Johnston Results from the All American Invitational at Luther College on 9/9/06

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ajluni, Jenny So JV 23:44 9:34 2.48 215/228 31/32 38/39 3/4 24:36
(0:52,3.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Belner, Anna Fr V 15:47 6:22 2.48 10/108 4/7 4/39 1/16 16:29
(0:42,4.2)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Binnie, Julia Fr JV 16:57 6:50 2.48 3/228 2/32 9/39 1/14 17:02
(0:05,0.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Birru, Obsie Jr V 15:35 6:17 2.48 3/108 1/7 1/39 3/16 15:06 #GDAOS!!! (DSR)
Bisenius, Chelsea So JV 23:07 9:19 2.48 208/228 28/32 35/39 4/4
Burcham, Alyssa Jr JV 18:26 7:26 2.48 48/228 11/32 18/39 1/8 18:17 #GDAOS!!! (DSR)
Burggraaf, Katherine Jr JV 21:00 8:28 2.48 171/228 26/32 33/39 2/4 19:53 #GDAOS!!! (DSR)
Grieve, Taylor Sr JV 19:05 7:42 2.48 78/228 15/32 22/39 1/4 19:01 #GDAOS!!! (DSR)
Hammer, Carly Sr JV 18:36 7:30 2.48 55/228 13/32 20/39 1/6 17:56 #GDAOS!!! (DSR)
Hilby, Laura Jr V 15:45 6:21 2.48 6/108 3/7 3/39 1/16 15:32 #GDAOS!!! (SBP, DSR)
Hoover, Felicia Sr JV 19:17 7:47 2.48 89/228 16/32 23/39 1/4 18:47 #GDAOS!!! (DSR)
Hyde, Kelsey Sr JV 17:36 7:06 2.48 13/228 8/32 15/39 1/12 17:04 #GDAOS!!! (DSR)
Johnson, Sara Fr JV 20:03 8:05 2.48 129/228 20/32 27/39 3/4 21:11
(1:08,5.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Junge, Megan Jr JV 19:32 7:53 2.48 100/228 19/32 26/39 1/4 17:44
Kane, Allison So JV 20:58 8:27 2.48 167/228 23/32 30/39 4/4 19:10
Kane, Emily Fr JV 18:37 7:30 2.48 58/228 14/32 21/39 1/5 19:10
(0:33,2.9)
#GDAOS!!! (DPR)
Kipp, Molli So V 15:52 6:24 2.48 12/108 6/7 6/39 1/14 16:31
(0:39,3.9)
#GDAOS!!! (DPR)
Kleinschmidt, Jocelyn Fr JV 23:10 9:20 2.48 210/228 30/32 37/39 3/4 #GDAOS!!! (SBP)
Kruger, Amy So JV 18:03 7:17 2.48 31/228 10/32 17/39 1/9 18:28
(0:25,2.3)
#GDAOS!!! (DPR)
Lammers, Anna Sr JV 17:21 7:00 2.48 9/228 7/32 14/39 1/13 16:55 #GDAOS!!! (DSR)
Lang, Rachel Jr JV 20:59 8:28 2.48 169/228 25/32 32/39 3/4 18:29 #GDAOS!!! (DSR)
Lovejoy, Amy So JV 24:05 9:43 2.48 216/228 32/32 39/39 3/4 21:09
Lund, Lauren Jr JV 19:20 7:48 2.48 90/228 17/32 24/39 1/4 16:53 #GDAOS!!! (DSR)
Mamlycheva, Yelena So JV 23:08 9:20 2.48 209/228 29/32 36/39 4/4 20:44 #GDAOS!!! (DSR)
Meyer, Nickie So JV 17:16 6:58 2.48 6/228 5/32 12/39 1/13 18:18
(1:02,5.6)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Philiph, Amanda Fr JV 17:18 6:59 2.48 8/228 6/32 13/39 1/13 17:24
(0:06,0.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Ross, Kari Fr JV 17:01 6:52 2.48 4/228 3/32 10/39 1/14 18:01
(1:00,5.6)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Ruebbelke, Anne Sr JV 17:44 7:09 2.48 18/228 9/32 16/39 1/10 16:54 #GDAOS!!! (DSR)
Samson, Lauren Fr JV 22:49 9:12 2.48 203/228 27/32 34/39 4/4 24:15
(1:26,5.9)
#GDAOS!!! (DPR)
Sandquist, Jordan Fr V 15:41 6:19 2.48 5/108 2/7 2/39 1/16 16:08
(0:27,2.8)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Schuster, Kayla Fr JV 20:58 8:27 2.48 168/228 24/32 31/39 3/4 21:11
(0:13,1.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Schwartz, Emily So JV 16:21 6:36 2.48 1/228 1/32 8/39 1/14 15:39 #GDAOS!!! (DSR)
Smith, Staci So JV 19:30 7:52 2.48 97/228 18/32 25/39 1/4 20:17
(0:47,3.9)
#GDAOS!!! (DPR)
Strawhacker, Kristen Sr JV 17:13 6:57 2.48 5/228 4/32 11/39 1/13 16:11 #GDAOS!!! (DSR)
Thilges, Maggie Jr JV 20:55 8:26 2.48 164/228 22/32 29/39 4/4 19:08
Timmons, Sarah Sr JV 20:41 8:20 2.48 151/228 21/32 28/39 4/4 20:51
(0:10,0.8)
#GDAOS!!! (DPR)
Walker-king, Amanda So JV 18:29 7:27 2.48 49/228 12/32 19/39 1/7 17:21 #GDAOS!!! (DSR)
Weirich, Erica Sr V 15:52 6:24 2.48 11/108 5/7 5/39 1/16 16:32
(0:40,4.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Wendel, Heather Sr V 16:02 6:28 2.48 19/108 7/7 7/39 1/14 15:00 #GDAOS!!! (SBP, DSR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/16 78:40
0:17
2.48 6:21 6:17 6:24 35 6:21 Obsie Birru (3), Jordan Sandquist (5), Laura Hilby (6), Anna Belner (10), Erica Weirich (11)
JV 1st 5 1/13 84:48
0:55
2.48 6:50 6:36 6:58 19 6:50 Emily Schwartz (1), Julia Binnie (3), Kari Ross (4), Kristen Strawhacker (5), Nickie Meyer (6)
JV 2nd 5 1/9 88:02
0:45
2.48 7:06 6:59 7:17 15 7:06 Amanda Philiph (1), Anna Lammers (2), Kelsey Hyde (3), Anne Ruebbelke (4), Amy Kruger (5)
JV 3rd 5 1/4 93:13
0:39
2.48 7:31 7:26 7:42 20 7:31 Alyssa Burcham (1), Amanda Walker-king (2), Carly Hammer (3), Emily Kane (4), Taylor Grieve (10)
JV 4th 5 1/4 97:42
0:46
2.48 7:53 7:47 8:05 29 7:53 Felicia Hoover (1), Lauren Lund (2), Staci Smith (3), Megan Junge (5), Sara Johnson (18)
JV 5th 5 4/4 104:31
0:18
2.48 8:26 8:20 8:28 85 8:05 Sarah Timmons (11), Maggie Thilges (17), Allison Kane (18), Kayla Schuster (19), Rachel Lang (20)
JV 6th 5 4/4 113:14
2:10
2.48 9:08 8:28 9:20 86 8:26 Katherine Burggraaf (4), Lauren Samson (19), Chelsea Bisenius (20), Yelena Mamlycheva (21), Jocelyn Kleinschmidt (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Maddie Hubbell Fr D M Roosevelt 15:01 6:03
2 Sarah Wickman Sr Iowa City West 15:08 6:06
3 Obsie Birru Jr Johnston 15:35 6:17 1/7 1/39 3/16
4 Amy Bowden So Dubuque Hempstead 15:40 6:19
5 Jordan Sandquist Fr Johnston 15:41 6:19 2/7 2/39 1/16 #GDAOS!!! (SBP)
6 Laura Hilby Jr Johnston 15:45 6:21 3/7 3/39 1/16 #GDAOS!!! (SBP)
7 Kelsie Larson Fr Decorah 15:45 6:21
8 Nichole Engelhardt So Iowa City West 15:46 6:21
9 Kaia Miller Fr Decorah 15:47 6:22
10 Anna Belner Fr Johnston 15:47 6:22 4/7 4/39 1/16 #GDAOS!!! (SBP)
11 Erica Weirich Sr Johnston 15:52 6:24 5/7 5/39 1/16
12 Molli Kipp So Johnston 15:52 6:24 6/7 6/39 1/14
13 Emily Eberle So Kingsland 15:53 6:24
14 Kelly Larsen Jr Decorah 15:56 6:25
15 Courtney Klein Fr Dubuque Senior 15:57 6:26
16 Jordan Stahlecker Jr Iowa City West 15:59 6:27
17 Laura Nedderman Jr Cedar Rapids Kennedy 15:59 6:27
18 Chelsea Allbaugh Jr Pleasant Valley 16:00 6:27
19 Heather Wendel Sr Johnston 16:02 6:28 7/7 7/39 1/14 #GDAOS!!! (SBP)
20 Elise Walz Jr Iowa City West 16:05 6:29
21 Sharon Heyer Sr Cedar Rapids Kennedy 16:06 6:30
22 Tracy Turba So Platteville 16:09 6:31
23 Kelsey Gantzer So Pleasant Valley 16:12 6:32
24 Chelsea Lynch Jr Waterloo West 16:14 6:33
25 Anna Aquino So Pleasant Valley 16:20 6:35
26 Keri Schaefer Sr Cedar Rapids Kennedy 16:23 6:36
27 Corrine Muyskens So Mason City 16:23 6:36
28 Sara Ehlert Fr Park Center 16:25 6:37
29 Hannah Wallace So Park Center 16:28 6:38
30 Sarah Kleiman Sr Cedar Rapids Kennedy 16:30 6:39
31 Alyssa Salava So North St Paul 16:33 6:40
32 Deserea Hughes So Cedar Rapids Kennedy 16:34 6:41
33 Lillian Chesser So D M Roosevelt 16:35 6:41
34 Ann Ollila Sr North St Paul 16:36 6:42
35 Kristi Schuette Jr Iowa City West 16:37 6:42
36 Kathryn Schilling Fr Dubuque Senior 16:37 6:42
37 Emily Schlager Jr Platteville 16:38 6:42
38 Marissa Diercks So Pleasant Valley 16:41 6:44
39 Hannah Erickson So Park Center 16:41 6:44
40 Amanda Holmen Jr Kingsland 16:44 6:45
41 Tiffany Sluik Jr Mason City 16:49 6:47
42 Tiara Mahon Jr Mason City 16:53 6:48
43 Rebecca Hohmann So Dubuque Senior 16:56 6:50
44 Caitlin Murphy So Platteville 16:57 6:50
45 Carolyn Scherf So Dubuque Senior 16:57 6:50
46 Audrey Keranen Jr Iowa City West 16:59 6:51
47 Erin Seymour So Dubuque Hempstead 16:59 6:51
48 Jessica Nicholson So D M Roosevelt 17:00 6:51
49 Stephanie Coffin Fr Dubuque Senior 17:01 6:52
50 Corinne Bulat So Pleasant Valley 17:01 6:52
51 Mikhaila Norton Jr Pleasant Valley 17:04 6:53
52 Natalie Conlon So Dubuque Hempstead 17:04 6:53
53 Kyle Piasecki Sr Pleasant Valley 17:05 6:53
54 Maddie Tomka Sr D M Roosevelt 17:06 6:54
55 Danielle Anshus So Chatfield 17:07 6:54
56 Sydney Smith Sr Dubuque Hempstead 17:08 6:55
57 Ashley Murray So Mason City 17:09 6:55
58 Eden Ehm So Decorah 17:11 6:56
59 Nicole Erickson Jr Cedar Rapids Kennedy 17:13 6:57
60 Sam Allgood Jr Mason City 17:14 6:57
61 Megan Lewis Fr D M Roosevelt 17:18 6:59
62 Hilary Murphy So North St Paul 17:18 6:59
63 Jaci Wilkinson Jr Decorah 17:19 6:59
64 Julie Thelen Rochester J M 17:20 6:59
65 Brenna Long So Platteville 17:21 7:00
66 Carol Weis Jr Decorah 17:21 7:00
67 Rachel Bardsley So Cedar Rapids Kennedy 17:22 7:00
68 Christina Jellema Fr Mason City 17:22 7:00
69 Kristen Thelen Fr Rochester J M 17:23 7:01
70 Olivia Crane Fr Mason City 17:25 7:01
71 Abby Potts So Dubuque Hempstead 17:27 7:02
72 Kelsey Capelle Jr Kingsland 17:29 7:03
73 Andrea Fischer Fr Platteville 17:33 7:05
74 Jordin Cowan So Waterloo West 17:34 7:05
75 Kayla Brimeyer Jr Dubuque Hempstead 17:34 7:05
76 Audrey Allmann Sr Kingsland 17:35 7:05
77 Natalie Schmitt So Platteville 17:38 7:07
78 Morgan Rilling Jr Decorah 17:39 7:07
79 Kate Schmerback So Dubuque Senior 17:45 7:09
80 Morgan Kozar Fr Waterloo West 17:45 7:09
81 Karen Sass Chatfield 17:45 7:09
82 Mallory Oneil Jr Dubuque Senior 17:47 7:10
83 Hadiza Saaadu Jr Iowa City West 17:50 7:11
84 Pam Baker Jr Rochester J M 17:54 7:13
85 Ellie Momchilovich So Platteville 17:57 7:14
86 Kayli Hareldson So Chatfield 17:58 7:15
87 Heather Cropp Jr Rochester J M 18:00 7:15
88 Chaz Schmitt Sr Dubuque Hempstead 18:02 7:16
89 Bre Platt Sr Waterloo West 18:04 7:17
90 Jeanne Depman Rochester J M 18:04 7:17
91 Sarah Costello Chatfield 18:05 7:18
92 Gina Tonn Fr Park Center 18:21 7:24
93 Jessica Scheid Sr Rochester J M 18:31 7:28
94 Connie Mithelman Jr D M Roosevelt 18:34 7:29
95 Paulina Lopez Jr Rochester J M 18:38 7:31
96 Annika Ferber Jr Park Center 18:40 7:32
97 Bianca Flores Fr D M Roosevelt 18:47 7:34
98 Sarah Brevick Chatfield 18:51 7:36
99 Sarah Littlefield Sr Park Center 18:58 7:39
100 Laura Tarr Sr Park Center 19:03 7:41
101 Megan Blommer Jr Chatfield 19:56 8:02
102 Brittany Schlundt Jr North St Paul 20:14 8:10
103 Ellen Fisher Jr Waterloo West 20:24 8:14
104 Sara Sbragia Sr North St Paul 20:37 8:19
105 Cori Piechowski Jr North St Paul 20:41 8:20
106 Krysten Treichel So North St Paul 20:59 8:28
107 Ashley Tart Sr Kingsland 21:10 8:32
108 Kelsie Haffner So Chatfield 21:58 8:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
3-1-1-1-1
Gap: 0:17
78:40
15:44
6:21
35 Obsie Birru
Jr
15:35
6:17
3
Jordan Sandquist
Fr
15:41
6:19
5
Laura Hilby
Jr
15:45
6:21
6
Anna Belner
Fr
15:47
6:22
10
Erica Weirich
Sr
15:52
6:24
11
Molli Kipp
So
15:52
6:24
12
Heather Wendel
Sr
16:02
6:28
19
2 Iowa City West
2-2-2-2-2
Gap: 1:29
79:35
15:55
6:25
81 Sarah Wickman
Sr
15:08
6:06
2
Nichole Engelhardt
So
15:46
6:21
8
Jordan Stahlecker
Jr
15:59
6:27
16
Elise Walz
Jr
16:05
6:29
20
Kristi Schuette
Jr
16:37
6:42
35
Audrey Keranen
Jr
16:59
6:51
46
Hadiza Saaadu
Jr
17:50
7:11
83
3 Cedar Rapids Kennedy
8-5-4-4-3
Gap: 0:35
81:32
16:18
6:35
126 Laura Nedderman
Jr
15:59
6:27
17
Sharon Heyer
Sr
16:06
6:30
21
Keri Schaefer
Sr
16:23
6:36
26
Sarah Kleiman
Sr
16:30
6:39
30
Deserea Hughes
So
16:34
6:41
32
Nicole Erickson
Jr
17:13
6:57
59
Rachel Bardsley
So
17:22
7:00
67
4 Decorah
5-3-3-3-4
Gap: 1:34
81:58
16:24
6:37
151 Kelsie Larson
Fr
15:45
6:21
7
Kaia Miller
Fr
15:47
6:22
9
Kelly Larsen
Jr
15:56
6:25
14
Eden Ehm
So
17:11
6:56
58
Jaci Wilkinson
Jr
17:19
6:59
63
Carol Weis
Jr
17:21
7:00
66
Morgan Rilling
Jr
17:39
7:07
78
5 Pleasant Valley
9-6-5-5-5
Gap: 1:01
82:14
16:27
6:38
154 Chelsea Allbaugh
Jr
16:00
6:27
18
Kelsey Gantzer
So
16:12
6:32
23
Anna Aquino
So
16:20
6:35
25
Marissa Diercks
So
16:41
6:44
38
Corinne Bulat
So
17:01
6:52
50
Mikhaila Norton
Jr
17:04
6:53
51
Kyle Piasecki
Sr
17:05
6:53
53
6 Dubuque Senior
7-7-7-7-6
Gap: 1:04
83:28
16:42
6:44
188 Courtney Klein
Fr
15:57
6:26
15
Kathryn Schilling
Fr
16:37
6:42
36
Rebecca Hohmann
So
16:56
6:50
43
Carolyn Scherf
So
16:57
6:50
45
Stephanie Coffin
Fr
17:01
6:52
49
Kate Schmerback
So
17:45
7:09
79
Mallory Oneil
Jr
17:47
7:10
82
7 D M Roosevelt
1-4-6-6-7
Gap: 2:17
83:00
16:36
6:42
197 Maddie Hubbell
Fr
15:01
6:03
1
Lillian Chesser
So
16:35
6:41
33
Jessica Nicholson
So
17:00
6:51
48
Maddie Tomka
Sr
17:06
6:54
54
Megan Lewis
Fr
17:18
6:59
61
Connie Mithelman
Jr
18:34
7:29
94
Bianca Flores
Fr
18:47
7:34
97
8 Mason City
12-13-11-9-8
Gap: 0:51
84:28
16:54
6:49
227 Corrine Muyskens
So
16:23
6:36
27
Tiffany Sluik
Jr
16:49
6:47
41
Tiara Mahon
Jr
16:53
6:48
42
Ashley Murray
So
17:09
6:55
57
Sam Allgood
Jr
17:14
6:57
60
Christina Jellema
Fr
17:22
7:00
68
Olivia Crane
Fr
17:25
7:01
70
9 Dubuque Hempstead
4-7-9-8-9
Gap: 1:47
84:18
16:52
6:48
230 Amy Bowden
So
15:40
6:19
4
Erin Seymour
So
16:59
6:51
47
Natalie Conlon
So
17:04
6:53
52
Sydney Smith
Sr
17:08
6:55
56
Abby Potts
So
17:27
7:02
71
Kayla Brimeyer
Jr
17:34
7:05
75
Chaz Schmitt
Sr
18:02
7:16
88
10 Platteville
10-11-9-10-10
Gap: 1:24
84:38
16:56
6:50
241 Tracy Turba
So
16:09
6:31
22
Emily Schlager
Jr
16:38
6:42
37
Caitlin Murphy
So
16:57
6:50
44
Brenna Long
So
17:21
7:00
65
Andrea Fischer
Fr
17:33
7:05
73
Natalie Schmitt
So
17:38
7:07
77
Ellie Momchilovich
So
17:57
7:14
85
11 Park Center
13-10-8-11-11
Gap: 2:15
86:35
17:19
6:59
284 Sara Ehlert
Fr
16:25
6:37
28
Hannah Wallace
So
16:28
6:38
29
Hannah Erickson
So
16:41
6:44
39
Gina Tonn
Fr
18:21
7:24
92
Annika Ferber
Jr
18:40
7:32
96
Sarah Littlefield
Sr
18:58
7:39
99
Laura Tarr
Sr
19:03
7:41
100
12 Kingsland
6-9-12-12-12
Gap: 5:17
88:51
17:46
7:10
308 Emily Eberle
So
15:53
6:24
13
Amanda Holmen
Jr
16:44
6:45
40
Kelsey Capelle
Jr
17:29
7:03
72
Audrey Allmann
Sr
17:35
7:05
76
Ashley Tart
Sr
21:10
8:32
107








13 North St Paul
14-12-13-13-13
Gap: 4:04
91:18
18:16
7:22
333 Alyssa Salava
So
16:33
6:40
31
Ann Ollila
Sr
16:36
6:42
34
Hilary Murphy
So
17:18
6:59
62
Brittany Schlundt
Jr
20:14
8:10
102
Sara Sbragia
Sr
20:37
8:19
104
Cori Piechowski
Jr
20:41
8:20
105
Krysten Treichel
So
20:59
8:28
106
14 Waterloo West
11-14-14-14-14
Gap: 4:10
90:01
18:00
7:16
370 Chelsea Lynch
Jr
16:14
6:33
24
Jordin Cowan
So
17:34
7:05
74
Morgan Kozar
Fr
17:45
7:09
80
Bre Platt
Sr
18:04
7:17
89
Ellen Fisher
Jr
20:24
8:14
103








15 Rochester J M
16-15-15-15-15
Gap: 0:44
88:41
17:44
7:09
394 Julie Thelen
-
17:20
6:59
64
Kristen Thelen
Fr
17:23
7:01
69
Pam Baker
Jr
17:54
7:13
84
Heather Cropp
Jr
18:00
7:15
87
Jeanne Depman
-
18:04
7:17
90
Jessica Scheid
Sr
18:31
7:28
93
Paulina Lopez
Jr
18:38
7:31
95
16 Chatfield
15-16-16-16-16
Gap: 1:44
89:46
17:57
7:14
411 Danielle Anshus
So
17:07
6:54
55
Karen Sass
-
17:45
7:09
81
Kayli Hareldson
So
17:58
7:15
86
Sarah Costello
-
18:05
7:18
91
Sarah Brevick
-
18:51
7:36
98
Megan Blommer
Jr
19:56
8:02
101
Kelsie Haffner
So
21:58
8:51
108
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Emily Schwartz So Johnston 16:21 6:36 1/32 8/39 1/14
2 Christina Storlie So Decorah 16:32 6:40
3 Julia Binnie Fr Johnston 16:57 6:50 2/32 9/39 1/14
4 Kari Ross Fr Johnston 17:01 6:52 3/32 10/39 1/14 #GDAOS!!! (SBP)
5 Kristen Strawhacker Sr Johnston 17:13 6:57 4/32 11/39 1/13
6 Nickie Meyer So Johnston 17:16 6:58 5/32 12/39 1/13 #GDAOS!!! (SBP)
7 Danielle Huston Sr Pleasant Valley 17:17 6:58
8 Amanda Philiph Fr Johnston 17:18 6:59 6/32 13/39 1/13
9 Anna Lammers Sr Johnston 17:21 7:00 7/32 14/39 1/13
10 Audrey Kirkeeng Jr Pleasant Valley 17:23 7:01
11 Virginia Schuler So Pleasant Valley 17:28 7:03
12 Kristina Dolter So Dubuque Hempstead 17:29 7:03
13 Kelsey Hyde Sr Johnston 17:36 7:06 8/32 15/39 1/12
14 Molly O'regan Fr Decorah 17:37 7:06
15 Leah Christensen So Pleasant Valley 17:37 7:06
16 Susie Nemeth-wilde Sr Pleasant Valley 17:41 7:08
17 Ariyl True So Dubuque Hempstead 17:42 7:08
18 Anne Ruebbelke Sr Johnston 17:44 7:09 9/32 16/39 1/10
19 Erica Alcordo Sr Dubuque Hempstead 17:48 7:11
20 Emily Rheinhart Jr Pleasant Valley 17:50 7:11
21 Stacy Jones Jr Pleasant Valley 17:50 7:11
22 Reyna Young So Mason City 17:53 7:13
23 Sarah Corffman Fr Dubuque Senior 17:56 7:14
24 Molly Washler So Cedar Rapids Kennedy 17:57 7:14
25 Amanda Cleppe Jr Pleasant Valley 17:57 7:14
26 Tori Dahlen Fr Decorah 18:00 7:15
27 Holly Hearn So Dubuque Senior 18:00 7:15
28 Molly Murphy Sr Dubuque Senior 18:00 7:15
29 Maria Wetli So Decorah 18:01 7:16
30 Ellie Neubauer Sr Decorah 18:02 7:16
31 Amy Kruger So Johnston 18:03 7:17 10/32 17/39 1/9
32 Kimberly Malm So Dubuque Hempstead 18:04 7:17
33 Elizabeth Palmer Fr Dubuque Senior 18:10 7:20
34 Jessica Henderson So Cedar Rapids Kennedy 18:12 7:20
35 Jillian Teslow Jr Decorah 18:14 7:21
36 Megan Nielsen Jr Mason City 18:15 7:22
37 Erin Lucas So Mason City 18:16 7:22
38 Elise Duvall Jr Mason City 18:17 7:22
39 Kristin Buchholtz Jr Dubuque Hempstead 18:18 7:23
40 Dani Freeman Jr Iowa City West 18:20 7:24
41 Illaria Gagglioli Sr Pleasant Valley 18:20 7:24
42 Kristen Jogerst Jr Dubuque Hempstead 18:21 7:24
43 Hannah Skopec Fr Iowa City West 18:21 7:24
44 Sarah Amundson Fr Decorah 18:24 7:25
45 Kate Dovenberg Fr Decorah 18:25 7:26
46 Molly Zelinskas So Dubuque Senior 18:25 7:26
47 Alex Kennedy Sr Cedar Rapids Kennedy 18:25 7:26
48 Alyssa Burcham Jr Johnston 18:26 7:26 11/32 18/39 1/8
49 Amanda Walker-king So Johnston 18:29 7:27 12/32 19/39 1/7
50 Breanna Tangen Fr Decorah 18:30 7:28
51 Abbey Kleiman So Cedar Rapids Kennedy 18:31 7:28
52 Brooke Wedewer So Dubuque Hempstead 18:35 7:30
53 Jenna Wolf So Dubuque Hempstead 18:35 7:30
54 Stacy Barton Fr Dubuque Hempstead 18:35 7:30
55 Carly Hammer Sr Johnston 18:36 7:30 13/32 20/39 1/6
56 Tasha Cardin Sr Platteville 18:36 7:30
57 Olivia Palmer So Cedar Rapids Kennedy 18:37 7:30
58 Emily Kane Fr Johnston 18:37 7:30 14/32 21/39 1/5
59 Mandy Donnelly So Dubuque Hempstead 18:39 7:31
60 Ximena Ampuero So Iowa City West 18:40 7:32
61 Sam Swanson Park Center 18:42 7:32
62 Natalie Manhica So Iowa City West 18:46 7:34
63 Hope Cowan So Decorah 18:47 7:34
64 Kaitlyn Hemesath So Dubuque Hempstead 18:51 7:36
65 Paige Mcqueeney Sr Dubuque Hempstead 18:51 7:36
66 Kristin Potts Fr Mason City 18:52 7:36
67 Sara Stewart Fr Iowa City West 18:53 7:37
68 Maria Mcandrew So Dubuque Hempstead 18:53 7:37
69 Roxanna Saberian Jr Dubuque Senior 18:53 7:37
70 Bethanie Jameison So Dubuque Senior 18:54 7:37
71 Methany Greenlee Jr Platteville 18:56 7:38
72 Chelsea Thill Fr Dubuque Senior 18:56 7:38
73 Abby Smith Sr Dubuque Hempstead 18:57 7:38
74 Mandy Augustin Jr Dubuque Senior 18:57 7:38
75 Megan Tappe Fr Decorah 19:00 7:40
76 Kalee Schilling So Iowa City West 19:03 7:41
77 Claire Kearney Fr Dubuque Senior 19:03 7:41
78 Taylor Grieve Sr Johnston 19:05 7:42 15/32 22/39 1/4
79 Mackenzie Nielson So Iowa City West 19:05 7:42
80 Whitney Schuette Fr Iowa City West 19:06 7:42
81 Abi Marshall Jr Iowa City West 19:06 7:42
82 Allie Canoy Fr Decorah 19:11 7:44
83 Nicola Tade Park Center 19:12 7:45
84 Kendra Klein So Dubuque Senior 19:14 7:45
85 Amber Scheid Sr Rochester J M 19:14 7:45
86 Gwen Gross Fr Dubuque Senior 19:15 7:46
87 Hannah Crane Jr Mason City 19:15 7:46
88 Megan Mcdonough Fr Decorah 19:16 7:46
89 Felicia Hoover Sr Johnston 19:17 7:47 16/32 23/39 1/4
90 Lauren Lund Jr Johnston 19:20 7:48 17/32 24/39 1/4
91 Erica Floyd Sr Dubuque Hempstead 19:20 7:48
92 Amy Mccurdy So Iowa City West 19:21 7:48
93 Kayla Brimeyer So Dubuque Senior 19:22 7:49
94 Hannah Dambek Jr Decorah 19:24 7:49
95 Sam Haas Sr Mason City 19:25 7:50
96 Jackie Coble Jr Dubuque Senior 19:26 7:50
97 Staci Smith So Johnston 19:30 7:52 18/32 25/39 1/4
98 Mollie Michel So North St Paul 19:30 7:52
99 Taylor Dalsing Fr Dubuque Hempstead 19:30 7:52
100 Megan Junge Jr Johnston 19:32 7:53 19/32 26/39 1/4
101 Kate Mansfield Jr Decorah 19:32 7:53
102 Sarah El Khatib Jr Dubuque Hempstead 19:33 7:53
103 Katie Crawford Fr Dubuque Hempstead 19:35 7:54
104 Catherine Moeller Fr Decorah 19:36 7:54
105 Kate Schaefer Fr Cedar Rapids Kennedy 19:38 7:55
106 Sarah Swartz So D M Roosevelt 19:39 7:55
107 Tiff Taylor Sr Decorah 19:40 7:56
108 Haley Bly Jr Rochester J M 19:40 7:56
109 Anna Smith Fr Dubuque Hempstead 19:41 7:56
110 Jennifer Hemesath Sr Dubuque Hempstead 19:42 7:57
111 Keely Burke So Cedar Rapids Kennedy 19:44 7:57
112 Sarah Jackson Jr Dubuque Senior 19:45 7:58
113 Kate Wilson Jr Rochester J M 19:45 7:58
114 Eli Becker Jr D M Roosevelt 19:45 7:58
115 Andrea Castek So Cedar Rapids Kennedy 19:46 7:58
116 Carrie Pieffer Fr Dubuque Senior 19:46 7:58
117 Ariana Cervantes Jr Park Center 19:47 7:59
118 Allia Yarrow So Mason City 19:47 7:59
119 Suzanne Fallis So Mason City 19:47 7:59
120 Liz Dovenberg Fr Decorah 19:50 8:00
121 Audrey Kloser So Dubuque Hempstead 19:52 8:01
122 Katie Peake Fr Dubuque Hempstead 19:53 8:01
123 Alexis Meyer Fr Decorah 19:54 8:01
124 Michelle Rima So Decorah 19:55 8:02
125 Jessica Gore Sr North St Paul 19:56 8:02
126 Maggie Schatzle Fr Cedar Rapids Kennedy 20:01 8:04
127 Annie Brimeyer Sr Dubuque Hempstead 20:02 8:05
128 Joy Rako Jr Platteville 20:02 8:05
129 Sara Johnson Fr Johnston 20:03 8:05 20/32 27/39 3/4
130 Lily Kim Jr Iowa City West 20:03 8:05
131 Kirsten Kranz Sr Rochester J M 20:04 8:05
132 Senja Stephens Jr Platteville 20:05 8:06
133 Steph Morse-noland Fr Park Center 20:06 8:06
134 Rory Smith Fr Dubuque Hempstead 20:06 8:06
135 Sarah Wlochal Fr Dubuque Senior 20:07 8:07
136 Erica Even Fr Dubuque Senior 20:09 8:08
137 Hannah Rohret Sr D M Roosevelt 20:10 8:08
138 Emily Hagstrom Sr North St Paul 20:11 8:08
139 Lisa Homstad Jr Decorah 20:16 8:10
140 Jessie Round Rochester J M 20:17 8:11
141 Kayleigh Koester So Dubuque Senior 20:18 8:11
142 Kayleigh Mcdaniel So Dubuque Hempstead 20:21 8:12
143 Lauren Herrig Jr Dubuque Hempstead 20:21 8:12
144 Taylor Bly Fr Rochester J M 20:24 8:14
145 Erica Olds So Dubuque Senior 20:25 8:14
146 Mal Petty Jr Dubuque Senior 20:26 8:14
147 Natalie Benda Fr Dubuque Senior 20:33 8:17
148 Korey Mohahan Fr Dubuque Hempstead 20:35 8:18
149 Kate Walsh So D M Roosevelt 20:40 8:20
150 Sam Raines Jr Park Center 20:40 8:20
151 Sarah Timmons Sr Johnston 20:41 8:20 21/32 28/39 4/4
152 Abby Demorett Park Center 20:42 8:21
153 Logan Adair Rochester J M 20:42 8:21
154 Kayla Ampe Park Center 20:44 8:22
155 Jordan Peterson Park Center 20:45 8:22
156 Megan Herber So Dubuque Hempstead 20:46 8:22
157 Alex Evans Jr Dubuque Senior 20:49 8:24
158 Emily Wagner Fr Dubuque Senior 20:50 8:24
159 Hannah Ranum So Decorah 20:50 8:24
160 Kaitlin O'hara Sr Dubuque Senior 20:51 8:24
161 Sam Regan Sr Decorah 20:52 8:25
162 Estee Momchilovich Sr Platteville 20:52 8:25
163 Marissa Tarr Park Center 20:53 8:25
164 Maggie Thilges Jr Johnston 20:55 8:26 22/32 29/39 4/4
165 Danni Lundstrom Park Center 20:55 8:26
166 Lisa Huffman So Mason City 20:56 8:26
167 Allison Kane So Johnston 20:58 8:27 23/32 30/39 4/4
168 Kayla Schuster Fr Johnston 20:58 8:27 24/32 31/39 3/4
169 Rachel Lang Jr Johnston 20:59 8:28 25/32 32/39 3/4
170 Caitlin Magee Fr Cedar Rapids Kennedy 20:59 8:28
171 Katherine Burggraaf Jr Johnston 21:00 8:28 26/32 33/39 2/4
172 Julie Cook Jr Waterloo West 21:01 8:28
173 Jaime Rothmeyer So Cedar Rapids Kennedy 21:02 8:29
174 Kristine Gift So Cedar Rapids Kennedy 21:03 8:29
175 Alex Wirzbach So Dubuque Senior 21:03 8:29
176 Annie Raife Sr D M Roosevelt 21:04 8:30
177 Rhea Hertrampf So Decorah 21:06 8:30
178 Morgan Rosand Sr North St Paul 21:09 8:32
179 Allie Pluemer So Platteville 21:10 8:32
180 Shalisa Gladney Jr D M Roosevelt 21:13 8:33
181 Elle Pope So Cedar Rapids Kennedy 21:13 8:33
182 Onalee Kelly Jr D M Roosevelt 21:24 8:38
183 Sandy Gunderson Fr Dubuque Hempstead 21:25 8:38
184 Natalie Johnson Jr Dubuque Hempstead 21:33 8:41
185 Katie Courtney Fr Decorah 21:33 8:41
186 Jamie Emerson So Dubuque Hempstead 21:36 8:43
187 Victoria Youngblood Sr Decorah 21:43 8:45
188 Marie Cuvelier So Dubuque Senior 21:47 8:47
189 Kelsey Olson Fr Decorah 21:50 8:48
190 Sarah Hill Sr Park Center 21:53 8:49
191 Claire Spyrison Fr Dubuque Senior 21:56 8:51
192 Dacia Dykstra Fr Decorah 22:03 8:53
193 Rachel Jensen So Dubuque Senior 22:06 8:55
194 Amber Peterson Jr Decorah 22:06 8:55
195 Meredith Bishop So Decorah 22:30 9:04
196 Quinn Meyer So Decorah 22:33 9:06
197 Kelsey Bruvold So Decorah 22:35 9:06
198 Kristen Fabin Fr Rochester J M 22:35 9:06
199 Steph Elsbernd Jr Decorah 22:36 9:07
200 Molly Moore Jr Rochester J M 22:38 9:08
201 Mattie Jenney Rochester J M 22:40 9:08
202 Lia Hardyman Jr Platteville 22:43 9:10
203 Lauren Samson Fr Johnston 22:49 9:12 27/32 34/39 4/4
204 Stephanie Barker Sr Waterloo West 22:52 9:13
205 Leah Escher So Mason City 23:02 9:17
206 Kate Crimmins Jr Mason City 23:04 9:18
207 Melanie Cahill Sr Park Center 23:04 9:18
208 Chelsea Bisenius So Johnston 23:07 9:19 28/32 35/39 4/4
209 Yelena Mamlycheva So Johnston 23:08 9:20 29/32 36/39 4/4
210 Jocelyn Kleinschmidt Fr Johnston 23:10 9:20 30/32 37/39 3/4 #GDAOS!!! (SBP)
211 Jessica Wilson Fr Dubuque Hempstead 23:19 9:24
212 Alisha Winkler Jr Platteville 23:20 9:25
213 Caroline Gibson So Mason City 23:25 9:27
214 Kelsey Monahan Fr Dubuque Senior 23:42 9:33
215 Jenny Ajluni So Johnston 23:44 9:34 31/32 38/39 3/4
216 Amy Lovejoy So Johnston 24:05 9:43 32/32 39/39 3/4
217 Brittni Bayers So North St Paul 24:10 9:45
218 Julie Herrig Sr Dubuque Senior 24:24 9:50
219 Lauren O'neil So Waterloo West 24:51 10:01
220 Melissa Paige So Dubuque Hempstead 24:54 10:02
221 Rachel Roling So Dubuque Hempstead 24:57 10:04
222 Kaylan Cobb Sr Mason City 25:42 10:22
223 Hannah Gladys Jr North St Paul 26:25 10:39
224 Kaitlin Green Sr North St Paul 27:00 10:53
225 Ciatta Fahnbulleh Jr North St Paul 27:12 10:58
226 Kathy Everett So Decorah 27:40 11:09
227 Emily Wagner Sr Decorah 28:47 11:36
228 Stephanie Nelson Jr Dubuque Senior 29:13 11:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:55
84:48
16:58
6:50
19 Emily Schwartz
So
16:21
6:36
1
Julia Binnie
Fr
16:57
6:50
3
Kari Ross
Fr
17:01
6:52
4
Kristen Strawhacker
Sr
17:13
6:57
5
Nickie Meyer
So
17:16
6:58
6
Amanda Philiph
Fr
17:18
6:59
8
Anna Lammers
Sr
17:21
7:00
9
2 Pleasant Valley
3-3-2-2-2
Gap: 0:24
87:26
17:29
7:03
57 Danielle Huston
Sr
17:17
6:58
7
Audrey Kirkeeng
Jr
17:23
7:01
10
Virginia Schuler
So
17:28
7:03
11
Leah Christensen
So
17:37
7:06
14
Susie Nemeth-wilde
Sr
17:41
7:08
15
Emily Rheinhart
Jr
17:50
7:11
18
Stacy Jones
Jr
17:50
7:11
19
3 Decorah
2-2-3-3-3
Gap: 1:30
88:12
17:38
7:07
91 Christina Storlie
So
16:32
6:40
2
Molly O'regan
Fr
17:37
7:06
13
Tori Dahlen
Fr
18:00
7:15
23
Maria Wetli
So
18:01
7:16
26
Ellie Neubauer
Sr
18:02
7:16
27
Jillian Teslow
Jr
18:14
7:21
31
Sarah Amundson
Fr
18:24
7:25
39
4 Dubuque Hempstead
4-4-4-4-4
Gap: 0:49
89:21
17:52
7:12
108 Kristina Dolter
So
17:29
7:03
12
Ariyl True
So
17:42
7:08
16
Erica Alcordo
Sr
17:48
7:11
17
Kimberly Malm
So
18:04
7:17
28
Kristin Buchholtz
Jr
18:18
7:23
35
Kristen Jogerst
Jr
18:21
7:24
37
Brooke Wedewer
So
18:35
7:30
43
5 Dubuque Senior
6-5-5-5-5
Gap: 0:29
90:31
18:06
7:18
139 Sarah Corffman
Fr
17:56
7:14
21
Holly Hearn
So
18:00
7:15
24
Molly Murphy
Sr
18:00
7:15
25
Elizabeth Palmer
Fr
18:10
7:20
29
Molly Zelinskas
So
18:25
7:26
40
Roxanna Saberian
Jr
18:53
7:37
51
Bethanie Jameison
So
18:54
7:37
52
6 Mason City
5-6-6-6-6
Gap: 0:59
91:33
18:19
7:23
168 Reyna Young
So
17:53
7:13
20
Megan Nielsen
Jr
18:15
7:22
32
Erin Lucas
So
18:16
7:22
33
Elise Duvall
Jr
18:17
7:22
34
Kristin Potts
Fr
18:52
7:36
49
Hannah Crane
Jr
19:15
7:46
58
Sam Haas
Sr
19:25
7:50
59
7 Cedar Rapids Kennedy
7-6-7-7-7
Gap: 0:40
91:42
18:20
7:24
180 Molly Washler
So
17:57
7:14
22
Jessica Henderson
So
18:12
7:20
30
Alex Kennedy
Sr
18:25
7:26
41
Abbey Kleiman
So
18:31
7:28
42
Olivia Palmer
So
18:37
7:30
45
Kate Schaefer
Fr
19:38
7:55
61
Keely Burke
So
19:44
7:57
64
8 Iowa City West
8-8-8-8-8
Gap: 0:33
93:00
18:36
7:30
218 Dani Freeman
Jr
18:20
7:24
36
Hannah Skopec
Fr
18:21
7:24
38
Ximena Ampuero
So
18:40
7:32
46
Natalie Manhica
So
18:46
7:34
48
Sara Stewart
Fr
18:53
7:37
50
Kalee Schilling
So
19:03
7:41
54
Mackenzie Nielson
So
19:05
7:42
55
9 Platteville
9-9-9-9-9
Gap: 2:16
98:31
19:42
7:57
319 Tasha Cardin
Sr
18:36
7:30
44
Methany Greenlee
Jr
18:56
7:38
53
Joy Rako
Jr
20:02
8:05
69
Senja Stephens
Jr
20:05
8:06
71
Estee Momchilovich
Sr
20:52
8:25
82
Allie Pluemer
So
21:10
8:32
85
Lia Hardyman
Jr
22:43
9:10
88
10 Park Center
10-10-10-10-10
Gap: 1:58
98:27
19:41
7:56
320 Sam Swanson
-
18:42
7:32
47
Nicola Tade
-
19:12
7:45
56
Ariana Cervantes
Jr
19:47
7:59
67
Steph Morse-noland
Fr
20:06
8:06
72
Sam Raines
Jr
20:40
8:20
78
Abby Demorett
-
20:42
8:21
79
Kayla Ampe
-
20:44
8:22
81
11 Rochester J M
11-11-11-11-11
Gap: 1:03
99:00
19:48
7:59
330 Amber Scheid
Sr
19:14
7:45
57
Haley Bly
Jr
19:40
7:56
63
Kate Wilson
Jr
19:45
7:58
65
Kirsten Kranz
Sr
20:04
8:05
70
Jessie Round
-
20:17
8:11
75
Taylor Bly
Fr
20:24
8:14
76
Logan Adair
-
20:42
8:21
80
12 D M Roosevelt
13-12-12-12-12
Gap: 1:25
101:18
20:16
8:10
361 Sarah Swartz
So
19:39
7:55
62
Eli Becker
Jr
19:45
7:58
66
Hannah Rohret
Sr
20:10
8:08
73
Kate Walsh
So
20:40
8:20
77
Annie Raife
Sr
21:04
8:30
83
Shalisa Gladney
Jr
21:13
8:33
86
Onalee Kelly
Jr
21:24
8:38
87
13 North St Paul
12-12-13-13-13
Gap: 4:40
104:56
20:59
8:28
375 Mollie Michel
So
19:30
7:52
60
Jessica Gore
Sr
19:56
8:02
68
Emily Hagstrom
Sr
20:11
8:08
74
Morgan Rosand
Sr
21:09
8:32
84
Brittni Bayers
So
24:10
9:45
89
Hannah Gladys
Jr
26:25
10:39
90
Kaitlin Green
Sr
27:00
10:53
91
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
88:02
17:36
7:06
15 Amanda Philiph
Fr
17:18
6:59
1
Anna Lammers
Sr
17:21
7:00
2
Kelsey Hyde
Sr
17:36
7:06
3
Anne Ruebbelke
Sr
17:44
7:09
4
Amy Kruger
So
18:03
7:17
5
Alyssa Burcham
Jr
18:26
7:26
10
Amanda Walker-king
So
18:29
7:27
11
2 Decorah
2-2-2-2-2
Gap: 0:33
92:20
18:28
7:27
52 Jillian Teslow
Jr
18:14
7:21
6
Sarah Amundson
Fr
18:24
7:25
8
Kate Dovenberg
Fr
18:25
7:26
9
Breanna Tangen
Fr
18:30
7:28
12
Hope Cowan
So
18:47
7:34
17
Megan Tappe
Fr
19:00
7:40
24
Allie Canoy
Fr
19:11
7:44
30
3 Dubuque Hempstead
3-3-3-3-3
Gap: 0:18
92:45
18:33
7:29
65 Kristen Jogerst
Jr
18:21
7:24
7
Brooke Wedewer
So
18:35
7:30
13
Jenna Wolf
So
18:35
7:30
14
Stacy Barton
Fr
18:35
7:30
15
Mandy Donnelly
So
18:39
7:31
16
Kaitlyn Hemesath
So
18:51
7:36
18
Paige Mcqueeney
Sr
18:51
7:36
19
4 Dubuque Senior
4-4-4-4-4
Gap: 0:10
94:43
18:57
7:38
112 Roxanna Saberian
Jr
18:53
7:37
20
Bethanie Jameison
So
18:54
7:37
21
Chelsea Thill
Fr
18:56
7:38
22
Mandy Augustin
Jr
18:57
7:38
23
Claire Kearney
Fr
19:03
7:41
26
Kendra Klein
So
19:14
7:45
31
Gwen Gross
Fr
19:15
7:46
32
5 Iowa City West
5-5-5-5-5
Gap: 0:18
95:41
19:08
7:43
143 Kalee Schilling
So
19:03
7:41
25
Mackenzie Nielson
So
19:05
7:42
27
Whitney Schuette
Fr
19:06
7:42
28
Abi Marshall
Jr
19:06
7:42
29
Amy Mccurdy
So
19:21
7:48
34
Lily Kim
Jr
20:03
8:05
42




6 Mason City
6-6-6-6-6
Gap: 1:41
99:10
19:50
8:00
197 Hannah Crane
Jr
19:15
7:46
33
Sam Haas
Sr
19:25
7:50
35
Allia Yarrow
So
19:47
7:59
39
Suzanne Fallis
So
19:47
7:59
40
Lisa Huffman
So
20:56
8:26
50
Leah Escher
So
23:02
9:17
58
Kate Crimmins
Jr
23:04
9:18
59
7 Cedar Rapids Kennedy
7-7-7-7-7
Gap: 1:21
100:08
20:02
8:05
203 Kate Schaefer
Fr
19:38
7:55
36
Keely Burke
So
19:44
7:57
37
Andrea Castek
So
19:46
7:58
38
Maggie Schatzle
Fr
20:01
8:04
41
Caitlin Magee
Fr
20:59
8:28
51
Jaime Rothmeyer
So
21:02
8:29
52
Kristine Gift
So
21:03
8:29
53
8 Park Center
9-9-8-8-8
Gap: 0:13
103:59
20:48
8:23
234 Abby Demorett
-
20:42
8:21
44
Kayla Ampe
-
20:44
8:22
46
Jordan Peterson
-
20:45
8:22
47
Marissa Tarr
-
20:53
8:25
48
Danni Lundstrom
-
20:55
8:26
49
Sarah Hill
Sr
21:53
8:49
54
Melanie Cahill
Sr
23:04
9:18
60
9 Rochester J M
8-8-9-9-9
Gap: 2:16
108:59
21:48
8:47
256 Taylor Bly
Fr
20:24
8:14
43
Logan Adair
-
20:42
8:21
45
Kristen Fabin
Fr
22:35
9:06
55
Molly Moore
Jr
22:38
9:08
56
Mattie Jenney
-
22:40
9:08
57








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:39
93:13
18:39
7:31
20 Alyssa Burcham
Jr
18:26
7:26
1
Amanda Walker-king
So
18:29
7:27
2
Carly Hammer
Sr
18:36
7:30
3
Emily Kane
Fr
18:37
7:30
4
Taylor Grieve
Sr
19:05
7:42
10
Felicia Hoover
Sr
19:17
7:47
15
Lauren Lund
Jr
19:20
7:48
16
2 Dubuque Hempstead
2-2-2-2-2
Gap: 0:29
94:52
18:58
7:39
43 Kaitlyn Hemesath
So
18:51
7:36
5
Paige Mcqueeney
Sr
18:51
7:36
6
Maria Mcandrew
So
18:53
7:37
7
Abby Smith
Sr
18:57
7:38
8
Erica Floyd
Sr
19:20
7:48
17
Taylor Dalsing
Fr
19:30
7:52
21
Sarah El Khatib
Jr
19:33
7:53
23
3 Decorah
3-3-3-3-3
Gap: 0:32
96:23
19:17
7:46
75 Megan Tappe
Fr
19:00
7:40
9
Allie Canoy
Fr
19:11
7:44
11
Megan Mcdonough
Fr
19:16
7:46
14
Hannah Dambek
Jr
19:24
7:49
19
Kate Mansfield
Jr
19:32
7:53
22
Catherine Moeller
Fr
19:36
7:54
24
Tiff Taylor
Sr
19:40
7:56
25
4 Dubuque Senior
4-4-4-4-4
Gap: 0:31
97:02
19:24
7:50
89 Kendra Klein
So
19:14
7:45
12
Gwen Gross
Fr
19:15
7:46
13
Kayla Brimeyer
So
19:22
7:49
18
Jackie Coble
Jr
19:26
7:50
20
Sarah Jackson
Jr
19:45
7:58
26
Carrie Pieffer
Fr
19:46
7:58
27
Sarah Wlochal
Fr
20:07
8:07
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
97:42
19:32
7:53
29 Felicia Hoover
Sr
19:17
7:47
1
Lauren Lund
Jr
19:20
7:48
2
Staci Smith
So
19:30
7:52
3
Megan Junge
Jr
19:32
7:53
5
Sara Johnson
Fr
20:03
8:05
18
Sarah Timmons
Sr
20:41
8:20
26
Maggie Thilges
Jr
20:55
8:26
28
2 Dubuque Hempstead
2-2-2-2-2
Gap: 0:12
98:01
19:36
7:54
38 Taylor Dalsing
Fr
19:30
7:52
4
Sarah El Khatib
Jr
19:33
7:53
6
Katie Crawford
Fr
19:35
7:54
7
Anna Smith
Fr
19:41
7:56
10
Jennifer Hemesath
Sr
19:42
7:57
11
Audrey Kloser
So
19:52
8:01
14
Katie Peake
Fr
19:53
8:01
15
3 Decorah
3-3-3-3-3
Gap: 0:19
98:55
19:47
7:59
63 Catherine Moeller
Fr
19:36
7:54
8
Tiff Taylor
Sr
19:40
7:56
9
Liz Dovenberg
Fr
19:50
8:00
13
Alexis Meyer
Fr
19:54
8:01
16
Michelle Rima
So
19:55
8:02
17
Lisa Homstad
Jr
20:16
8:10
21
Hannah Ranum
So
20:50
8:24
27
4 Dubuque Senior
4-4-4-4-4
Gap: 0:39
100:45
20:09
8:08
96 Carrie Pieffer
Fr
19:46
7:58
12
Sarah Wlochal
Fr
20:07
8:07
19
Erica Even
Fr
20:09
8:08
20
Kayleigh Koester
So
20:18
8:11
22
Erica Olds
So
20:25
8:14
23
Mal Petty
Jr
20:26
8:14
24
Natalie Benda
Fr
20:33
8:17
25
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dubuque Hempstead
1-1-1-1-1
Gap: 0:29
100:14
20:03
8:05
16 Audrey Kloser
So
19:52
8:01
1
Katie Peake
Fr
19:53
8:01
2
Annie Brimeyer
Sr
20:02
8:05
3
Rory Smith
Fr
20:06
8:06
4
Kayleigh Mcdaniel
So
20:21
8:12
6
Lauren Herrig
Jr
20:21
8:12
7
Korey Mohahan
Fr
20:35
8:18
10
2 Dubuque Senior
3-2-2-2-2
Gap: 0:25
103:29
20:42
8:21
57 Mal Petty
Jr
20:26
8:14
8
Natalie Benda
Fr
20:33
8:17
9
Alex Evans
Jr
20:49
8:24
12
Emily Wagner
Fr
20:50
8:24
13
Kaitlin O'hara
Sr
20:51
8:24
15
Alex Wirzbach
So
21:03
8:29
22
Marie Cuvelier
So
21:47
8:47
26
3 Decorah
2-3-3-3-3
Gap: 1:17
104:37
20:55
8:26
82 Lisa Homstad
Jr
20:16
8:10
5
Hannah Ranum
So
20:50
8:24
14
Sam Regan
Sr
20:52
8:25
16
Rhea Hertrampf
So
21:06
8:30
23
Katie Courtney
Fr
21:33
8:41
24
Victoria Youngblood
Sr
21:43
8:45
25
Kelsey Olson
Fr
21:50
8:48
27
4 Johnston
4-4-4-4-4
Gap: 0:18
104:31
20:54
8:26
85 Sarah Timmons
Sr
20:41
8:20
11
Maggie Thilges
Jr
20:55
8:26
17
Allison Kane
So
20:58
8:27
18
Kayla Schuster
Fr
20:58
8:27
19
Rachel Lang
Jr
20:59
8:28
20
Katherine Burggraaf
Jr
21:00
8:28
21
Lauren Samson
Fr
22:49
9:12
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dubuque Hempstead
1-1-1-1-1
Gap: 1:12
104:40
20:56
8:26
19 Lauren Herrig
Jr
20:21
8:12
1
Korey Mohahan
Fr
20:35
8:18
2
Megan Herber
So
20:46
8:22
3
Sandy Gunderson
Fr
21:25
8:38
6
Natalie Johnson
Jr
21:33
8:41
7
Jamie Emerson
So
21:36
8:43
8
Jessica Wilson
Fr
23:19
9:24
23
2 Decorah
4-3-3-3-2
Gap: 0:47
110:12
22:02
8:53
64 Victoria Youngblood
Sr
21:43
8:45
9
Kelsey Olson
Fr
21:50
8:48
11
Dacia Dykstra
Fr
22:03
8:53
13
Amber Peterson
Jr
22:06
8:55
15
Meredith Bishop
So
22:30
9:04
16
Quinn Meyer
So
22:33
9:06
17
Kelsey Bruvold
So
22:35
9:06
18
3 Dubuque Senior
3-2-2-2-3
Gap: 2:39
110:34
22:07
8:55
65 Alex Wirzbach
So
21:03
8:29
5
Marie Cuvelier
So
21:47
8:47
10
Claire Spyrison
Fr
21:56
8:51
12
Rachel Jensen
So
22:06
8:55
14
Kelsey Monahan
Fr
23:42
9:33
24
Julie Herrig
Sr
24:24
9:50
27
Stephanie Nelson
Jr
29:13
11:47
28
4 Johnston
2-4-4-4-4
Gap: 2:10
113:14
22:39
9:08
86 Katherine Burggraaf
Jr
21:00
8:28
4
Lauren Samson
Fr
22:49
9:12
19
Chelsea Bisenius
So
23:07
9:19
20
Yelena Mamlycheva
So
23:08
9:20
21
Jocelyn Kleinschmidt
Fr
23:10
9:20
22
Jenny Ajluni
So
23:44
9:34
25
Amy Lovejoy
So
24:05
9:43
26
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.