hay
9-10-10-11-11
Gap: 6:18
141:17
28:15
9:07
319 Aireonna Melton
So
24:06
7:46
37
Neeka Greene
Fr
28:09
9:05
62
Alecia Mcqueen
So
29:09
9:24
71
Tonetta Barnes
So
29:29
9:31
73
Devan Bolden
So
30:24
9:48
76
Antahnaye Lockhart
So
30:33
9:51
78
Gabrielle Demarco
Fr
33:33
10:49
81
12 Buchtel
12-12-12-12-12
Gap: 8:43
153:07
30:37
9:53
350 Siesha Floyd
Fr
26:17
8:29
49
Bianca Dixon
Fr
27:40
8:55
60
Mikaela Coteat
Sr
30:53
9:58
79
Branija Dixon
Fr
33:17
10:44
80
Ania Johnson
Fr
35:01
11:18
82








13 Andrews Osborne
13-13-13-13-13
Gap: 22:35
171:51
34:22
11:05
370 Madelynn Conley
Fr
27:14
8:47
58
Veronica Lach
Jr
28:45
9:16
68
Ariana Story
Fr
30:30
9:50
77
Alice Shea
Jr
35:33
11:28
83
Diana Feng
So
49:49
16:04
84








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dayvione Briggs So Cleveland Heights 21:44.51 7:01
2 Alexis Scharrer Sr North Royalton 23:40.15 7:38
3 Natalie Klug Sr Chagrin Falls 23:50.47 7:41
4 Emily Wagner Fr Vermilion 24:03.73 7:46
5 Emily Muckle So Chagrin Falls 24:05.24 7:46
6 Macie Dubay Jr Chagrin Falls 24:22.12 7:52
7 Jacey Workum So Chagrin Falls 24:26.15 7:53
8 Da'sha Garner Jr Cleveland Heights 24:28.81 7:54
9 Alyssa Granito Jr Garfield Heights 24:30.11 7:54
10 Abby Staley Sr Chagrin Falls 24:55.36 8:02
11 Larissa Gaborick Fr North Royalton 25:01.06 8:04
12 Caitlin Mckee Fr North Royalton 25:01.6 8:04
13 Grace Kanary So St Joseph Academy 25:02.56 8:05
14 Tamatha Dyson Jr Shaw 25:04.68 8:05
15 Annie Rossi Jr Vermilion 25:09.37 8:07
16 Gabrielle Klejka Sr Hoban 25:10.75 8:07 1/1 4/8 8/22
17 Amanda Konet Jr North Royalton 25:14.89 8:09
18 Liesel Mcguiness Jr Chagrin Falls 25:18.14 8:10
19 Kate Morgan Jr Chagrin Falls 25:21.53 8:11
20 Elizabeth Galicki Fr Chagrin Falls 25:22.86 8:11
21 Julia Kemer Sr St Joseph Academy 25:29.31 8:13
22 Lexi Chuppa So North Royalton 25:33.31 8:15
23 Maddie Bahle Fr Parma Senior 25:40.8 8:17
24 Emma Kaczmar So Walsh Jesuit 25:44.62 8:18
25 Becky Schneider Jr Mayfield 25:46.41 8:19
26 Annabeth Suchy Fr Mayfield 25:49.01 8:20
27 Quinn Patton Fr St Joseph Academy 25:50.98 8:20
28 Bailey Madercic Jr Parma Senior 25:52.37 8:21
29 Maria Velten So Magnificat 25:53.06 8:21
30 Nadina Popoviciu Fr Mayfield 25:54 8:21
31 Allison Hornyak So North Royalton 25:55.84 8:22
32 Hue Tran So St Joseph Academy 25:59.36 8:23
33 Samantha Bradford So North Royalton 26:08.44 8:26
34 Claire Grace Fr Walsh Jesuit 26:08.97 8:26
35 Anna Cmolik So Beaumont 26:09.43 8:26
36 Mary Hope Schmidt Fr Magnificat 26:10.32 8:27
37 Stephanie Mccormack Sr Chagrin Falls 26:10.88 8:27
38 Allison Schroeder So Padua Franciscan 26:11.42 8:27
39 Katie Mcgrath Fr Walsh Jesuit 26:12.71 8:27
40 Gina Maher Jr Padua Franciscan 26:14.35 8:28
41 Alyssa Szuch Jr Padua Franciscan 26:15.46 8:28
42 Maddy Bartsche Fr Magnificat 26:23.88 8:31
43 Oajah Alcorn Fr Valley Forge 26:29.21 8:33
44 Jillian Salis So North Olmsted 26:30.31 8:33
45 Erin Kilbane So Magnificat 26:31.09 8:33
46 Paige Curtis So Magnificat 26:38.07 8:36
47 Olivia Hauserman Jr Chagrin Falls 26:42.45 8:37
48 Stephanie Magvas So Magnificat 26:45.87 8:38
49 Emma Thombs Jr Chagrin Falls 26:51.73 8:40
50 Allyson Brahler Jr Walsh Jesuit 26:56.4 8:41
51 Mia Magersupp So Chagrin Falls 26:59.12 8:42
52 Abbie Vago So North Royalton 27:04.78 8:44
53 Amy Cristiano Jr North Olmsted 27:05.25 8:44
54 Christina Kaminchak Jr Padua Franciscan 27:10.13 8:46
55 Maren Bullock Sr Lakewood 27:12.06 8:46
56 Stephanie Newrones Jr Walsh Jesuit 27:12.78 8:47
57 Taylor Peck Jr Vermilion 27:15.2 8:47
58 Liz Renner So St Joseph Academy 27:15.57 8:48
59 Morgan Jochum So Beaumont 27:16.3 8:48
60 Dezarae Perrymond Fr Chagrin Falls 27:17.14 8:48
61 Hope Sloop Jr North (Eastlake) 27:18.95 8:49
62 Anna Sevich Fr Chagrin Falls 27:20.61 8:49
63 Jenna Williams Sr Chagrin Falls 27:21.15 8:49
64 Marissa Doi Fr Lakewood 27:24.55 8:51
65 Nicole Koch Sr Fairview 27:27.29 8:51
66 Audrey Kunath Fr St Joseph Academy 27:27.84 8:52
67 Ashley Kocian Sr St Joseph Academy 27:28.23 8:52
68 Sarah Haney Jr Magnificat 27:29.77 8:52
69 Sydney Angel Fr Maple Heights 27:34.51 8:54
70 Kaley Kline Fr Parma Senior 27:34.96 8:54
71 Janna Hearty Jr Walsh Jesuit 27:40.45 8:56
72 Sarah Zusman Fr South (Willoughby) 27:41.26 8:56
73 Kate Shannon Jr South (Willoughby) 27:42.09 8:56
74 Molly Campbell So Magnificat 27:43.03 8:56
75 Kaylyn Johnson So St Joseph Academy 27:46.89 8:58
76 Lena Aprile Sr Lakewood 27:49.69 8:59
77 Madeline Baker Sr Lakewood 27:51.81 8:59
78 Olivia Csiszar So Magnificat 27:54.46 9:00
79 Ashling Murray Jr Magnificat 27:55.5 9:00
80 Tala Calloway So Lakeside 28:01.93 9:03
81 Juli Thompson So Walsh Jesuit 28:08.23 9:05
82 Anne Harter Jr Magnificat 28:09.1 9:05
83 Isabel Romeo So Lakewood 28:09.94 9:05
84 Claira Braun Jr Lakewood 28:10.68 9:05
85 Abby Georgiadis Fr Magnificat 28:14.98 9:07
86 Jenny Doan So South (Willoughby) 28:16.04 9:07
87 Kacie Sparks So North (Eastlake) 28:16.62 9:07
88 Treasure Byrge Sr Parma Senior 28:18.32 9:08
89 Emily Brown Jr Lakewood 28:22.24 9:09
90 Rachel Johanek Fr St Joseph Academy 28:26.27 9:10
91 Sydney Clemons Jr Lakewood 28:29.44 9:11
92 Annmarie Sabella Fr Walsh Jesuit 28:30.61 9:12
93 Julia Workum So Chagrin Falls 28:31.72 9:12
94 Maria Ferrara So St Joseph Academy 28:34.44 9:13
95 Kayla Mccarthy Jr Mayfield 28:46.17 9:17
96 Martha Blatt So Beaumont 28:50.34 9:18
97 Anastasia Selkirk So Mayfield 29:00.28 9:21
98 Lizzie Waters Fr Magnificat 29:03.32 9:22
99 Zoe Budzar Jr Lakewood 29:05.15 9:23
100 Selena Chandler Jr North (Eastlake) 29:24.42 9:29
101 Martina Pecirep Fr South (Willoughby) 29:36.37 9:33
102 Destinee Buford Sr Garfield Heights 29:45.25 9:36
103 Tamia Cook So Garfield Heights 29:52.72 9:38
104 Ruth Petras Fr Parma Senior 30:01.03 9:41
105 Alexis Neuhaus Jr Fairview 30:03.67 9:42
106 Caroline Kuczek Fr Walsh Jesuit 30:38.26 9:53
107 Breanna Joeright Fr North Olmsted 30:56.15 9:59
108 Jessica Schuler So St Joseph Academy 30:57.46 9:59
109 Annie Schumacher Jr Mayfield 31:32.53 10:10
110 Di'avian Scruggs So St Joseph Academy 31:50.02 10:16
111 Meredith Nortz Jr Magnificat 31:57.33 10:18
112 Natalie Rudy Sr North Royalton 32:24.21 10:27
113 Annie Wolodzko So St Joseph Academy 32:26.79 10:28
114 India Jones Jr Garfield Heights 33:04.03 10:40
115 Sara Mangan Fr St Joseph Academy 33:05.23 10:40
116 Celine Martin Fr Magnificat 33:23.4 10:46
117 Sarah Altonen Sr Lakeside 33:31.41 10:49
118 Shannon O'deens So Beaumont 33:56.69 10:57
119 Maria Snouffer So Valley Forge 34:56.42 11:16
120 Tamera Lee So Shaw 37:51.81 12:13
121 Carolyn Cook Jr Shaw 37:52.93 12:13
122 Tamia Austin So Shaw 38:15 12:20
123 Pamela Suvanna Jr North (Eastlake) 42:43 13:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.