Davis High Results from the Delta League #1 at Cherry Island Sports Complex on 9/25/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Selby Sr V 21:14.8 7:05 3 26/93 8/30 8/30 1/5 20:28 20:28 20:18 Great Job! (DSR)
Barth, Madison Sr V 21:33.1 7:11 3 31/93 11/30 11/30 1/2 21:47
(0:14,1.1)
21:47
(0:14,1.1)
21:47
(0:14,1.1)
21:44
(0:11,0.8)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Beal, Surina Sr V 19:44.5 6:35 3 8/93 1/30 1/30 3/7 19:55
(0:10,0.9)
19:55
(0:10,0.9)
19:55
(0:10,0.9)
19:55
(0:10,0.9)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Beauchamp, Allison So F/S 17:13.9 8:58 1.92 87/104 15/20 15/20 2/2 Great Job! (SBP)
Bennett, Emily So F/S 14:48.3 7:43 1.92 54/104 7/20 7/20 3/6 14:54
(0:06,0.7)
14:54
(0:06,0.7)
14:54
(0:06,0.7)
Great Job! (LY, LR, PR)
Bennett, Jessica Sr V 23:22.3 7:47 3 58/93 19/30 19/30 1/2 24:18
(0:55,3.8)
24:18
(0:55,3.8)
24:18
(0:55,3.8)
24:18
(0:55,3.8)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Buzbee, Madeline Jr V 22:36.3 7:32 3 44/93 16/30 16/30 1/2
Cai, Diane Sr V 30:12 10:04 3 86/93 28/30 28/30 1/1 29:10 29:10 29:10 29:10
Carroll, Abby Fr V 20:18.9 6:46 3 14/93 4/30 4/30 2/7
Chang, Rebecca So F/S 12:53.3 6:43 1.92 7/104 2/20 2/20 2/7 13:57
(1:04,7.6)
13:57
(1:04,7.6)
13:57
(1:04,7.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Cheng, Erin Sr V 22:33.3 7:31 3 43/93 15/30 15/30 1/2 21:17 21:17 21:17 21:17
Cheng, Evelyn Sr V 21:56.2 7:19 3 40/93 14/30 14/30 1/2 21:12 21:12 21:12 21:12
Cole, Stephanie So F/S 17:25.2 9:04 1.92 88/104 16/20 16/20 2/2
Cox, Nellie Sr V 21:22.5 7:08 3 29/93 9/30 9/30 1/5 19:55 19:55 19:55 19:55 Great Job! (DSR)
DeJong, Corinne Jr V 19:46.9 6:36 3 9/93 2/30 2/30 3/7 20:02
(0:15,1.2)
20:02
(0:15,1.2)
20:02
(0:15,1.2)
20:02
(0:15,1.2)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Di Genova, Mia Sr V 20:46.9 6:56 3 20/93 6/30 6/30 1/6 20:31 20:31 20:31 20:31 Great Job! (DSR)
Dwyer, Grace So F/S 13:04 6:48 1.92 16/104 3/20 3/20 2/7 12:40 12:40 12:40
Enriquez, Eliana Jr V 25:15.7 8:25 3 68/93 24/30 24/30 1/2
Ferguson, Ellen Fr F/S 19:49 10:19 1.92 100/104 19/20 19/20 2/2 Great Job! (PG)
Greiner, Danika Jr V 24:15.7 8:05 3 63/93 22/30 22/30 1/2
Haws, Katrina Jr V 21:22.6 7:08 3 30/93 10/30 10/30 1/3 20:18 20:18 20:18
Her, Bridgette So F/S 15:04.6 7:51 1.92 58/104 9/20 9/20 2/3
Hessl, Lily Jr V 22:55.4 7:38 3 49/93 17/30 17/30 1/2
Ho, Melody Fr F/S 16:33 8:37 1.92 79/104 14/20 14/20 2/2
Huang, Amie Fr F/S 12:51.7 6:42 1.92 5/104 1/20 1/20 2/7
Jiang, Emily Jr V 31:14.5 10:25 3 88/93 29/30 29/30 1/1
Kang, Nicole So F/S 14:52.6 7:45 1.92 55/104 8/20 8/20 2/4
Kelly, Anna Fr F/S 15:09.7 7:54 1.92 61/104 10/20 10/20 2/3 Great Job! (PG)
Kishiyama, Grace So F/S 13:56.3 7:16 1.92 32/104 5/20 5/20 2/6 14:09
(0:13,1.5)
14:09
(0:13,1.5)
14:09
(0:13,1.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Kraus, Dahlia Jr V 20:34 6:51 3 17/93 5/30 5/30 2/6
Krumwide, Amelia Fr F/S 19:14 10:01 1.92 99/104 18/20 18/20 2/2
Lee, Vivian Jr V 20:48.3 6:56 3 21/93 7/30 7/30 1/6
Lovell, Megan So F/S 16:30 8:36 1.92 77/104 13/20 13/20 2/3
MacDonald, Ava Sr V 34:03.2 11:21 3 93/93 30/30 30/30 1/1 31:48
Mark, Mia Jr V 25:32.5 8:31 3 71/93 25/30 25/30 1/1
Meyer, Eliza So F/S 14:02 7:19 1.92 33/104 6/20 6/20 2/6 13:33 13:33 13:33
Michaelis, Kaia So F/S 13:13.8 6:53 1.92 19/104 4/20 4/20 2/7
Morgan, Kaylee Sr V 21:50.7 7:17 3 37/93 13/30 13/30 1/2 21:15 21:15 21:15 21:15
Oslund, Jessica Fr F/S 15:11.4 7:55 1.92 62/104 11/20 11/20 2/3
Padilla, Valeria So F/S 17:36.9 9:10 1.92 89/104 17/20 17/20 2/2
Paparaju, Rela So F/S 24:45.3 12:54 1.92 104/104 20/20 20/20 2/2
Pritchard, Sydney Jr V 24:41.8 8:14 3 65/93 23/30 23/30 1/2
Seward, Kylie Sr V 24:03.3 8:01 3 61/93 21/30 21/30 1/2 22:33 22:33 22:33 22:31
Stein, Sarah Sr V 28:37 9:32 3 82/93 27/30 27/30 1/1 25:21
Taylor, Jade Sr V 25:42.2 8:34 3 74/93 26/30 26/30 1/1 24:24 24:24 24:24 24:24
Toups, Kalista So F/S 16:19.8 8:30 1.92 75/104 12/20 12/20 2/3
Vazquez, Maggie Sr V 19:56.6 6:39 3 12/93 3/30 3/30 2/7 19:10 19:10 19:10 19:10 Great Job! (SBP, DSR)
White, Emma Jr V 21:39 7:13 3 35/93 12/30 12/30 1/2
Young, Elizabeth Jr V 23:00.7 7:40 3 50/93 18/30 18/30 1/2
Young, Sophia Sr V 23:41.3 7:54 3 59/93 20/30 20/30 1/2 23:58
(0:16,1.1)
23:58
(0:16,1.1)
23:58
(0:16,1.1)
23:38 Great Job! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/6 100:21
0:50
3 6:41 6:35 6:51 60 6:20 94:10 94:10 94:10 Surina Beal (8), Corinne DeJong (9), Maggie Vazquez (12), Abby Carroll (14), Dahlia Kraus (17)
V 2nd 5 1/3 105:35
0:36
3 7:02 6:56 7:08 17 7:02 100:52 100:52 100:52 Mia Di Genova (1), Vivian Lee (2), Selby Anderson (3), Nellie Cox (5), Katrina Haws (6)
V 3rd 5 1/2 109:32
1:00
3 7:18 7:11 7:31 15 7:18 107:30 107:30 107:30 Madison Barth (1), Emma White (2), Kaylee Morgan (3), Evelyn Cheng (4), Erin Cheng (5)
V 4th 5 1/2 115:36
1:05
3 7:42 7:32 7:54 15 7:42 119:34
(3:58,3.3)
119:34
(3:58,3.3)
119:34
(3:58,3.3%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Madeline Buzbee (1), Lily Hessl (2), Elizabeth Young (3), Jessica Bennett (4), Sophia Young (5)
V 5th 5 1/1 123:49
1:29
3 8:15 8:01 8:31 15 8:15 139:38
(15:49,11.3)
139:38
(15:49,11.3)
131:15
(7:26,5.7%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kylie Seward (1), Danika Greiner (2), Sydney Pritchard (3), Eliana Enriquez (4), Mia Mark (5)
V 6th 5 1/1 149:49
8:21
3 9:59 8:34 11:21 15 9:59 Jade Taylor (1), Sarah Stein (2), Diane Cai (3), Emily Jiang (4), Ava MacDonald (5)
F/S 1st 5 2/6 65:59
1:05
1.92 6:52 6:42 7:16 62 6:36 63:52 63:52 63:52 Amie Huang (5), Rebecca Chang (7), Grace Dwyer (13), Kaia Michaelis (15), Grace Kishiyama (22)
F/S 2nd 5 2/3 73:57
1:08
1.92 7:42 7:19 7:54 55 6:46 68:58 68:58 66:01 Eliza Meyer (8), Emily Bennett (9), Nicole Kang (10), Bridgette Her (13), Anna Kelly (15)
F/S 3rd 5 2/2 81:48
2:03
1.92 8:31 7:55 8:58 50 6:58 72:17 72:17 71:12 Jessica Oslund (8), Kalista Toups (9), Megan Lovell (10), Melody Ho (11), Allison Beauchamp (12)
F/S 4th 5 2/2 98:50
7:20
1.92 10:18 9:04 12:54 50 7:18 74:39 74:39 74:39 Stephanie Cole (8), Valeria Padilla (9), Amelia Krumwide (10), Ellen Ferguson (11), Rela Paparaju (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cate Joaquin So St Francis 18:45.1 6:15
2 Natalie Harper Jr Cosumnes Oaks 18:47.8 6:16
3 Haley Silva Sr St Francis 18:51.9 6:17
4 Tatiana Cornejo So St Francis 18:52.2 6:17
5 Isabella Fauria Sr St Francis 19:02.6 6:21
6 Hanna Hekkanen Jr St Francis 19:25.9 6:29
7 Emily Eddy Jr Cosumnes Oaks 19:32.8 6:31
8 Surina Beal Sr Davis High 19:44.5 6:35 1/30 1/30 3/7 19:55
(0:10)
19:55
(0:10)
19:55
(0:10)
Great Job! (LY, LR, PR)
9 Corinne DeJong Jr Davis High 19:46.9 6:36 2/30 2/30 3/7 20:02
(0:15)
20:02
(0:15)
20:02
(0:15)
Great Job! (LY, LR, PR)
10 Sophia Livingston Jr Elk Grove 19:49.1 6:36
11 Abigail Ribet Jr Elk Grove 19:51.5 6:37
12 Maggie Vazquez Sr Davis High 19:56.6 6:39 3/30 3/30 2/7 19:10 19:10 19:10 Great Job! (SBP)
13 Haley Borjas Jr Cosumnes Oaks 20:07.2 6:42
14 Abby Carroll Fr Davis High 20:18.9 6:46 4/30 4/30 2/7
15 Alisa Zhdanov Jr Sheldon (CA) 20:26.8 6:49
16 Siena Baland Fr Cosumnes Oaks 20:31.5 6:51
17 Dahlia Kraus Jr Davis High 20:34 6:51 5/30 5/30 2/6
18 Mykell Bouwhuis Sr Pleasant Grove 20:45.8 6:55
19 Elizabeth Nguyen Sr Sheldon (CA) 20:45.9 6:55
20 Mia Di Genova Sr Davis High 20:46.9 6:56 6/30 6/30 1/6 20:31 20:31 20:31
21 Vivian Lee Jr Davis High 20:48.3 6:56 7/30 7/30 1/6
22 Kaili Seto So Elk Grove 20:53.1 6:58
23 Nina Furtado Fr Elk Grove 20:57.9 6:59
24 Riana Azevedo Jr Pleasant Grove 20:59.6 7:00
25 Annie Wendley Sr Cosumnes Oaks 21:10.3 7:03
26 Selby Anderson Sr Davis High 21:14.8 7:05 8/30 8/30 1/5 20:28 20:28
27 Emma Hollenbach Sr St Francis 21:22.1 7:07
28 Getzabell Pacheco Fr Sheldon (CA) 21:22.3 7:07
29 Nellie Cox Sr Davis High 21:22.5 7:08 9/30 9/30 1/5 19:55 19:55 19:55
30 Katrina Haws Jr Davis High 21:22.6 7:08 10/30 10/30 1/3 20:18 20:18
31 Madison Barth Sr Davis High 21:33.1 7:11 11/30 11/30 1/2 21:47
(0:14)
21:47
(0:14)
21:47
(0:14)
Great Job! (LY, LR, PR)
32 Elizabeth Cole Sr St Francis 21:38.5 7:13
33 Kathy Nguyen So Sheldon (CA) 21:38.5 7:13
34 Zalea Bjorgum Jr Pleasant Grove 21:39 7:13
35 Emma White Jr Davis High 21:39 7:13 12/30 12/30 1/2
36 Eve Wendley Fr Cosumnes Oaks 21:49 7:16
37 Kaylee Morgan Sr Davis High 21:50.7 7:17 13/30 13/30 1/2 21:15 21:15 21:15
38 Tess Saphay Jr Cosumnes Oaks 21:50.8 7:17
39 Emily Ko So Cosumnes Oaks 21:52.4 7:17
40 Evelyn Cheng Sr Davis High 21:56.2 7:19 14/30 14/30 1/2 21:12 21:12 21:12
41 Hannah Moore Jr Franklin (EG) 22:05.1 7:22
42 Grace Harrison Sr St Francis 22:25.6 7:29
43 Erin Cheng Sr Davis High 22:33.3 7:31 15/30 15/30 1/2 21:17 21:17 21:17
44 Madeline Buzbee Jr Davis High 22:36.3 7:32 16/30 16/30 1/2
45 Audrey Reyes Sr St Francis 22:46.9 7:36
46 Molly Chambers Jr St Francis 22:48.5 7:36
47 Lilly O'Gara Jr St Francis 22:51.4 7:37
48 Ashley Wong Sr Elk Grove 22:53.4 7:38
49 Lily Hessl Jr Davis High 22:55.4 7:38 17/30 17/30 1/2
50 Elizabeth Young Jr Davis High 23:00.7 7:40 18/30 18/30 1/2
51 Natalie Chekmareva Sr Pleasant Grove 23:05.8 7:42
52 Adeli Burdeinii Jr Franklin (EG) 23:06.2 7:42
53 Izabel Quackenbush Jr St Francis 23:07.2 7:42
54 Marisa Petersen Sr St Francis 23:07.2 7:42
55 Bridget Kemp Sr St Francis 23:09 7:43
56 Nicoli Burdeinii Jr Franklin (EG) 23:10.5 7:44
57 Emma Roybal Sr Sheldon (CA) 23:21.9 7:47
58 Jessica Bennett Sr Davis High 23:22.3 7:47 19/30 19/30 1/2 24:18
(0:55)
24:18
(0:55)
24:18
(0:55)
Great Job! (LY, LR, PR)
59 Sophia Young Sr Davis High 23:41.3 7:54 20/30 20/30 1/2 23:58
(0:16)
23:58
(0:16)
23:58
(0:16)
Great Job! (LY, LR, PR)
60 Jana Lukas Jr St Francis 23:44.5 7:55
61 Kylie Seward Sr Davis High 24:03.3 8:01 21/30 21/30 1/2 22:33 22:33 22:33
62 Sophia Gorona Jr St Francis 24:15 8:05
63 Danika Greiner Jr Davis High 24:15.7 8:05 22/30 22/30 1/2
64 Kaleigh Kwong Sr Elk Grove 24:23.8 8:08
65 Sydney Pritchard Jr Davis High 24:41.8 8:14 23/30 23/30 1/2
66 Kimberley Rameriz Sr Elk Grove 25:01.3 8:20
67 Jhenelle Vincoy Sr Elk Grove 25:04.5 8:22
68 Eliana Enriquez Jr Davis High 25:15.7 8:25 24/30 24/30 1/2
69 Miranda Roccucci Jr Elk Grove 25:16.9 8:26
70 Ramanjit Bal Jr Franklin (EG) 25:26.6 8:29
71 Mia Mark Jr Davis High 25:32.5 8:31 25/30 25/30 1/1
72 Daniela Lam Sr Pleasant Grove 25:36.2 8:32
73 Elise Rockwood Sr Pleasant Grove 25:39.4 8:33
74 Jade Taylor Sr Davis High 25:42.2 8:34 26/30 26/30 1/1 24:24 24:24 24:24
75 Isabelle Nguyen Sr Pleasant Grove 25:44.4 8:35
76 Sophia Garrett Sr Cosumnes Oaks 25:44.9 8:35
77 Elena Moorehead Jr St Francis 25:51.9 8:37
78 Bessie Pangilinan Jr Pleasant Grove 26:53.7 8:58
79 Anna Giordano Jr Sheldon (CA) 28:07.9 9:23
80 Annika Remme Sr St Francis 28:12.8 9:24
81 Juliana Venegas Sr St Francis 28:29.4 9:30
82 Sarah Stein Sr Davis High 28:37 9:32 27/30 27/30 1/1
83 Sarah Cloninger Jr St Francis 28:59.6 9:40
84 Victoria Gonzalez Jr St Francis 28:59.7 9:40
85 Rose Goyette Jr St Francis 29:39.3 9:53
86 Diane Cai Sr Davis High 30:12 10:04 28/30 28/30 1/1 29:10 29:10 29:10
87 Kayla Duncan Jr Sheldon (CA) 30:47.5 10:16
88 Emily Jiang Jr Davis High 31:14.5 10:25 29/30 29/30 1/1
89 Morgan Semana Sr Pleasant Grove 31:14.8 10:25
90 Ella Peterman Sr Pleasant Grove 31:15 10:25
91 Rose Giblin Vance Sr St Francis 31:35.8 10:32
92 Alyssa Appel Sr St Francis 33:12.9 11:04
93 Ava MacDonald Sr Davis High 34:03.2 11:21 30/30 30/30 1/1
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
94:58
19:00
6:20
19 Cate Joaquin
So
18:45
6:15
1
Haley Silva
Sr
18:52
6:17
3
Tatiana Cornejo
So
18:52
6:17
4
Isabella Fauria
Sr
19:03
6:21
5
Hanna Hekkanen
Jr
19:26
6:29
6
Emma Hollenbach
Sr
21:22
7:07
26
Elizabeth Cole
Sr
21:39
7:13
28
2 Davis High
3-3-3-3-2
Gap: 0:50
100:21
20:04
6:41
60 Surina Beal
Sr
19:45
6:35
8
Corinne DeJong
Jr
19:47
6:36
9
Maggie Vazquez
Sr
19:57
6:39
12
Abby Carroll
Fr
20:19
6:46
14
Dahlia Kraus
Jr
20:34
6:51
17
Mia Di Genova
Sr
20:47
6:56
20
Vivian Lee
Jr
20:48
6:56
21
3 Cosumnes Oaks
2-2-2-2-3
Gap: 2:23
100:10
20:02
6:41
63 Natalie Harper
Jr
18:48
6:16
2
Emily Eddy
Jr
19:33
6:31
7
Haley Borjas
Jr
20:07
6:42
13
Siena Baland
Fr
20:32
6:51
16
Annie Wendley
Sr
21:10
7:03
25
Eve Wendley
Fr
21:49
7:16
31
Tess Saphay
Jr
21:51
7:17
32
4 Elk Grove
4-4-4-4-4
Gap: 3:04
104:25
20:53
6:58
99 Sophia Livingston
Jr
19:49
6:36
10
Abigail Ribet
Jr
19:52
6:37
11
Kaili Seto
So
20:53
6:58
22
Nina Furtado
Fr
20:58
6:59
23
Ashley Wong
Sr
22:53
7:38
33
Kaleigh Kwong
Sr
24:24
8:08
36
Kimberley Rameriz
Sr
25:01
8:20
37
5 Sheldon (CA)
5-5-5-5-5
Gap: 2:55
107:35
21:31
7:10
125 Alisa Zhdanov
Jr
20:27
6:49
15
Elizabeth Nguyen
Sr
20:46
6:55
19
Getzabell Pacheco
Fr
21:22
7:07
27
Kathy Nguyen
So
21:39
7:13
29
Emma Roybal
Sr
23:22
7:47
35
Anna Giordano
Jr
28:08
9:23
41
Kayla Duncan
Jr
30:48
10:16
42
6 Pleasant Grove
6-6-6-6-6
Gap: 4:50
112:06
22:25
7:28
144 Mykell Bouwhuis
Sr
20:46
6:55
18
Riana Azevedo
Jr
21:00
7:00
24
Zalea Bjorgum
Jr
21:39
7:13
30
Natalie Chekmareva
Sr
23:06
7:42
34
Daniela Lam
Sr
25:36
8:32
38
Elise Rockwood
Sr
25:39
8:33
39
Isabelle Nguyen
Sr
25:44
8:35
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
105:35
21:07
7:02
17 Mia Di Genova
Sr
20:47
6:56
1
Vivian Lee
Jr
20:48
6:56
2
Selby Anderson
Sr
21:15
7:05
3
Nellie Cox
Sr
21:23
7:08
5
Katrina Haws
Jr
21:23
7:08
6
Madison Barth
Sr
21:33
7:11
7
Emma White
Jr
21:39
7:13
9
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:26
111:02
22:12
7:24
45 Emma Hollenbach
Sr
21:22
7:07
4
Elizabeth Cole
Sr
21:39
7:13
8
Grace Harrison
Sr
22:26
7:29
10
Audrey Reyes
Sr
22:47
7:36
11
Molly Chambers
Jr
22:49
7:36
12
Lilly O'Gara
Jr
22:51
7:37
13
Izabel Quackenbush
Jr
23:07
7:42
14
3 Pleasant Grove
3-3-3-3-3
Gap: 5:36
140:47
28:09
9:23
85 Elise Rockwood
Sr
25:39
8:33
15
Isabelle Nguyen
Sr
25:44
8:35
16
Bessie Pangilinan
Jr
26:54
8:58
17
Morgan Semana
Sr
31:15
10:25
18
Ella Peterman
Sr
31:15
10:25
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:00
109:32
21:54
7:18
15 Madison Barth
Sr
21:33
7:11
1
Emma White
Jr
21:39
7:13
2
Kaylee Morgan
Sr
21:51
7:17
3
Evelyn Cheng
Sr
21:56
7:19
4
Erin Cheng
Sr
22:33
7:31
5
Madeline Buzbee
Jr
22:36
7:32
6
Lily Hessl
Jr
22:55
7:38
8
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 0:53
115:59
23:12
7:44
49 Lilly O'Gara
Jr
22:51
7:37
7
Izabel Quackenbush
Jr
23:07
7:42
9
Marisa Petersen
Sr
23:07
7:42
10
Bridget Kemp
Sr
23:09
7:43
11
Jana Lukas
Jr
23:45
7:55
12
Sophia Gorona
Jr
24:15
8:05
13
Elena Moorehead
Jr
25:52
8:37
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:05
115:36
23:07
7:42
15 Madeline Buzbee
Jr
22:36
7:32
1
Lily Hessl
Jr
22:55
7:38
2
Elizabeth Young
Jr
23:01
7:40
3
Jessica Bennett
Sr
23:22
7:47
4
Sophia Young
Sr
23:41
7:54
5
Kylie Seward
Sr
24:03
8:01
6
Danika Greiner
Jr
24:16
8:05
8
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 4:45
135:49
27:10
9:03
49 Sophia Gorona
Jr
24:15
8:05
7
Elena Moorehead
Jr
25:52
8:37
9
Annika Remme
Sr
28:13
9:24
10
Juliana Venegas
Sr
28:29
9:30
11
Sarah Cloninger
Jr
29:00
9:40
12
Victoria Gonzalez
Jr
29:00
9:40
13
Rose Goyette
Jr
29:39
9:53
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:29
123:49
24:46
8:15
15 Kylie Seward
Sr
24:03
8:01
1
Danika Greiner
Jr
24:16
8:05
2
Sydney Pritchard
Jr
24:42
8:14
3
Eliana Enriquez
Jr
25:16
8:25
4
Mia Mark
Jr
25:33
8:31
5
Jade Taylor
Sr
25:42
8:34
6
Sarah Stein
Sr
28:37
9:32
7
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 8:21
149:49
29:58
9:59
15 Jade Taylor
Sr
25:42
8:34
1
Sarah Stein
Sr
28:37
9:32
2
Diane Cai
Sr
30:12
10:04
3
Emily Jiang
Jr
31:15
10:25
4
Ava MacDonald
Sr
34:03
11:21
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daphne Witherell Fr St Francis 12:35.4 6:33
2 Claire Silva So St Francis 12:35.5 6:33
3 Simone Deberry Fr St Francis 12:35.5 6:33
4 Paige Quigley Fr St Francis 12:35.7 6:34
5 Amie Huang Fr Davis High 12:51.7 6:42 1/20 1/20 2/7
6 Sophia Xu Fr Franklin (EG) 12:52.4 6:42
7 Rebecca Chang So Davis High 12:53.3 6:43 2/20 2/20 2/7 13:57
(1:04)
13:57
(1:04)
13:57
(1:04)
Great Job! (LY, LR, PR)
8 Peyton Carson So St Francis 12:55.5 6:44
9 Theone Diviagracia Fr St Francis 12:55.8 6:44
10 Bridgette Shramm So Pleasant Grove 12:56.2 6:44
11 Ariana Puccini Fr Franklin (EG) 12:56.9 6:45
12 Abbie Rexroad So St Francis 12:58.1 6:45
13 Olivia Huerta Fr St Francis 12:59.1 6:46
14 Allison Williams So St Francis 12:59.1 6:46
15 Audrey Felsted So St Francis 13:02.2 6:47
16 Grace Dwyer So Davis High 13:04 6:48 3/20 3/20 2/7 12:40 12:40 12:40
17 Allison Myers Fr Pleasant Grove 13:06.2 6:49
18 McKenna Mckrell So St Francis 13:07.8 6:50
19 Kaia Michaelis So Davis High 13:13.8 6:53 4/20 4/20 2/7
20 Alexis Roberts Fr Sheldon (CA) 13:15.4 6:54
21 Ava Ellis Fr St Francis 13:16.5 6:55
22 Irene Hales So St Francis 13:23.1 6:58
23 Autumn Doung Fr Elk Grove 13:25.2 6:59
24 Caroline Smith So St Francis 13:28.6 7:01
25 Abby Page Fr St Francis 13:33.8 7:04
26 Alyssa Brown So Pleasant Grove 13:44.4 7:09
27 Jenna Cecil So Sheldon (CA) 13:46.1 7:10
28 Brooke Kirchner Fr St Francis 13:47.1 7:11
29 Sia Sama Fr Franklin (EG) 13:50.4 7:13
30 Alina Solis Fr Pleasant Grove 13:53.9 7:14
31 Isabelle Hermann So Cosumnes Oaks 13:56 7:15
32 Grace Kishiyama So Davis High 13:56.3 7:16 5/20 5/20 2/6 14:09
(0:13)
14:09
(0:13)
14:09
(0:13)
Great Job! (LY, LR, PR)
33 Eliza Meyer So Davis High 14:02 7:19 6/20 6/20 2/6 13:33 13:33 13:33
34 Danyka Burrill So Sheldon (CA) 14:02.5 7:19
35 Cristina Callaghan Fr St Francis 14:03 7:19
36 CoCo Russell Fr Pleasant Grove 14:03 7:19
37 Lilly Escorcia Fr Elk Grove 14:03.7 7:19
38 Anna Harrison Fr St Francis 14:03.7 7:19
39 Remi Vrilakas Fr St Francis 14:04 7:20
40 Angel Ojije Fr Franklin (EG) 14:04.8 7:20
41 Alexys Jones So St Francis 14:07.6 7:21
42 Grace Himmelmann Fr St Francis 14:08.7 7:22
43 Lydia Mendoza So Franklin (EG) 14:09.6 7:23
44 Christy Au So Elk Grove 14:11.6 7:24
45 Julia Porter Fr St Francis 14:12.5 7:24
46 Erin Ayotte So St Francis 14:14.5 7:25
47 Ava Gallia Fr St Francis 14:15.5 7:26
48 Hannah Freund So St Francis 14:19 7:27
49 Tyra Bell Fr Pleasant Grove 14:21 7:28
50 Callie Casillas So Cosumnes Oaks 14:21.6 7:29
51 Felicia Do Fr Pleasant Grove 14:22.8 7:29
52 Emi Brennan So Sheldon (CA) 14:22.8 7:29
53 Kayla Hussey Fr St Francis 14:37.7 7:37
54 Emily Bennett So Davis High 14:48.3 7:43 7/20 7/20 3/6 14:54
(0:06)
14:54
(0:06)
14:54
(0:06)
Great Job! (LY, LR, PR)
55 Nicole Kang So Davis High 14:52.6 7:45 8/20 8/20 2/4
56 Isabel Lyons So Franklin (EG) 14:52.6 7:45
57 Mikaiya Philip Fr Franklin (EG) 14:59.4 7:48
58 Bridgette Her So Davis High 15:04.6 7:51 9/20 9/20 2/3
59 Ruth Chew Fr Franklin (EG) 15:06.8 7:52
60 Jill Heskett So St Francis 15:09.7 7:54
61 Anna Kelly Fr Davis High 15:09.7 7:54 10/20 10/20 2/3
62 Jessica Oslund Fr Davis High 15:11.4 7:55 11/20 11/20 2/3
63 Kelly Le So Sheldon (CA) 15:17.6 7:58
64 Nia Babbitt Fr Franklin (EG) 15:20.2 7:59
65 Isabella Sharp So St Francis 15:23.1 8:01
66 Arshiya Prasad So Franklin (EG) 15:23.4 8:01
67 Sarah Null Fr Elk Grove 15:30.4 8:05
68 Simone Sagay So St Francis 15:35.7 8:07
69 Vanessa Lara So Franklin (EG) 15:43.1 8:11
70 Alyssa Casey So Cosumnes Oaks 15:56.5 8:18
71 Ella Sebok Fr St Francis 16:03.2 8:22
72 Shelby Rickards Fr St Francis 16:05.9 8:23
73 Jennaveve Sittarich Fr St Francis 16:06.2 8:23
74 Aubrey Spowart Fr St Francis 16:16.1 8:28
75 Kalista Toups So Davis High 16:19.8 8:30 12/20 12/20 2/3
76 Felicita Matthews So St Francis 16:26.2 8:34
77 Megan Lovell So Davis High 16:30 8:36 13/20 13/20 2/3
78 Charlotte Sheya So St Francis 16:30.2 8:36
79 Melody Ho Fr Davis High 16:33 8:37 14/20 14/20 2/2
80 Haylee McConnell Fr Sheldon (CA) 16:37.3 8:39
81 Presleigh Seitz So St Francis 16:39.3 8:40
82 Coco Madden Fr St Francis 16:43.3 8:43
83 Nora Matthews Fr St Francis 16:51.5 8:47
84 Sadie Pharakda So Cosumnes Oaks 17:05.9 8:54
85 Ashley Borton So Cosumnes Oaks 17:13.1 8:58
86 Marisa Peek So St Francis 17:13.3 8:58
87 Allison Beauchamp So Davis High 17:13.9 8:58 15/20 15/20 2/2 Great Job! (SBP)
88 Stephanie Cole So Davis High 17:25.2 9:04 16/20 16/20 2/2
89 Valeria Padilla So Davis High 17:36.9 9:10 17/20 17/20 2/2
90 Cecilia Davila So Cosumnes Oaks 17:39.2 9:12
91 Anne Garong So Cosumnes Oaks 17:40 9:12
92 Madeline Bullard So Cosumnes Oaks 17:42.1 9:13
93 Madison Justrich-H So St Francis 17:44 9:14
94 Chloe Brown So St Francis 17:50.2 9:17
95 Samantha Kemp So St Francis 17:50.8 9:18
96 Isabela Tuazon So St Francis 17:57.3 9:21
97 Taja Suruki So St Francis 18:38.9 9:43
98 Sofia Ceballos Fr St Francis 19:01.6 9:55
99 Amelia Krumwide Fr Davis High 19:14 10:01 18/20 18/20 2/2
100 Ellen Ferguson Fr Davis High 19:49 10:19 19/20 19/20 2/2
101 Naomi Chew So Franklin (EG) 21:42.2 11:18
102 Destiny Daikai Fr Sheldon (CA) 21:48.6 11:22
103 Sharlene Singh Sr Franklin (EG) 22:06.5 11:31
104 Rela Paparaju So Davis High 24:45.3 12:54 20/20 20/20 2/2
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:20
63:18
12:40
6:36
18 Daphne Witherell
Fr
12:35
6:33
1
Claire Silva
So
12:36
6:33
2
Simone Deberry
Fr
12:36
6:33
3
Paige Quigley
Fr
12:36
6:34
4
Peyton Carson
So
12:56
6:44
8
Theone Diviagracia
Fr
12:56
6:44
9
Abbie Rexroad
So
12:58
6:45
12
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:05
65:59
13:12
6:52
62 Amie Huang
Fr
12:52
6:42
5
Rebecca Chang
So
12:53
6:43
7
Grace Dwyer
So
13:04
6:48
13
Kaia Michaelis
So
13:14
6:53
15
Grace Kishiyama
So
13:56
7:16
22
Eliza Meyer
So
14:02
7:19
23
Emily Bennett
So
14:48
7:43
32
3 Pleasant Grove
4-4-4-3-3
Gap: 1:07
67:44
13:33
7:03
86 Bridgette Shramm
So
12:56
6:44
10
Allison Myers
Fr
13:06
6:49
14
Alyssa Brown
So
13:44
7:09
17
Alina Solis
Fr
13:54
7:14
20
CoCo Russell
Fr
14:03
7:19
25
Tyra Bell
Fr
14:21
7:28
28
Felicia Do
Fr
14:23
7:29
30
4 Franklin (EG)
3-3-3-4-4
Gap: 1:17
67:54
13:35
7:04
89 Sophia Xu
Fr
12:52
6:42
6
Ariana Puccini
Fr
12:57
6:45
11
Sia Sama
Fr
13:50
7:13
19
Angel Ojije
Fr
14:05
7:20
26
Lydia Mendoza
So
14:10
7:23
27
Isabel Lyons
So
14:53
7:45
33
Mikaiya Philip
Fr
14:59
7:48
34
5 Sheldon (CA)
5-5-5-5-5
Gap: 2:02
70:44
14:09
7:22
124 Alexis Roberts
Fr
13:15
6:54
16
Jenna Cecil
So
13:46
7:10
18
Danyka Burrill
So
14:03
7:19
24
Emi Brennan
So
14:23
7:29
31
Kelly Le
So
15:18
7:58
35
Haylee McConnell
Fr
16:37
8:39
37
Destiny Daikai
Fr
21:49
11:22
42
6 Cosumnes Oaks
6-6-6-6-6
Gap: 3:17
78:33
15:43
8:11
163 Isabelle Hermann
So
13:56
7:15
21
Callie Casillas
So
14:22
7:29
29
Alyssa Casey
So
15:57
8:18
36
Sadie Pharakda
So
17:06
8:54
38
Ashley Borton
So
17:13
8:58
39
Cecilia Davila
So
17:39
9:12
40
Anne Garong
So
17:40
9:12
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:06
64:54
12:59
6:46
15 Theone Diviagracia
Fr
12:56
6:44
1
Abbie Rexroad
So
12:58
6:45
2
Olivia Huerta
Fr
12:59
6:46
3
Allison Williams
So
12:59
6:46
4
Audrey Felsted
So
13:02
6:47
5
McKenna Mckrell
So
13:08
6:50
6
Ava Ellis
Fr
13:17
6:55
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:08
73:57
14:47
7:42
55 Eliza Meyer
So
14:02
7:19
8
Emily Bennett
So
14:48
7:43
9
Nicole Kang
So
14:53
7:45
10
Bridgette Her
So
15:05
7:51
13
Anna Kelly
Fr
15:10
7:54
15
Jessica Oslund
Fr
15:11
7:55
16
Kalista Toups
So
16:20
8:30
20
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 0:31
75:42
15:08
7:53
72 Isabel Lyons
So
14:53
7:45
11
Mikaiya Philip
Fr
14:59
7:48
12
Ruth Chew
Fr
15:07
7:52
14
Nia Babbitt
Fr
15:20
7:59
17
Arshiya Prasad
So
15:23
8:01
18
Vanessa Lara
So
15:43
8:11
19
Naomi Chew
So
21:42
11:18
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:26
66:50
13:22
6:58
15 McKenna Mckrell
So
13:08
6:50
1
Ava Ellis
Fr
13:17
6:55
2
Irene Hales
So
13:23
6:58
3
Caroline Smith
So
13:29
7:01
4
Abby Page
Fr
13:34
7:04
5
Brooke Kirchner
Fr
13:47
7:11
6
Cristina Callaghan
Fr
14:03
7:19
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 2:03
81:48
16:22
8:31
50 Jessica Oslund
Fr
15:11
7:55
8
Kalista Toups
So
16:20
8:30
9
Megan Lovell
So
16:30
8:36
10
Melody Ho
Fr
16:33
8:37
11
Allison Beauchamp
So
17:14
8:58
12
Stephanie Cole
So
17:25
9:04
13
Valeria Padilla
So
17:37
9:10
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:21
70:05
14:01
7:18
15 Brooke Kirchner
Fr
13:47
7:11
1
Cristina Callaghan
Fr
14:03
7:19
2
Anna Harrison
Fr
14:04
7:19
3
Remi Vrilakas
Fr
14:04
7:20
4
Alexys Jones
So
14:08
7:21
5
Grace Himmelmann
Fr
14:09
7:22
6
Julia Porter
Fr
14:13
7:24
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 7:20
98:50
19:46
10:18
50 Stephanie Cole
So
17:25
9:04
8
Valeria Padilla
So
17:37
9:10
9
Amelia Krumwide
Fr
19:14
10:01
10
Ellen Ferguson
Fr
19:49
10:19
11
Rela Paparaju
So
24:45
12:54
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.