Campolindo Results from the DFAL Center Meet #2 at Shadow Cliffs Park on 10/26/11

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aquil, Nadia Fr F/S 16:11.3 8:31 1.9 60/80 7/7 14/14 4/4
Carrick, Grace So F/S 15:27.5 8:08 1.9 42/80 6/7 13/14 4/4
Eagle, Heather Jr JV 14:59.7 7:54 1.9 33/53 6/7 11/14 4/5 14:28 14:28 14:28
Farnan, Juliet Sr V 20:13.1 6:51 2.95 27/56 6/6 6/6 2/7 19:33 19:33 19:33
Hancock, Elena So F/S 14:06.9 7:26 1.9 17/80 4/7 8/14 2/5
Hann, Ellen So F/S 12:39.5 6:40 1.9 1/80 1/7 2/14 1/6 13:43
(1:04,7.7)
13:43
(1:04,7.7)
13:43
(1:04,7.7)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Johnson, Rachel Fr V 18:15.4 6:11 2.95 3/56 2/6 2/6 1/7
Kossakowski, Diana Jr JV 12:43.9 6:42 1.9 2/53 2/7 3/14 1/6 13:18
(0:34,4.3)
13:18
(0:34,4.3)
13:18
(0:34,4.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Leach, Brighie Fr V 19:02 6:27 2.95 10/56 5/6 5/6 1/7 20:11
(1:09,5.7)
20:11
(1:09,5.7)
You ROCK! (LR, PR)
Martini, Brooke Sr JV 12:30.9 6:35 1.9 1/53 1/7 1/14 1/6 You ROCK! (SBP)
McMillan, Megan Jr V 18:34.8 6:18 2.95 7/56 4/6 4/6 1/7 21:34
(3:00,13.9)
21:34
(3:00,13.9)
You ROCK! (LR, PR)
Monopoli, Marissa Fr F/S 14:10.6 7:28 1.9 20/80 5/7 9/14 2/4 You ROCK! (SBP)
Orders, Mary Fr V 18:21.1 6:13 2.95 4/56 3/6 3/6 1/7
Ross, Erin Sr JV 13:45.6 7:15 1.9 11/53 3/7 6/14 2/6
Smit, Jenny So F/S 13:33.9 7:08 1.9 7/80 2/7 4/14 2/6 16:11
(2:37,16.1)
16:11
(2:37,16.1)
16:11
(2:37,16.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Thompson, Jessie Jr JV 13:59 7:22 1.9 15/53 4/7 7/14 2/5
Verdon, Carrie Sr V 17:44.6 6:01 2.95 1/56 1/6 1/6 1/7 18:19
(0:34,3.1)
18:19
(0:34,3.1)
18:19
(0:34,3.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Walton, Jennifer Jr JV 14:36.7 7:41 1.9 28/53 5/7 10/14 3/5
Wolfram, Erika Fr F/S 13:42.8 7:13 1.9 10/80 3/7 5/14 2/6 You ROCK! (SBP)
Zywicz, Merinda Jr JV 15:24.8 8:07 1.9 39/53 7/7 12/14 4/4 15:15 15:15 15:15 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 91:58
1:17
2.95 6:14 6:01 6:27 25 6:14 93:52
(1:54,2.0)
93:52
(1:54,2.0)
93:52
(1:54,2.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Carrie Verdon (1), Rachel Johnson (3), Mary Orders (4), Megan McMillan (7), Brighie Leach (10)
JV 1st 5 1/5 67:36
2:06
1.9 7:07 6:35 7:41 56 7:07 68:05
(0:29,0.7)
68:05
(0:29,0.7)
68:05
(0:29,0.7%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Brooke Martini (1), Diana Kossakowski (2), Erin Ross (11), Jessie Thompson (15), Jennifer Walton (27)
F/S 1st 5 2/4 68:14
1:31
1.9 7:11 6:40 7:28 53 6:58 63:37 63:37 63:37 Ellen Hann (1), Jenny Smit (7), Erika Wolfram (10), Elena Hancock (17), Marissa Monopoli (18)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Carrie Verdon Sr Campolindo 17:44.6 6:01 1/6 1/6 1/7 18:19
(0:34)
18:19
(0:34)
18:19
(0:34)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Annie Marggraff Jr Acalanes 18:07.9 6:09
3 Rachel Johnson Fr Campolindo 18:15.4 6:11 2/6 2/6 1/7
4 Mary Orders Fr Campolindo 18:21.1 6:13 3/6 3/6 1/7
5 Amy Hollswandner Jr Acalanes 18:26.6 6:15
6 Isabelle Demetz Jr Dougherty Vly 18:31.3 6:17
7 Megan McMillan Jr Campolindo 18:34.8 6:18 4/6 4/6 1/7 21:34
(3:00)
21:34
(3:00)
You ROCK! (LR, PR)
8 Clare Orton So Las Lomas 18:48.7 6:23
9 Kelly Collins Jr Acalanes 19:01.5 6:27
10 Brighie Leach Fr Campolindo 19:02 6:27 5/6 5/6 1/7 20:11
(1:09)
20:11
(1:09)
You ROCK! (LR, PR)
11 Tara Bozzini So Acalanes 19:09.6 6:30
12 Kelli Berge Jr Acalanes 19:11.2 6:30
13 Kristin Boardman Sr Dougherty Vly 19:12.3 6:31
14 Helene Hollidge Fr Alhambra 19:21.6 6:34
15 Lauren Nakaso Sr Dougherty Vly 19:23.7 6:34
16 Rachel Gemar So Las Lomas 19:30.4 6:37
17 Jillian Colwell So Dublin 19:32.4 6:37
18 Meg Wenzel Fr Las Lomas 19:39.9 6:40
19 Ashley Love Sr Las Lomas 19:41.5 6:41
20 Madison Hight So Las Lomas 19:46.9 6:42
21 Sarah Hay So Dougherty Vly 19:52.7 6:44
22 Sierra Ryder So Miramonte 20:02.9 6:48
23 Lauren Salazar Jr Dougherty Vly 20:07 6:49
24 Sydney Carroll So Las Lomas 20:07.4 6:49
25 Hannah Li So Miramonte 20:08.1 6:50
26 Andrea Tamminga So Miramonte 20:09.9 6:50
27 Juliet Farnan Sr Campolindo 20:13.1 6:51 6/6 6/6 2/7 19:33 19:33 19:33
28 Kelly Mallon Sr Las Lomas 20:23.9 6:55
29 Rebekah Ent Jr Miramonte 20:27.9 6:56
30 Allie Timbrell Fr Alhambra 20:31.3 6:57
31 Kyra Ruegg So Acalanes 20:36.1 6:59
32 Nichole Gan So Las Lomas 20:36.4 6:59
33 Katee Fischer So Las Lomas 20:36.7 6:59
34 Ariel Thomas Jr Miramonte 20:37 6:59
35 Natalie Cool So Las Lomas 20:37.9 7:00
36 Joyce Xu Fr Dougherty Vly 20:55.7 7:06
37 Kristen Chan Jr Dougherty Vly 20:56.7 7:06
38 Caith Wright Fr Acalanes 21:02.1 7:08
39 Caroline Wilcox Jr Acalanes 21:17.6 7:13
40 Savannah Ryder Sr Miramonte 21:26.5 7:16
41 Sondra Abruzzo Fr Miramonte 21:35.1 7:19
42 Danielle Osborne Jr Alhambra 21:38.8 7:20
43 Georgia Roden Fr Miramonte 21:52.6 7:25
44 Cailan Ferrel Jr Alhambra 21:53.4 7:25
45 Anna Taylor Jr Alhambra 21:54.1 7:25
46 Jenna Lequin Jr Dublin 22:02.4 7:28
47 Karina Gurusiddaiah Fr Dublin 22:15.3 7:33
48 Crystal Dinh Jr Alhambra 22:21.9 7:35
49 Scout Clark Fr Miramonte 22:26.4 7:36
50 Shirley Chen Sr Dublin 22:42.7 7:42
51 Sabrina Gomez Fr Dublin 23:09.4 7:51
52 Hannah Villanueva Sr Dublin 23:11.4 7:52
53 Gina Wood Sr Alhambra 23:17.4 7:54
54 Holly Vienna Sr Alhambra 23:24.2 7:56
55 Francesca Marietti Jr Alhambra 23:50.6 8:05
56 Annalisa Watson Fr Dublin 25:07.3 8:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Campolindo
1-1-1-1-1
Gap: 1:17
91:58
18:24
6:14
25 Carrie Verdon
Sr
17:45
6:01
1
Rachel Johnson
Fr
18:15
6:11
3
Mary Orders
Fr
18:21
6:13
4
Megan McMillan
Jr
18:35
6:18
7
Brighie Leach
Fr
19:02
6:27
10
Juliet Farnan
Sr
20:13
6:51
27




Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Acalanes
2-2-2-2-2
Gap: 1:03
93:57
18:47
6:22
39 Annie Marggraff
Jr
18:08
6:09
2
Amy Hollswandner
Jr
18:27
6:15
5
Kelly Collins
Jr
19:02
6:27
9
Tara Bozzini
So
19:10
6:30
11
Kelli Berge
Jr
19:11
6:30
12
Kyra Ruegg
So
20:36
6:59
31
Caith Wright
Fr
21:02
7:08
35
3 Dougherty Vly
3-3-3-3-3
Gap: 1:36
97:07
19:25
6:35
78 Isabelle Demetz
Jr
18:31
6:17
6
Kristin Boardman
Sr
19:12
6:31
13
Lauren Nakaso
Sr
19:24
6:34
15
Sarah Hay
So
19:53
6:44
21
Lauren Salazar
Jr
20:07
6:49
23
Joyce Xu
Fr
20:56
7:06
33
Kristen Chan
Jr
20:57
7:06
34
4 Las Lomas
4-4-4-4-4
Gap: 0:58
97:27
19:29
6:36
81 Clare Orton
So
18:49
6:23
8
Rachel Gemar
So
19:30
6:37
16
Meg Wenzel
Fr
19:40
6:40
18
Ashley Love
Sr
19:42
6:41
19
Madison Hight
So
19:47
6:42
20
Sydney Carroll
So
20:07
6:49
24
Kelly Mallon
Sr
20:24
6:55
28
5 Miramonte
7-6-5-5-5
Gap: 0:34
101:26
20:17
6:53
134 Sierra Ryder
So
20:03
6:48
22
Hannah Li
So
20:08
6:50
25
Andrea Tamminga
So
20:10
6:50
26
Rebekah Ent
Jr
20:28
6:56
29
Ariel Thomas
Jr
20:37
6:59
32
Savannah Ryder
Sr
21:27
7:16
36
Sondra Abruzzo
Fr
21:35
7:19
37
6 Alhambra
5-5-6-6-6
Gap: 2:33
105:19
21:04
7:08
161 Helene Hollidge
Fr
19:22
6:34
14
Allie Timbrell
Fr
20:31
6:57
30
Danielle Osborne
Jr
21:39
7:20
38
Cailan Ferrel
Jr
21:53
7:25
39
Anna Taylor
Jr
21:54
7:25
40
Crystal Dinh
Jr
22:22
7:35
43
Gina Wood
Sr
23:17
7:54
47
7 Dublin
6-7-7-7-7
Gap: 3:37
109:42
21:56
7:26
189 Jillian Colwell
So
19:32
6:37
17
Jenna Lequin
Jr
22:02
7:28
41
Karina Gurusiddaiah
Fr
22:15
7:33
42
Shirley Chen
Sr
22:43
7:42
44
Sabrina Gomez
Fr
23:09
7:51
45
Hannah Villanueva
Sr
23:11
7:52
46
Annalisa Watson
Fr
25:07
8:31
48
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brooke Martini Sr Campolindo 12:30.9 6:35 1/7 1/14 1/6 You ROCK! (SBP)
2 Diana Kossakowski Jr Campolindo 12:43.9 6:42 2/7 3/14 1/6 13:18
(0:34)
13:18
(0:34)
13:18
(0:34)
You ROCK! (LY, LR, PR)
3 Haley Kisner Jr Acalanes 12:44.9 6:43
4 Chelsea Edwards Sr Dougherty Vly 12:50.8 6:46
5 Fairlie Reese Jr Las Lomas 13:04.4 6:53
6 Selena Macduff Sr Miramonte 13:18.1 7:00
7 Alyssa Trumble Jr Miramonte 13:20.1 7:01
8 Tina Romak Jr Miramonte 13:22.8 7:03
9 Erika Serame Jr Dougherty Vly 13:26 7:04
10 Caroline Frentzen Sr Las Lomas 13:43.1 7:13
11 Erin Ross Sr Campolindo 13:45.6 7:15 3/7 6/14 2/6
12 Anne Neuweiler Jr Las Lomas 13:48.6 7:16
13 Emma Trevarthen Sr Miramonte 13:50.8 7:17
14 Rubina Gala Fr Dougherty Vly 13:55.8 7:20
15 Jessie Thompson Jr Campolindo 13:59 7:22 4/7 7/14 2/5
16 Vera Portnova So Acalanes 14:03.3 7:24
17 Maddie Myall Jr Acalanes 14:05.5 7:25
18 Bella Salazar So Dougherty Vly 14:14.1 7:30
19 Kelsey Coney Sr Las Lomas 14:17.5 7:31
20 Lizzie Arnett So Acalanes 14:19.9 7:33
21 Kay Bromley Jr Alhambra 14:22.3 7:34
22 Gabby Vickroy Jr Dougherty Vly 14:23.9 7:35
23 Christine Zhang So Dougherty Vly 14:29.9 7:38
24 Gina Yuan Fr Dougherty Vly 14:30.2 7:38
25 Winter Saeedi Sr Las Lomas 14:30.6 7:38
26 Anna Lebedeva Sr Las Lomas 14:31.4 7:39
27 Abbey Warner Sr Las Lomas 14:32.7 7:39
28 Jennifer Walton Jr Campolindo 14:36.7 7:41 5/7 10/14 3/5
29 Izzie Lee Jr Miramonte 14:39.4 7:43
30 Julia Withers Sr Miramonte 14:40.4 7:43
31 Alyssa Milward Jr Acalanes 14:47.3 7:47
32 Catrin Farr Jr Miramonte 14:58.7 7:53
33 Heather Eagle Jr Campolindo 14:59.7 7:54 6/7 11/14 4/5 14:28 14:28 14:28
34 Ali Bergmann So Acalanes 15:00.8 7:54
35 Erin Chew Sr Las Lomas 15:03.7 7:56
36 Maria Fate Sr Dougherty Vly 15:06.3 7:57
37 Emily Sloan Jr Miramonte 15:19.8 8:04
38 Ashley Yu Jr Dougherty Vly 15:22.8 8:06
39 Merinda Zywicz Jr Campolindo 15:24.8 8:07 7/7 12/14 4/4 15:15 15:15 15:15 You ROCK! (SBP)
40 Christina Sayer Jr Dougherty Vly 15:34.6 8:12
41 Ashley Nomura Sr Las Lomas 15:37 8:13
42 Katy Buffo Jr Las Lomas 15:44.6 8:17
43 Meagan Yoeono Sr Alhambra 15:56.3 8:23
44 Tricia Hakenewerth Jr Alhambra 16:28.3 8:40
45 Kristen Glavee Fr Dougherty Vly 16:42.4 8:48
46 Richa Sheth Sr Dougherty Vly 16:48.3 8:51
47 Anna Nazarova Sr Dougherty Vly 17:03.2 8:59
48 Nabeela Khan Sr Dougherty Vly 17:11.4 9:03
49 Yashitha Chirumamilla So Dougherty Vly 17:13 9:04
50 Celeste Jett Jr Miramonte 18:04.3 9:31
51 Anna Boer Jr Miramonte 18:06.7 9:32
52 Kaitlyn Fieldhouse Jr Las Lomas 18:30 9:44
53 Sommer Mccann So Dougherty Vly 19:51.5 10:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Campolindo
1-1-1-1-1
Gap: 2:06
67:36
13:31
7:07
56 Brooke Martini
Sr
12:31
6:35
1
Diana Kossakowski
Jr
12:44
6:42
2
Erin Ross
Sr
13:46
7:15
11
Jessie Thompson
Jr
13:59
7:22
15
Jennifer Walton
Jr
14:37
7:41
27
Heather Eagle
Jr
15:00
7:54
32
Merinda Zywicz
Jr
15:25
8:07
34
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Miramonte
5-2-2-2-2
Gap: 1:21
68:31
13:42
7:13
62 Selena Macduff
Sr
13:18
7:00
6
Alyssa Trumble
Jr
13:20
7:01
7
Tina Romak
Jr
13:23
7:03
8
Emma Trevarthen
Sr
13:51
7:17
13
Izzie Lee
Jr
14:39
7:43
28
Julia Withers
Sr
14:40
7:43
29
Catrin Farr
Jr
14:59
7:53
31
3 Dougherty Vly
3-2-3-3-3
Gap: 1:33
68:51
13:46
7:15
66 Chelsea Edwards
Sr
12:51
6:46
4
Erika Serame
Jr
13:26
7:04
9
Rubina Gala
Fr
13:56
7:20
14
Bella Salazar
So
14:14
7:30
18
Gabby Vickroy
Jr
14:24
7:35
21
Christine Zhang
So
14:30
7:38
22
Gina Yuan
Fr
14:30
7:38
23
4 Las Lomas
4-4-3-4-4
Gap: 1:26
69:24
13:53
7:18
70 Fairlie Reese
Jr
13:04
6:53
5
Caroline Frentzen
Sr
13:43
7:13
10
Anne Neuweiler
Jr
13:49
7:16
12
Kelsey Coney
Sr
14:18
7:31
19
Winter Saeedi
Sr
14:31
7:38
24
Anna Lebedeva
Sr
14:31
7:39
25
Abbey Warner
Sr
14:33
7:39
26
5 Acalanes
2-5-5-5-5
Gap: 2:02
70:01
14:00
7:22
86 Haley Kisner
Jr
12:45
6:43
3
Vera Portnova
So
14:03
7:24
16
Maddie Myall
Jr
14:06
7:25
17
Lizzie Arnett
So
14:20
7:33
20
Alyssa Milward
Jr
14:47
7:47
30
Ali Bergmann
So
15:01
7:54
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ellen Hann So Campolindo 12:39.5 6:40 1/7 2/14 1/6 13:43
(1:04)
13:43
(1:04)
13:43
(1:04)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
2 Melena Sparidaens Fr Las Lomas 13:03.5 6:52
3 Megan Mallon Fr Las Lomas 13:12.1 6:57
4 Pamela Borden So Las Lomas 13:15.8 6:59
5 Sophie Babka Fr Las Lomas 13:17.2 7:00
6 Naomi Takeuchi So Las Lomas 13:26.7 7:05
7 Jenny Smit So Campolindo 13:33.9 7:08 2/7 4/14 2/6 16:11
(2:37)
16:11
(2:37)
16:11
(2:37)
You ROCK! (LY, LR, PR)
8 Lindsey Buckel So Miramonte 13:37.7 7:10
9 Darshna Anigol Fr Las Lomas 13:38.9 7:11
10 Erika Wolfram Fr Campolindo 13:42.8 7:13 3/7 5/14 2/6 You ROCK! (SBP)
11 Emily Cavanaugh So Acalanes 13:43.5 7:13
12 Camille Anderson So Miramonte 13:47.4 7:15
13 Ekaterina Anoufrieva Fr Las Lomas 13:50.2 7:17
14 Briana Grether So Acalanes 13:53.9 7:19
15 Julia Machol Fr Acalanes 13:56.8 7:20
16 Tessa Hanson Fr Miramonte 14:06 7:25
17 Elena Hancock So Campolindo 14:06.9 7:26 4/7 8/14 2/5
18 Hannah Mattingly So Las Lomas 14:08.8 7:27
19 Meredith Johnson Fr Las Lomas 14:09.6 7:27
20 Marissa Monopoli Fr Campolindo 14:10.6 7:28 5/7 9/14 2/4 You ROCK! (SBP)
21 Hanna Abruzzo So Miramonte 14:22 7:34
22 Haley Zeiger Fr Las Lomas 14:23 7:34
23 Sophie Dunne Fr Acalanes 14:25 7:35
24 Kate Anderson Fr Acalanes 14:30.9 7:38
25 Sophie Dawson So Miramonte 14:36.2 7:41
26 Lauren Chuck So Acalanes 14:43.7 7:45
27 Diane Halm Fr Acalanes 14:45.3 7:46
28 Eva Krueger Fr Las Lomas 14:49.5 7:48
29 Mika Talwar So Las Lomas 14:50.4 7:49
30 Nikki Baker Fr Las Lomas 14:52.3 7:50
31 Andie Tuemmler So Miramonte 15:00.2 7:54
32 Sydney Mays Fr Miramonte 15:02.7 7:55
33 Madison Gibson Fr Miramonte 15:09.5 7:59
34 Samantha Woehrle Fr Acalanes 15:11.8 8:00
35 Lauren Hunt Fr Acalanes 15:13.4 8:01
36 Ashley Coyne Fr Las Lomas 15:18.8 8:04
37 Jess Mould Fr Acalanes 15:19.1 8:04
38 Sage Catton Fr Acalanes 15:20.1 8:04
39 Chloe Fillinger Fr Miramonte 15:21.1 8:05
40 Genevieve Tambornino Fr Acalanes 15:22.4 8:05
41 Amelia Curry So Acalanes 15:25.6 8:07
42 Grace Carrick So Campolindo 15:27.5 8:08 6/7 13/14 4/4
43 Kara Hom Fr Miramonte 15:27.9 8:08
44 Jessica Alvarado Fr Miramonte 15:28.7 8:09
45 Stephanie Brannon So Acalanes 15:29.1 8:09
46 Lucie Flynn So Acalanes 15:32.3 8:11
47 Thea Sherwood Fr Las Lomas 15:33 8:11
48 Katherine Lee Fr Las Lomas 15:37.5 8:13
49 Julia Conrad Fr Acalanes 15:39.1 8:14
50 Lina Mathkour So Miramonte 15:41.4 8:15
51 Sruthi Veeragandham Fr Dublin 15:46.1 8:18
52 Ana Pereira Fr Las Lomas 15:46.9 8:18
53 Emily Fuhriman So Miramonte 15:48.6 8:19
54 Colleen Mccullough So Miramonte 15:51.6 8:21
55 Heidi Maupin So Miramonte 15:53.1 8:22
56 Olivia Marrone Fr Acalanes 15:59.2 8:25
57 Katherine Wolffe So Miramonte 16:02.5 8:27
58 Anna Tucci So Miramonte 16:10.6 8:31
59 Caroline Fehrnstrom So Miramonte 16:11.1 8:31
60 Nadia Aquil Fr Campolindo 16:11.3 8:31 7/7 14/14 4/4
61 Ariel Mclean So Miramonte 16:30.8 8:41
62 Yasmine Jahromi Fr Acalanes 16:32.6 8:42
63 Kendall Comins Fr Acalanes 16:34.1 8:43
64 Ruth Fernandez Fr Alhambra 16:36.6 8:45
65 Jackie Hampton So Las Lomas 16:50.7 8:52
66 Analisse Johansson Fr Acalanes 17:05.2 9:00
67 Monica Dwight So Acalanes 17:32.1 9:14
68 Angela Petrice Fr Las Lomas 17:37.6 9:17
69 Aleia Villanueva Fr Dublin 17:39.1 9:17
70 Rebecca Dias Fr Dublin 17:39.4 9:18
71 Mariam Khan Fr Acalanes 17:43.6 9:20
72 Simone Britto So Miramonte 17:49.4 9:23
73 Catherine Rodriguez Fr Alhambra 17:55.4 9:26
74 Cheyenne Murphy So Las Lomas 17:59.1 9:28
75 Julia Reed Fr Miramonte 18:06.5 9:32
76 Danielle Boccio So Dublin 18:33.7 9:46
77 Jasmyne Contant Fr Alhambra 18:52.3 9:56
78 Mariko Pauling Fr Las Lomas 19:18.5 10:10
79 Danielle Meyer So Miramonte 20:19.3 10:42
80 Sian Marshall Fr Acalanes 21:33.6 11:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Las Lomas
2-1-1-1-1
Gap: 0:23
66:15
13:15
6:58
20 Melena Sparidaens
Fr
13:04
6:52
2
Megan Mallon
Fr
13:12
6:57
3
Pamela Borden
So
13:16
6:59
4
Sophie Babka
Fr
13:17
7:00
5
Naomi Takeuchi
So
13:27
7:05
6
Darshna Anigol
Fr
13:39
7:11
9
Ekaterina Anoufrieva
Fr
13:50
7:17
13
2 Campolindo
1-2-2-2-2
Gap: 1:31
68:14
13:39
7:11
53 Ellen Hann
So
12:40
6:40
1
Jenny Smit
So
13:34
7:08
7
Erika Wolfram
Fr
13:43
7:13
10
Elena Hancock
So
14:07
7:26
17
Marissa Monopoli
Fr
14:11
7:28
18
Grace Carrick
So
15:28
8:08
27
Nadia Aquil
Fr
16:11
8:31
28
3 Miramonte
3-3-3-3-3
Gap: 0:59
70:29
14:06
7:25
77 Lindsey Buckel
So
13:38
7:10
8
Camille Anderson
So
13:47
7:15
12
Tessa Hanson
Fr
14:06
7:25
16
Hanna Abruzzo
So
14:22
7:34
19
Sophie Dawson
So
14:36
7:41
22
Andie Tuemmler
So
15:00
7:54
25
Sydney Mays
Fr
15:03
7:55
26
4 Acalanes
4-4-4-4-4
Gap: 0:47
70:30
14:06
7:25
81 Emily Cavanaugh
So
13:44
7:13
11
Briana Grether
So
13:54
7:19
14
Julia Machol
Fr
13:57
7:20
15
Sophie Dunne
Fr
14:25
7:35
20
Kate Anderson
Fr
14:31
7:38
21
Lauren Chuck
So
14:44
7:45
23
Diane Halm
Fr
14:45
7:46
24
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.