Ankeny Centennial Results from the IAHSAA Class 4A Marshalltown Dist at Marshalltown Comm College on 10/18/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brianna Smith Sr V 21:27.1 6:55 3.1 28/61 5/7 5/7 3/9 22:22
(0:55,4.1)
21:34
(0:07,0.5)
20:40 You ROCK! (LR, PR)
Jeanne Peters Jr V 20:08.2 6:30 3.1 7/61 2/7 2/7 2/9 20:39
(0:31,2.5)
20:39
(0:31,2.5)
19:25 You ROCK! (LR, PR)
Jesslyn Gaumer Sr V 21:42.1 7:00 3.1 30/61 6/7 6/7 3/8 22:42
(1:00,4.4)
21:18 20:05 You ROCK! (LR)
Kathryn Vortherms So V 19:50.6 6:24 3.1 5/61 1/7 1/7 4/9 20:54
(1:03,5.1)
20:54
(1:03,5.1)
19:42 You ROCK! (LR, PR)
Katie Jensen So V 20:33.9 6:38 3.1 14/61 3/7 3/7 3/9 21:56
(1:22,6.2)
21:56
(1:22,6.2)
20:07 You ROCK! (LR, PR)
Kierstan Fritz Jr V 20:59.3 6:46 3.1 21/61 4/7 4/7 3/9 21:18
(0:19,1.5)
21:18
(0:19,1.5)
19:50 You ROCK! (LR, PR)
Sophia Lee Jr V 22:01 7:06 3.1 32/61 7/7 7/7 3/8 20:36 20:36 19:40
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/9 102:59
1:37
3.1 6:39 6:24 6:55 75 6:23 105:00
(2:01,1.9)
100:20 Your Team ROCKS! (LR) Kathryn Vortherms (5), Jeanne Peters (7), Katie Jensen (14), Kierstan Fritz (21), Brianna Smith (28)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Deniz Ince Sr Iowa City West 18:48.8 6:04
2 Camille Jackson Jr Ames 18:55 6:06
3 Peyton Kelderman So Waukee 19:00.4 6:08
4 Sydney Schafer Jr Waukee 19:16.5 6:13
5 Kathryn Vortherms So Ankeny Centennial 19:50.6 6:24 1/7 1/7 4/9 20:54
(1:03)
20:54
(1:03)
You ROCK! (LR, PR)
6 Isabelle Schafer Jr Waukee 19:51.6 6:24
7 Jeanne Peters Jr Ankeny Centennial 20:08.2 6:30 2/7 2/7 2/9 20:39
(0:31)
20:39
(0:31)
You ROCK! (LR, PR)
8 Maddy Negley So Iowa City West 20:09.9 6:30
9 Hermanson Phoebe Fr Marshalltown 20:12.8 6:31
10 Kiara Malloy-salgado So Iowa City West 20:15.1 6:32
11 Molly Bannister Fr Waukee 20:16 6:32
12 Jessica Caraway Jr Waukee 20:27.4 6:36
13 Ashay Malow So Newton 20:30.7 6:37
14 Katie Jensen So Ankeny Centennial 20:33.9 6:38 3/7 3/7 3/9 21:56
(1:22)
21:56
(1:22)
You ROCK! (LR, PR)
15 Hannah Thomas Jr Mason City 20:41.8 6:41
16 Camden Zirker Fr Iowa City West 20:44.6 6:41
17 Madison Judas Fr Waukee 20:49.6 6:43
18 Rachel Rhoads Sr Newton 20:51.4 6:44
19 Emma Shepard Jr Waukee 20:55.5 6:45
20 Madeline Taylor Sr Ames 20:58.2 6:46
21 Kierstan Fritz Jr Ankeny Centennial 20:59.3 6:46 4/7 4/7 3/9 21:18
(0:19)
21:18
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
22 Lauren Matthews Jr Ames 20:59.5 6:46
23 Katie Hoefer So Iowa City West 21:00.4 6:47
24 Eva Hill Sr Ames 21:07.2 6:49
25 Lucy Westemeyer So Iowa City West 21:10.2 6:50
26 Natalie Katz Jr Iowa City West 21:12.5 6:50
27 Sami Miller Jr Mason City 21:17.9 6:52
28 Brianna Smith Sr Ankeny Centennial 21:27.1 6:55 5/7 5/7 3/9 22:22
(0:55)
21:34
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
29 Avery Thompson Fr Mason City 21:37.2 6:58
30 Jesslyn Gaumer Sr Ankeny Centennial 21:42.1 7:00 6/7 6/7 3/8 22:42
(1:00)
21:18 You ROCK! (LR)
31 Marcella Sierra So Mason City 21:44.6 7:01
32 Sophia Lee Jr Ankeny Centennial 22:01 7:06 7/7 7/7 3/8 20:36 20:36
33 Emma Cardenas Sr Ames 22:21.7 7:13
34 Caitlyn Hanulikova Jr Ames 22:36.9 7:18
35 Clare Muckler Sr Newton 22:37.9 7:18
36 Serena Cross So Ames 22:38.8 7:18
37 Jade Tejada Jr Marshalltown 22:39.1 7:18
38 Brycelyn Hanson So Mason City 22:42.6 7:20
39 Katie Cooling Sr Mason City 22:47.8 7:21
40 Gwen Sewell So Mason City 22:59.9 7:25
41 Kaci Uhde Jr Marshalltown 23:03 7:26
42 Victoria Knight So Waterloo West 23:05.7 7:27
43 Morgan Stalzer Fr Newton 23:06.4 7:27
44 Mary Kate Gruening So Marshalltown 23:35 7:36
45 Aida Almanza Jr Marshalltown 23:42.4 7:39
46 Madison Tieskotter Fr Waterloo West 23:49.3 7:41
47 Makenna Ainsworth So Marshalltown 23:54.3 7:43
48 Isabel Beekman So Fort Dodge Senior 23:55.6 7:43
49 Piera Mcbride So Fort Dodge Senior 24:05.4 7:46
50 Meredith Eighmey Sr Waterloo West 24:10.8 7:48
51 Mia Barajas Jr Marshalltown 24:23.9 7:52
52 Alexis Read So Fort Dodge Senior 24:27.7 7:53
53 Regan Davis Sr Waterloo West 24:32.9 7:55
54 Willow Oswalt So Newton 24:39.9 7:57
55 Kelsey Church Fr Newton 24:42.7 7:58
56 Doris Dilparic Sr Waterloo West 25:23.8 8:12
57 Camryn Meyer Sr Waterloo West 25:32.1 8:14
58 Adyson Bork So Fort Dodge Senior 25:45.5 8:19
59 Jenna Smith Jr Newton 25:51.3 8:20
60 Emma Hickman Jr Waterloo West 26:04.5 8:25
61 Kayla Smith Sr Fort Dodge Senior 27:26.2 8:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
3-1-1-1-1
Gap: 1:27
98:52
19:46
6:23
36 Peyton Kelderman
So
19:00
6:08
3
Sydney Schafer
Jr
19:17
6:13
4
Isabelle Schafer
Jr
19:52
6:24
6
Molly Bannister
Fr
20:16
6:32
11
Jessica Caraway
Jr
20:27
6:36
12
Madison Judas
Fr
20:50
6:43
17
Emma Shepard
Jr
20:56
6:45
19
2 Iowa City West
1-2-2-2-2
Gap: 2:12
100:59
20:12
6:31
58 Deniz Ince
Sr
18:49
6:04
1
Maddy Negley
So
20:10
6:30
8
Kiara Malloy-salgado
So
20:15
6:32
10
Camden Zirker
Fr
20:45
6:41
16
Katie Hoefer
So
21:00
6:47
23
Lucy Westemeyer
So
21:10
6:50
25
Natalie Katz
Jr
21:13
6:50
26
3 Ankeny Centennial
4-3-3-3-3
Gap: 1:37
102:59
20:36
6:39
75 Kathryn Vortherms
So
19:51
6:24
5
Jeanne Peters
Jr
20:08
6:30
7
Katie Jensen
So
20:34
6:38
14
Kierstan Fritz
Jr
20:59
6:46
21
Brianna Smith
Sr
21:27
6:55
28
Jesslyn Gaumer
Sr
21:42
7:00
30
Sophia Lee
Jr
22:01
7:06
32
Your Team ROCKS! (LR)
4 Ames
2-4-4-4-4
Gap: 3:27
104:22
20:52
6:44
101 Camille Jackson
Jr
18:55
6:06
2
Madeline Taylor
Sr
20:58
6:46
20
Lauren Matthews
Jr
21:00
6:46
22
Eva Hill
Sr
21:07
6:49
24
Emma Cardenas
Sr
22:22
7:13
33
Caitlyn Hanulikova
Jr
22:37
7:18
34
Serena Cross
So
22:39
7:18
36
5 Mason City
7-6-6-5-5
Gap: 2:01
108:04
21:37
6:58
140 Hannah Thomas
Jr
20:42
6:41
15
Sami Miller
Jr
21:18
6:52
27
Avery Thompson
Fr
21:37
6:58
29
Marcella Sierra
So
21:45
7:01
31
Brycelyn Hanson
So
22:43
7:20
38
Katie Cooling
Sr
22:48
7:21
39
Gwen Sewell
So
23:00
7:25
40
6 Newton
6-5-5-6-6
Gap: 4:09
111:46
22:21
7:13
163 Ashay Malow
So
20:31
6:37
13
Rachel Rhoads
Sr
20:51
6:44
18
Clare Muckler
Sr
22:38
7:18
35
Morgan Stalzer
Fr
23:06
7:27
43
Willow Oswalt
So
24:40
7:57
54
Kelsey Church
Fr
24:43
7:58
55
Jenna Smith
Jr
25:51
8:20
59
7 Marshalltown
5-7-7-7-7
Gap: 3:30
113:12
22:38
7:18
176 Hermanson Phoebe
Fr
20:13
6:31
9
Jade Tejada
Jr
22:39
7:18
37
Kaci Uhde
Jr
23:03
7:26
41
Mary Kate Gruening
So
23:35
7:36
44
Aida Almanza
Jr
23:42
7:39
45
Makenna Ainsworth
So
23:54
7:43
47
Mia Barajas
Jr
24:24
7:52
51
8 Waterloo West
8-8-8-8-8
Gap: 2:18
121:03
24:13
7:49
247 Victoria Knight
So
23:06
7:27
42
Madison Tieskotter
Fr
23:49
7:41
46
Meredith Eighmey
Sr
24:11
7:48
50
Regan Davis
Sr
24:33
7:55
53
Doris Dilparic
Sr
25:24
8:12
56
Camryn Meyer
Sr
25:32
8:14
57
Emma Hickman
Jr
26:05
8:25
60
9 Fort Dodge Senior
9-9-9-9-9
Gap: 3:31
125:40
25:08
8:06
268 Isabel Beekman
So
23:56
7:43
48
Piera Mcbride
So
24:05
7:46
49
Alexis Read
So
24:28
7:53
52
Adyson Bork
So
25:46
8:19
58
Kayla Smith
Sr
27:26
8:51
61








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.