Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/09

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley feldkamp Fr F/S 14:10 6:45 2.1 3/48 2/7 2/7 1/6 14:26
(0:16,1.9)
14:26
(0:16,1.9)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Autumn Edgar So F/S 14:36 6:57 2.1 8/48 4/7 4/7 1/6 14:52
(0:16,1.7)
14:52
(0:16,1.7)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Camille Andre Fr F/S 15:24 7:20 2.1 21/48 5/7 5/7 1/6 14:55 14:55
Dominique Terry So F/S 16:33 7:53 2.1 45/48 7/7 7/7 3/4 17:25
(0:52,5.0)
17:25
(0:52,5.0)
You ROCK! (LR, PR)
Jessica Terry Fr F/S 14:20 6:50 2.1 7/48 3/7 3/7 1/6 15:17
(0:57,6.3)
14:47
(0:27,3.1)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Jocelyn Schmidt Fr F/S 15:38 7:27 2.1 27/48 6/7 6/7 1/6 15:47
(0:09,0.9)
15:34 You ROCK! (LR)
Rachel Lacey So F/S 13:50 6:35 2.1 2/48 1/7 1/7 2/14 14:17
(0:27,3.1)
14:16
(0:26,3.1)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
F/S 1st 5 1/6 72:20
1:34
2.1 6:53 6:35 7:20 29 6:53 73:47
(1:27,2.0)
73:47
(1:27,2.0%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Rachel Lacey (1), Ashley feldkamp (2), Jessica Terry (4), Autumn Edgar (5), Camille Andre (17)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kellie Schmitt Fr CASA ROBLE 13:18 6:20
2 Rachel Lacey So Bella Vista 13:50 6:35 1/7 1/7 2/14 14:17
(0:27)
14:16
(0:26)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
3 Ashley feldkamp Fr Bella Vista 14:10 6:45 2/7 2/7 1/6 14:26
(0:16)
14:26
(0:16)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
4 Sydney Garrett Fr LAGUNA CREEK 14:14 6:47
5 Jenna Fontes So PITMAN 14:16 6:48
6 Alla Nazarenko So CORDOVA 14:18 6:49
7 Jessica Terry Fr Bella Vista 14:20 6:50 3/7 3/7 1/6 15:17
(0:57)
14:47
(0:27)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
8 Autumn Edgar So Bella Vista 14:36 6:57 4/7 4/7 1/6 14:52
(0:16)
14:52
(0:16)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
9 Jaime Allen So ELK GROVE 14:37 6:58
10 Morgan Renshaw So PITMAN 14:46 7:02
11 Kadie Jacobsen Fr BUHACH COLONY 14:50 7:04
12 Justine Capoot So WILL C. WOOD 14:51 7:04
13 Kendra Patterson Fr WILL C. WOOD 14:53 7:05
14 Erin Gove So WILL C. WOOD 14:54 7:06
15 Emily Willer Fr BUHACH COLONY 14:57 7:07
16 Alexa Olvera So BUHACH COLONY 15:16 7:16
17 Sekani Kobelt Fr ELK GROVE 15:18 7:17
18 Victoria Mckenzie Fr ELK GROVE 15:19 7:18
19 Holly Mcalister Fr YUBA CITY 15:20 7:18
20 Natori Burgess So ELK GROVE 15:22 7:19
21 Camille Andre Fr Bella Vista 15:24 7:20 5/7 5/7 1/6 14:55 14:55
22 Sierra Fernandez So WILL C. WOOD 15:24 7:20
23 Alex Sharpe So BENICIA 15:25 7:20
24 Brit Husmann So ROCKLIN 15:29 7:22
25 Brianna Perez Fr ATWATER 15:35 7:25
26 Missy Wilson So BENICIA 15:36 7:26
27 Jocelyn Schmidt Fr Bella Vista 15:38 7:27 6/7 6/7 1/6 15:47
(0:09)
15:34 You ROCK! (LR)
28 Jasmine Ray So BENICIA 15:40 7:28
29 Jordan Garcia Fr PITMAN 15:41 7:28
30 Sarah Leary Fr STAGG 15:47 7:31
31 Yvonne Silva So BUHACH COLONY 15:48 7:31
32 Katelyn Gilstrap So PITMAN 15:49 7:32
33 Kerstin Smith Fr BUHACH COLONY 15:51 7:33
34 Kirsten Barnhart Fr ELK GROVE 15:54 7:34
35 Ridgely Provencal So ST FRANCIS 15:56 7:35
36 Katelynn Elliott So WILL C. WOOD 15:59 7:37
37 Jordan Hish Fr WILL C. WOOD 16:07 7:40
38 Remington George Fr WILL C. WOOD 16:11 7:42
39 Isabel Lawrence So BUHACH COLONY 16:13 7:43
40 Marina Marquez Fr PITMAN 16:14 7:44
41 Sarahy Cisneros Fr BUHACH COLONY 16:16 7:45
42 Jami Ford Fr PITMAN 16:23 7:48
43 Sarah Guinon Fr BENICIA 16:24 7:49
44 Andrea Atkins So BENICIA 16:30 7:51
45 Dominique Terry So Bella Vista 16:33 7:53 7/7 7/7 3/4 17:25
(0:52)
17:25
(0:52)
You ROCK! (LR, PR)
46 Hanah Antoo Fr BENICIA 16:55 8:03
47 Tina Ortiz So ELK GROVE 18:16 8:42
48 Alison Harris Fr BENICIA 18:42 8:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 1:34
72:20
14:28
6:53
29 Rachel Lacey
So
13:50
6:35
1
Ashley feldkamp
Fr
14:10
6:45
2
Jessica Terry
Fr
14:20
6:50
4
Autumn Edgar
So
14:36
6:57
5
Camille Andre
Fr
15:24
7:20
17
Jocelyn Schmidt
Fr
15:38
7:27
21
Dominique Terry
So
16:33
7:53
37
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 WILL C. WOOD
5-3-2-2-2
Gap: 1:08
76:01
15:12
7:14
76 Justine Capoot
So
14:51
7:04
9
Kendra Patterson
Fr
14:53
7:05
10
Erin Gove
So
14:54
7:06
11
Sierra Fernandez
So
15:24
7:20
18
Katelynn Elliott
So
15:59
7:37
28
Jordan Hish
Fr
16:07
7:40
29
Remington George
Fr
16:11
7:42
30
3 ELK GROVE
3-4-5-3-3
Gap: 1:17
76:30
15:18
7:17
78 Jaime Allen
So
14:37
6:58
6
Sekani Kobelt
Fr
15:18
7:17
14
Victoria Mckenzie
Fr
15:19
7:18
15
Natori Burgess
So
15:22
7:19
16
Kirsten Barnhart
Fr
15:54
7:34
27
Tina Ortiz
So
18:16
8:42
39




4 BUHACH COLONY
4-4-3-4-4
Gap: 1:01
76:42
15:20
7:18
83 Kadie Jacobsen
Fr
14:50
7:04
8
Emily Willer
Fr
14:57
7:07
12
Alexa Olvera
So
15:16
7:16
13
Yvonne Silva
So
15:48
7:31
24
Kerstin Smith
Fr
15:51
7:33
26
Isabel Lawrence
So
16:13
7:43
31
Sarahy Cisneros
Fr
16:16
7:45
33
5 PITMAN
2-2-3-5-5
Gap: 1:58
76:46
15:21
7:19
90 Jenna Fontes
So
14:16
6:48
3
Morgan Renshaw
So
14:46
7:02
7
Jordan Garcia
Fr
15:41
7:28
23
Katelyn Gilstrap
So
15:49
7:32
25
Marina Marquez
Fr
16:14
7:44
32
Jami Ford
Fr
16:23
7:48
34




6 BENICIA
6-6-6-6-6
Gap: 1:05
79:35
15:55
7:35
132 Alex Sharpe
So
15:25
7:20
19
Missy Wilson
So
15:36
7:26
20
Jasmine Ray
So
15:40
7:28
22
Sarah Guinon
Fr
16:24
7:49
35
Andrea Atkins
So
16:30
7:51
36
Hanah Antoo
Fr
16:55
8:03
38
Alison Harris
Fr
18:42
8:54
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Laurel Darragh, Fr, 14:00, DAVIS SR. DAVIS SR., 71:24, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:18, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:20, 29
F/S D3 Taylor Schairer, Fr, 14:08, DEL ORO DEL ORO, 73:26, 20
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 14:53, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 80:14, 53
F/S D5 Julia Lippert, So, 16:52, JIM ELLIOT CHRI n/a
JV D12 Erin Matranga, Jr, 20:18, ST FRANCIS ST FRANCIS, 110:45, 31
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 22:30, DEL ORO DEL ORO, 117:48, 26
V D1 Hayley Scott, Sr, 19:02, OAK RIDGE OAK RIDGE, 98:53, 38
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:11, OAKMONT WOODCREEK, 102:37, 61
V D3 Emma Freeman, Jr, 19:13, DEL ORO DEL ORO, 101:23, 45
V D4 Breanne Mitchell, Jr, 19:56, BEAR RIVER BRET HARTE, 109:33, 52
V D5 Eleah Miner, So, 23:02, VICTORY CHRISTI VICTORY CHRISTI, 128:39, 15

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:45, TRACY OAK RIDGE, 60:56, 19
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:44, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:52, 27
Fr D3 Justin Giardino, Fr, 12:46, DIXON DEL ORO, 67:39, 36
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:30, HUGHSON HUGHSON, 67:14, 18
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:14, VICTORY CHRISTI n/a
JV D12 Jonah Bryan, Jr, 17:34, DEL CAMPO DAVIS SR., 91:15, 41
JV D345 Cameron Brown, So, 18:37, PLACER DEL ORO, 97:44, 25
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:30, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:52, 26
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:31, BELLA VISTA BELLA VISTA, 61:05, 51
So D3 Cory Gutierrez, So, 12:11, UNION MINE EL DORADO, 65:03, 42
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:14, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:48, 42
So D5 Alexander Lappas, So, 13:56, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 75:21, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:40, NAPA DAVIS SR., 82:06, 22
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:16, DEL CAMPO DEL CAMPO, 84:44, 71
V D3 Chris Kigar, Jr, 16:00, EL CAMINO PLACER, 87:00, 46
V D4 Matt Airola, Sr, 16:38, BRET HARTE BRET HARTE, 89:43, 65
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:59, BIG VALLEY CHRI SACRAMENTO COUN, 101:01, 56