Davis High Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/12

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arnheiter, Alex Jr JV 16:58 5:35 3.04 4/47 2/7 8/14 2/8 17:25
(0:27,2.6)
17:25
(0:27,2.6)
Great Job! (LR, PR)
Browning, Kellen Fr Fr 11:19 5:23 2.1 1/51 1/8 2/15 1/12 11:32
(0:13,1.9)
11:32
(0:13,1.9)
Great Job! (LR, PR)
Comingore, Jacob Fr Fr 13:30 6:26 2.1 32/51 8/8 15/15 1/1 13:56
(0:26,3.1)
13:51
(0:21,2.5)
Great Job! (LR, PR)
Cox, Aidan Fr Fr 12:44 6:04 2.1 18/51 4/8 9/15 1/6 13:21
(0:37,4.6)
13:21
(0:37,4.6)
Great Job! (LR, PR)
Croft, Blake So So 11:14 5:21 2.1 1/52 1/7 1/15 1/13 11:34
(0:20,2.9)
11:34
(0:20,2.9)
11:34
(0:20,2.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Diaz, Andrew Sr JV 18:35 6:07 3.04 35/47 7/7 14/14 1/4 18:21 18:50
(0:15,1.3)
18:21 Great Job! (LR)
Hall, Ethan Sr JV 17:32 5:46 3.04 12/47 4/7 11/14 2/6 17:18 18:30
(0:58,5.2)
17:18 Great Job! (LR)
Halsted, Torin So So 12:38 6:01 2.1 36/52 4/7 7/15 5/6 12:59
(0:21,2.7)
12:59
(0:21,2.7)
12:59
(0:21,2.7)
Great Job! (LY, LR, PR)
Harris, Charlie So So 11:19 5:23 2.1 2/52 2/7 2/15 1/7 12:40
(1:21,10.7)
11:49
(0:30,4.2)
11:49
(0:30,4.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Johnston, Tanner Fr Fr 13:25 6:23 2.1 30/51 7/8 13/15 1/5 13:39
(0:14,1.7)
13:24 Great Job! (LR)
Laca, Jasper Jr V 16:46 5:31 3.04 21/77 5/7 5/14 1/10
Lee, Sean Sr JV 17:37 5:48 3.04 14/47 5/7 12/14 2/6 18:42
(1:05,5.8)
18:05
(0:28,2.6)
18:05
(0:28,2.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Leung, Andrew Jr JV 18:13 6:00 3.04 27/47 6/7 13/14 2/6 18:25
(0:12,1.1)
18:25
(0:12,1.1)
Great Job! (LR, PR)
Mayr, Liam Fr Fr 11:38 5:32 2.1 2/51 2/8 4/15 1/8 12:28
(0:50,6.7)
12:12
(0:34,4.7)
Great Job! (LR, PR)
Mayr, Matthew Jr JV 17:14 5:40 3.04 8/47 3/7 10/14 2/7 18:09
(0:55,5.1)
18:09
(0:55,5.1)
Great Job! (LR, PR)
McGrew, Justin So So 12:26 5:55 2.1 30/52 3/7 5/15 6/7 12:42
(0:16,2.1)
12:42
(0:16,2.1)
Great Job! (LR, PR)
Moffatt, Zachary So So 12:41 6:02 2.1 38/52 5/7 8/15 3/6 13:05
(0:24,3.1)
13:05
(0:24,3.1)
Great Job! (LR, PR)
Mohr, Paul Sr V 16:28 5:25 3.04 10/77 4/7 4/14 1/10 17:02
(0:34,3.3)
16:56
(0:28,2.8)
16:56
(0:28,2.8)
Great Job! (LY, LR, PR)
Monges, Gavin Jr V 16:59 5:35 3.04 25/77 7/7 9/14 1/9 16:57 16:57
Powell, Tyler So So 12:51 6:07 2.1 43/52 6/7 10/15 3/6
Rowen, Daniel Jr V 16:49 5:32 3.04 23/77 6/7 6/14 1/10 17:01
(0:12,1.2)
17:01
(0:12,1.2)
Great Job! (LR, PR)
Scranton, Jack Sr V 15:50 5:13 3.04 1/77 1/7 1/14 1/16 16:23
(0:33,3.4)
16:40
(0:50,5.0)
16:23
(0:33,3.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
Smith, Eric Fr Fr 13:25 6:23 2.1 29/51 6/8 12/15 1/6 13:50
(0:25,3.0)
13:21 Great Job! (LR)
Song, Brian So V 16:27 5:25 3.04 9/77 3/7 3/14 1/10 16:45
(0:18,1.8)
16:45
(0:18,1.8)
Great Job! (LR, PR)
Sutter, Sugal Sr V 16:23 5:23 3.04 8/77 2/7 2/14 2/12 17:05
(0:42,4.1)
16:52
(0:29,2.9)
16:52
(0:29,2.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Tanner, Kian So So 13:29 6:25 2.1 49/52 7/7 14/15 4/6 14:03
(0:34,4.0)
13:40
(0:11,1.3)
Great Job! (LR, PR)
Testerman, John Sr JV 16:49 5:32 3.04 2/47 1/7 6/14 2/10 17:25
(0:36,3.4)
17:12
(0:23,2.2)
17:12
(0:23,2.2)
Great Job! (LY, LR, PR)
Tran, Winston Fr Fr 12:36 6:00 2.1 13/51 3/8 6/15 3/7
Wilson, Wiley Fr Fr 13:10 6:16 2.1 24/51 5/8 11/15 1/6 14:22
(1:12,8.4)
14:20
(1:10,8.1)
Great Job! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 81:54
0:56
3.04 5:23 5:13 5:31 49 5:23 84:03
(2:09,2.6)
84:26
(2:32,3.0)
82:06
(0:12,0.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Jack Scranton (1), Sugal Sutter (8), Brian Song (9), Paul Mohr (10), Jasper Laca (21)
So 1st 5 3/6 60:18
1:27
2.1 5:45 5:21 6:02 83 5:42 59:51 70:12
(9:54,14.1)
58:51 Your Team ROCKS! (LR) Blake Croft (1), Charlie Harris (2), Justin McGrew (23), Torin Halsted (28), Zachary Moffatt (29)
JV 1st 5 2/6 86:10
0:48
3.04 5:40 5:32 5:48 40 5:37 87:54
(1:44,2.0)
95:56
(9:46,10.2)
87:54
(1:44,2.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) John Testerman (2), Alex Arnheiter (4), Matthew Mayr (8), Ethan Hall (12), Sean Lee (14)
Fr 1st 5 1/6 61:27
1:51
2.1 5:51 5:23 6:16 52 5:51 61:46
(0:19,0.5)
66:26
(4:59,7.5)
59:31 Your Team ROCKS! (LY, LR) Kellen Browning (1), Liam Mayr (2), Winston Tran (13), Aidan Cox (17), Wiley Wilson (19)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jack Scranton Sr Davis High 15:50 5:13 1/7 1/14 1/16 16:23
(0:33)
16:40
(0:50)
16:23
(0:33)
Great Job! (LY, LR, PR)
2 Abdul Hamid Jr Sheldon 15:53 5:13
3 Garrett Migliozzi Jr Nevada Union 15:59 5:15
4 Jon Horvath Sr Woodcreek 16:05 5:17
5 Justin Clark Sr Woodcreek 16:17 5:21
6 Cooper Gill Sr Lincoln (s) 16:20 5:22
7 Carlos Cruz Jr McClatchy 16:21 5:23
8 Sugal Sutter Sr Davis High 16:23 5:23 2/7 2/14 2/12 17:05
(0:42)
16:52
(0:29)
16:52
(0:29)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Brian Song So Davis High 16:27 5:25 3/7 3/14 1/10 16:45
(0:18)
16:45
(0:18)
Great Job! (LR, PR)
10 Paul Mohr Sr Davis High 16:28 5:25 4/7 4/14 1/10 17:02
(0:34)
16:56
(0:28)
16:56
(0:28)
Great Job! (LY, LR, PR)
11 Caton Avilla Sr Pleasant Grove 16:30 5:26
12 David French Sr Nevada Union 16:31 5:26
13 Ronnie Rosal Jr Lincoln (s) 16:39 5:29
14 Taylor Guinnip Jr Woodcreek 16:40 5:29
15 Ben Garcia Jr Pleasant Grove 16:41 5:29
16 Noah Heese Sr Modesto 16:42 5:30
17 Dusty Armstrong Sr Oak Ridge 16:43 5:30
18 Brandon Williams Jr Modesto 16:43 5:30
19 Jake Zeltner Sr Oak Ridge 16:45 5:31
20 Spencer Cudworth Jr Pleasant Grove 16:45 5:31
21 Jasper Laca Jr Davis High 16:46 5:31 5/7 5/14 1/10
22 Marcos Conde Sr Oak Ridge 16:48 5:32
23 Daniel Rowen Jr Davis High 16:49 5:32 6/7 6/14 1/10 17:01
(0:12)
17:01
(0:12)
Great Job! (LR, PR)
24 Maxwell Little Jr Lincoln (s) 16:51 5:33
25 Gavin Monges Jr Davis High 16:59 5:35 7/7 9/14 1/9 16:57 16:57
26 Jordan Hordesky So Oak Ridge 17:00 5:36
27 Luis Romo So Woodcreek 17:03 5:37
28 Kyle Kishineff Sr Pleasant Grove 17:03 5:37
29 Spencer Lachman So Woodcreek 17:08 5:38
30 Chris Carney Sr Lincoln (s) 17:19 5:42
31 Donovan Davis Sr Modesto 17:20 5:42
32 Zach Thornton Sr Oak Ridge 17:21 5:42
33 Marshall Sears Jr Woodcreek 17:23 5:43
34 Wyatt Morin Sr Woodcreek 17:27 5:44
35 Brandon Yee Sr McClatchy 17:29 5:45
36 Bryan Foronda Jr Lincoln (s) 17:29 5:45
37 Ruben Valle Sr McNair 17:32 5:46
38 Kael Newton Sr Nevada Union 17:33 5:46
39 Kaleb Hallack Jr Modesto 17:33 5:46
40 Taylor Mccauley Jr Sheldon 17:34 5:47
41 Latee Piggee Sr Franklin (s) 17:35 5:47
42 Ryan Prestegard Jr Oak Ridge 17:36 5:47
43 Evan Baxter Sr Oak Ridge 17:37 5:48
44 Xavier Gaulman Jr Sheldon 17:38 5:48
45 Dylan Garbutt Sr Kennedy 17:53 5:53
46 Chase Porter Sr Pleasant Grove 17:57 5:54
47 Jose Nevarez Sr Modesto 17:58 5:55
48 Andrew Caudle So Sheldon 18:00 5:55
49 Sean Bradley Sr Sheldon 18:01 5:56
50 Alek Pedron Sr Modesto 18:03 5:56
51 Pablo Ortiz Jr McClatchy 18:05 5:57
52 Andrew Mellick Fr Pleasant Grove 18:06 5:57
53 Caleb Rounsavall Sr Armijo 18:09 5:58
54 Peter Thach Jr McNair 18:11 5:59
55 Avery Hill Sr Napa 18:12 5:59
56 David Rivera Jr McNair 18:13 6:00
57 Zachary Caudle So Sheldon 18:17 6:01
58 Sean Tennis Jr Lincoln (s) 18:18 6:01
59 Zachary Groves Sr Franklin (eg) 18:21 6:02
60 Robert Sekerak Sr Nevada Union 18:32 6:06
61 Juan Paredes So Lincoln (s) 18:38 6:08
62 Max Arnds So Nevada Union 18:39 6:08
63 Brian Vest Jr Pleasant Grove 18:49 6:11
64 Kennedy Salsman Sr Napa 18:49 6:11
65 Jeremiah Quilantang So McNair 18:53 6:13
66 Salvatore Angrisani Sr Kennedy 18:59 6:15
67 Jared Stevens Jr McClatchy 19:00 6:15
68 Marco Ramirez Jr Modesto 19:00 6:15
69 Jovani Medina Jr McNair 19:05 6:17
70 Skylar Cotton So Nevada Union 19:05 6:17
71 Johnny Lam Jr McClatchy 19:13 6:19
72 Jhordy Saucedo Sr Sheldon 19:18 6:21
73 Manny Silveira Jr Bear Creek 19:27 6:24
74 Nathan Aragon Jr Nevada Union 19:51 6:32
75 Curtis Yee Jr McClatchy 19:58 6:34
76 Kevin Martinez Jr McNair 20:04 6:36
77 Justin Kwong Sr McClatchy 20:50 6:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
81:54
16:23
5:23
49 Jack Scranton
Sr
15:50
5:13
1
Sugal Sutter
Sr
16:23
5:23
8
Brian Song
So
16:27
5:25
9
Paul Mohr
Sr
16:28
5:25
10
Jasper Laca
Jr
16:46
5:31
21
Daniel Rowen
Jr
16:49
5:32
23
Gavin Monges
Jr
16:59
5:35
25
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Woodcreek
4-1-2-2-2
Gap: 1:03
83:13
16:39
5:28
79 Jon Horvath
Sr
16:05
5:17
4
Justin Clark
Sr
16:17
5:21
5
Taylor Guinnip
Jr
16:40
5:29
14
Luis Romo
So
17:03
5:37
27
Spencer Lachman
So
17:08
5:38
29
Marshall Sears
Jr
17:23
5:43
33
Wyatt Morin
Sr
17:27
5:44
34
3 Lincoln (s)
5-4-3-3-3
Gap: 1:09
84:38
16:56
5:34
109 Cooper Gill
Sr
16:20
5:22
6
Ronnie Rosal
Jr
16:39
5:29
13
Maxwell Little
Jr
16:51
5:33
24
Chris Carney
Sr
17:19
5:42
30
Bryan Foronda
Jr
17:29
5:45
36
Sean Tennis
Jr
18:18
6:01
54
Juan Paredes
So
18:38
6:08
56
4 Oak Ridge
9-7-6-5-4
Gap: 0:38
84:37
16:55
5:34
116 Dusty Armstron
Sr
16:43
5:30
17
Jake Zeltner
Sr
16:45
5:31
19
Marcos Conde
Sr
16:48
5:32
22
Jordan Hordesky
So
17:00
5:36
26
Zach Thornton
Sr
17:21
5:42
32
Ryan Prestega
Jr
17:36
5:47
41
Evan Baxter
Sr
17:37
5:48
42
5 Pleasant Grove
7-5-4-4-5
Gap: 1:27
84:56
16:59
5:35
118 Caton Avilla
Sr
16:30
5:26
11
Ben Garcia
Jr
16:41
5:29
15
Spencer Cudworth
Jr
16:45
5:31
20
Kyle Kishinef
Sr
17:03
5:37
28
Chase Porter
Sr
17:57
5:54
44
Andrew Mellick
Fr
18:06
5:57
50
Brian Vest
Jr
18:49
6:11
58
6 Modesto
8-6-7-6-6
Gap: 1:16
86:16
17:15
5:41
149 Noah Heese
Sr
16:42
5:30
16
Brandon Williams
Jr
16:43
5:30
18
Donovan Davis
Sr
17:20
5:42
31
Kaleb Hallack
Jr
17:33
5:46
39
Jose Nevarez
Sr
17:58
5:55
45
Alek Pedron
Sr
18:03
5:56
48
Marco Ramirez
Jr
19:00
6:15
61
7 Nevada Union
3-3-5-7-7
Gap: 2:40
87:14
17:27
5:44
165 Garrett Migliozz
Jr
15:59
5:15
3
David French
Sr
16:31
5:26
12
Kael Newton
Sr
17:33
5:46
38
Robert Sekerak
Sr
18:32
6:06
55
Max Arnds
So
18:39
6:08
57
Skylar Cotton
So
19:05
6:17
63
Nathan Aragon
Jr
19:51
6:32
66
8 Sheldon
2-8-8-8-8
Gap: 2:08
87:06
17:25
5:44
178 Abdul Hamid
Jr
15:53
5:13
2
Taylor Mccauley
Jr
17:34
5:47
40
Xavier Gaulman
Jr
17:38
5:48
43
Andrew Caudle
So
18:00
5:55
46
Sean Bradley
Sr
18:01
5:56
47
Zachary Caudle
So
18:17
6:01
53
Jhordy Saucedo
Sr
19:18
6:21
65
9 McClatchy
6-8-9-9-9
Gap: 2:52
90:08
18:02
5:56
215 Carlos Cruz
Jr
16:21
5:23
7
Brandon Yee
Sr
17:29
5:45
35
Pablo Ortiz
Jr
18:05
5:57
49
Jared Stevens
Jr
19:00
6:15
60
Johnny Lam
Jr
19:13
6:19
64
Curtis Yee
Jr
19:58
6:34
67
Justin Kwong
Sr
20:50
6:51
69
10 McNair
10-10-10-10-10
Gap: 1:33
91:54
18:23
6:03
261 Ruben Valle
Sr
17:32
5:46
37
Peter Thach
Jr
18:11
5:59
51
David Rivera
Jr
18:13
6:00
52
Jeremiah Quilanta
So
18:53
6:13
59
Jovani Medina
Jr
19:05
6:17
62
Kevin Martinez
Jr
20:04
6:36
68




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Blake Croft So Davis High 11:14 5:21 1/7 1/15 1/13 11:34
(0:20)
11:34
(0:20)
11:34
(0:20)
Great Job! (LY, LR, PR)
2 Charlie Harris So Davis High 11:19 5:23 2/7 2/15 1/7 12:40
(1:21)
11:49
(0:30)
11:49
(0:30)
Great Job! (LY, LR, PR)
3 Alex Merry So Oak Ridge 11:27 5:27
4 Kyle Hawk So Napa 11:32 5:30
5 Jeffrey Rutledge So McClatchy 11:36 5:31
6 Kyle Faulkner So Franklin (eg) 11:37 5:32
7 Andrew Williams So Modesto 11:37 5:32
8 Dylan Schmerer So Lincoln (s) 11:41 5:34
9 Jesus Prado So Napa 11:53 5:40
10 Chad Vardas Fr Oak Ridge 12:02 5:44
11 Brett Ford So Oak Ridge 12:03 5:44
12 Andres Rivera So Armijo 12:03 5:44
13 Patrick Irwin So Oak Ridge 12:05 5:45
14 Ryan Cook So Armijo 12:06 5:46
15 Scott Yamada So Lincoln (s) 12:07 5:46
16 Kyle Kauffman Fr Oak Ridge 12:10 5:48
17 Samuel Bundenthal So Armijo 12:12 5:49
18 Daniel Gin Fr McClatchy 12:12 5:49
19 Marcus Gallien So Bear Creek 12:13 5:49
20 Armand Bonilla So Chavez 12:17 5:51
21 Blake Faria So Enochs 12:19 5:52
22 Nick Bennett So Lincoln (s) 12:19 5:52
23 Sam Van Nes Fr Modesto 12:21 5:53
24 Bret Mcnamee So Oak Ridge 12:23 5:54
25 Alfred Freeberg So Napa 12:23 5:54
26 Rohan Saini So Armijo 12:24 5:54
27 Mauricio Rodriguez So Armijo 12:24 5:54
28 Armand Sapata So Lincoln (s) 12:25 5:55
29 Mitchell Lee So McClatchy 12:26 5:55
30 Justin McGrew So Davis High 12:26 5:55 3/7 5/15 6/7 12:42
(0:16)
12:42
(0:16)
Great Job! (LR, PR)
31 Rodrigo Murillo So Modesto 12:31 5:58
32 Christopher Buckley So Oak Ridge 12:31 5:58
33 James De La O So Modesto 12:33 5:59
34 Jason Phen Fr Oak Ridge 12:34 5:59
35 Mark Go So Armijo 12:36 6:00
36 Torin Halsted So Davis High 12:38 6:01 4/7 7/15 5/6 12:59
(0:21)
12:59
(0:21)
12:59
(0:21)
Great Job! (LY, LR, PR)
37 Fernando Herrera So Pleasant Grove 12:39 6:01
38 Zachary Moffatt So Davis High 12:41 6:02 5/7 8/15 3/6 13:05
(0:24)
13:05
(0:24)
Great Job! (LR, PR)
39 Owen Oster Fr Napa 12:41 6:02
40 Calvert Balumbu So Lincoln (s) 12:45 6:04
41 Aaron Delucchi So Modesto 12:48 6:06
42 Cameron Remington So Armijo 12:49 6:06
43 Tyler Powell So Davis High 12:51 6:07 6/7 10/15 3/6
44 Abraham Giron So Modesto 12:59 6:11
45 Landon Guzman So Lincoln (s) 13:02 6:12
46 Patrick Callaghan So Napa 13:07 6:15
47 Damien Levitt So Lincoln (s) 13:11 6:17
48 Evan Des Jardins So Nevada Union 13:17 6:20
49 Kian Tanner So Davis High 13:29 6:25 7/7 14/15 4/6 14:03
(0:34)
13:40
(0:11)
Great Job! (LR, PR)
50 Kevin Galvan So Modesto 13:30 6:26
51 Nick Dagan So Napa 13:41 6:31
52 Michael Mcloughlin So Napa 14:10 6:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
2-2-1-1-1
Gap: 0:43
59:47
11:57
5:42
45 Alex Merry
So
11:27
5:27
3
Chad Vardas
Fr
12:02
5:44
8
Brett Ford
So
12:03
5:44
9
Patrick Irwin
So
12:05
5:45
11
Kyle Kauffman
Fr
12:10
5:48
14
Bret Mcnamee
So
12:23
5:54
18
Christop Buckley
So
12:31
5:58
25
2 Armijo
6-5-5-3-2
Gap: 0:21
61:09
12:14
5:49
78 Andres Rivera
So
12:03
5:44
10
Ryan Cook
So
12:06
5:46
12
Samuel Bundenth
So
12:12
5:49
15
Rohan Saini
So
12:24
5:54
20
Mauricio Rodrigue
So
12:24
5:54
21
Mark Go
So
12:36
6:00
27
Cameron Remingto
So
12:49
6:06
33
3 Davis High
1-1-2-2-3
Gap: 1:27
60:18
12:04
5:45
83 Blake Croft
So
11:14
5:21
1
Charlie Harris
So
11:19
5:23
2
Justin McGrew
So
12:26
5:55
23
Torin Halsted
So
12:38
6:01
28
Zachary Moffatt
So
12:41
6:02
29
Tyler Powell
So
12:51
6:07
34
Kian Tanner
So
13:29
6:25
39
Your Team ROCKS! (LR)
4 Lincoln (s)
5-4-4-3-4
Gap: 1:04
61:17
12:15
5:50
88 Dylan Schmerer
So
11:41
5:34
6
Scott Yamada
So
12:07
5:46
13
Nick Bennett
So
12:19
5:52
16
Armand Sapata
So
12:25
5:55
22
Calvert Balumbu
So
12:45
6:04
31
Landon Guzman
So
13:02
6:12
36
Damien Levitt
So
13:11
6:17
38
5 Napa
3-2-3-5-5
Gap: 1:35
61:36
12:19
5:52
97 Kyle Hawk
So
11:32
5:30
4
Jesus Prado
So
11:53
5:40
7
Alfred Freeberg
So
12:23
5:54
19
Owen Oster
Fr
12:41
6:02
30
Patrick Callagha
So
13:07
6:15
37
Nick Dagan
So
13:41
6:31
41
Michael Mcloughl
So
14:10
6:45
42
6 Modesto
4-5-6-6-6
Gap: 1:11
61:50
12:22
5:53
104 Andrew Williams
So
11:37
5:32
5
Sam Van Nes
Fr
12:21
5:53
17
Rodrigo Murillo
So
12:31
5:58
24
James De La O
So
12:33
5:59
26
Aaron Delucchi
So
12:48
6:06
32
Abraham Giron
So
12:59
6:11
35
Kevin Galvan
So
13:30
6:26
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Casiano Aguirre Jr Del Campo 16:41 5:29
2 John Testerman Sr Davis High 16:49 5:32 1/7 6/14 2/10 17:25
(0:36)
17:12
(0:23)
17:12
(0:23)
Great Job! (LY, LR, PR)
3 Josh Rose Sr Del Campo 16:57 5:35
4 Alex Arnheiter Jr Davis High 16:58 5:35 2/7 8/14 2/8 17:25
(0:27)
17:25
(0:27)
Great Job! (LR, PR)
5 Colby Reed Sr Del Campo 17:07 5:38
6 Flavio Medrano Sr Jesuit 17:10 5:39
7 Brett Jolly Jr Del Campo 17:12 5:39
8 Matthew Mayr Jr Davis High 17:14 5:40 3/7 10/14 2/7 18:09
(0:55)
18:09
(0:55)
Great Job! (LR, PR)
9 Ross Walker So Del Campo 17:20 5:42
10 Ben Wilburn So Woodcreek 17:25 5:44
11 Luke Rogers Jr Granite Bay 17:30 5:45
12 Ethan Hall Sr Davis High 17:32 5:46 4/7 11/14 2/6 17:18 18:30
(0:58)
17:18 Great Job! (LR)
13 Andrew Huitt So Jesuit 17:33 5:46
14 Sean Lee Sr Davis High 17:37 5:48 5/7 12/14 2/6 18:42
(1:05)
18:05
(0:28)
18:05
(0:28)
Great Job! (LY, LR, PR)
15 Adam Clarke So Woodcreek 17:45 5:50
16 Weston Holt Jr Granite Bay 17:47 5:51
17 Nick Zortman Jr Woodcreek 17:48 5:51
18 Jeff Ritter Jr Granite Bay 17:50 5:52
19 Jonathan Cluff Sr Rocklin 17:54 5:53
20 Dima Buinievich Sr Del Campo 17:57 5:54
21 Christian Mccaig Jr Modesto 18:00 5:55
22 Adam Prekeges Sr Rocklin 18:01 5:56
23 Owen Weitzel So Woodcreek 18:03 5:56
24 Tanner Leon Jr Jesuit 18:05 5:57
25 Tristan Nortier-tilly Jr Vacaville 18:08 5:58
26 Ryan Azar Jr Jesuit 18:11 5:59
27 Andrew Leung Jr Davis High 18:13 6:00 6/7 13/14 2/6 18:25
(0:12)
18:25
(0:12)
Great Job! (LR, PR)
28 Geoff Leonhardt So Rocklin 18:13 6:00
29 Will Greenwood Jr Granite Bay 18:15 6:00
30 Matt Clement Jr Granite Bay 18:18 6:01
31 Daniel Goold So Woodcreek 18:18 6:01
32 Alejandro Alcazar Jr Modesto 18:19 6:02
33 Andre Gutierrez Jr Modesto 18:25 6:03
34 Caleb Eddy Jr Jesuit 18:34 6:06
35 Andrew Diaz Sr Davis High 18:35 6:07 7/7 14/14 1/4 18:21 18:50
(0:15)
18:21 Great Job! (LR)
36 Colin Pilcher Jr Oak Ridge 18:36 6:07
37 Matt Segarra Sr Del Campo 18:36 6:07
38 Logan Day Jr Jesuit 18:37 6:07
39 Ivan Garcia Sr Buhach Colony 18:42 6:09
40 Hayden Willis Jr Rocklin 18:48 6:11
41 Louis Styer Sr Jesuit 18:50 6:12
42 Jj Adams Sr Rocklin 18:53 6:13
43 Marc Holtsman Sr Rocklin 18:58 6:14
44 Johnathan Montoya So Rocklin 19:00 6:15
45 Jason Seminer Sr Granite Bay 19:10 6:18
46 Pablo Guiot Vial Jr Oak Ridge 19:44 6:29
47 Brad Pickett So Woodcreek 19:54 6:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Campo
1-1-1-1-1
Gap: 0:39
85:17
17:03
5:37
25 Casiano Aguirre
Jr
16:41
5:29
1
Josh Rose
Sr
16:57
5:35
3
Colby Reed
Sr
17:07
5:38
5
Brett Jolly
Jr
17:12
5:39
7
Ross Walker
So
17:20
5:42
9
Dima Buinievi
Sr
17:57
5:54
20
Matt Segarra
Sr
18:36
6:07
32
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:48
86:10
17:14
5:40
40 John Testerma
Sr
16:49
5:32
2
Alex Arnheite
Jr
16:58
5:35
4
Matthew Mayr
Jr
17:14
5:40
8
Ethan Hall
Sr
17:32
5:46
12
Sean Lee
Sr
17:37
5:48
14
Andrew Leung
Jr
18:13
6:00
25
Andrew Diaz
Sr
18:35
6:07
31
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
3 Woodcreek
4-4-3-3-3
Gap: 0:53
89:19
17:52
5:53
93 Ben Wilburn
So
17:25
5:44
10
Adam Clarke
So
17:45
5:50
15
Nick Zortman
Jr
17:48
5:51
17
Owen Weitzel
So
18:03
5:56
22
Daniel Goold
So
18:18
6:01
29
Brad Pickett
So
19:54
6:33
40




4 Jesuit
3-3-3-4-4
Gap: 1:24
89:33
17:55
5:53
96 Flavio Medrano
Sr
17:10
5:39
6
Andrew Huitt
So
17:33
5:46
13
Tanner Leon
Jr
18:05
5:57
23
Ryan Azar
Jr
18:11
5:59
24
Caleb Eddy
Jr
18:34
6:06
30
Logan Day
Jr
18:37
6:07
33
Louis Styer
Sr
18:50
6:12
35
5 Granite Bay
5-5-5-5-5
Gap: 0:48
89:40
17:56
5:54
100 Luke Rogers
Jr
17:30
5:45
11
Weston Holt
Jr
17:47
5:51
16
Jeff Ritter
Jr
17:50
5:52
18
Will Greenwoo
Jr
18:15
6:00
27
Matt Clement
Jr
18:18
6:01
28
Jason Seminer
Sr
19:10
6:18
39




6 Rocklin
6-6-6-6-6
Gap: 0:59
91:49
18:22
6:02
136 Jonathan Cluff
Sr
17:54
5:53
19
Adam Prekeges
Sr
18:01
5:56
21
Geoff Leonhard
So
18:13
6:00
26
Hayden Willis
Jr
18:48
6:11
34
Jj Adams
Sr
18:53
6:13
36
Marc Holtsman
Sr
18:58
6:14
37
Johnatha Montoya
So
19:00
6:15
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kellen Browning Fr Davis High 11:19 5:23 1/8 2/15 1/12 11:32
(0:13)
11:32
(0:13)
Great Job! (LR, PR)
2 Liam Mayr Fr Davis High 11:38 5:32 2/8 4/15 1/8 12:28
(0:50)
12:12
(0:34)
Great Job! (LR, PR)
3 Austin Smith Fr Sheldon 11:46 5:36
4 Lucas Cossette Fr Lincoln (s) 11:50 5:38
5 Joel Giordano Fr Sheldon 12:01 5:43
6 Ethan Brewer Fr Sheldon 12:25 5:55
7 Rydell Donato Fr Bear Creek 12:27 5:56
8 Adam Brooks Fr Bear Creek 12:30 5:57
9 Kunal Patel Fr Lincoln (s) 12:30 5:57
10 Thi Bui Fr Enochs 12:31 5:58
11 Nathan Gutierrez Fr Enochs 12:31 5:58
12 Rudy Bambico Fr Bear Creek 12:36 6:00
13 Winston Tran Fr Davis High 12:36 6:00 3/8 6/15 3/7
14 Michael Keith Fr Enochs 12:37 6:00
15 Ebon Turner Fr Armijo 12:38 6:01
16 Blake Fabian Fr Oak Ridge 12:40 6:02
17 Alec Woodson Fr Armijo 12:42 6:03
18 Aidan Cox Fr Davis High 12:44 6:04 4/8 9/15 1/6 13:21
(0:37)
13:21
(0:37)
Great Job! (LR, PR)
19 Joey Ramirez Jr. Fr Franklin (s) 12:50 6:07
20 Sebastian Gardey Fr Oak Ridge 13:03 6:13
21 Graham Mcallister Fr Modesto 13:04 6:13
22 Gabriel Gonzales Fr Chavez 13:05 6:14
23 David Le Fr Lincoln (s) 13:09 6:16
24 Wiley Wilson Fr Davis High 13:10 6:16 5/8 11/15 1/6 14:22
(1:12)
14:20
(1:10)
Great Job! (LR, PR)
25 Rodrigo Razo Fr Sheldon 13:13 6:18
26 Tanner Martin Fr Oak Ridge 13:15 6:19
27 Timothy Ha Fr Armijo 13:20 6:21
28 Jay Singh Fr Armijo 13:24 6:23
29 Eric Smith Fr Davis High 13:25 6:23 6/8 12/15 1/6 13:50
(0:25)
13:21 Great Job! (LR)
30 Tanner Johnston Fr Davis High 13:25 6:23 7/8 13/15 1/5 13:39
(0:14)
13:24 Great Job! (LR)
31 Eric Soriano Fr Lincoln (s) 13:26 6:24
32 Jacob Comingore Fr Davis High 13:30 6:26 8/8 15/15 1/1 13:56
(0:26)
13:51
(0:21)
Great Job! (LR, PR)
33 Angad Singh Fr Sheldon 13:31 6:26
34 Anthony Drobnick Fr Modesto 13:32 6:27
35 Emiliano Nevarez Fr Lincoln (s) 13:33 6:27
36 Connor Waters Fr Merrill West 13:38 6:30
37 Ej Aban Fr Sheldon 13:38 6:30
38 Eric Wei Fr Lincoln (s) 13:47 6:34
39 Sukhjiwan Singh Fr Sheldon 13:49 6:35
40 Jared Arroyo-garcia Fr Enochs 13:50 6:35
41 Samuel Basilio Fr Kennedy 13:52 6:36
42 Skyler Ataide Fr Armijo 13:52 6:36
43 Fernando Martinez Fr Bear Creek 14:13 6:46
44 Angelo Cabuang Fr Lincoln (s) 14:13 6:46
45 Gavin Reyes Fr Bear Creek 14:30 6:54
46 Stephen Halstead Fr Enochs 14:41 7:00
47 Brandon Pasqual Fr Bear Creek 14:44 7:01
48 Braden Duke Fr Enochs 14:53 7:05
49 Julian Buccat Fr Armijo 15:09 7:13
50 Joseph Ramos Fr Enochs 15:29 7:22
51 Aidan Backus Fr Bear Creek 16:23 7:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-2-1-1
Gap: 1:51
61:27
12:17
5:51
52 Kellen Browning
Fr
11:19
5:23
1
Liam Mayr
Fr
11:38
5:32
2
Winston Tran
Fr
12:36
6:00
13
Aidan Cox
Fr
12:44
6:04
17
Wiley Wilson
Fr
13:10
6:16
19
Eric Smith
Fr
13:25
6:23
23
Tanner Johnston
Fr
13:25
6:23
24
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Sheldon
2-2-1-2-2
Gap: 1:45
62:56
12:35
6:00
60 Austin Smith
Fr
11:46
5:36
3
Joel Giordano
Fr
12:01
5:43
5
Ethan Brewer
Fr
12:25
5:55
6
Rodrigo Razo
Fr
13:13
6:18
20
Angad Singh
Fr
13:31
6:26
26
Ej Aban
Fr
13:38
6:30
28
Sukhjiwa Singh
Fr
13:49
6:35
30
3 Lincoln (s)
3-3-4-3-3
Gap: 1:43
64:28
12:54
6:08
83 Lucas Cossette
Fr
11:50
5:38
4
Kunal Patel
Fr
12:30
5:57
9
David Le
Fr
13:09
6:16
18
Eric Soriano
Fr
13:26
6:24
25
Emiliano Nevarez
Fr
13:33
6:27
27
Eric Wei
Fr
13:47
6:34
29
Angelo Cabuang
Fr
14:13
6:46
34
4 Bear Creek
4-4-3-4-4
Gap: 2:03
66:16
13:15
6:19
95 Rydell Donato
Fr
12:27
5:56
7
Adam Brooks
Fr
12:30
5:57
8
Rudy Bambico
Fr
12:36
6:00
12
Fernando Martinez
Fr
14:13
6:46
33
Gavin Reyes
Fr
14:30
6:54
35
Brandon Pasqual
Fr
14:44
7:01
37
Aidan Backus
Fr
16:23
7:48
41
5 Enochs
5-5-5-5-5
Gap: 2:10
66:10
13:14
6:18
102 Thi Bui
Fr
12:31
5:58
10
Nathan Gutierre
Fr
12:31
5:58
11
Michael Keith
Fr
12:37
6:00
14
Jared Arroyo-g
Fr
13:50
6:35
31
Stephen Halstead
Fr
14:41
7:00
36
Braden Duke
Fr
14:53
7:05
38
Joseph Ramos
Fr
15:29
7:22
40
6 Armijo
6-6-6-6-6
Gap: 1:14
65:56
13:11
6:17
106 Ebon Turner
Fr
12:38
6:01
15
Alec Woodson
Fr
12:42
6:03
16
Timothy Ha
Fr
13:20
6:21
21
Jay Singh
Fr
13:24
6:23
22
Skyler Ataide
Fr
13:52
6:36
32
Julian Buccat
Fr
15:09
7:13
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Kellen Browning, Fr, 11:19, Davis Sr. Davis Sr., 61:27, 52
Fr D2 Daniel Thweatt, Fr, 11:22, River City Elk Grove, 60:41, 31
Fr D3 Logan Taggart, Fr, 11:30, Oakmont Del Oro, 61:52, 45
Fr D4 Michael Stickels, Fr, 12:03, Calaveras Christian Brothers, 63:58, 35
Fr D5 Bryce Duncan, Fr, 13:19, Buckingham Charter , 0:00,
JV D12 Casiano Aguirre, Jr, 16:41, Del Campo Del Campo, 85:17, 25
JV D345 Garrett Jordan, Sr, 17:26, Placer Placer, 89:50, 16
So D1 Blake Croft, So, 11:14, Davis Sr. Oak Ridge, 59:47, 45
So D2 Johnathan Alcantara, So, 11:19, Gregori Gregori, 58:35, 16
So D3 Ethan Reeder, So, 11:35, El Dorado El Dorado, 60:51, 40
So D4 Hunter Hughes, So, 12:02, Golden Sierra Dixon, 63:25, 53
So D5 Jacob Gamboa, So, 15:11, Capital Christian , 0:00,
V D1 Jack Scranton, Sr, 15:50, Davis Sr. Davis Sr., 81:54, 49
V D2 Trent Brendel, Sr, 15:35, Granite Bay Del Campo, 81:06, 48
V D3 Tyler Sickler, Sr, 15:44, Will C. Wood Placer, 82:45, 65
V D4 Steven Grolle, Jr, 16:05, Sonora Dixon, 86:44, 67
V D5 Matt Spring, Jr, 16:54, Tioga Sierra Ridge Academy, 93:42, 41

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Camille Boudreaux, So, 13:07, St Francis (sac) Davis Sr., 67:35, 29
F/S D2 Muna Alhamad, So, 13:10, Folsom Folsom, 69:12, 32
F/S D3 Maddy Kringel, Fr, 13:26, Del Oro Del Oro, 69:49, 26
F/S D4 Aubrey Smith, Fr, 14:01, West Campus Escalon, 75:14, 38
F/S D5 Becca Schafer, Fr, 16:57, Buckingham Charter , 0:00,
JV D12 Pooja Tripathi, Jr, 20:07, Davis Sr. St Francis (sac), 106:38, 27
JV D345 Colleen Wheeler, So, 21:09, Del Oro Del Oro, 110:03, 16
V D1 Fiona O'keeffe, Fr, 18:08, Davis Sr. St Francis (sac), 93:33, 23
V D2 Maggie Bell, Fr, 17:45, Granite Bay Bella Vista, 98:15, 45
V D3 Madeleine Ankhelyi, Sr, 17:44, Vista Del Lago Del Oro, 98:36, 45
V D4 Mikayla Florez, Jr, 19:03, Riverbank Amador, 105:41, 91
V D5 Mary De Aquino, So, 20:54, Sacramento Waldorf Vacaville Christian, 116:36, 37