Bella Vista Results from the Wildfire Invitational at Foresthill HS on 10/6/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aaron Li So JV 20:53 6:44 3.1 29/110 5/12 12/19 3/9
Andrew Lane So JV 22:06 7:08 3.1 55/110 9/12 16/19 2/6
Andrew Payne Sr JV 20:41 6:40 3.1 21/110 4/12 11/19 3/10 20:37
Austin Parks Jr JV 22:35 7:17 3.1 65/110 10/12 17/19 2/6
Bryan Albor Jr V 18:57 6:07 3.1 13/50 1/7 1/19 5/8 19:23
(0:26,2.3)
You ROCK! (SBP, DPR)
Connor Yep So JV 25:39 8:16 3.1 90/110 12/12 19/19 3/4
Dylan Born Fr Fr 16:11 8:06 2 44/47 6/6 6/6 4/4 17:39
(1:28,8.3)
You ROCK! (DPR)
Ethan Henning So V 19:56 6:26 3.1 28/50 6/7 6/19 3/6
Evan Hymas So JV 20:19 6:33 3.1 17/110 2/12 9/19 4/16
Gary Howard Jr JV 21:18 6:52 3.1 39/110 6/12 13/19 3/7
Holden Thibideau Jr V 19:07 6:10 3.1 16/50 2/7 2/19 4/8
Jacob Kopitske Sr JV 20:17 6:33 3.1 16/110 1/12 8/19 5/16 You ROCK! (SBP)
Jacob Norton So V 19:09 6:11 3.1 17/50 3/7 3/19 3/8
James Brennan Sr JV 22:02 7:06 3.1 52/110 8/12 15/19 2/7 22:20
(0:18,1.4)
You ROCK! (DPR)
Keith Campbell Jr JV 21:42 7:00 3.1 49/110 7/12 14/19 2/7 You ROCK! (SBP)
Kevin Sunzeri So V 20:05 6:29 3.1 29/50 7/7 7/19 2/5
Matteo Persiani Fr Fr 11:15 5:38 2 2/47 1/6 1/6 2/8 11:31
(0:16,2.3)
You ROCK! (DPR)
Michael Kopitske Fr Fr 13:13 6:37 2 27/47 4/6 4/6 4/4 13:18
(0:05,0.6)
You ROCK! (DPR)
Nicholas Kopitske Sr V 19:19 6:14 3.1 20/50 4/7 4/19 4/7 20:04
(0:45,3.8)
You ROCK! (DPR)
Parsa Ahmadi So JV 22:48 7:21 3.1 69/110 11/12 18/19 3/4
Samuel Blankenburg Fr Fr 13:17 6:39 2 28/47 5/6 5/6 3/4 13:03
Sean Bradford Sr V 19:19 6:14 3.1 21/50 5/7 5/19 2/7 19:02 You ROCK! (SBP)
Tony Gudkov Fr Fr 12:11 6:06 2 9/47 3/6 3/6 2/6 12:19
(0:08,1.1)
You ROCK! (DPR)
William Lorence So JV 20:20 6:34 3.1 18/110 3/12 10/19 3/13
Zander Nevin Fr Fr 11:51 5:56 2 5/47 2/6 2/6 2/7 11:42
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/7 95:51
0:22
3.1 6:11 6:07 6:14 87 5:38 Bryan Albor (13), Holden Thibideau (16), Jacob Norton (17), Nicholas Kopitske (20), Sean Bradford (21)
JV 1st 5 3/9 102:30
0:36
3.1 6:37 6:33 6:44 100 6:06 Jacob Kopitske (16), Evan Hymas (17), William Lorence (18), Andrew Payne (21), Aaron Li (28)
JV 2nd 5 2/6 109:43
1:17
3.1 7:05 6:52 7:17 58 6:37 Gary Howard (8), Keith Campbell (9), James Brennan (11), Andrew Lane (12), Austin Parks (18)
Fr 1st 5 2/4 61:47
2:02
2 6:11 5:38 6:39 59 5:54 Matteo Persiani (2), Zander Nevin (5), Tony Gudkov (9), Michael Kopitske (21), Samuel Blankenburg (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brayden McLaughlin Sr Del Oro 16:13 5:14
2 Bryan Stafford Jr Del Oro 17:24 5:37
3 Hiago Torres Jr Bishop Manogue 17:34 5:40
4 Joey Davis Sr Bishop Manogue 17:45 5:44
5 Tate Sutter Jr Del Oro 17:48 5:45
6 Garret LaPlante So Del Oro 17:53 5:46
7 Andre Carey Sr Del Oro 17:56 5:47
8 Ryan Petzing So Bishop Manogue 17:57 5:47
9 Riley Navarro So Bishop Manogue 18:29 5:58
10 Keegan Grimaldi So Antelope 18:40 6:01
11 Ben Lubiens Jr Del Oro 18:43 6:02
12 Mugita Kurosaki Jr Kennedy (Sacramento) 18:56 6:06
13 Bryan Albor Jr Bella Vista 18:57 6:07 1/7 1/19 5/8 You ROCK! (SBP)
14 Sean Mahoney So Oakmont 19:00 6:08
15 Dylan Jones So Oakmont 19:04 6:09
16 Holden Thibideau Jr Bella Vista 19:07 6:10 2/7 2/19 4/8
17 Jacob Norton So Bella Vista 19:09 6:11 3/7 3/19 3/8
18 Sam Cambra Sr Oakmont 19:11 6:11
19 Alex Chan Fr Oakmont 19:15 6:13
20 Nicholas Kopitske Sr Bella Vista 19:19 6:14 4/7 4/19 4/7
21 Sean Bradford Sr Bella Vista 19:19 6:14 5/7 5/19 2/7 You ROCK! (SBP)
22 Alex Zasso Jr Oakmont 19:31 6:18
23 Murice Walker So Kennedy (Sacramento) 19:33 6:18
24 Maksim Tsakke Jr Antelope 19:45 6:22
25 Michael Cassidy So Oakmont 19:49 6:24
26 Alex Neiman Sr Del Oro 19:53 6:25
27 Kyle Do So Antelope 19:55 6:25
28 Ethan Henning So Bella Vista 19:56 6:26 6/7 6/19 3/6
29 Kevin Sunzeri So Bella Vista 20:05 6:29 7/7 7/19 2/5
30 Alfonso Navarro Sr Kennedy (Sacramento) 20:13 6:31
31 Derek Dunn Jr Antelope 20:15 6:32
32 Daniel Garland So Kennedy (Sacramento) 20:22 6:34
33 Michael Rock Jr Kennedy (Sacramento) 20:26 6:35
34 Anthony Macias Jr Antelope 20:33 6:38
35 Andrew Maksimovich So Antelope 20:35 6:38
36 Mateo Sinogui So Chavez 20:38 6:39
37 Tyler Wakabayashi So Kennedy (Sacramento) 20:59 6:46
38 Julian Jimenez Jr Chavez 21:04 6:48
39 Daniel Sinogui Sr Chavez 21:20 6:53
40 Kieran Mohan Fr Kennedy (Sacramento) 21:20 6:53
41 Nathan Cator Jr Sierra Academy of Expeditionary Learning 21:26 6:55
42 Eduardo Garcia Jr Chavez 21:52 7:03
43 Joshua Banes So Bishop Manogue 22:04 7:07
44 London Wallis Jr Sierra Academy of Expeditionary Learning 22:59 7:25
45 Ray Holcomb Jr Sierra Academy of Expeditionary Learning 23:32 7:35
46 Bryan Guzman So Chavez 23:50 7:41
47 Cristian Santos So Chavez 25:07 8:06
48 Jeffrey Ear Jr Chavez 25:27 8:13
49 Drake Ramstead Sr Chavez 27:25 8:51
50 Korey Norton Jr Antelope 27:29 8:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Oro
1-1-1-1-1
Gap: 1:43
87:14
17:27
5:38
21 Brayden McLaughlin
Sr
16:13
5:14
1
Bryan Stafford
Jr
17:24
5:37
2
Tate Sutter
Jr
17:48
5:45
5
Garret LaPlante
So
17:53
5:46
6
Andre Carey
Sr
17:56
5:47
7
Ben Lubiens
Jr
18:43
6:02
11
Alex Neiman
Sr
19:53
6:25
26
2 Bishop Manogue
2-2-2-2-2
Gap: 4:30
93:49
18:46
6:03
66 Hiago Torres
Jr
17:34
5:40
3
Joey Davis
Sr
17:45
5:44
4
Ryan Petzing
So
17:57
5:47
8
Riley Navarro
So
18:29
5:58
9
Joshua Banes
So
22:04
7:07
42








3 Bella Vista
5-3-3-3-3
Gap: 0:22
95:51
19:10
6:11
87 Bryan Albor
Jr
18:57
6:07
13
Holden Thibideau
Jr
19:07
6:10
16
Jacob Norton
So
19:09
6:11
17
Nicholas Kopitske
Sr
19:19
6:14
20
Sean Bradford
Sr
19:19
6:14
21
Ethan Henning
So
19:56
6:26
28
Kevin Sunzeri
So
20:05
6:29
29
4 Oakmont
6-3-4-3-4
Gap: 0:31
96:01
19:12
6:12
88 Sean Mahoney
So
19:00
6:08
14
Dylan Jones
So
19:04
6:09
15
Sam Cambra
Sr
19:11
6:11
18
Alex Chan
Fr
19:15
6:13
19
Alex Zasso
Jr
19:31
6:18
22
Michael Cassidy
So
19:49
6:24
25




5 Antelope
3-5-5-5-5
Gap: 1:53
99:08
19:50
6:24
126 Keegan Grimaldi
So
18:40
6:01
10
Maksim Tsakke
Jr
19:45
6:22
24
Kyle Do
So
19:55
6:25
27
Derek Dunn
Jr
20:15
6:32
31
Anthony Macias
Jr
20:33
6:38
34
Andrew Maksimovich
So
20:35
6:38
35
Korey Norton
Jr
27:29
8:52
46
6 Kennedy (Sacramento)
4-6-6-6-6
Gap: 1:30
99:30
19:54
6:25
130 Mugita Kurosaki
Jr
18:56
6:06
12
Murice Walker
So
19:33
6:18
23
Alfonso Navarro
Sr
20:13
6:31
30
Daniel Garland
So
20:22
6:34
32
Michael Rock
Jr
20:26
6:35
33
Tyler Wakabayashi
So
20:59
6:46
37
Kieran Mohan
Fr
21:20
6:53
40
7 Chavez
7-7-7-7-7
Gap: 3:12
108:44
21:45
7:01
197 Mateo Sinogui
So
20:38
6:39
36
Julian Jimenez
Jr
21:04
6:48
38
Daniel Sinogui
Sr
21:20
6:53
39
Eduardo Garcia
Jr
21:52
7:03
41
Bryan Guzman
So
23:50
7:41
43
Cristian Santos
So
25:07
8:06
44
Jeffrey Ear
Jr
25:27
8:13
45
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ryan Suchomel So Del Oro 18:28 5:57
2 Jared Gode Fr Del Oro 18:28 5:57
3 Dylan Meskowsky So Del Oro 18:34 5:59
4 Eric Huitt Jr Jesuit 18:40 6:01
5 Michael Gamette So Jesuit 18:57 6:07
6 Lukas Crawford So Jesuit 19:06 6:10
7 Luke Lacey Jr Del Oro 19:06 6:10
8 Ryan Rush Jr Jesuit 19:16 6:13
9 Raghav Vasudevan Fr Liberty Ranch 19:18 6:14
10 Jack Stokes So Christian Brothers 19:22 6:15
11 Alec Mlikotin Sr Jesuit 19:39 6:20
12 connor Daly Jr Del Oro 19:52 6:25
13 Eddie Sahyoun So Del Oro 19:56 6:26
14 Nick Lacey Jr Del Oro 19:58 6:26
15 Sean Nietschke Fr Liberty Ranch 20:16 6:32
16 Jacob Kopitske Sr Bella Vista 20:17 6:33 1/12 8/19 5/16 You ROCK! (SBP)
17 Evan Hymas So Bella Vista 20:19 6:33 2/12 9/19 4/16
18 William Lorence So Bella Vista 20:20 6:34 3/12 10/19 3/13
19 Adam Davies So Oakmont 20:23 6:35
20 Isaac Lima Sr Liberty Ranch 20:34 6:38
21 Andrew Payne Sr Bella Vista 20:41 6:40 4/12 11/19 3/10
22 Jeremy Austin So Antelope 20:41 6:40
23 James White Sr Christian Brothers 20:41 6:40
24 Ryan Calugay Sr Oakmont 20:42 6:41
25 Lucas Procopio So Del Oro 20:42 6:41
26 Arjun Deol Sr Jesuit 20:49 6:43
27 John Bonini So Christian Brothers 20:50 6:43
28 Stephen Wilcox Jr Oakmont 20:52 6:44
29 Aaron Li So Bella Vista 20:53 6:44 5/12 12/19 3/9
30 Ryan Price So Christian Brothers 20:53 6:44
31 Kyle Jackson So Woodland Christian 20:56 6:45
32 Caleb Axtell So Del Oro 20:57 6:45
33 Charles Ardoin Jr Del Oro 20:57 6:45
34 Lucas Ng Sr Oakmont 20:59 6:46
35 Mark Duncan So Christian Brothers 21:01 6:47
36 Gavin Milani So Antelope 21:04 6:48
37 Aidan Kaneski So Del Oro 21:12 6:50
38 Gabe Lewis Jr Del Oro 21:12 6:50
39 Gary Howard Jr Bella Vista 21:18 6:52 6/12 13/19 3/7
40 Jesse Wadelton Fr Union Mine 21:29 6:56
41 Ryan Franklin So Liberty Ranch 21:30 6:56
42 Hayden Holmes Fr Buckingham Charter Magnet 21:30 6:56
43 Spencer Birkes Fr Liberty Ranch 21:31 6:56
44 Elijah McCalister Sr Buckingham Charter Magnet 21:33 6:57
45 Matthew Guemmer Jr Oakmont 21:37 6:58
46 Suhkpreet Aulakh So Antelope 21:37 6:58
47 Nathan Yoakum So Union Mine 21:37 6:58
48 Collin Friedman Fr El Camino (Sacramento) 21:40 6:59
49 Keith Campbell Jr Bella Vista 21:42 7:00 7/12 14/19 2/7 You ROCK! (SBP)
50 Tate Stormes So Liberty Ranch 21:42 7:00
51 Mike DiGiordano So Antelope 21:50 7:03
52 James Brennan Sr Bella Vista 22:02 7:06 8/12 15/19 2/7
53 Ben Berggren So Buckingham Charter Magnet 22:05 7:07
54 Victor Necoechea So Pioneer 22:05 7:07
55 Andrew Lane So Bella Vista 22:06 7:08 9/12 16/19 2/6
56 Jack O'Brien So Christian Brothers 22:06 7:08
57 Michael Adkins So Rio Linda 22:09 7:09
58 Desmond Greer So Christian Brothers 22:11 7:09
59 Ben Church So Del Oro 22:13 7:10
60 Oscar Pineda Gomez Fr Buckingham Charter Magnet 22:19 7:12
61 Mercer Monroe Jr Oakmont 22:26 7:14
62 Jack Greenway So Sierra Academy of Expeditionary Learning 22:27 7:15
63 Dylan Tibon Jr Christian Brothers 22:32 7:16
64 Garrett Wong So Christian Brothers 22:33 7:16
65 Austin Parks Jr Bella Vista 22:35 7:17 10/12 17/19 2/6
66 Shane Kasbergen So Christian Brothers 22:43 7:20
67 Blake Adolphson So Christian Brothers 22:46 7:21
68 Daniel Pelayo Jr Buckingham Charter Magnet 22:47 7:21
69 Parsa Ahmadi So Bella Vista 22:48 7:21 11/12 18/19 3/4
70 Rick Foster So Woodland Christian 22:50 7:22
71 Isaac Gonzalez Jr Liberty Ranch 22:58 7:25
72 Noah Peters So El Camino (Sacramento) 23:07 7:27
73 Mark Fedchuck Sr Kennedy (Sacramento) 23:12 7:29
74 Aaron Knight So El Camino (Sacramento) 23:12 7:29
75 George Sicner So Jesuit 23:12 7:29
76 Josh Alder So Del Oro 23:14 7:30
77 Elijah Gonzalez Fr Liberty Ranch 23:30 7:35
78 Jake Rybarczyk Sr El Camino (Sacramento) 23:31 7:35
79 Ian Acfalle Jr Buckingham Charter Magnet 23:33 7:36
80 Jorge Dominguez Jr Foothill (Sacramento) 23:34 7:36
81 Nicholas Wong So Kennedy (Sacramento) 23:36 7:37
82 Timothy Corcoran Fr Liberty Ranch 23:43 7:39
83 Dylan Madden So Del Oro 23:49 7:41
84 Conner Lazaro So Oakmont 23:52 7:42
85 Samuel Sheehan So Pioneer 24:22 7:52
86 Michael Lovejoy So Woodland Christian 24:31 7:55
87 Benji VanLienden Fr Woodland Christian 24:32 7:55
88 Blake Rogers So Liberty Ranch 24:54 8:02
89 Carter Schmidt So Christian Brothers 24:57 8:03
90 Connor Yep So Bella Vista 25:39 8:16 12/12 19/19 3/4
91 Sean Cheathan Jr Buckingham Charter Magnet 25:40 8:17
92 Samuel Worcester So Antelope 25:46 8:19
93 David Cook Sr Christian Brothers 25:49 8:20
94 Marcos Hadley So Pioneer 25:55 8:22
95 Shane Clark Jr Buckingham Charter Magnet 26:02 8:24
96 Nathan Servantez Jr Rio Linda 26:03 8:24
97 Cole Ceremony Fr Liberty Ranch 26:20 8:30
98 Davis Tran So Oakmont 26:53 8:40
99 Connor Gillespie Jr Jesuit 27:05 8:44
100 David Sommer So Union Mine 27:23 8:50
101 Mason Smith Sr Liberty Ranch 27:29 8:52
102 Mark Carnall So Sierra Academy of Expeditionary Learning 27:33 8:53
103 Gabriel Olalde Jr Oakmont 27:51 8:59
104 Jonathon Parker Jr Foothill (Sacramento) 28:17 9:07
105 Joseph Tanihana Jr Oakmont 28:36 9:14
106 Rishi Vinayak So Foothill (Sacramento) 29:11 9:25
107 Britton Isaacson So El Camino (Sacramento) 29:21 9:28
108 Mason Hall Jr Buckingham Charter Magnet 30:44 9:55
109 Logan Cappock Fr Buckingham Charter Magnet 31:32 10:10
110 Evan Brousseau Sr Christian Brothers 40:36 13:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Oro
1-1-1-1-1
Gap: 1:24
94:28
18:54
6:06
25 Ryan Suchomel
So
18:28
5:57
1
Jared Gode
Fr
18:28
5:57
2
Dylan Meskowsky
So
18:34
5:59
3
Luke Lacey
Jr
19:06
6:10
7
connor Daly
Jr
19:52
6:25
12
Eddie Sahyoun
So
19:56
6:26
13
Nick Lacey
Jr
19:58
6:26
14
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:59
95:38
19:08
6:10
34 Eric Huitt
Jr
18:40
6:01
4
Michael Gamette
So
18:57
6:07
5
Lukas Crawford
So
19:06
6:10
6
Ryan Rush
Jr
19:16
6:13
8
Alec Mlikotin
Sr
19:39
6:20
11
Arjun Deol
Sr
20:49
6:43
25
George Sicner
So
23:12
7:29
53
3 Bella Vista
5-4-4-3-3
Gap: 0:36
102:30
20:30
6:37
100 Jacob Kopitske
Sr
20:17
6:33
16
Evan Hymas
So
20:19
6:33
17
William Lorence
So
20:20
6:34
18
Andrew Payne
Sr
20:41
6:40
21
Aaron Li
So
20:53
6:44
28
Gary Howard
Jr
21:18
6:52
33
Keith Campbell
Jr
21:42
7:00
41
4 Liberty Ranch
3-3-3-4-4
Gap: 2:13
103:09
20:38
6:39
114 Raghav Vasudevan
Fr
19:18
6:14
9
Sean Nietschke
Fr
20:16
6:32
15
Isaac Lima
Sr
20:34
6:38
20
Ryan Franklin
So
21:30
6:56
34
Spencer Birkes
Fr
21:31
6:56
36
Tate Stormes
So
21:42
7:00
42
Isaac Gonzalez
Jr
22:58
7:25
50
5 Christian Brothers
4-4-5-5-5
Gap: 1:39
102:47
20:33
6:38
119 Jack Stokes
So
19:22
6:15
10
James White
Sr
20:41
6:40
23
John Bonini
So
20:50
6:43
26
Ryan Price
So
20:53
6:44
29
Mark Duncan
So
21:01
6:47
31
Jack O'Brien
So
22:06
7:08
45
Desmond Greer
So
22:11
7:09
46
6 Oakmont
6-6-6-6-6
Gap: 1:14
104:33
20:55
6:45
138 Adam Davies
So
20:23
6:35
19
Ryan Calugay
Sr
20:42
6:41
24
Stephen Wilcox
Jr
20:52
6:44
27
Lucas Ng
Sr
20:59
6:46
30
Matthew Guemmer
Jr
21:37
6:58
38
Mercer Monroe
Jr
22:26
7:14
48
Conner Lazaro
So
23:52
7:42
56
7 Antelope
7-7-7-7-7
Gap: 5:05
110:58
22:12
7:10
194 Jeremy Austin
So
20:41
6:40
22
Gavin Milani
So
21:04
6:48
32
Suhkpreet Aulakh
So
21:37
6:58
39
Mike DiGiordano
So
21:50
7:03
43
Samuel Worcester
So
25:46
8:19
58








8 Buckingham Charter Magnet
8-8-8-8-8
Gap: 1:17
110:14
22:03
7:07
212 Hayden Holmes
Fr
21:30
6:56
35
Elijah McCalister
Sr
21:33
6:57
37
Ben Berggren
So
22:05
7:07
44
Oscar Pineda Gomez
Fr
22:19
7:12
47
Daniel Pelayo
Jr
22:47
7:21
49
Ian Acfalle
Jr
23:33
7:36
55
Sean Cheathan
Jr
25:40
8:17
57
9 El Camino (Sacramento)
9-9-9-9-9
Gap: 7:41
120:51
24:10
7:48
256 Collin Friedman
Fr
21:40
6:59
40
Noah Peters
So
23:07
7:27
51
Aaron Knight
So
23:12
7:29
52
Jake Rybarczyk
Sr
23:31
7:35
54
Britton Isaacson
So
29:21
9:28
59








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Oro
1-1-1-1-1
Gap: 1:01
102:30
20:30
6:37
15 Eddie Sahyoun
So
19:56
6:26
1
Nick Lacey
Jr
19:58
6:26
2
Lucas Procopio
So
20:42
6:41
3
Caleb Axtell
So
20:57
6:45
4
Charles Ardoin
Jr
20:57
6:45
5
Aidan Kaneski
So
21:12
6:50
6
Gabe Lewis
Jr
21:12
6:50
7
2 Bella Vista
2-2-2-2-2
Gap: 1:17
109:43
21:57
7:05
58 Gary Howard
Jr
21:18
6:52
8
Keith Campbell
Jr
21:42
7:00
9
James Brennan
Sr
22:02
7:06
11
Andrew Lane
So
22:06
7:08
12
Austin Parks
Jr
22:35
7:17
18
Parsa Ahmadi
So
22:48
7:21
21
Connor Yep
So
25:39
8:16
29
3 Christian Brothers
4-3-3-3-3
Gap: 0:37
112:05
22:25
7:14
79 Jack O'Brien
So
22:06
7:08
13
Desmond Greer
So
22:11
7:09
14
Dylan Tibon
Jr
22:32
7:16
16
Garrett Wong
So
22:33
7:16
17
Shane Kasbergen
So
22:43
7:20
19
Blake Adolphson
So
22:46
7:21
20
Carter Schmidt
So
24:57
8:03
28
4 Liberty Ranch
3-4-4-4-4
Gap: 3:12
116:47
23:21
7:32
107 Tate Stormes
So
21:42
7:00
10
Isaac Gonzalez
Jr
22:58
7:25
22
Elijah Gonzalez
Fr
23:30
7:35
23
Timothy Corcoran
Fr
23:43
7:39
25
Blake Rogers
So
24:54
8:02
27
Cole Ceremony
Fr
26:20
8:30
32
Mason Smith
Sr
27:29
8:52
34
5 Oakmont
5-5-5-5-5
Gap: 6:10
129:38
25:56
8:22
145 Mercer Monroe
Jr
22:26
7:14
15
Conner Lazaro
So
23:52
7:42
26
Davis Tran
So
26:53
8:40
33
Gabriel Olalde
Jr
27:51
8:59
35
Joseph Tanihana
Jr
28:36
9:14
36








6 Buckingham Charter Magnet
6-6-6-6-6
Gap: 7:59
137:31
27:30
8:52
160 Ian Acfalle
Jr
23:33
7:36
24
Sean Cheathan
Jr
25:40
8:17
30
Shane Clark
Jr
26:02
8:24
31
Mason Hall
Jr
30:44
9:55
37
Logan Cappock
Fr
31:32
10:10
38








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Julian Curiale Fr Jesuit 11:14 5:37
2 Matteo Persiani Fr Bella Vista 11:15 5:38 1/6 1/6 2/8
3 Diego Levenfeld Fr Jesuit 11:32 5:46
4 Sami Bateman Fr Christian Brothers 11:46 5:53
5 Zander Nevin Fr Bella Vista 11:51 5:56 2/6 2/6 2/7
6 Tomas Penner Fr Jesuit 11:51 5:56
7 Michael Petilla Fr Christian Brothers 11:59 6:00
8 Giovanni Sloppye Fr Jesuit 12:04 6:02
9 Tony Gudkov Fr Bella Vista 12:11 6:06 3/6 3/6 2/6
10 Ryan Anderson Fr Jesuit 12:18 6:09
11 Jack Ericson Fr Jesuit 12:19 6:09
12 Jackson Richards Fr Antelope 12:20 6:10
13 Andrew McDonald Fr Jesuit 12:20 6:10
14 Graham Neiman Fr Del Oro 12:25 6:13
15 Joe Moyer Fr Del Oro 12:25 6:13
16 Marty Cowan Fr Oakmont 12:28 6:14
17 Ivan Rossouw Fr Del Oro 12:33 6:17
18 Owen Szillinsky Fr Del Oro 12:34 6:17
19 Christian Hyde Fr Jesuit 12:35 6:18
20 Miles Tibon Fr Christian Brothers 12:44 6:22
21 John Lindroos Fr Jesuit 12:55 6:28
22 Peter Ghelfi Fr Christian Brothers 12:55 6:28
23 James Alder Fr Del Oro 12:55 6:28
24 Nick Ferguson Fr Jesuit 12:57 6:29
25 Ryan McNeil Fr Jesuit 13:02 6:31
26 Matt Alder Fr Del Oro 13:11 6:36
27 Michael Kopitske Fr Bella Vista 13:13 6:37 4/6 4/6 4/4
28 Samuel Blankenburg Fr Bella Vista 13:17 6:39 5/6 5/6 3/4
29 William Paulo Fr Jesuit 13:17 6:39
30 Roanin Krieger Fr Jesuit 13:22 6:41
31 Devin Pettit Fr Jesuit 13:23 6:42
32 Eliot Pickering Pick Fr Jesuit 13:41 6:51
33 Emiliano Villanueva Fr Rio Linda 13:45 6:53
34 Peyton Schlott Fr Oakmont 13:49 6:55
35 Cole Houshel Fr Jesuit 13:54 6:57
36 Caden Woo Fr Del Oro 14:21 7:11
37 William Hadley Fr Union Mine 15:02 7:31
38 Preston Thompson Fr Antelope 15:09 7:35
39 Tommy Contreras Fr Jesuit 15:09 7:35
40 Liam Rygg Fr Oakmont 15:34 7:47
41 Nicholas Gustafson Fr Christian Brothers 15:50 7:55
42 Tate Manasero Fr Antelope 15:51 7:56
43 Aiden Prouty Fr Christian Brothers 15:57 7:59
44 Dylan Born Fr Bella Vista 16:11 8:06 6/6 6/6 4/4
45 Nick Venegas Fr Jesuit 16:35 8:18
46 Michael Sicner Fr Jesuit 17:41 8:51
47 Dylan Christensen Fr Rio Linda 22:07 11:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:04
58:59
11:48
5:54
28 Julian Curiale
Fr
11:14
5:37
1
Diego Levenfeld
Fr
11:32
5:46
3
Tomas Penner
Fr
11:51
5:56
6
Giovanni Sloppye
Fr
12:04
6:02
8
Ryan Anderson
Fr
12:18
6:09
10
Jack Ericson
Fr
12:19
6:09
11
Andrew McDonald
Fr
12:20
6:10
12
2 Bella Vista
2-2-2-2-2
Gap: 2:02
61:47
12:21
6:11
59 Matteo Persiani
Fr
11:15
5:38
2
Zander Nevin
Fr
11:51
5:56
5
Tony Gudkov
Fr
12:11
6:06
9
Michael Kopitske
Fr
13:13
6:37
21
Samuel Blankenburg
Fr
13:17
6:39
22
Dylan Born
Fr
16:11
8:06
26




3 Christian Brothers
3-3-3-3-3
Gap: 4:04
65:14
13:03
6:31
70 Sami Bateman
Fr
11:46
5:53
4
Michael Petilla
Fr
11:59
6:00
7
Miles Tibon
Fr
12:44
6:22
17
Peter Ghelfi
Fr
12:55
6:28
18
Nicholas Gustafson
Fr
15:50
7:55
24
Aiden Prouty
Fr
15:57
7:59
25




4 Del Oro
4-4-4-4-4
Gap: 0:30
62:52
12:34
6:17
77 Graham Neiman
Fr
12:25
6:13
13
Joe Moyer
Fr
12:25
6:13
14
Ivan Rossouw
Fr
12:33
6:17
15
Owen Szillinsky
Fr
12:34
6:17
16
James Alder
Fr
12:55
6:28
19
Matt Alder
Fr
13:11
6:36
20
Caden Woo
Fr
14:21
7:11
23
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.