Hoban Results from the Walsh Jesuit Tomahawk Run at Walsh Jesuit HS on 9/12/15

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Biscan, Jacob Fr Fr 20:00 6:27 3.1 30/99 3/8 13/27 4/13 20:14
(0:14,1.2)
You ROCK! (DPR)
Bishop, Anthony So Open 20:23 6:35 3.1 37/173 4/10 16/27 5/13 20:56
(0:33,2.6)
You ROCK! (DPR)
Brennan, Joe Sr V 17:00 5:29 3.1 10/153 1/9 1/27 6/19 17:48
(0:48,4.5)
17:48
(0:48,4.5)
17:48
(0:48,4.5)
17:08
(0:08,0.8)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Diamond, Daniel Fr Fr 21:57 7:05 3.1 71/99 6/8 22/27 6/7 22:07
(0:10,0.8)
You ROCK! (DPR)
Doucet, Ian Fr Fr 28:16 9:07 3.1 99/99 8/8 27/27 6/6
Dudek, Mark Jr V 18:37 6:00 3.1 82/153 5/9 5/27 11/18 19:56
(1:19,6.6)
19:56
(1:19,6.6)
19:56
(1:19,6.6)
18:48
(0:11,1.0)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Fricker, Colin Jr Open 22:10 7:09 3.1 95/173 8/10 23/27 6/9 23:10
(1:00,4.3)
23:10
(1:00,4.3)
23:10
(1:00,4.3)
22:24
(0:14,1.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Hornacek, Michael Jr V 17:24 5:37 3.1 25/153 3/9 3/27 4/19 18:37
(1:13,6.5)
18:37
(1:13,6.5)
18:37
(1:13,6.5)
17:31
(0:07,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Hottinger, Joel Fr V 19:23 6:15 3.1 108/153 9/9 10/27 1/9 19:57
(0:34,2.8)
You ROCK! (DPR)
Johnson, Joshua Fr Fr 20:34 6:38 3.1 42/99 4/8 17/27 6/13 21:15
(0:41,3.2)
You ROCK! (DPR)
Klein, Joseph Fr V 18:46 6:03 3.1 85/153 6/9 6/27 9/18 18:44
Kozik, Mitchell Jr V 17:16 5:34 3.1 21/153 2/9 2/27 6/19 17:52
(0:36,3.4)
17:52
(0:36,3.4)
17:52
(0:36,3.4)
17:13 You ROCK! (LY, LR, PR)
Krznaric, Joel Jr V 18:14.6 5:53 3.1 63/153 4/9 4/27 11/19 18:56
(0:41,3.6)
18:56
(0:41,3.6)
18:56
(0:41,3.6)
18:14 You ROCK! (LY, LR, PR)
Mattler, Christopher So Open 20:05.6 6:29 3.1 30/173 2/10 14/27 7/18 20:53
(0:47,3.8)
You ROCK! (DPR)
McCarthy, Derek Jr Open 22:13.4 7:10 3.1 99/173 9/10 24/27 5/9 22:14
(0:01,0.0)
22:14
(0:01,0.0)
22:14
(0:01,0.0)
20:48 You ROCK! (LY, LR, PR)
Mendenhall, Tom So Open 22:46 7:21 3.1 126/173 10/10 25/27 7/9 25:18
(2:32,10.0)
25:18
(2:32,10.0)
25:18
(2:32,10.0)
22:28 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Micale, Anthony Jr Open 21:22.8 6:54 3.1 75/173 5/10 19/27 6/12 21:42
(0:19,1.5)
You ROCK! (DPR)
Morris, Jonathan Fr Fr 19:23 6:15 3.1 18/99 1/8 10/27 8/15 19:33
(0:10,0.8)
You ROCK! (DPR)
Phillips, Jared Fr Fr 20:51 6:44 3.1 49/99 5/8 18/27 6/11 20:05
Plaspohl, Nathaniel Fr Fr 23:50 7:41 3.1 87/99 7/8 26/27 6/7 23:51
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Reed, Nathan So Open 21:28 6:55 3.1 78/173 6/10 20/27 5/11 24:15
(2:47,11.5)
24:15
(2:47,11.5)
24:15
(2:47,11.5)
21:35
(0:07,0.5)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Skinner, Jack So V 19:15 6:13 3.1 104/153 8/9 9/27 5/14 22:19
(3:04,13.7)
22:19
(3:04,13.7)
22:19
(3:04,13.7)
19:09 You ROCK! (LY, LR, PR)
Stiller, Ben Jr Open 21:35 6:58 3.1 80/173 7/10 21/27 5/9 21:49
(0:14,1.1)
21:49
(0:14,1.1)
21:49
(0:14,1.1)
21:14 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Stober, Kyle Fr V 19:01 6:08 3.1 98/153 7/9 7/27 9/18 19:15
(0:14,1.2)
You ROCK! (DPR)
Surblis, Kyle Jr Open 19:05 6:09 3.1 5/173 1/10 8/27 5/22 20:06
(1:01,5.1)
20:06
(1:01,5.1)
20:06
(1:01,5.1)
19:06
(0:01,0.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Vogt, Victor So Open 20:19 6:33 3.1 35/173 3/10 15/27 6/15 20:31
(0:12,1.0)
You ROCK! (DPR)
Wiedt, Ryan Fr Fr 19:30 6:17 3.1 20/99 2/8 12/27 7/14 19:38
(0:08,0.6)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/18 88:32
1:37
3.1 5:43 5:29 6:00 199 5:21 91:51
(3:19,3.6)
91:51
(3:19,3.6)
91:51
(3:19,3.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Joe Brennan (10), Mitchell Kozik (21), Michael Hornacek (25), Joel Krznaric (63), Mark Dudek (80)
Open 1st 5 5/12 101:15
2:18
3.1 6:32 6:09 6:54 148 6:16 105:04
(3:49,3.6)
105:04
(3:49,3.6)
105:04
(3:49,3.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kyle Surblis (3), Christopher Mattler (26), Victor Vogt (30), Anthony Bishop (32), Anthony Micale (57)
Open 2nd 5 5/9 110:12
1:18
3.1 7:07 6:55 7:21 162 6:32 110:29
(0:17,0.3)
110:29
(0:17,0.3)
110:29
(0:17,0.3%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Nathan Reed (21), Ben Stiller (23), Colin Fricker (32), Derek McCarthy (35), Tom Mendenhall (51)
Fr 1st 5 6/11 100:18
1:28
3.1 6:28 6:15 6:44 133 6:00 Jonathan Morris (15), Ryan Wiedt (17), Jacob Biscan (26), Joshua Johnson (35), Jared Phillips (40)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Danny Cohen Jr Solon 16:02 5:10
2 Joe Riordan Jr Solon 16:05 5:11
3 Joe Zwick Jr Lake 16:13 5:14
4 Conner Delahanty Jr Lake 16:15 5:15
5 Jacob Keating Jr Lake Catholic 16:24 5:17
6 Mark Shannon So Solon 16:45 5:24
7 Cole Morris Jr Mass. Perry 16:46 5:25
8 Chantz Visse So Solon 16:53 5:27
9 Ethan Neff Jr Howland 16:57 5:28
10 Joe Brennan Sr Hoban 17:00 5:29 1/9 1/27 6/19 17:48
(0:48)
17:48
(0:48)
17:48
(0:48)
You ROCK! (LY, LR, PR)
11 Johnny Stevenson Jr Mass. Perry 17:01 5:29
12 Jacob Murphy Sr GlenOak 17:03 5:30
13 Sam Miller Jr Walsh Jesuit 17:03.8 5:30
14 Alex Farenchak So Riverside 17:04 5:30
15 Matt Bull Jr Lake Catholic 17:09 5:32
16 Daniel Cronk Jr Mass. Perry 17:10 5:32
17 Jared Housum So Strongsville 17:13 5:33
18 Logan Esper Fr Solon 17:13.9 5:34
19 Jim Bradcovich Jr Lake 17:14 5:34
20 Tyler Harigan Jr Howland 17:15 5:34
21 Mitchell Kozik Jr Hoban 17:16 5:34 2/9 2/27 6/19 17:52
(0:36)
17:52
(0:36)
17:52
(0:36)
You ROCK! (LY, LR, PR)
22 Brian Wyler So Strongsville 17:20 5:35
23 Gavin Gronowski So Walsh Jesuit 17:20.7 5:36
24 Max Gross Jr Solon 17:23 5:36
25 Michael Hornacek Jr Hoban 17:24 5:37 3/9 3/27 4/19 18:37
(1:13)
18:37
(1:13)
18:37
(1:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
26 Jason Lacourt Fr Mass. Perry 17:25.1 5:37
27 Alex Nupp Sr GlenOak 17:25.8 5:37
28 Mark Mchugh Sr St. Ignatius 17:28 5:38
29 Brandon Monty Sr Riverside 17:31 5:39
30 Alex Clevinger Sr Lake 17:33 5:40
31 Brian Evans So GlenOak 17:34 5:40
32 Cameron Wydra So GlenOak 17:37 5:41
33 Nicholas Reimund Jr Walsh Jesuit 17:38 5:41
34 Gage Feola Jr GlenOak 17:39.2 5:42
35 Vincent Mauri Fr Howland 17:39.7 5:42
36 Kyle Wilson Jr Cuy. Falls 17:40.2 5:42
37 Michael Fitzgerald So St. Ignatius 17:40.5 5:42
38 Alec Drabish Sr Solon 17:40.7 5:42
39 Duncan Hamilton Jr Howland 17:41 5:42
40 Sean Markovic Sr Cuy. Falls 17:44.5 5:43
41 Joey Fedor Fr Mass. Perry 17:44.7 5:43
42 Ryan Tatton Jr Walsh Jesuit 17:48 5:45
43 Ryan Schwarzwalder Jr Riverside 17:50 5:45
44 Jason Nagy Jr GlenOak 17:53 5:46
45 Bronson Luksza So Cuy. Falls 17:54 5:46
46 Andrew Sutton Jr Howland 17:55 5:47
47 Jaret Reimer Jr Strongsville 17:56 5:47
48 Colin Waddle Jr Lake Catholic 17:58 5:48
49 Jaron Smith So Lake 17:59 5:48
50 Stephen Renuart Jr Walsh Jesuit 18:00 5:48
51 A.j. Hoffa Fr Riverside 18:02 5:49
52 Brandon Gregory So Howland 18:03 5:49
53 Justin Tracy Sr Strongsville 18:05 5:50
54 Jake Carlson Jr Mentor 18:06.3 5:50
55 Scott Essig Jr Mass. Perry 18:06.7 5:51
56 Caleb Freeman Sr Cuy. Falls 18:10 5:52
57 Nathan Moraghan Jr Lake 18:10.8 5:52
58 Peyton Potter Sr Lake Catholic 18:11 5:52
59 Drew Delap Jr Lake 18:12.34 5:52
60 Sam Michael Jr Firestone 18:12.8 5:53
61 Thomas Hillyer Jr Cuy. Falls 18:14 5:53
62 Jaret Bable So Cuy. Falls 18:14.3 5:53
63 Joel Krznaric Jr Hoban 18:14.6 5:53 4/9 4/27 11/19 18:56
(0:41)
18:56
(0:41)
18:56
(0:41)
You ROCK! (LY, LR, PR)
64 Kyle Betivas Sr Mass. Perry 18:15.4 5:53
65 Shane Healey So Strongsville 18:15.8 5:53
66 Kyle Neff Sr Walsh Jesuit 18:17 5:54
67 Larry Salerno Jr Mentor 18:18 5:54
68 John Levan Fr Lake Catholic 18:19.2 5:55
69 Gabe Ohliger Jr St. Ignatius 18:19.8 5:55
70 Brett Saunders So St. Ignatius 18:22 5:55
71 Joe Ripepi So St. Ignatius 18:23 5:56
72 David Herr Jr Firestone 18:24 5:56
73 Jack Titgemeier Sr Walsh Jesuit 18:26 5:57
74 Paul Murray Sr GlenOak 18:27.5 5:57
75 Tyler Zwolenik So Strongsville 18:27.7 5:57
76 Connor Brown So Aurora 18:28.5 5:58
77 Robert Taylor Fr Aurora 18:28.7 5:58
78 De'quan Williams Sr Euclid 18:35.3 6:00
79 Alex Mayes Sr Cuy. Falls 18:35.7 6:00
80 Drew Barnes Sr Walsh Jesuit 18:36 6:00
81 Robbie Seaton Todd Sr Mentor 18:36.3 6:00
82 Mark Dudek Jr Hoban 18:37 6:00 5/9 5/27 11/18 19:56
(1:19)
19:56
(1:19)
19:56
(1:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
83 Kyle Costanzo So Strongsville 18:43 6:02
84 Caden Rice Fr Riverside 18:45 6:03
85 Joseph Klein Fr Hoban 18:46 6:03 6/9 6/27 9/18
86 Malcolm Hafely Sr Howland 18:48.1 6:04
87 Dominic Roberto Sr Aurora 18:48.4 6:04
88 Tommy Oddo So Mentor 18:49 6:04
89 Justin Novak So Strongsville 18:50 6:05
90 Garrett Satow Jr Firestone 18:50.9 6:05
91 Alex Farrell So Roosevelt 18:51 6:05
92 Damon Szakacs Jr Roosevelt 18:53 6:05
93 James Ferro Fr Mentor 18:58 6:07
94 Quintin Stearns So Howland 18:58.8 6:07
95 Matthew Peluso So Aurora 18:59.6 6:08
96 Sal Rocco Jr Mentor 18:59.8 6:08
97 Noah Lavictoire Sr Firestone 19:00 6:08
98 Kyle Stober Fr Hoban 19:01 6:08 7/9 7/27 9/18
99 Josh Edwards Sr Lake 19:03 6:09
100 Malachy Frain So St. Ignatius 19:04 6:09
101 Owen Lammermeier So St. Ignatius 19:07 6:10
102 Kade Peets So Firestone 19:10 6:11
103 Jonathan Arn Jr Riverside 19:13 6:12
104 Jack Skinner So Hoban 19:15 6:13 8/9 9/27 5/14 22:19
(3:04)
22:19
(3:04)
22:19
(3:04)
You ROCK! (LY, LR, PR)
105 Zachary Jenkins Jr Aurora 19:17.3 6:13
106 Andrew Chesney So St. Ignatius 19:17.5 6:13
107 Billy Skoch Jr Lake Catholic 19:17.8 6:13
108 Joel Hottinger Fr Hoban 19:23 6:15 9/9 10/27 1/9
109 Christian Ledet So Roosevelt 19:24 6:15
110 Marc Snitzer So Howland 19:24.7 6:16
111 Jules Christensen Fr Firestone 19:27 6:16
112 Jaylin Tabler So Barberton 19:33.45 6:19
113 Andrew Herman Sr Roosevelt 19:33.9 6:19
114 Nick Nagy So Riverside 19:35 6:19
115 Tyler Liston So Aurora 19:37 6:20
116 Owein Grant Jr Firestone 19:38.1 6:20
117 Connor Roncagli Jr Benedictine 19:38.9 6:20
118 Alex Hansel Fr Lake Catholic 19:40 6:21
119 Sam Smerdel Sr Euclid 19:41 6:21
120 Andrew Chase Fr Mentor 19:44 6:22
121 Michael Kaplan Fr Aurora 19:45 6:22
122 Patrick Hoover Jr Benedictine 19:47 6:23
123 Jackson Roberts So Roosevelt 19:48 6:23
124 Trenton Longstaff So Riverside 19:51 6:24
125 John Bryden So St. Ignatius 19:54 6:25
126 Sean Watt Sr Mentor 19:58 6:26
127 Keller Dittoe Jr Lake Catholic 20:01 6:27
128 Ryota Otada Jr Riverside 20:05 6:29
129 Adam Ciha So Roosevelt 20:06.4 6:29
130 Jestin Rubin So Benedictine 20:06.8 6:29
131 Joseph Dober Jr Benedictine 20:17 6:33
132 Joseph Laforest So Benedictine 20:18 6:33
133 Ryan Gavalier Sr Aurora 20:28 6:36
134 Drake Wartman So Lake 20:29.2 6:37
135 Perkins Pringle So Roosevelt 20:29.6 6:37
136 Ryan Carey Sr Aurora 20:32.4 6:38
137 Zach Wilson Jr Barberton 20:32.8 6:38
138 Zack Steinhour So Barberton 20:36 6:39
139 Stephen Matz Sr Benedictine 20:57 6:45
140 Deklan Barr Sr Roosevelt 21:06 6:48
141 Ian Lawson Sr Benedictine 21:07 6:49
142 Zach Jenkins Fr Roosevelt 21:16 6:52
143 Damian Phillips So Barberton 21:23 6:54
144 Ryan Sacher Sr Barberton 21:34 6:57
145 Elijah Dority Sr Firestone 22:01 7:06
146 Kyle Haynes Fr Barberton 22:09 7:09
147 Steven Rockich So Barberton 22:25 7:14
148 Connor Hurst Jr Benedictine 22:38 7:18
149 Isaiah Racheck So Barberton 22:55 7:24
150 Christopher Munz Sr Euclid 23:21 7:32
151 Jeremy Struckel Jr Barberton 23:25 7:33
152 Calvin Folkerth Sr Firestone 24:14 7:49
153 Jalen Shackelford Fr Euclid 25:39 8:16
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Solon
1-1-1-1-1
Gap: 1:12
82:59
16:36
5:21
35 Danny Cohen
Jr
16:02
5:10
1
Joe Riordan
Jr
16:05
5:11
2
Mark Shannon
So
16:45
5:24
6
Chantz Visse
So
16:53
5:27
8
Logan Esper
Fr
17:14
5:34
18
Max Gross
Jr
17:23
5:36
24
Alec Drabish
Sr
17:41
5:42
38
2 Mass. Perry
4-3-3-3-2
Gap: 0:59
86:07
17:13
5:33
101 Cole Morris
Jr
16:46
5:25
7
Johnny Stevenson
Jr
17:01
5:29
11
Daniel Cronk
Jr
17:10
5:32
16
Jason Lacourt
Fr
17:25
5:37
26
Joey Fedor
Fr
17:45
5:43
41
Scott Essig
Jr
18:07
5:51
55
Kyle Betivas
Sr
18:15
5:53
64
3 Lake
2-2-2-2-3
Gap: 1:46
85:14
17:03
5:30
105 Joe Zwick
Jr
16:13
5:14
3
Conner Delahanty
Jr
16:15
5:15
4
Jim Bradcovich
Jr
17:14
5:34
19
Alex Clevinger
Sr
17:33
5:40
30
Jaron Smith
So
17:59
5:48
49
Nathan Moraghan
Jr
18:11
5:52
57
Drew Delap
Jr
18:12
5:52
59
4 GlenOak
7-8-8-4-4
Gap: 0:36
87:19
17:28
5:38
136 Jacob Murphy
Sr
17:03
5:30
12
Alex Nupp
Sr
17:26
5:37
27
Brian Evans
So
17:34
5:40
31
Cameron Wydra
So
17:37
5:41
32
Gage Feola
Jr
17:39
5:42
34
Jason Nagy
Jr
17:53
5:46
44
Paul Murray
Sr
18:28
5:57
74
5 Howland
5-5-5-5-5
Gap: 0:58
87:28
17:30
5:39
149 Ethan Neff
Jr
16:57
5:28
9
Tyler Harigan
Jr
17:15
5:34
20
Vincent Mauri
Fr
17:40
5:42
35
Duncan Hamilton
Jr
17:41
5:42
39
Andrew Sutton
Jr
17:55
5:47
46
Brandon Gregory
So
18:03
5:49
52
Malcolm Hafely
Sr
18:48
6:04
84
6 Walsh Jesuit
8-7-7-6-6
Gap: 0:56
87:51
17:34
5:40
161 Sam Miller
Jr
17:04
5:30
13
Gavin Gronowski
So
17:21
5:36
23
Nicholas Reimund
Jr
17:38
5:41
33
Ryan Tatton
Jr
17:48
5:45
42
Stephen Renuart
Jr
18:00
5:48
50
Kyle Neff
Sr
18:17
5:54
66
Jack Titgemeier
Sr
18:26
5:57
73
7 Lake Catholic
3-4-6-8-7
Gap: 1:55
88:01
17:36
5:41
194 Jacob Keating
Jr
16:24
5:17
5
Matt Bull
Jr
17:09
5:32
15
Colin Waddle
Jr
17:58
5:48
48
Peyton Potter
Sr
18:11
5:52
58
John Levan
Fr
18:19
5:55
68
Billy Skoch
Jr
19:18
6:13
100
Alex Hansel
Fr
19:40
6:21
109
8 Hoban
6-6-4-7-8
Gap: 1:37
88:32
17:42
5:43
199 Joe Brennan
Sr
17:00
5:29
10
Mitchell Kozik
Jr
17:16
5:34
21
Michael Hornacek
Jr
17:24
5:37
25
Joel Krznaric
Jr
18:15
5:53
63
Mark Dudek
Jr
18:37
6:00
80
Joseph Klein
Fr
18:46
6:03
83
Kyle Stober
Fr
19:01
6:08
94
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
9 Strongsville
10-8-9-10-9
Gap: 1:03
88:50
17:46
5:44
204 Jared Housum
So
17:13
5:33
17
Brian Wyler
So
17:20
5:35
22
Jaret Reimer
Jr
17:56
5:47
47
Justin Tracy
Sr
18:05
5:50
53
Shane Healey
So
18:16
5:53
65
Tyler Zwolenik
So
18:28
5:57
75
Kyle Costanzo
So
18:43
6:02
81
10 Riverside
9-10-9-9-10
Gap: 1:41
89:12
17:50
5:45
219 Alex Farenchak
So
17:04
5:30
14
Brandon Monty
Sr
17:31
5:39
29
Ryan Schwarzwalder
Jr
17:50
5:45
43
A.j. Hoffa
Fr
18:02
5:49
51
Caden Rice
Fr
18:45
6:03
82
Jonathan Arn
Jr
19:13
6:12
98
Nick Nagy
So
19:35
6:19
105
11 Cuy. Falls
12-12-11-11-11
Gap: 0:34
89:43
17:57
5:47
238 Kyle Wilson
Jr
17:40
5:42
36
Sean Markovic
Sr
17:45
5:43
40
Bronson Luksza
So
17:54
5:46
45
Caleb Freeman
Sr
18:10
5:52
56
Thomas Hillyer
Jr
18:14
5:53
61
Jaret Bable
So
18:14
5:53
62
Alex Mayes
Sr
18:36
6:00
78
12 St. Ignatius
11-11-12-12-12
Gap: 0:55
90:13
18:03
5:49
275 Mark Mchugh
Sr
17:28
5:38
28
Michael Fitzgerald
So
17:41
5:42
37
Gabe Ohliger
Jr
18:20
5:55
69
Brett Saunders
So
18:22
5:55
70
Joe Ripepi
So
18:23
5:56
71
Malachy Frain
So
19:04
6:09
95
Owen Lammermeier
So
19:07
6:10
96
13 Mentor
13-13-13-13-13
Gap: 0:52
92:48
18:34
5:59
376 Jake Carlson
Jr
18:06
5:50
54
Larry Salerno
Jr
18:18
5:54
67
Robbie Seaton Todd
Sr
18:36
6:00
79
Tommy Oddo
So
18:49
6:04
86
James Ferro
Fr
18:58
6:07
90
Sal Rocco
Jr
19:00
6:08
92
Andrew Chase
Fr
19:44
6:22
110
14 Firestone
14-14-14-14-14
Gap: 0:57
93:38
18:44
6:02
409 Sam Michael
Jr
18:13
5:53
60
David Herr
Jr
18:24
5:56
72
Garrett Satow
Jr
18:51
6:05
87
Noah Lavictoire
Sr
19:00
6:08
93
Kade Peets
So
19:10
6:11
97
Jules Christensen
Fr
19:27
6:16
102
Owein Grant
Jr
19:38
6:20
107
15 Aurora
15-15-15-15-15
Gap: 0:49
94:03
18:49
6:04
428 Connor Brown
So
18:29
5:58
76
Robert Taylor
Fr
18:29
5:58
77
Dominic Roberto
Sr
18:48
6:04
85
Matthew Peluso
So
19:00
6:08
91
Zachary Jenkins
Jr
19:17
6:13
99
Tyler Liston
So
19:37
6:20
106
Michael Kaplan
Fr
19:45
6:22
111
16 Roosevelt
16-16-16-16-16
Gap: 0:57
96:30
19:18
6:14
495 Alex Farrell
So
18:51
6:05
88
Damon Szakacs
Jr
18:53
6:05
89
Christian Ledet
So
19:24
6:15
101
Andrew Herman
Sr
19:34
6:19
104
Jackson Roberts
So
19:48
6:23
113
Adam Ciha
So
20:06
6:29
114
Perkins Pringle
So
20:30
6:37
118
17 Benedictine
18-17-17-17-17
Gap: 0:39
100:08
20:02
6:28
568 Connor Roncagli
Jr
19:39
6:20
108
Patrick Hoover
Jr
19:47
6:23
112
Jestin Rubin
So
20:07
6:29
115
Joseph Dober
Jr
20:17
6:33
116
Joseph Laforest
So
20:18
6:33
117
Stephen Matz
Sr
20:57
6:45
121
Ian Lawson
Sr
21:07
6:49
122
18 Barberton
17-18-18-18-18
Gap: 2:01
103:39
20:44
6:41
589 Jaylin Tabler
So
19:33
6:19
103
Zach Wilson
Jr
20:33
6:38
119
Zack Steinhour
So
20:36
6:39
120
Damian Phillips
So
21:23
6:54
123
Ryan Sacher
Sr
21:34
6:57
124
Kyle Haynes
Fr
22:09
7:09
125
Steven Rockich
So
22:25
7:14
126
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kenny Wallace Jr Mathews 17:19 5:35
2 Carson Fortune Fr McDonald 18:51 6:05
3 Brian Gupton Jr GlenOak 19:02 6:08
4 Paul Merimee Sr Strongsville 19:04 6:09
5 Kyle Surblis Jr Hoban 19:05 6:09 1/10 8/27 5/22 20:06
(1:01)
20:06
(1:01)
20:06
(1:01)
You ROCK! (LY, LR, PR)
6 Connor Strobel Jr Solon 19:06 6:10
7 Conor Sepesy Jr St. Ignatius 19:14 6:12
8 Matt Hallas Jr GlenOak 19:23 6:15
9 Jake Adelstein Sr Solon 19:26 6:16
10 Connor Lenartowicz Jr GlenOak 19:28.2 6:17
11 Aidan Krevis Jr St. Ignatius 19:28.7 6:17
12 Trey Burke Jr St. Ignatius 19:29 6:17
13 Braden Rupe So McDonald 19:35 6:19
14 Sayre Leisinger Sr Strongsville 19:38 6:20
15 Isaac Duffie So GlenOak 19:39.3 6:20
16 Nick Kotov Jr Solon 19:39.7 6:21
17 Daniel Brown Jr Chagrin Falls 19:40 6:21
18 Samuel Pollard Sr GlenOak 19:41 6:21
19 Aman Jain So Solon 19:42 6:21
20 Nathan Heid So GlenOak 19:52 6:25
21 Eric Turcu So St. Ignatius 19:53 6:25
22 Chris Larsen So St. Ignatius 19:54 6:25
23 James Laplante Sr Gilmour Academy 19:58 6:26
24 Tyler Worrell Fr McDonald 20:00 6:27
25 Will Deucher So St. Ignatius 20:01 6:27
26 Alex Kundla So St. Ignatius 20:03 6:28
27 Drake Hisrich So GlenOak 20:03.4 6:28
28 Matthew Mangel So Gilmour Academy 20:04 6:28
29 Samuel Santavicca So GlenOak 20:05.2 6:29
30 Christopher Mattler So Hoban 20:05.6 6:29 2/10 14/27 7/18
31 Aaron Dobres Sr Solon 20:07 6:29
32 Ethan Mook Jr Solon 20:09 6:30
33 Michael Joyce So Strongsville 20:16 6:32
34 Alex Ricketts Sr McDonald 20:18 6:33
35 Victor Vogt So Hoban 20:19 6:33 3/10 15/27 6/15
36 Miles Marks Sr Solon 20:21 6:34
37 Anthony Bishop So Hoban 20:23 6:35 4/10 16/27 5/13
38 Joshua Hoffman Jr St. Edward 20:24 6:35
39 Johnny Feola So GlenOak 20:27 6:36
40 John Houghtling Sr St. Edward 20:32 6:37
41 Joey Ferenchak So St. Edward 20:35 6:38
42 Luke Staudecher Jr McDonald 20:35.7 6:39
43 Gavin Beegan So St. Ignatius 20:36 6:39
44 Samuel Flowers Sr Aurora 20:37 6:39
45 Dominic Felice Fr Aurora 20:38 6:39
46 Matt Hallagan So St. Ignatius 20:39 6:40
47 Evan Schafer Jr St. Ignatius 20:41 6:40
48 Ian Houston Jr Aurora 20:44.4 6:41
49 Troy Stein So Solon 20:44.8 6:42
50 Zach Williams Sr GlenOak 20:45 6:42
51 Kevin Schlaker Jr Chagrin Falls 20:50 6:43
52 Kyle Sweda Fr Mentor 20:52 6:44
53 Drew Wolf Fr Mentor 20:53.5 6:44
54 Nick Neroni Jr St. Ignatius 20:53.9 6:44
55 Paul Burger Sr Gilmour Academy 20:56.3 6:45
56 Robbie Powers Sr Orange 20:56.7 6:45
57 Will Maier Jr St. Ignatius 20:57 6:45
58 Gavan Baker Jr Aurora 20:57.2 6:46
59 Jacob Freese Fr Chagrin Falls 20:57.6 6:46
60 Dallin Crawford Jr Mentor 21:01 6:47
61 Anthony Wahl So Chagrin Falls 21:02 6:47
62 Brandon Short Sr St. Edward 21:04 6:48
63 Henry Mccreary Fr Orange 21:05 6:48
64 Anmol Kumar So Solon 21:08 6:49
65 Jackson Berns Fr Orange 21:11.4 6:50
66 Jake Rothschild Sr Solon 21:11.6 6:50
67 John Rus Fr Mentor 21:12 6:50
68 Alec Marusic So Gilmour Academy 21:14 6:51
69 Owen O'donnell So St. Edward 21:15 6:51
70 Joseph Feng So Solon 21:19 6:53
71 Jordan Akey So St. Edward 21:20 6:53
72 Brock Robertson So St. Ignatius 21:20.3 6:53
73 Keith Wadley Fr Holy Name 21:21 6:53
74 Jon Mccahan So GlenOak 21:22 6:54
75 Anthony Micale Jr Hoban 21:22.8 6:54 5/10 19/27 6/12
76 Josh Mcefish Fr Mentor 21:25 6:55
77 Tyler Hayes So Aurora 21:27 6:55
78 Nathan Reed So Hoban 21:28 6:55 6/10 20/27 5/11 24:15
(2:47)
24:15
(2:47)
24:15
(2:47)
You ROCK! (LY, LR, PR)
79 Brendan Gulling Sr St. Edward 21:29 6:56
80 Ben Stiller Jr Hoban 21:35 6:58 7/10 21/27 5/9 21:49
(0:14)
21:49
(0:14)
21:49
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
81 Johnny Battaglia Fr Mentor 21:36.5 6:58
82 Kyle Caresani Fr Mentor 21:36.9 6:58
83 Jack Gulling Jr St. Edward 21:42 7:00
84 Zach Spear Jr Chagrin Falls 21:43 7:00
85 Ryan Madden Sr Holy Name 21:50 7:03
86 Jared Simko Jr Mentor 21:52 7:03
87 Jake Miller So Holy Name 21:57 7:05
88 Tyler Canada So McDonald 21:59 7:05
89 David Riley So Aurora 22:01 7:06
90 Christian Crawford Jr Garfield 22:04 7:07
91 Josiah Lopez So Agape Christian 22:05 7:07
92 Spencer Seide Jr Solon 22:06 7:08
93 Nate Warner Fr Mentor 22:08 7:08
94 Andy Wood Sr Chagrin Falls 22:09 7:09
95 Colin Fricker Jr Hoban 22:10 7:09 8/10 23/27 6/9 23:10
(1:00)
23:10
(1:00)
23:10
(1:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
96 Austin Biggs Sr Aurora 22:11 7:09
97 Zachary Thomas Fr Aurora 22:12 7:10
98 Josh Eston Sr Solon 22:13 7:10
99 Derek McCarthy Jr Hoban 22:13.4 7:10 9/10 24/27 5/9 22:14
(0:01)
22:14
(0:01)
22:14
(0:01)
You ROCK! (LY, LR, PR)
100 Justin Jandi Fr Padua Franciscan 22:14 7:10
101 Mantas Stungys Jr Mentor 22:15.5 7:11
102 Brennan Esposito Jr GlenOak 22:15.9 7:11
103 Tommy Micatrotto Sr Aurora 22:16 7:11
104 John Shepherd Fr Padua Franciscan 22:17 7:11
105 Nick Popa So GlenOak 22:19 7:12
106 Jason Conley Fr Garfield 22:20 7:12
107 Ethan Schieve Jr Walsh Jesuit 22:23 7:13
108 Zachary Gauvin Jr St. Edward 22:24.1 7:14
109 Matthew Witalec So Chagrin Falls 22:24.3 7:14
110 Andrew Mcdonnell Sr Chagrin Falls 22:25 7:14
111 Reed Sampsel So Chagrin Falls 22:26.2 7:14
112 Michael Wise Fr Chagrin Falls 22:26.5 7:14
113 Michael Upholz So Mentor 22:28 7:15
114 Benjamin Young Fr Aurora 22:30.1 7:16
115 Troy Molinar Jr Mentor 22:30.5 7:16
116 Charlie Moyse Jr Chagrin Falls 22:32 7:16
117 Sam Cooper Jr Orange 22:33 7:16
118 Andrew Brunson Jr Chagrin Falls 22:34 7:17
119 Rick Cimino Fr Mentor 22:35 7:17
120 Adam Tirpak Fr Orange 22:36.1 7:17
121 Matthew Golonka So St. Ignatius 22:36.5 7:18
122 Scott Carlson Jr Aurora 22:37 7:18
123 Aidan Uher Fr Orange 22:39 7:18
124 Isaiah Adams Sr Agape Christian 22:45.3 7:20
125 Ryan Benzing So GlenOak 22:45.8 7:21
126 Tom Mendenhall So Hoban 22:46 7:21 10/10 25/27 7/9 25:18
(2:32)
25:18
(2:32)
25:18
(2:32)
You ROCK! (LY, LR, PR)
127 Jacob Downing So Garfield 22:47 7:21
128 Josh Kane Sr Aurora 22:48 7:21
129 Daniel Kirchner Jr Gilmour Academy 22:49 7:22
130 Benjamin Cervelloni So Chagrin Falls 22:50 7:22
131 Ian Ashton Jr Solon 22:51 7:22
132 Alex Lake Fr Orange 22:52 7:23
133 Noah Golovan Fr Orange 22:59.1 7:25
134 Robert Blackham So Aurora 22:59.4 7:25
135 Marcello Velotta Jr Orange 23:01 7:25
136 Tim Malburg So Holy Name 23:08 7:28
137 Gunner Meyer So Aurora 23:13 7:29
138 Bracken Fintan Fr Mentor 23:19 7:31
139 Charles Neate Jr St. Edward 23:21 7:32
140 Matthew Cox Fr Chagrin Falls 23:23 7:33
141 Thomas Wirbel2 Fr Chagrin Falls 23:31 7:35
142 Jake Norwillo Fr Holy Name 23:48 7:41
143 Cale Fellenstein Jr Aurora 23:52 7:42
144 Spencer Roth Jr Orange 23:53 7:42
145 Elijah Grubbs So GlenOak 23:57 7:44
146 Robbie Wilson Fr Padua Franciscan 23:59 7:44
147 John Kukla So Chagrin Falls 24:03 7:45
148 Ayaan Gill Fr Orange 24:09 7:47
149 Sean Lordan Jr Chagrin Falls 24:10 7:48
150 Josh Devis Jr GlenOak 24:14 7:49
151 Max Kane Fr Garfield 24:19 7:51
152 Max Shall Sr Chagrin Falls 24:19.4 7:51
153 Patrick Adams So St. Edward 24:19.7 7:51
154 Isaac Mansi Jr Mentor 24:20.4 7:51
155 Christopher Dombrosky Jr St. Edward 24:20.9 7:51
156 Ricky Owens Sr Orange 24:34 7:55
157 Joshua Witalec Sr Chagrin Falls 24:36 7:56
158 Reese Hamilton Fr Riverside 25:01 8:04
159 Brandon Rock Sr Solon 25:06 8:06
160 Matthew Friedman Fr Beachwood 25:12 8:08
161 Joseph King So Chagrin Falls 25:31 8:14
162 Drew Daugherty Fr Chagrin Falls 25:33 8:15
163 Richie Seaton Todd Sr Mentor 25:38 8:16
164 Tad Hannibal Fr Orange 25:40 8:17
165 Naszir Pittman So Aurora 25:53 8:21
166 Evan Patriski So Holy Name 25:54 8:21
167 Mason Schein Fr Orange 26:16 8:28
168 Austin Velasquez So Lorain 27:34 8:54
169 Sri Uppalapati So Beachwood 28:06 9:04
170 Jack Hoye Jr Riverside 28:40 9:15
171 David Gostomelsky Fr Orange 28:46 9:17
172 Myles Robinson Fr Vasj 31:00 10:00
173 Tyler Rosko Jr Solon 37:00 11:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 GlenOak
2-1-1-1-1
Gap: 0:39
97:14
19:27
6:16
43 Brian Gupton
Jr
19:02
6:08
2
Matt Hallas
Jr
19:23
6:15
6
Connor Lenartowicz
Jr
19:28
6:17
8
Isaac Duffie
So
19:39
6:20
12
Samuel Pollard
Sr
19:41
6:21
15
Nathan Heid
So
19:52
6:25
17
Drake Hisrich
So
20:03
6:28
24
2 St. Ignatius
5-4-2-3-2
Gap: 0:40
97:59
19:36
6:19
61 Conor Sepesy
Jr
19:14
6:12
5
Aidan Krevis
Jr
19:29
6:17
9
Trey Burke
Jr
19:29
6:17
10
Eric Turcu
So
19:53
6:25
18
Chris Larsen
So
19:54
6:25
19
Will Deucher
So
20:01
6:27
22
Alex Kundla
So
20:03
6:28
23
3 Solon
4-2-2-2-3
Gap: 1:01
98:01
19:36
6:19
67 Connor Strobel
Jr
19:06
6:10
4
Jake Adelstein
Sr
19:26
6:16
7
Nick Kotov
Jr
19:40
6:21
13
Aman Jain
So
19:42
6:21
16
Aaron Dobres
Sr
20:07
6:29
27
Ethan Mook
Jr
20:09
6:30
28
Miles Marks
Sr
20:21
6:34
31
4 McDonald
1-3-4-4-4
Gap: 1:45
99:20
19:52
6:24
98 Carson Fortune
Fr
18:51
6:05
1
Braden Rupe
So
19:35
6:19
11
Tyler Worrell
Fr
20:00
6:27
21
Alex Ricketts
Sr
20:18
6:33
29
Luke Staudecher
Jr
20:36
6:39
36
Tyler Canada
So
21:59
7:05
68




5 Hoban
3-5-5-5-5
Gap: 2:18
101:15
20:15
6:32
148 Kyle Surblis
Jr
19:05
6:09
3
Christopher Mattler
So
20:06
6:29
26
Victor Vogt
So
20:19
6:33
30
Anthony Bishop
So
20:23
6:35
32
Anthony Micale
Jr
21:23
6:54
57
Nathan Reed
So
21:28
6:55
60
Ben Stiller
Jr
21:35
6:58
62
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
6 St. Edward
8-8-8-8-6
Gap: 0:51
103:50
20:46
6:42
205 Joshua Hoffman
Jr
20:24
6:35
33
John Houghtling
Sr
20:32
6:37
34
Joey Ferenchak
So
20:35
6:38
35
Brandon Short
Sr
21:04
6:48
49
Owen O'donnell
So
21:15
6:51
54
Jordan Akey
So
21:20
6:53
55
Brendan Gulling
Sr
21:29
6:56
61
7 Chagrin Falls
6-7-7-7-7
Gap: 2:03
104:13
20:51
6:43
213 Daniel Brown
Jr
19:40
6:21
14
Kevin Schlaker
Jr
20:50
6:43
40
Jacob Freese
Fr
20:58
6:46
46
Anthony Wahl
So
21:02
6:47
48
Zach Spear
Jr
21:43
7:00
65
Andy Wood
Sr
22:09
7:09
70
Matthew Witalec
So
22:24
7:14
72
8 Gilmour Academy
7-6-6-6-8
Gap: 2:51
105:01
21:00
6:47
217 James Laplante
Sr
19:58
6:26
20
Matthew Mangel
So
20:04
6:28
25
Paul Burger
Sr
20:56
6:45
43
Alec Marusic
So
21:14
6:51
53
Daniel Kirchner
Jr
22:49
7:22
76








9 Aurora
9-9-9-9-9
Gap: 0:50
104:24
20:53
6:44
218 Samuel Flowers
Sr
20:37
6:39
37
Dominic Felice
Fr
20:38
6:39
38
Ian Houston
Jr
20:44
6:41
39
Gavan Baker
Jr
20:57
6:46
45
Tyler Hayes
So
21:27
6:55
59
David Riley
So
22:01
7:06
69
Austin Biggs
Sr
22:11
7:09
71
10 Mentor
10-10-10-10-10
Gap: 0:33
105:24
21:05
6:48
240 Kyle Sweda
Fr
20:52
6:44
41
Drew Wolf
Fr
20:54
6:44
42
Dallin Crawford
Jr
21:01
6:47
47
John Rus
Fr
21:12
6:50
52
Josh Mcefish
Fr
21:25
6:55
58
Johnny Battaglia
Fr
21:37
6:58
63
Kyle Caresani
Fr
21:37
6:58
64
11 Orange
11-11-11-11-11
Gap: 1:39
108:22
21:40
6:59
292 Robbie Powers
Sr
20:57
6:45
44
Henry Mccreary
Fr
21:05
6:48
50
Jackson Berns
Fr
21:11
6:50
51
Sam Cooper
Jr
22:33
7:16
73
Adam Tirpak
Fr
22:36
7:17
74
Aidan Uher
Fr
22:39
7:18
75
Alex Lake
Fr
22:52
7:23
77
12 Holy Name
12-12-12-12-12
Gap: 2:27
112:04
22:25
7:14
346 Keith Wadley
Fr
21:21
6:53
56
Ryan Madden
Sr
21:50
7:03
66
Jake Miller
So
21:57
7:05
67
Tim Malburg
So
23:08
7:28
78
Jake Norwillo
Fr
23:48
7:41
79
Evan Patriski
So
25:54
8:21
80




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 GlenOak
1-1-1-1-1
Gap: 0:53
101:13
20:15
6:32
31 Nathan Heid
So
19:52
6:25
1
Drake Hisrich
So
20:03
6:28
4
Samuel Santavicca
So
20:05
6:29
5
Johnny Feola
So
20:27
6:36
8
Zach Williams
Sr
20:45
6:42
13
Jon Mccahan
So
21:22
6:54
20
Brennan Esposito
Jr
22:16
7:11
37
2 St. Ignatius
2-1-2-2-2
Gap: 0:40
102:00
20:24
6:35
35 Will Deucher
So
20:01
6:27
2
Alex Kundla
So
20:03
6:28
3
Gavin Beegan
So
20:36
6:39
9
Matt Hallagan
So
20:39
6:40
10
Evan Schafer
Jr
20:41
6:40
11
Nick Neroni
Jr
20:54
6:44
14
Will Maier
Jr
20:57
6:45
15
3 Solon
3-3-3-3-3
Gap: 1:03
103:34
20:43
6:41
58 Ethan Mook
Jr
20:09
6:30
6
Miles Marks
Sr
20:21
6:34
7
Troy Stein
So
20:45
6:42
12
Anmol Kumar
So
21:08
6:49
16
Jake Rothschild
Sr
21:12
6:50
17
Joseph Feng
So
21:19
6:53
18
Spencer Seide
Jr
22:06
7:08
29
4 Mentor
6-6-5-4-4
Gap: 0:39
109:29
21:54
7:04
142 Johnny Battaglia
Fr
21:37
6:58
24
Kyle Caresani
Fr
21:37
6:58
25
Jared Simko
Jr
21:52
7:03
27
Nate Warner
Fr
22:08
7:08
30
Mantas Stungys
Jr
22:16
7:11
36
Michael Upholz
So
22:28
7:15
44
Troy Molinar
Jr
22:31
7:16
46
5 St. Edward
4-4-4-4-5
Gap: 2:01
110:16
22:03
7:07
162 Jordan Akey
So
21:20
6:53
19
Brendan Gulling
Sr
21:29
6:56
22
Jack Gulling
Jr
21:42
7:00
26
Zachary Gauvin
Jr
22:24
7:14
39
Charles Neate
Jr
23:21
7:32
56
Patrick Adams
So
24:20
7:51
59
Christopher Dombrosky
Jr
24:21
7:51
60
5 Hoban
5-5-5-6-5
Gap: 1:18
110:12
22:02
7:07
162 Nathan Reed
So
21:28
6:55
21
Ben Stiller
Jr
21:35
6:58
23
Colin Fricker
Jr
22:10
7:09
32
Derek McCarthy
Jr
22:13
7:10
35
Tom Mendenhall
So
22:46
7:21
51








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
7 Aurora
7-7-7-7-7
Gap: 0:29
111:10
22:14
7:10
178 David Riley
So
22:01
7:06
28
Austin Biggs
Sr
22:11
7:09
33
Zachary Thomas
Fr
22:12
7:10
34
Tommy Micatrotto
Sr
22:16
7:11
38
Benjamin Young
Fr
22:30
7:16
45
Scott Carlson
Jr
22:37
7:18
49
Josh Kane
Sr
22:48
7:21
52
8 Chagrin Falls
8-8-8-8-8
Gap: 0:18
111:51
22:22
7:13
197 Andy Wood
Sr
22:09
7:09
31
Matthew Witalec
So
22:24
7:14
40
Andrew Mcdonnell
Sr
22:25
7:14
41
Reed Sampsel
So
22:26
7:14
42
Michael Wise
Fr
22:27
7:14
43
Charlie Moyse
Jr
22:32
7:16
47
Andrew Brunson
Jr
22:34
7:17
48
9 Orange
9-9-9-9-9
Gap: 1:14
115:24
23:05
7:27
269 Aidan Uher
Fr
22:39
7:18
50
Alex Lake
Fr
22:52
7:23
53
Noah Golovan
Fr
22:59
7:25
54
Marcello Velotta
Jr
23:01
7:25
55
Spencer Roth
Jr
23:53
7:42
57
Ayaan Gill
Fr
24:09
7:47
58
Ricky Owens
Sr
24:34
7:55
61
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tyler Wierzbicki Fr Lake 17:48 5:45
2 Logan Kijewski Fr St. Ignatius 18:04 5:50
3 Nathaniel Ondracek Fr Walsh Jesuit 18:17 5:54
4 Nathaniel Clevinger Fr Lake 18:21 5:55
5 Nathan Soria Fr St. Ignatius 18:29 5:58
6 Andrew Biehl Fr St. Ignatius 18:32 5:59
7 Ryan Meister Fr GlenOak 18:41 6:02
8 Pat Mcgraw Fr St. Ignatius 18:46 6:03
9 Jacob Cronk Fr Mass. Perry 19:00 6:08
10 Tom Rochester Fr St. Ignatius 19:04 6:09
11 Elliot Kamerer Fr Mass. Perry 19:06 6:10
12 Jeremy Busken Fr GlenOak 19:08 6:10
13 Matt Malloy Fr Strongsville 19:14 6:12
14 Adam Shah Fr Walsh Jesuit 19:16.4 6:13
15 William Eisen Fr Howland 19:16.9 6:13
16 Logan Woods Fr Lake 19:17 6:13
17 Jack Mott Fr Strongsville 19:22 6:15
18 Jonathan Morris Fr Hoban 19:23 6:15 1/8 10/27 8/15
19 Jeff Yoder Fr Lake 19:29 6:17
20 Ryan Wiedt Fr Hoban 19:30 6:17 2/8 12/27 7/14
21 William March Fr Benedictine 19:35 6:19
22 Ben Crane Fr St. Ignatius 19:38 6:20
23 Timmy Ruch Fr Strongsville 19:41 6:21
24 Neil Mazzone Fr Strongsville 19:45 6:22
25 Nick Cotter Fr Strongsville 19:46 6:23
26 Jake Delahanty Fr Lake 19:52.3 6:25
27 Dillon Bangasser Fr St. Ignatius 19:52.8 6:25
28 Pat Sullivan Fr St. Ignatius 19:54 6:25
29 Brandon Fisher Fr Lake 19:57 6:26
30 Jacob Biscan Fr Hoban 20:00 6:27 3/8 13/27 4/13
31 Dillon Brady Fr St. Edward 20:01 6:27
32 Jonathan Cutri Fr Walsh Jesuit 20:04 6:28
33 Andrew Aske Fr Strongsville 20:07 6:29
34 Ethan Ballard Fr Lorain 20:11 6:31
35 Michael George Fr Walsh Jesuit 20:14 6:32
36 Angelo Mauri Fr Howland 20:15 6:32
37 Triston Hafely Fr Howland 20:21 6:34
38 Zane Yohe Fr GlenOak 20:24 6:35
39 Dillon Mcfarland Fr GlenOak 20:26 6:35
40 Jonathan Gembarski Fr Solon 20:32 6:37
41 Anthony Sweet Fr Benedictine 20:33 6:38
42 Joshua Johnson Fr Hoban 20:34 6:38 4/8 17/27 6/13
43 Steve Buckles Fr St. Ignatius 20:36 6:39
44 Jason Cindia Fr Mass. Perry 20:38 6:39
45 Noah Griffor Fr GlenOak 20:41 6:40
46 Danny Reagan Fr Walsh Jesuit 20:44 6:41
47 Danny Bridenthal Fr GlenOak 20:47 6:42
48 Kyle Shelestovich Fr Lake 20:49 6:43
49 Jared Phillips Fr Hoban 20:51 6:44 5/8 18/27 6/11
50 Jonathan Chalmers Fr Walsh Jesuit 20:52 6:44
51 Tyler Stewart Fr Howland 20:52.7 6:44
52 Kristopher Mallett Fr Benedictine 21:00.4 6:47
53 Justin Knoch Fr GlenOak 21:00.9 6:47
54 Elek Kitchen Fr Firestone 21:09 6:49
55 Lou Piernik Fr Walsh Jesuit 21:10 6:50
56 John Dober Fr Benedictine 21:16 6:52
57 Ian Hankinson Fr GlenOak 21:18 6:52
58 Andrew Clark Fr St. Ignatius 21:22 6:54
59 Kevin Echelberry Fr Mass. Perry 21:22.5 6:54
60 Max Shenk Fr Solon 21:23 6:54
61 Joey Wyler Fr Strongsville 21:25 6:55
62 John Reardon Fr St. Edward 21:36 6:58
63 Donovan Cardy Fr Roosevelt 21:37 6:58
64 Samuel Marshall Fr St. Edward 21:40 6:59
65 Anthony Periandri Fr Walsh Jesuit 21:42 7:00
66 Mark Prater So Firestone 21:44 7:01
67 Jacob Agoston Fr St. Ignatius 21:46 7:01
68 Michael Stamaton Fr GlenOak 21:47 7:02
69 John Swansinger Fr St. Edward 21:52 7:03
70 Tim Williamson Fr St. Ignatius 21:54 7:04
71 Daniel Diamond Fr Hoban 21:57 7:05 6/8 22/27 6/7
72 Adam Zhang Fr Solon 22:01.3 7:06
73 Joshua Kirsch Fr Lake 22:01.8 7:06
74 Stephen Gruber Fr Roosevelt 22:07 7:08
75 Owen Pazderak Fr Roosevelt 22:15 7:11
76 Michael Beule Fr GlenOak 22:23 7:13
77 Todd Roebuck So Firestone 22:47 7:21
78 Delvon Morris Jr Firestone 22:53 7:23
79 Cody Monteclavo Fr Firestone 22:57 7:24
80 Carlos Ruiz Fr Lorain 23:02 7:26
81 John Krane Fr Solon 23:05 7:27
82 Jacob Plisko Fr Benedictine 23:09 7:28
83 Cesar Olivera Cerpa Fr St. Edward 23:14 7:30
84 Evan Serra Fr St. Ignatius 23:22 7:32
85 Brandon Giunto Fr Roosevelt 23:25 7:33
86 Robert Mcnutt So Firestone 23:28 7:34
87 Nathaniel Plaspohl Fr Hoban 23:50 7:41 7/8 26/27 6/7
88 Josh Tabita Fr GlenOak 23:53 7:42
89 Connor Bryson So Firestone 23:57 7:44
90 Nathanael Dech Fr Agape Christian 23:58 7:44
91 Clay Hawkins Fr GlenOak 24:03 7:45
92 Tim Huang Fr Solon 24:04 7:46
93 Harrison Wise Fr Lake 24:09 7:47
94 Rocco Cleavenger Fr GlenOak 24:34 7:55
95 Emmanuel Skora Fr Roosevelt 24:45 7:59
96 Edwin Wynn Fr Firestone 25:51 8:20
97 Drew Toth Fr Walsh Jesuit 27:20 8:49
98 Andrew Nabors So Firestone 28:00 9:02
99 Ian Doucet Fr Hoban 28:16 9:07 8/8 27/27 6/6
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Ignatius
2-2-1-1-1
Gap: 1:00
92:55
18:35
6:00
30 Logan Kijewski
Fr
18:04
5:50
2
Nathan Soria
Fr
18:29
5:58
5
Andrew Biehl
Fr
18:32
5:59
6
Pat Mcgraw
Fr
18:46
6:03
8
Tom Rochester
Fr
19:04
6:09
9
Ben Crane
Fr
19:38
6:20
19
Dillon Bangasser
Fr
19:53
6:25
24
2 Lake
1-1-2-2-2
Gap: 2:04
94:47
18:57
6:07
57 Tyler Wierzbicki
Fr
17:48
5:45
1
Nathaniel Clevinger
Fr
18:21
5:55
4
Logan Woods
Fr
19:17
6:13
13
Jeff Yoder
Fr
19:29
6:17
16
Jake Delahanty
Fr
19:52
6:25
23
Brandon Fisher
Fr
19:57
6:26
25
Kyle Shelestovich
Fr
20:49
6:43
39
3 Strongsville
5-5-4-3-3
Gap: 0:32
97:48
19:34
6:19
88 Matt Malloy
Fr
19:14
6:12
11
Jack Mott
Fr
19:22
6:15
14
Timmy Ruch
Fr
19:41
6:21
20
Neil Mazzone
Fr
19:45
6:22
21
Nick Cotter
Fr
19:46
6:23
22
Andrew Aske
Fr
20:07
6:29
29
Joey Wyler
Fr
21:25
6:55
48
4 Walsh Jesuit
3-3-3-4-4
Gap: 2:27
98:35
19:43
6:22
110 Nathaniel Ondracek
Fr
18:17
5:54
3
Adam Shah
Fr
19:16
6:13
12
Jonathan Cutri
Fr
20:04
6:28
28
Michael George
Fr
20:14
6:32
30
Danny Reagan
Fr
20:44
6:41
37
Jonathan Chalmers
Fr
20:52
6:44
41
Lou Piernik
Fr
21:10
6:50
45
5 GlenOak
4-4-5-5-5
Gap: 2:00
99:20
19:52
6:25
116 Ryan Meister
Fr
18:41
6:02
7
Jeremy Busken
Fr
19:08
6:10
10
Zane Yohe
Fr
20:24
6:35
31
Dillon Mcfarland
Fr
20:26
6:35
32
Noah Griffor
Fr
20:41
6:40
36
Danny Bridenthal
Fr
20:47
6:42
38
Justin Knoch
Fr
21:01
6:47
43
6 Hoban
6-6-6-6-6
Gap: 1:28
100:18
20:04
6:28
133 Jonathan Morris
Fr
19:23
6:15
15
Ryan Wiedt
Fr
19:30
6:17
17
Jacob Biscan
Fr
20:00
6:27
26
Joshua Johnson
Fr
20:34
6:38
35
Jared Phillips
Fr
20:51
6:44
40
Daniel Diamond
Fr
21:57
7:05
54
Nathaniel Plaspohl
Fr
23:50
7:41
66
7 Benedictine
7-7-7-7-7
Gap: 3:34
105:33
21:07
6:49
202 William March
Fr
19:35
6:19
18
Anthony Sweet
Fr
20:33
6:38
34
Kristopher Mallett
Fr
21:00
6:47
42
John Dober
Fr
21:16
6:52
46
Jacob Plisko
Fr
23:09
7:28
62








8 St. Edward
8-8-8-8-8
Gap: 3:13
108:23
21:41
7:00
243 Dillon Brady
Fr
20:01
6:27
27
John Reardon
Fr
21:36
6:58
49
Samuel Marshall
Fr
21:40
6:59
51
John Swansinger
Fr
21:52
7:03
53
Cesar Olivera Cerpa
Fr
23:14
7:30
63








9 Solon
9-9-9-9-9
Gap: 3:32
111:05
22:13
7:10
264 Jonathan Gembarski
Fr
20:32
6:37
33
Max Shenk
Fr
21:23
6:54
47
Adam Zhang
Fr
22:01
7:06
55
John Krane
Fr
23:05
7:27
61
Tim Huang
Fr
24:04
7:46
68








10 Firestone
10-10-10-10-10
Gap: 1:48
111:30
22:18
7:12
273 Elek Kitchen
Fr
21:09
6:49
44
Mark Prater
So
21:44
7:01
52
Todd Roebuck
So
22:47
7:21
58
Delvon Morris
Jr
22:53
7:23
59
Cody Monteclavo
Fr
22:57
7:24
60
Robert Mcnutt
So
23:28
7:34
65
Connor Bryson
So
23:57
7:44
67
11 Roosevelt
11-11-11-11-11
Gap: 3:08
114:09
22:50
7:22
296 Donovan Cardy
Fr
21:37
6:58
50
Stephen Gruber
Fr
22:07
7:08
56
Owen Pazderak
Fr
22:15
7:11
57
Brandon Giunto
Fr
23:25
7:33
64
Emmanuel Skora
Fr
24:45
7:59
69








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.