Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/16/13

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bianca Gherasim So JV 22:55 7:32 3.04 29/49 5/7 12/14 3/6 23:12
(0:17,1.2)
23:12
(0:17,1.2)
You ROCK! (LR, PR)
Brook Eberle So V 20:43 6:49 3.04 27/78 6/7 6/14 2/9 20:02 20:02
Cayla Crockell Fr JV 22:27 7:23 3.04 21/49 4/7 11/14 2/6 23:46
(1:19,5.5)
23:46
(1:19,5.5)
You ROCK! (LR, PR)
Cessair McKinney Fr V 19:22 6:22 3.04 4/78 3/7 3/14 1/10 19:56
(0:34,2.8)
19:56
(0:34,2.8)
You ROCK! (LR, PR)
Emily Gottardi Fr JV 23:00 7:34 3.04 31/49 6/7 13/14 3/5 22:59 22:59
Emily Smith So JV 22:05 7:16 3.04 16/49 2/7 9/14 6/9 22:38
(0:33,2.4)
22:00 22:00 You ROCK! (LY)
Hannah Wohlenberg So V 19:22 6:22 3.04 3/78 2/7 2/14 1/13 20:43
(1:21,6.5)
20:02
(0:40,3.3)
20:02
(0:40,3.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Jackie Healey Sr JV 23:10 7:37 3.04 34/49 7/7 14/14 1/5 22:44 23:40
(0:30,2.1)
22:26 You ROCK! (LR)
Kaitlin Derry So V 19:42 6:29 3.04 9/78 4/7 4/14 1/10 19:49
(0:07,0.6)
19:52
(0:10,0.9)
19:49
(0:07,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Kendall Derry So V 18:26 6:04 3.04 1/78 1/7 1/14 1/17 18:57
(0:31,2.7)
18:47
(0:21,1.8)
18:47
(0:21,1.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Makenna Meeks Sr JV 21:30 7:04 3.04 8/49 1/7 8/14 4/11 22:04
(0:34,2.6)
20:51 You ROCK! (LR)
Nicki Schedler Jr JV 22:19 7:20 3.04 17/49 3/7 10/14 3/7 22:38
(0:19,1.4)
22:38
(0:19,1.4)
You ROCK! (LR, PR)
Renny Castanon Jr V 20:11 6:38 3.04 17/78 5/7 5/14 2/10 19:42 21:25
(1:14,5.8)
19:42 You ROCK! (LR)
Sedona McNerney So V 20:45 6:50 3.04 28/78 7/7 7/14 1/9 19:45 20:24 19:45
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 97:03
1:45
3.04 6:23 6:04 6:38 33 6:23 98:15
(1:12,1.2)
99:07
(2:04,2.1)
98:15
(1:12,1.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kendall Derry (1), Hannah Wohlenberg (3), Cessair McKinney (4), Kaitlin Derry (9), Renny Castanon (16)
JV 1st 5 3/6 111:16
1:25
3.04 7:19 7:04 7:32 76 6:56 109:42 109:42 109:42 Makenna Meeks (8), Emily Smith (14), Nicki Schedler (15), Cayla Crockell (17), Bianca Gherasim (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kendall Derry So Bella Vista 18:26 6:04 1/7 1/14 1/17 18:57
(0:31)
18:47
(0:21)
18:47
(0:21)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Jenica Dodge Sr Whitney 19:09 6:18
3 Hannah Wohlenberg So Bella Vista 19:22 6:22 2/7 2/14 1/13 20:43
(1:21)
20:02
(0:40)
20:02
(0:40)
You ROCK! (LY, LR, PR)
4 Cessair McKinney Fr Bella Vista 19:22 6:22 3/7 3/14 1/10 19:56
(0:34)
19:56
(0:34)
You ROCK! (LR, PR)
5 Phoebe Zeiss Fr Granite Bay 19:28 6:24
6 Breanna Sewell Sr Vacaville 19:31 6:25
7 Alexandra Beitia Fr Granite Bay 19:31 6:25
8 Jordan Sienkiewicz So Whitney 19:38 6:28
9 Kaitlin Derry So Bella Vista 19:42 6:29 4/7 4/14 1/10 19:49
(0:07)
19:52
(0:10)
19:49
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
10 Halle Sullivan So Rodriguez 19:50 6:31
11 Erin Greenwood Jr Rocklin 19:57 6:34
12 Savannah Hill Fr Whitney 19:59 6:34
13 Hattie Groat So Whitney 20:02 6:35
14 Kathryn Loken Fr Del Campo 20:03 6:36
15 Ozora Cheek So Whitney 20:06 6:37
16 Katie Mersereau Sr Granite Bay 20:10 6:38
17 Renny Castanon Jr Bella Vista 20:11 6:38 5/7 5/14 2/10 19:42 21:25
(1:14)
19:42 You ROCK! (LR)
18 Haley Boynton So Lodi 20:13 6:39
19 Skylar Jauregui Sr Vacaville 20:17 6:40
20 Alexandra Pihl Sr Whitney 20:21 6:42
21 Katie Bock Jr Folsom 20:27 6:44
22 Jessica Swingle Jr Del Campo 20:27 6:44
23 Autumn Burton Sr Rocklin 20:28 6:44
24 Lindsey Romeri Sr Rocklin 20:35 6:46
25 Rylee Mckeon Sr Granite Bay 20:42 6:49
26 Brittany Anselmo Sr Ponderosa 20:43 6:49
27 Brook Eberle So Bella Vista 20:43 6:49 6/7 6/14 2/9 20:02 20:02
28 Sedona McNerney So Bella Vista 20:45 6:50 7/7 7/14 1/9 19:45 20:24 19:45
29 Regina Nyareso Jr Monterey Trail 20:46 6:50
30 Collen Evans Jr Folsom 20:51 6:52
31 Veronica Blackwell Jr Del Campo 20:54 6:53
32 Jacqueline Magana Jr Atwater 20:59 6:54
33 Cassiel Nortier-tilly Fr Vacaville 21:01 6:55
34 Sierra Gosting So Rocklin 21:02 6:55
35 Jessica Cummins Jr Vacaville 21:10 6:58
36 Cristina Flavin Jr Vintage 21:12 6:58
37 Cailey Eade Fr Vintage 21:13 6:59
38 Victorya Maravilla So Gregori 21:13 6:59
39 Muna Alhamad Jr Folsom 21:14 6:59
40 Makenzie Alspaw Jr Rodriguez 21:17 7:00
41 Megan Kuo So Rocklin 21:18 7:00
42 Hannah O'donnell Jr Ponderosa 21:19 7:01
43 Noelle Berexa Fr Granite Bay 21:23 7:02
44 Lauren Stanislaw Sr Beyer 21:27 7:03
45 Haley Ellis Jr Whitney 21:40 7:08
46 Brianna Fillpot Sr Gregori 21:44 7:09
47 Jessica Raybe Sr Lodi 21:46 7:10
48 Sabrina Wilson Sr Rocklin 21:50 7:11
49 Cassidy Aberson Fr Vacaville 22:03 7:15
50 Kelley Banh Sr Monterey Trail 22:12 7:18
51 Ellie Fisher Sr Tracy 22:14 7:19
52 Maya Murphy-cook So Granite Bay 22:17 7:20
53 Jessica Ornowski Fr Vintage 22:21 7:21
54 Alicia Pacheco Jr Lodi 22:23 7:22
55 Sydney Strecker Sr Rocklin 22:24 7:22
56 Molly Graves Jr Granite Bay 22:26 7:23
57 Sienna Scott So Vintage 22:28 7:23
58 Claire Hoffman So Ponderosa 22:29 7:24
59 Casey Halkett So Ponderosa 22:30 7:24
60 Rebecca Cobb Jr Lodi 22:33 7:25
61 Maggie West So Del Campo 22:38 7:27
62 Sonia Hayes So Vintage 22:39 7:27
63 Michelle Hanson Jr Folsom 22:40 7:27
64 Erin Mills Fr Vintage 22:41 7:28
65 Sadie Davenport Jr Elk Grove 22:42 7:28
66 Sarah Hale Fr Lodi 22:44 7:29
67 Caitlynn Lange Fr Folsom 22:45 7:29
68 Eliza Harding Fr Folsom 22:48 7:30
69 Lindsey Bailey So Folsom 22:54 7:32
70 Erin Ling Fr Ponderosa 23:06 7:36
71 Emily Ballerini Jr Vacaville 23:09 7:37
72 Kasey Mcnamara Jr Del Campo 23:34 7:45
73 Sophia Fuller Jr Lodi 23:34 7:45
74 Katie Gavitte Jr Vintage 23:45 7:49
75 Kaylee Nagy Jr Ponderosa 23:58 7:53
76 Natalie Palmberg Fr Ponderosa 24:07 7:56
77 Taylor Barkdoll So Vacaville 24:12 7:58
78 Amanda Delu Jr Lodi 24:55 8:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 1:45
97:03
19:25
6:23
33 Kendall Derry
So
18:26
6:04
1
Hannah Wohlenberg
So
19:22
6:22
3
Cessair McKinney
Fr
19:22
6:22
4
Kaitlin Derry
So
19:42
6:29
9
Renny Castanon
Jr
20:11
6:38
16
Brook Eberle
So
20:43
6:49
26
Sedona McNerney
So
20:45
6:50
27
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Whitney
2-2-2-2-2
Gap: 0:57
98:54
19:47
6:30
47 Jenica Dodge
Sr
19:09
6:18
2
Jordan Sienkiewicz
So
19:38
6:28
8
Savannah Hill
Fr
19:59
6:34
11
Hattie Groat
So
20:02
6:35
12
Ozora Cheek
So
20:06
6:37
14
Alexandra Pihl
Sr
20:21
6:42
19
Haley Ellis
Jr
21:40
7:08
39
3 Granite Bay
3-3-3-3-3
Gap: 1:55
101:14
20:15
6:40
89 Phoebe Zeiss
Fr
19:28
6:24
5
Alexandra Beitia
Fr
19:31
6:25
7
Katie Mersereau
Sr
20:10
6:38
15
Rylee Mckeon
Sr
20:42
6:49
24
Noelle Berexa
Fr
21:23
7:02
38
Maya Murphy-cook
So
22:17
7:20
43
Molly Graves
Jr
22:26
7:23
47
4 Rocklin
5-5-5-4-4
Gap: 1:21
103:20
20:40
6:48
122 Erin Greenwood
Jr
19:57
6:34
10
Autumn Burton
Sr
20:28
6:44
22
Lindsey Romeri
Sr
20:35
6:46
23
Sierra Gosting
So
21:02
6:55
31
Megan Kuo
So
21:18
7:00
36
Sabrina Wilson
Sr
21:50
7:11
41
Sydney Strecker
Sr
22:24
7:22
46
5 Vacaville
4-4-4-4-5
Gap: 2:32
104:02
20:48
6:51
128 Breanna Sewell
Sr
19:31
6:25
6
Skylar Jauregui
Sr
20:17
6:40
18
Cassiel Nortier-tilly
Fr
21:01
6:55
30
Jessica Cummins
Jr
21:10
6:58
32
Cassidy Aberson
Fr
22:03
7:15
42
Emily Ballerini
Jr
23:09
7:37
61
Taylor Barkdoll
So
24:12
7:58
67
6 Del Campo
6-6-6-6-6
Gap: 3:31
107:36
21:31
7:05
177 Kathryn Loken
Fr
20:03
6:36
13
Jessica Swingle
Jr
20:27
6:44
21
Veronica Blackwell
Jr
20:54
6:53
29
Maggie West
So
22:38
7:27
52
Kasey Mcnamara
Jr
23:34
7:45
62








7 Folsom
8-7-7-7-7
Gap: 2:18
107:57
21:35
7:06
194 Katie Bock
Jr
20:27
6:44
20
Collen Evans
Jr
20:51
6:52
28
Muna Alhamad
Jr
21:14
6:59
35
Michelle Hanson
Jr
22:40
7:27
54
Caitlynn Lange
Fr
22:45
7:29
57
Eliza Harding
Fr
22:48
7:30
58
Lindsey Bailey
So
22:54
7:32
59
8 Lodi
7-8-8-8-8
Gap: 2:31
109:39
21:56
7:13
209 Haley Boynton
So
20:13
6:39
17
Jessica Raybe
Sr
21:46
7:10
40
Alicia Pacheco
Jr
22:23
7:22
45
Rebecca Cobb
Jr
22:33
7:25
51
Sarah Hale
Fr
22:44
7:29
56
Sophia Fuller
Jr
23:34
7:45
63
Amanda Delu
Jr
24:55
8:12
68
9 Vintage
10-10-9-9-9
Gap: 1:27
109:53
21:59
7:14
212 Cristina Flavin
Jr
21:12
6:58
33
Cailey Eade
Fr
21:13
6:59
34
Jessica Ornowski
Fr
22:21
7:21
44
Sienna Scott
So
22:28
7:23
48
Sonia Hayes
So
22:39
7:27
53
Erin Mills
Fr
22:41
7:28
55
Katie Gavitte
Jr
23:45
7:49
64
10 Ponderosa
9-9-9-10-10
Gap: 2:23
110:07
22:01
7:15
221 Brittany Anselmo
Sr
20:43
6:49
25
Hannah O'donnell
Jr
21:19
7:01
37
Claire Hoffman
So
22:29
7:24
49
Casey Halkett
So
22:30
7:24
50
Erin Ling
Fr
23:06
7:36
60
Kaylee Nagy
Jr
23:58
7:53
65
Natalie Palmberg
Fr
24:07
7:56
66
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Claire Dicker Jr Davis Sr. 20:11 6:38
2 Elisa Mcisaac Jr Davis Sr. 20:31 6:45
3 Danielle Gantar Sr Davis Sr. 20:51 6:52
4 Teresa Boatman So Woodcreek 21:02 6:55
5 Macee Moreno Sr St Francis (sac) 21:06 6:56
6 Lindsey Rowell Jr Woodcreek 21:07 6:57
7 Zoe Juanitas Jr Davis Sr. 21:16 7:00
8 Makenna Meeks Sr Bella Vista 21:30 7:04 1/7 8/14 4/11 22:04
(0:34)
20:51 You ROCK! (LR)
9 Mikaela Hawkins Jr Nevada Union 21:34 7:06
10 Misha Johnson Fr Whitney 21:36 7:06
11 Mallory Shingle Jr St Francis (sac) 21:46 7:10
12 Nicole Wellington So Whitney 21:50 7:11
13 Lauren Windmiller Fr Sheldon 21:52 7:12
14 Robin Rahil Jr Sheldon 22:02 7:15
15 Macie Tanaka Jr St Francis (sac) 22:03 7:15
16 Emily Smith So Bella Vista 22:05 7:16 2/7 9/14 6/9 22:38
(0:33)
22:00 22:00 You ROCK! (LY)
17 Nicki Schedler Jr Bella Vista 22:19 7:20 3/7 10/14 3/7 22:38
(0:19)
22:38
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
18 Allie Krohn Sr Vacaville 22:25 7:22
19 Mariana Ramirez So Sheldon 22:26 7:23
20 Alison Bamford Sr Oak Ridge 22:27 7:23
21 Cayla Crockell Fr Bella Vista 22:27 7:23 4/7 11/14 2/6 23:46
(1:19)
23:46
(1:19)
You ROCK! (LR, PR)
22 Megan Vollmer Sr St Francis (sac) 22:30 7:24
23 Alyssa Eppler So Whitney 22:32 7:25
24 Suleikha Sutter Jr Davis Sr. 22:34 7:25
25 Eleanor Linn Sr St Francis (sac) 22:37 7:26
26 Holly Smith Jr Rocklin 22:41 7:28
27 Maddy Strong Sr St Francis (sac) 22:44 7:29
28 Amanda Ehrhardt Sr Rocklin 22:52 7:31
29 Bianca Gherasim So Bella Vista 22:55 7:32 5/7 12/14 3/6 23:12
(0:17)
23:12
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
30 Emily Lufburrow Jr Davis Sr. 22:57 7:33
31 Emily Gottardi Fr Bella Vista 23:00 7:34 6/7 13/14 3/5 22:59 22:59
32 Marina Mckenzie Sr Nevada Union 23:06 7:36
33 Perla Gonzales Fr Sheldon 23:06 7:36
34 Jackie Healey Sr Bella Vista 23:10 7:37 7/7 14/14 1/5 22:44 23:40
(0:30)
22:26 You ROCK! (LR)
35 Katherine Dimond Jr Davis Sr. 23:12 7:38
36 Kalena Young Jr Folsom 23:12 7:38
37 Holly Harrison Sr Nevada Union 23:14 7:39
38 Jenna Wong Sr Sheldon 23:17 7:40
39 Fatima Peralta Jr Vacaville 23:20 7:41
40 Amber Van Hecke Jr Nevada Union 23:26 7:43
41 Madison Gomez So Woodcreek 23:28 7:43
42 Katie Chalfant Jr Woodcreek 23:38 7:46
43 Laura Bohannon Fr Woodcreek 23:57 7:53
44 Amanda Larivee Jr St Francis (sac) 24:15 7:59
45 Maddie Campbell Sr Nevada Union 24:52 8:11
46 Kelly Rutherford Sr Nevada Union 25:58 8:33
47 Felicia Van Hecke Jr Nevada Union 26:15 8:38
48 Erika Contreras Sr Sheldon 27:16 8:58
49 Nima Singh Jr Sheldon 27:53 9:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 2:23
105:23
21:05
6:56
32 Claire Dicker
Jr
20:11
6:38
1
Elisa Mcisaac
Jr
20:31
6:45
2
Danielle Gantar
Sr
20:51
6:52
3
Zoe Juanitas
Jr
21:16
7:00
7
Suleikha Sutter
Jr
22:34
7:25
19
Emily Lufburrow
Jr
22:57
7:33
23
Katherine Dimond
Jr
23:12
7:38
28
2 St Francis (sac)
3-3-2-2-2
Gap: 1:31
110:02
22:00
7:14
66 Macee Moreno
Sr
21:06
6:56
5
Mallory Shingle
Jr
21:46
7:10
10
Macie Tanaka
Jr
22:03
7:15
13
Megan Vollmer
Sr
22:30
7:24
18
Eleanor Linn
Sr
22:37
7:26
20
Maddy Strong
Sr
22:44
7:29
21
Amanda Larivee
Jr
24:15
7:59
35
3 Bella Vista
4-4-3-3-3
Gap: 1:25
111:16
22:15
7:19
76 Makenna Meeks
Sr
21:30
7:04
8
Emily Smith
So
22:05
7:16
14
Nicki Schedler
Jr
22:19
7:20
15
Cayla Crockell
Fr
22:27
7:23
17
Bianca Gherasim
So
22:55
7:32
22
Emily Gottardi
Fr
23:00
7:34
24
Jackie Healey
Sr
23:10
7:37
27
4 Sheldon
6-5-4-4-4
Gap: 1:25
112:43
22:33
7:25
95 Lauren Windmiller
Fr
21:52
7:12
11
Robin Rahil
Jr
22:02
7:15
12
Mariana Ramirez
So
22:26
7:23
16
Perla Gonzales
Fr
23:06
7:36
26
Jenna Wong
Sr
23:17
7:40
30
Erika Contreras
Sr
27:16
8:58
39
Nima Singh
Jr
27:53
9:10
40
5 Woodcreek
2-2-5-5-5
Gap: 2:55
113:12
22:38
7:27
109 Teresa Boatman
So
21:02
6:55
4
Lindsey Rowell
Jr
21:07
6:57
6
Madison Gomez
So
23:28
7:43
32
Katie Chalfant
Jr
23:38
7:46
33
Laura Bohannon
Fr
23:57
7:53
34








6 Nevada Union
5-6-6-6-6
Gap: 3:18
116:12
23:14
7:39
130 Mikaela Hawkins
Jr
21:34
7:06
9
Marina Mckenzie
Sr
23:06
7:36
25
Holly Harrison
Sr
23:14
7:39
29
Amber Van Hecke
Jr
23:26
7:43
31
Maddie Campbell
Sr
24:52
8:11
36
Kelly Rutherford
Sr
25:58
8:33
37
Felicia Van Hecke
Jr
26:15
8:38
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Abigail Fisk, Fr, 13:01, Davis Sr. Davis Sr., 68:27, 16
F/S D2 Madison Meade, Fr, 13:15, Roseville Elk Grove, 72:56, 43
F/S D3 Hannah Lichti, So, 14:03, Del Oro Del Oro, 72:53, 34
F/S D4 Olivia Borchin, So, 13:55, Calaveras Bret Harte, 75:25, 32
F/S D5 Ellie Womeldorf, So, 16:59, Western Sierra n/a
JV D1-2 Claire Dicker, Jr, 20:11, Davis Sr. Davis Sr., 105:23, 32
JV D3-4-5 Hannah Montague, Jr, 21:38, Vista Del Lago Del Oro, 111:26, 15
V D1 Fiona O'keeffe, So, 17:20, Davis Sr. Davis Sr., 94:21, 37
V D2 Kendall Derry, So, 18:26, Bella Vista Bella Vista, 97:03, 33
V D3 Sarah Anderson, So, 19:21, Vista Del Lago Vista Del Lago, 101:08, 49
V D4 Mikayla Florez, Sr, 19:25, Riverbank Riverbank, 105:05, 64
V D5 Mary De Aquino, Jr, 19:43, Sacramento Waldorf Millennium, 122:18, 42

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Brendan Erwin, Fr, 11:47, Armijo Cosumnes Oaks, 62:42, 51
Fr D2 Brendan Jones, Fr, 11:37, Jesuit Jesuit, 60:07, 21
Fr D3 Henry Fisher, Fr, 12:25, Vista Del Lago Placer, 64:35, 48
Fr D4 Vincent Diaz, Fr, 12:17, Christian Brothers Dixon, 66:51, 40
Fr D5 Bryce Mellish, Fr, 13:17, Western Sierra n/a
JV D1-2 Ani Ramakrishnan, Sr, 17:05, Davis Sr. Davis Sr., 87:31, 21
JV D3-4-5 Marc Arteaga, Jr, 17:50, Del Oro Placer, 93:24, 32
So D1 Kellen Browning, So, 11:15, Davis Sr. Oak Ridge, 59:36, 31
So D2 Austin (a.j. Sommers, So, 11:23, Elk Grove Elk Grove, 59:31, 41
So D3 Brett Kovacs, So, 11:38, Manteca Del Oro, 61:31, 30
So D4 Nolan Johnson, So, 12:05, Bret Harte Bret Harte, 63:46, 28
So D5 Bryce Walls, So, 14:00, Buckingham Charter n/a
V D1 Garrett Migliozzi, Sr, 15:33, Nevada Union Davis Sr., 82:52, 38
V D2 Neilson Powless, Jr, 15:51, Roseville Jesuit, 82:41, 53
V D3 Moses Wolfe-polgar, Jr, 16:26, Del Oro Placer, 85:37, 66
V D4 Zach Morrett, Sr, 16:15, Hughson Riverbank, 87:51, 61
V D5 Matt Spring, Sr, 17:20, Tioga Golden Sierra, 91:38, 35