Maria Carrillo Results from the Crystal Springs Invite at Crystal Springs on 10/11/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arcoleo, Matt Jr JV 18:34 6:18 2.95 34/225 4/7 14/19 4/24 Way to GO! (SBP)
Barker, Bryan Jr JV 18:45 6:21 2.95 43/225 6/7 16/19 2/15
Bartlett, Austin So V 17:38 5:59 2.95 58/71 7/7 8/19 2/3 Way to GO! (SBP)
Bormeth, Peter Jr JV 17:55 6:04 2.95 17/225 2/7 10/19 3/32 Way to GO! (SBP)
Christensen, Erik Fr Fr 19:04 6:28 2.95 37/166 5/5 18/19 3/12 Way to GO! (SBP)
Gibson, Colin Fr Fr 17:37 5:58 2.95 6/166 1/5 7/19 4/27 Way to GO! (SBP)
Greenstein, Gus Jr V 16:19 5:32 2.95 17/71 2/7 2/19 5/11 Way to GO! (SBP)
Hauptman, Daniel So V 16:25 5:34 2.95 24/71 3/7 3/19 5/11 Way to GO! (SBP)
Horner, Emilio Fr Fr 18:48 6:22 2.95 28/166 4/5 17/19 3/17
Lucia, Jesse Jr V 17:12 5:50 2.95 47/71 6/7 6/19 3/10 Way to GO! (SBP)
Nicklas, James So JV 21:21 7:14 2.95 162/225 7/7 19/19 9/15
Purugganan, Steve Fr Fr 18:12 6:10 2.95 16/166 3/5 12/19 4/19 Way to GO! (SBP)
Ramirez, James Jr V 16:33 5:37 2.95 32/71 4/7 4/19 5/10 Way to GO! (SBP)
Rich, Matt Jr JV 18:22 6:14 2.95 28/225 3/7 13/19 4/31 Way to GO! (SBP)
Rivas, Austin Fr Fr 18:07 6:08 2.95 14/166 2/5 11/19 4/23
Titone, Michael Jr JV 18:38 6:19 2.95 37/225 5/7 15/19 4/18
Triola, Dominick Sr JV 17:55 6:04 2.95 16/225 1/7 9/19 7/35
Williams, Grant Sr V 16:17 5:31 2.95 12/71 1/7 1/19 8/16 Way to GO! (SBP)
Wuu, Tim Fr V 17:01 5:46 2.95 41/71 5/7 5/19 5/10 Way to GO! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/10 82:35
0:44
2.95 5:36 5:31 5:46 102 5:24 Grant Williams (9), Gus Greenstein (13), Daniel Hauptman (19), James Ramirez (27), Tim Wuu (34)
JV 1st 5 3/18 91:24
0:43
2.95 6:12 6:04 6:19 113 5:51 Dominick Triola (15), Peter Bormeth (16), Matt Rich (24), Matt Arcoleo (28), Michael Titone (30)
Fr 1st 5 3/12 91:48
1:27
2.95 6:13 5:58 6:28 81 6:07 Colin Gibson (6), Austin Rivas (12), Steve Purugganan (13), Emilio Horner (21), Erik Christensen (29)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brennan Lynch Sr SANTA CRUZ 15:07 5:07
2 Rylan Hunt Sr APTOS 15:19 5:12
3 Steven Iglehart Sr BRANSON SCHOOL 15:28 5:15
4 Dayne Gradone Sr APTOS 15:28 5:15
5 Mitch Moriarity Jr APTOS 15:44 5:20
6 Daniel Filipcik Sr WOODSIDE 15:53 5:23
7 Lawrence Smith Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 15:57 5:24
8 Nick Oliver Sr HOMESTEAD 15:59 5:25
9 Brian Hernandez Sr SAN RAFAEL 16:02 5:26
10 Dalton Guthrie Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:09 5:28
11 Marcos Hinojosa Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:11 5:29
12 Grant Williams Sr Maria Carrillo 16:17 5:31 1/7 1/19 8/16 Way to GO! (SBP)
13 Peter Gunn Jr WOODSIDE 16:18 5:32
14 Chris Chow Sr CARLMONT 16:18 5:32
15 Christopher Ries So ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 16:18 5:32
16 Trevor Ehlenbach So SAN RAFAEL 16:19 5:32
17 Gus Greenstein Jr Maria Carrillo 16:19 5:32 2/7 2/19 5/11 Way to GO! (SBP)
18 Cameron Bronstein So SAN RAFAEL 16:19 5:32
19 Chet Reyen So CARLMONT 16:20 5:32
20 Benjamin Heck Jr CARLMONT 16:20 5:32
21 Nico Sera So CARLMONT 16:22 5:33
22 Kyle Anderberg Jr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 16:23 5:33
23 Erik Anderson Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:24 5:34
24 Daniel Hauptman So Maria Carrillo 16:25 5:34 3/7 3/19 5/11 Way to GO! (SBP)
25 Ben Bunk So CARLMONT 16:25 5:34
26 Ryan Peabody Jr APTOS 16:26 5:34
27 Benjamin Kelly Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:28 5:35
28 Nick Hart Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 16:28 5:35
29 Colton Wright Jr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 16:30 5:36
30 Will Pandori Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:32 5:36
31 David Glenday Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 16:33 5:37
32 James Ramirez Jr Maria Carrillo 16:33 5:37 4/7 4/19 5/10 Way to GO! (SBP)
33 Andrew Gaddis Jr JUNIPERO SERRA 16:36 5:38
34 Kyle Feuerhelm So WOODSIDE 16:39 5:39
35 Nick Leber So APTOS 16:44 5:40
36 Jordan Slaton Sr OAK GROVE (SAN JOSE) 16:46 5:41
37 Kieren Broussard Jr ANGELO RODRIGUEZ 16:48 5:42
38 Alex Cagwin Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:50 5:42
39 Brandon Norwood Jr JUNIPERO SERRA 16:52 5:43
40 Chris Waschura Fr WOODSIDE 17:01 5:46
41 Tim Wuu Fr Maria Carrillo 17:01 5:46 5/7 5/19 5/10 Way to GO! (SBP)
42 Brian Knight Jr WATSONVILLE 17:02 5:46
43 Kyle Costanzo Sr JUNIPERO SERRA 17:08 5:48
44 Mike Louthan Jr HOMESTEAD 17:10 5:49
45 Samuel Garcia Sr KING CITY 17:11 5:49
46 Sean Grant Jr APTOS 17:12 5:50
47 Jesse Lucia Jr Maria Carrillo 17:12 5:50 6/7 6/19 3/10 Way to GO! (SBP)
48 Juan Carlos Ramirez So KING CITY 17:13 5:50
49 Mitchell Council Sr JUNIPERO SERRA 17:14 5:51
50 Nick Fiore Jr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 17:23 5:54
51 Mikey Nguyen Sr ADRIAN WILCOX 17:26 5:55
52 Edgar Garcia Fr WATSONVILLE 17:29 5:56
53 Rene Siqueiros So WATSONVILLE 17:30 5:56
54 Sam Schneider Sr JUNIPERO SERRA 17:31 5:56
55 Lawson Welburn Sr KING CITY 17:33 5:57
56 Luis Garcia Sr WOODSIDE 17:33 5:57
57 Armando Hernandez Jr WATSONVILLE 17:36 5:58
58 Austin Bartlett So Maria Carrillo 17:38 5:59 7/7 8/19 2/3 Way to GO! (SBP)
59 Moises Perez So KING CITY 17:41 6:00
60 Alex Owens Jr CARLMONT 17:49 6:02
61 Chris Navarro Sr JUNIPERO SERRA 17:52 6:03
62 Keven Yanes So KING CITY 17:57 6:05
63 Andy Yang Sr HOMESTEAD 17:59 6:06
64 Josh Maine Sr WOODSIDE 18:01 6:06
65 Andy Zhang Sr HOMESTEAD 18:03 6:07
66 Patrick Do Jr HOMESTEAD 18:28 6:16
67 Jacob Kay Sr HOMESTEAD 18:38 6:19
68 Brian Wong Sr HOMESTEAD 19:04 6:28
69 Juan Jara So WATSONVILLE 19:41 6:40
70 Marcus Serrano Sr WATSONVILLE 20:02 6:47
71 Orlando Zendejas So KING CITY 20:26 6:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 APTOS
1-1-1-1-1
Gap: 1:25
79:41
15:56
5:24
57 Rylan Hunt
Sr
15:19
5:12
1
Dayne Gradone
Sr
15:28
5:15
2
Mitch Moriarity
Jr
15:44
5:20
3
Ryan Peabody
Jr
16:26
5:34
21
Nick Leber
So
16:44
5:40
30








2 BELLARMINE COLLEGE PREP
3-2-2-2-2
Gap: 0:31
81:09
16:14
5:30
60 Lawrence Smith
Sr
15:57
5:24
5
Dalton Guthrie
Jr
16:09
5:28
7
Marcos Hinojosa
Sr
16:11
5:29
8
Erik Anderson
Sr
16:24
5:34
18
Benjamin Kelly
Sr
16:28
5:35
22








3 CARLMONT
6-5-3-3-3
Gap: 0:07
81:45
16:21
5:33
76 Chris Chow
Sr
16:18
5:32
11
Chet Reyen
So
16:20
5:32
14
Benjamin Heck
Jr
16:20
5:32
15
Nico Sera
So
16:22
5:33
16
Ben Bunk
So
16:25
5:34
20








4 Maria Carrillo
5-4-4-4-4
Gap: 0:44
82:35
16:31
5:36
102 Grant Williams
Sr
16:17
5:31
9
Gus Greenstein
Jr
16:19
5:32
13
Daniel Hauptman
So
16:25
5:34
19
James Ramirez
Jr
16:33
5:37
27
Tim Wuu
Fr
17:01
5:46
34








4 ST. FRANCIS (MOUNTAIN V
7-6-6-5-4
Gap: 0:15
82:12
16:26
5:34
102 Christopher Ries
So
16:18
5:32
12
Kyle Anderberg
Jr
16:23
5:33
17
Nick Hart
Sr
16:28
5:35
23
Colton Wright
Jr
16:30
5:36
24
David Glenday
Sr
16:33
5:37
26








6 WOODSIDE
2-3-5-5-6
Gap: 1:40
83:24
16:41
5:39
124 Daniel Filipcik
Sr
15:53
5:23
4
Peter Gunn
Jr
16:18
5:32
10
Kyle Feuerhelm
So
16:39
5:39
29
Chris Waschura
Fr
17:01
5:46
33
Luis Garcia
Sr
17:33
5:57
48








7 JUNIPERO SERRA
8-8-7-7-7
Gap: 0:55
85:21
17:04
5:47
184 Andrew Gaddis
Jr
16:36
5:38
28
Brandon Norwood
Jr
16:52
5:43
32
Kyle Costanzo
Sr
17:08
5:48
36
Mitchell Council
Sr
17:14
5:51
42
Sam Schneider
Sr
17:31
5:56
46








8 HOMESTEAD
4-7-8-8-8
Gap: 2:29
87:39
17:32
5:57
213 Nick Oliver
Sr
15:59
5:25
6
Mike Louthan
Jr
17:10
5:49
37
Andy Yang
Sr
17:59
6:06
55
Andy Zhang
Sr
18:03
6:07
57
Patrick Do
Jr
18:28
6:16
58








9 KING CITY
10-9-10-10-9
Gap: 0:46
87:35
17:31
5:56
231 Samuel Garcia
Sr
17:11
5:49
38
Juan Carlos Ramirez
So
17:13
5:50
41
Lawson Welburn
Sr
17:33
5:57
47
Moises Perez
So
17:41
6:00
51
Keven Yanes
So
17:57
6:05
54








10 WATSONVILLE
9-9-9-9-10
Gap: 2:39
89:18
17:52
6:03
234 Brian Knight
Jr
17:02
5:46
35
Edgar Garcia
Fr
17:29
5:56
44
Rene Siqueiros
So
17:30
5:56
45
Armando Hernandez
Jr
17:36
5:58
49
Juan Jara
So
19:41
6:40
61








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Abely Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 16:40 5:39
2 Nathan Lee Jr CARLMONT 17:00 5:46
3 Konnor Delang So IRVINGTON 17:13 5:50
4 Brandon Siko Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:19 5:52
5 Robbie Cotton Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:21 5:53
6 David Motamed Sr JUNIPERO SERRA 17:23 5:54
7 Matt Richards Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:23 5:54
8 Kevin Sullivan Jr JUNIPERO SERRA 17:27 5:55
9 James Murphy Sr JUNIPERO SERRA 17:34 5:57
10 Nick Lazarakis Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:36 5:58
11 Alex Hanakahi Jr NORTH MONTEREY COUNTY 17:38 5:59
12 Casey Schwenk Jr JUNIPERO SERRA 17:39 5:59
13 David Estko Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:48 6:02
14 Jonathan Durstenfel Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:49 6:02
15 Jamie Eldredge Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 17:53 6:04
16 Dominick Triola Sr Maria Carrillo 17:55 6:04 1/7 9/19 7/35
17 Peter Bormeth Jr Maria Carrillo 17:55 6:04 2/7 10/19 3/32 Way to GO! (SBP)
18 Derek Pincus Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:59 6:06
19 Mike Trimberger Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:02 6:07
20 Aaron Vaughn Jr NORTH MONTEREY COUNTY 18:09 6:09
21 Mike Maietta Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:10 6:09
22 Federico Gutierrez Jr JUNIPERO SERRA 18:13 6:11
23 Grant Gustafson Jr LYNBROOK 18:18 6:12
24 Matthew Layten Sr CARLMONT 18:18 6:12
25 Ryo Kubozono Jr CUPERTINO 18:19 6:13
26 Daniel Schade So CARLMONT 18:20 6:13
27 David Stallman Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:21 6:13
28 Matt Rich Jr Maria Carrillo 18:22 6:14 3/7 13/19 4/31 Way to GO! (SBP)
29 Joey Madigan Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:24 6:14
30 Cole Roberts Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 18:26 6:15
31 Andrew Perez Sr NORTH MONTEREY COUNTY 18:28 6:16
32 Brendan Welch Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:30 6:16
33 Kyle Zampiglione Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:31 6:17
34 Matt Arcoleo Jr Maria Carrillo 18:34 6:18 4/7 14/19 4/24 Way to GO! (SBP)
35 Rowan Newcomb Jr ANN SOBRATO 18:35 6:18
36 Sam Levy Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:37 6:19
37 Michael Titone Jr Maria Carrillo 18:38 6:19 5/7 15/19 4/18
38 Adolfo Huerta Sr NORTH MONTEREY COUNTY 18:40 6:20
39 Greg Derenzis Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:41 6:20
40 Ryan Moore Sr HOMESTEAD 18:41 6:20
41 Sean Foote Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:43 6:21
42 Jesse Zarate Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 18:44 6:21
43 Bryan Barker Jr Maria Carrillo 18:45 6:21 6/7 16/19 2/15
44 Derek Zhou Jr CUPERTINO 18:45 6:21
45 Michael Condon Jr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:47 6:22
46 Robert Tolleth Sr JUNIPERO SERRA 18:48 6:22
47 Russell Rodriguez Jr PINER 18:48 6:22
48 Sean Robbins Sr CARLMONT 18:50 6:23
49 Merrick Dang So CARLMONT 18:51 6:23
50 Casey Wagner Jr WOODSIDE 18:52 6:24
51 Shant Stephanian Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:54 6:24
52 Kevin Liantono Jr HOMESTEAD 18:54 6:24
53 Ben Huttlinger Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:54 6:24
54 Bruce Pham Jr ANN SOBRATO 18:55 6:25
55 Kyle Graycar Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:55 6:25
56 Jared Wong So LYNBROOK 18:56 6:25
57 Stephan Cabebe Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:57 6:25
58 Ryan Dennison Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:58 6:26
59 Tyler Thornburg Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:59 6:26
60 Dennis Cao So CUPERTINO 19:00 6:26
61 Chris Doan Fr ADRIAN WILCOX 19:04 6:28
62 Josh Montoya Sr JUNIPERO SERRA 19:05 6:28
63 Steve Ojeda Jr ADRIAN WILCOX 19:06 6:28
64 Andrew Yang Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:08 6:29
65 Danny Barri Sr JUNIPERO SERRA 19:09 6:29
66 Anthony Delaurenti Sr JUNIPERO SERRA 19:10 6:30
67 Chris Lee Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 19:11 6:30
68 Mitchell Takata Jr HOMESTEAD 19:13 6:31
69 Dennis Rong Jr CUPERTINO 19:14 6:31
70 Conor Sullivan Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:15 6:32
71 Mike Shymanski Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:15 6:32
72 Carlo Juarez Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:15 6:32
73 Daniel Bowman Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 19:16 6:32
74 Kirk Akimoto Jr LYNBROOK 19:16 6:32
75 Jeffrey Young So LYNBROOK 19:17 6:32
76 Andy Vanderbilt Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:18 6:33
77 Andrew Soriano So CARLMONT 19:20 6:33
78 Jose Mendoza Fr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 19:22 6:34
79 Tyler Gottwald Jr CARLMONT 19:25 6:35
80 Efrain Martinez Sr NORTH MONTEREY COUNTY 19:25 6:35
81 Jack Matteucci Jr WOODSIDE 19:26 6:35
82 Patric Brown Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:29 6:36
83 Eric Serrano Sr SANTA CLARA 19:31 6:37
84 Samuel Lum Sr HOMESTEAD 19:33 6:38
85 Aaron Spanner Fr ADRIAN WILCOX 19:33 6:38
86 Aaron Wong Jr JUNIPERO SERRA 19:35 6:38
87 Paul Garnica Sr ANDREW P. HILL 19:35 6:38
88 Jordan Williams Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:37 6:39
89 Brett Clarke So MONTGOMERY (SANTA ROSA) 19:41 6:40
90 Daniel Beckerman So SAN RAFAEL 19:44 6:41
91 Luis Morales Sr NORTH MONTEREY COUNTY 19:45 6:42
92 Dustin Sjoerdsma So CARLMONT 19:46 6:42
93 Robert Avila Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:48 6:43
94 Connor Geraghty Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:49 6:43
95 Samual Aiken So LELAND 19:51 6:44
96 David Garza So ADRIAN WILCOX 19:52 6:44
97 Bobby Goodley-Espin Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:56 6:45
98 Ingar Wang Sr LELAND 19:56 6:45
99 Michael Herman Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:57 6:46
100 Chris Maldonado Sr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:58 6:46
101 Jacob Wilhelm Jr NORTH MONTEREY COUNTY 20:00 6:47
102 Michael Yuen Jr LYNBROOK 20:01 6:47
103 Tyler Jackson So SACRED HEART PREP 20:05 6:48
104 John Vivio Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 20:08 6:49
105 Jordan Yamat Sr SILVER CREEK 20:09 6:50
106 Travis Saenz Fr ANN SOBRATO 20:11 6:51
107 Daine Danielson Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 20:12 6:51
108 Kevin Knox Fr SACRED HEART PREP 20:13 6:51
109 Connor O'Dowd Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 20:14 6:52
110 Richard Crinigan Fr IRVINGTON 20:15 6:52
111 Dan Coats Sr PIONEER (SAN JOSE) 20:15 6:52
112 Ralph Bourey Sr ADRIAN WILCOX 20:16 6:52
113 Oscar Maciel Jr SILVER CREEK 20:17 6:53
114 Jerssey Deng Jr HOMESTEAD 20:18 6:53
115 Archit Sheth-Shah Sr LYNBROOK 20:19 6:53
116 Hansen Tsai Fr IRVINGTON 20:23 6:55
117 Casey Ball Fr ADRIAN WILCOX 20:23 6:55
118 Ben Thiele Sr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 20:24 6:55
119 Tyler Barzato Jr NEWARK MEMORIAL 20:24 6:55
120 Matt Ravizza Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:24 6:55
121 Devin Kelly Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:25 6:55
122 Bart Carrade Jr SAN RAFAEL 20:28 6:56
123 Peter Chew Sr CUPERTINO 20:31 6:57
124 Brendan Soon So GALILEO ACADEMY 20:31 6:57
125 Don Le Jr ANDREW P. HILL 20:32 6:58
126 Rudy Martinez Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:34 6:58
127 Kurt Martin Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:35 6:59
128 Lupe Sanchez Sr ANDREW P. HILL 20:35 6:59
129 Wes Curtis Fr SAN RAFAEL 20:36 6:59
130 Greg Mavor Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:37 6:59
131 David Power Sr CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 20:37 6:59
132 Allen Zhu So GALILEO ACADEMY 20:38 7:00
133 Darren Yang Jr CUPERTINO 20:41 7:01
134 Salman Qasim Sr IRVINGTON 20:42 7:01
135 Charlie Ballinger Jr WOODSIDE 20:48 7:03
136 Jacob Burke So ADRIAN WILCOX 20:51 7:04
137 Ziyi Fan Jr LOWELL 20:52 7:04
138 Alan Nguyen So CUPERTINO 20:58 7:06
139 Urbano Guerrero Jr ANDREW P. HILL 20:58 7:06
140 Brendan De Lara Sr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:59 7:07
141 Daniel Xu Jr GALILEO ACADEMY 21:00 7:07
142 Bobby Allen Sr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:00 7:07
143 Justin Phan Jr NEWARK MEMORIAL 21:01 7:07
144 Sheldon Kwok Sr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:01 7:07
145 Sean Hamilton So SACRED HEART PREP 21:01 7:07
146 Cristian Perez Fr ADRIAN WILCOX 21:02 7:08
147 Ryan Coen Jr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 21:02 7:08
148 Sage Parker Fr APTOS 21:02 7:08
149 Jason Meistrell Jr NEWARK MEMORIAL 21:02 7:08
150 Yuzo Ishikawa Jr JUNIPERO SERRA 21:02 7:08
151 Eric Lopez Jr JAMES LICK 21:03 7:08
152 Wison Clasara Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:03 7:08
153 Zach Greene So SAN RAFAEL 21:03 7:08
154 Daniel Jimenez Jr NORTH MONTEREY COUNTY 21:06 7:09
155 Satjit Bola Jr ANDREW P. HILL 21:08 7:10
156 Brandon Cruickshank Sr WESTMONT 21:09 7:10
157 Ashton Webb Jr ANDREW P. HILL 21:10 7:11
158 Daniel Quach Fr PIONEER (SAN JOSE) 21:11 7:11
159 Robert Macias Fr PIONEER (SAN JOSE) 21:14 7:12
160 Quoc Ma So ANGELO RODRIGUEZ 21:15 7:12
161 Aidan Bane So SAN RAFAEL 21:18 7:13
162 James Nicklas So Maria Carrillo 21:21 7:14 7/7 19/19 9/15
163 Stephen Gyugyi Sr ADRIAN WILCOX 21:23 7:15
164 Steven Chew So CUPERTINO 21:25 7:16
165 Adeeb Chowdhury Jr SANTA CLARA 21:27 7:16
166 Alvin Wang Sr HOMESTEAD 21:28 7:17
167 Kevin Wong So SILVER CREEK 21:28 7:17
168 Michael Thai Sr ADRIAN WILCOX 21:32 7:18
169 Mikey McFarlane Jr LEIGH 21:33 7:18
170 Jonas Bleisch So LEIGH 21:33 7:18
171 Michael Yu Sr SILVER CREEK 21:34 7:19
172 Asha Anoosheh Fr LEIGH 21:35 7:19
173 Duncan Smikle Jr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:35 7:19
174 Russell Lim Jr LEIGH 21:39 7:20
175 Matt Susk Jr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 21:41 7:21
176 Chris Choi Jr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:42 7:21
177 Adrian Ragsac Jr ANDREW P. HILL 21:44 7:22
178 Igor Akimenko Jr LYNBROOK 21:45 7:22
179 Alex Amoroso Jr PIONEER (SAN JOSE) 21:45 7:22
180 Otisf Felder So ANGELO RODRIGUEZ 21:46 7:23
181 Jason Collins So NORTH MONTEREY COUNTY 21:46 7:23
182 Kevin Diep Fr ADRIAN WILCOX 21:47 7:23
183 Spencer Graham-Thil So SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:48 7:23
184 Ireneo Calip Jr ANDREW P. HILL 21:49 7:24
185 Mason Thach Jr SILVER CREEK 21:56 7:26
186 Matt Malmlund Jr NORTH MONTEREY COUNTY 21:56 7:26
187 Sean Cadigan Jr ARCHBISHOP RIORDAN 22:00 7:27
188 William Vezinaw Jr PIONEER (SAN JOSE) 22:01 7:28
189 Kevin Tran Sr SILVER CREEK 22:02 7:28
190 Edward Miller Jr HOMESTEAD 22:03 7:28
191 Andrew Yu Jr LEIGH 22:09 7:31
192 Brandon Huang Jr GALILEO ACADEMY 22:12 7:32
193 Abraham Munoz Jr NORTH MONTEREY COUNTY 22:21 7:35
194 Omar Rocha Jr NORTH MONTEREY COUNTY 22:23 7:35
195 Allen Mars-Holt Jr HOMESTEAD 22:24 7:36
196 Kevin Nguyen Sr SILVER CREEK 22:28 7:37
197 Scott Wu So CUPERTINO 22:29 7:37
198 Tim Melad So ANGELO RODRIGUEZ 22:32 7:38
199 Joseph Nguyen Jr ANDREW P. HILL 22:33 7:39
200 David Rogers Sr PINER 22:36 7:40
201 Perry Sem Jr ANDREW P. HILL 22:38 7:40
202 Awet Russom Sr SILVER CREEK 22:40 7:41
203 Brent Harris Jr HOMESTEAD 22:43 7:42
204 Oliver Zaru So WOODSIDE 22:53 7:45
205 Eudes Lopes Sr LELAND 23:11 7:52
206 Omar Mercardo Jr JAMES LICK 23:16 7:53
207 Av Sahota Sr SILVER CREEK 23:27 7:57
208 Ezra Stoller So SAN FRANCISCO UNIVERSIT 23:36 8:00
209 Thomas Rogers Jr PINER 23:39 8:01
210 Roger Wang So PIONEER (SAN JOSE) 23:42 8:02
211 Carlos Gonzalez Jr SANTA CLARA 23:43 8:02
212 Austen Breninger Fr MONTGOMERY (SANTA ROSA) 23:44 8:03
213 Cory Demar Jr SANTA CLARA 23:49 8:04
214 Kevin Yum Jr PIONEER (SAN JOSE) 23:57 8:07
215 Kendrick Du Jr ANDREW P. HILL 23:59 8:08
216 Sean Dickson So LELAND 24:00 8:08
217 Michael Estay So CESAR CHAVEZ (STOCKTON) 24:00 8:08
218 Richard Xiang Jr SACRED HEART PREP 24:10 8:12
219 Paul Tran Fr ADRIAN WILCOX 24:11 8:12
220 Jack Hills So PIONEER (SAN JOSE) 24:30 8:18
221 Justine Guasque So WOODSIDE 25:12 8:33
222 Sean Frost So PIONEER (SAN JOSE) 25:36 8:41
223 Jeofrey Reyes Jr JAMES LICK 25:47 8:44
224 Albert Jo Sr ADRIAN WILCOX 26:10 8:52
225 Dung Yum Nguyen Sr ANDREW P. HILL 31:10 10:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE COLLEGE PREP
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
86:19
17:16
5:51
23 Matt Abely
Sr
16:40
5:39
1
Brandon Siko
Sr
17:19
5:52
3
Robbie Cotton
Jr
17:21
5:53
4
Matt Richards
Jr
17:23
5:54
6
Nick Lazarakis
Sr
17:36
5:58
9








2 JUNIPERO SERRA
3-2-2-2-2
Gap: 0:50
88:16
17:39
5:59
49 David Motamed
Sr
17:23
5:54
5
Kevin Sullivan
Jr
17:27
5:55
7
James Murphy
Sr
17:34
5:57
8
Casey Schwenk
Jr
17:39
5:59
11
Federico Gutierrez
Jr
18:13
6:11
18








3 Maria Carrillo
6-5-5-4-3
Gap: 0:43
91:24
18:17
6:12
113 Dominick Triola
Sr
17:55
6:04
15
Peter Bormeth
Jr
17:55
6:04
16
Matt Rich
Jr
18:22
6:14
24
Matt Arcoleo
Jr
18:34
6:18
28
Michael Titone
Jr
18:38
6:19
30








4 ST. FRANCIS (MOUNTAIN V
5-6-6-6-4
Gap: 0:44
91:45
18:21
6:13
118 Jamie Eldredge
Sr
17:53
6:04
14
David Stallman
Sr
18:21
6:13
23
Joey Madigan
Sr
18:24
6:14
25
Brendan Welch
Sr
18:30
6:16
27
Sam Levy
Sr
18:37
6:19
29








5 CARLMONT
2-3-3-3-5
Gap: 1:51
91:19
18:16
6:11
121 Nathan Lee
Jr
17:00
5:46
2
Matthew Layten
Sr
18:18
6:12
20
Daniel Schade
So
18:20
6:13
22
Sean Robbins
Sr
18:50
6:23
38
Merrick Dang
So
18:51
6:23
39








6 NORTH MONTEREY COUNTY
4-4-4-5-6
Gap: 1:47
92:20
18:28
6:16
145 Alex Hanakahi
Jr
17:38
5:59
10
Aaron Vaughn
Jr
18:09
6:09
17
Andrew Perez
Sr
18:28
6:16
26
Adolfo Huerta
Sr
18:40
6:20
31
Efrain Martinez
Sr
19:25
6:35
61








7 CUPERTINO
8-7-7-7-7
Gap: 2:12
95:49
19:10
6:30
236 Ryo Kubozono
Jr
18:19
6:13
21
Derek Zhou
Jr
18:45
6:21
35
Dennis Cao
So
19:00
6:26
45
Dennis Rong
Jr
19:14
6:31
51
Peter Chew
Sr
20:31
6:57
84








8 LYNBROOK
7-8-8-8-8
Gap: 1:43
95:48
19:10
6:30
246 Grant Gustafson
Jr
18:18
6:12
19
Jared Wong
So
18:56
6:25
43
Kirk Akimoto
Jr
19:16
6:32
55
Jeffrey Young
So
19:17
6:32
56
Michael Yuen
Jr
20:01
6:47
73








9 ST. IGNATIUS COLLEGE PR
12-10-10-10-9
Gap: 0:23
95:41
19:08
6:29
248 Kyle Graycar
Jr
18:55
6:25
42
Ryan Dennison
Sr
18:58
6:26
44
Mike Shymanski
Sr
19:15
6:32
52
Carlo Juarez
Sr
19:15
6:32
53
Andy Vanderbilt
Jr
19:18
6:33
57








10 HOMESTEAD
9-9-9-9-10
Gap: 1:37
96:39
19:20
6:33
265 Ryan Moore
Sr
18:41
6:20
32
Kevin Liantono
Jr
18:54
6:24
41
Mitchell Takata
Jr
19:13
6:31
50
Samuel Lum
Sr
19:33
6:38
63
Jerssey Deng
Jr
20:18
6:53
79








11 MONTGOMERY (SANTA ROSA)
10-11-11-11-11
Gap: 1:24
97:11
19:26
6:35
286 Jesse Zarate
Sr
18:44
6:21
33
Daniel Bowman
Sr
19:16
6:32
54
Jose Mendoza
Fr
19:22
6:34
59
Brett Clarke
So
19:41
6:40
66
John Vivio
Sr
20:08
6:49
74








12 ADRIAN WILCOX
13-12-12-12-12
Gap: 1:12
97:51
19:34
6:38
306 Chris Doan
Fr
19:04
6:28
46
Steve Ojeda
Jr
19:06
6:28
48
Aaron Spanner
Fr
19:33
6:38
64
David Garza
So
19:52
6:44
71
Ralph Bourey
Sr
20:16
6:52
77








13 ANDREW P. HILL
14-14-14-14-13
Gap: 1:33
102:48
20:34
6:58
422 Paul Garnica
Sr
19:35
6:38
65
Don Le
Jr
20:32
6:58
85
Lupe Sanchez
Sr
20:35
6:59
86
Urbano Guerrero
Jr
20:58
7:06
92
Satjit Bola
Jr
21:08
7:10
94








14 WOODSIDE
11-13-13-13-14
Gap: 6:20
107:11
21:26
7:16
427 Casey Wagner
Jr
18:52
6:24
40
Jack Matteucci
Jr
19:26
6:35
62
Charlie Ballinger
Jr
20:48
7:03
89
Oliver Zaru
So
22:53
7:45
116
Justine Guasque
So
25:12
8:33
120








15 SAN RAFAEL
15-14-15-15-15
Gap: 1:34
103:09
20:38
7:00
428 Daniel Beckerman
So
19:44
6:41
67
Bart Carrade
Jr
20:28
6:56
83
Wes Curtis
Fr
20:36
6:59
87
Zach Greene
So
21:03
7:08
93
Aidan Bane
So
21:18
7:13
98








16 SILVER CREEK
16-16-16-16-16
Gap: 1:47
105:24
21:05
7:09
468 Jordan Yamat
Sr
20:09
6:50
75
Oscar Maciel
Jr
20:17
6:53
78
Kevin Wong
So
21:28
7:17
101
Michael Yu
Sr
21:34
7:19
104
Mason Thach
Jr
21:56
7:26
110








17 PIONEER (SAN JOSE)
17-17-17-17-17
Gap: 1:46
106:26
21:17
7:13
489 Dan Coats
Sr
20:15
6:52
76
Daniel Quach
Fr
21:11
7:11
96
Robert Macias
Fr
21:14
7:12
97
Alex Amoroso
Jr
21:45
7:22
109
William Vezinaw
Jr
22:01
7:28
111








18 LEIGH
18-18-18-18-18
Gap: 0:36
108:29
21:42
7:21
530 Mikey McFarlane
Jr
21:33
7:18
102
Jonas Bleisch
So
21:33
7:18
103
Asha Anoosheh
Fr
21:35
7:19
105
Russell Lim
Jr
21:39
7:20
106
Andrew Yu
Jr
22:09
7:31
114








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Luis Luna Fr PINER 15:58 5:25
2 Peter Anthony Fr CUPERTINO 16:47 5:41
3 Zekaryas Mebrahtu Fr PINER 17:05 5:47
4 Jack Bordoni Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:10 5:49
5 Epifanio Nunez Fr PINER 17:23 5:54
6 Colin Gibson Fr Maria Carrillo 17:37 5:58 1/5 7/19 4/27 Way to GO! (SBP)
7 Jeffrey Stalun Fr CARLMONT 17:41 6:00
8 Thomas Anthony Fr CUPERTINO 17:47 6:02
9 Jose Sandoval Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 17:55 6:04
10 Steven Hwu Fr CUPERTINO 17:56 6:05
11 Jason Saler Fr PINER 17:57 6:05
12 Daniel Toy Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:05 6:08
13 Anthony Lafrance Fr SANTA CRUZ 18:06 6:08
14 Austin Rivas Fr Maria Carrillo 18:07 6:08 2/5 11/19 4/23
15 Mats Allen Fr SANTA CRUZ 18:08 6:09
16 Steve Purugganan Fr Maria Carrillo 18:12 6:10 3/5 12/19 4/19 Way to GO! (SBP)
17 Joe McIntyre Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:26 6:15
18 Beau Armstrong Fr CARLMONT 18:29 6:16
19 William Chen Fr LOWELL 18:31 6:17
20 Matthew Chan Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:32 6:17
21 Nicholas Mantovani Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:35 6:18
22 Michael Andersen Fr SANTA CLARA 18:38 6:19
23 Benjamin D'Costa Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:41 6:20
24 Avery Turzanski Fr JUNIPERO SERRA 18:41 6:20
25 Adrian Hinojosa Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 18:42 6:20
26 Eryk Harp Fr VANDEN 18:47 6:22
27 Colby Meyer Fr APTOS 18:47 6:22
28 Emilio Horner Fr Maria Carrillo 18:48 6:22 4/5 17/19 3/17
29 Liam Powers Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 18:49 6:23
30 Keenan Donath Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 18:49 6:23
31 Timothy Tjung Fr ARCHBISHOP RIORDAN 18:50 6:23
32 Michael Chu Fr CUPERTINO 18:52 6:24
33 Alan Rodriguez Fr PAJARO VALLEY 18:54 6:24
34 Sean Flaherty Fr LELAND 18:58 6:26
35 Bryce Cheng-Campbel Fr CUPERTINO 19:02 6:27
36 Patrick Hagman Fr JUNIPERO SERRA 19:04 6:28
37 Erik Christensen Fr Maria Carrillo 19:04 6:28 5/5 18/19 3/12 Way to GO! (SBP)
38 Chris Paradis Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:06 6:28
39 Daniel La Fr SANTA CLARA 19:09 6:29
40 Nam Ho Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 19:20 6:33
41 Alec Sanchez Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:28 6:36
42 Joseph Schumacher Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:28 6:36
43 Carson Dicicco Fr APTOS 19:29 6:36
44 Jackson Barnes Fr ARCHBISHOP RIORDAN 19:34 6:38
45 Alex Hillan Fr LOWELL 19:34 6:38
46 Darren Hollak Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:35 6:38
47 Emerson Hofer Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:36 6:39
48 Noah Faulk Fr NEWARK MEMORIAL 19:39 6:40
49 Andrew McCarty Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:40 6:40
50 Victor Torres Fr NORTH MONTEREY COUNTY 19:42 6:41
51 Duncan Hosie Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 19:43 6:41
52 Andy Giang Fr JAMES LICK 19:44 6:41
53 John Bigelow Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 19:46 6:42
54 Michael Holt Fr SANTA CLARA 19:50 6:43
55 John Ornelus Sr DEL MAR 19:52 6:44
56 Ryan Thomas Fr JUNIPERO SERRA 19:53 6:44
57 Jack Smerdal Fr JUNIPERO SERRA 19:53 6:44
58 Tony Ruvalcaba Fr NORTH MONTEREY COUNTY 19:54 6:45
59 Aidan Goyette Fr JUNIPERO SERRA 19:56 6:45
60 Connor Cannon Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:57 6:46
61 Brandon Crocker Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 19:57 6:46
62 Chris Reilly Fr ARCHBISHOP RIORDAN 20:05 6:48
63 Sopheareth Sao Fr ANDREW P. HILL 20:06 6:49
64 John Colford Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:06 6:49
65 Will Danforth Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 20:08 6:49
66 Simon Coffin Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:10 6:50
67 Zachery Howe Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:10 6:50
68 Timo Bitterli Fr LELAND 20:12 6:51
69 Patrick Curley Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:13 6:51
70 John Napoli Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 20:29 6:57
71 Emilio Wiley Fr LOWELL 20:31 6:57
72 Carter Tinsley Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 20:42 7:01
73 Alex Sinclair Fr ARCHBISHOP RIORDAN 20:44 7:02
74 Paul Hwang Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 20:48 7:03
75 Jeffrey Wong Fr LOWELL 20:49 7:03
76 Pablo Robles Fr PAJARO VALLEY 20:51 7:04
77 Michael Allen Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:54 7:05
78 Jose Torres Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 20:55 7:05
79 Adam Granath Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 20:56 7:06
80 Leonard Rose Fr LELAND 20:58 7:06
81 Harry Goodwill Fr JUNIPERO SERRA 21:02 7:08
82 Wentao Xu Fr LOWELL 21:03 7:08
83 Milan Amin Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 21:12 7:11
84 Tony Aguilar Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:12 7:11
85 Bryan Nguyen Fr ANDREW P. HILL 21:18 7:13
86 Alan Tse Fr GALILEO ACADEMY 21:22 7:15
87 Sam Wang Fr LOWELL 21:22 7:15
88 Keegan Anazlone Fr LELAND 21:28 7:17
89 Tim Tang Fr LOWELL 21:28 7:17
90 Dylan Hunter Fr LELAND 21:33 7:18
91 Brandon Geiger Fr LELAND 21:33 7:18
92 Miguel Guerrero Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:35 7:19
93 Rajan Kasiraj Fr LELAND 21:38 7:20
94 Matthew Wallace Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:38 7:20
95 Kevin Christensen Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 21:39 7:20
96 Karl Valdez Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:48 7:23
97 Pierre Ng Fr GALILEO ACADEMY 21:49 7:24
98 Eric Thorne Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:50 7:24
99 Joseph Fiorello Fr LOWELL 21:53 7:25
100 Luis Ramirez Fr NEWARK MEMORIAL 21:53 7:25
101 Jason Melo Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 21:57 7:26
102 Ryan Ruiz Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 21:59 7:27
103 Akash Lohia Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 22:02 7:28
104 Matt Caracciolo Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 22:08 7:30
105 Nicholas Abad Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:10 7:31
106 Nathaniel Willy Fr APTOS 22:10 7:31
107 Zachary Barnard Fr ST. FRANCIS (WATSONVILL 22:17 7:33
108 Ryan Yu Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 22:19 7:34
109 Ismael Sasinos Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:22 7:35
110 Leo Costa Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 22:22 7:35
111 Joel Graycar Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 22:23 7:35
112 Matthew Schacher Fr ANDREW P. HILL 22:24 7:36
113 Imran Mahmoud Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:31 7:38
114 Sean Reilly Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 22:33 7:39
115 Arjun Viswanathan Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 22:35 7:39
116 Mani Ghiasi Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 22:38 7:40
117 Raymond Le Fr SILVER CREEK 22:52 7:45
118 Justin Campbell Fr SANTA CLARA 22:55 7:46
119 Sean Donavan Fr ARCHBISHOP RIORDAN 22:58 7:47
120 Kyle Cheng Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 23:00 7:48
121 Joe Singer Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 23:05 7:49
122 Jesus Uraga Fr PINER 23:14 7:53
123 Joe Burson-Ryan Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 23:16 7:53
124 Evan Franceschini Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 23:16 7:53
125 Nathan Chow Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 23:17 7:54
126 Griffin Cook Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 23:19 7:54
127 Shane Hansel Fr JUNIPERO SERRA 23:31 7:58
128 Alex Fong Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 23:36 8:00
129 Ryan Cho Fr LELAND 23:36 8:00
130 Rich Bassin Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 23:48 8:04
131 Ravi Lonberg Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 23:59 8:08
132 Nick Brunner Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:04 8:09
133 James Milligan Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:06 8:10
134 Alexander Tan Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 24:09 8:11
135 Marc Diaz Fr ARCHBISHOP RIORDAN 24:14 8:13
136 Sergio Flores Fr NORTH MONTEREY COUNTY 24:16 8:14
137 Charlie Wiebe Fr SAN FRANCISCO UNIVERSIT 24:16 8:14
138 Jacob Nacario Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:17 8:14
139 Ben Pham Fr OAK GROVE (SAN JOSE) 24:24 8:16
140 Joey Jimenez Fr VANDEN 24:28 8:18
141 Michael Madding So CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 24:34 8:20
142 Liam Fitzpatrick Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:37 8:21
143 Sean O'Donnell Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 24:38 8:21
144 Chad Morris Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 24:53 8:26
145 Matthew Pittman Fr LELAND 24:56 8:27
146 Harry Gutchinov Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 25:07 8:31
147 Segio Martins Fr ARCHBISHOP RIORDAN 25:12 8:33
148 Nicholas Tomasello Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 25:13 8:33
149 Timothy So Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 25:15 8:34
150 Adam Munoz Fr NORTH MONTEREY COUNTY 25:22 8:36
151 Conrad Sain Fr CRYSTAL SPRINGS UPLANDS 25:35 8:40
152 Michael Huynh Fr ANDREW P. HILL 25:40 8:42
153 Randy Tran Fr NEWARK MEMORIAL 25:49 8:45
154 Kurtis Allen Fr PINER 25:51 8:46
155 Nicholas Vavuris Fr CARLMONT 25:53 8:46
156 Joey Guerra Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 25:57 8:48
157 Samir Kumar Fr CARLMONT 25:59 8:48
158 Tyler Boland Fr ST. FRANCIS (MOUNTAIN V 26:31 8:59
159 Brandon Jew Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:00 9:09
160 Alex Ruiz Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:06 9:11
161 Bradley Galliani Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:06 9:11
162 Eddie Bamsey Fr ST. IGNATIUS COLLEGE PR 27:16 9:15
163 Micheal Impola Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:39 9:22
164 Shane Holtzer Fr ARCHBISHOP RIORDAN 27:39 9:22
165 Justin Thai Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 29:19 9:56
166 James Dibona Fr BELLARMINE COLLEGE PREP 31:15 10:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE COLLEGE PREP
3-3-3-2-1
Gap: 1:25
90:17
18:03
6:07
56 Jack Bordoni
Fr
17:10
5:49
4
Jose Sandoval
Fr
17:55
6:04
8
Daniel Toy
Fr
18:05
6:08
11
Matthew Chan
Fr
18:32
6:17
16
Nicholas Mantovani
Fr
18:35
6:18
17








2 CUPERTINO
2-2-2-3-2
Gap: 2:15
90:24
18:05
6:08
70 Peter Anthony
Fr
16:47
5:41
2
Thomas Anthony
Fr
17:47
6:02
7
Steven Hwu
Fr
17:56
6:05
9
Michael Chu
Fr
18:52
6:24
25
Bryce Cheng-Campbel
Fr
19:02
6:27
27








3 Maria Carrillo
4-4-4-4-3
Gap: 1:27
91:48
18:22
6:13
81 Colin Gibson
Fr
17:37
5:58
6
Austin Rivas
Fr
18:07
6:08
12
Steve Purugganan
Fr
18:12
6:10
13
Emilio Horner
Fr
18:48
6:22
21
Erik Christensen
Fr
19:04
6:28
29








4 PINER
1-1-1-1-4
Gap: 7:16
91:37
18:19
6:13
89 Luis Luna
Fr
15:58
5:25
1
Zekaryas Mebrahtu
Fr
17:05
5:47
3
Epifanio Nunez
Fr
17:23
5:54
5
Jason Saler
Fr
17:57
6:05
10
Jesus Uraga
Fr
23:14
7:53
70








5 JUNIPERO SERRA
8-7-6-6-5
Gap: 1:15
97:27
19:29
6:36
152 Avery Turzanski
Fr
18:41
6:20
19
Patrick Hagman
Fr
19:04
6:28
28
Ryan Thomas
Fr
19:53
6:44
34
Jack Smerdal
Fr
19:53
6:44
35
Aidan Goyette
Fr
19:56
6:45
36








6 ST. IGNATIUS COLLEGE PR
5-5-5-5-6
Gap: 2:03
97:38
19:32
6:37
155 Joe McIntyre
Fr
18:26
6:15
14
Liam Powers
Fr
18:49
6:23
22
Connor Cannon
Fr
19:57
6:46
37
Brandon Crocker
Fr
19:57
6:46
38
John Napoli
Fr
20:29
6:57
44








7 ST. FRANCIS (MOUNTAIN V
7-6-6-7-7
Gap: 2:01
98:28
19:42
6:41
169 Benjamin D'Costa
Fr
18:41
6:20
18
Keenan Donath
Fr
18:49
6:23
23
John Colford
Fr
20:06
6:49
40
Zachery Howe
Fr
20:10
6:50
42
Carter Tinsley
Fr
20:42
7:01
46








8 LOWELL
6-7-8-8-8
Gap: 2:32
100:28
20:06
6:49
193 William Chen
Fr
18:31
6:17
15
Alex Hillan
Fr
19:34
6:38
32
Emilio Wiley
Fr
20:31
6:57
45
Jeffrey Wong
Fr
20:49
7:03
49
Wentao Xu
Fr
21:03
7:08
52








9 ARCHBISHOP RIORDAN
9-9-9-8-9
Gap: 2:22
100:25
20:05
6:48
195 Timothy Tjung
Fr
18:50
6:23
24
Jackson Barnes
Fr
19:34
6:38
31
Chris Reilly
Fr
20:05
6:48
39
Alex Sinclair
Fr
20:44
7:02
47
Tony Aguilar
Fr
21:12
7:11
54








10 LELAND
10-10-10-10-10
Gap: 2:35
103:09
20:38
7:00
233 Sean Flaherty
Fr
18:58
6:26
26
Timo Bitterli
Fr
20:12
6:51
43
Leonard Rose
Fr
20:58
7:06
50
Keegan Anazlone
Fr
21:28
7:17
56
Dylan Hunter
Fr
21:33
7:18
58








11 SAN FRANCISCO UNIVERSIT
11-11-11-11-11
Gap: 3:53
107:17
21:27
7:16
266 Duncan Hosie
Fr
19:43
6:41
33
Will Danforth
Fr
20:08
6:49
41
Milan Amin
Fr
21:12
7:11
53
Mani Ghiasi
Fr
22:38
7:40
67
Alex Fong
Fr
23:36
8:00
72








12 CRYSTAL SPRINGS UPLANDS
12-12-12-12-12
Gap: 1:47
116:05
23:13
7:52
347 Leo Costa
Fr
22:22
7:35
65
Arjun Viswanathan
Fr
22:35
7:39
66
Kyle Cheng
Fr
23:00
7:48
69
Ravi Lonberg
Fr
23:59
8:08
73
Alexander Tan
Fr
24:09
8:11
74








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.