Johnston Results from the Ankeny Invitational at Otter Creek Golf Course on 10/3/02

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bauer, Alex Sr JV 18:00 5:48 3.1 7/108 1/11 7/41 3/11 16:43
Becvar, John Sr JV 19:16 6:13 3.1 32/108 3/11 12/41 4/10 17:32
Blutt, Peter Fr F/S 20:52 6:44 3.1 59/121 9/24 19/41 3/5 18:01
Bole, Matt So F/S 22:12 7:10 3.1 81/121 18/24 30/41 2/3 19:31
Bones, Brock So F/S 22:10 7:09 3.1 80/121 17/24 29/41 2/3 21:56
Bussanmus, Nick So F/S 22:54 7:23 3.1 93/121 19/24 31/41 2/3 19:39
Cline, Mitch So F/S 23:52 7:42 3.1 107/121 21/24 34/41 3/3 20:48
Cooper, Zach Fr F/S 24:09 7:47 3.1 112/121 24/24 37/41 1/3 22:04
Danielson, Tom So F/S 20:48 6:43 3.1 58/121 8/24 18/41 4/5 19:14
Elmitt, Colby Fr F/S 20:30 6:37 3.1 47/121 6/24 16/41 5/7 18:35
Fella, David Sr JV 18:11 5:52 3.1 9/108 2/11 8/41 2/10 16:43
Fritz, Cody So V 17:13 5:33 3.1 21/73 2/6 2/41 7/11 16:10
Fry, Jason So F/S 24:02 7:45 3.1 110/121 23/24 36/41 1/3 23:33 #GDAOS!!! (SBP)
Gannon, Tim Fr F/S 21:24 6:54 3.1 66/121 13/24 24/41 2/4 19:06
Gillaspey, Daniel So V 17:03 5:30 3.1 19/73 1/6 1/41 7/11 15:41
Haden, Jake So V 17:39 5:42 3.1 38/73 5/6 5/41 5/11 16:25
Hainline, Blake Sr JV 24:35 7:56 3.1 103/108 9/11 39/41 5/5 20:08
Hammer, Alex So F/S 20:41 6:40 3.1 52/121 7/24 17/41 4/5 18:40
Holt, Erik So F/S 19:11 6:11 3.1 24/121 3/24 11/41 4/9 17:33
Hsu, Adam Jr JV 24:24 7:52 3.1 101/108 8/11 38/41 5/5 22:01
Johnson, Matt Jr JV 21:47 7:02 3.1 87/108 6/11 27/41 6/8 20:00
Kimsey, Dylan Fr F/S 21:09 6:49 3.1 64/121 12/24 23/41 2/5 18:22
Kruger, Trevor So F/S 19:08 6:10 3.1 21/121 2/24 10/41 5/9 17:36
Landsberger, Kyle So F/S 23:03 7:26 3.1 96/121 20/24 33/41 2/3 20:27
Loffler, Adrian Sr V 17:30 5:39 3.1 28/73 4/6 4/41 4/11 15:57
Mahoney, Jim Jr JV 24:36 7:56 3.1 104/108 10/11 40/41 5/5 18:47
Miao, Kevin Sr JV 20:26 6:35 3.1 53/108 4/11 15/41 5/9 18:20
Morrill, Ben So F/S 20:24 6:35 3.1 42/121 5/24 14/41 5/7 18:53
Ostiguy, Peter Fr F/S 21:43 7:00 3.1 76/121 15/24 26/41 2/4 20:00
Ross, Kory So V 17:27 5:38 3.1 26/73 3/6 3/41 4/11 15:58
Rutherford, Brendan Jr JV 22:55 7:24 3.1 95/108 7/11 32/41 5/7 21:27 #GDAOS!!! (SBP)
Schnackel, Martin Sr JV 24:44 7:59 3.1 105/108 11/11 41/41 5/5 22:07
Seabwerg, Jordan So V 17:43 5:43 3.1 40/73 6/6 6/41 3/10 16:27 #GDAOS!!! (TB)
Sell, Kyle Fr F/S 20:56 6:45 3.1 60/121 10/24 21/41 3/5 18:55
Swett, Brendon So F/S 21:50 7:03 3.1 79/121 16/24 28/41 2/4 19:35
Swett, Tyler So F/S 21:31 6:56 3.1 70/121 14/24 25/41 2/4 19:51
Thuente, Joe So F/S 18:15 5:53 3.1 3/121 1/24 9/41 3/9 16:42
Underwood, Brian Fr F/S 19:53 6:25 3.1 32/121 4/24 13/41 4/8 18:02
Vanroekel, Seth Sr F/S 23:54 7:43 3.1 108/121 22/24 35/41 2/3 21:06
Walter, Scott Jr JV 20:52 6:44 3.1 66/108 5/11 19/41 5/9 19:15
Walter, Steven So F/S 21:00 6:46 3.1 62/121 11/24 22/41 3/5 19:28 #GDAOS!!! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/11 86:52
0:36
3.1 5:36 5:30 5:42 132 5:15 Daniel Gillaspey (19), Cody Fritz (21), Kory Ross (26), Adrian Loffler (28), Jake Haden (38)
JV 1st 5 4/9 96:45
2:52
3.1 6:15 5:48 6:44 122 5:44 Alex Bauer (7), David Fella (9), John Becvar (26), Kevin Miao (36), Scott Walter (44)
JV 2nd 5 5/5 118:17
2:49
3.1 7:38 7:02 7:56 149 5:59 Matt Johnson (27), Brendan Rutherford (29), Adam Hsu (30), Blake Hainline (31), Jim Mahoney (32)
F/S 1st 5 4/7 96:51
2:09
3.1 6:15 5:53 6:35 105 5:56 Joe Thuente (3), Trevor Kruger (20), Erik Holt (22), Brian Underwood (27), Ben Morrill (33)
F/S 2nd 5 3/5 103:47
0:26
3.1 6:42 6:37 6:45 100 6:11 Colby Elmitt (15), Alex Hammer (19), Tom Danielson (21), Peter Blutt (22), Kyle Sell (23)
F/S 3rd 5 2/4 106:47
0:43
3.1 6:53 6:46 7:00 60 6:36 Steven Walter (9), Dylan Kimsey (10), Tim Gannon (11), Tyler Swett (14), Peter Ostiguy (16)
F/S 4th 5 2/3 112:09
1:13
3.1 7:14 7:03 7:26 36 6:58 Brendon Swett (4), Brock Bones (5), Matt Bole (6), Nick Bussanmus (9), Kyle Landsberger (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Austin Williamson Jr Roosevelt 15:45 5:05
2 Ryan Mccurnin Jr Mason City 15:58 5:09
3 Chris Lawson Sr Ankeny 16:09 5:13
4 Jon Thomas So Roosevelt 16:12 5:14
5 Skylar Nesheim Sr S E Polk 16:18 5:15
6 Jeremiah Danga Jr Roosevelt 16:19 5:16
7 Justin Vaught Sr Valley 16:20 5:16
8 Tyler Fisher Sr Valley 16:25 5:18
9 Yawusa Kinda So Roosevelt 16:30 5:19
10 David Deng Sr Roosevelt 16:37 5:22
11 Jason Borseth Jr Valley 16:40 5:23
12 Joesph Yassin Sr Roosevelt 16:43 5:24
13 Blair Boehm So Ankeny 16:45 5:24
14 Jason Sellers Sr Mason City 16:47 5:25
15 Jon Aldrich So S E Polk 16:48 5:25
16 Thom Waters Jr Roosevelt 16:53 5:27
17 Mat Clark So Ames 16:53 5:27
18 John Gilarski So Ames 17:02 5:30
19 Daniel Gillaspey So Johnston 17:03 5:30 1/6 1/41 7/11
20 Tim Huegerich Jr Ankeny 17:10 5:32
21 Cody Fritz So Johnston 17:13 5:33 2/6 2/41 7/11
22 Travis Olsen Jr Ankeny 17:14 5:34
23 Todd Vogel So Ankeny 17:16 5:34
24 Jacob Schreiner So Ankeny 17:22 5:36
25 Richard Elings Sr Valley 17:25 5:37
26 Kory Ross So Johnston 17:27 5:38 3/6 3/41 4/11
27 Lucas Warth So Ames 17:28 5:38
28 Adrian Loffler Sr Johnston 17:30 5:39 4/6 4/41 4/11
29 Gabe Wilson Jr Ames 17:32 5:39
30 Levi Smith Sr Mason City 17:32 5:39
31 John Misra Jr Ames 17:33 5:40
32 Andrew Rand Sr Dowling 17:33 5:40
33 Paul Weimers Jr Valley 17:34 5:40
34 John Nannas Sr Ankeny 17:35 5:40
35 Jeff Craig Jr Dowling 17:37 5:41
36 Eean Richardson Sr S E Polk 17:38 5:41
37 Preston Franklin Jr S E Polk 17:38 5:41
38 Jake Haden So Johnston 17:39 5:42 5/6 5/41 5/11
39 Jered Wells Jr S E Polk 17:41 5:42
40 Jordan Seabwerg So Johnston 17:43 5:43 6/6 6/41 3/10
41 Jon Anderson So Dowling 17:46 5:44
42 Adam Hundertmark Sr Ames 17:50 5:45
43 Adam Bruns Sr Mason City 17:54 5:46
44 James Helvey Jr S E Polk 18:03 5:49
45 Tom Finan Jr Dowling 18:04 5:50
46 Jacob Kimmes So Dowling 18:05 5:50
47 Nick Opie So Valley 18:05 5:50
48 Brian Werner Jr Dowling 18:14 5:53
49 Shane Flaherty So Mason City 18:15 5:53
50 Zach Bales-henry So Lincoln 18:18 5:54
51 Nathan Weiss Jr Ames 18:19 5:55
52 Sam Knoblauch Fr Dowling 18:32 5:59
53 Steve Leclair Jr Lincoln 18:33 5:59
54 Jim Aldrich Fr S E Polk 18:35 6:00
55 Logan Smith Fr Mason City 18:49 6:04
56 Mike Adams Sr Lincoln 18:55 6:06
57 Billy Patterson Jr Valley 18:55 6:06
58 Vedad Ceric Sr Hoover 19:08 6:10
59 Gatluak Deng So North 19:10 6:11
60 Todd Renier Fr Lincoln 19:17 6:13
61 Bundak Thiech Jr North 19:20 6:14
62 Brent Mcdonough Fr Lincoln 19:20 6:14
63 Forrest Parsons Fr Lincoln 19:21 6:15
64 Jacob Bartholomew So Mason City 19:30 6:17
65 Brett Kline Jr Hoover 19:55 6:25
66 Tim Forkner Sr North 19:56 6:26
67 Michael Sinkler So Hoover 19:58 6:26
68 Reece Dooley Jr Hoover 20:06 6:29
69 Ted Glynn So Hoover 20:33 6:38
70 Eric Bates Jr Lincoln 20:36 6:39
71 Jonathan Taake Fr North 25:02 8:05
72 John Carter So North 25:05 8:05
73 Matt Martz So North 25:57 8:22
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Roosevelt
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
81:23
16:17
5:15
30 Austin Williamson
Jr
15:45
5:05
1
Jon Thomas
So
16:12
5:14
4
Jeremiah Danga
Jr
16:19
5:16
6
Yawusa Kinda
So
16:30
5:19
9
David Deng
Sr
16:37
5:22
10
Joesph Yassin
Sr
16:43
5:24
12
Thom Waters
Jr
16:53
5:27
16
2 Ankeny
3-3-3-3-2
Gap: 1:07
84:34
16:55
5:27
81 Chris Lawson
Sr
16:09
5:13
3
Blair Boehm
So
16:45
5:24
13
Tim Huegerich
Jr
17:10
5:32
20
Travis Olsen
Jr
17:14
5:34
22
Todd Vogel
So
17:16
5:34
23
Jacob Schreiner
So
17:22
5:36
24
John Nannas
Sr
17:35
5:40
34
3 Valley
5-2-2-2-3
Gap: 1:14
84:24
16:53
5:27
84 Justin Vaught
Sr
16:20
5:16
7
Tyler Fisher
Sr
16:25
5:18
8
Jason Borseth
Jr
16:40
5:23
11
Richard Elings
Sr
17:25
5:37
25
Paul Weimers
Jr
17:34
5:40
33
Nick Opie
So
18:05
5:50
47
Billy Patterson
Jr
18:55
6:06
57
4 Ames
6-6-6-5-4
Gap: 0:40
86:28
17:18
5:35
122 Mat Clark
So
16:53
5:27
17
John Gilarski
So
17:02
5:30
18
Lucas Warth
So
17:28
5:38
27
Gabe Wilson
Jr
17:32
5:39
29
John Misra
Jr
17:33
5:40
31
Adam Hundertmark
Sr
17:50
5:45
42
Nathan Weiss
Jr
18:19
5:55
51
5 Johnston
7-7-7-7-5
Gap: 0:36
86:52
17:22
5:36
132 Daniel Gillaspey
So
17:03
5:30
19
Cody Fritz
So
17:13
5:33
21
Kory Ross
So
17:27
5:38
26
Adrian Loffler
Sr
17:30
5:39
28
Jake Haden
So
17:39
5:42
38
Jordan Seabwerg
So
17:43
5:43
40




5 S E Polk
4-5-5-6-5
Gap: 1:23
86:03
17:13
5:33
132 Skylar Nesheim
Sr
16:18
5:15
5
Jon Aldrich
So
16:48
5:25
15
Eean Richardson
Sr
17:38
5:41
36
Preston Franklin
Jr
17:38
5:41
37
Jered Wells
Jr
17:41
5:42
39
James Helvey
Jr
18:03
5:49
44
Jim Aldrich
Fr
18:35
6:00
54
7 Mason City
2-3-4-4-7
Gap: 2:17
86:26
17:17
5:35
138 Ryan Mccurnin
Jr
15:58
5:09
2
Jason Sellers
Sr
16:47
5:25
14
Levi Smith
Sr
17:32
5:39
30
Adam Bruns
Sr
17:54
5:46
43
Shane Flaherty
So
18:15
5:53
49
Logan Smith
Fr
18:49
6:04
55
Jacob Bartholomew
So
19:30
6:17
64
8 Dowling
8-8-8-8-8
Gap: 0:32
89:05
17:49
5:45
199 Andrew Rand
Sr
17:33
5:40
32
Jeff Craig
Jr
17:37
5:41
35
Jon Anderson
So
17:46
5:44
41
Tom Finan
Jr
18:04
5:50
45
Jacob Kimmes
So
18:05
5:50
46
Brian Werner
Jr
18:14
5:53
48
Sam Knoblauch
Fr
18:32
5:59
52
9 Lincoln
9-9-9-9-9
Gap: 1:02
94:23
18:53
6:05
281 Zach Bales-henry
So
18:18
5:54
50
Steve Leclair
Jr
18:33
5:59
53
Mike Adams
Sr
18:55
6:06
56
Todd Renier
Fr
19:17
6:13
60
Brent Mcdonough
Fr
19:20
6:14
62
Forrest Parsons
Fr
19:21
6:15
63
Eric Bates
Jr
20:36
6:39
70
10 Hoover
10-11-11-11-10
Gap: 1:25
99:40
19:56
6:26
327 Vedad Ceric
Sr
19:08
6:10
58
Brett Kline
Jr
19:55
6:25
65
Michael Sinkler
So
19:58
6:26
67
Reece Dooley
Jr
20:06
6:29
68
Ted Glynn
So
20:33
6:38
69








11 North
11-10-10-10-11
Gap: 5:55
108:33
21:43
7:00
329 Gatluak Deng
So
19:10
6:11
59
Bundak Thiech
Jr
19:20
6:14
61
Tim Forkner
Sr
19:56
6:26
66
Jonathan Taake
Fr
25:02
8:05
71
John Carter
So
25:05
8:05
72
Matt Martz
So
25:57
8:22
73




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 John Brochardt Jr Ankeny 17:33 5:40
2 Zach Edge Jr Ankeny 17:41 5:42
3 Alex Miller Jr Ankeny 17:49 5:45
4 Jon Woehl Jr Ankeny 17:53 5:46
5 Tyler Strand Sr Ankeny 17:57 5:47
6 Joseph Meja Jr Roosevelt 18:00 5:48
7 Alex Bauer Sr Johnston 18:00 5:48 1/11 7/41 3/11
8 John Megivern Sr Ankeny 18:08 5:51
9 David Fella Sr Johnston 18:11 5:52 2/11 8/41 2/10
10 Josh Inyang Sr Ames 18:13 5:53
11 Paul Venable Jr Ankeny 18:16 5:54
12 Brad Trott Sr Urbandale 18:27 5:57
13 Mike Brown So Roosevelt 18:27 5:57
14 David Murrin-von Ebers Sr Roosevelt 18:28 5:57
15 Brian Garnes Jr Ankeny 18:28 5:57
16 Sean Warren Jr Roosevelt 18:34 5:59
17 Jordan Jones Jr Roosevelt 18:37 6:00
18 Barnes Kelly Jr Roosevelt 18:38 6:01
19 Nathaniel Oster Jr Ames 18:38 6:01
20 Raj Borsellino Sr Roosevelt 18:38 6:01
21 Jered Phipps Sr S E Polk 18:45 6:03
22 Matt Orazem Sr Ames 18:46 6:03
23 Gavin White Sr Ames 18:46 6:03
24 Joe Brown Sr Ankeny 18:48 6:04
25 Ben Cheney Sr Ames 18:58 6:07
26 Ryan Pearson Sr Ankeny 19:00 6:08
27 Chris Vanderlinden Sr Ankeny 19:05 6:09
28 Brandon Russell Jr Valley 19:06 6:10
29 Tom Hansell Jr Ankeny 19:10 6:11
30 Dan Brauer Sr Valley 19:13 6:12
31 Nick Robson Jr Dowling 19:16 6:13
32 John Becvar Sr Johnston 19:16 6:13 3/11 12/41 4/10
33 Rolin Perry Jr S E Polk 19:17 6:13
34 Andrew Miller Jr Ames 19:17 6:13
35 Jake Burnett Sr Ankeny 19:25 6:16
36 Rick Szodronski Jr Ankeny 19:27 6:16
37 Ben Davidson Fr Urbandale 19:29 6:17
38 Ari Micich Jr Roosevelt 19:39 6:20
39 Alex Mackey Jr Roosevelt 19:44 6:22
40 Brett Niday Sr Ankeny 19:47 6:23
41 Eric Mohs Sr Valley 19:53 6:25
42 John Taylor Jr Dowling 19:56 6:26
43 Mark Strosahl Jr S E Polk 19:59 6:27
44 John Marshall Jr Dowling 19:59 6:27
45 Alex Lawler Jr Dowling 20:00 6:27
46 Joe Hall Jr Dowling 20:02 6:28
47 Seth Inyang Sr Ames 20:02 6:28
48 Dan Hallihan Jr Ames 20:07 6:29
49 Aviv Luban Jr Ames 20:07 6:29
50 Andrew Martin Sr Ankeny 20:10 6:30
51 Ryan Larson Sr Ankeny 20:12 6:31
52 Robby Horn So Lincoln 20:18 6:33
53 Kevin Miao Sr Johnston 20:26 6:35 4/11 15/41 5/9
54 Athen Kimberlain So Lincoln 20:27 6:36
55 Darrin Flynn Sr Dowling 20:28 6:36
56 Adam Romeo Sr Lincoln 20:31 6:37
57 Jon Koehn Sr Valley 20:32 6:37
58 Russell Jackson Jr Ames 20:33 6:38
59 John Wiedenhelft Sr Mason City 20:37 6:39
60 Greg Froehle Sr Ankeny 20:40 6:40
61 Cody White Jr Dowling 20:41 6:40
62 Dan Ott Sr Dowling 20:44 6:41
63 Trevor Brown Sr Ames 20:46 6:42
64 Chris Balhoa Fr Lincoln 20:47 6:42
65 Patrick Mcconnell Sr Ames 20:50 6:43
66 Scott Walter Jr Johnston 20:52 6:44 5/11 19/41 5/9
67 Paul Tran Sr Valley 20:55 6:45
68 Gabe Gilbert Sr Ankeny 20:57 6:45
69 Ben Kester So Urbandale 20:57 6:45
70 Thomas Baker Jr Roosevelt 21:03 6:47
71 Mark Liston Sr Dowling 21:08 6:49
72 John Lickteig Jr Dowling 21:10 6:50
73 Rober Rypma Sr Dowling 21:11 6:50
74 Chris Madden Fr Lincoln 21:13 6:51
75 Christian Easiley Jr Mason City 21:14 6:51
76 Nathan Whitlow Sr Lincoln 21:17 6:52
77 Nick Flaherty Jr Mason City 21:19 6:53
78 Mark Shirbroun Sr Ames 21:25 6:55
79 Brad Steinbach Sr Ankeny 21:29 6:56
80 Cory Conner Jr Dowling 21:36 6:58
81 Adam Storey Sr Dowling 21:37 6:58
82 Eric Lock Jr Dowling 21:43 7:00
83 Blake Weihs Fr Urbandale 21:44 7:01
84 David Metzger Sr Ames 21:44 7:01
85 Ben Pool Sr Ames 21:45 7:01
86 John Yost Jr Dowling 21:46 7:01
87 Matt Johnson Jr Johnston 21:47 7:02 6/11 27/41 6/8
88 Mark Pedersen Sr Mason City 21:53 7:04
89 Ben Sime Sr Mason City 21:58 7:05
90 Dana Vansanbeck Jr Dowling 22:17 7:11
91 Max Villwock Jr Roosevelt 22:34 7:17
92 Ted Brimeyer Sr Ames 22:49 7:22
93 James Reed Sr Valley 22:51 7:22
94 Andy Wilkinson Jr Dowling 22:53 7:23
95 Brendan Rutherford Jr Johnston 22:55 7:24 7/11 32/41 5/7 #GDAOS!!! (SBP)
96 Bobby Tait Sr Dowling 22:56 7:24
97 Mike Bergman Jr Dowling 23:02 7:26
98 Cole Gabriel Jr Lincoln 23:30 7:35
99 Travis Smith Fr Urbandale 23:48 7:41
100 Ryan Andrew Jr Dowling 24:06 7:46
101 Adam Hsu Jr Johnston 24:24 7:52 8/11 38/41 5/5
102 Nick Kratzer Sr Valley 24:34 7:55
103 Blake Hainline Sr Johnston 24:35 7:56 9/11 39/41 5/5
104 Jim Mahoney Jr Johnston 24:36 7:56 10/11 40/41 5/5
105 Martin Schnackel Sr Johnston 24:44 7:59 11/11 41/41 5/5
106 Michael Eggert Sr Ames 25:05 8:05
107 David Nelms So Urbandale 26:14 8:28
108 Chris Hankins Sr Hoover 29:18 9:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:24
88:53
17:47
5:44
15 John Brochardt
Jr
17:33
5:40
1
Zach Edge
Jr
17:41
5:42
2
Alex Miller
Jr
17:49
5:45
3
Jon Woehl
Jr
17:53
5:46
4
Tyler Strand
Sr
17:57
5:47
5
John Megivern
Sr
18:08
5:51
8
Paul Venable
Jr
18:16
5:54
11
2 Roosevelt
2-3-2-2-2
Gap: 0:37
92:06
18:25
5:57
64 Joseph Meja
Jr
18:00
5:48
6
Mike Brown
So
18:27
5:57
13
David Murrin-von Ebers
Sr
18:28
5:57
14
Sean Warren
Jr
18:34
5:59
15
Jordan Jones
Jr
18:37
6:00
16
Barnes Kelly
Jr
18:38
6:01
17
Raj Borsellino
Sr
18:38
6:01
19
3 Ames
4-4-4-3-3
Gap: 0:45
93:21
18:40
6:01
91 Josh Inyang
Sr
18:13
5:53
10
Nathaniel Oster
Jr
18:38
6:01
18
Matt Orazem
Sr
18:46
6:03
20
Gavin White
Sr
18:46
6:03
21
Ben Cheney
Sr
18:58
6:07
22
Andrew Miller
Jr
19:17
6:13
27
Seth Inyang
Sr
20:02
6:28
34
4 Johnston
3-2-3-4-4
Gap: 2:52
96:45
19:21
6:15
122 Alex Bauer
Sr
18:00
5:48
7
David Fella
Sr
18:11
5:52
9
John Becvar
Sr
19:16
6:13
26
Kevin Miao
Sr
20:26
6:35
36
Scott Walter
Jr
20:52
6:44
44
Matt Johnson
Jr
21:47
7:02
52
Brendan Rutherford
Jr
22:55
7:24
56
5 Dowling
7-7-6-6-5
Gap: 0:46
99:13
19:51
6:24
151 Nick Robson
Jr
19:16
6:13
25
John Taylor
Jr
19:56
6:26
30
John Marshall
Jr
19:59
6:27
31
Alex Lawler
Jr
20:00
6:27
32
Joe Hall
Jr
20:02
6:28
33
Darrin Flynn
Sr
20:28
6:36
38
Cody White
Jr
20:41
6:40
42
6 Valley
6-6-5-5-6
Gap: 1:49
99:39
19:56
6:26
161 Brandon Russell
Jr
19:06
6:10
23
Dan Brauer
Sr
19:13
6:12
24
Eric Mohs
Sr
19:53
6:25
29
Jon Koehn
Sr
20:32
6:37
40
Paul Tran
Sr
20:55
6:45
45
James Reed
Sr
22:51
7:22
55
Nick Kratzer
Sr
24:34
7:55
59
7 Urbandale
5-5-6-7-7
Gap: 5:21
104:25
20:53
6:44
195 Brad Trott
Sr
18:27
5:57
12
Ben Davidson
Fr
19:29
6:17
28
Ben Kester
So
20:57
6:45
46
Blake Weihs
Fr
21:44
7:01
51
Travis Smith
Fr
23:48
7:41
58
David Nelms
So
26:14
8:28
60




8 Lincoln
8-8-8-8-8
Gap: 0:55
103:16
20:39
6:40
201 Robby Horn
So
20:18
6:33
35
Athen Kimberlain
So
20:27
6:36
37
Adam Romeo
Sr
20:31
6:37
39
Chris Balhoa
Fr
20:47
6:42
43
Chris Madden
Fr
21:13
6:51
47
Nathan Whitlow
Sr
21:17
6:52
49
Cole Gabriel
Jr
23:30
7:35
57
9 Mason City
9-9-9-9-9
Gap: 1:21
107:01
21:24
6:54
246 John Wiedenhelft
Sr
20:37
6:39
41
Christian Easiley
Jr
21:14
6:51
48
Nick Flaherty
Jr
21:19
6:53
50
Mark Pedersen
Sr
21:53
7:04
53
Ben Sime
Sr
21:58
7:05
54








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
92:40
18:32
5:59
19 John Megivern
Sr
18:08
5:51
1
Paul Venable
Jr
18:16
5:54
2
Brian Garnes
Jr
18:28
5:57
3
Joe Brown
Sr
18:48
6:04
6
Ryan Pearson
Sr
19:00
6:08
7
Chris Vanderlinden
Sr
19:05
6:09
8
Tom Hansell
Jr
19:10
6:11
9
2 Roosevelt
2-2-2-2-2
Gap: 2:25
97:42
19:32
6:18
54 Barnes Kelly
Jr
18:38
6:01
4
Raj Borsellino
Sr
18:38
6:01
5
Ari Micich
Jr
19:39
6:20
11
Alex Mackey
Jr
19:44
6:22
12
Thomas Baker
Jr
21:03
6:47
22
Max Villwock
Jr
22:34
7:17
28




3 Ames
3-3-3-3-3
Gap: 1:16
100:06
20:01
6:27
69 Andrew Miller
Jr
19:17
6:13
10
Seth Inyang
Sr
20:02
6:28
13
Dan Hallihan
Jr
20:07
6:29
14
Aviv Luban
Jr
20:07
6:29
15
Russell Jackson
Jr
20:33
6:38
17
Trevor Brown
Sr
20:46
6:42
20
Patrick Mcconnell
Sr
20:50
6:43
21
4 Dowling
4-4-4-4-4
Gap: 0:42
104:11
20:50
6:43
100 Darrin Flynn
Sr
20:28
6:36
16
Cody White
Jr
20:41
6:40
18
Dan Ott
Sr
20:44
6:41
19
Mark Liston
Sr
21:08
6:49
23
John Lickteig
Jr
21:10
6:50
24
Rober Rypma
Sr
21:11
6:50
25
Cory Conner
Jr
21:36
6:58
26
5 Johnston
5-5-5-5-5
Gap: 2:49
118:17
23:39
7:38
149 Matt Johnson
Jr
21:47
7:02
27
Brendan Rutherford
Jr
22:55
7:24
29
Adam Hsu
Jr
24:24
7:52
30
Blake Hainline
Sr
24:35
7:56
31
Jim Mahoney
Jr
24:36
7:56
32
Martin Schnackel
Sr
24:44
7:59
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tyler Schipper So Ankeny 17:38 5:41
2 Luke Lowry So Ames 18:13 5:53
3 Joe Thuente So Johnston 18:15 5:53 1/24 9/41 3/9
4 Willy Svec So Ames 18:20 5:55
5 Kris Spoth Fr Ankeny 18:23 5:56
6 Brandon Gill So Ames 18:24 5:56
7 Andrew Feller Fr Ames 18:27 5:57
8 John Wignes Fr Ankeny 18:29 5:58
9 Brandon Long Fr Ames 18:34 5:59
10 Evan Schwartz So Dowling 18:42 6:02
11 Pete Mccuskey So Ames 18:43 6:02
12 Andrew Bishop Fr Dowling 18:44 6:03
13 Josh Bennett So Ankeny 18:44 6:03
14 Dean Porter Fr Ankeny 18:45 6:03
15 Jay Flowers So Ankeny 18:49 6:04
16 David Lantz Fr Dowling 18:50 6:05
17 Andy Poppen So Ankeny 18:57 6:07
18 Ben Hersch So Valley 19:03 6:09
19 Matt Mach So Valley 19:07 6:10
20 Aaron Swigart Fr S E Polk 19:08 6:10
21 Trevor Kruger So Johnston 19:08 6:10 2/24 10/41 5/9
22 Drew Robinson So Ames 19:09 6:11
23 Peter Wilton Fr Ankeny 19:11 6:11
24 Erik Holt So Johnston 19:11 6:11 3/24 11/41 4/9
25 Grant Hansen So Ankeny 19:17 6:13
26 Andy Lamp So Ames 19:34 6:19
27 Nathan Sage Fr Mason City 19:35 6:19
28 Nick Borchert Fr Ankeny 19:37 6:20
29 Greg Swanson Fr Valley 19:37 6:20
30 Zac Holland Fr Dowling 19:48 6:23
31 Korey Uhl So Roosevelt 19:51 6:24
32 Brian Underwood Fr Johnston 19:53 6:25 4/24 13/41 4/8
33 Pete Cutler So Valley 19:55 6:25
34 Spencer Herrstrom Fr Dowling 19:56 6:26
35 Ben Wilson Fr Valley 19:59 6:27
36 Greg Shirbroun Fr Ames 20:04 6:28
37 Joe Bush So Dowling 20:04 6:28
38 Danny Harty So Ankeny 20:08 6:30
39 Mitch Froehle Fr Ankeny 20:16 6:32
40 Chris Veach So Valley 20:18 6:33
41 Mac Roepke Fr S E Polk 20:22 6:34
42 Ben Morrill So Johnston 20:24 6:35 5/24 14/41 5/7
43 Hafiz Ibrahim So Roosevelt 20:25 6:35
44 Joe Cox So Valley 20:26 6:35
45 Andrew Tatge So Roosevelt 20:27 6:36
46 Grant Nelson Fr Mason City 20:28 6:36
47 Colby Elmitt Fr Johnston 20:30 6:37 6/24 16/41 5/7
48 Austin Tegels Fr Ankeny 20:31 6:37
49 Greg Hunter So Ames 20:33 6:38
50 Mark Rabideau So Ames 20:34 6:38
51 Zach Hostetter Fr Valley 20:35 6:38
52 Alex Hammer So Johnston 20:41 6:40 7/24 17/41 4/5
53 Sam Erdahl So Ankeny 20:42 6:41
54 Phillip Mccalley Fr Ankeny 20:43 6:41
55 Ed Bleimehl So Dowling 20:46 6:42
56 Adam Bohl So Ankeny 20:46 6:42
57 Andrew Kohlsdorf Fr Ankeny 20:47 6:42
58 Tom Danielson So Johnston 20:48 6:43 8/24 18/41 4/5
59 Peter Blutt Fr Johnston 20:52 6:44 9/24 19/41 3/5
60 Kyle Sell Fr Johnston 20:56 6:45 10/24 21/41 3/5
61 Drew Kline Fr Hoover 20:57 6:45
62 Steven Walter So Johnston 21:00 6:46 11/24 22/41 3/5 #GDAOS!!! (SBP)
63 Andrew Tait So Dowling 21:05 6:48
64 Dylan Kimsey Fr Johnston 21:09 6:49 12/24 23/41 2/5
65 Todd Gaffney Fr Dowling 21:10 6:50
66 Tim Gannon Fr Johnston 21:24 6:54 13/24 24/41 2/4
67 Cole Peiffer Fr Ames 21:29 6:56
68 Dan Green Fr Dowling 21:30 6:56
69 Ben Harris So Dowling 21:30 6:56
70 Tyler Swett So Johnston 21:31 6:56 14/24 25/41 2/4
71 Chase Clemens Fr Ankeny 21:31 6:56
72 John Hammen So Mason City 21:33 6:57
73 Nate Rowland Fr Hoover 21:33 6:57
74 Zach Thompson Fr Mason City 21:40 6:59
75 Greg Scallon So Ames 21:40 6:59
76 Peter Ostiguy Fr Johnston 21:43 7:00 15/24 26/41 2/4
77 Alexander Staroselsky Fr Valley 21:46 7:01
78 John Liston Fr Dowling 21:50 7:03
79 Brendon Swett So Johnston 21:50 7:03 16/24 28/41 2/4
80 Brock Bones So Johnston 22:10 7:09 17/24 29/41 2/3
81 Matt Bole So Johnston 22:12 7:10 18/24 30/41 2/3
82 Andrew Ott Fr Dowling 22:14 7:10
83 Nick Connolly Fr Valley 22:14 7:10
84 Alex Dietz Fr Ankeny 22:15 7:11
85 Ryan Pool Fr Ames 22:22 7:13
86 David Hagemann So Ankeny 22:39 7:18
87 Clint Meinecke Fr Mason City 22:47 7:21
88 Alex Mason So Hoover 22:47 7:21
89 Matt Bata So Dowling 22:48 7:21
90 Ricky Fields So Ames 22:51 7:22
91 Andrew Starkey Fr Mason City 22:52 7:23
92 Alex Emily Fr Hoover 22:52 7:23
93 Nick Bussanmus So Johnston 22:54 7:23 19/24 31/41 2/3
94 Brant Bumgarner So Ames 22:57 7:24
95 Elias Simpson So Ames 23:02 7:26
96 Kyle Landsberger So Johnston 23:03 7:26 20/24 33/41 2/3
97 Nick Walker Fr Roosevelt 23:03 7:26
98 Kyle Johnson Fr Dowling 23:09 7:28
99 Kyle Cox Fr Roosevelt 23:10 7:28
100 Jon Anderegg So Ames 23:11 7:29
101 Kyle Uhlmeyer So Ames 23:12 7:29
102 Andrew Prather Fr Ankeny 23:29 7:35
103 Jarrett Wendt Fr Ames 23:29 7:35
104 Jordan Locke Fr Ankeny 23:34 7:36
105 Jeremiah Grinvalds Fr Valley 23:41 7:38
106 Joey Demarie Ames 23:44 7:39
107 Mitch Cline So Johnston 23:52 7:42 21/24 34/41 3/3
108 Seth Vanroekel Sr Johnston 23:54 7:43 22/24 35/41 2/3
109 John Messina Fr Roosevelt 23:55 7:43
110 Jason Fry So Johnston 24:02 7:45 23/24 36/41 1/3 #GDAOS!!! (SBP)
111 Joe Laurtison Fr Valley 24:03 7:45
112 Zach Cooper Fr Johnston 24:09 7:47 24/24 37/41 1/3
113 Matt Rodgers Fr Ames 24:10 7:48
114 Aaron Woodard Fr Ankeny 24:24 7:52
115 Jason Mull So Ames 24:27 7:53
116 Devon Parks So Ankeny 24:42 7:58
117 Danny Quanbeck So Ankeny 25:02 8:05
118 Ian Crankshaw Fr S E Polk 25:09 8:07
119 B J Dilla So Ames 25:17 8:09
120 David Counts Fr Ankeny 25:24 8:12
121 Brian Loffredo So Dowling 25:33 8:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ames
2-1-1-1-1
Gap: 0:21
91:58
18:24
5:56
28 Luke Lowry
So
18:13
5:53
2
Willy Svec
So
18:20
5:55
4
Brandon Gill
So
18:24
5:56
6
Andrew Feller
Fr
18:27
5:57
7
Brandon Long
Fr
18:34
5:59
9
Pete Mccuskey
So
18:43
6:02
11
Drew Robinson
So
19:09
6:11
21
2 Ankeny
1-1-2-2-2
Gap: 1:07
91:59
18:24
5:56
41 Tyler Schipper
So
17:38
5:41
1
Kris Spoth
Fr
18:23
5:56
5
John Wignes
Fr
18:29
5:58
8
Josh Bennett
So
18:44
6:03
13
Dean Porter
Fr
18:45
6:03
14
Jay Flowers
So
18:49
6:04
15
Andy Poppen
So
18:57
6:07
17
3 Dowling
4-3-3-3-3
Gap: 1:14
96:00
19:12
6:12
92 Evan Schwartz
So
18:42
6:02
10
Andrew Bishop
Fr
18:44
6:03
12
David Lantz
Fr
18:50
6:05
16
Zac Holland
Fr
19:48
6:23
25
Spencer Herrstrom
Fr
19:56
6:26
29
Joe Bush
So
20:04
6:28
31
Ed Bleimehl
So
20:46
6:42
40
4 Johnston
3-4-4-4-4
Gap: 2:09
96:51
19:22
6:15
105 Joe Thuente
So
18:15
5:53
3
Trevor Kruger
So
19:08
6:10
20
Erik Holt
So
19:11
6:11
22
Brian Underwood
Fr
19:53
6:25
27
Ben Morrill
So
20:24
6:35
33
Colby Elmitt
Fr
20:30
6:37
38
Alex Hammer
So
20:41
6:40
39
5 Valley
5-5-5-5-5
Gap: 0:56
97:41
19:32
6:18
119 Ben Hersch
So
19:03
6:09
18
Matt Mach
So
19:07
6:10
19
Greg Swanson
Fr
19:37
6:20
24
Pete Cutler
So
19:55
6:25
28
Ben Wilson
Fr
19:59
6:27
30
Chris Veach
So
20:18
6:33
32
Joe Cox
So
20:26
6:35
35
6 Mason City
6-6-7-7-6
Gap: 3:12
106:03
21:13
6:51
186 Nathan Sage
Fr
19:35
6:19
23
Grant Nelson
Fr
20:28
6:36
37
John Hammen
So
21:33
6:57
41
Zach Thompson
Fr
21:40
6:59
42
Clint Meinecke
Fr
22:47
7:21
43
Andrew Starkey
Fr
22:52
7:23
44




7 Roosevelt
7-6-6-6-7
Gap: 3:19
106:56
21:23
6:54
187 Korey Uhl
So
19:51
6:24
26
Hafiz Ibrahim
So
20:25
6:35
34
Andrew Tatge
So
20:27
6:36
36
Nick Walker
Fr
23:03
7:26
45
Kyle Cox
Fr
23:10
7:28
46
John Messina
Fr
23:55
7:43
47




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
2-1-1-1-1
Gap: 0:48
95:51
19:10
6:11
24 Jay Flowers
So
18:49
6:04
2
Andy Poppen
So
18:57
6:07
3
Peter Wilton
Fr
19:11
6:11
5
Grant Hansen
So
19:17
6:13
6
Nick Borchert
Fr
19:37
6:20
8
Danny Harty
So
20:08
6:30
11
Mitch Froehle
Fr
20:16
6:32
12
2 Ames
1-1-2-2-2
Gap: 1:50
98:03
19:37
6:20
37 Pete Mccuskey
So
18:43
6:02
1
Drew Robinson
So
19:09
6:11
4
Andy Lamp
So
19:34
6:19
7
Greg Shirbroun
Fr
20:04
6:28
9
Greg Hunter
So
20:33
6:38
16
Mark Rabideau
So
20:34
6:38
17
Cole Peiffer
Fr
21:29
6:56
28
3 Johnston
5-5-4-4-3
Gap: 0:26
103:47
20:45
6:42
100 Colby Elmitt
Fr
20:30
6:37
15
Alex Hammer
So
20:41
6:40
19
Tom Danielson
So
20:48
6:43
21
Peter Blutt
Fr
20:52
6:44
22
Kyle Sell
Fr
20:56
6:45
23
Steven Walter
So
21:00
6:46
24
Dylan Kimsey
Fr
21:09
6:49
26
4 Valley
4-3-3-3-4
Gap: 1:56
105:19
21:04
6:48
109 Chris Veach
So
20:18
6:33
13
Joe Cox
So
20:26
6:35
14
Zach Hostetter
Fr
20:35
6:38
18
Alexander Staroselsky
Fr
21:46
7:01
31
Nick Connolly
Fr
22:14
7:10
33
Jeremiah Grinvalds
Fr
23:41
7:38
34
Joe Laurtison
Fr
24:03
7:45
35
5 Dowling
3-4-4-5-5
Gap: 1:26
104:35
20:55
6:45
111 Joe Bush
So
20:04
6:28
10
Ed Bleimehl
So
20:46
6:42
20
Andrew Tait
So
21:05
6:48
25
Todd Gaffney
Fr
21:10
6:50
27
Dan Green
Fr
21:30
6:56
29
Ben Harris
So
21:30
6:56
30
John Liston
Fr
21:50
7:03
32
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:35
102:20
20:28
6:36
17 Danny Harty
So
20:08
6:30
1
Mitch Froehle
Fr
20:16
6:32
2
Austin Tegels
Fr
20:31
6:37
3
Sam Erdahl
So
20:42
6:41
5
Phillip Mccalley
Fr
20:43
6:41
6
Adam Bohl
So
20:46
6:42
7
Andrew Kohlsdorf
Fr
20:47
6:42
8
2 Johnston
3-3-2-2-2
Gap: 0:43
106:47
21:21
6:53
60 Steven Walter
So
21:00
6:46
9
Dylan Kimsey
Fr
21:09
6:49
10
Tim Gannon
Fr
21:24
6:54
11
Tyler Swett
So
21:31
6:56
14
Peter Ostiguy
Fr
21:43
7:00
16
Brendon Swett
So
21:50
7:03
18
Brock Bones
So
22:10
7:09
19
3 Ames
2-2-3-3-3
Gap: 2:17
108:56
21:47
7:02
75 Mark Rabideau
So
20:34
6:38
4
Cole Peiffer
Fr
21:29
6:56
12
Greg Scallon
So
21:40
6:59
15
Ryan Pool
Fr
22:22
7:13
21
Ricky Fields
So
22:51
7:22
23
Brant Bumgarner
So
22:57
7:24
24
Elias Simpson
So
23:02
7:26
25
4 Dowling
4-4-4-4-4
Gap: 1:39
111:31
22:18
7:12
98 Ben Harris
So
21:30
6:56
13
John Liston
Fr
21:50
7:03
17
Andrew Ott
Fr
22:14
7:10
20
Matt Bata
So
22:48
7:21
22
Kyle Johnson
Fr
23:09
7:28
26
Brian Loffredo
So
25:33
8:15
27




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 1:53
107:58
21:36
6:58
21 Adam Bohl
So
20:46
6:42
1
Andrew Kohlsdorf
Fr
20:47
6:42
2
Chase Clemens
Fr
21:31
6:56
3
Alex Dietz
Fr
22:15
7:11
7
David Hagemann
So
22:39
7:18
8
Andrew Prather
Fr
23:29
7:35
15
Jordan Locke
Fr
23:34
7:36
17
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 1:13
112:09
22:26
7:14
36 Brendon Swett
So
21:50
7:03
4
Brock Bones
So
22:10
7:09
5
Matt Bole
So
22:12
7:10
6
Nick Bussanmus
So
22:54
7:23
9
Kyle Landsberger
So
23:03
7:26
12
Mitch Cline
So
23:52
7:42
19
Seth Vanroekel
Sr
23:54
7:43
20
3 Ames
3-3-3-3-3
Gap: 0:32
115:51
23:10
7:28
64 Brant Bumgarner
So
22:57
7:24
10
Elias Simpson
So
23:02
7:26
11
Jon Anderegg
So
23:11
7:29
13
Kyle Uhlmeyer
So
23:12
7:29
14
Jarrett Wendt
Fr
23:29
7:35
16
Joey Demarie
-
23:44
7:39
18
Matt Rodgers
Fr
24:10
7:48
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.