Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/12

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley feldkamp Sr V 20:21 6:42 3.04 30/78 6/7 6/14 1/10 20:58
(0:37,2.9)
20:33
(0:12,1.0)
20:33
(0:12,1.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Emily Smith Fr JV 22:38 7:27 3.04 21/51 4/7 11/14 3/6
Hannah Wohlenberg Fr JV 20:43 6:49 3.04 3/51 1/7 7/14 3/12
Hope Coulter So JV 23:44 7:48 3.04 35/51 7/7 14/14 3/5
Jackie Healey Jr JV 22:44 7:29 3.04 22/51 5/7 12/14 2/6 23:16
(0:32,2.3)
22:26 You ROCK! (LR)
Jessica Terry Sr V 20:02 6:35 3.04 18/78 5/7 5/14 1/10 21:16
(1:14,5.8)
21:03
(1:01,4.8)
20:47
(0:45,3.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Jocelyn Schmidt Sr JV 21:45 7:09 3.04 9/51 2/7 9/14 3/8 20:26 22:19
(0:34,2.5)
20:26 You ROCK! (LR)
Kaitlin Derry Fr V 19:49 6:31 3.04 13/78 4/7 4/14 1/10
Kendall Derry Fr V 18:57 6:14 3.04 3/78 1/7 1/14 3/19 19:30
(0:33,2.8)
19:30
(0:33,2.8)
You ROCK! (LR, PR)
Lindsay Floyd So JV 22:52 7:31 3.04 24/51 6/7 13/14 2/6
Nicole Schedler So JV 21:52 7:12 3.04 11/51 3/7 10/14 2/6
Renny Castanon So V 19:42 6:29 3.04 10/78 2/7 2/14 3/11 20:39
(0:57,4.6)
20:51
(1:09,5.5)
20:21
(0:39,3.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Sara Lack Sr V 20:44 6:49 3.04 39/78 7/7 8/14 1/8 19:55 20:49
(0:05,0.4)
19:55 You ROCK! (LR)
Sedona McNerney Fr V 19:45 6:30 3.04 11/78 3/7 3/14 1/10 20:11
(0:26,2.1)
20:11
(0:26,2.1)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 98:15
1:05
3.04 6:28 6:14 6:35 45 6:28 102:52
(4:37,4.5)
101:54
(3:39,3.6)
101:54
(3:39,3.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kendall Derry (2), Renny Castanon (8), Sedona McNerney (9), Kaitlin Derry (11), Jessica Terry (15)
JV 1st 5 3/6 109:42
2:01
3.04 7:13 6:49 7:29 56 7:01 115:34
(5:52,5.1)
115:34
(5:52,5.1)
115:34
(5:52,5.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Hannah Wohlenberg (3), Jocelyn Schmidt (8), Nicole Schedler (10), Emily Smith (17), Jackie Healey (18)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Maggie Bell Fr Granite Bay 17:45 5:50
2 Mackenzie Mills Sr Vintage 18:50 6:12
3 Kendall Derry Fr Bella Vista 18:57 6:14 1/7 1/14 3/19 19:30
(0:33)
19:30
(0:33)
You ROCK! (LR, PR)
4 Katie Mersereau Jr Granite Bay 19:01 6:15
5 Christine Redor Sr Ponderosa 19:11 6:19
6 Jenica Dodge Jr Whitney 19:18 6:21
7 Vivian Lam Sr Folsom 19:24 6:23
8 Breanna Sewell Jr Vacaville 19:25 6:23
9 Megan Hall Sr Whitney 19:26 6:24
10 Renny Castanon So Bella Vista 19:42 6:29 2/7 2/14 3/11 20:39
(0:57)
20:51
(1:09)
20:21
(0:39)
You ROCK! (LY, LR, PR)
11 Sedona McNerney Fr Bella Vista 19:45 6:30 3/7 3/14 1/10 20:11
(0:26)
20:11
(0:26)
You ROCK! (LR, PR)
12 Jordan Sienkiewicz Fr Whitney 19:47 6:30
13 Kaitlin Derry Fr Bella Vista 19:49 6:31 4/7 4/14 1/10
14 Halle Sullivan Fr Rodriguez 19:50 6:31
15 Kristi Capello Fr Del Campo 19:58 6:34
16 Viktoriya Chmil Fr Del Campo 19:59 6:34
17 Skylar Jauregui Jr Vacaville 20:01 6:35
18 Jessica Terry Sr Bella Vista 20:02 6:35 5/7 5/14 1/10 21:16
(1:14)
21:03
(1:01)
20:47
(0:45)
You ROCK! (LY, LR, PR)
19 Lindsey Romeri Jr Rocklin 20:05 6:36
20 Rylee Mckeon Jr Granite Bay 20:09 6:38
21 Jessica Cummins So Vacaville 20:14 6:39
22 Jessica Swingle So Del Campo 20:14 6:39
23 Brooke Ruppenthal Sr Ponderosa 20:14 6:39
24 Hannah O'donnell So Ponderosa 20:14 6:39
25 Sierra Gosting Fr Rocklin 20:14 6:39
26 Destinee Lopez Sr Golden Valley (sj) 20:15 6:40
27 Ozora Cheek Fr Whitney 20:17 6:40
28 Jacqueline Magana So Atwater 20:18 6:41
29 Paige Maynard So Vacaville 20:20 6:41
30 Ashley feldkamp Sr Bella Vista 20:21 6:42 6/7 6/14 1/10 20:58
(0:37)
20:33
(0:12)
20:33
(0:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Joy Weems Sr Del Campo 20:25 6:43
32 Francesca Loayza Jr Kimball 20:26 6:43
33 Shellin Chuong Sr Beyer 20:27 6:44
34 Megan Kuo Fr Rocklin 20:30 6:45
35 Rebecca Cobb So Lodi 20:34 6:46
36 Allison Daly Sr Granite Bay 20:37 6:47
37 Nichole Zenzolan Fr Granite Bay 20:38 6:47
38 Claire Hoffman Fr Ponderosa 20:41 6:48
39 Sara Lack Sr Bella Vista 20:44 6:49 7/7 8/14 1/8 19:55 20:49
(0:05)
19:55 You ROCK! (LR)
40 Haley Boynton Fr Lodi 20:47 6:50
41 Sydney Strecker Jr Rocklin 20:48 6:51
42 Savannah Love Jr River City 20:51 6:52
43 Brittany Anselmo Jr Ponderosa 20:52 6:52
44 Rochelle Parker Sr Golden Valley (sj) 20:53 6:52
45 Regina Nyareso So Monterey Trail 20:56 6:53
46 Veronica Blackwell So Del Campo 20:58 6:54
47 Nicole Wellington Fr Whitney 20:59 6:54
48 Rocio Ramirez-castro Sr Downey 21:05 6:56
49 Capriana Christian Jr Vacaville 21:13 6:59
50 Jami Ford Sr Pitman 21:23 7:02
51 Sabrina Wilson Jr Rocklin 21:28 7:04
52 Carole Thomas Fr Lodi 21:31 7:05
53 Jessica Jauregui Jr Vacaville 21:38 7:07
54 Haley Ellis So Whitney 21:38 7:07
55 Lauren Stanislaw Jr Beyer 21:38 7:07
56 Erin Greenwood So Rocklin 21:44 7:09
57 Mckayla Burrows Sr Rocklin 21:46 7:10
58 Hattie Groat Fr Whitney 21:55 7:13
59 Mayra Mejia Sr Lodi 21:58 7:14
60 Maya Murphy-cook Fr Granite Bay 22:01 7:15
61 Dana Pollard Sr Beyer 22:02 7:15
62 Carmen Lyon So Granite Bay 22:04 7:16
63 Brooke Alger Jr Del Campo 22:11 7:18
64 Rose Wilbourn So Atwater 22:15 7:19
65 Joy Wilcox Jr Atwater 22:16 7:19
66 Karla Ortega Sr Beyer 22:16 7:19
67 Emily Ballerini So Vacaville 22:19 7:20
68 Valerie Mejia Fr Atwater 22:26 7:23
69 Madelyn Blank Sr Lodi 22:36 7:26
70 Maggie West Fr Del Campo 22:46 7:29
71 Miranda O'mahony Jr Lodi 22:55 7:32
72 Celia Reyna Jr Atwater 23:14 7:39
73 Marisela Rodriguez So Atwater 23:19 7:40
74 Alicia Pacheco So Lodi 23:19 7:40
75 Teagan Tomasello Jr Ponderosa 23:42 7:48
76 Rebecca Medina So Beyer 23:49 7:50
77 Cheyan Knight Jr Atwater 25:04 8:15
78 Natasha Green Sr Beyer 27:20 8:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
2-2-1-1-1
Gap: 1:05
98:15
19:39
6:28
45 Kendall Derry
Fr
18:57
6:14
2
Renny Castanon
So
19:42
6:29
8
Sedona McNerney
Fr
19:45
6:30
9
Kaitlin Derry
Fr
19:49
6:31
11
Jessica Terry
Sr
20:02
6:35
15
Ashley feldkamp
Sr
20:21
6:42
26
Sara Lack
Sr
20:44
6:49
34
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Whitney
4-3-3-2-2
Gap: 1:41
99:47
19:57
6:34
84 Jenica Dodge
Jr
19:18
6:21
5
Megan Hall
Sr
19:26
6:24
7
Jordan Sienkiewicz
Fr
19:47
6:30
10
Ozora Cheek
Fr
20:17
6:40
23
Nicole Wellington
Fr
20:59
6:54
39
Haley Ellis
So
21:38
7:07
44
Hattie Groat
Fr
21:55
7:13
48
2 Granite Bay
1-1-2-3-2
Gap: 2:53
98:10
19:38
6:28
84 Maggie Bell
Fr
17:45
5:50
1
Katie Mersereau
Jr
19:01
6:15
3
Rylee Mckeon
Jr
20:09
6:38
17
Allison Daly
Sr
20:37
6:47
31
Nichole Zenzolan
Fr
20:38
6:47
32
Maya Murphy-cook
Fr
22:01
7:15
50
Carmen Lyon
So
22:04
7:16
52
4 Vacaville
5-4-4-4-4
Gap: 1:48
101:13
20:15
6:40
103 Breanna Sewell
Jr
19:25
6:23
6
Skylar Jauregui
Jr
20:01
6:35
14
Jessica Cummins
So
20:14
6:39
18
Paige Maynard
So
20:20
6:41
25
Capriana Christian
Jr
21:13
6:59
40
Jessica Jauregui
Jr
21:38
7:07
43
Emily Ballerini
So
22:19
7:20
57
5 Del Campo
6-6-5-5-5
Gap: 1:00
101:34
20:19
6:41
109 Kristi Capello
Fr
19:58
6:34
12
Viktoriya Chmil
Fr
19:59
6:34
13
Jessica Swingle
So
20:14
6:39
19
Joy Weems
Sr
20:25
6:43
27
Veronica Blackwell
So
20:58
6:54
38
Brooke Alger
Jr
22:11
7:18
53
Maggie West
Fr
22:46
7:29
60
6 Ponderosa
3-5-6-6-6
Gap: 1:41
101:12
20:14
6:39
115 Christine Redor
Sr
19:11
6:19
4
Brooke Ruppenthal
Sr
20:14
6:39
20
Hannah O'donnell
So
20:14
6:39
21
Claire Hoffman
Fr
20:41
6:48
33
Brittany Anselmo
Jr
20:52
6:52
37
Teagan Tomasello
Jr
23:42
7:48
65




7 Rocklin
7-7-7-7-7
Gap: 1:23
103:05
20:37
6:47
144 Lindsey Romeri
Jr
20:05
6:36
16
Sierra Gosting
Fr
20:14
6:39
22
Megan Kuo
Fr
20:30
6:45
29
Sydney Strecker
Jr
20:48
6:51
36
Sabrina Wilson
Jr
21:28
7:04
41
Erin Greenwood
So
21:44
7:09
46
Mckayla Burrows
Sr
21:46
7:10
47
8 Lodi
10-8-8-8-8
Gap: 2:02
107:26
21:29
7:04
215 Rebecca Cobb
So
20:34
6:46
30
Haley Boynton
Fr
20:47
6:50
35
Carole Thomas
Fr
21:31
7:05
42
Mayra Mejia
Sr
21:58
7:14
49
Madelyn Blank
Sr
22:36
7:26
59
Miranda O'mahony
Jr
22:55
7:32
61
Alicia Pacheco
So
23:19
7:40
64
9 Beyer
9-9-9-9-9
Gap: 3:22
110:12
22:02
7:15
246 Shellin Chuong
Sr
20:27
6:44
28
Lauren Stanislaw
Jr
21:38
7:07
45
Dana Pollard
Sr
22:02
7:15
51
Karla Ortega
Sr
22:16
7:19
56
Rebecca Medina
So
23:49
7:50
66
Natasha Green
Sr
27:20
8:59
68




10 Atwater
8-10-10-10-10
Gap: 2:56
110:29
22:06
7:16
253 Jacqueline Magana
So
20:18
6:41
24
Rose Wilbourn
So
22:15
7:19
54
Joy Wilcox
Jr
22:16
7:19
55
Valerie Mejia
Fr
22:26
7:23
58
Celia Reyna
Jr
23:14
7:39
62
Marisela Rodriguez
So
23:19
7:40
63
Cheyan Knight
Jr
25:04
8:15
67
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Pooja Tripathi Jr Davis Sr. 20:07 6:37
2 Macee Moreno Jr St Francis (sac) 20:36 6:47
3 Hannah Wohlenberg Fr Bella Vista 20:43 6:49 1/7 7/14 3/12
4 Melanie Stralen Sr St Francis (sac) 21:15 6:59
5 Elena Fricke Jr St Francis (sac) 21:18 7:00
6 Laurel Darragh Sr Davis Sr. 21:33 7:05
7 Teresa Boatman Fr Woodcreek 21:36 7:06
8 Maddy Strong Jr St Francis (sac) 21:42 7:08
9 Jocelyn Schmidt Sr Bella Vista 21:45 7:09 2/7 9/14 3/8 20:26 22:19
(0:34)
20:26 You ROCK! (LR)
10 Mika Brown Sr St Francis (sac) 21:47 7:10
11 Nicole Schedler So Bella Vista 21:52 7:12 3/7 10/14 2/6
12 Lauren James Sr Davis Sr. 22:13 7:18
13 Erica Stansfield Sr Del Campo 22:16 7:19
14 Heather Theurer Sr Buhach Colony 22:18 7:20
15 Autumn Burton Jr Rocklin 22:19 7:20
16 Maria Woodson Sr Pleasant Grove 22:24 7:22
17 Vian Ghazi Sr Pleasant Grove 22:26 7:23
18 Isabel Leamon Jr Davis Sr. 22:27 7:23
19 Emily Macias Jr St Francis (sac) 22:35 7:26
20 Hailey Farrell Fr Sheldon 22:37 7:26
21 Emily Smith Fr Bella Vista 22:38 7:27 4/7 11/14 3/6
22 Jackie Healey Jr Bella Vista 22:44 7:29 5/7 12/14 2/6 23:16
(0:32)
22:26 You ROCK! (LR)
23 Victoria Mohtes-chan Sr Davis Sr. 22:44 7:29
24 Lindsay Floyd So Bella Vista 22:52 7:31 6/7 13/14 2/6
25 Michaela Joerger Jr Davis Sr. 22:54 7:32
26 Miranda Love Jr River City 22:57 7:33
27 Megan Vollmer Jr St Francis (sac) 22:59 7:34
28 Shauna Simon Sr Davis Sr. 23:11 7:38
29 Tori Anasovitch Jr St Francis (sac) 23:15 7:39
30 Carlotta Hanten Jr River City 23:21 7:41
31 Cassandra Cheek So Sheldon 23:22 7:41
32 Gisela Perez Jr Modesto 23:29 7:43
33 Mia Brower Sr Oak Ridge 23:38 7:46
34 Robin Rahil So Sheldon 23:39 7:47
35 Hope Coulter So Bella Vista 23:44 7:48 7/7 14/14 3/5
36 Nicole Gamen Sr Modesto 23:48 7:50
37 Siena Cox Jr Davis Sr. 23:49 7:50
38 Amanda Ehrhardt Jr Rocklin 23:57 7:53
39 Crystal Vargas Jr Modesto 24:00 7:54
40 Terri Johnson Jr Pleasant Grove 24:16 7:59
41 Laura Hernandez Jr Modesto 24:34 8:05
42 Mariana Ramirez Fr Sheldon 24:40 8:07
43 Morgan Krueger Sr Modesto 24:50 8:10
44 Andreina Montes Jr Modesto 24:50 8:10
45 Erika Contreras Jr Sheldon 25:02 8:14
46 Gabriela Ruiz Sr Modesto 25:12 8:17
47 Jenna Wong Jr Sheldon 25:31 8:24
48 Mary Assaad Sr Sheldon 25:55 8:32
49 Courtney Sousa Sr Pleasant Grove 27:09 8:56
50 Jady Hong Jr Pleasant Grove 27:11 8:57
51 Jessica Tang Sr Pleasant Grove 29:39 9:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis (sac)
2-1-1-1-1
Gap: 1:11
106:38
21:20
7:01
27 Macee Moreno
Jr
20:36
6:47
2
Melanie Stralen
Sr
21:15
6:59
4
Elena Fricke
Jr
21:18
7:00
5
Maddy Strong
Jr
21:42
7:08
7
Mika Brown
Sr
21:47
7:10
9
Emily Macias
Jr
22:35
7:26
15
Megan Vollmer
Jr
22:59
7:34
22
2 Davis Sr.
1-2-2-2-2
Gap: 2:37
109:04
21:49
7:11
51 Pooja Tripathi
Jr
20:07
6:37
1
Laurel Darragh
Sr
21:33
7:05
6
Lauren James
Sr
22:13
7:18
11
Isabel Leamon
Jr
22:27
7:23
14
Victoria Mohtes-chan
Sr
22:44
7:29
19
Michaela Joerger
Jr
22:54
7:32
21
Shauna Simon
Sr
23:11
7:38
23
3 Bella Vista
3-3-3-3-3
Gap: 2:01
109:42
21:56
7:13
56 Hannah Wohlenberg
Fr
20:43
6:49
3
Jocelyn Schmidt
Sr
21:45
7:09
8
Nicole Schedler
So
21:52
7:12
10
Emily Smith
Fr
22:38
7:27
17
Jackie Healey
Jr
22:44
7:29
18
Lindsay Floyd
So
22:52
7:31
20
Hope Coulter
So
23:44
7:48
27
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Sheldon
5-5-5-5-4
Gap: 2:25
119:20
23:52
7:51
133 Hailey Farrell
Fr
22:37
7:26
16
Cassandra Cheek
So
23:22
7:41
24
Robin Rahil
So
23:39
7:47
26
Mariana Ramirez
Fr
24:40
8:07
32
Erika Contreras
Jr
25:02
8:14
35
Jenna Wong
Jr
25:31
8:24
37
Mary Assaad
Sr
25:55
8:32
38
5 Pleasant Grove
4-4-4-4-5
Gap: 4:47
123:26
24:41
8:07
134 Maria Woodson
Sr
22:24
7:22
12
Vian Ghazi
Sr
22:26
7:23
13
Terri Johnson
Jr
24:16
7:59
30
Courtney Sousa
Sr
27:09
8:56
39
Jady Hong
Jr
27:11
8:57
40
Jessica Tang
Sr
29:39
9:45
41




6 Modesto
6-6-6-6-6
Gap: 1:21
120:41
24:08
7:56
146 Gisela Perez
Jr
23:29
7:43
25
Nicole Gamen
Sr
23:48
7:50
28
Crystal Vargas
Jr
24:00
7:54
29
Laura Hernandez
Jr
24:34
8:05
31
Morgan Krueger
Sr
24:50
8:10
33
Andreina Montes
Jr
24:50
8:10
34
Gabriela Ruiz
Sr
25:12
8:17
36
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Camille Boudreaux, So, 13:07, St Francis (sac) Davis Sr., 67:35, 29
F/S D2 Muna Alhamad, So, 13:10, Folsom Folsom, 69:12, 32
F/S D3 Maddy Kringel, Fr, 13:26, Del Oro Del Oro, 69:49, 26
F/S D4 Aubrey Smith, Fr, 14:01, West Campus Escalon, 75:14, 38
F/S D5 Becca Schafer, Fr, 16:57, Buckingham Charter n/a
JV D12 Pooja Tripathi, Jr, 20:07, Davis Sr. St Francis (sac), 106:38, 27
JV D345 Colleen Wheeler, So, 21:09, Del Oro Del Oro, 110:03, 16
V D1 Fiona O'keeffe, Fr, 18:08, Davis Sr. St Francis (sac), 93:33, 23
V D2 Maggie Bell, Fr, 17:45, Granite Bay Bella Vista, 98:15, 45
V D3 Madeleine Ankhelyi, Sr, 17:44, Vista Del Lago Del Oro, 98:36, 45
V D4 Mikayla Florez, Jr, 19:03, Riverbank Amador, 105:41, 91
V D5 Mary De Aquino, So, 20:54, Sacramento Waldorf Vacaville Christian, 116:36, 37

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Kellen Browning, Fr, 11:19, Davis Sr. Davis Sr., 61:27, 52
Fr D2 Daniel Thweatt, Fr, 11:22, River City Elk Grove, 60:41, 31
Fr D3 Logan Taggart, Fr, 11:30, Oakmont Del Oro, 61:52, 45
Fr D4 Michael Stickels, Fr, 12:03, Calaveras Christian Brothers, 63:58, 35
Fr D5 Bryce Duncan, Fr, 13:19, Buckingham Charter n/a
JV D12 Casiano Aguirre, Jr, 16:41, Del Campo Del Campo, 85:17, 25
JV D345 Garrett Jordan, Sr, 17:26, Placer Placer, 89:50, 16
So D1 Blake Croft, So, 11:14, Davis Sr. Oak Ridge, 59:47, 45
So D2 Johnathan Alcantara, So, 11:19, Gregori Gregori, 58:35, 16
So D3 Ethan Reeder, So, 11:35, El Dorado El Dorado, 60:51, 40
So D4 Hunter Hughes, So, 12:02, Golden Sierra Dixon, 63:25, 53
So D5 Jacob Gamboa, So, 15:11, Capital Christian n/a
V D1 Jack Scranton, Sr, 15:50, Davis Sr. Davis Sr., 81:54, 49
V D2 Trent Brendel, Sr, 15:35, Granite Bay Del Campo, 81:06, 48
V D3 Tyler Sickler, Sr, 15:44, Will C. Wood Placer, 82:45, 65
V D4 Steven Grolle, Jr, 16:05, Sonora Dixon, 86:44, 67
V D5 Matt Spring, Jr, 16:54, Tioga Sierra Ridge Academy, 93:42, 41