Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/11/11

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alyssa Ayala Sr JV 24:09 7:57 3.04 27/47 4/6 11/13 3/6 23:38 23:38
Ashley feldkamp Jr V 20:58 6:54 3.04 31/76 5/7 6/13 3/10 22:13
(1:15,5.6)
22:16
(1:18,5.8)
20:44 You ROCK! (LY, LR)
Ashley Mckee Fr F/S 14:52 7:05 2.1 17/49 2/5 2/5 5/8 15:17
(0:25,2.7)
15:17
(0:25,2.7)
You ROCK! (LR, PR)
Autumn Edgar Sr JV 23:35 7:45 3.04 21/47 3/6 10/13 3/6 22:18 21:47 21:19
Chelsea Allen Fr V 20:54 6:53 3.04 28/76 4/7 5/13 3/10 21:23
(0:29,2.3)
21:23
(0:29,2.3)
You ROCK! (LR, PR)
Dominique Terry Sr JV 24:40 8:07 3.04 33/47 5/6 12/13 4/6 24:58
(0:18,1.2)
23:06 You ROCK! (LR)
Emi Calvo So F/S 17:37 8:23 2.1 48/49 5/5 5/5 6/6 19:05
(1:28,7.7)
18:29
(0:52,4.7)
You ROCK! (LR, PR)
Jackie Healey So F/S 14:36 6:57 2.1 13/49 1/5 1/5 8/14 14:34 14:45
(0:09,1.1)
14:34 You ROCK! (LR)
Jessica Terry Jr V 21:16 7:00 3.04 36/76 7/7 8/13 1/7 21:01 21:30
(0:14,1.1)
20:47 You ROCK! (LR)
Jocelyn Schmidt Jr V 20:26 6:43 3.04 22/76 2/7 2/13 5/13 21:40
(1:14,5.7)
21:29
(1:03,4.9)
21:17
(0:51,4.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Makenna Meeks So JV 20:51 6:52 3.04 2/47 1/6 4/13 2/12 21:58
(1:07,5.1)
21:58
(1:07,5.1)
You ROCK! (LR, PR)
Nicole Schedler Fr F/S 15:39 7:27 2.1 40/49 4/5 4/5 5/6 16:03
(0:24,2.5)
16:03
(0:24,2.5)
You ROCK! (LR, PR)
Rachael Lacey Sr V 21:16 7:00 3.04 35/76 6/7 7/13 2/9 20:58 21:54
(0:38,2.9)
20:58 You ROCK! (LR)
Renny Castanon Fr V 20:39 6:48 3.04 24/76 3/7 3/13 3/11 20:47
(0:08,0.6)
20:21 You ROCK! (LR)
Sara Lack Jr V 19:55 6:33 3.04 7/76 1/7 1/13 7/16 20:15
(0:20,1.6)
20:22
(0:27,2.2)
20:06
(0:11,0.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Scarlett Miller Sr JV 28:20 9:19 3.04 47/47 6/6 13/13 6/6 28:08 28:08
Veroniqua Hollingsworth Fr F/S 15:13 7:15 2.1 27/49 3/5 3/5 4/6 15:33
(0:20,2.1)
15:28
(0:15,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Yvette Croteau Sr JV 22:19 7:20 3.04 8/47 2/6 9/13 2/7 21:03 24:24
(2:05,8.5)
21:03 You ROCK! (LR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/10 102:52
1:03
3.04 6:46 6:33 6:54 98 6:38 104:57
(2:05,2.0)
105:31
(2:39,2.5)
103:57
(1:05,1.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Sara Lack (5), Jocelyn Schmidt (19), Renny Castanon (21), Chelsea Allen (25), Ashley feldkamp (28)
JV 1st 5 3/6 115:34
3:49
3.04 7:36 6:52 8:07 73 6:59 Makenna Meeks (2), Yvette Croteau (8), Autumn Edgar (16), Alyssa Ayala (21), Dominique Terry (26)
F/S 1st 5 5/6 77:57
3:01
2.1 7:25 6:57 8:23 105 6:56 73:35 72:20 Jackie Healey (8), Ashley Mckee (12), Veroniqua Hollingsworth (17), Nicole Schedler (30), Emi Calvo (38)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katie Mersereau So Granite Bay 19:27 6:24
2 Cassidy Heckman Sr Atwater 19:37 6:27
3 Leanne Jarvis So River Valley 19:38 6:28
4 Shayna Powless Sr Roseville 19:38 6:28
5 Lauren Stanislaw So Beyer 19:49 6:31
6 Karina Nunes Jr Woodcreek 19:53 6:32
7 Sara Lack Jr Bella Vista 19:55 6:33 1/7 1/13 7/16 20:15
(0:20)
20:22
(0:27)
20:06
(0:11)
You ROCK! (LY, LR, PR)
8 Elizabeth Bokum Sr Vacaville 19:56 6:33
9 Christine Redor Ponderosa 19:58 6:34
10 Samantha Gomez Sr Woodcreek 19:58 6:34
11 Francesca Loayza So Kimball 20:03 6:36
12 Paige Maynard Fr Vacaville 20:09 6:38
13 Brooke O'brien Jr Woodcreek 20:14 6:39
14 Rosemary Dipentino So Woodcreek 20:14 6:39
15 Brittany Anselmo So Ponderosa 20:16 6:40
16 Jessica Cummins Fr Vacaville 20:19 6:41
17 Natalie Hassna Sr Granite Bay 20:22 6:42
18 Breanna Sewell So Vacaville 20:23 6:42
19 Vivian Lam Jr Folsom 20:23 6:42
20 Ciara Donnelly Sr Woodcreek 20:24 6:43
21 Sierra Kennedy Sr Vacaville 20:25 6:43
22 Jocelyn Schmidt Jr Bella Vista 20:26 6:43 2/7 2/13 5/13 21:40
(1:14)
21:29
(1:03)
21:17
(0:51)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 Sydney Olagaray Sr Lodi 20:30 6:45
24 Renny Castanon Fr Bella Vista 20:39 6:48 3/7 3/13 3/11 20:47
(0:08)
20:21 You ROCK! (LR)
25 Skylar Jauregui So Vacaville 20:42 6:49
26 Hannah O'donnell Fr Ponderosa 20:43 6:49
27 Jaclyn Magana Fr Atwater 20:44 6:49
28 Chelsea Allen Fr Bella Vista 20:54 6:53 4/7 5/13 3/10 21:23
(0:29)
21:23
(0:29)
You ROCK! (LR, PR)
29 Heidi Greenwood Jr Rocklin 20:56 6:53
30 Erin Greenwood Fr Rocklin 20:57 6:53
31 Ashley feldkamp Jr Bella Vista 20:58 6:54 5/7 6/13 3/10 22:13
(1:15)
22:16
(1:18)
20:44 You ROCK! (LY, LR)
32 Cassidy Daley Jr Lodi 20:59 6:54
33 Susannah Kiteck So Del Campo 21:09 6:57
34 Katie Westerterp Sr Lodi 21:12 6:58
35 Rachael Lacey Sr Bella Vista 21:16 7:00 6/7 7/13 2/9 20:58 21:54
(0:38)
20:58 You ROCK! (LR)
36 Jessica Terry Jr Bella Vista 21:16 7:00 7/7 8/13 1/7 21:01 21:30
(0:14)
20:47 You ROCK! (LR)
37 Rylee Mckeon So Granite Bay 21:17 7:00
38 Mccall Habermehl Woodcreek 21:21 7:01
39 Lindsey Romeri So Rocklin 21:26 7:03
40 Chayah Sharma Fr Kimball 21:33 7:05
41 Yvonne Silva Sr Buhach Colony 21:34 7:06
42 Sydney Allen So Woodcreek 21:36 7:06
43 Joy Weems Jr Del Campo 21:36 7:06
44 Jessica Raybe So Lodi 21:39 7:07
45 Allison Daly Jr Granite Bay 21:46 7:10
46 Brooke Ruppenthal Jr Ponderosa 21:49 7:11
47 Ashley Silveira Sr Ponderosa 21:51 7:11
48 Sabrina Wilson So Rocklin 21:52 7:12
49 Megan Barnett Jr Granite Bay 21:55 7:13
50 Sydney Strecker So Rocklin 21:56 7:13
51 Ceslie Cooksey Sr Atwater 22:08 7:17
52 Tricia Kash Sr Vacaville 22:09 7:17
53 Eliana Alvarez Sr Buhach Colony 22:14 7:19
54 Shellin Chuong Jr Beyer 22:16 7:19
55 Sally Rios Jr Atwater 22:16 7:19
56 Madelyn Blank Jr Lodi 22:26 7:23
57 Anna Carrasco Jr Kimball 22:28 7:23
58 Nancy Zamora Sr Florin 22:29 7:24
59 Katie O'connor Sr Lodi 22:51 7:31
60 Nicole Gillian Sr Beyer 22:52 7:31
61 Mikaela Yerkes Sr Rocklin 22:57 7:33
62 Elizabeth Dawson Jr Kimball 22:59 7:34
63 Mckayla Burrows Jr Rocklin 23:10 7:37
64 Joy Wilcox So Atwater 23:10 7:37
65 Jasmine Kerr Jr Atwater 23:26 7:43
66 Nancy Fuentes So Atwater 23:38 7:46
67 Karla Ortega Jr Beyer 23:43 7:48
68 Eileen Tracy Sr Del Campo 23:49 7:50
69 Megan Mccolley Jr Roseville 24:01 7:54
70 Emily Hoffman So Ponderosa 24:06 7:56
71 Kayla Rush Fr Ponderosa 24:10 7:57
72 Dana Pollard Jr Beyer 24:16 7:59
73 Joanna Zhu Fr Kimball 24:39 8:07
74 Taylah Nusser Fr Kimball 24:42 8:08
75 Kelly Greco Sr Granite Bay 24:43 8:08
76 Jemiyah Castro Jr Kimball 25:10 8:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Woodcreek
4-1-1-1-1
Gap: 0:31
100:43
20:09
6:38
52 Karina Nunes
Jr
19:53
6:32
4
Samantha Gomez
Sr
19:58
6:34
8
Brooke O'brien
Jr
20:14
6:39
11
Rosemary Dipentino
So
20:14
6:39
12
Ciara Donnelly
Sr
20:24
6:43
17
Mccall Habermehl
-
21:21
7:01
34
Sydney Allen
So
21:36
7:06
37
2 Vacaville
6-2-2-2-2
Gap: 0:29
101:12
20:14
6:39
64 Elizabeth Bokum
Sr
19:56
6:33
6
Paige Maynard
Fr
20:09
6:38
10
Jessica Cummins
Fr
20:19
6:41
14
Breanna Sewell
So
20:23
6:42
16
Sierra Kennedy
Sr
20:25
6:43
18
Skylar Jauregui
So
20:42
6:49
22
Tricia Kash
Sr
22:09
7:17
46
3 Bella Vista
5-5-4-3-3
Gap: 1:03
102:52
20:34
6:46
98 Sara Lack
Jr
19:55
6:33
5
Jocelyn Schmidt
Jr
20:26
6:43
19
Renny Castanon
Fr
20:39
6:48
21
Chelsea Allen
Fr
20:54
6:53
25
Ashley feldkamp
Jr
20:58
6:54
28
Rachael Lacey
Sr
21:16
7:00
31
Jessica Terry
Jr
21:16
7:00
32
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Ponderosa
7-4-3-4-4
Gap: 1:53
104:37
20:55
6:53
124 Christine Redor
-
19:58
6:34
7
Brittany Anselmo
So
20:16
6:40
13
Hannah O'donnell
Fr
20:43
6:49
23
Brooke Ruppenthal
Jr
21:49
7:11
40
Ashley Silveira
Sr
21:51
7:11
41
Emily Hoffman
So
24:06
7:56
60
Kayla Rush
Fr
24:10
7:57
61
5 Granite Bay
1-2-5-5-5
Gap: 2:28
104:47
20:57
6:54
131 Katie Mersereau
So
19:27
6:24
1
Natalie Hassna
Sr
20:22
6:42
15
Rylee Mckeon
So
21:17
7:00
33
Allison Daly
Jr
21:46
7:10
39
Megan Barnett
Jr
21:55
7:13
43
Kelly Greco
Sr
24:43
8:08
65




6 Lodi
9-8-7-6-6
Gap: 1:56
106:46
21:21
7:01
166 Sydney Olagaray
Sr
20:30
6:45
20
Cassidy Daley
Jr
20:59
6:54
29
Katie Westerterp
Sr
21:12
6:58
30
Jessica Raybe
So
21:39
7:07
38
Madelyn Blank
Jr
22:26
7:23
49
Katie O'connor
Sr
22:51
7:31
51




7 Rocklin
10-10-8-8-7
Gap: 1:00
107:07
21:25
7:03
174 Heidi Greenwood
Jr
20:56
6:53
26
Erin Greenwood
Fr
20:57
6:53
27
Lindsey Romeri
So
21:26
7:03
35
Sabrina Wilson
So
21:52
7:12
42
Sydney Strecker
So
21:56
7:13
44
Mikaela Yerkes
Sr
22:57
7:33
53
Mckayla Burrows
Jr
23:10
7:37
55
8 Atwater
2-6-6-7-8
Gap: 3:33
107:55
21:35
7:06
175 Cassidy Heckman
Sr
19:37
6:27
2
Jaclyn Magana
Fr
20:44
6:49
24
Ceslie Cooksey
Sr
22:08
7:17
45
Sally Rios
Jr
22:16
7:19
48
Joy Wilcox
So
23:10
7:37
56
Jasmine Kerr
Jr
23:26
7:43
57
Nancy Fuentes
So
23:38
7:46
58
9 Kimball
8-7-9-9-9
Gap: 4:36
111:42
22:20
7:21
212 Francesca Loayza
So
20:03
6:36
9
Chayah Sharma
Fr
21:33
7:05
36
Anna Carrasco
Jr
22:28
7:23
50
Elizabeth Dawson
Jr
22:59
7:34
54
Joanna Zhu
Fr
24:39
8:07
63
Taylah Nusser
Fr
24:42
8:08
64
Jemiyah Castro
Jr
25:10
8:17
66
10 Beyer
3-9-10-10-10
Gap: 4:27
112:56
22:35
7:26
223 Lauren Stanislaw
So
19:49
6:31
3
Shellin Chuong
Jr
22:16
7:19
47
Nicole Gillian
Sr
22:52
7:31
52
Karla Ortega
Jr
23:43
7:48
59
Dana Pollard
Jr
24:16
7:59
62








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kim Lackner Jr St Francis (sac) 20:41 6:48
2 Makenna Meeks So Bella Vista 20:51 6:52 1/6 4/13 2/12 21:58
(1:07)
21:58
(1:07)
You ROCK! (LR, PR)
3 Ridgely Provencal Sr St Francis (sac) 20:58 6:54
4 Jessica Diaz Sr St Francis (sac) 21:06 6:56
5 Susan Frazier Sr St Francis (sac) 21:41 7:08
6 Sarah Wagstaff Sr St Francis (sac) 21:48 7:10
7 Rebecca Cox So Sheldon 22:14 7:19
8 Yvette Croteau Sr Bella Vista 22:19 7:20 2/6 9/13 2/7 21:03 24:24
(2:05)
21:03 You ROCK! (LR)
9 Kacy Corrigan Sr Sheldon 22:21 7:21
10 Brenna Holman So Woodcreek 22:45 7:29
11 Abby Walker Sr Oak Ridge 22:51 7:31
12 Grace Calhoun Jr Davis Sr. 22:59 7:34
13 Briana Hendricks So Sheldon 23:02 7:35
14 Marissa Romeri Sr Rocklin 23:12 7:38
15 Jenna Wong So Sheldon 23:16 7:39
16 Holly Voboril Sr Nevada Union 23:17 7:40
17 Tatiana Smith Sr St Francis (sac) 23:26 7:43
18 Kelsey Lucas Sr Vacaville 23:27 7:43
19 Reynalda Ramirez Sr Atwater 23:33 7:45
20 Mika Brown Jr St Francis (sac) 23:34 7:45
21 Autumn Edgar Sr Bella Vista 23:35 7:45 3/6 10/13 3/6 22:18 21:47 21:19
22 Cassandra Cheek Fr Sheldon 23:38 7:46
23 Brianna Perez Jr Atwater 23:39 7:47
24 Victoria Mohtes-chan Jr Davis Sr. 23:39 7:47
25 Monica Leflore Jr Davis Sr. 23:46 7:49
26 Brit Husmann Sr Rocklin 23:50 7:50
27 Alyssa Ayala Sr Bella Vista 24:09 7:57 4/6 11/13 3/6 23:38 23:38
28 Destiny Smith Jr Davis Sr. 24:17 7:59
29 Danielle Dodson Sr Buhach Colony 24:22 8:01
30 Samantha Fung Jr Davis Sr. 24:24 8:02
31 Zoe Toscano Sr Modesto 24:24 8:02
32 Rubi Hernandez Jr Buhach Colony 24:33 8:05
33 Dominique Terry Sr Bella Vista 24:40 8:07 5/6 12/13 4/6 24:58
(0:18)
23:06 You ROCK! (LR)
34 Crystal Kline Jr Sheldon 24:58 8:13
35 Shannon Kirn Jr Buhach Colony 25:00 8:13
36 Beatriz Madrigal Jr Buhach Colony 25:30 8:23
37 Kelly Mcwilliams Jr Davis Sr. 25:47 8:29
38 Claudia Hernandez Sr Buhach Colony 25:48 8:29
39 Sara Ortiz Jr Atwater 26:07 8:35
40 Lianna Anderson Fr Sheldon 26:22 8:40
41 Angelique Adams Sr Atwater 26:28 8:42
42 Maggie Trieweiler Sr Atwater 26:36 8:45
43 Amelia Duplantier Sr Davis Sr. 27:03 8:54
44 Elizabeth Magana Jr Atwater 27:29 9:02
45 Adilene Rojas Jr Atwater 27:29 9:02
46 Tatiana Walton Jr Buhach Colony 27:33 9:04
47 Scarlett Miller Sr Bella Vista 28:20 9:19 6/6 13/13 6/6 28:08 28:08
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis (sac)
1-1-1-1-1
Gap: 1:07
106:14
21:15
6:59
19 Kim Lackner
Jr
20:41
6:48
1
Ridgely Provencal
Sr
20:58
6:54
3
Jessica Diaz
Sr
21:06
6:56
4
Susan Frazier
Sr
21:41
7:08
5
Sarah Wagstaff
Sr
21:48
7:10
6
Tatiana Smith
Sr
23:26
7:43
13
Mika Brown
Jr
23:34
7:45
15
2 Sheldon
3-3-3-2-2
Gap: 1:24
114:31
22:54
7:32
56 Rebecca Cox
So
22:14
7:19
7
Kacy Corrigan
Sr
22:21
7:21
9
Briana Hendricks
So
23:02
7:35
11
Jenna Wong
So
23:16
7:39
12
Cassandra Cheek
Fr
23:38
7:46
17
Crystal Kline
Jr
24:58
8:13
27
Lianna Anderson
Fr
26:22
8:40
33
3 Bella Vista
2-2-2-3-3
Gap: 3:49
115:34
23:07
7:36
73 Makenna Meeks
So
20:51
6:52
2
Yvette Croteau
Sr
22:19
7:20
8
Autumn Edgar
Sr
23:35
7:45
16
Alyssa Ayala
Sr
24:09
7:57
21
Dominique Terry
Sr
24:40
8:07
26
Scarlett Miller
Sr
28:20
9:19
40




4 Davis Sr.
4-4-4-4-4
Gap: 1:25
119:05
23:49
7:50
95 Grace Calhoun
Jr
22:59
7:34
10
Victoria Mohtes-chan
Jr
23:39
7:47
19
Monica Leflore
Jr
23:46
7:49
20
Destiny Smith
Jr
24:17
7:59
22
Samantha Fung
Jr
24:24
8:02
24
Kelly Mcwilliams
Jr
25:47
8:29
30
Amelia Duplantier
Sr
27:03
8:54
36
5 Atwater
5-5-5-5-5
Gap: 3:03
126:23
25:17
8:19
133 Reynalda Ramirez
Sr
23:33
7:45
14
Brianna Perez
Jr
23:39
7:47
18
Sara Ortiz
Jr
26:07
8:35
32
Angelique Adams
Sr
26:28
8:42
34
Maggie Trieweiler
Sr
26:36
8:45
35
Elizabeth Magana
Jr
27:29
9:02
37
Adilene Rojas
Jr
27:29
9:02
38
6 Buhach Colony
6-6-6-6-6
Gap: 1:26
125:13
25:03
8:14
136 Danielle Dodson
Sr
24:22
8:01
23
Rubi Hernandez
Jr
24:33
8:05
25
Shannon Kirn
Jr
25:00
8:13
28
Beatriz Madrigal
Jr
25:30
8:23
29
Claudia Hernandez
Sr
25:48
8:29
31
Tatiana Walton
Jr
27:33
9:04
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katie Bock Fr Folsom 13:37 6:29
2 Regina Nyareso Fr Monterey Trail 13:53 6:37
3 Rose Wilbourn Fr Buhach Colony 13:54 6:37
4 Justine Ramos Fr Buhach Colony 13:58 6:39
5 Rebecca Cobb Fr Lodi 14:17 6:48
6 Harkiren Everest So River Valley 14:20 6:50
7 Muna Alhamad Fr Folsom 14:21 6:50
8 Jakayla Fuller So Cordova 14:30 6:54
9 Capriana Christian So Vacaville 14:30 6:54
10 Emily Ballerini Fr Vacaville 14:31 6:55
11 Summer Petitt Fr Lodi 14:32 6:55
12 Maghan Combs Fr Vacaville 14:33 6:56
13 Jackie Healey So Bella Vista 14:36 6:57 1/5 1/5 8/14 14:34 14:45
(0:09)
14:34 You ROCK! (LR)
14 Sophia Fuller Fr Lodi 14:40 6:59
15 Elicia Solis Fr Buhach Colony 14:45 7:01
16 Jessica Jauregui So Vacaville 14:48 7:03
17 Ashley Mckee Fr Bella Vista 14:52 7:05 2/5 2/5 5/8 15:17
(0:25)
15:17
(0:25)
You ROCK! (LR, PR)
18 Carmen Lyon Fr Granite Bay 14:52 7:05
19 Natalie Antolin So Monterey Trail 14:58 7:08
20 Jamie Stroup Fr Pitman 14:59 7:08
21 Makenzie Salyer Fr Turlock 15:02 7:10
22 Miranda Huerta So Buhach Colony 15:04 7:10
23 Sivanna Love So River City 15:04 7:10
24 Amanda Ehrhardt So Rocklin 15:09 7:13
25 Alexis Casado Fr Buhach Colony 15:11 7:14
26 Sadie Davenport Fr Elk Grove 15:12 7:14
27 Veroniqua Hollingsworth Fr Bella Vista 15:13 7:15 3/5 3/5 4/6 15:33
(0:20)
15:28
(0:15)
You ROCK! (LR, PR)
28 Juliette Sherill So Rocklin 15:18 7:17
29 Elizabeth Cendejas So Buhach Colony 15:21 7:19
30 Harman Sidhu Fr Buhach Colony 15:24 7:20
31 Maddy Lent So Rocklin 15:24 7:20
32 Megan Mccormick Fr Rocklin 15:24 7:20
33 Mekayla Melo Fr Turlock 15:26 7:21
34 Harman Kalcut So Lodi 15:28 7:22
35 Hannah Hobbs Fr Vacaville 15:32 7:24
36 Lyndsey Settle Fr Rocklin 15:34 7:25
37 Talia Piombo Fr Lodi 15:34 7:25
38 Alicia Pacheco Fr Lodi 15:34 7:25
39 Nika Green Fr Lodi 15:34 7:25
40 Nicole Schedler Fr Bella Vista 15:39 7:27 4/5 4/5 5/6 16:03
(0:24)
16:03
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
41 Jocelyn Montes So Turlock 15:40 7:28
42 Carissa Lopez Fr Turlock 15:46 7:30
43 Fallon Beaber Fr Turlock 15:59 7:37
44 Bridget Bloesch So Vacaville 16:10 7:42
45 Allie Krohn So Vacaville 16:15 7:44
46 Misty Alexander So Turlock 16:23 7:48
47 Kaitlyn Clark Fr Rocklin 16:26 7:50
48 Emi Calvo So Bella Vista 17:37 8:23 5/5 5/5 6/6 19:05
(1:28)
18:29
(0:52)
You ROCK! (LR, PR)
49 Jaiden Gonzalez Fr Rocklin 17:44 8:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Buhach Colony
1-1-1-1-1
Gap: 1:17
72:52
14:34
6:56
43 Rose Wilbourn
Fr
13:54
6:37
1
Justine Ramos
Fr
13:58
6:39
2
Elicia Solis
Fr
14:45
7:01
10
Miranda Huerta
So
15:04
7:10
14
Alexis Casado
Fr
15:11
7:14
16
Elizabeth Cendejas
So
15:21
7:19
19
Harman Sidhu
Fr
15:24
7:20
20
2 Vacaville
3-2-2-1-2
Gap: 1:02
73:54
14:47
7:02
52 Capriana Christian
So
14:30
6:54
4
Emily Ballerini
Fr
14:31
6:55
5
Maghan Combs
Fr
14:33
6:56
7
Jessica Jauregui
So
14:48
7:03
11
Hannah Hobbs
Fr
15:32
7:24
25
Bridget Bloesch
So
16:10
7:42
34
Allie Krohn
So
16:15
7:44
35
3 Lodi
2-2-3-3-3
Gap: 1:17
74:31
14:54
7:06
69 Rebecca Cobb
Fr
14:17
6:48
3
Summer Petitt
Fr
14:32
6:55
6
Sophia Fuller
Fr
14:40
6:59
9
Harman Kalcut
So
15:28
7:22
24
Talia Piombo
Fr
15:34
7:25
27
Alicia Pacheco
Fr
15:34
7:25
28
Nika Green
Fr
15:34
7:25
29
4 Rocklin
6-5-5-5-4
Gap: 0:25
76:49
15:22
7:19
102 Amanda Ehrhardt
So
15:09
7:13
15
Juliette Sherill
So
15:18
7:17
18
Maddy Lent
So
15:24
7:20
21
Megan Mccormick
Fr
15:24
7:20
22
Lyndsey Settle
Fr
15:34
7:25
26
Kaitlyn Clark
Fr
16:26
7:50
37
Jaiden Gonzalez
Fr
17:44
8:27
39
5 Bella Vista
4-4-4-4-5
Gap: 3:01
77:57
15:35
7:25
105 Jackie Healey
So
14:36
6:57
8
Ashley Mckee
Fr
14:52
7:05
12
Veroniqua Hollingsworth
Fr
15:13
7:15
17
Nicole Schedler
Fr
15:39
7:27
30
Emi Calvo
So
17:37
8:23
38








6 Turlock
5-6-6-6-6
Gap: 0:57
77:53
15:35
7:25
132 Makenzie Salyer
Fr
15:02
7:10
13
Mekayla Melo
Fr
15:26
7:21
23
Jocelyn Montes
So
15:40
7:28
31
Carissa Lopez
Fr
15:46
7:30
32
Fallon Beaber
Fr
15:59
7:37
33
Misty Alexander
So
16:23
7:48
36




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Alondra Vazquez, So, 12:52, Sheldon St Francis (sac), 70:05, 53
F/S D2 Katie Bock, Fr, 13:37, Folsom Buhach Colony, 72:52, 43
F/S D3 Brianna Fillpot, So, 13:35, Gregori Del Oro, 72:37, 37
F/S D4 Morgan Murry, So, 14:34, Summerville Bret Harte, 77:20, 29
JV D1-2 Kim Lackner, Jr, 20:41, St Francis (sac) St Francis (sac), 106:14, 19
JV D3-4-5 Lizzie Meredith, So, 21:06, Del Oro Del Oro, 109:45, 15
V D1 Faith Makau, Jr, 18:59, Enochs St Francis (sac), 98:08, 31
V D2 Katie Mersereau, So, 19:27, Granite Bay Woodcreek, 100:43, 52
V D3 Karlie Garcia, Jr, 17:41, Oakmont Vista Del Lago, 95:27, 29
V D4 Mikayla Florez, So, 19:36, Riverbank Bret Harte, 104:27, 61
V D5 Anneliese Bradley, So, 21:10, Millennium Victory Christian, 120:04, 34

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Blake Croft, Fr, 11:34, Davis Sr. Lincoln (s), 61:50, 39
Fr D2 Drew Childs, Fr, 11:30, Bella Vista Bella Vista, 62:23, 46
Fr D3 Jose Aranda, Fr, 11:38, Pioneer Gregori, 63:32, 20
Fr D4 Justin Kemper, Fr, 12:15, Dixon Bret Harte, 64:22, 23
Fr D5 Justin Mckee, Fr, 13:33, Millennium n/a
JV D1-2 Sam Aguirre, So, 17:12, Del Campo Davis Sr., 87:54, 42
JV D3-4-5 Jeremy Coronado, Jr, 18:36, Sierra Del Oro, 95:44, 49
So D1 Daniel Rowen, So, 11:30, Davis Sr. Oak Ridge, 59:48, 27
So D2 Mario Perez, Fr, 11:21, Kimball Granite Bay, 60:24, 37
So D3 Kyle Ebert, So, 11:45, Lincoln (l) El Dorado, 61:25, 24
So D4 David Monge, So, 11:57, American Canyon St Marys, 65:32, 39
So D5 Spencer Blackwell, So, 13:40, Millennium n/a
V D1 Jack Scranton, Jr, 16:23, Davis Sr. Oak Ridge, 84:10, 50
V D2 Jordan Rushing, Sr, 16:04, Del Campo Del Campo, 82:17, 30
V D3 Tyler Sickler, Jr, 16:09, Will C. Wood Placer, 85:57, 92
V D4 Steven Grolle, So, 16:42, Sonora Ripon, 88:29, 87
V D5 Neilson Powless, Fr, 16:33, Victory Christian Sac Country Day, 97:20, 65