Johnston Results from the Ankeny Invitational at DMACC on 9/27/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Becvar, James Sr JV 22:24 7:14 3.1 101/144 9/20 30/49 5/6 20:35 #GDAOS!!! (DSR)
Bumpus, Alex Fr F/S 21:18 6:52 3.1 62/128 9/22 22/49 4/6 21:21
(0:03,0.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Coaldrake, Justin So F/S 19:50 6:24 3.1 20/128 4/22 11/49 3/7 19:39 #GDAOS!!! (DSR)
Coble, Chris Fr F/S 22:55 7:24 3.1 90/128 18/22 39/49 2/4 23:49
(0:54,3.8)
#GDAOS!!! (DPR)
Dunshee, Lucas So F/S 22:50 7:22 3.1 87/128 16/22 37/49 3/4 22:14
Eggers, Jake Jr JV 22:41 7:19 3.1 110/144 13/20 35/49 4/6 22:50
(0:09,0.7)
#GDAOS!!! (DPR)
Engblom, Nels Jr JV 28:13 9:06 3.1 143/144 20/20 48/49 2/2
Eppard, Lincoln Fr F/S 20:13 6:31 3.1 28/128 6/22 14/49 3/7 20:43
(0:30,2.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Faley, Mike Jr JV 19:58 6:26 3.1 35/144 1/20 12/49 9/12 19:58
Fondell, Mitch So F/S 22:35 7:17 3.1 86/128 15/22 32/49 3/4 20:20
Foutch, Jake Fr F/S 19:08 6:10 3.1 7/128 1/22 7/49 3/8 19:48
(0:40,3.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Francois, Ryan So F/S 24:01 7:45 3.1 110/128 20/22 45/49 3/4 25:36
(1:35,6.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Furrow, Derek Sr V 17:41 5:42 3.1 18/70 1/7 1/49 8/10 17:19 #GDAOS!!! (SBP, DSR)
Greenfield, Aric Jr JV 22:20 7:12 3.1 97/144 8/20 29/49 5/6 23:35
(1:15,5.3)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Grieve, Alex So F/S 19:59 6:27 3.1 21/128 5/22 13/49 3/7 19:12 #GDAOS!!! (DSR)
Haden, Trevor Sr JV 20:57 6:45 3.1 73/144 5/20 20/49 7/10 19:47
Handel, Jordan Sr JV 20:45 6:42 3.1 65/144 4/20 18/49 8/11 19:45
Herink, Neal Jr JV 23:09 7:28 3.1 118/144 15/20 40/49 4/5 21:02 #GDAOS!!! (DSR)
Hirst, Cullen Sr JV 22:33 7:16 3.1 106/144 10/20 31/49 5/6 21:56
Hirst, Soren Sr JV 22:36 7:17 3.1 107/144 11/20 33/49 5/6 21:44 #GDAOS!!! (DSR)
Horstman, Victoria Fr JV 23:59 7:44 3.1 131/144 18/20 44/49 4/4 #GDAOS!!! (SBP)
Houp, Jon Fr V 18:31 5:58 3.1 39/70 4/7 4/49 5/10 18:27
Jackson, Drew Fr V 17:46 5:44 3.1 23/70 2/7 2/49 6/10 18:31
(0:45,4.1)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Jacobson, Ben So F/S 19:28 6:17 3.1 14/128 2/22 9/49 4/7 19:07
Jacobson, Grant Sr V 18:30 5:58 3.1 38/70 3/7 3/49 6/10 17:45
Jensen, Austin Jr JV 22:49 7:22 3.1 112/144 14/20 36/49 4/6 22:51
(0:02,0.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Johanson, Ryan So F/S 22:52 7:23 3.1 88/128 17/22 38/49 2/4 22:44
Kakaliyer, Hemraguly Sr JV 23:20 7:32 3.1 120/144 16/20 41/49 4/4 23:18
Kane, Emily So JV 24:18 7:50 3.1 133/144 19/20 46/49 3/3 #GDAOS!!! (SBP)
Knoedel, Matt So F/S 21:19 6:53 3.1 63/128 10/22 23/49 3/6 21:43
(0:24,1.8)
#GDAOS!!! (DPR)
Knoedel, Michael Fr F/S 19:40 6:21 3.1 19/128 3/22 10/49 4/7 20:08
(0:28,2.3)
#GDAOS!!! (DPR)
Lekwa, Eric Sr JV 20:32 6:37 3.1 57/144 2/20 16/49 8/11 20:33
(0:01,0.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Mandsager, Hank Fr F/S 22:15 7:11 3.1 76/128 14/22 28/49 3/4 22:28
(0:13,1.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Marsh, Kelle Fr F/S 20:23 6:35 3.1 32/128 7/22 15/49 2/6 19:56
Mortens, Philip So F/S 31:02 10:01 3.1 128/128 22/22 49/49 4/4 30:23
Naig, Kyle Fr F/S 20:56 6:45 3.1 55/128 8/22 19/49 3/6 20:49
Norte, Alfred Jr JV 21:37 6:58 3.1 81/144 7/20 26/49 5/7 19:12 #GDAOS!!! (DSR)
Ostiguy, Nate So F/S 25:10 8:07 3.1 114/128 21/22 47/49 3/4 24:40 #GDAOS!!! (DSR)
Ostiguy, Steven Sr JV 23:28 7:34 3.1 123/144 17/20 42/49 4/4 22:13
Pearson, Camron Fr V 18:53 6:05 3.1 41/70 5/7 5/49 5/10 18:54
(0:01,0.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Perington, Jake So V 19:07 6:10 3.1 42/70 6/7 6/49 5/10 18:32 #GDAOS!!! (DSP, TB)
Richards, Alex So V 19:09 6:11 3.1 43/70 7/7 8/49 4/10 18:42
Schares, Collin Fr F/S 21:42 7:00 3.1 73/128 13/22 27/49 3/4 21:20
Shaffer, Stephen So F/S 23:53 7:42 3.1 107/128 19/22 43/49 4/4 24:53
(1:00,4.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Shen, Fred So F/S 21:26 6:55 3.1 65/128 11/22 24/49 3/5 21:51
(0:25,1.9)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Sievers, Kyle Sr JV 22:40 7:19 3.1 108/144 12/20 34/49 4/6 21:12
Thatcher, Thomas Fr F/S 21:29 6:56 3.1 68/128 12/22 25/49 3/5 22:39
(1:10,5.2)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Thuente, Charlie Sr JV 21:06 6:48 3.1 75/144 6/20 21/49 6/10 19:43
Zhao, Fred Sr JV 20:44 6:41 3.1 64/144 3/20 17/49 8/11 21:02
(0:18,1.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/10 91:21
1:12
3.1 5:54 5:42 6:05 159 5:33 Derek Furrow (18), Drew Jackson (23), Grant Jacobson (38), Jon Houp (39), Camron Pearson (41)
JV 1st 5 8/10 102:56
0:59
3.1 6:38 6:26 6:45 218 6:04 Mike Faley (32), Eric Lekwa (43), Fred Zhao (46), Jordan Handel (47), Trevor Haden (50)
JV 2nd 5 5/6 110:00
1:27
3.1 7:06 6:48 7:16 152 6:19 Charlie Thuente (27), Alfred Norte (28), Aric Greenfield (30), James Becvar (33), Cullen Hirst (34)
JV 3rd 5 4/5 113:55
0:33
3.1 7:21 7:17 7:28 120 6:31 Soren Hirst (22), Kyle Sievers (23), Jake Eggers (24), Austin Jensen (25), Neal Herink (26)
JV 4th 5 2/2 123:18
4:53
3.1 7:57 7:32 9:06 50 7:05 Hemraguly Kakaliyer (8), Steven Ostiguy (9), Victoria Horstman (10), Emily Kane (11), Nels Engblom (12)
F/S 1st 5 4/7 98:05
0:51
3.1 6:20 6:10 6:27 81 6:08 Jake Foutch (7), Ben Jacobson (14), Michael Knoedel (19), Justin Coaldrake (20), Alex Grieve (21)
F/S 2nd 5 3/6 104:09
1:06
3.1 6:43 6:31 6:53 80 6:29 Lincoln Eppard (5), Kelle Marsh (8), Kyle Naig (20), Alex Bumpus (23), Matt Knoedel (24)
F/S 3rd 5 3/4 109:27
1:09
3.1 7:04 6:55 7:17 78 6:41 Fred Shen (12), Thomas Thatcher (13), Collin Schares (15), Hank Mandsager (16), Mitch Fondell (22)
F/S 4th 5 3/4 116:31
1:11
3.1 7:31 7:22 7:45 74 6:50 Lucas Dunshee (9), Ryan Johanson (10), Chris Coble (12), Stephen Shaffer (20), Ryan Francois (23)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dan Mccoy Jr Ankeny 16:40 5:23
2 Sam Bird Sr Ames 17:03 5:30
3 Nathan Wiemers Jr Valley 17:05 5:31
4 Jake Sutton Jr Valley 17:15 5:34
5 Joe Murphy Jr Ankeny 17:16 5:34
6 Dustin Chase So Ankeny 17:18 5:35
7 Brandon Leibold Sr Ames 17:19 5:35
8 Ryan Kloberdanz So Ankeny 17:20 5:35
9 Andrew Sorge Jr Valley 17:27 5:38
10 Paul Hibbing So Ames 17:30 5:39
11 Tanner Linden Sr Ankeny 17:32 5:39
12 Chris Miller Sr D M East 17:32 5:39
13 Bo Woolman Sr D M Lincoln 17:33 5:40
14 Kit Coppess Jr Valley 17:33 5:40
15 Cody Manchester So Mason City 17:34 5:40
16 Cale Brakke Jr Ames 17:35 5:40
17 Tanner Wike Jr S E Polk 17:36 5:41
18 Derek Furrow Sr Johnston 17:41 5:42 1/7 1/49 8/10 #GDAOS!!! (SBP)
19 Wesley Large Sr S E Polk 17:42 5:43
20 Derek Keast Jr S E Polk 17:44 5:43
21 Daniel Brown Sr Ames 17:45 5:44
22 Coty Thompson Fr Mason City 17:45 5:44
23 Drew Jackson Fr Johnston 17:46 5:44 2/7 2/49 6/10 #GDAOS!!! (SBP)
24 Learie Jones So D M East 17:47 5:44
25 Jacob Heiden Jr Valley 17:49 5:45
26 Mark Gilarski Sr Ames 17:49 5:45
27 Chris Brady So Valley 17:51 5:45
28 Andrew Hyler So Ankeny 17:55 5:47
29 Mou Akoon Jr Ames 17:56 5:47
30 Mykl Boyd Jr Mason City 17:57 5:47
31 Matt Loney So Ankeny 18:00 5:48
32 Peter Schoneberg Sr D M Hoover 18:04 5:50
33 James Kent So D M Hoover 18:06 5:50
34 Tyler O'connor So S E Polk 18:09 5:51
35 Sam Reeve Jr S E Polk 18:17 5:54
36 Jason Luna Jr D M Lincoln 18:26 5:57
37 Seth Reeve Jr S E Polk 18:28 5:57
38 Grant Jacobson Sr Johnston 18:30 5:58 3/7 3/49 6/10
39 Jon Houp Fr Johnston 18:31 5:58 4/7 4/49 5/10
40 Alex Gray So Valley 18:32 5:59
41 Camron Pearson Fr Johnston 18:53 6:05 5/7 5/49 5/10
42 Jake Perington So Johnston 19:07 6:10 6/7 6/49 5/10
43 Alex Richards So Johnston 19:09 6:11 7/7 8/49 4/10
44 Tyler Newell Jr Mason City 19:14 6:12
45 Ahmed Ali Fr D M Roosevelt 19:20 6:14
46 Tanner Luft Sr D M East 19:22 6:15
47 Frank Bowers Jr D M Roosevelt 19:23 6:15
48 Charlie Hugo So Mason City 19:27 6:16
49 Ethan Grismore Sr Mason City 19:34 6:19
50 John Preston So D M Hoover 19:38 6:20
51 Colby Tofanelli Jr D M Lincoln 19:42 6:21
52 Andrew Wuttke So Mason City 19:43 6:22
53 Mark Waller Sr D M Roosevelt 19:51 6:24
54 Alex Berndt So D M Lincoln 19:55 6:25
55 Kaleb Thomas Fr D M Hoover 19:58 6:26
56 Christian Albaugh So D M Roosevelt 20:06 6:29
57 Matthew Schiltz Fr D M Hoover 20:13 6:31
58 Mayai Cobai Sr S E Polk 20:21 6:34
59 Angony Wour Sr D M Roosevelt 20:27 6:36
60 Johnny Coleman Jr D M East 20:32 6:37
61 Mike Bell So D M Hoover 20:32 6:37
62 Aziz Alibasic Jr D M Roosevelt 20:34 6:38
63 Keenan Mccollum Fr D M Hoover 20:39 6:40
64 Luis Mata Sr D M East 20:40 6:40
65 Zach Monahan Sr D M Lincoln 20:45 6:42
66 Zach Daly Jr D M Lincoln 20:46 6:42
67 Jason Cotter So D M Lincoln 20:48 6:43
68 Will Ludwick Fr D M Roosevelt 21:23 6:54
69 Phouthsack Keopraseuth Sr D M East 23:28 7:34
70 Ben Liston So D M East 24:56 8:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
86:06
17:13
5:33
31 Dan Mccoy
Jr
16:40
5:23
1
Joe Murphy
Jr
17:16
5:34
5
Dustin Chase
So
17:18
5:35
6
Ryan Kloberdanz
So
17:20
5:35
8
Tanner Linden
Sr
17:32
5:39
11
Andrew Hyler
So
17:55
5:47
28
Matt Loney
So
18:00
5:48
31
2 Valley
3-2-2-2-2
Gap: 0:44
87:09
17:26
5:37
55 Nathan Wiemers
Jr
17:05
5:31
3
Jake Sutton
Jr
17:15
5:34
4
Andrew Sorge
Jr
17:27
5:38
9
Kit Coppess
Jr
17:33
5:40
14
Jacob Heiden
Jr
17:49
5:45
25
Chris Brady
So
17:51
5:45
27
Alex Gray
So
18:32
5:59
40
3 Ames
2-3-3-3-3
Gap: 0:42
87:12
17:26
5:38
56 Sam Bird
Sr
17:03
5:30
2
Brandon Leibold
Sr
17:19
5:35
7
Paul Hibbing
So
17:30
5:39
10
Cale Brakke
Jr
17:35
5:40
16
Daniel Brown
Sr
17:45
5:44
21
Mark Gilarski
Sr
17:49
5:45
26
Mou Akoon
Jr
17:56
5:47
29
4 S E Polk
7-4-4-4-4
Gap: 0:41
89:28
17:54
5:46
125 Tanner Wike
Jr
17:36
5:41
17
Wesley Large
Sr
17:42
5:43
19
Derek Keast
Jr
17:44
5:43
20
Tyler O'connor
So
18:09
5:51
34
Sam Reeve
Jr
18:17
5:54
35
Seth Reeve
Jr
18:28
5:57
37
Mayai Cobai
Sr
20:21
6:34
58
5 Johnston
8-7-6-6-5
Gap: 1:12
91:21
18:16
5:54
159 Derek Furrow
Sr
17:41
5:42
18
Drew Jackson
Fr
17:46
5:44
23
Grant Jacobson
Sr
18:30
5:58
38
Jon Houp
Fr
18:31
5:58
39
Camron Pearson
Fr
18:53
6:05
41
Jake Perington
So
19:07
6:10
42
Alex Richards
So
19:09
6:11
43
5 Mason City
6-6-5-5-5
Gap: 1:53
91:57
18:23
5:56
159 Cody Manchester
So
17:34
5:40
15
Coty Thompson
Fr
17:45
5:44
22
Mykl Boyd
Jr
17:57
5:47
30
Tyler Newell
Jr
19:14
6:12
44
Charlie Hugo
So
19:27
6:16
48
Ethan Grismore
Sr
19:34
6:19
49
Andrew Wuttke
So
19:43
6:22
52
7 D M East
4-4-7-7-7
Gap: 3:08
95:53
19:11
6:11
206 Chris Miller
Sr
17:32
5:39
12
Learie Jones
So
17:47
5:44
24
Tanner Luft
Sr
19:22
6:15
46
Johnny Coleman
Jr
20:32
6:37
60
Luis Mata
Sr
20:40
6:40
64
Phouthsack Keopraseuth
Sr
23:28
7:34
69
Ben Liston
So
24:56
8:03
70
8 D M Lincoln
5-8-8-8-8
Gap: 3:12
96:21
19:16
6:13
219 Bo Woolman
Sr
17:33
5:40
13
Jason Luna
Jr
18:26
5:57
36
Colby Tofanelli
Jr
19:42
6:21
51
Alex Berndt
So
19:55
6:25
54
Zach Monahan
Sr
20:45
6:42
65
Zach Daly
Jr
20:46
6:42
66
Jason Cotter
So
20:48
6:43
67
9 D M Hoover
9-9-9-9-9
Gap: 2:09
95:59
19:12
6:12
227 Peter Schoneberg
Sr
18:04
5:50
32
James Kent
So
18:06
5:50
33
John Preston
So
19:38
6:20
50
Kaleb Thomas
Fr
19:58
6:26
55
Matthew Schiltz
Fr
20:13
6:31
57
Mike Bell
So
20:32
6:37
61
Keenan Mccollum
Fr
20:39
6:40
63
10 D M Roosevelt
10-10-10-10-10
Gap: 1:07
99:07
19:49
6:24
260 Ahmed Ali
Fr
19:20
6:14
45
Frank Bowers
Jr
19:23
6:15
47
Mark Waller
Sr
19:51
6:24
53
Christian Albaugh
So
20:06
6:29
56
Angony Wour
Sr
20:27
6:36
59
Aziz Alibasic
Jr
20:34
6:38
62
Will Ludwick
Fr
21:23
6:54
68
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Robbie Becker Sr Dowling Catholic 18:06 5:50
2 Lute Olson Sr Ankeny 18:15 5:53
3 Tom Wignes Sr Ankeny 18:18 5:54
4 Quentin Ring Jr Ames 18:29 5:58
5 Jason Kemis Sr Ames 18:36 6:00
6 Billy Lambertz Sr S E Polk 18:36 6:00
7 Casey Oster Jr Valley 18:39 6:01
8 Tucker Levis Sr Valley 18:45 6:03
9 Richard Ward Sr Valley 18:49 6:04
10 Tyler Clark Sr Ames 18:52 6:05
11 Shawn Bennigsdorf Sr S E Polk 18:57 6:07
12 Jason Scarrow Sr Valley 18:57 6:07
13 Bennet Coffman Jr Valley 18:59 6:07
14 Logan Olson Fr S E Polk 19:00 6:08
15 Slavomir Djuric Sr Ankeny 19:04 6:09
16 Daniel Jahern Jr Ames 19:06 6:10
17 Robert Hunter Sr Ames 19:09 6:11
18 Stephen Skelton Sr Ankeny 19:10 6:11
19 Aj Turner Sr Valley 19:11 6:11
20 Jeremy Franklin Jr Valley 19:14 6:12
21 Brian Wilton Jr Ankeny 19:14 6:12
22 Lucas Bauer Sr Ames 19:15 6:13
23 Billy Borseth Jr S E Polk 19:16 6:13
24 Ben Feller Sr Ames 19:23 6:15
25 Patrick Murphy Jr D M Hoover 19:32 6:18
26 Logan Hughes Jr Valley 19:39 6:20
27 John Bishop Sr Dowling Catholic 19:40 6:21
28 Brian Cross Sr Mason City 19:41 6:21
29 Adam Schwartz Jr Dowling Catholic 19:45 6:22
30 Quinn Rogers Jr S E Polk 19:48 6:23
31 Stuart Soorholtz Sr Valley 19:49 6:24
32 David Hickok Sr Ames 19:51 6:24
33 Jordan Means So Urbandale 19:52 6:25
34 Ryan Post Sr Mason City 19:54 6:25
35 Mike Faley Jr Johnston 19:58 6:26 1/20 12/49 9/12
36 Kyle Kaiser Jr Mason City 19:59 6:27
37 Ryan Fear Jr Valley 19:59 6:27
38 Jason Ratcliff Jr Valley 20:01 6:27
39 Tom Ward Sr Valley 20:02 6:28
40 Jeff Kriesel Sr Ankeny 20:08 6:30
41 Kevin Lufkin Jr Valley 20:09 6:30
42 David Hutchins Jr Ankeny 20:09 6:30
43 Nathan Kaloupek Jr Ames 20:11 6:31
44 Matt Skarshaug Jr Ames 20:12 6:31
45 Chad Ratashak Jr S E Polk 20:14 6:32
46 Mark Dissinger Sr Dowling Catholic 20:15 6:32
47 Chris Stahowick Sr S E Polk 20:16 6:32
48 Andrew White Sr Dowling Catholic 20:22 6:34
49 Sean Finn Fr Urbandale 20:23 6:35
50 Nic Detra Sr Mason City 20:24 6:35
51 Grant Kisler Jr Ankeny 20:25 6:35
52 Adam Bockelman Sr Ankeny 20:26 6:35
53 Peter Chalik Jr Valley 20:26 6:35
54 Zach Bishop Jr Dowling Catholic 20:27 6:36
55 Tom Keenan Sr Valley 20:29 6:36
56 Jorge Naranjo Sr S E Polk 20:30 6:37
57 Eric Lekwa Sr Johnston 20:32 6:37 2/20 16/49 8/11
58 Doug Nikl Jr Ankeny 20:33 6:38
59 Patrick Snell Sr Ames 20:35 6:38
60 Alex Dunek Sr Ankeny 20:37 6:39
61 Jason Rose Sr Ankeny 20:39 6:40
62 Tucker Smith Jr Urbandale 20:41 6:40
63 Kirby Coppess Fr Urbandale 20:42 6:41
64 Fred Zhao Sr Johnston 20:44 6:41 3/20 17/49 8/11
65 Jordan Handel Sr Johnston 20:45 6:42 4/20 18/49 8/11
66 Matt Van Winkle Jr Ames 20:46 6:42
67 Edin Sabic So Urbandale 20:51 6:44
68 Adam Bourland Sr D M Hoover 20:52 6:44
69 Ryan Elliot Jr Ankeny 20:53 6:44
70 Tim Jardine Sr Valley 20:54 6:45
71 Derek Puffett Fr S E Polk 20:54 6:45
72 Sam German Fr S E Polk 20:55 6:45
73 Trevor Haden Sr Johnston 20:57 6:45 5/20 20/49 7/10
74 Sam Shoemaker Jr D M Roosevelt 20:57 6:45
75 Charlie Thuente Sr Johnston 21:06 6:48 6/20 21/49 6/10
76 Jake Thomas Jr Valley 21:08 6:49
77 Alex Schill Jr Ames 21:15 6:51
78 Andy James Sr Ames 21:15 6:51
79 Karl Hamouche Sr Ames 21:24 6:54
80 Ben Mackey Jr Ames 21:26 6:55
81 Alfred Norte Jr Johnston 21:37 6:58 7/20 26/49 5/7
82 Cody Anderson Jr Urbandale 21:48 7:02
83 Tyler Hogdson Fr Urbandale 21:48 7:02
84 Shaswn Bergesen Sr Ames 21:52 7:03
85 Rex Fernando Jr Ames 21:54 7:04
86 Taylor Hanson Sr Ankeny 22:03 7:07
87 Chaz Collins So D M Lincoln 22:04 7:07
88 Ryan Fleming Sr D M Hoover 22:05 7:07
89 Mark Graeve Sr Ankeny 22:09 7:09
90 Sam Duncan Fr D M Hoover 22:10 7:09
91 Corey Smith Jr Ankeny 22:12 7:10
92 Ben Mcfarlane Jr S E Polk 22:13 7:10
93 Logan Kroneman Jr D M Roosevelt 22:13 7:10
94 Clark Ennis Sr Ames 22:14 7:10
95 Doug Gaule Jr D M Hoover 22:19 7:12
96 Juan Jacinto Sr D M Roosevelt 22:19 7:12
97 Aric Greenfield Jr Johnston 22:20 7:12 8/20 29/49 5/6 #GDAOS!!! (SBP)
98 Dan Waller So D M Hoover 22:22 7:13
99 Mathew Lee Jr Ames 22:23 7:13
100 Sam Burt So D M Hoover 22:23 7:13
101 James Becvar Sr Johnston 22:24 7:14 9/20 30/49 5/6
102 Matt Sandvold Jr Ankeny 22:25 7:14
103 Tom Graeve Jr Ankeny 22:26 7:14
104 Josh Kreinbring So D M Lincoln 22:31 7:16
105 Alexander Deam Sr Ames 22:31 7:16
106 Cullen Hirst Sr Johnston 22:33 7:16 10/20 31/49 5/6
107 Soren Hirst Sr Johnston 22:36 7:17 11/20 33/49 5/6
108 Kyle Sievers Sr Johnston 22:40 7:19 12/20 34/49 4/6
109 Shane Stephenson Jr Ankeny 22:40 7:19
110 Jake Eggers Jr Johnston 22:41 7:19 13/20 35/49 4/6
111 Ben Nadler Jr Ames 22:44 7:20
112 Austin Jensen Jr Johnston 22:49 7:22 14/20 36/49 4/6
113 Anthony Vaughn Jr D M Lincoln 22:50 7:22
114 Ben Cash Jr D M Lincoln 22:51 7:22
115 Fadi Angelo Fr D M Hoover 22:52 7:23
116 Marc Mcclanahan Sr Ames 22:58 7:25
117 Chris Petersen Jr Ames 23:06 7:27
118 Neal Herink Jr Johnston 23:09 7:28 15/20 40/49 4/5
119 Robbie Cotter Sr D M Lincoln 23:12 7:29
120 Hemraguly Kakaliyer Sr Johnston 23:20 7:32 16/20 41/49 4/4
121 Yeil Park Jr Ames 23:22 7:32
122 George Deaton Jr D M Lincoln 23:28 7:34
123 Steven Ostiguy Sr Johnston 23:28 7:34 17/20 42/49 4/4
124 Jarryd Walker Jr Mason City 23:30 7:35
125 Daniel Park Sr Ames 23:31 7:35
126 Zach Liechty Jr Ames 23:32 7:35
127 Taylor Thompson Sr Mason City 23:34 7:36
128 Billy Rotza Fr D M Hoover 23:34 7:36
129 Alex Thompkins Sr Valley 23:39 7:38
130 Nathan Joy Sr D M Hoover 23:56 7:43
131 Victoria Horstman Fr Johnston 23:59 7:44 18/20 44/49 4/4 #GDAOS!!! (SBP)
132 Jonathan Kline Fr D M Hoover 24:03 7:45
133 Emily Kane So Johnston 24:18 7:50 19/20 46/49 3/3 #GDAOS!!! (SBP)
134 Riley Wendt Sr Ames 24:22 7:52
135 Michael Quernemoen So D M Hoover 24:27 7:53
136 Jack Karasek Fr D M East 24:30 7:54
137 Haris Kovacevic So D M Hoover 24:30 7:54
138 Adam Mellerup Jr S E Polk 24:34 7:55
139 Sam Roeder Fr D M Roosevelt 25:17 8:09
140 Ian Pierson Fr D M Hoover 25:57 8:22
141 Duncan Wright Sr S E Polk 26:08 8:26
142 Abubakas Kamora Jr D M Hoover 28:11 9:05
143 Nels Engblom Jr Johnston 28:13 9:06 20/20 48/49 2/2
144 Jonathan Freel So S E Polk 29:41 9:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
5-3-3-2-1
Gap: 0:20
94:09
18:50
6:04
49 Casey Oster
Jr
18:39
6:01
7
Tucker Levis
Sr
18:45
6:03
8
Richard Ward
Sr
18:49
6:04
9
Jason Scarrow
Sr
18:57
6:07
12
Bennet Coffman
Jr
18:59
6:07
13
Aj Turner
Sr
19:11
6:11
19
Jeremy Franklin
Jr
19:14
6:12
20
2 Ames
3-2-1-1-2
Gap: 0:40
94:12
18:50
6:05
52 Quentin Ring
Jr
18:29
5:58
4
Jason Kemis
Sr
18:36
6:00
5
Tyler Clark
Sr
18:52
6:05
10
Daniel Jahern
Jr
19:06
6:10
16
Robert Hunter
Sr
19:09
6:11
17
Lucas Bauer
Sr
19:15
6:13
22
Ben Feller
Sr
19:23
6:15
24
3 Ankeny
2-1-2-3-3
Gap: 0:59
94:01
18:48
6:04
59 Lute Olson
Sr
18:15
5:53
2
Tom Wignes
Sr
18:18
5:54
3
Slavomir Djuric
Sr
19:04
6:09
15
Stephen Skelton
Sr
19:10
6:11
18
Brian Wilton
Jr
19:14
6:12
21
Jeff Kriesel
Sr
20:08
6:30
34
David Hutchins
Jr
20:09
6:30
35
4 S E Polk
4-4-4-4-4
Gap: 1:12
95:37
19:07
6:10
83 Billy Lambertz
Sr
18:36
6:00
6
Shawn Bennigsdorf
Sr
18:57
6:07
11
Logan Olson
Fr
19:00
6:08
14
Billy Borseth
Jr
19:16
6:13
23
Quinn Rogers
Jr
19:48
6:23
29
Chad Ratashak
Jr
20:14
6:32
36
Chris Stahowick
Sr
20:16
6:32
38
5 Dowling Catholic
1-5-5-5-5
Gap: 2:16
98:08
19:38
6:20
131 Robbie Becker
Sr
18:06
5:50
1
John Bishop
Sr
19:40
6:21
26
Adam Schwartz
Jr
19:45
6:22
28
Mark Dissinger
Sr
20:15
6:32
37
Andrew White
Sr
20:22
6:34
39
Zach Bishop
Jr
20:27
6:36
42




6 Mason City
7-6-6-6-6
Gap: 3:49
103:28
20:42
6:41
198 Brian Cross
Sr
19:41
6:21
27
Ryan Post
Sr
19:54
6:25
31
Kyle Kaiser
Jr
19:59
6:27
33
Nic Detra
Sr
20:24
6:35
41
Jarryd Walker
Jr
23:30
7:35
66
Taylor Thompson
Sr
23:34
7:36
67




7 Urbandale
8-7-7-7-7
Gap: 0:59
102:29
20:30
6:37
207 Jordan Means
So
19:52
6:25
30
Sean Finn
Fr
20:23
6:35
40
Tucker Smith
Jr
20:41
6:40
44
Kirby Coppess
Fr
20:42
6:41
45
Edin Sabic
So
20:51
6:44
48
Cody Anderson
Jr
21:48
7:02
53
Tyler Hogdson
Fr
21:48
7:02
54
8 Johnston
9-9-8-8-8
Gap: 0:59
102:56
20:35
6:38
218 Mike Faley
Jr
19:58
6:26
32
Eric Lekwa
Sr
20:32
6:37
43
Fred Zhao
Sr
20:44
6:41
46
Jordan Handel
Sr
20:45
6:42
47
Trevor Haden
Sr
20:57
6:45
50
Charlie Thuente
Sr
21:06
6:48
51
Alfred Norte
Jr
21:37
6:58
52
9 D M Hoover
6-8-9-9-9
Gap: 2:47
106:58
21:24
6:54
245 Patrick Murphy
Jr
19:32
6:18
25
Adam Bourland
Sr
20:52
6:44
49
Ryan Fleming
Sr
22:05
7:07
56
Sam Duncan
Fr
22:10
7:09
57
Doug Gaule
Jr
22:19
7:12
58
Dan Waller
So
22:22
7:13
59
Sam Burt
So
22:23
7:13
60
10 D M Lincoln
10-10-10-10-10
Gap: 1:08
113:28
22:42
7:19
305 Chaz Collins
So
22:04
7:07
55
Josh Kreinbring
So
22:31
7:16
61
Anthony Vaughn
Jr
22:50
7:22
62
Ben Cash
Jr
22:51
7:22
63
Robbie Cotter
Sr
23:12
7:29
64
George Deaton
Jr
23:28
7:34
65




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 0:48
97:52
19:34
6:19
22 Aj Turner
Sr
19:11
6:11
1
Jeremy Franklin
Jr
19:14
6:12
2
Logan Hughes
Jr
19:39
6:20
5
Stuart Soorholtz
Sr
19:49
6:24
6
Ryan Fear
Jr
19:59
6:27
8
Jason Ratcliff
Jr
20:01
6:27
9
Tom Ward
Sr
20:02
6:28
10
2 Ames
2-2-2-2-2
Gap: 0:57
98:52
19:46
6:23
41 Lucas Bauer
Sr
19:15
6:13
3
Ben Feller
Sr
19:23
6:15
4
David Hickok
Sr
19:51
6:24
7
Nathan Kaloupek
Jr
20:11
6:31
13
Matt Skarshaug
Jr
20:12
6:31
14
Patrick Snell
Sr
20:35
6:38
21
Matt Van Winkle
Jr
20:46
6:42
24
3 Ankeny
3-3-3-3-3
Gap: 0:25
101:41
20:20
6:34
78 Jeff Kriesel
Sr
20:08
6:30
11
David Hutchins
Jr
20:09
6:30
12
Grant Kisler
Jr
20:25
6:35
17
Adam Bockelman
Sr
20:26
6:35
18
Doug Nikl
Jr
20:33
6:38
20
Alex Dunek
Sr
20:37
6:39
22
Jason Rose
Sr
20:39
6:40
23
4 S E Polk
4-4-4-4-4
Gap: 0:41
102:49
20:34
6:38
101 Chad Ratashak
Jr
20:14
6:32
15
Chris Stahowick
Sr
20:16
6:32
16
Jorge Naranjo
Sr
20:30
6:37
19
Derek Puffett
Fr
20:54
6:45
25
Sam German
Fr
20:55
6:45
26
Ben Mcfarlane
Jr
22:13
7:10
29
Adam Mellerup
Jr
24:34
7:55
42
5 Johnston
5-5-5-5-5
Gap: 1:27
110:00
22:00
7:06
152 Charlie Thuente
Sr
21:06
6:48
27
Alfred Norte
Jr
21:37
6:58
28
Aric Greenfield
Jr
22:20
7:12
30
James Becvar
Sr
22:24
7:14
33
Cullen Hirst
Sr
22:33
7:16
34
Soren Hirst
Sr
22:36
7:17
35
Kyle Sievers
Sr
22:40
7:19
36
6 D M Hoover
6-6-6-6-6
Gap: 1:34
115:07
23:01
7:26
177 Dan Waller
So
22:22
7:13
31
Sam Burt
So
22:23
7:13
32
Fadi Angelo
Fr
22:52
7:23
37
Billy Rotza
Fr
23:34
7:36
38
Nathan Joy
Sr
23:56
7:43
39
Jonathan Kline
Fr
24:03
7:45
40
Michael Quernemoen
So
24:27
7:53
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 0:28
101:07
20:13
6:31
15 Jason Ratcliff
Jr
20:01
6:27
1
Tom Ward
Sr
20:02
6:28
2
Kevin Lufkin
Jr
20:09
6:30
3
Peter Chalik
Jr
20:26
6:35
4
Tom Keenan
Sr
20:29
6:36
5
Tim Jardine
Sr
20:54
6:45
11
Jake Thomas
Jr
21:08
6:49
12
2 Ames
2-2-3-2-2
Gap: 0:49
105:15
21:03
6:47
57 Patrick Snell
Sr
20:35
6:38
6
Matt Van Winkle
Jr
20:46
6:42
9
Alex Schill
Jr
21:15
6:51
13
Andy James
Sr
21:15
6:51
14
Karl Hamouche
Sr
21:24
6:54
15
Ben Mackey
Jr
21:26
6:55
16
Shaswn Bergesen
Sr
21:52
7:03
17
3 Ankeny
3-2-2-3-3
Gap: 1:32
106:21
21:16
6:52
62 Alex Dunek
Sr
20:37
6:39
7
Jason Rose
Sr
20:39
6:40
8
Ryan Elliot
Jr
20:53
6:44
10
Taylor Hanson
Sr
22:03
7:07
18
Mark Graeve
Sr
22:09
7:09
19
Corey Smith
Jr
22:12
7:10
20
Matt Sandvold
Jr
22:25
7:14
21
4 Johnston
4-4-4-4-4
Gap: 0:33
113:55
22:47
7:21
120 Soren Hirst
Sr
22:36
7:17
22
Kyle Sievers
Sr
22:40
7:19
23
Jake Eggers
Jr
22:41
7:19
24
Austin Jensen
Jr
22:49
7:22
25
Neal Herink
Jr
23:09
7:28
26
Hemraguly Kakaliyer
Sr
23:20
7:32
27
Steven Ostiguy
Sr
23:28
7:34
28
5 D M Hoover
5-5-5-5-5
Gap: 4:08
127:08
25:26
8:12
155 Jonathan Kline
Fr
24:03
7:45
29
Michael Quernemoen
So
24:27
7:53
30
Haris Kovacevic
So
24:30
7:54
31
Ian Pierson
Fr
25:57
8:22
32
Abubakas Kamora
Jr
28:11
9:05
33








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ames
1-1-1-1-1
Gap: 0:57
109:49
21:58
7:05
15 Ben Mackey
Jr
21:26
6:55
1
Shaswn Bergesen
Sr
21:52
7:03
2
Rex Fernando
Jr
21:54
7:04
3
Clark Ennis
Sr
22:14
7:10
4
Mathew Lee
Jr
22:23
7:13
5
Alexander Deam
Sr
22:31
7:16
6
Ben Nadler
Jr
22:44
7:20
7
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 4:53
123:18
24:40
7:57
50 Hemraguly Kakaliyer
Sr
23:20
7:32
8
Steven Ostiguy
Sr
23:28
7:34
9
Victoria Horstman
Fr
23:59
7:44
10
Emily Kane
So
24:18
7:50
11
Nels Engblom
Jr
28:13
9:06
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Leo Bird So Ames 18:41 6:02
2 Devin Becraft So Ames 18:42 6:02
3 Zac Wiemers Fr Valley 18:44 6:03
4 Chris Ngigi So Valley 18:44 6:03
5 Doug Belling So Valley 18:54 6:06
6 Anthony Giebelstein So Ames 19:07 6:10
7 Jake Foutch Fr Johnston 19:08 6:10 1/22 7/49 3/8
8 Logan Wells So Ankeny 19:12 6:12
9 Charlie Patterson So Ankeny 19:14 6:12
10 Ryne Murphy Fr Ankeny 19:15 6:13
11 Jamison Ash Fr Valley 19:18 6:14
12 David Shirbroun So Ames 19:25 6:16
13 Chris Calhoun So Valley 19:27 6:16
14 Ben Jacobson So Johnston 19:28 6:17 2/22 9/49 4/7
15 Matt Schneider So Valley 19:30 6:17
16 Brett Steelman So Ames 19:33 6:18
17 Trevor Lund So Dowling Catholic 19:36 6:19
18 Nick Coleman Fr Dowling Catholic 19:37 6:20
19 Michael Knoedel Fr Johnston 19:40 6:21 3/22 10/49 4/7
20 Justin Coaldrake So Johnston 19:50 6:24 4/22 11/49 3/7
21 Alex Grieve So Johnston 19:59 6:27 5/22 13/49 3/7
22 Ezekiel Gunnink Fr Valley 20:07 6:29
23 Josh Beeman So Ankeny 20:08 6:30
24 Adam Olson So Ankeny 20:08 6:30
25 Alex Coppess Fr Valley 20:09 6:30
26 Trye Cavanaugh Fr Mason City 20:10 6:30
27 Ryan Tucker So Ames 20:11 6:31
28 Lincoln Eppard Fr Johnston 20:13 6:31 6/22 14/49 3/7
29 James Opie Fr Valley 20:14 6:32
30 Tyler Borchardt So Mason City 20:17 6:33
31 Tom Foster So Ankeny 20:20 6:34
32 Kelle Marsh Fr Johnston 20:23 6:35 7/22 15/49 2/6
33 Eric Lathrop Fr Ankeny 20:24 6:35
34 Clifford Burleson Fr Dowling Catholic 20:25 6:35
35 Michael Penniman So Valley 20:26 6:35
36 Drew Minick Fr Ames 20:27 6:36
37 Michael Splavec So Valley 20:30 6:37
38 Bryant Sanchez Fr Mason City 20:32 6:37
39 Ben Reichenbacker So Ankeny 20:32 6:37
40 Wes Hendrickson Fr Ankeny 20:34 6:38
41 Aaron Tainter Fr Valley 20:35 6:38
42 David Hand Fr Mason City 20:36 6:39
43 Jason Ruiz-perez So Dowling Catholic 20:37 6:39
44 John Carey Fr Dowling Catholic 20:37 6:39
45 Isaac Akers Fr Dowling Catholic 20:38 6:39
46 Drew Waters Fr D M Roosevelt 20:40 6:40
47 Stephen Koenigsfeld Fr Ankeny 20:43 6:41
48 John Cain So Ankeny 20:44 6:41
49 Derek Deibler Fr Valley 20:45 6:42
50 John Zieser So Valley 20:45 6:42
51 Taylor Marten So Ankeny 20:45 6:42
52 John Sears Fr Ankeny 20:46 6:42
53 Ryan Hodne Fr Ankeny 20:48 6:43
54 Matthew Marcus Fr Valley 20:53 6:44
55 Kyle Naig Fr Johnston 20:56 6:45 8/22 19/49 3/6
56 Jackson Yancy So Valley 20:58 6:46
57 Bryan Butel So Valley 20:59 6:46
58 Mark Schneider Fr Valley 21:05 6:48
59 Blake Craw So Mason City 21:07 6:49
60 Skyler Young Fr Ames 21:08 6:49
61 Kevin Svec So Ames 21:11 6:50
62 Alex Bumpus Fr Johnston 21:18 6:52 9/22 22/49 4/6
63 Matt Knoedel So Johnston 21:19 6:53 10/22 23/49 3/6
64 Matt Pisarski Fr Valley 21:26 6:55
65 Fred Shen So Johnston 21:26 6:55 11/22 24/49 3/5 #GDAOS!!! (SBP)
66 Nathan Gartin Fr Ames 21:27 6:55
67 Jose Zamora So D M Roosevelt 21:29 6:56
68 Thomas Thatcher Fr Johnston 21:29 6:56 12/22 25/49 3/5 #GDAOS!!! (SBP)
69 Chris Miller So Valley 21:32 6:57
70 Kyle Hecht Fr D M Roosevelt 21:33 6:57
71 John Yang So Ames 21:38 6:59
72 Brenden Campbell So Mason City 21:41 7:00
73 Collin Schares Fr Johnston 21:42 7:00 13/22 27/49 3/4
74 Ben Lewis Fr Mason City 21:55 7:04
75 Zach Daniels Fr Valley 22:04 7:07
76 Hank Mandsager Fr Johnston 22:15 7:11 14/22 28/49 3/4
77 Shawn Wells Fr Ankeny 22:17 7:11
78 Joel Rosenberg Fr Ames 22:17 7:11
79 Alex Jacobs Fr Valley 22:18 7:12
80 Zach Sanderfer Fr Ankeny 22:19 7:12
81 Chris Rubie So Valley 22:22 7:13
82 Peter Schulte So Dowling Catholic 22:27 7:15
83 Greg Wheelock So Ames 22:27 7:15
84 Jacob Grund So Valley 22:28 7:15
85 Nathan Runyon Fr Ames 22:30 7:15
86 Mitch Fondell So Johnston 22:35 7:17 15/22 32/49 3/4
87 Lucas Dunshee So Johnston 22:50 7:22 16/22 37/49 3/4
88 Ryan Johanson So Johnston 22:52 7:23 17/22 38/49 2/4
89 Andy Foster Fr Ankeny 22:53 7:23
90 Chris Coble Fr Johnston 22:55 7:24 18/22 39/49 2/4
91 Parker Merritt So Mason City 23:01 7:25
92 Nathan Zbylicki Fr Valley 23:06 7:27
93 Abe Vysocky Fr Mason City 23:09 7:28
94 Willian Kresse So Ames 23:15 7:30
95 Ben Sevcik Fr Dowling Catholic 23:16 7:30
96 Ben Johnson Fr Ankeny 23:17 7:31
97 Dylan Eilertson Fr Dowling Catholic 23:18 7:31
98 Ben Voortmann Fr Mason City 23:20 7:32
99 Roman Sailsbury So Ames 23:20 7:32
100 Joseph Greene So Ames 23:21 7:32
101 Adam Shipley Fr Valley 23:22 7:32
102 Stephen Pearson So Ames 23:33 7:36
103 Seth Kenne So Ames 23:33 7:36
104 Tyler Perry So Ankeny 23:34 7:36
105 Mike Wignes So Ankeny 23:35 7:36
106 Tyler Mazzie Fr Dowling Catholic 23:50 7:41
107 Stephen Shaffer So Johnston 23:53 7:42 19/22 43/49 4/4
108 Paul Mccleary Fr Ankeny 23:54 7:43
109 Blaine Brankis So Ankeny 23:58 7:44
110 Ryan Francois So Johnston 24:01 7:45 20/22 45/49 3/4
111 Gabe Kinser Jr D M Roosevelt 24:58 8:03
112 Jamie Richards So D M Roosevelt 24:58 8:03
113 Jordan Pool So Ames 25:07 8:06
114 Nate Ostiguy So Johnston 25:10 8:07 21/22 47/49 3/4
115 Robert Dennis So Ames 25:16 8:09
116 Peter Dixon So Ames 25:42 8:17
117 Andrew Olson Fr Mason City 25:44 8:18
118 Spencer Ring Fr Ames 25:51 8:20
119 Peter Scott Fr Ames 25:54 8:21
120 Kenzo Onoo So Mason City 25:57 8:22
121 Ezra Hart Fr Ames 26:09 8:26
122 Henry Seiden Fr Valley 26:27 8:32
123 Andrew Owen Fr Ankeny 26:34 8:34
124 Deepak Premkumar So Ames 27:58 9:01
125 Michael Petroski D M Roosevelt 28:49 9:18
126 Jake Larsen Fr D M Hoover 30:38 9:53
127 Tim Fernando Fr Ames 30:41 9:54
128 Philip Mortens So Johnston 31:02 10:01 22/22 49/49 4/4
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
2-2-2-2-1
Gap: 0:43
95:07
19:01
6:08
36 Zac Wiemers
Fr
18:44
6:03
3
Chris Ngigi
So
18:44
6:03
4
Doug Belling
So
18:54
6:06
5
Jamison Ash
Fr
19:18
6:14
11
Chris Calhoun
So
19:27
6:16
13
Matt Schneider
So
19:30
6:17
15
Ezekiel Gunnink
Fr
20:07
6:29
22
2 Ames
1-1-1-1-2
Gap: 0:52
95:28
19:06
6:10
37 Leo Bird
So
18:41
6:02
1
Devin Becraft
So
18:42
6:02
2
Anthony Giebelstein
So
19:07
6:10
6
David Shirbroun
So
19:25
6:16
12
Brett Steelman
So
19:33
6:18
16
Ryan Tucker
So
20:11
6:31
26
Drew Minick
Fr
20:27
6:36
33
3 Ankeny
4-3-3-3-3
Gap: 0:56
97:57
19:35
6:19
74 Logan Wells
So
19:12
6:12
8
Charlie Patterson
So
19:14
6:12
9
Ryne Murphy
Fr
19:15
6:13
10
Josh Beeman
So
20:08
6:30
23
Adam Olson
So
20:08
6:30
24
Tom Foster
So
20:20
6:34
29
Eric Lathrop
Fr
20:24
6:35
31
4 Johnston
3-4-4-4-4
Gap: 0:51
98:05
19:37
6:20
81 Jake Foutch
Fr
19:08
6:10
7
Ben Jacobson
So
19:28
6:17
14
Michael Knoedel
Fr
19:40
6:21
19
Justin Coaldrake
So
19:50
6:24
20
Alex Grieve
So
19:59
6:27
21
Lincoln Eppard
Fr
20:13
6:31
27
Kelle Marsh
Fr
20:23
6:35
30
5 Dowling Catholic
5-5-5-5-5
Gap: 1:01
100:52
20:10
6:30
140 Trevor Lund
So
19:36
6:19
17
Nick Coleman
Fr
19:37
6:20
18
Clifford Burleson
Fr
20:25
6:35
32
Jason Ruiz-perez
So
20:37
6:39
36
John Carey
Fr
20:37
6:39
37
Isaac Akers
Fr
20:38
6:39
38
Peter Schulte
So
22:27
7:15
45
6 Mason City
6-6-6-6-6
Gap: 0:57
102:42
20:32
6:38
162 Trye Cavanaugh
Fr
20:10
6:30
25
Tyler Borchardt
So
20:17
6:33
28
Bryant Sanchez
Fr
20:32
6:37
34
David Hand
Fr
20:36
6:39
35
Blake Craw
So
21:07
6:49
40
Brenden Campbell
So
21:41
7:00
43
Ben Lewis
Fr
21:55
7:04
44
7 D M Roosevelt
7-7-7-7-7
Gap: 4:18
113:38
22:44
7:20
215 Drew Waters
Fr
20:40
6:40
39
Jose Zamora
So
21:29
6:56
41
Kyle Hecht
Fr
21:33
6:57
42
Gabe Kinser
Jr
24:58
8:03
46
Jamie Richards
So
24:58
8:03
47
Michael Petroski
-
28:49
9:18
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
100:26
20:05
6:29
22 Matt Schneider
So
19:30
6:17
1
Ezekiel Gunnink
Fr
20:07
6:29
2
Alex Coppess
Fr
20:09
6:30
3
James Opie
Fr
20:14
6:32
6
Michael Penniman
So
20:26
6:35
10
Michael Splavec
So
20:30
6:37
12
Aaron Tainter
Fr
20:35
6:38
15
2 Ankeny
4-4-2-2-2
Gap: 0:23
102:33
20:31
6:37
60 Tom Foster
So
20:20
6:34
7
Eric Lathrop
Fr
20:24
6:35
9
Ben Reichenbacker
So
20:32
6:37
13
Wes Hendrickson
Fr
20:34
6:38
14
Stephen Koenigsfeld
Fr
20:43
6:41
17
John Cain
So
20:44
6:41
18
Taylor Marten
So
20:45
6:42
19
3 Johnston
3-2-3-3-3
Gap: 1:06
104:09
20:50
6:43
80 Lincoln Eppard
Fr
20:13
6:31
5
Kelle Marsh
Fr
20:23
6:35
8
Kyle Naig
Fr
20:56
6:45
20
Alex Bumpus
Fr
21:18
6:52
23
Matt Knoedel
So
21:19
6:53
24
Fred Shen
So
21:26
6:55
25
Thomas Thatcher
Fr
21:29
6:56
27
4 Ames
2-3-4-4-4
Gap: 1:16
104:24
20:53
6:44
84 Ryan Tucker
So
20:11
6:31
4
Drew Minick
Fr
20:27
6:36
11
Skyler Young
Fr
21:08
6:49
21
Kevin Svec
So
21:11
6:50
22
Nathan Gartin
Fr
21:27
6:55
26
John Yang
So
21:38
6:59
28
Joel Rosenberg
Fr
22:17
7:11
31
5 Dowling Catholic
5-5-5-5-5
Gap: 3:12
113:29
22:42
7:19
157 Isaac Akers
Fr
20:38
6:39
16
Peter Schulte
So
22:27
7:15
32
Ben Sevcik
Fr
23:16
7:30
35
Dylan Eilertson
Fr
23:18
7:31
36
Tyler Mazzie
Fr
23:50
7:41
38








6 Mason City
6-6-6-6-6
Gap: 1:39
113:06
22:37
7:18
163 Brenden Campbell
So
21:41
7:00
29
Ben Lewis
Fr
21:55
7:04
30
Parker Merritt
So
23:01
7:25
33
Abe Vysocky
Fr
23:09
7:28
34
Ben Voortmann
Fr
23:20
7:32
37
Andrew Olson
Fr
25:44
8:18
39
Kenzo Onoo
So
25:57
8:22
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 0:23
103:28
20:42
6:41
21 Michael Splavec
So
20:30
6:37
1
Aaron Tainter
Fr
20:35
6:38
2
Derek Deibler
Fr
20:45
6:42
4
John Zieser
So
20:45
6:42
5
Matthew Marcus
Fr
20:53
6:44
9
Jackson Yancy
So
20:58
6:46
10
Bryan Butel
So
20:59
6:46
11
2 Ankeny
2-2-2-2-2
Gap: 1:33
105:20
21:04
6:48
41 John Cain
So
20:44
6:41
3
Taylor Marten
So
20:45
6:42
6
John Sears
Fr
20:46
6:42
7
Ryan Hodne
Fr
20:48
6:43
8
Shawn Wells
Fr
22:17
7:11
17
Zach Sanderfer
Fr
22:19
7:12
19
Andy Foster
Fr
22:53
7:23
25
3 Johnston
3-3-3-3-3
Gap: 1:09
109:27
21:53
7:04
78 Fred Shen
So
21:26
6:55
12
Thomas Thatcher
Fr
21:29
6:56
13
Collin Schares
Fr
21:42
7:00
15
Hank Mandsager
Fr
22:15
7:11
16
Mitch Fondell
So
22:35
7:17
22
Lucas Dunshee
So
22:50
7:22
23
Ryan Johanson
So
22:52
7:23
24
4 Ames
4-4-4-4-4
Gap: 1:37
112:07
22:25
7:14
99 John Yang
So
21:38
6:59
14
Joel Rosenberg
Fr
22:17
7:11
18
Greg Wheelock
So
22:27
7:15
20
Nathan Runyon
Fr
22:30
7:15
21
Willian Kresse
So
23:15
7:30
26
Roman Sailsbury
So
23:20
7:32
27
Joseph Greene
So
23:21
7:32
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
106:00
21:12
6:50
15 Jackson Yancy
So
20:58
6:46
1
Bryan Butel
So
20:59
6:46
2
Mark Schneider
Fr
21:05
6:48
3
Matt Pisarski
Fr
21:26
6:55
4
Chris Miller
So
21:32
6:57
5
Zach Daniels
Fr
22:04
7:07
6
Alex Jacobs
Fr
22:18
7:12
7
2 Ankeny
2-2-3-2-2
Gap: 1:16
115:38
23:08
7:28
69 Zach Sanderfer
Fr
22:19
7:12
8
Andy Foster
Fr
22:53
7:23
11
Ben Johnson
Fr
23:17
7:31
13
Tyler Perry
So
23:34
7:36
18
Mike Wignes
So
23:35
7:36
19
Paul Mccleary
Fr
23:54
7:43
21
Blaine Brankis
So
23:58
7:44
22
3 Johnston
3-2-2-3-3
Gap: 1:11
116:31
23:18
7:31
74 Lucas Dunshee
So
22:50
7:22
9
Ryan Johanson
So
22:52
7:23
10
Chris Coble
Fr
22:55
7:24
12
Stephen Shaffer
So
23:53
7:42
20
Ryan Francois
So
24:01
7:45
23
Nate Ostiguy
So
25:10
8:07
25
Philip Mortens
So
31:02
10:01
28
4 Ames
4-4-4-4-4
Gap: 1:47
118:54
23:47
7:40
86 Roman Sailsbury
So
23:20
7:32
14
Joseph Greene
So
23:21
7:32
15
Stephen Pearson
So
23:33
7:36
16
Seth Kenne
So
23:33
7:36
17
Jordan Pool
So
25:07
8:06
24
Robert Dennis
So
25:16
8:09
26
Peter Dixon
So
25:42
8:17
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.