Davis High Results from the Bella Vista Bronco Invite at Willow Hill Reservoir on 10/17/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bellamy, Will Fr Fr 15:14.63 7:16 2.1 75/112 6/8 15/19 4/7
Bloise, Ian So So 12:33.81 5:59 2.1 14/134 3/11 3/19 1/19 12:51
(0:17,2.2)
12:51
(0:17,2.2)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Brown, Sam So So 15:37.67 7:27 2.1 113/134 11/11 17/19 1/1
Childress, Eliot So So 12:54.4 6:09 2.1 23/134 4/11 4/19 1/16 13:43
(0:49,5.9)
13:43
(0:49,5.9)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Cosca, Matt Sr JV 19:12.38 6:19 3.04 4/118 1/8 3/10 4/23 19:42
(0:30,2.5)
19:42
(0:30,2.5)
Great Job! (LR, PR)
Diaz, Andrew Fr Fr 14:05.19 6:42 2.1 51/112 5/8 13/19 3/12 14:54
(0:49,5.5)
14:54
(0:49,5.5)
Great Job! (LR, PR)
Gonzalez, Daniel So So 12:29.18 5:57 2.1 11/134 2/11 2/19 4/25 13:31
(1:02,7.6)
13:21
(0:52,6.5)
13:21
(0:52,6.5)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Green, Stewart Fr Fr 17:23.84 8:17 2.1 106/112 8/8 19/19 4/4 18:16
(0:52,4.8)
18:16
(0:52,4.8)
Great Job! (LR, PR)
Henry, Noah So So 13:50.39 6:35 2.1 55/134 6/11 8/19 1/11 14:13
(0:23,2.7)
14:18
(0:28,3.2)
13:45 Great Job! (LY, LR, SBP)
Hough, Grayson Sr V 17:14.24 5:40 3.04 10/200 1/2 1/10 9/33 18:07
(0:53,4.9)
17:50
(0:36,3.3)
Great Job! (LR, PR)
Jorgensen, Greg Jr JV 21:20 7:01 3.04 36/118 8/8 10/10 1/3 21:19 21:19
Kinkle, Matthew Jr JV 20:01.13 6:35 3.04 13/118 4/8 6/10 1/14
Lee-Smith, Conor Fr Fr 16:31.83 7:52 2.1 101/112 7/8 18/19 5/5 17:11
(0:39,3.8)
17:11
(0:39,3.8)
Great Job! (LR, PG, PR)
McCann, Jake So So 14:03.85 6:42 2.1 70/134 8/11 12/19 1/7 13:44 13:44
McIntyre, Tim So So 14:33.22 6:56 2.1 90/134 9/11 14/19 1/3 14:54
(0:20,2.3)
14:54
(0:21,2.3)
14:54
(0:20,2.3)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
McPherson, Will Fr Fr 13:49.68 6:35 2.1 36/112 2/8 7/19 8/21 14:25
(0:35,4.1)
14:25
(0:35,4.1)
Great Job! (LR, PG, PR)
Muller, Jacob Fr Fr 13:57.02 6:39 2.1 42/112 4/8 10/19 5/14 14:41
(0:44,5.0)
14:41
(0:44,5.0)
Great Job! (LR, PR)
Noble-Goodman, Kieran Sr JV 19:18.28 6:21 3.04 7/118 3/8 5/10 1/21 20:14
(0:56,4.6)
20:14
(0:56,4.6)
Great Job! (LR, PR)
Provost, Evan Sr JV 20:07.87 6:37 3.04 14/118 5/8 7/10 1/12 22:14
(2:06,9.5)
22:14
(2:06,9.5)
Great Job! (LR, PG, PR)
Ramalingam, Jordan So So 13:58.61 6:39 2.1 63/134 7/11 11/19 1/9 17:42
(3:43,21.0)
17:42
(3:43,21.0)
Great Job! (LR, PR)
Sangervasi, Anthony So So 15:24.03 7:20 2.1 104/134 10/11 16/19 1/2 15:21 15:21
Seban, Nicolas Fr Fr 13:11.31 6:17 2.1 20/112 1/8 6/19 13/24
Soto, Bryan Sr V 18:40.54 6:09 3.04 52/200 2/2 2/10 14/30 18:25 18:25
Testerman, John Fr Fr 13:56.44 6:38 2.1 41/112 3/8 9/19 5/18 14:54
(0:58,6.4)
14:54
(0:58,6.4)
Great Job! (LR, PR, SBP)
Toft, Reinert So So 12:11.21 5:48 2.1 2/134 1/11 1/19 2/27 12:42
(0:31,4.0)
12:52
(0:41,5.3)
12:42
(0:31,4.0)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
Toy, Philip Jr JV 21:05.94 6:56 3.04 33/118 7/8 9/10 1/5 21:25
(0:19,1.5)
21:25
(0:19,1.5)
Great Job! (LR, PR)
Wall, Matt Jr JV 20:17.99 6:41 3.04 17/118 6/8 8/10 1/10 20:49
(0:31,2.5)
20:49
(0:31,2.5)
Great Job! (LR, PR)
Weisker, Matthew Jr JV 19:15.16 6:20 3.04 6/118 2/8 4/10 1/22 20:05
(0:50,4.1)
20:05
(0:50,4.1)
Great Job! (LR, PR)
Young, William So So 13:04.45 6:14 2.1 28/134 5/11 5/19 1/14 14:03
(0:59,7.0)
13:34
(0:30,3.6)
13:34
(0:30,3.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
So 1st 5 1/14 63:13
0:53
2.1 6:01 5:48 6:14 52 6:01 64:17
(1:04,1.7)
64:25
(1:12,1.9)
62:17 Your Team ROCKS! (LY, LR) Reinert Toft (2), Daniel Gonzalez (7), Ian Bloise (9), Eliot Childress (16), William Young (18)
So 2nd 5 1/2 71:50
1:34
2.1 6:50 6:35 7:20 15 6:50 71:54
(0:03,0.1)
71:54
(0:03,0.1)
71:54
(0:03,0.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Noah Henry (1), Jordan Ramalingam (2), Jake McCann (3), Tim McIntyre (4), Anthony Sangervasi (5)
JV 1st 5 1/12 97:55
0:55
3.04 6:27 6:19 6:37 39 6:27 101:09
(3:14,3.2)
89:53 Your Team ROCKS! (LR) Matt Cosca (3), Matthew Weisker (5), Kieran Noble-Goodman (6), Matthew Kinkle (12), Evan Provost (13)
Fr 1st 5 5/12 69:00
0:54
2.1 6:34 6:17 6:42 143 5:59 65:38 65:27 59:31 Nicolas Seban (16), Will McPherson (28), John Testerman (31), Jacob Muller (32), Andrew Diaz (36)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Richard Shroy Sr Carson 16:39.41 5:29
2 Chriss Grimble Jr Kennedy 16:39.87 5:29
3 Riley Ruppenthal So Ponderosa 16:54.83 5:34
4 Nick Schlager Jr Carson 16:57.75 5:35
5 Cary Dunagan Sr Reno 17:00.73 5:36
6 Julian Patterson Sr Franklin (eg) 17:01.01 5:36
7 Tommy Lomeli Jr Lodi 17:04.44 5:37
8 Greg Waters So Pleasant Grove 17:07.09 5:38
9 Kieren Broussard Sr Rodriguez 17:11.05 5:39
10 Grayson Hough Sr Davis High 17:14.24 5:40 1/2 1/10 9/33 18:07
(0:53)
17:50
(0:36)
Great Job! (LR, PR)
11 Jacob Trujillo Sr Ponderosa 17:26.87 5:44
12 Philip Satow Jr Sheldon 17:28.46 5:45
13 Hunter Tyler So Woodcreek 17:30.94 5:46
14 Josh Gruver Sr Cordova 17:31.76 5:46
15 Hernan Cortez Jr Sheldon 17:32.62 5:46
16 Scott Valentine Sr Nevada Union 17:34.12 5:47
17 Logan Phillipi Jr Carson 17:38.24 5:48
18 Abdul Ghafour Sr River Valley 17:42.54 5:50
19 Ryan Miller Jr Franklin (eg) 17:43.49 5:50
20 Austin Mason So Woodcreek 17:50.26 5:52
21 Griffin Lerude Jr Reno 17:53.08 5:53
22 Johnny Nilsen So Lincoln (s) 17:53.54 5:53
23 Christian Mercado Sr Sheldon 17:54.69 5:54
24 Eric Jackson Jr McClatchy 17:55.56 5:54
25 Sean Gomes Jr Beyer 17:56.36 5:54
26 Gurp Mann Sr Woodcreek 17:56.88 5:54
27 Christian Barrows Sr Valley 17:57.24 5:54
28 Jordan Cardenas Fr Reno 17:59.26 5:55
29 James Connelly So Lincoln (s) 18:00.49 5:55
30 Rex Nowak So Reno 18:02.32 5:56
31 Demetri Wilright Sr Franklin (eg) 18:07.03 5:58
32 Jasen Lee Jr Kennedy 18:09.2 5:58
33 Austin Metz Jr Kennedy 18:10.34 5:59
34 Andy Smith Sr Woodcreek 18:13.22 6:00
35 Ben Arriaga Jr Franklin (eg) 18:14.64 6:00
36 Chris Oparko Sr Elk Grove 18:15.87 6:00
37 Gavin Baker Sr Beyer 18:17.42 6:01
38 Jordan Jue Jr Elk Grove 18:20.17 6:02
39 David Napieralski Sr Bella Vista 18:20.75 6:02
40 Cody Freeman Sr Reno 18:21.38 6:02
41 Karl Schmidt Jr Woodcreek 18:23.09 6:03
42 Eric Brooks Sr Rodriguez 18:24.55 6:03
43 Jaime Maturino Sr Tokay 18:28.19 6:05
44 Patrick Redford Sr McClatchy 18:29 6:05
45 Joe Abittan Sr Reno 18:30.06 6:05
46 Jonathan Horvath Fr Woodcreek 18:31.13 6:06
47 Angelo Ciaraglia Jr Woodcreek 18:32.6 6:06
48 Cody Carlton So Nevada Union 18:33.03 6:06
49 Jordan Kurtz Fr Vacaville 18:34.24 6:07
50 Zach Ramos-taylor So McClatchy 18:35.71 6:07
51 Nick Talley Jr Lincoln (s) 18:39.58 6:08
52 Bryan Soto Sr Davis High 18:40.54 6:09 2/2 2/10 14/30 18:25 18:25
53 Jj Dekker So Woodcreek 18:41.34 6:09
54 David Mcmasters Sr Carson 18:46.51 6:11
55 Dominic Frazier Jr Lincoln (s) 18:47.85 6:11
56 Evan Gillogley Sr Kennedy 18:53.11 6:13
57 Mason Osgood Fr Reno 18:53.34 6:13
58 Dalton Miller Sr Will C. Wood 18:57.38 6:14
59 Alex Chavez Sr Bear Creek 18:57.71 6:14
60 Spencer Jones So Ponderosa 18:58.22 6:14
61 Alex Piasecki Jr Lincoln (s) 18:58.81 6:15
62 Luis Castillo Sr Tokay 19:05.31 6:17
63 Cory Pack Sr Tokay 19:05.69 6:17
64 Tristan Trotter Sr Nevada Union 19:05.94 6:17
65 Brandon Costa Jr Lodi 19:08.62 6:18
66 Sean Mcgee Sr Nevada Union 19:08.94 6:18
67 James Dietler-bennion Jr Bella Vista 19:10.5 6:18
68 Joey Bloom So McClatchy 19:12.81 6:19
69 Austin Palmer Jr Casa Roble 19:14.36 6:20
70 Roger Bains Jr Sheldon 19:16.21 6:20
71 Grant Friesen Jr Benicia 19:17.52 6:21
72 Ivan Ruiz Jr Valley 19:18.31 6:21
73 Joshua Vansickle Jr Carson 19:21.58 6:22
74 Zac Zeidman Jr Sheldon 19:21.77 6:22
75 Noel Lopez Jr Carson 19:25.99 6:24
76 John May Jr Reno 19:28.01 6:24
77 Luis Zuniga Sr Yuba City 19:30 6:25
78 Oliver Wolken Jr Benicia 19:30.84 6:25
79 Andrew Lowrance Sr Ponderosa 19:33.74 6:26
80 Devin Duaime Jr Lincoln (s) 19:33.96 6:26
81 Jake Schmitz Sr Roseville 19:34.18 6:26
82 Nathaniel Ng Jr Kennedy 19:34.38 6:26
83 Otis Felder Jr Rodriguez 19:35.98 6:27
84 Tyler Gee Sr Kennedy 19:36.98 6:27
85 Cole Friesen Jr Benicia 19:38.31 6:28
86 Koob Moua Sr Kennedy 19:38.87 6:28
87 Gregory Chip Hendrocks Jr Ponderosa 19:42.37 6:29
88 Brady Bickham Jr Vintage 19:45.39 6:30
89 Colin Sanchez Sr Pleasant Grove 19:45.69 6:30
90 Jonathan Parra Sr Chavez 19:46.12 6:30
91 Lawrence Faulkner Sr Casa Roble 19:46.54 6:30
92 Quinn Campbell So Reno 19:48.54 6:31
93 Leron Rideout So Valley 19:50.18 6:32
94 Josh Badger Jr Benicia 19:51.45 6:32
95 Thomas Cooke Jr Woodcreek 19:52.7 6:32
96 Justin Laguardia Sr Franklin (eg) 19:53.92 6:33
97 Jonathan Lim Sr Bella Vista 19:55.8 6:33
98 Jeremy Mcconnell Jr Franklin (eg) 19:56.49 6:34
99 Kris Moen-chinn Sr Ponderosa 19:58.28 6:34
100 David Cross Jr Pleasant Grove 20:00.39 6:35
101 Alec Donahue Sr Nevada Union 20:00.86 6:35
102 Andy Qutami Jr Vacaville 20:01.32 6:35
103 Alvin Chan Sr Sheldon 20:04.63 6:36
104 Joey Rodrigues Jr Nevada Union 20:05.94 6:37
105 Coedy Hill Jr Ponderosa 20:08.2 6:37
106 Charlie Borsos So McClatchy 20:10.98 6:38
107 Hugo Rodrigez Sr Lodi 20:13.73 6:39
108 Dylan Silva Sr Lodi 20:16.22 6:40
109 Zach Russ Sr Reno 20:17.07 6:40
110 Josh Dickerson Jr Vacaville 20:18.39 6:41
111 Nick Carlone Jr Kennedy 20:19.67 6:41
112 Kyle Blizzard Sr Beyer 20:19.86 6:41
113 Curtis Duncan Sr Ponderosa 20:26.11 6:43
114 Masayuki Takagi So Valley 20:27.54 6:44
115 Kyle Merker Jr Sheldon 20:27.79 6:44
116 Evan Simpson Sr Bella Vista 20:29.61 6:44
117 John Lawson Jr Nevada Union 20:32.59 6:45
118 Steven Good Jr Bear Creek 20:33.76 6:46
119 Nick Greene Fr Carson 20:33.96 6:46
120 Allan Garcia Sr Chavez 20:38.87 6:48
121 Thom Panen Sr Valley 20:39.72 6:48
122 Christrian Pickettay Jr Rodriguez 20:43.31 6:49
123 Jake Liebler Jr Roseville 20:45.88 6:50
124 Yale Santos So Woodcreek 20:49.67 6:51
125 Matt Oliver Jr Lincoln (s) 20:50.24 6:51
126 Lyvin Tat Jr Florin 20:52.32 6:52
127 Eric Gehring Sr Casa Roble 20:53.23 6:52
128 An Nguyen Sr Beyer 20:54.04 6:53
129 Danial Pardo Jr Mira Loma 20:55.18 6:53
130 Oscar Correa Sr Valley 20:55.52 6:53
131 Justin Fung Jr Kennedy 20:57.27 6:54
132 Kevin Taylor Jr Roseville 20:58.29 6:54
133 Richardo Ugarge Sr Carson 20:59.1 6:54
134 Jeremy Chong Jr Bear Creek 21:00.81 6:55
135 Brandon Hyske Sr Lodi 21:01.06 6:55
136 Matthew Gilley Jr Lodi 21:01.49 6:55
137 Justin Collins Jr Benicia 21:02.47 6:55
138 Edgardo Castro Jr Valley 21:06.36 6:57
139 Mitchel Lau Jr McClatchy 21:07.04 6:57
140 Camaran Aguiar Sr Bella Vista 21:11.5 6:58
141 Ryan Hawbaker Sr Vacaville 21:15.75 7:00
142 Jason Lee Sr McClatchy 21:19.98 7:01
143 Sawyer Adams Sr Chavez 21:24.68 7:03
144 Sang Nguyen Sr Chavez 21:28.12 7:04
145 Wesley Su Jr Franklin (eg) 21:28.33 7:04
146 Muhammed Shakir Jr Tokay 21:34.33 7:06
147 Trevor Well Jr River Valley 21:34.57 7:06
148 Josh Nimis Sr Florin 21:37.33 7:07
149 Justen Quan Jr Franklin (eg) 21:39.93 7:08
150 Jacob Baumgartner Sr Roseville 21:40.25 7:08
151 Daniel Nailes Jr Bear Creek 21:40.67 7:08
152 Andrew Alcantra Sr Bear Creek 21:41.25 7:08
153 Tommy Weber Jr Pleasant Grove 21:45.44 7:09
154 Xavier Bradley So Vacaville 21:48.71 7:10
155 Darwin Santander Sr Cordova 21:54.31 7:12
156 Donovan Romero Sr Tokay 21:59.2 7:14
157 Manraj Garcha Jr Yuba City 22:00.83 7:14
158 Stanley Tang Jr Pleasant Grove 22:11.22 7:18
159 Douglas Bermudes Jr Chavez 22:19.9 7:21
160 Thomas Fogarty Jr Bella Vista 22:20.1 7:21
161 Chris Stpeter Sr Casa Roble 22:22.92 7:22
162 Chase Olsen Jr Casa Roble 22:28.54 7:24
163 Anthony Aguilar Jr Chavez 22:38.16 7:27
164 Brandon Phun Jr Florin 22:38.36 7:27
165 Jesse Taing Jr Florin 22:39.46 7:27
166 Kristian Grabenstein Jr Valley 22:40.18 7:27
167 Tim Geach Sr Elk Grove 22:46.45 7:29
168 Vincent Becerra Jr Pleasant Grove 22:56.16 7:33
169 Paolo Cacawa Sr Florin 22:59.8 7:34
170 Edward Piona Sr Chavez 23:04.03 7:35
171 Jad Souki Jr Armijo 23:16.79 7:39
172 Mathew Limneos Jr Armijo 23:23.4 7:42
173 Erik Anderson Jr Cordova 23:23.61 7:42
174 Kyle Saechao Jr Chavez 23:26.36 7:43
175 Kelly Hill Jr Rodriguez 23:35.01 7:45
176 Mario Johnson Sr Yuba City 23:48.2 7:50
177 Kyle Barcus Sr Cordova 24:01.25 7:54
178 Kurt Marpuri Sr Cordova 24:07.4 7:56
179 Adrian Cabreros Sr Pleasant Grove 24:10.67 7:57
180 Dylan Rutledge Jr River Valley 24:11.87 7:58
181 Joseph Tonner Sr Tokay 24:18.17 8:00
182 Manjinder Singh Sr River Valley 24:38.37 8:06
183 Mohammad Rashid Sr Valley 24:56.52 8:12
184 Nicolas Jimenez Sr Lodi 25:10.45 8:17
185 Josh Lacount Sr Cordova 25:12.7 8:18
186 Corey Nakata Jr McClatchy 25:18.94 8:20
187 Jestoni Bangal Sr Valley 25:24.84 8:22
188 Shawn Johnson Jr Cordova 25:31.99 8:24
189 Jacob Arnold Jr Bella Vista 25:38.79 8:26
190 Zackary Lamson Jr Lodi 25:40.22 8:27
191 Kyle Jenkins Sr River Valley 26:11.41 8:37
192 Noah Borden Sr Vacaville 27:02.32 8:54
193 Michael Rouse Sr Lodi 27:19.76 8:59
194 Sam Porras Sr Beyer 27:35.26 9:04
195 Cody Tucker Jr Carson 28:27.88 9:22
196 Gagneet Singh Sr Yuba City 28:58.73 9:32
197 Scott Walters Jr Yuba City 29:04.41 9:34
198 Javier Guzman So Yuba City 29:30.7 9:42
199 Zachary Bess Jr Pleasant Grove 30:46.78 10:07
200 Jonny Busick Sr Pleasant Grove 30:53.77 10:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phelan Mckinney So Bella Vista 11:46.23 5:36
2 Reinert Toft So Davis High 12:11.21 5:48 1/11 1/19 2/27 12:42
(0:31)
12:52
(0:41)
12:42
(0:31)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
3 Angelo Magliola So Bella Vista 12:15.52 5:50
4 Dylan Garbutt Fr Kennedy 12:16.95 5:51
5 Samuel Bransky So Chico 12:20.42 5:53
6 Dallas Thorpe So Chico 12:22.55 5:54
7 Derek Caples So Kennedy 12:24.01 5:54
8 Jose Guzman So Yuba City 12:24.43 5:54
9 Alex Chorn So Casa Roble 12:28.15 5:56
10 Hunter Ramos So Franklin (eg) 12:28.98 5:57
11 Daniel Gonzalez So Davis High 12:29.18 5:57 2/11 2/19 4/25 13:31
(1:02)
13:21
(0:52)
13:21
(0:52)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
12 Phil West So Folsom 12:30.83 5:58
13 Kyle Anderson So Armijo 12:32.33 5:58
14 Ian Bloise So Davis High 12:33.81 5:59 3/11 3/19 1/19 12:51
(0:17)
12:51
(0:17)
Great Job! (LR, PR, SBP)
15 Michael Burke So Bella Vista 12:34.65 5:59
16 Bryan Huebner So Benicia 12:35.99 6:00
17 Patrick Johnson So Tokay 12:37.43 6:01
18 Trevor Theobald So Benicia 12:38.08 6:01
19 Jo Ann Fernandez So Yuba City 12:40.31 6:02
20 Logan Petersen Fr Sheldon 12:47.1 6:05
21 Austin Bailey So Folsom 12:50.7 6:07
22 Alex Glaeser So Franklin (eg) 12:51.65 6:07
23 Eliot Childress So Davis High 12:54.4 6:09 4/11 4/19 1/16 13:43
(0:49)
13:43
(0:49)
Great Job! (LR, PR, SBP)
24 Daniel Coulter So Woodcreek 12:55.54 6:09
25 Peter Roediger So Nevada Union 12:56.45 6:10
26 Ian Nourse So Casa Roble 13:01.96 6:12
27 Michael Anderson So Kennedy 13:04.23 6:13
28 William Young So Davis High 13:04.45 6:14 5/11 5/19 1/14 14:03
(0:59)
13:34
(0:30)
13:34
(0:30)
Great Job! (LY, LR, PR)
29 Zach Zapata So McNair 13:04.72 6:14
30 Colin Medina So Elk Grove 13:04.9 6:14
31 Sean Bradley Fr Sheldon 13:05.86 6:14
32 Kyle Carr So McNair 13:11.19 6:17
33 Salvato Angrisani Fr Kennedy 13:15.5 6:19
34 Aaron Burkhead So Folsom 13:17.26 6:20
35 Austin Wu So Franklin (eg) 13:19.91 6:21
36 Jon Paguio So Elk Grove 13:21.94 6:22
37 Josh Hansen So Franklin (eg) 13:24.96 6:23
38 Devin Ramstead So Chavez 13:25.34 6:23
39 Nick Myers So Lincoln (s) 13:27.84 6:25
40 Adam Kuphaldt So Bella Vista 13:28.49 6:25
41 Austin Costa Fr Lodi 13:29.82 6:26
42 Hernan Oviedo So Woodcreek 13:36.92 6:29
43 Andrew Merenda So Chavez 13:37.64 6:29
44 Pat De Los Santos So Yuba City 13:39 6:30
45 Andres Naranjo So Bear Creek 13:42.01 6:31
46 Ammar Uz-zaman So Sheldon 13:43.15 6:32
47 Matthew Pimentel So Kennedy 13:43.52 6:32
48 Ryan Larson So Bella Vista 13:44.35 6:33
49 Christopher Low So Lincoln (s) 13:45.1 6:33
50 Garrett Wong So Lincoln (s) 13:45.32 6:33
51 Chris Matson Fr Lodi 13:45.83 6:33
52 Arthur Cooper So Franklin (eg) 13:47.79 6:34
53 Michael Pence So Armijo 13:48.59 6:35
54 Ryan Avery So Elk Grove 13:49.96 6:35
55 Noah Henry So Davis High 13:50.39 6:35 6/11 8/19 1/11 14:13
(0:23)
14:18
(0:28)
13:45 Great Job! (LY, LR, SBP)
56 Tex Gossett So Bella Vista 13:50.88 6:36
57 F Grandbois-smith So Pleasant Grove 13:51.18 6:36
58 Gus Marino So Casa Roble 13:51.72 6:36
59 Luis Montes So Franklin (eg) 13:53.06 6:37
60 Damanjit Hundal So Tokay 13:53.92 6:37
61 Nick Ignoffo So Elk Grove 13:54.92 6:38
62 Eddie Schmidt So Pleasant Grove 13:56.2 6:38
63 Jordan Ramalingam So Davis High 13:58.61 6:39 7/11 11/19 1/9 17:42
(3:43)
17:42
(3:43)
Great Job! (LR, PR)
64 Dillon Olagaray So Lodi 13:59.13 6:40
65 David Streeter So River Valley 14:01.15 6:41
66 Anthony Gutierrez Fr Sheldon 14:01.5 6:41
67 Kreston Tom So Kennedy 14:01.99 6:41
68 Mayarga Hector So Armijo 14:03.27 6:42
69 Ryley Hoffman So Folsom 14:03.57 6:42
70 Jake McCann So Davis High 14:03.85 6:42 8/11 12/19 1/7 13:44 13:44
71 Phillip Gibson So Woodcreek 14:04.08 6:42
72 Chris Barth So Lincoln (s) 14:09.18 6:44
73 Hoang Tran So Florin 14:09.65 6:45
74 Lyle Susa So Sheldon 14:10.5 6:45
75 Chri Boehle-silva So Roseville 14:11.63 6:46
76 Connor Phillips Fr Lodi 14:17.73 6:48
77 Julien Eisen So Nevada Union 14:20.08 6:50
78 Andrew Kettner So Benicia 14:22.27 6:51
79 Alec Fromm Fr Lodi 14:22.53 6:51
80 Lue Thao So Bear Creek 14:22.82 6:51
81 Montavio Hodge So McNair 14:23.41 6:51
82 Michael Wong So McClatchy 14:23.72 6:51
83 Matthew Hatcher So Pleasant Grove 14:25.6 6:52
84 Gus Costa So Benicia 14:29.97 6:54
85 Francisco Perez So Chavez 14:30.83 6:55
86 Ryan Fackler So Bella Vista 14:31.15 6:55
87 Sean Lemar So Pleasant Grove 14:32 6:55
88 Chris Wahlquist So Casa Roble 14:32.37 6:55
89 Salmaan Noorani So Ponderosa 14:32.61 6:56
90 Tim McIntyre So Davis High 14:33.22 6:56 9/11 14/19 1/3 14:54
(0:20)
14:54
(0:21)
14:54
(0:20)
Great Job! (LY, LR, PR, SBP)
91 Holden Smith So Bella Vista 14:33.55 6:56
92 Tyler Church So Elk Grove 14:44.32 7:01
93 John Yang So McNair 14:49.31 7:03
94 Nicholas Prete Fr Ponderosa 14:51.07 7:04
95 Kevin Depaoli So Pleasant Grove 14:53.01 7:05
96 Brendon Colbert So Pleasant Grove 14:53.2 7:05
97 Richard Pham So Florin 14:54.17 7:06
98 Sergio Valdez Fr Ponderosa 14:57.2 7:07
99 Kunal Marwaha So Pleasant Grove 15:01.44 7:09
100 Nick Terry So Roseville 15:07.25 7:12
101 Scott Shijo So Kennedy 15:09.8 7:13
102 Dylan Stafforini So Benicia 15:18.19 7:17
103 Pha Tran So McNair 15:20.35 7:18
104 Anthony Sangervasi So Davis High 15:24.03 7:20 10/11 16/19 1/2 15:21 15:21
105 Raymond Mak So Lincoln (s) 15:28.85 7:22
106 Kevin Desilva So Armijo 15:31.1 7:23
107 Jacob Warren So Sheldon 15:32.23 7:24
108 Johnethin Klipfel So Sheldon 15:32.65 7:24
109 Dylan Woods Fr Lodi 15:33.41 7:24
110 Meng Lo So McNair 15:33.69 7:25
111 Pavit Bhatia So Folsom 15:35.6 7:26
112 Jonathan Mui So Lincoln (s) 15:36.97 7:26
113 Sam Brown So Davis High 15:37.67 7:27 11/11 17/19 1/1
114 Matthew Hoey So Lincoln (s) 15:38.08 7:27
115 Garrett Hanna So Lodi 15:39.92 7:28
116 Zach Petitt So Lodi 15:43.29 7:29
117 Ethan Sprague So Lodi 15:51.69 7:33
118 Ben Deckert Fr Lodi 16:00.58 7:37
119 Lucas Guinon So Benicia 16:03.46 7:39
120 Jalen Spears So Sheldon 16:12.81 7:43
121 Zack Wagner So McNair 16:18.85 7:46
122 Wilson Chen So Lincoln (s) 16:26.8 7:50
123 Phillip Underwood So Beyer 16:43.51 7:58
124 Aaron Lee So Benicia 16:57.23 8:04
125 Sebastien Bricka So Lincoln (s) 17:27.21 8:19
126 Michael Tran So Kennedy 17:27.57 8:19
127 Deion Moore So McNair 17:45.52 8:27
128 Dominic Tran So Tokay 18:04.05 8:36
129 Matthew Alvarez So Chavez 18:04.32 8:36
130 Chris Louie So McClatchy 18:24.21 8:46
131 Cabral Chuop So Chavez 19:03.23 9:04
132 Gurvinder Singh So Chavez 19:04.42 9:05
133 Cody Bingaman So Ponderosa 19:15.21 9:10
134 Cruz Fregoso Fr Ponderosa 19:28.76 9:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-2-2-1-1
Gap: 0:53
63:13
12:39
6:01
52 Reinert Toft
So
12:11
5:48
2
Daniel Gonzalez
So
12:29
5:57
7
Ian Bloise
So
12:34
5:59
9
Eliot Childres
So
12:54
6:09
16
William Young
So
13:04
6:14
18
Noah Henry
So
13:50
6:35
41
Jordan Ramaling
So
13:59
6:39
47
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Bella Vista
1-1-1-2-2
Gap: 1:58
63:49
12:46
6:05
79 Phelan Mckinney
So
11:46
5:36
1
Angelo Magliola
So
12:16
5:50
3
Michael Burke
So
12:35
5:59
10
Adam Kuphaldt
So
13:28
6:25
30
Ryan Larson
So
13:44
6:33
35
Tex Gossett
So
13:51
6:36
42
Ryan Fackler
So
14:31
6:55
61
3 Kennedy
3-2-3-3-3
Gap: 1:27
64:44
12:57
6:10
83 Dylan Garbutt
Fr
12:17
5:51
4
Derek Caples
So
12:24
5:54
5
Michael Anderson
So
13:04
6:13
17
Salvato Angrisan
Fr
13:16
6:19
23
Matthew Pimentel
So
13:44
6:32
34
Kreston Tom
So
14:02
6:41
50
Scott Shijo
So
15:10
7:13
71
4 Franklin (eg)
4-4-4-4-4
Gap: 1:19
65:53
13:11
6:17
112 Hunter Ramos
So
12:29
5:57
6
Alex Glaeser
So
12:52
6:07
15
Austin Wu
So
13:20
6:21
25
Josh Hansen
So
13:25
6:23
27
Arthur Cooper
So
13:48
6:34
39
Luis Montes
So
13:53
6:37
44




5 Sheldon
7-7-6-6-5
Gap: 1:23
67:48
13:34
6:27
169 Logan Petersen
Fr
12:47
6:05
13
Sean Bradley
Fr
13:06
6:14
21
Ammar Uz-zaman
So
13:43
6:32
33
Anthony Gutierre
Fr
14:02
6:41
49
Lyle Susa
So
14:11
6:45
53
Jacob Warren
So
15:32
7:24
75
Johnethi Klipfel
So
15:33
7:24
76
6 Folsom
5-5-4-5-6
Gap: 3:05
68:18
13:40
6:30
176 Phil West
So
12:31
5:58
8
Austin Bailey
So
12:51
6:07
14
Aaron Burkhead
So
13:17
6:20
24
Ryley Hoffman
So
14:04
6:42
51
Pavit Bhatia
So
15:36
7:26
79








7 Elk Grove
9-9-8-7-7
Gap: 1:39
68:56
13:47
6:34
195 Colin Medina
So
13:05
6:14
20
Jon Paguio
So
13:22
6:22
26
Ryan Avery
So
13:50
6:35
40
Nick Ignoffo
So
13:55
6:38
45
Tyler Church
So
14:44
7:01
64








8 Benicia
6-6-7-8-8
Gap: 2:42
69:25
13:53
6:37
209 Bryan Huebner
So
12:36
6:00
11
Trevor Theobald
So
12:38
6:01
12
Andrew Kettner
So
14:22
6:51
55
Gus Costa
So
14:30
6:54
59
Dylan Staffori
So
15:18
7:17
72
Lucas Guinon
So
16:03
7:39
83
Aaron Lee
So
16:57
8:04
85
9 Lodi
12-12-11-11-9
Gap: 0:53
69:55
13:59
6:40
227 Austin Costa
Fr
13:30
6:26
31
Chris Matson
Fr
13:46
6:33
38
Dillon Olagaray
So
13:59
6:40
48
Connor Phillips
Fr
14:18
6:48
54
Alec Fromm
Fr
14:23
6:51
56
Dylan Woods
Fr
15:33
7:24
77
Garrett Hanna
So
15:40
7:28
82
10 Lincoln (s)
11-11-10-9-10
Gap: 2:01
70:36
14:07
6:43
228 Nick Myers
So
13:28
6:25
29
Christop Low
So
13:45
6:33
36
Garrett Wong
So
13:45
6:33
37
Chris Barth
So
14:09
6:44
52
Raymond Mak
So
15:29
7:22
74
Jonathan Mui
So
15:37
7:26
80
Matthew Hoey
So
15:38
7:27
81
11 McNair
8-8-9-10-11
Gap: 2:16
70:49
14:10
6:45
236 Zach Zapata
So
13:05
6:14
19
Kyle Carr
So
13:11
6:17
22
Montavio Hodge
So
14:23
6:51
57
John Yang
So
14:49
7:03
65
Pha Tran
So
15:20
7:18
73
Meng Lo
So
15:34
7:25
78
Zack Wagner
So
16:19
7:46
84
12 Pleasant Grove
13-13-13-13-12
Gap: 1:02
71:38
14:20
6:49
276 F Grandboi
So
13:51
6:36
43
Eddie Schmidt
So
13:56
6:38
46
Matthew Hatcher
So
14:26
6:52
58
Sean Lemar
So
14:32
6:55
62
Kevin Depaoli
So
14:53
7:05
67
Brendon Colbert
So
14:53
7:05
68
Kunal Marwaha
So
15:01
7:09
70
13 Chavez
10-10-12-12-13
Gap: 5:38
78:41
15:44
7:30
293 Devin Ramstead
So
13:25
6:23
28
Andrew Merenda
So
13:38
6:29
32
Francisc Perez
So
14:31
6:55
60
Matthew Alvarez
So
18:04
8:36
86
Cabral Chuop
So
19:03
9:04
87
Gurvinde Singh
So
19:04
9:05
88




14 Ponderosa
14-14-14-14-14
Gap: 4:56
83:05
16:37
7:55
377 Salmaan Noorani
So
14:33
6:56
63
Nicholas Prete
Fr
14:51
7:04
66
Sergio Valdez
Fr
14:57
7:07
69
Cody Bingaman
So
19:15
9:10
89
Cruz Fregoso
Fr
19:29
9:17
90








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:34
71:50
14:22
6:50
15 Noah Henry
So
13:50
6:35
1
Jordan Ramaling
So
13:59
6:39
2
Jake McCann
So
14:04
6:42
3
Tim McIntyre
So
14:33
6:56
4
Anthony Sangerva
So
15:24
7:20
5
Sam Brown
So
15:38
7:27
7




Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Lodi
2-2-2-2-2
Gap: 0:27
78:49
15:46
7:30
44 Dylan Woods
Fr
15:33
7:24
6
Garrett Hanna
So
15:40
7:28
8
Zach Petitt
So
15:43
7:29
9
Ethan Sprague
So
15:52
7:33
10
Ben Deckert
Fr
16:01
7:37
11








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brandon Biando So Woodcreek 18:10.55 5:59
2 Dominguez-feathers Sr Chico 18:48.83 6:11
3 Matt Lozancich Sr Del Oro 18:58.13 6:14
4 Matt Cosca Sr Davis High 19:12.38 6:19 1/8 3/10 4/23 19:42
(0:30)
19:42
(0:30)
Great Job! (LR, PR)
5 Eduardo Rodriguez Jr Lincoln (s) 19:13.24 6:19
6 Matthew Weisker Jr Davis High 19:15.16 6:20 2/8 4/10 1/22 20:05
(0:50)
20:05
(0:50)
Great Job! (LR, PR)
7 Kieran Noble-Goodman Sr Davis High 19:18.28 6:21 3/8 5/10 1/21 20:14
(0:56)
20:14
(0:56)
Great Job! (LR, PR)
8 Dylan Harris So Reno 19:27.89 6:24
9 Breece Skaggs Jr Lincoln (s) 19:35.39 6:27
10 Jacob Lucca Jr Sheldon 19:46.53 6:30
11 Evan Hopping Jr Del Oro 19:49.44 6:31
12 David Greif Fr Reno 20:00.88 6:35
13 Matthew Kinkle Jr Davis High 20:01.13 6:35 4/8 6/10 1/14
14 Evan Provost Sr Davis High 20:07.87 6:37 5/8 7/10 1/12 22:14
(2:06)
22:14
(2:06)
Great Job! (LR, PR)
15 Daniel Mehaffey Jr Woodcreek 20:09.43 6:38
16 Tyler Rodgers Jr Lincoln (s) 20:09.86 6:38
17 Matt Wall Jr Davis High 20:17.99 6:41 6/8 8/10 1/10 20:49
(0:31)
20:49
(0:31)
Great Job! (LR, PR)
18 Dustin Ansley Sr Del Oro 20:19.4 6:41
19 Brock Allen Jr Lincoln (s) 20:25.06 6:43
20 Austin Purcell Sr Ponderosa 20:40.66 6:48
21 Bently Shine Jr Sacramento 20:42.33 6:49
22 Sean Brown Jr Chico 20:42.86 6:49
23 Patrick Lenz Jr Lincoln (s) 20:43.12 6:49
24 Walker Davis Jr Nevada Union 20:46.96 6:50
25 Andrew Shanahan Jr Del Oro 20:48.19 6:51
26 Oliver Lao Jr Franklin (eg) 20:51.26 6:52
27 Ian Moyer Sr Ponderosa 20:53.93 6:52
28 Kyle Shea Sr Ponderosa 20:54.2 6:53
29 Trevor Gordon Jr Reno 20:58.4 6:54
30 Alex Trussell Sr Kennedy 20:58.63 6:54
31 Balraj Bhathal Jr Sheldon 21:00.96 6:55
32 Timothy Kuntz Jr Lincoln (s) 21:05.41 6:56
33 Philip Toy Jr Davis High 21:05.94 6:56 7/8 9/10 1/5 21:25
(0:19)
21:25
(0:19)
Great Job! (LR, PR)
34 Abhi Ardagh Jr Nevada Union 21:06.28 6:57
35 Ben Miller Jr Woodcreek 21:17.71 7:00
36 Greg Jorgensen Jr Davis High 21:20 7:01 8/8 10/10 1/3 21:19 21:19
37 Spencer Jones Jr Del Oro 21:30.93 7:05
38 Alek Irvin Jr Sheldon 21:34.61 7:06
39 Ryan Foster Sr Nevada Union 21:36.5 7:06
40 Paul Williams Sr Sheldon 21:42.87 7:09
41 Davonte Brown Jr Whitney 21:43.19 7:09
42 Tyler Wright Fr Antelope 21:43.34 7:09
43 Chris Spicer Sr Del Oro 21:45.67 7:09
44 Steven Abittan Fr Reno 21:49.11 7:11
45 Tanner Roark Jr Escalon 21:58.12 7:14
46 Jacob Roswald Jr Woodcreek 22:00.31 7:14
47 Ben Grafius Sr Lincoln (s) 22:05.64 7:16
48 Martin Mannie Jr Bear Creek 22:06.14 7:16
49 Michael Mcgee Jr Nevada Union 22:08.57 7:17
50 Robert Lin Jr Kennedy 22:10.39 7:18
51 Jeremiah Williams Jr Sonora 22:10.61 7:18
52 Michael Scholz So Antelope 22:14.62 7:19
53 Andrew King Sr Sheldon 22:14.98 7:19
54 James Mcconnell Jr Reno 22:20.47 7:21
55 Melandger Michael Sr Escalon 22:21.75 7:21
56 Christian Vidaure Jr Bear Creek 22:23.35 7:22
57 Paul Ou-yang Jr Lincoln (s) 22:24.96 7:22
58 Evan Robenalt So Ponderosa 22:26.81 7:23
59 Kyle Taylor Jr Franklin (eg) 22:29.02 7:24
60 Brandon Mccarthy Sr St Mary's 22:29.33 7:24
61 Eric Powers Sr Sheldon 22:34.48 7:26
62 Chris Baron So Antelope 22:35.33 7:26
63 Austin Bassi Fr Reno 22:43.87 7:29
64 Stuart Eachus Jr Escalon 22:47.05 7:30
65 Alex Thompson Jr Chico 22:49.35 7:30
66 Patrick Simmons Jr Sheldon 22:51.41 7:31
67 Justin Vojak Sr Nevada Union 22:53.98 7:32
68 Jon Madarang Jr Lincoln (s) 22:55.84 7:33
69 Stephen Hendry Sr Tokay 22:58.09 7:33
70 Tony Christensen Sr Vista Del Lago 23:02.63 7:35
71 Steven Reichmuth Jr Galt 23:07.2 7:36
72 Tyler Chan Jr Sonora 23:09.05 7:37
73 Luis Bravo Sr Bear Creek 23:11.31 7:38
74 Carter Kendall Jr Placer 23:20.27 7:41
75 Tristia Batchelar Sr Woodcreek 23:23.06 7:42
76 Avery Ward Fr Antelope 23:24.76 7:42
77 Kory Richardson Jr Nevada Union 23:26.14 7:43
78 Andrew Huie Fr Whitney 23:28.46 7:43
79 Levi Thomas Jr Del Oro 23:30.53 7:44
80 Brien Gadeke Sr Lincoln (s) 23:32.69 7:45
81 Carlos Juarez Sr Bear Creek 23:38.96 7:47
82 Daniel Reese Jr Ponderosa 23:39.18 7:47
83 Joe Salas So Armijo 23:43.86 7:48
84 John Ye Jr Kennedy 23:44.93 7:49
85 Tyler Mcclure Jr Sacramento 23:47.26 7:49
86 Wade Mehaffey Jr Woodcreek 23:49.73 7:50
87 Logan Thomsen So Placer 23:53.27 7:51
88 Conner Short Fr Whitney 23:53.97 7:52
89 Kevin Sadang Sr Sheldon 23:57.9 7:53
90 Jimmie Garrett Sr Galt 24:00.45 7:54
91 Christopher Long Jr Galt 24:03.74 7:55
92 Amandeep Singh Jr Franklin (eg) 24:04.01 7:55
93 Ben Villasenor So Armijo 24:17.26 7:59
94 Kendrick Doung Jr Sheldon 24:36.97 8:06
95 Jack Sterling Jr Sonora 24:41.76 8:07
96 Jonathan Sievers Jr Lincoln (s) 24:46.59 8:09
97 Phillip Porter So Ponderosa 24:49.89 8:10
98 Max Uson So Armijo 24:57.48 8:13
99 Tony Chour Sr Tokay 24:58.28 8:13
100 Wei-lung Ho Jr Placer 25:05.75 8:15
101 Ahmad Mansour Jr St Mary's 25:11.75 8:17
102 Nathan French Jr Sacramento 25:20.33 8:20
103 Raymond Nim Sr Sheldon 25:22.21 8:21
104 Amitoj Mangat Sr Tokay 25:26.96 8:22
105 Hue Thao Sr Bear Creek 25:28.85 8:23
106 Dinesh Barpaga Sr Kennedy 25:42.09 8:27
107 Justin Runtal Jr Lincoln (s) 26:03.61 8:34
108 Adam Intagliatia Fr Antelope 26:17.1 8:39
109 Michael Medina Sr Galt 26:22.11 8:40
110 Christia Claypool Fr Reno 26:22.32 8:41
111 Nick Miller Sr Whitney 26:26.48 8:42
112 Mitchell Moore So Whitney 26:56.88 8:52
113 David Oawster Sr Galt 26:59.67 8:53
114 Nick Sou Sr Sheldon 27:41.35 9:06
115 Daniel Columbo So Whitney 27:52.39 9:10
116 Zach Mietz Jr Galt 28:14.16 9:17
117 Mario Molina Sr Tokay 29:24.31 9:40
118 Tyler Graham Jr Lincoln (s) 30:40.96 10:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
3-1-1-1-1
Gap: 0:55
97:55
19:35
6:27
39 Matt Cosca
Sr
19:12
6:19
3
Matthew Weisker
Jr
19:15
6:20
5
Kieran Noble-Go
Sr
19:18
6:21
6
Matthew Kinkle
Jr
20:01
6:35
12
Evan Provost
Sr
20:08
6:37
13
Matt Wall
Jr
20:18
6:41
16
Philip Toy
Jr
21:06
6:56
28
Your Team ROCKS! (LR)
2 Lincoln (s)
4-2-2-2-2
Gap: 1:30
100:07
20:01
6:35
65 Eduardo Rodrigue
Jr
19:13
6:19
4
Breece Skaggs
Jr
19:35
6:27
8
Tyler Rodgers
Jr
20:10
6:38
15
Brock Allen
Jr
20:25
6:43
18
Patrick Lenz
Jr
20:43
6:49
20
Timothy Kuntz
Jr
21:05
6:56
27
Ben Grafius
Sr
22:06
7:16
40
3 Del Oro
2-2-3-3-3
Gap: 2:33
101:26
20:17
6:40
82 Matt Lozancic
Sr
18:58
6:14
2
Evan Hopping
Jr
19:49
6:31
10
Dustin Ansley
Sr
20:19
6:41
17
Andrew Shanahan
Jr
20:48
6:51
22
Spencer Jones
Jr
21:31
7:05
31
Chris Spicer
Sr
21:46
7:09
37
Levi Thomas
Jr
23:31
7:44
59
4 Reno
5-5-4-4-4
Gap: 2:53
104:37
20:55
6:53
126 Dylan Harris
So
19:28
6:24
7
David Greif
Fr
20:01
6:35
11
Trevor Gordon
Jr
20:58
6:54
25
Steven Abittan
Fr
21:49
7:11
38
James Mcconnel
Jr
22:20
7:21
45
Austin Bassi
Fr
22:44
7:29
50
Christia Claypool
Fr
26:22
8:41
70
5 Woodcreek
1-4-5-5-5
Gap: 5:13
105:01
21:00
6:55
139 Brandon Biando
So
18:11
5:59
1
Daniel Mehaffey
Jr
20:09
6:38
14
Ben Miller
Jr
21:18
7:00
30
Jacob Roswald
Jr
22:00
7:14
39
Tristia Batchela
Sr
23:23
7:42
55
Wade Mehaffey
Jr
23:50
7:50
62




6 Sheldon
6-6-7-6-6
Gap: 2:28
106:20
21:16
7:00
145 Jacob Lucca
Jr
19:47
6:30
9
Balraj Bhathal
Jr
21:01
6:55
26
Alek Irvin
Jr
21:35
7:06
32
Paul Williams
Sr
21:43
7:09
34
Andrew King
Sr
22:15
7:19
44
Eric Powers
Sr
22:34
7:26
48
Patrick Simmons
Jr
22:51
7:31
51
7 Ponderosa
7-7-6-7-7
Gap: 2:59
108:35
21:43
7:09
174 Austin Purcell
Sr
20:41
6:48
19
Ian Moyer
Sr
20:54
6:52
23
Kyle Shea
Sr
20:54
6:53
24
Evan Robenalt
So
22:27
7:23
47
Daniel Reese
Jr
23:39
7:47
61
Phillip Porter
So
24:50
8:10
66




8 Nevada Union
8-8-8-8-8
Gap: 2:07
108:32
21:42
7:08
177 Walker Davis
Jr
20:47
6:50
21
Abhi Ardagh
Jr
21:06
6:57
29
Ryan Foster
Sr
21:37
7:06
33
Michael Mcgee
Jr
22:09
7:17
42
Justin Vojak
Sr
22:54
7:32
52
Kory Richards
Jr
23:26
7:43
57




9 Antelope
10-9-9-9-9
Gap: 4:34
116:15
23:15
7:39
252 Tyler Wright
Fr
21:43
7:09
36
Michael Scholz
So
22:15
7:19
43
Chris Baron
So
22:35
7:26
49
Avery Ward
Fr
23:25
7:42
56
Adam Intaglia
Fr
26:17
8:39
68








10 Bear Creek
11-10-10-10-10
Gap: 3:23
116:49
23:22
7:41
268 Martin Mannie
Jr
22:06
7:16
41
Christia Vidaure
Jr
22:23
7:22
46
Luis Bravo
Sr
23:11
7:38
54
Carlos Juarez
Sr
23:39
7:47
60
Hue Thao
Sr
25:29
8:23
67








11 Whitney
9-11-11-11-11
Gap: 5:14
122:29
24:30
8:03
299 Davonte Brown
Jr
21:43
7:09
35
Andrew Huie
Fr
23:28
7:43
58
Conner Short
Fr
23:54
7:52
63
Nick Miller
Sr
26:26
8:42
71
Mitchell Moore
So
26:57
8:52
72
Daniel Columbo
So
27:52
9:10
74




12 Galt
12-12-12-12-12
Gap: 3:52
124:33
24:55
8:12
324 Steven Reichmut
Jr
23:07
7:36
53
Jimmie Garrett
Sr
24:00
7:54
64
Christop Long
Jr
24:04
7:55
65
Michael Medina
Sr
26:22
8:40
69
David Oawster
Sr
27:00
8:53
73
Zach Mietz
Jr
28:14
9:17
75




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brynn Sargent Fr Bella Vista 11:45.56 5:36
2 Caton Avilla Fr Pleasant Grove 11:53.57 5:40
3 Tim O'shea Iii Fr Bella Vista 11:58.64 5:42
4 Daniel Gow Fr Bella Vista 12:06.05 5:46
5 Clayton Lenz Fr Lincoln (s) 12:11.84 5:48
6 Carter Duerksen Fr Tracy 12:16.8 5:51
7 Derek Muller Fr Casa Roble 12:18.32 5:52
8 Nico Blanco Fr McClatchy 12:22.35 5:54
9 Scott Yip Fr Benicia 12:24.29 5:54
10 Camden Harris Fr Lincoln (s) 12:26.52 5:55
11 Andrew Talley Fr Lincoln (s) 12:30.45 5:57
12 Michael Kinoshita Fr Folsom 12:31.7 5:58
13 Kael Newton Fr Nevada Union 12:43.85 6:04
14 Logan Stahl Fr Roseville 12:44.66 6:04
15 Gary Thornton Fr Chico 12:46.19 6:05
16 Cooper Gill Fr Lincoln (s) 12:51.79 6:08
17 Chris Carney Fr Lincoln (s) 12:52.34 6:08
18 Blake Simas Fr Lincoln (s) 12:52.84 6:08
19 Justin Clark Fr Woodcreek 13:02.48 6:13
20 Nicolas Seban Fr Davis High 13:11.31 6:17 1/8 6/19 13/24
21 Adam Ciszewski Fr Bella Vista 13:17.84 6:20
22 Jason Morris Fr Casa Roble 13:20.82 6:21
23 Michael Strickler Fr Casa Roble 13:27.67 6:25
24 Kyle Kishineff Fr Pleasant Grove 13:29.67 6:26
25 Chris Quan Fr Pleasant Grove 13:32.43 6:27
26 Stephen Foster Fr Kennedy 13:33.72 6:27
27 Anthony Sorbera Fr Tokay 13:36.15 6:29
28 Alex Chavey Fr Casa Roble 13:38.28 6:30
29 Matthew Planesi Fr Elk Grove 13:38.74 6:30
30 Jonathon Barrows Fr Folsom 13:39.5 6:30
31 Eric Lee Fr Bella Vista 13:41.45 6:31
32 Andrew Bayer Fr Franklin (eg) 13:41.64 6:31
33 Robert Sekerak Fr Nevada Union 13:46.49 6:34
34 Trenton Poynter Fr Pleasant Grove 13:48.87 6:35
35 Avery Blevins Fr Woodcreek 13:49.4 6:35
36 Will McPherson Fr Davis High 13:49.68 6:35 2/8 7/19 8/21 14:25
(0:35)
14:25
(0:35)
Great Job! (LR, PR)
37 Paul Gleason Fr Tracy 13:50.54 6:35
38 Joe Mendenhall Fr Vacaville 13:51.98 6:36
39 Cole Wiegert Fr Chico 13:54.79 6:38
40 Tucker Huffman Fr Elk Grove 13:55.12 6:38
41 John Testerman Fr Davis High 13:56.44 6:38 3/8 9/19 5/18 14:54
(0:58)
14:54
(0:58)
Great Job! (LR, PR, SBP)
42 Jacob Muller Fr Davis High 13:57.02 6:39 4/8 10/19 5/14 14:41
(0:44)
14:41
(0:44)
Great Job! (LR, PR)
43 Zach Ray Fr Benicia 13:57.36 6:39
44 Konner Leitzell Fr Elk Grove 13:57.72 6:39
45 Wyatt Morin Fr Woodcreek 13:59.23 6:40
46 Malcolm Hinz Chico 14:00.11 6:40
47 Jackson Mcnutt Fr Benicia 14:00.67 6:40
48 Blake Shaw Fr Folsom 14:01.14 6:41
49 Ricky Henderson Fr Will C. Wood 14:02.01 6:41
50 Austin Johnson Fr Cordova 14:02.63 6:41
51 Andrew Diaz Fr Davis High 14:05.19 6:42 5/8 13/19 3/12 14:54
(0:49)
14:54
(0:49)
Great Job! (LR, PR)
52 Vinnie Morin Fr Folsom 14:05.61 6:43
53 Jhordy Saucedo Fr Sheldon 14:09.29 6:44
54 Mike Jones Fr Sheldon 14:12.66 6:46
55 Devaugn Ogles Fr Kennedy 14:14.36 6:47
56 Jefferson Barstad Fr Pleasant Grove 14:21.15 6:50
57 Hunter Jones Fr Vacaville 14:22.18 6:51
58 Zach George Fr Vacaville 14:22.45 6:51
59 Zach Kyser Fr Woodcreek 14:28.02 6:53
60 Mj Sidhu Fr Tokay 14:36.76 6:58
61 Ben Martineau Fr Vacaville 14:37.84 6:58
62 Jonas Osborne Fr Folsom 14:38.77 6:58
63 Bobby Boyd Fr Vacaville 14:42.29 7:00
64 Tyler Jensen Fr Pleasant Grove 14:44.55 7:01
65 Chris Gleason Fr Lincoln (s) 14:46.42 7:02
66 Michael Borge Fr Vacaville 14:46.9 7:02
67 Corbin Poynter Fr Pleasant Grove 14:56.79 7:07
68 Jeremy Lam Fr McClatchy 14:57.58 7:07
69 Matthew Caudle Fr Sheldon 14:58.02 7:08
70 Garrett Crowley Fr Sheldon 14:59.09 7:08
71 Ryan Gildea Fr Lincoln (s) 15:02.88 7:10
72 Ezekie Washington Fr Pleasant Grove 15:03.14 7:10
73 Jose Fernandez Fr River Valley 15:04.28 7:11
74 Nick Carrell Fr Benicia 15:06.24 7:12
75 Will Bellamy Fr Davis High 15:14.63 7:16 6/8 15/19 4/7
76 Mano Alcantra Fr Bear Creek 15:15.36 7:16
77 Alex Vidaure Fr Bear Creek 15:16.56 7:16
78 Nick Lenz Fr Lincoln (s) 15:17.68 7:17
79 Nico Sanchez Fr Sheldon 15:20.53 7:18
80 Kyle Nelson Fr Casa Roble 15:22.66 7:19
81 Jacob Clayton Fr River Valley 15:32.16 7:24
82 Tim Deguzman Fr River Valley 15:33.48 7:25
83 Ben Beckwith Fr Roseville 15:34.15 7:25
84 Akaash Nagra Fr Roseville 15:39.81 7:28
85 Sotheara Siv Fr Bear Creek 15:40.96 7:28
86 Josh Cuttler Fr Woodcreek 15:43.78 7:29
87 Anthony Arellano Fr Tokay 15:46.49 7:31
88 Tony Chen Fr McClatchy 15:46.88 7:31
89 Brian Sasaki Fr Franklin (eg) 15:48.35 7:32
90 Jacob St. Clair Fr Chico 15:48.72 7:32
91 Evan Oravec Fr Pleasant Grove 15:51.36 7:33
92 Joel Smith Fr McClatchy 15:57.25 7:36
93 Danny Phelan Fr Chico 15:58.22 7:36
94 Ryan Davison Fr Pleasant Grove 15:58.82 7:37
95 Reid Lepera Fr Vacaville 15:59.05 7:37
96 Andrew Parks Fr Sheldon 16:07.64 7:41
97 Dominic Larezzo Fr Kennedy 16:10.6 7:42
98 Liam Dennis Fr McClatchy 16:10.75 7:42
99 Peter Li Fr Sheldon 16:27.49 7:50
100 Joshua Sapienza Fr Woodcreek 16:31.53 7:52
101 Conor Lee-Smith Fr Davis High 16:31.83 7:52 7/8 18/19 5/5 17:11
(0:39)
17:11
(0:39)
Great Job! (LR, PR)
102 Kenneth Follmer Fr Vacaville 16:52.29 8:02
103 Jeff Dwyer Fr Lincoln (s) 17:01.32 8:06
104 Chris Egan Fr Pleasant Grove 17:11.39 8:11
105 Josh Benson Fr Bear Creek 17:19.78 8:15
106 Stewart Green Fr Davis High 17:23.84 8:17 8/8 19/19 4/4 18:16
(0:52)
18:16
(0:52)
Great Job! (LR, PR)
107 Chase Martin Fr Tokay 17:29.98 8:20
108 Cody Allen Fr Pleasant Grove 17:34.42 8:22
109 Thomas Blay Fr Bella Vista 17:46.34 8:28
110 Joseph Becerra Fr Tokay 17:54.23 8:32
111 Daniel Wynhoff Fr Pleasant Grove 18:01.18 8:35
112 Ben Newsum Fr Beyer 18:21.51 8:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lincoln (s)
3-2-2-2-1
Gap: 0:41
62:53
12:35
5:59
47 Clayton Lenz
Fr
12:12
5:48
5
Camden Harris
Fr
12:27
5:55
8
Andrew Talley
Fr
12:30
5:57
9
Cooper Gill
Fr
12:52
6:08
12
Chris Carney
Fr
12:52
6:08
13
Blake Simas
Fr
12:53
6:08
14
Chris Gleason
Fr
14:46
7:02
49
2 Bella Vista
1-1-1-1-2
Gap: 1:56
62:50
12:34
5:59
50 Brynn Sargent
Fr
11:46
5:36
1
Tim O'shea Iii
Fr
11:59
5:42
3
Daniel Gow
Fr
12:06
5:46
4
Adam Ciszewsk
Fr
13:18
6:20
17
Eric Lee
Fr
13:41
6:31
25
Thomas Blay
Fr
17:46
8:28
71




3 Pleasant Grove
2-3-3-4-3
Gap: 2:28
67:06
13:25
6:23
109 Caton Avilla
Fr
11:54
5:40
2
Kyle Kishinef
Fr
13:30
6:26
20
Chris Quan
Fr
13:32
6:27
21
Trenton Poynter
Fr
13:49
6:35
26
Jefferso Barstad
Fr
14:21
6:50
40
Tyler Jensen
Fr
14:45
7:01
48
Corbin Poynter
Fr
14:57
7:07
51
4 Casa Roble
4-4-3-3-4
Gap: 3:04
68:08
13:38
6:29
123 Derek Muller
Fr
12:18
5:52
6
Jason Morris
Fr
13:21
6:21
18
Michael Strickle
Fr
13:28
6:25
19
Alex Chavey
Fr
13:38
6:30
23
Kyle Nelson
Fr
15:23
7:19
57








5 Davis High
9-8-7-6-5
Gap: 0:54
69:00
13:48
6:34
143 Nicolas Seban
Fr
13:11
6:17
16
Will McPherso
Fr
13:50
6:35
28
John Testerma
Fr
13:56
6:38
31
Jacob Muller
Fr
13:57
6:39
32
Andrew Diaz
Fr
14:05
6:42
36
Will Bellamy
Fr
15:15
7:16
55
Conor Lee-Smit
Fr
16:32
7:52
69
6 Folsom
6-5-5-5-6
Gap: 2:07
68:57
13:47
6:34
152 Michael Kinoshit
Fr
12:32
5:58
10
Jonathon Barrows
Fr
13:40
6:30
24
Blake Shaw
Fr
14:01
6:41
35
Vinnie Morin
Fr
14:06
6:43
37
Jonas Osborne
Fr
14:39
6:58
46








7 Woodcreek
8-7-7-7-7
Gap: 2:41
71:03
14:13
6:46
176 Justin Clark
Fr
13:02
6:13
15
Avery Blevins
Fr
13:49
6:35
27
Wyatt Morin
Fr
13:59
6:40
33
Zach Kyser
Fr
14:28
6:53
43
Josh Cuttler
Fr
15:44
7:29
58
Joshua Sapienza
Fr
16:32
7:52
68




8 Chico
7-6-7-8-8
Gap: 3:12
72:28
14:30
6:54
199 Gary Thornton
Fr
12:46
6:05
11
Cole Wiegert
Fr
13:55
6:38
30
Malcolm Hinz
-
14:00
6:40
34
Jacob St. Clair
Fr
15:49
7:32
61
Danny Phelan
Fr
15:58
7:36
63








9 Vacaville
11-11-9-9-9
Gap: 0:50
71:57
14:23
6:51
204 Joe Mendenha
Fr
13:52
6:36
29
Hunter Jones
Fr
14:22
6:51
41
Zach George
Fr
14:22
6:51
42
Ben Martinea
Fr
14:38
6:58
45
Bobby Boyd
Fr
14:42
7:00
47
Michael Borge
Fr
14:47
7:02
50
Reid Lepera
Fr
15:59
7:37
64
10 Sheldon
12-12-12-11-10
Gap: 1:11
73:40
14:44
7:01
240 Jhordy Saucedo
Fr
14:09
6:44
38
Mike Jones
Fr
14:13
6:46
39
Matthew Caudle
Fr
14:58
7:08
53
Garrett Crowley
Fr
14:59
7:08
54
Nico Sanchez
Fr
15:21
7:18
56
Andrew Parks
Fr
16:08
7:41
65
Peter Li
Fr
16:27
7:50
67
11 McClatchy
5-9-10-10-11
Gap: 3:48
75:15
15:03
7:10
247 Nico Blanco
Fr
12:22
5:54
7
Jeremy Lam
Fr
14:58
7:07
52
Tony Chen
Fr
15:47
7:31
60
Joel Smith
Fr
15:57
7:36
62
Liam Dennis
Fr
16:11
7:42
66








12 Tokay
10-10-11-12-12
Gap: 4:18
79:24
15:53
7:34
267 Anthony Sorbera
Fr
13:36
6:29
22
Mj Sidhu
Fr
14:37
6:58
44
Anthony Arellano
Fr
15:46
7:31
59
Chase Martin
Fr
17:30
8:20
70
Joseph Becerra
Fr
17:54
8:32
72








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.