Jesuit Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/07

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ainsworth, Derek Fr Fr 12:42 6:03 2.1 10/43 5/9 10/16 1/5 12:28 12:28
Brown-Piniz, Justin Fr Fr 12:45 6:04 2.1 11/43 6/9 11/16 1/5 You ROCK! (SBP)
Brown-Piniz, Tj Fr V 17:38 5:48 3.04 35/64 6/7 6/14 2/8 You ROCK! (SBP)
Chapman, Colin Jr JV 17:42 5:49 3.04 3/47 1/7 8/14 2/12 17:43
(0:01,0.1)
17:43
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR)
Csicsery, Nick Jr JV 20:21 6:42 3.04 39/47 7/7 14/14 2/4 21:24
(1:03,4.9)
21:24
(1:03,4.9)
You ROCK! (LR, PR)
Daniels, Preston Fr Fr 12:04 5:45 2.1 2/43 1/9 1/16 2/12 12:04
(0:00,0.0)
12:04
(0:00,0.0)
You ROCK! (LR, PR)
Diaz, Danny So So 12:04 5:45 2.1 3/43 1/7 1/16 3/14 11:41 12:21
(0:17,2.3)
11:41 You ROCK! (LR)
Diaz, Willie Jr JV 17:55 5:54 3.04 4/47 2/7 9/14 2/8 18:10
(0:15,1.4)
18:10
(0:15,1.4)
You ROCK! (LR, PR)
Dougherty, Ian Sr JV 20:15 6:40 3.04 37/47 6/7 13/14 3/5 19:22 21:08
(0:53,4.2)
19:21 You ROCK! (LR)
Ferguson, Adam Fr Fr 12:31 5:58 2.1 8/43 3/9 6/16 1/5 12:56
(0:25,3.2)
12:56
(0:25,3.2)
You ROCK! (LR, PR)
Filice, Willy So So 12:38 6:01 2.1 12/43 5/7 8/16 1/5
Formanek, Blake Jr JV 19:29 6:25 3.04 24/47 5/7 12/14 2/5 19:25 19:25
Frame, Eric So So 13:16 6:19 2.1 28/43 7/7 13/16 1/4 12:46 12:58 12:46
Frazier, Nathan Sr JV 18:51 6:12 3.04 15/47 4/7 11/14 1/6 17:47 18:58
(0:07,0.6)
17:47 You ROCK! (LR)
Garcia, Emilio Jr V 16:49 5:32 3.04 10/64 2/7 2/14 4/10 17:13
(0:24,2.3)
17:08
(0:19,1.8)
17:08
(0:19,1.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Hansen, Perry So So 12:22 5:53 2.1 9/43 3/7 4/16 1/5 12:11 12:12 12:00
Hartman, Robby Fr Fr 13:42 6:31 2.1 29/43 9/9 16/16 1/1 13:30 13:04
Kelly-Strong, Adam So V 17:22 5:43 3.04 23/64 5/7 5/14 2/8 17:20 17:20
Lackner, Kyle Sr V 16:19 5:22 3.04 1/64 1/7 1/14 1/15 16:49
(0:30,3.0)
16:32
(0:13,1.3)
16:32
(0:13,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Leon, Robert Jr V 17:40 5:49 3.04 38/64 7/7 7/14 1/6 17:32 17:32
Lobo, Justin So So 12:34 5:59 2.1 10/43 4/7 7/16 1/5 12:27 12:21 12:21
Misono, Colton Fr Fr 12:25 5:55 2.1 6/43 2/9 5/16 2/7 12:12 12:12
Piccone, Gio Sr V 17:13 5:40 3.04 19/64 3/7 3/14 3/9 18:42
(1:29,7.9)
17:21
(0:08,0.8)
17:21
(0:08,0.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Ransbury, Shane Fr Fr 13:19 6:20 2.1 20/43 7/9 14/16 1/2 13:36
(0:17,2.1)
13:36
(0:17,2.1)
You ROCK! (LR, PR)
Ricca, John Fr Fr 13:25 6:23 2.1 23/43 8/9 15/16 1/1 13:35
(0:10,1.2)
13:35
(0:10,1.2)
You ROCK! (LR, PR)
Sommers, Michael Jr V 17:17 5:41 3.04 21/64 4/7 4/14 3/8 17:35
(0:18,1.7)
17:35
(0:18,1.7)
You ROCK! (LR, PR)
Stroud, Henry So So 12:14 5:50 2.1 7/43 2/7 3/16 1/5 11:25 12:16
(0:02,0.3)
11:25 You ROCK! (LR)
Verke, Jeremy Fr Fr 12:40 6:02 2.1 9/43 4/9 9/16 1/5 12:49
(0:09,1.2)
12:47
(0:07,1.0)
You ROCK! (LR, PR)
Wilson, Samuel So So 13:04 6:13 2.1 23/43 6/7 12/16 1/5 12:05 12:39 12:05
Yee, Bryce Jr JV 18:00 5:55 3.04 5/47 3/7 10/14 1/7 18:35
(0:35,3.1)
18:35
(0:35,3.1)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/8 85:00
1:03
3.04 5:36 5:22 5:43 74 5:33 84:09 85:26
(0:26,0.5)
84:09 Your Team ROCKS! (LR) Kyle Lackner (1), Emilio Garcia (10), Gio Piccone (19), Michael Sommers (21), Adam Kelly-Strong (23)
So 1st 5 1/5 61:52
0:34
2.1 5:54 5:45 6:01 25 5:54 56:56 56:56 54:03 Danny Diaz (2), Henry Stroud (4), Perry Hansen (5), Justin Lobo (6), Willy Filice (8)
JV 1st 5 1/5 91:57
1:47
3.04 6:03 5:49 6:25 36 6:03 90:37 90:37 89:42 Colin Chapman (1), Willie Diaz (2), Bryce Yee (3), Nathan Frazier (13), Blake Formanek (17)
Fr 1st 5 1/5 62:22
0:38
2.1 5:56 5:45 6:03 31 5:56 58:59 63:07
(0:45,1.2)
53:29 Your Team ROCKS! (LR) Preston Daniels (2), Colton Misono (5), Adam Ferguson (7), Jeremy Verke (8), Derek Ainsworth (9)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kyle Lackner Sr Jesuit 16:19 5:22 1/7 1/14 1/15 16:49
(0:30)
16:32
(0:13)
16:32
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Matt Petersen Jr DAVIS SR. 16:23 5:23
3 Kurt Ruegg So NAPA 16:27 5:25
4 Marty Pyeatt Sr MODESTO 16:30 5:26
5 Chris Haworth Jr KENNEDY 16:35 5:27
6 Kenny Durell Sr DAVIS SR. 16:40 5:29
7 Brandon Waddell Sr SHELDON 16:42 5:30
8 Matt Maldonado Jr MODESTO 16:43 5:30
9 Mitchel Milligan Sr SHELDON 16:46 5:31
10 Emilio Garcia Jr Jesuit 16:49 5:32 2/7 2/14 4/10 17:13
(0:24)
17:08
(0:19)
17:08
(0:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
11 Corey Coates So DAVIS SR. 16:55 5:34
12 Spencer Christy Sr SHELDON 16:58 5:35
13 Anthony Mallory Sr GOLDEN VALLEY 17:04 5:37
14 Victor Mancilla Sr GOLDEN VALLEY 17:07 5:38
15 Drew Petersen Jr DAVIS SR. 17:08 5:38
16 Roberto Rosas So GRACE DAVIS 17:10 5:39
17 Ronald Bruce Sr GRACE DAVIS 17:11 5:39
18 Mark Johnson Sr SHELDON 17:12 5:39
19 Gio Piccone Sr Jesuit 17:13 5:40 3/7 3/14 3/9 18:42
(1:29)
17:21
(0:08)
17:21
(0:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
20 Owen Deming Jr MODESTO 17:15 5:40
21 Michael Sommers Jr Jesuit 17:17 5:41 4/7 4/14 3/8 17:35
(0:18)
17:35
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
22 Dillon Shaw So DAVIS SR. 17:18 5:41
23 Adam Kelly-Strong So Jesuit 17:22 5:43 5/7 5/14 2/8 17:20 17:20
24 James Sconyers Jr SHELDON 17:24 5:43
25 Ron Ringler Sr FOLSOM 17:27 5:44
26 Josh Evans Jr GALT 17:29 5:45
27 Kyle Edwards Jr FRANKLIN (EG) 17:30 5:45
28 Daniel Nickerson So FOLSOM 17:31 5:46
29 Trevor Halsted Fr DAVIS SR. 17:32 5:46
30 Arturo Arriaga Jr GALT 17:32 5:46
31 Willie Metz Sr KENNEDY 17:33 5:46
32 Steven Thompson Sr GRACE DAVIS 17:34 5:47
33 Clayton Daly Jr FOLSOM 17:36 5:47
34 Rafael Leyva Sr KENNEDY 17:37 5:48
35 Tj Brown-Piniz Fr Jesuit 17:38 5:48 6/7 6/14 2/8 You ROCK! (SBP)
36 Andrew Deck Jr VINTAGE 17:39 5:48
37 Chriss Grimble Fr KENNEDY 17:40 5:49
38 Robert Leon Jr Jesuit 17:40 5:49 7/7 7/14 1/6 17:32 17:32
39 Nic Heese Jr MODESTO 17:42 5:49
40 Kevin Yamamoto Sr LAGUNA CREEK 17:43 5:50
41 Victor Vieyra Sr GRACE DAVIS 17:47 5:51
42 Andrew Serpa Jr MODESTO 17:49 5:52
43 Grayson Hough So DAVIS SR. 17:50 5:52
44 Juan Martinez Sr GOLDEN VALLEY 17:51 5:52
45 Adrian Garcia Sr GOLDEN VALLEY 17:52 5:53
46 Ted Doshier Jr NAPA 17:55 5:54
47 David Kelly So MODESTO 17:56 5:54
48 Alejand Hernandez Sr MODESTO 17:57 5:54
49 Kyle Ward So GRACE DAVIS 17:58 5:55
50 Liem Nguyen Jr SHELDON 18:00 5:55
51 Max Wu Jr BEYER 18:10 5:59
52 Chris Izquierdo Jr GRACE DAVIS 18:16 6:01
53 Sanjay Gajiwala Sr NAPA 18:18 6:01
54 Hector Orozco Sr GOLDEN VALLEY 18:19 6:02
55 Anthony Natera Sr TOKAY 18:22 6:03
56 Mario Toro Sr GRACE DAVIS 18:22 6:03
57 Matthew Lewis Sr NAPA 18:23 6:03
58 Daniel Mancilla Sr GOLDEN VALLEY 18:30 6:05
59 Michael Rains Jr KENNEDY 18:33 6:06
60 Marcus Leaks Jr KENNEDY 18:39 6:08
61 Dakota Salazar Sr NAPA 18:53 6:13
62 Gerardo Dominguez Jr KENNEDY 19:02 6:16
63 Nate Hayward Sr GOLDEN VALLEY 19:04 6:16
64 Marco Delaroche Jr NAPA 20:01 6:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DAVIS SR.
2-1-1-1-1
Gap: 0:55
84:24
16:53
5:33
56 Matt Petersen
Jr
16:23
5:23
2
Kenny Durell
Sr
16:40
5:29
6
Corey Coates
So
16:55
5:34
11
Drew Petersen
Jr
17:08
5:38
15
Dillon Shaw
So
17:18
5:41
22








2 SHELDON
6-4-2-2-2
Gap: 0:42
85:02
17:00
5:36
70 Brandon Waddell
Sr
16:42
5:30
7
Mitchel Milligan
Sr
16:46
5:31
9
Spencer Christy
Sr
16:58
5:35
12
Mark Johnson
Sr
17:12
5:39
18
James Sconyers
Jr
17:24
5:43
24








3 Jesuit
1-2-3-3-3
Gap: 1:03
85:00
17:00
5:36
74 Kyle Lackner
Sr
16:19
5:22
1
Emilio Garcia
Jr
16:49
5:32
10
Gio Piccone
Sr
17:13
5:40
19
Michael Sommers
Jr
17:17
5:41
21
Adam Kelly-St
So
17:22
5:43
23








Your Team ROCKS! (LR)
4 MODESTO
4-3-4-4-4
Gap: 1:19
85:59
17:12
5:39
98 Marty Pyeatt
Sr
16:30
5:26
4
Matt Maldonad
Jr
16:43
5:30
8
Owen Deming
Jr
17:15
5:40
20
Nic Heese
Jr
17:42
5:49
32
Andrew Serpa
Jr
17:49
5:52
34








5 GRACE DAVIS
8-7-6-6-5
Gap: 0:48
87:40
17:32
5:46
134 Roberto Rosas
So
17:10
5:39
16
Ronald Bruce
Sr
17:11
5:39
17
Steven Thompson
Sr
17:34
5:47
27
Victor Vieyra
Sr
17:47
5:51
33
Kyle Ward
So
17:58
5:55
41








6 KENNEDY
5-6-5-5-6
Gap: 1:58
87:58
17:36
5:47
138 Chris Haworth
Jr
16:35
5:27
5
Willie Metz
Sr
17:33
5:46
26
Rafael Leyva
Sr
17:37
5:48
28
Chriss Grimble
Fr
17:40
5:49
30
Michael Rains
Jr
18:33
6:06
49








7 GOLDEN VALLEY
7-5-7-7-7
Gap: 1:15
88:13
17:39
5:48
145 Anthony Mallory
Sr
17:04
5:37
13
Victor Mancilla
Sr
17:07
5:38
14
Juan Martinez
Sr
17:51
5:52
36
Adrian Garcia
Sr
17:52
5:53
37
Hector Orozco
Sr
18:19
6:02
45








8 NAPA
3-8-8-8-8
Gap: 2:26
89:56
17:59
5:55
183 Kurt Ruegg
So
16:27
5:25
3
Ted Doshier
Jr
17:55
5:54
38
Sanjay Gajiwala
Sr
18:18
6:01
44
Matthew Lewis
Sr
18:23
6:03
47
Dakota Salazar
Sr
18:53
6:13
51








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Flavio Castro So LOS BANOS 11:54 5:40
2 Javier Brambila So JOHANSEN 11:58 5:42
3 Danny Diaz So Jesuit 12:04 5:45 1/7 1/16 3/14 11:41 12:21
(0:17)
11:41 You ROCK! (LR)
4 Jesse Lara So GRACE DAVIS 12:07 5:46
5 Patrick Redford So MCCLATCHY 12:08 5:47
6 Dard Hunter So DAVIS SR. 12:09 5:47
7 Henry Stroud So Jesuit 12:14 5:50 2/7 3/16 1/5 11:25 12:16
(0:02)
11:25 You ROCK! (LR)
8 James Avent So ARMIJO 12:18 5:51
9 Perry Hansen So Jesuit 12:22 5:53 3/7 4/16 1/5 12:11 12:12 12:00
10 Justin Lobo So Jesuit 12:34 5:59 4/7 7/16 1/5 12:27 12:21 12:21
11 Sean Gomes Fr BEYER 12:37 6:00
12 Willy Filice So Jesuit 12:38 6:01 5/7 8/16 1/5
13 Andrew Wu So BEYER 12:39 6:01
14 Gavin Baker So BEYER 12:40 6:02
15 Hans Faye So DAVIS SR. 12:44 6:04
16 Charqui Saunders So BURBANK 12:46 6:05
17 Austin Metz Fr KENNEDY 12:49 6:06
18 Joseph Ala'chapell So KENNEDY 12:56 6:10
19 Luke Morgan So FRANKLIN (EG) 12:57 6:10
20 Ronak Patel So LINCOLN (S) 12:58 6:10
21 Evan Gillogley So KENNEDY 12:59 6:11
22 Roger Sandoval Fr LOS BANOS 13:01 6:12
23 Samuel Wilson So Jesuit 13:04 6:13 6/7 12/16 1/5 12:05 12:39 12:05
24 Jasen Lee Fr KENNEDY 13:06 6:14
25 Matt Pallotta So BEYER 13:07 6:15
26 Harbir Dhillon So LODI 13:10 6:16
27 Judah Andrist Fr LOS BANOS 13:14 6:18
28 Eric Frame So Jesuit 13:16 6:19 7/7 13/16 1/4 12:46 12:58 12:46
29 Bryan Soto So DAVIS SR. 13:19 6:20
30 Matt Freitag So GALT 13:20 6:21
31 An Nguyen So BEYER 13:25 6:23
32 Jose Torres So LOS BANOS 13:33 6:27
33 Tyler Gee So KENNEDY 14:39 6:59
34 Nathani Ng Fr KENNEDY 13:42 6:31
35 George Correa So LOS BANOS 13:50 6:35
36 Shayne Neumann So LOS BANOS 13:57 6:39
37 Luke Baxter So DAVIS SR. 14:01 6:40
38 Jaime Velasquez So LOS BANOS 14:06 6:43
39 Sterlin Melcher So DAVIS SR. 14:13 6:46
40 Joe Tauser So DAVIS SR. 14:34 6:56
41 Jesse Simons So DAVIS SR. 14:37 6:58
42 Armando Castillo Fr BEYER 14:49 7:03
43 Aaron Sumler Fr KENNEDY 15:17 7:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-1-1-1-1
Gap: 0:34
61:52
12:22
5:54
25 Danny Diaz
So
12:04
5:45
2
Henry Stroud
So
12:14
5:50
4
Perry Hansen
So
12:22
5:53
5
Justin Lobo
So
12:34
5:59
6
Willy Filice
So
12:38
6:01
8








2 BEYER
4-3-2-2-2
Gap: 0:48
64:28
12:54
6:08
66 Sean Gomes
Fr
12:37
6:00
7
Andrew Wu
So
12:39
6:01
9
Gavin Baker
So
12:40
6:02
10
Matt Pallotta
So
13:07
6:15
18
An Nguyen
So
13:25
6:23
22








3 KENNEDY
5-5-5-3-3
Gap: 1:50
66:29
13:18
6:20
80 Austin Metz
Fr
12:49
6:06
12
Joseph Ala'chap
So
12:56
6:10
13
Evan Gillogle
So
12:59
6:11
14
Jasen Lee
Fr
13:06
6:14
17
Tyler Gee
So
14:39
6:59
24








4 LOS BANOS
1-3-3-4-4
Gap: 1:56
65:32
13:06
6:14
84 Flavio Castro
So
11:54
5:40
1
Roger Sandoval
Fr
13:01
6:12
15
Judah Andrist
Fr
13:14
6:18
19
Jose Torres
So
13:33
6:27
23
George Correa
So
13:50
6:35
26








5 DAVIS SR.
3-2-3-5-5
Gap: 2:04
66:26
13:17
6:20
93 Dard Hunter
So
12:09
5:47
3
Hans Faye
So
12:44
6:04
11
Bryan Soto
So
13:19
6:20
21
Luke Baxter
So
14:01
6:40
28
Sterlin Melcher
So
14:13
6:46
30








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jeroen Keukenkamp Fr OAK RIDGE 17:29 5:45
2 Sean McNamee Jr OAK RIDGE 17:41 5:49
3 Colin Chapman Jr Jesuit 17:42 5:49 1/7 8/14 2/12 17:43
(0:01)
17:43
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
4 Willie Diaz Jr Jesuit 17:55 5:54 2/7 9/14 2/8 18:10
(0:15)
18:10
(0:15)
You ROCK! (LR, PR)
5 Bryce Yee Jr Jesuit 18:00 5:55 3/7 10/14 1/7 18:35
(0:35)
18:35
(0:35)
You ROCK! (LR, PR)
6 David Milligan Sr SHELDON 18:15 6:00
7 Will Vance Jr SHELDON 18:17 6:01
8 Navjit Dullet Jr MODESTO 18:19 6:02
9 Tyler Freday Jr SHELDON 18:28 6:04
10 Jonatho Kelly Sr DAVIS SR. 18:29 6:05
11 Shawn Taylor Jr GRANITE BAY 18:32 6:06
12 Tyler Wilken Sr DAVIS SR. 18:36 6:07
13 Brenal Singh Jr MODESTO 18:42 6:09
14 Bui Ben Jr MODESTO 18:44 6:10
15 Nathan Frazier Sr Jesuit 18:51 6:12 4/7 11/14 1/6 17:47 18:58
(0:07)
17:47 You ROCK! (LR)
16 Ryan Smith Sr WOODCREEK 18:59 6:15
17 Josh Heredia Sr MODESTO 19:08 6:18
18 Daniel Rossman Jr OAK RIDGE 19:09 6:18
19 Brian Couchman Jr MODESTO 19:11 6:19
20 Alfred Soria Sr NAPA 19:11 6:19
21 Luke Fraser Jr VACAVILLE 19:16 6:20
22 Josh Bardet Jr GRANITE BAY 19:17 6:21
23 Jade Vigil Sr GRACE DAVIS 19:24 6:23
24 Blake Formanek Jr Jesuit 19:29 6:25 5/7 12/14 2/5 19:25 19:25
25 Tony Arredondo Jr GOLDEN VALLEY 19:32 6:26
26 Ronnie Moun Jr MODESTO 19:37 6:27
27 Alvin Chan So SHELDON 19:38 6:28
28 Steven Mullery Jr SHELDON 19:42 6:29
29 Ben Buddingh Jr DAVIS SR. 19:43 6:29
30 Cody Larue Jr DAVIS SR. 19:44 6:29
31 Adam Ruggerio Sr NAPA 19:47 6:30
32 Jose Bernabe Jr GOLDEN VALLEY 19:57 6:34
33 Oliver Layco Jr SHELDON 19:57 6:34
34 Conor Fitzpatrick Jr NAPA 20:00 6:35
35 Keenan Lorenzato Jr DAVIS SR. 20:01 6:35
36 Nick Anderson Jr GRANITE BAY 20:12 6:39
37 Ian Dougherty Sr Jesuit 20:15 6:40 6/7 13/14 3/5 19:22 21:08
(0:53)
19:21 You ROCK! (LR)
38 Matt King Sr SHELDON 20:16 6:40
39 Nick Csicsery Jr Jesuit 20:21 6:42 7/7 14/14 2/4 21:24
(1:03)
21:24
(1:03)
You ROCK! (LR, PR)
40 Andrew Rivera Sr MODESTO 20:21 6:42
41 Steven Pozzi Sr GRANITE BAY 20:22 6:42
42 Alex Manter Jr NAPA 20:24 6:43
43 Lee Tilford Jr GRANITE BAY 20:27 6:44
44 Patrick Cruse So FOLSOM 20:32 6:45
45 Keevan Harding Jr GRANITE BAY 20:44 6:49
46 Bren Winbrock Jr DAVIS SR. 20:52 6:52
47 Colin McNally Jr DAVIS SR. 21:07 6:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:47
91:57
18:23
6:03
36 Colin Chapman
Jr
17:42
5:49
1
Willie Diaz
Jr
17:55
5:54
2
Bryce Yee
Jr
18:00
5:55
3
Nathan Frazier
Sr
18:51
6:12
13
Blake Formanek
Jr
19:29
6:25
17








2 SHELDON
2-2-2-2-2
Gap: 1:27
94:20
18:52
6:12
55 David Milligan
Sr
18:15
6:00
4
Will Vance
Jr
18:17
6:01
5
Tyler Freday
Jr
18:28
6:04
7
Alvin Chan
So
19:38
6:28
19
Steven Mullery
Jr
19:42
6:29
20








3 MODESTO
3-3-3-3-3
Gap: 0:52
94:04
18:49
6:11
58 Navjit Dullet
Jr
18:19
6:02
6
Brenal Singh
Jr
18:42
6:09
11
Bui Ben
Jr
18:44
6:10
12
Josh Heredia
Sr
19:08
6:18
14
Brian Couchman
Jr
19:11
6:19
15








4 DAVIS SR.
4-4-4-4-4
Gap: 1:32
96:33
19:19
6:21
85 Jonatho Kelly
Sr
18:29
6:05
8
Tyler Wilken
Sr
18:36
6:07
10
Ben Buddingh
Jr
19:43
6:29
21
Cody Larue
Jr
19:44
6:29
22
Keenan Lorenzat
Jr
20:01
6:35
24








5 GRANITE BAY
5-5-5-5-5
Gap: 1:55
98:50
19:46
6:30
111 Shawn Taylor
Jr
18:32
6:06
9
Josh Bardet
Jr
19:17
6:21
16
Nick Anderson
Jr
20:12
6:39
25
Steven Pozzi
Sr
20:22
6:42
30
Lee Tilford
Jr
20:27
6:44
31








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Philip Satow Fr SHELDON 11:55 5:40
2 Preston Daniels Fr Jesuit 12:04 5:45 1/9 1/16 2/12 12:04
(0:00)
12:04
(0:00)
You ROCK! (LR, PR)
3 Kabir Jensen Fr DAVIS SR. 12:17 5:51
4 Matt Limneos Fr ARMIJO 12:20 5:52
5 Zac Zeidman Fr SHELDON 12:23 5:54
6 Colton Misono Fr Jesuit 12:25 5:55 2/9 5/16 2/7 12:12 12:12
7 Jamasen Rodriguez Fr MODESTO 12:27 5:56
8 Adam Ferguson Fr Jesuit 12:31 5:58 3/9 6/16 1/5 12:56
(0:25)
12:56
(0:25)
You ROCK! (LR, PR)
9 Jeremy Verke Fr Jesuit 12:40 6:02 4/9 9/16 1/5 12:49
(0:09)
12:47
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
10 Derek Ainsworth Fr Jesuit 12:42 6:03 5/9 10/16 1/5 12:28 12:28
11 Justin Brown-Piniz Fr Jesuit 12:45 6:04 6/9 11/16 1/5 You ROCK! (SBP)
12 Devin Duaime Fr LINCOLN (S) 12:48 6:06
13 Andrew Musca Fr MODESTO 12:57 6:10
14 Kyle Sharp Fr MODESTO 13:01 6:12
15 Matthew Kinkle Fr DAVIS SR. 13:11 6:17
16 Brady Bickham Fr VINTAGE 13:14 6:18
17 Jacoby Remington Fr MODESTO 13:16 6:19
18 Rusman Purewal Fr GOLDEN VALLEY 13:17 6:20
19 Sam Asher Fr NEVADA UNION 13:18 6:20
20 Shane Ransbury Fr Jesuit 13:19 6:20 7/9 14/16 1/2 13:36
(0:17)
13:36
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
21 Benjami Kaiser Fr MODESTO 13:21 6:21
22 Austin Blake Fr GALT 13:23 6:22
23 John Ricca Fr Jesuit 13:25 6:23 8/9 15/16 1/1 13:35
(0:10)
13:35
(0:10)
You ROCK! (LR, PR)
24 Ian Whittaker Fr SHELDON 13:26 6:24
25 Balraj Bhathal Fr SHELDON 13:27 6:24
26 Kevin Valone Fr FRANKLIN (EG) 13:30 6:26
27 Dylan Pecchinino Fr LINCOLN (S) 13:38 6:30
28 Nick Gonzales Fr LINCOLN (S) 13:40 6:30
29 Robby Hartman Fr Jesuit 13:42 6:31 9/9 16/16 1/1 13:30 13:04
30 Quyet Phan Fr SHELDON 13:43 6:32
31 Matt Oliver Fr LINCOLN (S) 13:44 6:32
32 Alex Hatcher Fr TURLOCK 13:46 6:33
33 Nick Talley Fr LINCOLN (S) 13:46 6:33
34 Garrett Stone Fr SHELDON 13:49 6:35
35 Nico Coleman Fr TURLOCK 13:51 6:36
36 Hayden Barret Fr ARMIJO 13:53 6:37
37 Toshi Smallwood Fr DAVIS SR. 13:54 6:37
38 Matthew Wall Fr DAVIS SR. 13:55 6:38
39 Alex Piasecki Fr LINCOLN (S) 14:00 6:40
40 Kenny Thorn Fr SHELDON 14:02 6:41
41 Nicolas Higuera Fr DAVIS SR. 14:08 6:44
42 Dominic Cipponeri Fr MODESTO 14:46 7:02
43 Greg Jorgensen Fr DAVIS SR. 14:54 7:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-2-1-1-1
Gap: 0:38
62:22
12:28
5:56
31 Preston Daniels
Fr
12:04
5:45
2
Colton Misono
Fr
12:25
5:55
5
Adam Ferguson
Fr
12:31
5:58
7
Jeremy Verke
Fr
12:40
6:02
8
Derek Ainswort
Fr
12:42
6:03
9








Your Team ROCKS! (LR)
2 MODESTO
4-4-3-3-2
Gap: 0:54
65:02
13:00
6:12
63 Jamasen Rodrigue
Fr
12:27
5:56
6
Andrew Musca
Fr
12:57
6:10
12
Kyle Sharp
Fr
13:01
6:12
13
Jacoby Remingto
Fr
13:16
6:19
15
Benjami Kaiser
Fr
13:21
6:21
17








3 SHELDON
1-1-2-2-3
Gap: 1:48
64:54
12:59
6:11
64 Philip Satow
Fr
11:55
5:40
1
Zac Zeidman
Fr
12:23
5:54
4
Ian Whittake
Fr
13:26
6:24
18
Balraj Bhathal
Fr
13:27
6:24
19
Quyet Phan
Fr
13:43
6:32
22








4 LINCOLN (S)
5-5-5-5-4
Gap: 0:58
67:36
13:31
6:26
99 Devin Duaime
Fr
12:48
6:06
11
Dylan Pecchini
Fr
13:38
6:30
20
Nick Gonzales
Fr
13:40
6:30
21
Matt Oliver
Fr
13:44
6:32
23
Nick Talley
Fr
13:46
6:33
24








5 DAVIS SR.
3-3-4-4-5
Gap: 1:51
67:25
13:29
6:25
100 Kabir Jensen
Fr
12:17
5:51
3
Matthew Kinkle
Fr
13:11
6:17
14
Toshi Smallwoo
Fr
13:54
6:37
26
Matthew Wall
Fr
13:55
6:38
27
Nicolas Higuera
Fr
14:08
6:44
30








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr d1 Philip Satow, Fr, 11:55, SHELDON JESUIT, 62:22, 31
Fr d2 Anthony Enriquez, Fr, 12:36, ROSEMONT DEL CAMPO, 67:26, 36
Fr d3 Nathau French, Fr, 12:50, SACRAMENTO EL CAMINO, 69:01, 29
Fr d4 Alex Durante, Fr, 12:44, BRET HARTE BRET HARTE, 68:09, 17
Fr d5 Joe Thomas, Fr, 14:41, TIOGA , 0:00,
JV d1,2 Jeroen Keukenkamp, Fr, 17:29, OAK RIDGE JESUIT, 91:57, 36
JV d1,2,3 Spencer Tierney, Jr, 19:12, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 99:19, 26
So d1 Flavio Castro, So, 11:54, LOS BANOS JESUIT, 61:52, 25
So d2 James Dietler-Ben, Fr, 12:06, BELLA VISTA OAK RIDGE, 62:37, 39
So d3 Alejand Garcia, So, 12:08, CERES DEL ORO, 66:33, 42
So d4 Nick Perez, So, 12:10, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 67:17, 27
So d5 Austin Violette, So, 12:45, FOREST LAKE CHR , 0:00,
V d1 Kyle Lackner, Sr, 16:19, JESUIT DAVIS SR., 84:24, 56
V d2 James Tracy, Sr, 15:56, DEL CAMPO WOODCREEK, 84:47, 46
V d3 Will Marquardt, Sr, 16:47, UNION MINE UNION MINE, 89:23, 68
V d4 German Fernandez, Sr, 15:03, RIVERBANK RIVERBANK, 88:50, 57
V d5 Nathan Jackson, Fr, 18:21, BIG VALLEY CHRI VICTORY CHRISTI, 102:06, 32

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S d1 Dana Randall, So, 13:52, DAVIS SR. DAVIS SR., 74:30, 25
F/S d2 Taylor Spencer, So, 14:07, CASA ROBLE ST. FRANCIS, 75:02, 40
F/S d3 Heather Felt, Fr, 14:22, LINCOLN (L) DEL ORO, 76:03, 35
F/S d4 Marissa Mendez, Fr, 14:27, VISTA DEL LAGO BRET HARTE, 82:54, 33
F/S d5 Christa Weisman, So, 14:26, FOREST LAKE CHR JIM ELLIOT CHRI, 102:56, 15
JV d1,2 Ashley Joyner-Lapr, Jr, 21:08, WOODCREEK DAVIS SR., 108:16, 26
JV d3,4,5 Cassie Burzinski, Jr, 23:48, PLACER PLACER, 122:06, 20
V d1 Laurynn Chetelat, Sr, 18:02, DAVIS SR. DAVIS SR., 99:29, 43
V d2 Deborah Maier, Sr, 19:05, PONDEROSA PONDEROSA, 100:09, 45
V d3 Jordan Burke, Sr, 19:28, PLACER DEL ORO, 102:26, 44
V d4 Katie O'Connor, So, 19:56, BRET HARTE BRET HARTE, 106:33, 37
V d5 Megan Crutchfield, So, 23:58, JIM ELLIOT CHRISTIAN JIM ELLIOT CHRISTIAN, 125:34, 17