Bella Vista Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/6/10

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley feldkamp So V 23:02 7:41 3 88/155 6/7 6/8 8/17 22:18 22:18 20:26
Autumn Edgar Jr V 21:43 7:14 3 50/155 4/7 4/8 6/22 21:30
Dominique Terry Jr JV 24:35 8:12 3 46/127 1/1 8/8 16/27 24:51
(0:16,1.0)
You ROCK! (DPR)
Emi Calvo Fr F/S 21:44 10:52 2 101/104 2/2 2/2 19/19 17:22
Jackie Healey Fr F/S 14:49 7:25 2 10/104 1/2 1/2 6/23 16:57
(2:08,12.6)
16:57
(2:08,12.6)
14:25 You ROCK! (LR, PR)
Jessica Terry So V 21:30 7:10 3 48/155 3/7 3/8 8/25 24:32
(3:02,12.4)
24:32
(3:02,12.4)
21:26 You ROCK! (LR, PR)
Jocelyn Schmidt So V 21:13 7:04 3 38/155 2/7 2/8 11/27 22:26
(1:13,5.4)
22:26
(1:13,5.4)
21:29
(0:16,1.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Rachael Lacey Jr V 23:48 7:56 3 108/155 7/7 7/8 5/13 21:07
Sara Lack So V 19:59 6:40 3 9/155 1/7 1/8 7/29 21:11
(1:12,5.7)
21:11
(1:12,5.7)
20:16
(0:17,1.4)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Yvette Croteau Jr V 22:07 7:22 3 63/155 5/7 5/8 5/20 22:21
(0:14,1.0)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/20 106:32
2:08
3 7:06 6:40 7:22 194 6:42 126:56
(20:24,16.1)
109:55
(3:23,3.1%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Sara Lack (9), Jocelyn Schmidt (35), Jessica Terry (45), Autumn Edgar (47), Yvette Croteau (58)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Karina Nunes So Woodcreek 19:07 6:22
2 Brooke Ruppenthal So Ponderosa 19:10 6:23
3 Marisa Carino Fr Oakmont 19:29 6:30
4 Caitlin Devitt Payne Sr Del Oro 19:31 6:30
5 Kayla Josephson Jr Del Campo 19:33 6:31
6 Emma Freeman Sr Del Oro 19:34 6:31
7 Sami Gomez Jr Woodcreek 19:50 6:37
8 Jennifer Ramos Sr Buhach Colony 19:57 6:39
9 Sara Lack So Bella Vista 19:59 6:40 1/7 1/8 7/29 21:11
(1:12)
21:11
(1:12)
You ROCK! (LR, PR)
10 Elizabeth Hutchison Fr Rio Americano 19:59 6:40
11 Jessica Skalet Sr Rocklin 19:59 6:40
12 Alexa Lua Jr Del Oro 20:04 6:41
13 Melissa Copley Sr Ponderosa 20:04 6:41
14 Blanka Hodur Sr Folsom 20:09 6:43
15 Sierra Kennedy Jr Vacaville 20:10 6:43
16 Neysa Mains Jr El Camino 20:13 6:44
17 Mccall Habermehl Jr Woodcreek 20:26 6:49
18 Taylor Pablo Jr St. Mary's 20:27 6:49
19 Ciara Donnelly Jr Woodcreek 20:27 6:49
20 Heidi Greenwood So Rocklin 20:29 6:50
21 Alyssa Dahlberg Jr Del Campo 20:30 6:50
22 Elizabeth Bokum Jr Vacaville 20:31 6:50
23 Kelli Bercier Sr El Camino 20:32 6:51
24 Shayna Powless Jr Roseville 20:36 6:52
25 Shelby Chen Sr Mira Loma 20:42 6:54
26 Desiree Bacchi Sr Del Oro 20:44 6:55
27 Haley Nevins Sr Del Campo 20:44 6:55
28 Ashley Silveira Jr Ponderosa 20:46 6:55
29 Stephanie Romo Sr Woodcreek 20:47 6:56
30 Sydney Proiette So Del Oro 20:48 6:56
31 Devyn Andrews Jr Rio Americano 20:50 6:57
32 Amanda Garcia Sr Atwater 20:56 6:59
33 Natalie Martineau Sr Vacaville 20:57 6:59
34 Shannon Boyce Antelope 20:57 6:59
35 Nyralee Chhotu Jr Oakmont 21:00 7:00
36 Jessie Rozario Sr Del Oro 21:00 7:00
37 Cassidy Heckman Jr Atwater 21:01 7:00
38 Jocelyn Schmidt So Bella Vista 21:13 7:04 2/7 2/8 11/27 22:26
(1:13)
22:26
(1:13)
You ROCK! (LR, PR)
39 Brittany Anselmo Fr Ponderosa 21:14 7:05
40 Marissa Reyes So St. Mary's 21:17 7:06
41 Erin Deiotte So Oakmont 21:19 7:06
42 Skylar Jauregui Fr Vacaville 21:22 7:07
43 Janelle Valos-miller Sr Cordova 21:22 7:07
44 Tricia Kash Jr Vacaville 21:24 7:08
45 Janice Mallery Sr Woodcreek 21:25 7:08
46 Justine Capoot Jr Will C. Wood 21:26 7:09
47 Mikaela Yerkes Jr Rocklin 21:28 7:09
48 Jessica Terry So Bella Vista 21:30 7:10 3/7 3/8 8/25 24:32
(3:02)
24:32
(3:02)
You ROCK! (LR, PR)
49 Susannah Kiteck Fr Del Campo 21:33 7:11
50 Autumn Edgar Jr Bella Vista 21:43 7:14 4/7 4/8 6/22
51 Julie Burrall Sr Elk Grove 21:43 7:14
52 Kandace Compton So El Camino 21:44 7:15
53 Alla Nazarenko Jr Cordova 21:52 7:17
54 Georgia Cambra Jr Oakmont 21:54 7:18
55 Yvonne Silva Jr Buhach Colony 21:55 7:18
56 Toni Salvitti Jr Fairfield 21:57 7:19
57 Nancy Zamora Jr Florin 21:57 7:19
58 Jenna Lambert Sr Ponderosa 21:59 7:20
59 Joy Wilcox Fr Atwater 22:02 7:21
60 Kadie Jacobsen So Buhach Colony 22:02 7:21
61 Liza Polyudova Sr Rocklin 22:05 7:22
62 Amanda Rodriguez Sr River City 22:06 7:22
63 Yvette Croteau Jr Bella Vista 22:07 7:22 5/7 5/8 5/20
64 Eileen Tracy Jr Del Campo 22:08 7:23
65 Michaela Grubb Sr Elk Grove 22:09 7:23
66 Anna Schroder Jr Rio Americano 22:09 7:23
67 Sophie Crisp Fr Oakmont 22:12 7:24
68 Jessica Quintero Sr Buhach Colony 22:13 7:24
69 Ammarie Ahn Jr Fairfield 22:14 7:25
70 Katherine Henry Sr Elk Grove 22:14 7:25
71 Victoria Everett Fr Will C. Wood 22:16 7:25
72 Adrianna Mendez Sr Central Valley 22:17 7:26
73 Kai Muskat Sr Vacaville 22:23 7:28
74 Ashling Kelly So Del Campo 22:26 7:29
75 Emily Willer So Buhach Colony 22:27 7:29
76 Sierra Fernandez Jr Will C. Wood 22:31 7:30
77 Erin Gove Jr Will C. Wood 22:32 7:31
78 Rachel Nartker Sr Casa Roble 22:37 7:32
79 Paige Peck Fr Will C. Wood 22:39 7:33
80 Allison Haack Fr Oakmont 22:39 7:33
81 Collette Wilcox Sr Atwater 22:40 7:33
82 Monica Madavi Sr El Camino 22:52 7:37
83 Alina Ibarra Antelope 22:53 7:38
84 Sabrina Wilson Fr Rocklin 22:54 7:38
85 Sarahy Cisneros So Buhach Colony 22:54 7:38
86 Brit Husmann Jr Rocklin 23:00 7:40
87 Kristi Tekerlek Jr St. Mary's 23:01 7:40
88 Ashley feldkamp So Bella Vista 23:02 7:41 6/7 6/8 8/17 22:18 22:18
89 Breanna Sewell Fr Vacaville 23:07 7:42
90 Tesha Thomas Antelope 23:09 7:43
91 Nancy Fuentes Fr Atwater 23:13 7:44
92 Victoria Bergeron Jr Rio Americano 23:15 7:45
93 Nicole Laughlin Jr Will C. Wood 23:16 7:45
94 Kaitlyn Hess So Cordova 23:18 7:46
95 Jamie Flores Jr St. Mary's 23:20 7:47
96 Elizabeth Magana So Atwater 23:22 7:47
97 Priscilla Carns Antelope 23:22 7:47
98 Susanna Juvonen Jr Casa Roble 23:27 7:49
99 Mckayla Burrows So Rocklin 23:31 7:50
100 Heather Walker Fr Cordova 23:32 7:51
101 Mariah Peinado Los Banos 23:32 7:51
102 Jennae Steinmiller Sr Del Campo 23:33 7:51
103 Morgan Byers Antelope 23:38 7:53
104 Haley Sheridan Jr Rio Americano 23:40 7:53
105 Andrea Barrameda Jr St. Mary's 23:41 7:54
106 Alexa Olvera Jr Buhach Colony 23:43 7:54
107 Claritza Cruz So Cordova 23:47 7:56
108 Rachael Lacey Jr Bella Vista 23:48 7:56 7/7 7/8 5/13
109 Jaime Allen Jr Elk Grove 23:51 7:57
110 Andreya Atkins Jr Benicia 23:52 7:57
111 Gabrielle Ruxin Jr Rio Americano 24:05 8:02
112 Annie Callen So Cordova 24:05 8:02
113 Andrea Rodriguez So Central Valley 24:09 8:03
114 Clara Isselmann Jr Benicia 24:11 8:04
115 Madison Bell Fr Del Campo 24:15 8:05
116 Imani Parker-fong Sr St. Mary's 24:17 8:06
117 Brittany Burrows Sr Ponderosa 24:30 8:10
118 Katelynn Elliott Jr Will C. Wood 24:31 8:10
119 Samantha Sambado Jr St. Mary's 24:31 8:10
120 Hannah Milstein Sr Rio Americano 24:36 8:12
121 Sherese Albino Jr Fairfield 24:44 8:15
122 Tara Christopherson Jr Rosemont 24:52 8:17
123 Ellen Strakeljahn Jr Elk Grove 25:03 8:21
124 Alexia Crayton Jr Central Valley 25:15 8:25
125 Carolyn Mcbride Jr River Valley 25:15 8:25
126 Valentina Skiba Fr Cordova 25:31 8:30
127 Katie Mccollam Sr Casa Roble 25:34 8:31
128 Callie Hayes Jr El Camino 25:48 8:36
129 Rachel Luna Sr El Camino 25:57 8:39
130 Lauren Smith Ponderosa 25:59 8:40
131 Letitia Yund Antelope 26:07 8:42
132 Marissa Dorado Jr Rosemont 26:10 8:43
133 Neal-lani Ramez Sr Rosemont 26:11 8:44
134 Amber Bunyard Sr Casa Roble 26:32 8:51
135 Mei Ding Sr Florin 26:38 8:53
136 Anissa Reyes Los Banos 26:40 8:53
137 Janet Fernandez Los Banos 26:47 8:56
138 Deni Carskaddon Jr El Camino 27:09 9:03
139 Zurlia Gonzalez Sr Rosemont 27:17 9:06
140 Sabrina Vue Jr Rosemont 27:18 9:06
141 Layla Khan Jr River Valley 27:42 9:14
142 Erica Barajas Sr River City 27:48 9:16
143 Prudence Hong Jr Florin 28:17 9:26
144 Jackie Costa Jr Benicia 28:20 9:27
145 Victoria Schlussler Jr Elk Grove 28:50 9:37
146 Tina Ortiz Jr Elk Grove 28:59 9:40
147 Stephanie Soehn Antelope 29:37 9:52
148 Kathy Ho Antelope 29:43 9:54
149 Tiana Townsend Los Banos 30:01 10:00
150 Ruth Rosenthal Sr Mira Loma 30:04 10:01
151 Carmen Causor Jr Fairfield 30:59 10:20
152 Tynisha Spencer Jr Fairfield 31:46 10:35
153 Ayla Razo Los Banos 32:05 10:42
154 Rayna Robles Jr River City 33:08 11:03
155 Kelsey Wyckoff Jr River City 33:39 11:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Woodcreek
1-1-2-1-1
Gap: 1:40
100:37
20:07
6:42
68 Karina Nunes
So
19:07
6:22
1
Sami Gomez
Jr
19:50
6:37
7
Mccall Habermehl
Jr
20:26
6:49
16
Ciara Donnelly
Jr
20:27
6:49
18
Stephanie Romo
Sr
20:47
6:56
26
Janice Mallery
Sr
21:25
7:08
42




2 Del Oro
4-2-1-2-2
Gap: 1:17
100:41
20:08
6:43
72 Caitlin Devitt Payne
Sr
19:31
6:30
4
Emma Freeman
Sr
19:34
6:31
6
Alexa Lua
Jr
20:04
6:41
12
Desiree Bacchi
Sr
20:44
6:55
23
Sydney Proiette
So
20:48
6:56
27
Jessie Rozario
Sr
21:00
7:00
33




3 Ponderosa
2-3-3-3-3
Gap: 2:49
103:13
20:39
6:53
130 Brooke Ruppenthal
So
19:10
6:23
2
Melissa Copley
Sr
20:04
6:41
13
Ashley Silveira
Jr
20:46
6:55
25
Brittany Anselmo
Fr
21:14
7:05
36
Jenna Lambert
Sr
21:59
7:20
54
Brittany Burrows
Sr
24:30
8:10
105
Lauren Smith
-
25:59
8:40
115
4 Vacaville
10-6-5-5-4
Gap: 1:14
104:24
20:53
6:58
145 Sierra Kennedy
Jr
20:10
6:43
14
Elizabeth Bokum
Jr
20:31
6:50
21
Natalie Martineau
Sr
20:57
6:59
30
Skylar Jauregui
Fr
21:22
7:07
39
Tricia Kash
Jr
21:24
7:08
41
Kai Muskat
Sr
22:23
7:28
67
Breanna Sewell
Fr
23:07
7:42
82
5 Del Campo
5-4-4-4-5
Gap: 2:35
104:28
20:54
6:58
154 Kayla Josephson
Jr
19:33
6:31
5
Alyssa Dahlberg
Jr
20:30
6:50
20
Haley Nevins
Sr
20:44
6:55
24
Susannah Kiteck
Fr
21:33
7:11
46
Eileen Tracy
Jr
22:08
7:23
59
Ashling Kelly
So
22:26
7:29
68
Jennae Steinmiller
Sr
23:33
7:51
94
6 Oakmont
3-6-6-6-6
Gap: 2:43
105:54
21:11
7:04
186 Marisa Carino
Fr
19:29
6:30
3
Nyralee Chhotu
Jr
21:00
7:00
32
Erin Deiotte
So
21:19
7:06
38
Georgia Cambra
Jr
21:54
7:18
51
Sophie Crisp
Fr
22:12
7:24
62
Allison Haack
Fr
22:39
7:33
73




7 Bella Vista
7-10-9-8-7
Gap: 2:08
106:32
21:18
7:06
194 Sara Lack
So
19:59
6:40
9
Jocelyn Schmidt
So
21:13
7:04
35
Jessica Terry
So
21:30
7:10
45
Autumn Edgar
Jr
21:43
7:14
47
Yvette Croteau
Jr
22:07
7:22
58
Ashley feldkamp
So
23:02
7:41
81
Rachael Lacey
Jr
23:48
7:56
100
Your Team ROCKS! (LR, PR)
8 Rocklin
9-5-7-7-8
Gap: 2:55
106:55
21:23
7:08
208 Jessica Skalet
Sr
19:59
6:40
11
Heidi Greenwood
So
20:29
6:50
19
Mikaela Yerkes
Jr
21:28
7:09
44
Liza Polyudova
Sr
22:05
7:22
57
Sabrina Wilson
Fr
22:54
7:38
77
Brit Husmann
Jr
23:00
7:40
79
Mckayla Burrows
So
23:31
7:50
91
9 Buhach Colony
6-12-11-10-9
Gap: 2:30
108:34
21:43
7:14
248 Jennifer Ramos
Sr
19:57
6:39
8
Yvonne Silva
Jr
21:55
7:18
52
Kadie Jacobsen
So
22:02
7:21
56
Jessica Quintero
Sr
22:13
7:24
63
Emily Willer
So
22:27
7:29
69
Sarahy Cisneros
So
22:54
7:38
78
Alexa Olvera
Jr
23:43
7:54
98
10 El Camino
11-8-8-9-10
Gap: 5:35
111:09
22:14
7:25
274 Neysa Mains
Jr
20:13
6:44
15
Kelli Bercier
Sr
20:32
6:51
22
Kandace Compton
So
21:44
7:15
49
Monica Madavi
Sr
22:52
7:37
75
Callie Hayes
Jr
25:48
8:36
113
Rachel Luna
Sr
25:57
8:39
114
Deni Carskaddon
Jr
27:09
9:03
121
11 Atwater
13-13-12-12-11
Gap: 2:17
109:52
21:58
7:19
276 Amanda Garcia
Sr
20:56
6:59
29
Cassidy Heckman
Jr
21:01
7:00
34
Joy Wilcox
Fr
22:02
7:21
55
Collette Wilcox
Sr
22:40
7:33
74
Nancy Fuentes
Fr
23:13
7:44
84
Elizabeth Magana
So
23:22
7:47
89




12 Rio Americano
8-9-10-11-12
Gap: 3:41
109:53
21:59
7:20
280 Elizabeth Hutchison
Fr
19:59
6:40
10
Devyn Andrews
Jr
20:50
6:57
28
Anna Schroder
Jr
22:09
7:23
61
Victoria Bergeron
Jr
23:15
7:45
85
Haley Sheridan
Jr
23:40
7:53
96
Gabrielle Ruxin
Jr
24:05
8:02
102
Hannah Milstein
Sr
24:36
8:12
108
13 St. Mary's
12-11-13-13-13
Gap: 3:14
111:46
22:21
7:27
319 Taylor Pablo
Jr
20:27
6:49
17
Marissa Reyes
So
21:17
7:06
37
Kristi Tekerlek
Jr
23:01
7:40
80
Jamie Flores
Jr
23:20
7:47
88
Andrea Barrameda
Jr
23:41
7:54
97
Imani Parker-fong
Sr
24:17
8:06
104
Samantha Sambado
Jr
24:31
8:10
107
14 Will C. Wood
16-17-16-14-14
Gap: 1:13
111:24
22:17
7:26
322 Justine Capoot
Jr
21:26
7:09
43
Victoria Everett
Fr
22:16
7:25
66
Sierra Fernandez
Jr
22:31
7:30
70
Erin Gove
Jr
22:32
7:31
71
Paige Peck
Fr
22:39
7:33
72
Nicole Laughlin
Jr
23:16
7:45
86
Katelynn Elliott
Jr
24:31
8:10
106
15 Cordova
15-14-15-15-15
Gap: 2:25
113:51
22:46
7:35
368 Janelle Valos-miller
Sr
21:22
7:07
40
Alla Nazarenko
Jr
21:52
7:17
50
Kaitlyn Hess
So
23:18
7:46
87
Heather Walker
Fr
23:32
7:51
92
Claritza Cruz
So
23:47
7:56
99
Annie Callen
So
24:05
8:02
103
Valentina Skiba
Fr
25:31
8:30
112
16 Antelope
14-15-17-17-16
Gap: 2:41
113:59
22:48
7:36
375 Shannon Boyce
-
20:57
6:59
31
Alina Ibarra
-
22:53
7:38
76
Tesha Thomas
-
23:09
7:43
83
Priscilla Carns
-
23:22
7:47
90
Morgan Byers
-
23:38
7:53
95
Letitia Yund
-
26:07
8:42
116
Stephanie Soehn
-
29:37
9:52
126
17 Elk Grove
17-16-14-16-17
Gap: 3:20
115:00
23:00
7:40
385 Julie Burrall
Sr
21:43
7:14
48
Michaela Grubb
Sr
22:09
7:23
60
Katherine Henry
Sr
22:14
7:25
65
Jaime Allen
Jr
23:51
7:57
101
Ellen Strakeljahn
Jr
25:03
8:21
111
Victoria Schlussler
Jr
28:50
9:37
124
Tina Ortiz
Jr
28:59
9:40
125
18 Fairfield
18-18-18-18-18
Gap: 9:49
131:40
26:20
8:47
483 Toni Salvitti
Jr
21:57
7:19
53
Ammarie Ahn
Jr
22:14
7:25
64
Sherese Albino
Jr
24:44
8:15
109
Carmen Causor
Jr
30:59
10:20
128
Tynisha Spencer
Jr
31:46
10:35
129








19 Los Banos
19-19-19-19-19
Gap: 8:33
139:05
27:49
9:16
589 Mariah Peinado
-
23:32
7:51
93
Anissa Reyes
-
26:40
8:53
119
Janet Fernandez
-
26:47
8:56
120
Tiana Townsend
-
30:01
10:00
127
Ayla Razo
-
32:05
10:42
130








20 Rosemont
20-20-20-20-20
Gap: 2:26
131:48
26:22
8:47
590 Tara Christopherson
Jr
24:52
8:17
110
Marissa Dorado
Jr
26:10
8:43
117
Neal-lani Ramez
Sr
26:11
8:44
118
Zurlia Gonzalez
Sr
27:17
9:06
122
Sabrina Vue
Jr
27:18
9:06
123








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Leeann Hold Jr Oak Ridge 20:26 6:49
2 Dominique Tristant So Del Oro 20:29 6:50
3 Mikaela Vaden Sr St. Francis 21:40 7:13
4 Emily Nash So Del Oro 21:46 7:15
5 Maggie Campos Jr Davis Sr. 21:47 7:16
6 Kathy Dooley Sr Davis Sr. 21:52 7:17
7 Rosemary Dipentino Fr Woodcreek 21:58 7:19
8 Megan Mckinnon Sr St. Francis 22:02 7:21
9 Sydney Allen Fr Woodcreek 22:07 7:22
10 Lindsay Stebbins Jr Davis Sr. 22:12 7:24
11 Valerie Schmidl Sr Davis Sr. 22:13 7:24
12 Ridgely Provencal Jr St. Francis 22:15 7:25
13 Ella Winje Sr St. Francis 22:17 7:26
14 Erika Hashimoto Sr Davis Sr. 22:21 7:27
15 Nicole Ehman Jr Vacaville 22:41 7:34
16 Alicia Solorio Fr Woodcreek 22:52 7:37
17 Brooke Robinson Sr Nevada Union 22:55 7:38
18 Mandy Salgado Jr Sheldon 22:55 7:38
19 Anna Paraskevopoulo Jr Del Oro 22:56 7:39
20 Megan Atkins Sr Del Oro 22:58 7:39
21 Susan Frazier Jr St. Francis 23:05 7:42
22 Jocelyn Labelle Sr Davis Sr. 23:07 7:42
23 Jenny Beers Sr Vacaville 23:08 7:43
24 Yadira Ponce Sr Sheldon 23:15 7:45
25 Halley Rainer Sr Davis Sr. 23:20 7:47
26 Dale Dong Jr Lincoln (s) 23:26 7:49
27 Marissa Romeri Jr Rocklin 23:37 7:52
28 Janelle Brown Sr Oakmont 23:42 7:54
29 Kelsey Lucas Jr Vacaville 23:44 7:55
30 Brenna Perlman Jr Davis Sr. 23:47 7:56
31 Annie Creasey Sr Nevada Union 23:48 7:56
32 Emma Pesis Sr Davis Sr. 23:49 7:56
33 Katie O'connor Jr Lodi 23:52 7:57
34 Ashley Castro Jr Buhach Colony 23:54 7:58
35 Lizzette Guiterrez Jr Nevada Union 23:58 7:59
36 Danielle Dodson Jr Buhach Colony 24:02 8:01
37 Brianna Luna Jr Buhach Colony 24:04 8:01
38 Leah Campbell Jr St. Francis 24:07 8:02
39 Julia Ainsworth Sr Davis Sr. 24:10 8:03
40 Zoe Toscano Jr Modesto 24:21 8:07
41 Cierra Jordan Sr Edison 24:22 8:07
42 La Rue Taufer Sr Lodi 24:22 8:07
43 Kayce Tynan Jr Rocklin 24:30 8:10
44 Anabel Calvario Sr Vacaville 24:31 8:10
45 Amanda Calzada Sr Rocklin 24:35 8:12
46 Dominique Terry Jr Bella Vista 24:35 8:12 1/1 8/8 16/27
47 Eliana Alvarez Jr Buhach Colony 24:37 8:12
48 Susan Duron Sr Modesto 24:38 8:13
49 Leanne Cutler Jr St. Mary's 24:38 8:13
50 Madeline Gregory Jr Napa 24:41 8:14
51 Anina Lawrence Sr Nevada Union 24:44 8:15
52 Brenna Holman Fr Woodcreek 24:45 8:15
53 Isabel Lawrence Jr Buhach Colony 24:55 8:18
54 Maria Vivanco Jr Napa 24:55 8:18
55 Christina Thomas Jr Nevada Union 24:58 8:19
56 Izzy Markoe Jr Del Oro 24:59 8:20
57 Kate Buccinio Jr Franklin (eg) 24:59 8:20
58 Clarisa Hernandez Jr Rocklin 24:59 8:20
59 Angela Delgado Jr St. Mary's 25:09 8:23
60 Aysia Power Sr Vacaville 25:11 8:24
61 Alexa Lopez Jr Napa 25:16 8:25
62 Jenna Pena Jr Vacaville 25:19 8:26
63 Eden Aguilar Sr St. Mary's 25:21 8:27
64 Rebecca Walker Jr Pleasant Grove 25:22 8:27
65 Blanca Jiminez Jr Modesto 25:23 8:28
66 Heather Quinones Jr St. Mary's 25:32 8:31
67 Samantha Sterne Jr Pleasant Grove 25:36 8:32
68 Lucy Rollins Jr Del Oro 25:41 8:34
69 Ashley Gallenstein Jr Pleasant Grove 25:41 8:34
70 Kelsey Brennan Sr Nevada Union 25:44 8:35
71 Amanda Hart Jr Davis Sr. 25:45 8:35
72 Leslie Fox-humphreys Sr Lincoln (s) 25:45 8:35
73 Erika Bergeron Jr Oakmont 25:48 8:36
74 Amelia Duplantier Jr Davis Sr. 25:51 8:37
75 Michelle Loeffler Sr Nevada Union 25:53 8:38
76 Elizabeth Long Jr Lodi 25:56 8:39
77 Amanda Hesterman Sr Vacaville 26:00 8:40
78 Abby Johnson Jr St. Francis 26:02 8:41
79 Vika Katiuzhinsky So Sheldon 26:04 8:41
80 Katie Esparza Jr St. Francis 26:06 8:42
81 Tatiana Smith Jr St. Francis 26:06 8:42
82 Christine Quan Sr Pleasant Grove 26:16 8:45
83 Danielle Huddlestun Sr Rocklin 26:22 8:47
84 Kelly Sheridan Jr Lodi 26:29 8:50
85 Sophia Yan Jr Franklin (eg) 26:30 8:50
86 Meredith Valenzona Jr Franklin (eg) 26:31 8:50
87 Sharan Samra Jr Atwater 26:35 8:52
88 Samantha Hazen Jr Del Oro 26:38 8:53
89 Thuy Nguyen Sr Franklin (eg) 26:41 8:54
90 Warda Haq Jr Franklin (eg) 26:44 8:55
91 Natalie Obaldia Sr St. Francis 26:46 8:55
92 Divonee Pleasant Sr Edison 26:46 8:55
93 Sarah Huggins Jr St. Francis 26:51 8:57
94 Leticia Reyes Sr Buhach Colony 26:51 8:57
95 Lisa Eastteam Jr Del Oro 27:00 9:00
96 Robin Kirschner Jr Vacaville 27:19 9:06
97 Carolyn Arredondo Jr Rocklin 27:20 9:07
98 Erika Contreras Fr Sheldon 27:32 9:11
99 Mayra Deharo Sr Modesto 27:32 9:11
100 Sumita Ghosh Jr Franklin (eg) 27:43 9:14
101 Jasmine Strode-elfant Sr Davis Sr. 27:53 9:18
102 Victoria Pritchard Jr Lodi 27:53 9:18
103 Liliana Urena Jr Napa 27:54 9:18
104 Teresa Garcia Jr Lincoln (s) 27:57 9:19
105 Linda Ruiz Jr Vacaville 28:05 9:22
106 Alyssa Oss Jr Vacaville 28:14 9:25
107 Erin Savoia Sr Davis Sr. 28:16 9:25
108 Tara Umemoto Sr Kennedy 28:18 9:26
109 Naomi Deleon Sr Atwater 28:21 9:27
110 Donna To Sr Rosemont 28:27 9:29
111 Megan Nomellini Jr St. Mary's 28:29 9:30
112 Taylor Petersen Jr Del Oro 28:40 9:33
113 Kayla Luikens Jr Vacaville 28:55 9:38
114 Christine Djan Jr McClatchy 29:16 9:45
115 Audrey Marin Sr Rosemont 29:19 9:46
116 Andrea Gonzalez Jr Atwater 29:20 9:47
117 Michaela Zuber Jr Sheldon 29:21 9:47
118 Dianne Alatorre Jr Rocklin 29:47 9:56
119 Taylor Balonon Sr Pleasant Grove 29:54 9:58
120 Melody Sanders Sr Grace Davis 31:04 10:21
121 Diana Martinez Sr Atwater 31:57 10:39
122 Brittney Patterson Sr Pleasant Grove 32:14 10:45
123 Brooke Grupe Jr Lincoln (s) 32:28 10:49
124 Alyssa Breinke Sr El Camino 35:14 11:45
125 Lucklyn Ocampo Sr Edison 36:12 12:04
126 Rebecca Gooch Jr Cordova 37:03 12:21
127 Victoria Martinez Sr El Camino 39:14 13:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Leanne Jarvis Fr River Valley 13:47 6:54
2 Libby Runte Fr Del Oro 14:02 7:01
3 Vivian Lam So Folsom 14:08 7:04
4 Harkarin Everest Fr River Valley 14:24 7:12
5 Lindsey Romeri Fr Rocklin 14:26 7:13
6 Maddy Montgomery Fr Del Oro 14:31 7:16
7 Mikayla Brant Fr Oakmont 14:32 7:16
8 Lizzie Meredith Fr Del Oro 14:41 7:21
9 Marisa Grattan So Del Oro 14:49 7:25
10 Jackie Healey Fr Bella Vista 14:49 7:25 1/2 1/2 6/23 16:57
(2:08)
16:57
(2:08)
You ROCK! (LR, PR)
11 Sekani Kobelt So Elk Grove 14:52 7:26
12 Erin Hood So Del Oro 14:52 7:26
13 Delaney Islip So Del Oro 14:53 7:27
14 Emma Stokes Fr Del Oro 15:08 7:34
15 Christina Weist Fr Roseville 15:08 7:34
16 Audrey Tekerlek Fr St. Mary's 15:11 7:36
17 Lauren Fessenden Fr Rocklin 15:12 7:36
18 Jazmin Duran Fr Buhach Colony 15:22 7:41
19 Morgan Simpson Fr Roseville 15:26 7:43
20 Megan Mccolley So Roseville 15:31 7:46
21 Audrey Nischi Fr Rio Americano 15:38 7:49
22 Anna Britzman Fr Mira Loma 15:38 7:49
23 Ashley Emitte Fr Oakmont 15:42 7:51
24 Senti Donovan Fr Oakmont 15:42 7:51
25 Ariana Aguilera Fr Oakmont 15:48 7:54
26 Sydney Strecker Fr Rocklin 15:48 7:54
27 Kelly Schostag So Del Oro 15:49 7:55
28 Ashley Dessert Fr Del Oro 15:49 7:55
29 Brooke Solomon Fr Rocklin 15:59 8:00
30 Beatriz Madrigal So Buhach Colony 16:03 8:02
31 Cristina Herrera Fr St. Mary's 16:10 8:05
32 Rachel Alexander Fr Del Oro 16:11 8:06
33 Felicia Castro Fr Atwater 16:13 8:06
34 Lauren Noonan So Laguna Creek 16:22 8:11
35 Brenda Vue So Florin 16:23 8:12
36 Mckenzie Lawson So Buhach Colony 16:25 8:13
37 Deanna Hibbard So St. Mary's 16:26 8:13
38 Madeleine Smyth Fr Del Oro 16:27 8:14
39 Taylor Schairer So Del Oro 16:27 8:14
40 Rhys Rygg Fr Rio Americano 16:28 8:14
41 Teresa Fernandez Fr River City 16:30 8:15
42 Jennifer Rees Fr Folsom 16:34 8:17
43 Remington George So Will C. Wood 16:35 8:18
44 Kirstin Barnhart So Elk Grove 16:36 8:18
45 Bridget Bloesch Fr Vacaville 16:38 8:19
46 Amanda Ehrhardt Fr Rocklin 16:39 8:20
47 Janna Johnson So Vacaville 16:41 8:21
48 Megan Gentes So Del Oro 16:45 8:23
49 Diana Quinn So Benicia 16:50 8:25
50 Mallory Budesa So St. Mary's 16:57 8:29
51 Celia Reyna Fr Atwater 17:02 8:31
52 Anne Cogan Fr Rocklin 17:02 8:31
53 Thomine Mortensen Fr Casa Roble 17:04 8:32
54 Alina Kuchik Fr Rosemont 17:05 8:33
55 Collette Munk So Casa Roble 17:05 8:33
56 Jennifer Kelly So Del Oro 17:07 8:34
57 Thalia Martinez So Buhach Colony 17:07 8:34
58 Helen Wakefield Fr Mira Loma 17:09 8:35
59 Ashley Anderson Fr Folsom 17:10 8:35
60 Alexis Oranen So Roseville 17:11 8:36
61 Monique Marino So Folsom 17:19 8:40
62 Maria Ramirez-riesch Fr St. Mary's 17:20 8:40
63 Brenna Joe Fr St. Mary's 17:22 8:41
64 Maria Gomez So Buhach Colony 17:23 8:42
65 Janeth Espinosa Fr Atwater 17:24 8:42
66 Christina Uribe Fr St. Mary's 17:25 8:43
67 Dianna Makhyanov So River City 17:33 8:47
68 Kathleen Sullivan So Elk Grove 17:36 8:48
69 Rachael Sloane So Benicia 17:38 8:49
70 Viktoriya Dutov So River City 17:46 8:53
71 Savannah Dorado Fr Rosemont 17:53 8:57
72 Jacqueline Verdugo Fr Atwater 17:57 8:59
73 Megan Blumm Fr Roseville 17:58 8:59
74 Danielle Robertson Fr Oakmont 18:00 9:00
75 Sophia Flores So Folsom 18:06 9:03
76 Emmy Margar Macalliste Fr Elk Grove 18:08 9:04
77 Maribel Gonzalez So River Valley 18:08 9:04
78 Sarabeth Schommer So River Valley 18:15 9:08
79 Catherine Rideout Fr Del Oro 18:15 9:08
80 Courtney Martin So Del Oro 18:17 9:09
81 Rachel Mannon So Del Oro 18:21 9:11
82 Tatyana Walton So Buhach Colony 18:25 9:13
83 Raven Robles Fr River City 18:39 9:20
84 Michelle Dewey So River Valley 18:39 9:20
85 Linda Sandcrant Fr Mira Loma 18:43 9:22
86 Isamar Calvario Fr Vacaville 18:49 9:25
87 Alison Harris So Benicia 18:51 9:26
88 Annamaree Serrano So Roseville 18:51 9:26
89 Natalia Sanchez So Atwater 18:56 9:28
90 Katelyn Colburn Fr Buhach Colony 19:02 9:31
91 Kristen Grattan So Del Oro 19:02 9:31
92 Bridgit Lee Fr River Valley 19:10 9:35
93 Emily Bidou So Vacaville 19:10 9:35
94 Corina Phayboun So Florin 19:12 9:36
95 Allix Woodfork Fr Mira Loma 19:50 9:55
96 Oksana Ivakhov So Rio Americano 19:52 9:56
97 Leanna Rains Fr River City 19:52 9:56
98 Kaeti Park Fr Folsom 20:03 10:02
99 Gan Chanontree Fr Oakmont 20:12 10:06
100 Vanessa Martinez Fr El Camino 21:15 10:38
101 Emi Calvo Fr Bella Vista 21:44 10:52 2/2 2/2 19/19
102 Thai Thanh Vo Fr Cordova 22:23 11:12
103 Anna Scudder Fr Roseville 24:12 12:06
104 Alexandria Rinaldi Fr River City 25:10 12:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S D1-R2 Lauren Stanislaw, Fr, 13:29, Beyer Oak Ridge, 70:15, 23
F/S D2-R4 Leanne Jarvis, Fr, 13:47, River Valley Del Oro, 72:55, 35
F/S D3-R19 Cecilia Gutierrez, Fr, 14:18, Dixon Placer, 77:41, 30
F/S D4-R21 Sheridan Loverin, Fr, 13:50, Calaveras Bret Harte, 78:17, 29
F/S D5-R21 Christie Matsumoto, Fr, 16:32, Bradshaw Christian , 0:00,
JV D12-R7 Leeann Hold, Jr, 20:26, Oak Ridge Davis Sr., 110:25, 35
JV D345-R17 Emily Giorgi, Sr, 23:30, Christian Brothers Escalon, 130:45, 23
V D1-R8 Clare Carroll, Fr, 18:23, Granite Bay Granite Bay, 95:51, 49
V D2-R11 Karina Nunes, So, 19:07, Woodcreek Woodcreek, 100:37, 68
V D3-R12 Madeleine Ankhelyi, So, 18:52, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:25, 33
V D4-R15 Becky Hobby, Jr, 19:14, Hughson Riverbank, 109:31, 104
V D5-R15 Caitlin Dodds, So, 22:14, Foresthill Victory Christian, 130:15, 25

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1-R1 Abdul Hamid, Fr, 11:41, Sheldon Lincoln (s), 61:45, 37
Fr D2-R1 Austin Dawson, Fr, 12:16, Del Oro Del Campo, 62:08, 20
Fr D3-R18 Judas Chavarin Campo, Fr, 12:12, Ceres Christian Brothers, 67:29, 51
Fr D4-R18 David Monge, Fr, 12:43, American Canyon Bret Harte, 66:51, 15
Fr D5-R18 Matthew Spring, Fr, 12:35, Tioga , 0:00,
JV D12-R6 Angelo Magliola, Jr, 17:10, Bella Vista Woodcreek, 89:28, 53
JV D345-R16 Huber Solis, Sr, 18:02, Bret Harte Bret Harte, 96:24, 40
So D1-R5 Ethan Hall, So, 11:19, Davis Sr. Davis Sr., 58:57, 43
So D2-R3 Jacob Garcia, So, 11:22, Fairfield Fairfield, 60:20, 58
So D3-R20 Ian Janoska, So, 12:00, El Dorado Cosumnes Oaks, 62:18, 39
So D4-R20 Alec Steinberg, So, 11:46, Ripon Colfax, 69:00, 56
V D2-R10 Trevor Halsted, Sr, 16:14, Davis Sr. Davis Sr., 82:53, 45
V D2-R9 Chris Kigar, Sr, 15:47, El Camino Del Campo, 82:20, 40
V D3-R14 Nick Klein, Sr, 16:32, Sonora Sonora, 85:47, 50
V D4-R13 Cody Freeman, Sr, 17:04, Calaveras Ripon, 91:28, 52
V D5-R13 Nathan Jackson, Sr, 16:52, Big Valley Christian Victory Christian, 105:35, 39