Norman Results from the Central Oklahoma COAC Conference at Deer Creek HS on 10/11/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anna Backus Sr V 19:31.9 6:18 3.1 6/81 3/0 3/7 1/12 20:17
(0:46,3.7)
You ROCK! (SBP, DPR)
Charlotte Means Jr V 19:26.9 6:16 3.1 5/81 2/0 2/7 2/12 20:31
(1:04,5.2)
You ROCK! (DPR)
Esther White Jr V 20:43.3 6:41 3.1 23/81 5/0 5/7 2/12 You ROCK! (SBP)
Lily Kanady Sr V 22:05.2 7:07 3.1 56/81 7/0 7/7 3/10 22:39
(0:34,2.5)
You ROCK! (DPR)
Shelby Pippins Fr V 21:38.1 6:59 3.1 47/81 6/0 6/7 3/11 22:13
(0:35,2.6)
You ROCK! (DPR)
Sophia Maag Sr V 18:25.1 5:56 3.1 1/81 1/0 1/7 1/12 19:10
(0:45,3.9)
You ROCK! (DPR)
Vicky Chen Jr V 20:08.1 6:30 3.1 15/81 4/0 4/7 2/12 20:59
(0:51,4.1)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/12 98:15
2:18
3.1 6:20 5:56 6:41 50 6:18 Sophia Maag (1), Charlotte Means (5), Anna Backus (6), Vicky Chen (15), Esther White (23)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls V

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sophia Maag Sr Norman 18:25.1 5:56 1/0 1/7 1/12
2 Madeline Medina Sr Edmond North 18:29.4 5:58
3 Aubrey Byers So Deer Creek (Edmond) 18:39.8 6:01
4 Kendall Edelen Jr Deer Creek (Edmond) 19:17.6 6:13
5 Charlotte Means Jr Norman 19:26.9 6:16 2/0 2/7 2/12
6 Anna Backus Sr Norman 19:31.9 6:18 3/0 3/7 1/12 You ROCK! (SBP)
7 Jade Robinson So Norman North 19:38.8 6:20
8 Ivonnah Viney So Deer Creek (Edmond) 19:44.9 6:22
9 Britton Russell So Edmond Santa Fe 19:49.9 6:24
10 Jordan Thayer Sr Mustang 19:54.6 6:25
11 Jolie Strawn Fr Deer Creek (Edmond) 19:58.2 6:27
12 Mia John So Deer Creek (Edmond) 20:02.1 6:28
13 Shay Burke Sr Edmond Santa Fe 20:06.6 6:29
14 Emily Smith Jr Edmond North 20:07 6:29
15 Vicky Chen Jr Norman 20:08.1 6:30 4/0 4/7 2/12
16 Tally Smith So Edmond North 20:15.1 6:32
17 Cayden Brickman Fr Stillwater 20:19.9 6:34
18 Becca Tweedy Fr Norman North 20:21.7 6:34
19 Kylie Keene Fr Edmond Santa Fe 20:25 6:35
20 Kelsie Begansky Sr Edmond North 20:34.6 6:38
21 Kaitlyn Byrd So Moore 20:40.5 6:40
22 Elora Jones So Yukon 20:42.2 6:41
23 Esther White Jr Norman 20:43.3 6:41 5/0 5/7 2/12 You ROCK! (SBP)
24 Addison Miller Jr Deer Creek (Edmond) 20:49.9 6:43
25 Elaina Hinkle So Mustang 20:50.8 6:43
26 Avery Stanley Fr Yukon 20:52.5 6:44
27 Madison Brown Sr Westmoore 20:54.6 6:45
28 Anna Mitchell Sr Edmond Memorial 20:56.8 6:45
29 Malia Hixson Jr Edmond Memorial 21:00 6:46
30 Rachel Freeman Jr Moore 21:02.8 6:47
31 Madison Altom Sr Westmoore 21:03.8 6:48
32 Adeline O'Connor Sr Edmond Memorial 21:08.6 6:49
33 Ginger Macinnis Pi So Westmoore 21:10 6:50
34 Emma Sawatzky So Deer Creek (Edmond) 21:10.3 6:50
35 Alexis Ray Fr Mustang 21:13 6:51
36 Taylor Dashney Sr Edmond Santa Fe 21:15.3 6:51
37 Erin Greenslade Sr Westmoore 21:19.3 6:53
38 Allie Glenn So Westmoore 21:22.2 6:54
39 Serenity Story So Moore 21:22.7 6:54
40 Heidi Askeland Sr Mustang 21:26.8 6:55
41 Isabel Lynch So Stillwater 21:29.5 6:56
42 Amber Chen So Edmond Memorial 21:32.1 6:57
43 Olivia Thompson So Southmoore 21:35.4 6:58
44 Samatha Thompson Sr Edmond Memorial 21:35.9 6:58
45 Veagan Jones Jr Edmond Memorial 21:37.3 6:58
46 Megan Cox So Southmoore 21:37.6 6:59
47 Shelby Pippins Fr Norman 21:38.1 6:59 6/0 6/7 3/11
48 Chloe Shietzack Jr Edmond North 21:38.4 6:59
49 Arely Hernandez Fr Edmond Santa Fe 21:40.6 7:00
50 Anna Tweedy Jr Norman North 21:40.9 7:00
51 Cynthia Jennings Sr Edmond Santa Fe 21:52 7:03
52 Kendall Confer Sr Edmond North 21:53.9 7:04
53 Olivia Shults So Westmoore 21:58.7 7:05
54 Sydney Smith Jr Edmond North 22:00.2 7:06
55 Camren Betancourt So Moore 22:03.7 7:07
56 Lily Kanady Sr Norman 22:05.2 7:07 7/0 7/7 3/10
57 Sarah Butler So Edmond Santa Fe 22:07.4 7:08
58 Asley Baker So Yukon 22:10.1 7:09
59 Audrey Hill Fr Moore 22:12.4 7:10
60 Erin Floyd Jr Norman North 22:13.2 7:10
61 Molly Costello So Norman North 22:16.7 7:11
62 Shelbi England Sr Norman North 22:18.8 7:12
63 Jaelynn Holder Sr Southmoore 22:25.7 7:14
64 Josie Gray Jr Yukon 22:26.7 7:14
65 Ella O'Connor So Edmond Memorial 22:28.9 7:15
66 Annistyn Stanley Jr Mustang 22:30.8 7:16
67 Cristen Rupel Sr Yukon 22:36.9 7:18
68 Ashley Brinkley Fr Yukon 22:38.8 7:18
69 Lenna Abouzahr Fr Stillwater 22:39.8 7:19
70 Rachel Hamel Sr Mustang 22:44 7:20
71 Carrigan Mills So Mustang 22:44.2 7:20
72 Avery Turner Fr Yukon 22:44.4 7:20
73 Savanna Starr So Norman North 22:56.4 7:24
74 Abby Schoolcraft So Westmoore 23:17.5 7:31
75 Brinkli Abbitt Jr Southmoore 23:26.9 7:34
76 Johanna Torres So Southmoore 23:42.5 7:39
77 Lauren Hutcheson Sr Moore 24:05.3 7:46
78 Madelynn Hutcherson So Stillwater 24:19.7 7:51
79 Hailey Crosthwait So Stillwater 25:32.1 8:14
80 Zoie Perry Sr Stillwater 25:37.7 8:16
81 Jordan Weldon Sr Stillwater 26:22.1 8:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls V

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Deer Creek (Edmond)
3-2-2-1-1
Gap: 1:22
97:43
19:33
6:18
38 Aubrey Byers
So
18:40
6:01
3
Kendall Edelen
Jr
19:18
6:13
4
Ivonnah Viney
So
19:45
6:22
8
Jolie Strawn
Fr
19:58
6:27
11
Mia John
So
20:02
6:28
12
Addison Miller
Jr
20:50
6:43
24
Emma Sawatzky
So
21:10
6:50
34
2 Norman
1-1-1-2-2
Gap: 2:18
98:15
19:39
6:20
50 Sophia Maag
Sr
18:25
5:56
1
Charlotte Means
Jr
19:27
6:16
5
Anna Backus
Sr
19:32
6:18
6
Vicky Chen
Jr
20:08
6:30
15
Esther White
Jr
20:43
6:41
23
Shelby Pippins
Fr
21:38
6:59
47
Lily Kanady
Sr
22:05
7:07
56
3 Edmond North
2-3-3-3-3
Gap: 3:09
101:05
20:13
6:31
100 Madeline Medina
Sr
18:29
5:58
2
Emily Smith
Jr
20:07
6:29
14
Tally Smith
So
20:15
6:32
16
Kelsie Begansky
Sr
20:35
6:38
20
Chloe Shietzack
Jr
21:38
6:59
48
Kendall Confer
Sr
21:54
7:04
52
Sydney Smith
Jr
22:00
7:06
54
4 Edmond Santa Fe
5-4-4-4-4
Gap: 1:51
103:17
20:39
6:40
126 Britton Russell
So
19:50
6:24
9
Shay Burke
Sr
20:07
6:29
13
Kylie Keene
Fr
20:25
6:35
19
Taylor Dashney
Sr
21:15
6:51
36
Arely Hernandez
Fr
21:41
7:00
49
Cynthia Jennings
Sr
21:52
7:03
51
Sarah Butler
So
22:07
7:08
57
5 Westmoore
10-10-9-6-5
Gap: 0:28
105:50
21:10
6:50
166 Madison Brown
Sr
20:55
6:45
27
Madison Altom
Sr
21:04
6:48
31
Ginger Macinnis Pi
So
21:10
6:50
33
Erin Greenslade
Sr
21:19
6:53
37
Allie Glenn
So
21:22
6:54
38
Olivia Shults
So
21:59
7:05
53
Abby Schoolcraft
So
23:18
7:31
74
6 Edmond Memorial
11-9-7-7-6
Gap: 0:39
106:13
21:15
6:51
175 Anna Mitchell
Sr
20:57
6:45
28
Malia Hixson
Jr
21:00
6:46
29
Adeline O'Connor
Sr
21:09
6:49
32
Amber Chen
So
21:32
6:57
42
Samatha Thompson
Sr
21:36
6:58
44
Veagan Jones
Jr
21:37
6:58
45
Ella O'Connor
So
22:29
7:15
65
7 Mustang
6-6-5-5-7
Gap: 2:36
105:56
21:11
6:50
176 Jordan Thayer
Sr
19:55
6:25
10
Elaina Hinkle
So
20:51
6:43
25
Alexis Ray
Fr
21:13
6:51
35
Heidi Askeland
Sr
21:27
6:55
40
Annistyn Stanley
Jr
22:31
7:16
66
Rachel Hamel
Sr
22:44
7:20
70
Carrigan Mills
So
22:44
7:20
71
8 Norman North
4-5-6-8-8
Gap: 2:38
106:11
21:14
6:51
196 Jade Robinson
So
19:39
6:20
7
Becca Tweedy
Fr
20:22
6:34
18
Anna Tweedy
Jr
21:41
7:00
50
Erin Floyd
Jr
22:13
7:10
60
Molly Costello
So
22:17
7:11
61
Shelbi England
Sr
22:19
7:12
62
Savanna Starr
So
22:56
7:24
73
9 Moore
8-8-8-9-9
Gap: 1:32
107:22
21:28
6:56
204 Kaitlyn Byrd
So
20:41
6:40
21
Rachel Freeman
Jr
21:03
6:47
30
Serenity Story
So
21:23
6:54
39
Camren Betancourt
So
22:04
7:07
55
Audrey Hill
Fr
22:12
7:10
59
Lauren Hutcheson
Sr
24:05
7:46
77




10 Yukon
9-7-10-10-10
Gap: 1:55
108:48
21:46
7:01
237 Elora Jones
So
20:42
6:41
22
Avery Stanley
Fr
20:53
6:44
26
Asley Baker
So
22:10
7:09
58
Josie Gray
Jr
22:27
7:14
64
Cristen Rupel
Sr
22:37
7:18
67
Ashley Brinkley
Fr
22:39
7:18
68
Avery Turner
Fr
22:44
7:20
72
11 Stillwater
7-10-11-11-11
Gap: 5:12
114:21
22:52
7:23
284 Cayden Brickman
Fr
20:20
6:34
17
Isabel Lynch
So
21:30
6:56
41
Lenna Abouzahr
Fr
22:40
7:19
69
Madelynn Hutcherson
So
24:20
7:51
78
Hailey Crosthwait
So
25:32
8:14
79
Zoie Perry
Sr
25:38
8:16
80
Jordan Weldon
Sr
26:22
8:30
81
12 Southmoore
12-12-12-12-12
Gap: 2:07
112:48
22:34
7:17
303 Olivia Thompson
So
21:35
6:58
43
Megan Cox
So
21:38
6:59
46
Jaelynn Holder
Sr
22:26
7:14
63
Brinkli Abbitt
Jr
23:27
7:34
75
Johanna Torres
So
23:43
7:39
76








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.