La Costa Canyon Results from the Kit Carson Invite at Kit Carson Park on 10/21/16

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abrahamson, Steven Jr JV 20:06.1 7:35 2.65 122/200 7/7 12/14 9/12
Boyd, Gabe So JV 18:17.1 6:54 2.65 61/200 2/7 5/14 11/17
Fishbough, Drew Fr Fr 20:18.2 7:40 2.65 115/156 3/4 13/14 17/18 You ROCK! (SBP)
Fisher, Blane So JV 16:43.6 6:19 2.65 11/200 1/7 1/14 5/18
Gordon, Robert Jr JV 18:20.7 6:55 2.65 66/200 3/7 6/14 9/17
Hokunson, TJ Jr JV 19:06.1 7:12 2.65 86/200 4/7 7/14 10/16 You ROCK! (SBP)
Kelly, Ian So JV 19:25 7:20 2.65 94/200 5/7 9/14 9/16
Lyles, Dawson So JV 19:28.6 7:21 2.65 95/200 6/7 11/14 9/14
Marino, Nico Sr V 19:13.3 7:15 2.65 92/114 3/3 8/14 15/18
Marino, Tyler Fr Fr 20:39 7:48 2.65 118/156 4/4 14/14 17/18
Miller, John Fr Fr 17:41 6:40 2.65 38/156 1/4 3/14 17/24
Moses, Will Sr V 17:50.6 6:44 2.65 77/114 2/3 4/14 15/18 You ROCK! (SBP)
Zeljak, Calvin Sr V 17:16.5 6:31 2.65 70/114 1/3 2/14 15/20 You ROCK! (SBP)
Zeljak, Colby Fr Fr 19:26.1 7:20 2.65 91/156 2/4 10/14 18/23
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
JV 1st 5 9/16 91:53
2:41
2.65 6:56 6:19 7:20 253 6:11 Blane Fisher (11), Gabe Boyd (48), Robert Gordon (52), TJ Hokunson (68), Ian Kelly (74)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lukas Hanc Sr Point Loma 14:14.9 5:23
2 Philip Urbina Sr San Dieguito Academy 14:25.2 5:26
3 Victor Raygoza Jr San Ysidro 14:46.3 5:34
4 Ian Ibarra Jr San Diego 14:46.4 5:34
5 Hunter Sweet So Point Loma 14:54.5 5:38
6 Chris Larson Sr Fallbrook 14:56.8 5:38
7 Jacinto Tamez Sr San Diego 15:18.6 5:47
8 Connor Holmes Sr Del Norte 15:18.8 5:47
9 Hale Castorena Sr Hamilton 15:20.4 5:47
10 Dionicio Miguel Sr Escondido 15:20.7 5:47
11 Kyle Lennan Sr Del Norte 15:23.6 5:49
12 Abraham Hueso Jr San Diego 15:28.6 5:50
13 Connor Oldham Jr San Dieguito Academy 15:32.2 5:52
14 Joshua Bauer So Point Loma 15:32.9 5:52
15 Kaumron Eidgahy Sr Del Norte 15:33.4 5:52
16 Nick Romney So Del Norte 15:34.7 5:53
17 Dylan Howell Sr Fallbrook 15:35.5 5:53
18 Alex Saldana Sr Hamilton 15:37 5:54
19 Bryce Leonard Sr Point Loma 15:37.4 5:54
20 Joshua Hernandez Fr Fallbrook 15:39.8 5:55
21 Connor Lennan Sr Del Norte 15:47.2 5:57
22 Farris Rihan Sr Del Lago Academy 15:50.9 5:59
23 Carlos Torres Jr Kearny 15:52.7 6:00
24 Ozzy Araujo Jr Escondido 15:53 6:00
25 Henry Mcclish Fr San Diego 15:53.3 6:00
26 Kai Delman Jr San Diego 15:53.7 6:00
27 Christian Ramos So Escondido 15:54.9 6:00
28 Oswaldo Felix Sr San Ysidro 15:55.2 6:00
29 Conner Edwards So San Dieguito Academy 15:57.7 6:01
30 Gavin Susalski Sr San Dieguito Academy 16:02.4 6:03
31 Nicholas Preston So Del Lago Academy 16:03.9 6:04
32 Weston Swincicki Sr San Dieguito Academy 16:04.6 6:04
33 Zackery Edwards So San Dieguito Academy 16:06.9 6:05
34 Luis Ruiz Jr Clairemont 16:07.9 6:05
35 Dillan Baehr Jr Escondido 16:08.3 6:05
36 Blake Robinson So Oceanside 16:08.8 6:06
37 Joshua Lares Sr San Ysidro 16:12 6:07
38 Joseph Salame So San Diego 16:13.5 6:07
39 Jordan Angle So Elsinore 16:14.1 6:08
40 Joseph Smiljkovich Sr Del Lago Academy 16:14.5 6:08
41 Jose Marroquin Jr Escondido 16:14.9 6:08
42 Andrew Schlumpberger Sr Fallbrook 16:17.9 6:09
43 Alfonso Delacruz Sr Elsinore 16:22.8 6:11
44 Ian Dewart So San Dieguito Academy 16:25 6:12
45 Saul Armenta Jr Del Lago Academy 16:26.7 6:12
46 Jose Cardiel Fr San Diego 16:26.9 6:12
47 Carlos Munoz Jr San Ysidro 16:29 6:13
48 Andres Zamudio Sr San Ysidro 16:29.4 6:13
49 Aaron Mendoza-cibo Sr Point Loma 16:32.1 6:14
50 Joseph Dipietro So Oceanside 16:42.1 6:18
51 Anthony Luis Jr Oceanside 16:42.6 6:18
52 Luis Delgadillo Sr Hamilton 16:44.5 6:19
53 Soren Pedersen Sr San Diego 16:47.4 6:20
54 Charlie Jenkins So Clairemont 16:51.1 6:22
55 Justin Flores Fr Elsinore 16:52.4 6:22
56 Connor Behan So Clairemont 16:54 6:23
57 Cameron Williams So Tri-City Christian 16:54.2 6:23
58 Tate Thompson Sr San Dieguito Academy 16:55.2 6:23
59 Matthew Collins Sr Hamilton 16:58.5 6:24
60 Teak Hodge Sr San Diego 16:58.9 6:24
61 Victor Martinez So Elsinore 17:00.6 6:25
62 Anthony Hatashita Jr Point Loma 17:06.5 6:27
63 Tyler Reid So Elsinore 17:11 6:29
64 Sergio Ibarra-perez So Kearny 17:12.4 6:30
65 Carlos Lozoya Sr San Ysidro 17:12.6 6:30
66 Emilio Cortazzo So Oceanside 17:14.3 6:30
67 Ronald Maxey Jr Oceanside 17:14.9 6:31
68 Kanyon Broadbent Jr Elsinore 17:15.6 6:31
69 Justin Lopez Sr Hamilton 17:16.1 6:31
70 Calvin Zeljak Sr La Costa Canyon 17:16.5 6:31 1/3 2/14 15/20 You ROCK! (SBP)
71 Anibal Marcelo Sr San Diego 17:21 6:33
72 Michael Lopez Fr Fallbrook 17:21.3 6:33
73 Alexander Montejo Jr Escondido 17:26.1 6:35
74 Mathew Kinney Fr Clairemont 17:35.9 6:38
75 Dakota Barnard Jr Tri-City Christian 17:39.5 6:40
76 Carlos Renteria Sr Escondido 17:42.1 6:41
77 Will Moses Sr La Costa Canyon 17:50.6 6:44 2/3 4/14 15/18 You ROCK! (SBP)
78 Carlos Mejia So Fallbrook 17:57.1 6:46
79 Juan Salazar So Clairemont 18:03.5 6:49
80 Skyler Sporer So Clairemont 18:05.7 6:50
81 Alan Rebollah So San Ysidro 18:06.9 6:50
82 Tyler Boyd Jr Tri-City Christian 18:13.2 6:53
83 Ricardo Estrada Sr Oceanside 18:20.3 6:55
84 Joan Reyes So Gompers Preparatory 18:23.9 6:57
85 Saul Gallegas So Clairemont 18:26.5 6:58
86 Kainoa Hartrum Jr Madison 18:34.2 7:00
87 Carlos Andrade Sr Escondido 18:35.4 7:01
88 Noah Mcqueen Sr Tri-City Christian 18:38.4 7:02
89 Nolan Seamster Jr Kearny 18:42.4 7:04
90 Breven Honda Sr Madison 18:44 7:04
91 Axel Marquez So Gompers Preparatory 18:51.5 7:07
92 Nico Marino Sr La Costa Canyon 19:13.3 7:15 3/3 8/14 15/18
93 Jesus Juarez So Gompers Preparatory 19:26.5 7:20
94 Chris Glevy Jr Horizon 19:34.1 7:23
95 Licheng Zhou Sr Army-Navy Academy 19:39.2 7:25
96 Jack Romero Sr San Dieguito Academy 19:55.8 7:31
97 Jeremiah Flietstra Fr Kearny 20:07.5 7:36
98 Christian Lopez Sr Gompers Preparatory 20:20.2 7:40
99 Aaron Aaron So Gompers Preparatory 20:29.4 7:44
100 Russell Collins Sr Hamilton 20:35 7:46
101 Max Feinswog Sr San Diego Jewish Aca 20:55.3 7:54
102 Alex Spiegelberg Fr Madison 21:03.9 7:57
103 Matthew Kenney So Tri-City Christian 21:22.2 8:04
104 Christian Blanco Sr Kearny 21:55.4 8:16
105 David Lopez Jr Madison 22:04.9 8:20
106 Senai Hagos So Gompers Preparatory 22:10.1 8:22
107 Jerod Gray So Kearny 22:12.4 8:23
108 Francisco Delgado Jr Madison 22:34.3 8:31
109 Nadav Kempinski Sr San Diego Jewish Aca 23:27.9 8:51
110 Jacob Polacheck Sr San Diego Jewish Aca 25:17.5 9:33
111 Joshua Glasser Sr San Diego Jewish Aca 25:17.6 9:33
112 Mohamed Shooble Fr Madison 27:41.5 10:27
113 Linares David Sr Madison 27:41.8 10:27
114 Jose Cuevas Fr Kearny 30:00.1 11:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kyle Kellerup So Escondido 16:00 6:02
2 Hunter White Jr Point Loma 16:06.1 6:05
3 Roman Partlow So Point Loma 16:14.4 6:08
4 Mccoy Brown So Point Loma 16:25.4 6:12
5 Raymond Ramos Fr Escondido 16:27.2 6:13
6 Daniel Rodriguez Fr San Ysidro 16:27.8 6:13
7 Arturo Velasco So Del Lago Academy 16:31.2 6:14
8 Casey Wilson So Point Loma 16:35.7 6:16
9 Dylan Richardson So Point Loma 16:37.8 6:17
10 Paul Downey Fr San Ysidro 16:41.8 6:18
11 Blane Fisher So La Costa Canyon 16:43.6 6:19 1/7 1/14 5/18
12 David Bonds So Escondido 16:44.7 6:19
13 Louis Milne So San Dieguito Academy 16:44.7 6:19
14 Alex Gomez So San Ysidro 16:48 6:20
15 Dorian Humbert Jr Del Norte 16:49.5 6:21
16 Nathan Johnson Jr San Dieguito Academy 16:58.3 6:24
17 Alex Wahab So Del Norte 16:58.6 6:24
18 Derry Solano So Escondido 16:59.1 6:25
19 Rohun Carlton Jr Del Norte 17:04.9 6:27
20 Jake Kanetis So Escondido 17:07.8 6:28
21 Collin Nilsen Sr Point Loma 17:11.7 6:29
22 Michael Thale So Point Loma 17:12.1 6:29
23 Cristian Soria Jr Del Lago Academy 17:13 6:30
24 Ricardo Martinez Fr Fallbrook 17:14.2 6:30
25 Everett Leveque Jr San Dieguito Academy 17:14.9 6:31
26 Patrick Mckenzie Sr Point Loma 17:15.1 6:31
27 Angel Lopez So Fallbrook 17:15.6 6:31
28 Miguel Mota So Escondido 17:18.7 6:32
29 Trent Moothart Jr San Dieguito Academy 17:25 6:34
30 Audil Rihan So Del Lago Academy 17:26.8 6:35
31 Armando Saldana Jr Escondido 17:28 6:35
32 Charles D'amico Jr San Diego 17:28.8 6:36
33 Tyler Pasela Jr Point Loma 17:28.9 6:36
34 Cristian Chamu So Escondido 17:29.2 6:36
35 Zach Grissom So Del Norte 17:29.7 6:36
36 Desmond Morketter Jr San Diego 17:30.5 6:36
37 Michael Kuhn So Point Loma 17:30.5 6:36
38 Marcus Trejo So Elsinore 17:35.3 6:38
39 Sam Billing So San Dieguito Academy 17:36.7 6:39
40 Joseph Landers Sr San Dieguito Academy 17:36.7 6:39
41 Luis Apalategui Jr Southwest (SD) 17:37.2 6:39
42 Ryan Snyder So Del Norte 17:42.1 6:41
43 Samuel Hsu Sr Del Norte 17:45 6:42
44 Brian Saldana Fr Escondido 17:45.6 6:42
45 Christian Hernandez Jr Escondido 17:45.7 6:42
46 Christian Ramirez Jr Southwest (SD) 17:49.4 6:44
47 Christopher Clarke So Escondido 17:50.6 6:44
48 Douglas Russell Jr Oceanside 17:51.1 6:44
49 Thor Emblem So Del Lago Academy 17:51.5 6:44
50 Geovanni Saenz Jr Southwest (SD) 17:52 6:45
51 Val Gillcrist Jr Point Loma 17:55.6 6:46
52 Michael Larraga So Point Loma 17:58.3 6:47
53 Niklas Van Der Wagt So San Dieguito Academy 17:59.8 6:47
54 Lenny Lee-chicas Sr San Dieguito Academy 18:01.5 6:48
55 Pablo Roman Cruz So Point Loma 18:07.1 6:50
56 Jeffrey Munoz Jr Elsinore 18:07.2 6:50
57 Imanol Estrada So Escondido 18:10.6 6:52
58 Jeric Pascua Jr Del Norte 18:10.6 6:52
59 Miguel Zacarias Jr Elsinore 18:12.1 6:52
60 Owen Kuhn So Point Loma 18:16 6:54
61 Gabe Boyd So La Costa Canyon 18:17.1 6:54 2/7 5/14 11/17
62 Shane Ybarra So Point Loma 18:17.9 6:54
63 Caleb Tunnell So Del Lago Academy 18:19.2 6:55
64 Alexis Cervantes So San Ysidro 18:19.3 6:55
65 Marc Galindo Sr San Ysidro 18:19.5 6:55
66 Robert Gordon Jr La Costa Canyon 18:20.7 6:55 3/7 6/14 9/17
67 Aiden Pastor Jr Oceanside 18:26.6 6:58
68 John Wright Sr Southwest (SD) 18:27.4 6:58
69 Madison Arias So San Diego 18:27.8 6:58
70 Justus Cusack So San Diego 18:27.9 6:58
71 Liam Baker Fr Clairemont 18:29.8 6:59
72 Brian Huo Sr Del Norte 18:30.5 6:59
73 Ian Whadford Fr Fallbrook 18:34.9 7:01
74 Erick Cardenas Sr Hamilton 18:35 7:01
75 Ivan Leyva Jr Elsinore 18:35 7:01
76 Steven Felix Jr San Ysidro 18:36.5 7:01
77 Grant Lewandowski Jr Escondido 18:39.1 7:02
78 Nelso(cabo) Smith So Point Loma 18:45.6 7:05
79 Chris Parsley So Escondido 18:46.2 7:05
80 Maxtierney Arias Jr San Diego 18:50.2 7:06
81 Robin Lopez Jr Southwest (SD) 18:55.5 7:08
82 Adam Douillet So Del Lago Academy 18:55.6 7:09
83 Dylan Boice-hunt Fr San Diego 18:59.4 7:10
84 Abraham Velazquez Sr Southwest (SD) 19:02.8 7:11
85 Franklin Parra Fr Del Lago Academy 19:03.7 7:12
86 TJ Hokunson Jr La Costa Canyon 19:06.1 7:12 4/7 7/14 10/16 You ROCK! (SBP)
87 Harold Williamson So San Dieguito Academy 19:12.6 7:15
88 Rein Kingsbury Sr Point Loma 19:14.1 7:16
89 Jason Weidman Jr Oceanside 19:14.7 7:16
90 Robert Ortiz Jr San Diego 19:14.9 7:16
91 Wyatt Duggan Jr Army-Navy Academy 19:19.1 7:17
92 Samuel Larson Fr Fallbrook 19:19.1 7:17
93 Jonathan Jolly Jr Army-Navy Academy 19:24.5 7:19
94 Ian Kelly So La Costa Canyon 19:25 7:20 5/7 9/14 9/16
95 Dawson Lyles So La Costa Canyon 19:28.6 7:21 6/7 11/14 9/14
96 Jeremiah Murphy So San Ysidro 19:29.3 7:21
97 Stanley Sisson So Del Norte 19:30.5 7:22
98 Sean Mcmanus So Elsinore 19:33.2 7:23
99 Wesley Hovatter Jr San Diego 19:34 7:23
100 David De La Cruz So Point Loma 19:34.2 7:23
101 Santiago Agreda So Southwest (SD) 19:35.3 7:24
102 Raymond Mosko Sr San Dieguito Academy 19:36.4 7:24
103 Zachary Ehrlich So San Diego 19:36.8 7:24
104 Oscar Arroyo So Escondido 19:36.9 7:24
105 Jacob Faustino So Elsinore 19:43.7 7:27
106 Jose Resendiz Jr Point Loma 19:45.2 7:27
107 Jett Blocker So Point Loma 19:48.1 7:28
108 Eddie Vasquez Fr Escondido 19:51 7:29
109 Israel Ruiz So Fallbrook 19:51.4 7:30
110 Connor Goode So Del Norte 19:52 7:30
111 Drake Mothe So San Dieguito Academy 19:52.9 7:30
112 Marcus Rice Sr San Diego 19:54.7 7:31
113 Julio Peinado Jr San Ysidro 19:55.2 7:31
114 Imanol Martinez Jr Escondido 19:55.3 7:31
115 Hayden Barker So Point Loma 19:59.2 7:33
116 Ryan Dafoe So Del Norte 19:59.6 7:33
117 Alex Carrasco Jr Oceanside 19:59.8 7:33
118 Carlos Avila Sr San Diego 20:00.6 7:33
119 William Busic So San Dieguito Academy 20:01.5 7:33
120 Shane Tasker So Del Norte 20:02.8 7:34
121 Isaac Millan Fr Escondido 20:05.4 7:35
122 Steven Abrahamson Jr La Costa Canyon 20:06.1 7:35 7/7 12/14 9/12
123 Zane Schafer So San Dieguito Academy 20:06.8 7:35
124 Adam Bier So Point Loma 20:09.5 7:36
125 Joel Escovedo Fr Southwest (SD) 20:09.7 7:36
126 Issac Villegas Fr Fallbrook 20:12.5 7:38
127 Shane Horan Sr San Dieguito Academy 20:12.9 7:38
128 Andres Bustamante Sr Elsinore 20:17.3 7:39
129 Elio Ambrosio Jr San Dieguito Academy 20:28 7:43
130 Omar Diaz So Fallbrook 20:28.7 7:44
131 Isaac Lanik So Hamilton 20:29.4 7:44
132 Michael Ponce Jr Fallbrook 20:29.7 7:44
133 Christian Carmona Fr San Diego 20:29.9 7:44
134 Trenton Leslie So Point Loma 20:29.9 7:44
135 Aidan Noet Sr Del Norte 20:33.8 7:46
136 Trevor Pasela So Point Loma 20:34.3 7:46
137 Cameron Zamora So San Dieguito Academy 20:35.4 7:46
138 Jacob Wade So Point Loma 20:36.8 7:47
139 Armando Lemus So San Ysidro 20:43.5 7:49
140 Altan Mitchell So Point Loma 20:46.9 7:51
141 Geoffrey Bocaya So Point Loma 20:47.4 7:51
142 Levi Warner Jr Tri-City Christian 20:48.8 7:51
143 Fernando Perez Fr Gompers Preparatory 20:52.8 7:53
144 Kyle Mcdonald Fr Del Lago Academy 20:53.9 7:53
145 Totee Settachuea Jr Clairemont 20:57.5 7:55
146 Alejandro Zepeda Jr Escondido 20:58.5 7:55
147 Alec Vadillo Fr Del Lago Academy 20:59.5 7:55
148 Damian Medrano Fr Fallbrook 21:01 7:56
149 Tyler Bailey Fr Del Lago Academy 21:08.1 7:59
150 David Quintero Fr Del Lago Academy 21:12.5 8:00
151 Skyler Fickett So Clairemont 21:16.4 8:02
152 Hector Castro Jr San Ysidro 21:20 8:03
153 Xaiver Lopez So San Diego 21:20.5 8:03
154 Joel French Fr Fallbrook 21:20.8 8:03
155 Jonathan Cornejo Jr San Ysidro 21:26.3 8:05
156 Spencer Massicot So Elsinore 21:27.1 8:06
157 Josh Leon So Escondido 21:28.5 8:06
158 Alex Sisko Fr Escondido 21:29.4 8:07
159 Joshua Jorgensen So Fallbrook 21:32 8:08
160 Alan Lozoya So San Ysidro 21:45.3 8:13
161 Alex (alejandro) G So Gompers Preparatory 21:50.8 8:15
162 Shaobo Song Fr Army-Navy Academy 22:03.9 8:20
163 Enzo Cortellesa So San Dieguito Academy 22:07.5 8:21
164 Ben Tecotzky Jr San Dieguito Academy 22:09 8:22
165 Luke Tasker So Del Norte 22:10.5 8:22
166 Cole Warwick Sr Hamilton 22:23 8:27
167 Christian Lanik Sr Hamilton 22:24.8 8:27
168 Corbin Smith Sr San Dieguito Academy 22:27.6 8:29
169 Angel Hernandez So Gompers Preparatory 22:28 8:29
170 Chenyang Tang So Army-Navy Academy 22:32.7 8:30
171 Armando Gonzalez Sr San Ysidro 22:33.7 8:31
172 Otto Hoard So Oceanside 22:34.5 8:31
173 Andrew Lee Fr Tri-City Christian 22:40.5 8:33
174 Carlos Perez Fr Gompers Preparatory 22:45.7 8:35
175 Michael Brown Jr Clairemont 22:46.8 8:36
176 Jonathan Enriquez Sr Southwest (SD) 22:49 8:37
177 Derek Mccauley Fr Clairemont 22:49.6 8:37
178 Christopher Bourdon So Point Loma 22:57.5 8:40
179 Landon Saunders So Point Loma 22:57.7 8:40
180 Andres Sandoval So San Ysidro 22:57.8 8:40
181 Tyler Rosa So Point Loma 22:57.9 8:40
182 Nick Schneider Fr Tri-City Christian 23:11.6 8:45
183 Alejandro Lopez Fr Southwest (SD) 23:11.6 8:45
184 Nathan Christensen So Foothills Christian 23:13.9 8:46
185 Hayden Hartshorn Sr Point Loma 23:32.1 8:53
186 Brandon Nava So Gompers Preparatory 23:32.5 8:53
187 Jinrae Kim Jr Army-Navy Academy 23:55.9 9:02
188 Ian Graham Jr Point Loma 24:08.9 9:07
189 Bertin Ntirandekura Fr Gompers Preparatory 24:20.8 9:11
190 Aidan Thompson Jr Hamilton 24:24 9:12
191 Liam Canniffe So Army-Navy Academy 24:27.8 9:14
192 Brandon Flores Jr San Dieguito Academy 24:30.4 9:15
193 Logan Cavender Fr San Diego 24:36.9 9:17
194 Jacob Ayala Fr Southwest (SD) 25:27.9 9:37
195 Quinten Gavinlertv So Army-Navy Academy 27:54.7 10:32
196 Brian Heurer Jr Army-Navy Academy 28:04.8 10:36
197 Jack Contos Jr Army-Navy Academy 28:04.8 10:36
198 James Chuang Jr Army-Navy Academy 28:15.2 10:40
199 Kevin Mendoza So Oceanside 29:59.7 11:19
200 Caleb Alvarez So Point Loma 36:30.4 13:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Point Loma
2-1-1-1-1
Gap: 0:32
81:59
16:24
6:11
26 Hunter White
Jr
16:06
6:05
2
Roman Partlow
So
16:14
6:08
3
Mccoy Brown
So
16:25
6:12
4
Casey Wilson
So
16:36
6:16
8
Dylan Richardson
So
16:38
6:17
9
Collin Nilsen
Sr
17:12
6:29
21
Michael Thale
So
17:12
6:29
22
2 Escondido
1-2-2-2-2
Gap: 1:08
83:19
16:40
6:17
56 Kyle Kellerup
So
16:00
6:02
1
Raymond Ramos
Fr
16:27
6:13
5
David Bonds
So
16:45
6:19
12
Derry Solano
So
16:59
6:25
18
Jake Kanetis
So
17:08
6:28
20
Miguel Mota
So
17:19
6:32
27
Armando Saldana
Jr
17:28
6:35
30
3 San Dieguito Academy
6-4-5-4-3
Gap: 0:52
86:00
17:12
6:29
117 Louis Milne
So
16:45
6:19
13
Nathan Johnson
Jr
16:58
6:24
16
Everett Leveque
Jr
17:15
6:31
25
Trent Moothart
Jr
17:25
6:34
28
Sam Billing
So
17:37
6:39
35
Joseph Landers
Sr
17:37
6:39
36
Niklas Van Der Wagt
So
18:00
6:47
44
4 Del Norte
7-6-4-5-4
Gap: 0:53
86:05
17:13
6:30
121 Dorian Humbert
Jr
16:50
6:21
15
Alex Wahab
So
16:59
6:24
17
Rohun Carlton
Jr
17:05
6:27
19
Zach Grissom
So
17:30
6:36
32
Ryan Snyder
So
17:42
6:41
38
Samuel Hsu
Sr
17:45
6:42
39
Jeric Pascua
Jr
18:11
6:52
46
5 San Ysidro
3-3-3-3-5
Gap: 1:52
86:36
17:19
6:32
131 Daniel Rodriguez
Fr
16:28
6:13
6
Paul Downey
Fr
16:42
6:18
10
Alex Gomez
So
16:48
6:20
14
Alexis Cervantes
So
18:19
6:55
50
Marc Galindo
Sr
18:20
6:55
51
Steven Felix
Jr
18:37
7:01
61
Jeremiah Murphy
So
19:29
7:21
76
6 Del Lago Academy
4-5-6-6-6
Gap: 1:48
87:22
17:28
6:36
150 Arturo Velasco
So
16:31
6:14
7
Cristian Soria
Jr
17:13
6:30
23
Audil Rihan
So
17:27
6:35
29
Thor Emblem
So
17:52
6:44
42
Caleb Tunnell
So
18:19
6:55
49
Adam Douillet
So
18:56
7:09
64
Franklin Parra
Fr
19:04
7:12
67
7 San Diego
9-9-9-8-7
Gap: 1:21
90:45
18:09
6:51
237 Charles D'amico
Jr
17:29
6:36
31
Desmond Morketter
Jr
17:31
6:36
33
Madison Arias
So
18:28
6:58
55
Justus Cusack
So
18:28
6:58
56
Maxtierney Arias
Jr
18:50
7:06
62
Dylan Boice-hunt
Fr
18:59
7:10
65
Robert Ortiz
Jr
19:15
7:16
70
7 Southwest (SD)
11-10-10-7-7
Gap: 1:18
90:42
18:08
6:51
237 Luis Apalategui
Jr
17:37
6:39
37
Christian Ramirez
Jr
17:49
6:44
40
Geovanni Saenz
Jr
17:52
6:45
43
John Wright
Sr
18:27
6:58
54
Robin Lopez
Jr
18:56
7:08
63
Abraham Velazquez
Sr
19:03
7:11
66
Santiago Agreda
So
19:35
7:24
78
9 La Costa Canyon
5-8-8-9-9
Gap: 2:41
91:53
18:23
6:56
253 Blane Fisher
So
16:44
6:19
11
Gabe Boyd
So
18:17
6:54
48
Robert Gordon
Jr
18:21
6:55
52
TJ Hokunson
Jr
19:06
7:12
68
Ian Kelly
So
19:25
7:20
74
Dawson Lyles
So
19:29
7:21
75
Steven Abrahamson
Jr
20:06
7:35
82
10 Fallbrook
8-7-7-10-10
Gap: 2:37
92:15
18:27
6:58
260 Ricardo Martinez
Fr
17:14
6:30
24
Angel Lopez
So
17:16
6:31
26
Ian Whadford
Fr
18:35
7:01
58
Samuel Larson
Fr
19:19
7:17
72
Israel Ruiz
So
19:51
7:30
80
Issac Villegas
Fr
20:13
7:38
83
Omar Diaz
So
20:29
7:44
85
11 Elsinore
10-11-11-11-11
Gap: 1:58
92:03
18:25
6:57
263 Marcus Trejo
So
17:35
6:38
34
Jeffrey Munoz
Jr
18:07
6:50
45
Miguel Zacarias
Jr
18:12
6:52
47
Ivan Leyva
Jr
18:35
7:01
60
Sean Mcmanus
So
19:33
7:23
77
Jacob Faustino
So
19:44
7:27
79
Andres Bustamante
Sr
20:17
7:39
84
12 Oceanside
12-12-12-12-12
Gap: 4:43
98:07
19:37
7:24
340 Douglas Russell
Jr
17:51
6:44
41
Aiden Pastor
Jr
18:27
6:58
53
Jason Weidman
Jr
19:15
7:16
69
Alex Carrasco
Jr
20:00
7:33
81
Otto Hoard
So
22:35
8:31
96
Kevin Mendoza
So
30:00
11:19
106




13 Army-Navy Academy
15-13-14-13-13
Gap: 4:37
107:16
21:27
8:06
431 Wyatt Duggan
Jr
19:19
7:17
71
Jonathan Jolly
Jr
19:25
7:19
73
Shaobo Song
Fr
22:04
8:20
91
Chenyang Tang
So
22:33
8:30
95
Jinrae Kim
Jr
23:56
9:02
101
Liam Canniffe
So
24:28
9:14
104
Quinten Gavinlertv
So
27:55
10:32
105
13 Clairemont
13-14-13-15-13
Gap: 4:20
106:20
21:16
8:02
431 Liam Baker
Fr
18:30
6:59
57
Totee Settachuea
Jr
20:58
7:55
88
Skyler Fickett
So
21:16
8:02
89
Michael Brown
Jr
22:47
8:36
98
Derek Mccauley
Fr
22:50
8:37
99








15 Hamilton
14-14-15-13-15
Gap: 5:49
108:16
21:39
8:10
433 Erick Cardenas
Sr
18:35
7:01
59
Isaac Lanik
So
20:29
7:44
86
Cole Warwick
Sr
22:23
8:27
92
Christian Lanik
Sr
22:25
8:27
93
Aidan Thompson
Jr
24:24
9:12
103








16 Gompers Preparatory
16-16-16-16-16
Gap: 2:40
111:30
22:18
8:25
468 Fernando Perez
Fr
20:53
7:53
87
Alex (alejandro) G
So
21:51
8:15
90
Angel Hernandez
So
22:28
8:29
94
Carlos Perez
Fr
22:46
8:35
97
Brandon Nava
So
23:33
8:53
100
Bertin Ntirandekura
Fr
24:21
9:11
102




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Luis Barron Fr Rancho Bernardo 15:48.3 5:58
2 Ryan Trecker Fr Rancho Bernardo 16:05.7 6:04
3 Liam Drew Fr Oceanside 16:16.9 6:09
4 Spencer Goldstein Fr San Dieguito Academy 16:22.3 6:11
5 Miles Lavake Fr San Dieguito Academy 16:26.1 6:12
6 Yung-yi Sun Fr Rancho Bernardo 16:30.5 6:14
7 George Gonis Fr Point Loma 16:31.2 6:14
8 Austin Burton Fr Scripps Ranch 16:32.1 6:14
9 Julian Alvarez Fr Valley Center 16:35.4 6:16
10 Aiden Clarke Fr Point Loma 16:37.6 6:16
11 Branden Ellis Fr Mt Carmel 16:38.3 6:17
12 Joshua Turman Fr Del Norte 16:38.4 6:17
13 Christopher Czajka Fr Mt Carmel 16:39.3 6:17
14 Nathan Montanez Fr San Dieguito Academy 16:41.4 6:18
15 Connor Crovella Fr Del Norte 16:42.4 6:18
16 Daniel Herrick Fr Del Norte 16:47.2 6:20
17 Rohan Dahlke Fr Del Norte 16:47.6 6:20
18 Elijah O'rourke Fr Del Norte 16:48.9 6:21
19 Steven Leung Fr Scripps Ranch 16:52.5 6:22
20 Bryan Tran Fr Serra 16:55.2 6:23
21 Alex Hansen Fr Mt Carmel 16:57 6:24
22 Gavin Riley Fr Serra 16:59.2 6:25
23 Jake Johnson Fr Mission Vista 16:59.3 6:25
24 Roman De La Fuente Fr San Dieguito Academy 17:03.5 6:26
25 Benjamin Chose Fr Del Norte 17:05.1 6:27
26 Trevor Reichenberg Fr Mission Bay 17:07.9 6:28
27 Sean Dang Fr Marina 17:12.2 6:30
28 Shane Turner Fr Christian 17:16.8 6:31
29 Max Koenig Fr San Dieguito Academy 17:20.5 6:33
30 Kody Hendricks Fr Mission Vista 17:20.6 6:33
31 Ryan Yoder Fr Point Loma 17:27.4 6:35
32 Ataklty Gebru Fr Hoover (SD) 17:28.8 6:36
33 Kevin Rohy Fr San Pasqual 17:35 6:38
34 Gabriel Bautista Fr Mt Carmel 17:35.9 6:38
35 Nick Allen Fr Valley Center 17:38.4 6:39
36 Jordan Limon Fr Point Loma 17:39.8 6:40
37 Jose Ramirez Fr Hamilton 17:40.3 6:40
38 John Miller Fr La Costa Canyon 17:41 6:40 1/4 3/14 17/24
39 Nick Melanese Fr Scripps Ranch 17:41.4 6:41
40 Alejandro Cuevas Fr Valley Center 17:41.6 6:41
41 Ismael Ortega So Chula Vista 17:41.6 6:41
42 Mathew Morales Fr Marina 17:42 6:41
43 Aaron Foerster Fr Scripps Ranch 17:44.8 6:42
44 Ezequiel Armando N So Chula Vista 17:45.3 6:42
45 Lucio Gutierrez Fr Chula Vista 17:50.1 6:44
46 Cameron Reeder Fr Oceanside 17:50.2 6:44
47 Garrett Moore Fr Serra 17:50.3 6:44
48 Simon Offstein Fr Arcadia 17:56.6 6:46
49 Dante Calafato Fr Del Norte 18:01.9 6:48
50 Benjamin Rohrbacher Fr Army-Navy Academy 18:12 6:52
51 Peter Minsch Fr Rancho Bernardo 18:13.4 6:53
52 Leium Evans Fr Elsinore 18:14.1 6:53
53 Gavin Findlay Fr Elsinore 18:15.1 6:53
54 Connor Peppard Fr Mission Vista 18:17.7 6:54
55 Adam Lee Fr Arcadia 18:19.1 6:55
56 Alex Hernandez Fr Chula Vista 18:22.1 6:56
57 Gabriel Sanchez Fr Point Loma 18:24.7 6:57
58 Collin Beck So Rancho Bernardo 18:25.3 6:57
59 Angel Cervantes Fr Hamilton 18:30.3 6:59
60 David Conteras Fr Mission Vista 18:30.6 6:59
61 Jason Tu Fr Scripps Ranch 18:32.8 7:00
62 Gautham Prabhakar Fr Rancho Bernardo 18:34 7:00
63 Michael Doke Fr Marina 18:35.1 7:01
64 Mario Cazares Fr Chula Vista 18:35.6 7:01
65 Nicholas Oxarart Fr Mission Vista 18:35.6 7:01
66 Sam Debaets Fr Mission Vista 18:36.5 7:01
67 Stefano Naldini Fr Mission Bay 18:40.3 7:03
68 Ben Ferguson Fr Hamilton 18:50.6 7:07
69 Nicholas Spence Fr Scripps Ranch 18:53 7:08
70 Ivan Lopez Fr Mission Bay 18:54 7:08
71 Michael English Fr Point Loma 18:54.1 7:08
72 Paolo Roque Fr Mission Bay 18:55.4 7:08
73 Jason Carr Fr Mission Vista 18:55.7 7:09
74 Brett Cox Fr Point Loma 18:56 7:09
75 Daniel Dodero Fr Serra 18:56.3 7:09
76 Zachary Ho Fr Arcadia 19:04.4 7:12
77 Alex Isaacs Fr Hamilton 19:06 7:12
78 Brandon Trinh Fr Arcadia 19:06.3 7:13
79 Jason Yang Fr Christian 19:07.6 7:13
80 Redford Hudson Fr Mt Carmel 19:09.9 7:14
81 Hunter Shaffer Fr Oceanside 19:15.9 7:16
82 Max Pamatz Fr Valley Center 19:17.2 7:17
83 Nathan Monroe Fr Rancho Bernardo 19:20 7:18
84 Timothy Marakovits Fr San Dieguito Academy 19:20.8 7:18
85 Eliziah Zelaya So Rancho Bernardo 19:21.3 7:18
86 Elliot Yoo Fr Arcadia 19:21.5 7:18
87 Cooper Pennington Fr Elsinore 19:21.7 7:18
88 Victor Maher Fr Oceanside 19:22.7 7:19
89 Owen Bagstad Fr Valley Center 19:24 7:19
90 Matthew Tom Fr Arcadia 19:25.1 7:20
91 Colby Zeljak Fr La Costa Canyon 19:26.1 7:20 2/4 10/14 18/23
92 Gabriel Tolo Fr Mt Carmel 19:28.1 7:21
93 Daniel Hoang Fr Scripps Ranch 19:31 7:22
94 Tate Oien Fr San Dieguito Academy 19:31.4 7:22
95 Jake Hankinson Fr Rancho Bernardo 19:32.4 7:22
96 Aryan Fnu Fr Arcadia 19:33.9 7:23
97 Jorge Guzman Fr Point Loma 19:35.5 7:24
98 Mateo Ruffo Fr Point Loma 19:35.5 7:24
99 Edgar Flor Fr Elsinore 19:35.7 7:24
100 Cameron Hankinson Fr Rancho Bernardo 19:35.8 7:24
101 Matthew Lefebvre Fr San Dieguito Academy 19:36.2 7:24
102 Kevin Steinhilber Fr San Pasqual 19:49.4 7:29
103 Mathew Cederquist Fr Scripps Ranch 19:54.9 7:31
104 Bailey Luk Fr Scripps Ranch 19:56.6 7:32
105 Tristan Stafford Fr Point Loma 19:59.9 7:33
106 John Cannizzo Fr Marina 20:05.8 7:35
107 Jordan Sandoval Fr Oceanside 20:06.1 7:35
108 Carlos Genis Fr Valley Center 20:06.8 7:35
109 Charles Stroesser Fr Point Loma 20:10.3 7:37
110 Daniel Locke Fr Point Loma 20:10.7 7:37
111 Riley Harris Fr Point Loma 20:10.7 7:37
112 Alan Hang Fr Scripps Ranch 20:16.4 7:39
113 Brandon Truong Fr Point Loma 20:17.9 7:40
114 Austin Johnson Fr Point Loma 20:18 7:40
115 Drew Fishbough Fr La Costa Canyon 20:18.2 7:40 3/4 13/14 17/18 You ROCK! (SBP)
116 Stephan Keller Fr Point Loma 20:28.2 7:43
117 Jayme Labidou Fr Mt Carmel 20:37.8 7:47
118 Tyler Marino Fr La Costa Canyon 20:39 7:48 4/4 14/14 17/18
119 Jackson Hodge Fr Point Loma 20:39.9 7:48
120 Ethan Chang Fr Arcadia 20:41.2 7:48
121 Gabriel Cruz Fr Point Loma 20:41.7 7:49
122 Calvin Besse Fr Point Loma 20:42.5 7:49
123 Cesar Lopez Fr Hoover (SD) 20:57.8 7:55
124 Cole Gorham Fr Scripps Ranch 20:59.5 7:55
125 Allan Denick-ziels Fr Serra 21:01 7:56
126 Carson Gamerdinger Fr San Dieguito Academy 21:06.9 7:58
127 Porter Reynolds Fr Marina 21:09.5 7:59
128 Wyatt Honsberger Fr San Dieguito Academy 21:11.6 8:00
129 Josh Hammond Fr Foothills Christian 21:11.7 8:00
130 Emmitt Taylor Fr Marina 21:12.6 8:00
131 Matthew Plonski Fr Marina 21:15.8 8:01
132 Christian Zaide Fr San Dieguito Academy 21:16.5 8:02
133 Jake Casazza Fr San Dieguito Academy 21:18.3 8:02
134 Luke Limberis Fr Del Norte 21:20.4 8:03
135 Arturo Rivera Fr Imperial 21:27.8 8:06
136 Christian Sumano Fr Oceanside 21:29.2 8:06
137 Kellan Clough Fr San Dieguito Academy 21:30.7 8:07
138 Angel Jaramillo Fr Oceanside 21:32.9 8:08
139 Darian Ng Fr Arcadia 21:35.6 8:09
140 John Quilantang Fr Chula Vista 21:35.8 8:09
141 Gaurav Chintamneedi Fr Mt Carmel 21:46.4 8:13
142 Jason Haines Fr San Dieguito Academy 22:02.1 8:19
143 Israel Cervantes Fr Hamilton 22:38.7 8:33
144 Luis Ramirez Fr San Pasqual 22:39.2 8:33
145 Bradley Tomlinson Fr Mission Bay 22:52.9 8:38
146 Josh Newby Fr San Pasqual 22:58.1 8:40
147 Ethan Skousen Fr Rancho Bernardo 23:46 8:58
148 Kyle Romero Fr Horizon 23:48.5 8:59
149 Fernando Villa Fr Imperial 24:58.7 9:26
150 Zahour Khan Fr Army-Navy Academy 24:58.7 9:26
151 Christopher Rivera Fr Chula Vista 25:04.7 9:28
152 Justin Emi Fr Marina 26:08.2 9:52
153 Jacob Aldrich Fr Oceanside 26:34.2 10:02
154 Andrew Hotchkiss Fr Hamilton 27:57.4 10:33
155 Jack Baker Fr Point Loma 36:38.4 13:50
156 Joel Manroe Fr Foothills Christian 36:44.2 13:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.