Jesuit Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/16/13

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Baer, Jack So So 12:26 5:55 2.1 24/49 5/7 9/14 3/6 12:37
(0:11,1.5)
12:28
(0:02,0.3)
12:28
(0:02,0.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Bell, Robert Fr Fr 12:11 5:48 2.1 5/51 4/7 6/14 1/6 11:54 11:54
Bernard, Marcus So So 12:26 5:55 2.1 23/49 4/7 8/14 3/6 13:04
(0:38,4.8)
13:04
(0:38,4.8)
You ROCK! (LR, PG, PR, SBP)
Brown, Andrew Sr V 16:17 5:21 3.04 4/78 1/7 1/14 4/17 16:07 16:07
Campbell, Connor Sr JV 19:01 6:15 3.04 32/56 4/7 11/14 4/7 19:20
(0:19,1.6)
19:20
(0:19,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Carpenter, Bradley So So 12:09 5:47 2.1 14/49 2/7 5/14 4/7 12:03 12:20
(0:11,1.5)
12:03 You ROCK! (LR)
Caslin, Patrick Fr Fr 12:44 6:04 2.1 13/51 6/7 13/14 1/6 12:47
(0:03,0.4)
12:47
(0:03,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Cendro, Kevin Fr Fr 12:48 6:06 2.1 16/51 7/7 14/14 1/6 13:13
(0:25,3.2)
13:13
(0:25,3.2)
You ROCK! (LR, PR)
Cross, Evan So V 17:58 5:55 3.04 58/78 7/7 7/14 3/8 17:13 17:13
Cummings, Patrick So So 11:45 5:36 2.1 4/49 1/7 2/14 3/14 12:17
(0:32,4.3)
11:30 11:30 You ROCK! (LY, SBP)
Day, Logan Sr JV 18:58 6:14 3.04 31/56 3/7 10/14 4/7 18:37 18:25 18:25
Flodin, Michael Jr JV 19:08 6:18 3.04 40/56 6/7 13/14 2/7 19:34
(0:26,2.2)
19:34
(0:26,2.2)
You ROCK! (LR, PR)
Hernandez, Cristian Jr JV 18:01 5:56 3.04 9/56 1/7 8/14 5/14 17:59 17:59
Holland, Benjamin Fr Fr 11:50 5:38 2.1 2/51 2/7 3/14 1/7 11:54
(0:04,0.6)
11:54
(0:04,0.6)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Huitt, Andrew Jr V 16:46 5:31 3.04 21/78 5/7 5/14 1/10 17:33
(0:47,4.5)
16:36 16:36 You ROCK! (LY)
Iritani, Jacob Jr JV 18:26 6:04 3.04 17/56 2/7 9/14 3/8 18:49
(0:23,2.0)
18:49
(0:23,2.0)
You ROCK! (LR, PR)
Jones, Brendan Fr Fr 11:37 5:32 2.1 1/51 1/7 1/14 1/14 11:42
(0:05,0.7)
11:42
(0:05,0.7)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Kurdy, Sean So V 16:41 5:29 3.04 17/78 4/7 4/14 1/10 16:57
(0:16,1.6)
16:18 16:18 You ROCK! (LY)
Lackner, Michael So V 16:32 5:26 3.04 11/78 3/7 3/14 1/10 17:19
(0:47,4.5)
16:23 16:23 You ROCK! (LY)
Martin, Tristyn Sr V 16:25 5:24 3.04 7/78 2/7 2/14 1/13 16:20 16:24 16:20
Newland, Brandon Sr JV 19:07 6:17 3.04 39/56 5/7 12/14 4/7 19:12
(0:05,0.4)
19:12
(0:05,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Peters, John Sr JV 19:19 6:21 3.04 45/56 7/7 14/14 2/6 19:41
(0:22,1.9)
19:41
(0:22,1.9)
You ROCK! (LR, PR)
Sickman, Matthew So V 17:27 5:44 3.04 37/78 6/7 6/14 3/10 17:16 17:16
Siino, Nick So So 12:36 6:00 2.1 29/49 7/7 12/14 1/5 12:06 12:00
Stralen, Randy Fr Fr 11:56 5:41 2.1 3/51 3/7 4/14 1/6 12:24
(0:28,3.8)
12:07
(0:11,1.5)
You ROCK! (LR, PR)
Ternes, Bobby So So 12:19 5:52 2.1 20/49 3/7 7/14 4/6 12:40
(0:21,2.8)
11:49 11:49 You ROCK! (LY)
Tyree, Alex Fr Fr 12:33 5:59 2.1 10/51 5/7 11/14 1/6 12:45
(0:12,1.6)
12:45
(0:12,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Wilde, James So So 12:29 5:57 2.1 26/49 6/7 10/14 1/5 11:49 11:49
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 82:41
0:29
3.04 5:26 5:21 5:31 53 5:26 82:37 81:48 81:48 Andrew Brown (4), Tristyn Martin (7), Michael Lackner (10), Sean Kurdy (14), Andrew Huitt (18)
So 1st 5 3/6 61:05
0:41
2.1 5:49 5:36 5:55 75 5:40 57:26 54:03 Patrick Cummings (4), Bradley Carpenter (12), Bobby Ternes (18), Marcus Bernard (20), Jack Baer (21)
JV 1st 5 4/7 93:33
1:06
3.04 6:09 5:56 6:17 101 5:45 89:33 120:51
(27:18,22.6)
89:33 Your Team ROCKS! (LR) Cristian Hernandez (8), Jacob Iritani (13), Logan Day (24), Connor Campbell (25), Brandon Newland (31)
Fr 1st 5 1/6 60:07
0:56
2.1 5:44 5:32 5:59 21 5:44 61:14
(1:07,1.8)
60:46
(0:39,1.1)
53:29 Your Team ROCKS! (LY, LR) Brendan Jones (1), Benjamin Holland (2), Randy Stralen (3), Robert Bell (5), Alex Tyree (10)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Neilson Powless Jr Roseville 15:51 5:13
2 Paul Zeiss Jr Granite Bay 16:03 5:17
3 Nathan Wellington Sr Whitney 16:05 5:17
4 Andrew Brown Sr Jesuit 16:17 5:21 1/7 1/14 4/17 16:07 16:07
5 Phillip Kruse Sr Lodi 16:19 5:22
6 Drew Childs Jr Bella Vista 16:23 5:23
7 Tristyn Martin Sr Jesuit 16:25 5:24 2/7 2/14 1/13 16:20 16:24 16:20
8 George Miao Sr Rocklin 16:27 5:25
9 Jack Ploeg Jr Elk Grove 16:30 5:26
10 Isaiah Hanna So Whitney 16:31 5:26
11 Michael Lackner So Jesuit 16:32 5:26 3/7 3/14 1/10 17:19
(0:47)
16:23 16:23 You ROCK! (LY)
12 Arturo Sotomayor Jr Roseville 16:33 5:27
13 Edward Chance Jr Del Campo 16:35 5:27
14 Kyle Hawk Jr Napa 16:37 5:28
15 Luke Rogers Sr Granite Bay 16:37 5:28
16 Brandon Larson Sr Vacaville 16:38 5:28
17 Sean Kurdy So Jesuit 16:41 5:29 4/7 4/14 1/10 16:57
(0:16)
16:18 16:18 You ROCK! (LY)
18 Casiano Aguirre Sr Del Campo 16:41 5:29
19 Matt Coss Sr Bella Vista 16:41 5:29
20 Connor Marotte Jr Bella Vista 16:45 5:31
21 Andrew Huitt Jr Jesuit 16:46 5:31 5/7 5/14 1/10 17:33
(0:47)
16:36 16:36 You ROCK! (LY)
22 Braeden Kraft So Del Campo 16:47 5:31
23 Ty Medd Sr Rocklin 16:48 5:32
24 Galen Fritz Sr Rocklin 16:49 5:32
25 Adam Grimmitt Sr Rocklin 16:50 5:32
26 Spencer Doty Sr Bella Vista 16:51 5:33
27 Ben Pavik Jr Granite Bay 16:52 5:33
28 Ross Walker Jr Del Campo 16:53 5:33
29 Andrew Clusserath So Rocklin 16:53 5:33
30 Tre Lockwood Fr Granite Bay 17:02 5:36
31 Sam Aguirre Sr Del Campo 17:06 5:38
32 Blake Fonda Jr Lodi 17:09 5:38
33 Zachary Skalet Sr Rocklin 17:10 5:39
34 Mario Medina Jr Gregori 17:11 5:39
35 Ian Young Sr Del Campo 17:14 5:40
36 Gregory Aitken So Folsom 17:23 5:43
37 Matthew Sickman So Jesuit 17:27 5:44 6/7 6/14 3/10 17:16 17:16
38 Evan Moses Sr Gregori 17:32 5:46
39 David Duncan Sr Ponderosa 17:36 5:47
40 Anthony Arauza Jr Gregori 17:37 5:48
41 Alec Villagomez Sr Gregori 17:37 5:48
42 Colin Flaherty Fr Folsom 17:40 5:49
43 Ernesto Alvarado Sr Lodi 17:42 5:49
44 Spencer Palmer Sr Granite Bay 17:42 5:49
45 Anthony Sanchez Sr Roseville 17:44 5:50
46 Johnathon Alcantara Jr Gregori 17:45 5:50
47 Isaac Gonzalez Sr Pitman 17:46 5:51
48 Eric Leverenz Jr Whitney 17:46 5:51
49 Brandon Woods Sr Lodi 17:47 5:51
50 Sam Neptune Jr Granite Bay 17:49 5:52
51 Juan Ortega Jr Gregori 17:52 5:53
52 Ethan Flake Sr Rocklin 17:52 5:53
53 Anthony Vogliano So Rodriguez 17:52 5:53
54 Daniel Thweatt So River City 17:53 5:53
55 Denis Pyrev Sr Del Campo 17:55 5:54
56 Shane Marshall Fr Ponderosa 17:56 5:54
57 Trevor Ryder Sr Vacaville 17:57 5:54
58 Evan Cross So Jesuit 17:58 5:55 7/7 7/14 3/8 17:13 17:13
59 Johnny Gow Jr Bella Vista 17:59 5:55
60 Evan Stepper Sr Roseville 18:00 5:55
61 Matthew Seefeldt So Roseville 18:01 5:56
62 Weston Dewitt Jr Folsom 18:05 5:57
63 Tim Scott Sr Folsom 18:07 5:58
64 Walker Knauss Jr Granite Bay 18:08 5:58
65 Nicholas Sanders Jr Gregori 18:09 5:58
66 Alex Puentes So Bella Vista 18:10 5:59
67 Luis Higuera Jr Whitney 18:11 5:59
68 Alex Blake Sr Folsom 18:12 5:59
69 Tyler Smithhart Sr Lodi 18:17 6:01
70 John Kretschmann Jr Folsom 18:21 6:02
71 Antonio Franco Jr Whitney 18:24 6:03
72 Garrett Schmidt Jr Bella Vista 18:31 6:05
73 Christian Johnson Fr Folsom 18:33 6:06
74 Connor Young Jr Lodi 18:39 6:08
75 Devin Valdez Sr Whitney 18:57 6:14
76 Joseph Ingrum Sr Lodi 19:08 6:18
77 Austin Torgerson Sr Roseville 19:38 6:28
78 Alfred Freeberg Jr Napa 19:42 6:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
4-1-1-1-1
Gap: 0:29
82:41
16:32
5:26
53 Andrew Brown
Sr
16:17
5:21
4
Tristyn Martin
Sr
16:25
5:24
7
Michael Lackner
So
16:32
5:26
10
Sean Kurdy
So
16:41
5:29
14
Andrew Huitt
Jr
16:46
5:31
18
Matthew Sickman
So
17:27
5:44
34
Evan Cross
So
17:58
5:55
49
2 Rocklin
7-7-5-4-2
Gap: 0:26
83:47
16:45
5:31
97 George Miao
Sr
16:27
5:25
8
Ty Medd
Sr
16:48
5:32
20
Galen Fritz
Sr
16:49
5:32
21
Adam Grimmitt
Sr
16:50
5:32
22
Andrew Clussera
So
16:53
5:33
26
Zachary Skalet
Sr
17:10
5:39
30
Ethan Flake
Sr
17:52
5:53
47
3 Del Campo
8-6-4-4-3
Gap: 0:31
84:02
16:48
5:32
99 Edward Chance
Jr
16:35
5:27
12
Casiano Aguirre
Sr
16:41
5:29
15
Braeden Kraft
So
16:47
5:31
19
Ross Walker
Jr
16:53
5:33
25
Sam Aguirre
Sr
17:06
5:38
28
Ian Young
Sr
17:14
5:40
32
Denis Pyrev
Sr
17:55
5:54
48
4 Granite Bay
2-4-2-3-4
Gap: 1:39
84:16
16:51
5:33
106 Paul Zeiss
Jr
16:03
5:17
2
Luke Rogers
Sr
16:37
5:28
13
Ben Pavik
Jr
16:52
5:33
24
Tre Lockwood
Fr
17:02
5:36
27
Spencer Palmer
Sr
17:42
5:49
40
Sam Neptune
Jr
17:49
5:52
45
Walker Knauss
Jr
18:08
5:58
55
5 Bella Vista
6-5-2-2-5
Gap: 1:36
84:39
16:56
5:34
112 Drew Childs
Jr
16:23
5:23
6
Matt Coss
Sr
16:41
5:29
16
Connor Marotte
Jr
16:45
5:31
17
Spencer Doty
Sr
16:51
5:33
23
Johnny Gow
Jr
17:59
5:55
50
Alex Puentes
So
18:10
5:59
57
Garrett Schmidt
Jr
18:31
6:05
63
6 Roseville
1-2-6-6-6
Gap: 2:10
86:09
17:14
5:40
156 Neilson Powless
Jr
15:51
5:13
1
Arturo Sotomayo
Jr
16:33
5:27
11
Anthony Sanchez
Sr
17:44
5:50
41
Evan Stepper
Sr
18:00
5:55
51
Matthew Seefeldt
So
18:01
5:56
52
Austin Torgerso
Sr
19:38
6:28
68




7 Whitney
3-2-7-7-7
Gap: 2:19
86:57
17:23
5:43
175 Nathan Wellingt
Sr
16:05
5:17
3
Isaiah Hanna
So
16:31
5:26
9
Eric Leverenz
Jr
17:46
5:51
43
Luis Higuera
Jr
18:11
5:59
58
Antonio Franco
Jr
18:24
6:03
62
Devin Valdez
Sr
18:57
6:14
66




8 Lodi
5-8-8-8-8
Gap: 1:58
87:14
17:27
5:44
177 Phillip Kruse
Sr
16:19
5:22
5
Blake Fonda
Jr
17:09
5:38
29
Ernesto Alvarado
Sr
17:42
5:49
39
Brandon Woods
Sr
17:47
5:51
44
Tyler Smithhar
Sr
18:17
6:01
60
Connor Young
Jr
18:39
6:08
65
Joseph Ingrum
Sr
19:08
6:18
67
9 Gregori
9-9-9-9-9
Gap: 0:34
87:42
17:32
5:46
181 Mario Medina
Jr
17:11
5:39
31
Evan Moses
Sr
17:32
5:46
35
Anthony Arauza
Jr
17:37
5:48
36
Alec Villagom
Sr
17:37
5:48
37
Johnatho Alcantar
Jr
17:45
5:50
42
Juan Ortega
Jr
17:52
5:53
46
Nicholas Sanders
Jr
18:09
5:58
56
10 Folsom
10-10-10-10-10
Gap: 0:49
89:27
17:53
5:53
237 Gregory Aitken
So
17:23
5:43
33
Colin Flaherty
Fr
17:40
5:49
38
Weston Dewitt
Jr
18:05
5:57
53
Tim Scott
Sr
18:07
5:58
54
Alex Blake
Sr
18:12
5:59
59
John Kretschm
Jr
18:21
6:02
61
Christia Johnson
Fr
18:33
6:06
64
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Austin (a.j. Sommers So Elk Grove 11:23 5:25
2 Scott Seno So Elk Grove 11:34 5:30
3 Logan Dodge Fr Whitney 11:41 5:34
4 Patrick Cummings So Jesuit 11:45 5:36 1/7 2/14 3/14 12:17
(0:32)
11:30 11:30 You ROCK! (LY, SBP)
5 Brendon Henkel So Bella Vista 11:47 5:37
6 Spencer Jacobs So Atwater 11:51 5:39
7 Alex Vargas So Atwater 11:53 5:40
8 Brett Snow So Whitney 12:01 5:43
9 Randy Pietersen So Elk Grove 12:06 5:46
10 Patrick Malberg So Lodi 12:08 5:47
11 Jacob Spencer So Tracy 12:08 5:47
12 Camden Scott So Elk Grove 12:08 5:47
13 Spencer Bilyeu So Whitney 12:09 5:47
14 Bradley Carpenter So Jesuit 12:09 5:47 2/7 5/14 4/7 12:03 12:20
(0:11)
12:03 You ROCK! (LR)
15 Jeremy Pond Fr Whitney 12:10 5:48
16 Taylor Nguyen So Whitney 12:11 5:48
17 Ozzy Nava So Atwater 12:12 5:49
18 Sean Stratton So Vacaville 12:12 5:49
19 Garrett Bair So Vacaville 12:16 5:50
20 Bobby Ternes So Jesuit 12:19 5:52 3/7 7/14 4/6 12:40
(0:21)
11:49 11:49 You ROCK! (LY)
21 Kyle Kwong So Elk Grove 12:20 5:52
22 Damian Hoke Fr Napa 12:21 5:53
23 Marcus Bernard So Jesuit 12:26 5:55 4/7 8/14 3/6 13:04
(0:38)
13:04
(0:38)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
24 Jack Baer So Jesuit 12:26 5:55 5/7 9/14 3/6 12:37
(0:11)
12:28
(0:02)
12:28
(0:02)
You ROCK! (LY, LR, PR)
25 Miguel Cisneros So Buhach Colony 12:28 5:56
26 James Wilde So Jesuit 12:29 5:57 6/7 10/14 1/5 11:49 11:49
27 Christian Condos So Whitney 12:30 5:57
28 Blake Amado So Roseville 12:35 6:00
29 Nick Siino So Jesuit 12:36 6:00 7/7 12/14 1/5 12:06 12:00
30 Riley Goodsen So Vacaville 12:37 6:00
31 Travis Vo So Folsom 12:38 6:01
32 Ethan Kirk So Buhach Colony 12:38 6:01
33 Robert Lapeer So Whitney 12:45 6:04
34 Garrett Seno So Elk Grove 12:47 6:05
35 Elgin Lovell So Vacaville 12:49 6:06
36 Francisco Gloria So Atwater 12:49 6:06
37 Craig Yerkes So Rocklin 12:50 6:07
38 Joe Kneeland So Vintage 12:52 6:08
39 Nathan Denney So Bella Vista 12:55 6:09
40 Kobe Tuck So Vacaville 12:56 6:10
41 Nick Behrens So Vacaville 12:57 6:10
42 Danny Avery So Elk Grove 13:19 6:20
43 Jackson Lisec So Vacaville 13:22 6:22
44 Andrew Shade So Bella Vista 13:26 6:24
45 Elijah Palma So Atwater 13:28 6:25
46 Garrett Salyer So Bella Vista 13:31 6:26
47 Pio Eulloque So Atwater 13:38 6:30
48 Tyler Mcjunkin Fr Bella Vista 14:18 6:49
49 Ruben Correa So Atwater 14:29 6:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elk Grove
1-1-1-1-1
Gap: 0:57
59:31
11:54
5:40
41 Austin (a.j. Sommers
So
11:23
5:25
1
Scott Seno
So
11:34
5:30
2
Randy Pieterse
So
12:06
5:46
9
Camden Scott
So
12:08
5:47
10
Kyle Kwong
So
12:20
5:52
19
Garrett Seno
So
12:47
6:05
27
Danny Avery
So
13:19
6:20
33
2 Whitney
2-2-2-2-2
Gap: 0:30
60:12
12:02
5:44
49 Logan Dodge
Fr
11:41
5:34
3
Brett Snow
So
12:01
5:43
8
Spencer Bilyeu
So
12:09
5:47
11
Jeremy Pond
Fr
12:10
5:48
13
Taylor Nguyen
So
12:11
5:48
14
Christia Condos
So
12:30
5:57
23
Robert Lapeer
So
12:45
6:04
26
3 Jesuit
3-4-4-3-3
Gap: 0:41
61:05
12:13
5:49
75 Patrick Cummings
So
11:45
5:36
4
Bradley Carpente
So
12:09
5:47
12
Bobby Ternes
So
12:19
5:52
18
Marcus Bernard
So
12:26
5:55
20
Jack Baer
So
12:26
5:55
21
James Wilde
So
12:29
5:57
22
Nick Siino
So
12:36
6:00
24
4 Atwater
5-3-3-4-4
Gap: 1:37
62:13
12:27
5:56
93 Spencer Jacobs
So
11:51
5:39
6
Alex Vargas
So
11:53
5:40
7
Ozzy Nava
So
12:12
5:49
15
Francisc Gloria
So
12:49
6:06
29
Elijah Palma
So
13:28
6:25
36
Pio Eulloque
So
13:38
6:30
38
Ruben Correa
So
14:29
6:54
40
5 Vacaville
6-5-5-5-5
Gap: 0:44
62:50
12:34
5:59
117 Sean Stratton
So
12:12
5:49
16
Garrett Bair
So
12:16
5:50
17
Riley Goodsen
So
12:37
6:00
25
Elgin Lovell
So
12:49
6:06
28
Kobe Tuck
So
12:56
6:10
31
Nick Behrens
So
12:57
6:10
32
Jackson Lisec
So
13:22
6:22
34
6 Bella Vista
4-6-6-6-6
Gap: 2:31
65:57
13:11
6:17
146 Brendon Henkel
So
11:47
5:37
5
Nathan Denney
So
12:55
6:09
30
Andrew Shade
So
13:26
6:24
35
Garrett Salyer
So
13:31
6:26
37
Tyler Mcjunkin
Fr
14:18
6:49
39








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ani Ramakrishnan Sr Davis Sr. 17:05 5:37
2 Daniel Rowen Sr Davis Sr. 17:20 5:42
3 Alex Arnheiter Sr Davis Sr. 17:21 5:42
4 Jeff Ritter Sr Granite Bay 17:35 5:47
5 Matthew Mayr Sr Davis Sr. 17:37 5:48
6 Jake Ritter Fr Granite Bay 17:55 5:54
7 Isaiah Avila-delacruz Jr Modesto 17:57 5:54
8 Devon Cloud So Nevada Union 18:00 5:55
9 Cristian Hernandez Jr Jesuit 18:01 5:56 1/7 8/14 5/14 17:59 17:59
10 Williams Robert Fr Woodcreek 18:05 5:57
11 Josiah Luna So Granite Bay 18:08 5:58
12 John Conant Sr Davis Sr. 18:08 5:58
13 Weston Holt Sr Granite Bay 18:11 5:59
14 Jacob Madrid Jr Del Campo 18:12 5:59
15 Andrew Leung Sr Davis Sr. 18:15 6:00
16 Jakob Maravilla Jr Gregori 18:26 6:04
17 Jacob Iritani Jr Jesuit 18:26 6:04 2/7 9/14 3/8 18:49
(0:23)
18:49
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
18 Justin Mcgrew Jr Davis Sr. 18:30 6:05
19 Scott Kuphaldt Jr Bella Vista 18:32 6:06
20 Tristan Nortier-tilly Sr Vacaville 18:35 6:07
21 Travis York Jr Bella Vista 18:36 6:07
22 Ethan Anadon Jr McClatchy 18:37 6:07
23 Marco Andrade Sr Modesto 18:38 6:08
24 Sam Nelson Sr Sheldon 18:39 6:08
25 Jacob Curl Sr Lodi 18:46 6:10
26 Hayden Willis Sr Rocklin 18:48 6:11
27 Josh Sebilla Jr Bella Vista 18:49 6:11
28 Kyle Sunzeri Jr Bella Vista 18:49 6:11
29 Will Greenwood Sr Granite Bay 18:49 6:11
30 Auston Tague Sr Bella Vista 18:51 6:12
31 Logan Day Sr Jesuit 18:58 6:14 3/7 10/14 4/7 18:37 18:25 18:25
32 Connor Campbell Sr Jesuit 19:01 6:15 4/7 11/14 4/7 19:20
(0:19)
19:20
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
33 Chet Bhatti Jr Sheldon 19:02 6:16
34 Logan Dolim Sr Vacaville 19:03 6:16
35 Liang Chin Su Jr Vacaville 19:03 6:16
36 Alize Evans Jr Lodi 19:04 6:16
37 Aaron Delucchi Jr Modesto 19:04 6:16
38 Rodrigo Murillo Jr Modesto 19:06 6:17
39 Brandon Newland Sr Jesuit 19:07 6:17 5/7 12/14 4/7 19:12
(0:05)
19:12
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
40 Michael Flodin Jr Jesuit 19:08 6:18 6/7 13/14 2/7 19:34
(0:26)
19:34
(0:26)
You ROCK! (LR, PR)
41 Nick Somera Sr Lodi 19:10 6:18
42 Matt Clement Sr Granite Bay 19:12 6:19
43 Joseph Greene Jr Lodi 19:14 6:20
44 Andre Gutierrez Sr Modesto 19:16 6:20
45 John Peters Sr Jesuit 19:19 6:21 7/7 14/14 2/6 19:41
(0:22)
19:41
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
46 Abraham Giron Jr Modesto 19:23 6:23
47 Will Kelley Sr Vacaville 19:27 6:24
48 Bobby Ehman Sr Vacaville 19:31 6:25
49 Dominic Garcia Sr Vacaville 19:42 6:29
50 Dillon Sveum Jr Vacaville 19:51 6:32
51 Hunter Howe So Lodi 19:59 6:34
52 Phillip Gwin Jr Bella Vista 20:06 6:37
53 Riley Eilert So Lodi 20:07 6:37
54 Anthony Mendez Sr Modesto 20:18 6:41
55 Keegan Worcester Jr Bella Vista 20:26 6:43
56 Andrew Barnes Sr Lodi 20:29 6:44
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 1:03
87:31
17:30
5:45
21 Ani Ramakris
Sr
17:05
5:37
1
Daniel Rowen
Sr
17:20
5:42
2
Alex Arnheite
Sr
17:21
5:42
3
Matthew Mayr
Sr
17:37
5:48
5
John Conant
Sr
18:08
5:58
10
Andrew Leung
Sr
18:15
6:00
12
Justin Mcgrew
Jr
18:30
6:05
14
2 Granite Bay
2-2-2-2-2
Gap: 1:14
90:38
18:08
5:58
52 Jeff Ritter
Sr
17:35
5:47
4
Jake Ritter
Fr
17:55
5:54
6
Josiah Luna
So
18:08
5:58
9
Weston Holt
Sr
18:11
5:59
11
Will Greenwoo
Sr
18:49
6:11
22
Matt Clement
Sr
19:12
6:19
34




3 Bella Vista
5-5-4-4-3
Gap: 0:19
93:37
18:43
6:10
96 Scott Kuphaldt
Jr
18:32
6:06
15
Travis York
Jr
18:36
6:07
17
Josh Sebilla
Jr
18:49
6:11
20
Kyle Sunzeri
Jr
18:49
6:11
21
Auston Tague
Sr
18:51
6:12
23
Phillip Gwin
Jr
20:06
6:37
44
Keegan Worceste
Jr
20:26
6:43
47
4 Jesuit
4-3-3-3-4
Gap: 1:06
93:33
18:43
6:09
101 Cristian Hernande
Jr
18:01
5:56
8
Jacob Iritani
Jr
18:26
6:04
13
Logan Day
Sr
18:58
6:14
24
Connor Campbell
Sr
19:01
6:15
25
Brandon Newland
Sr
19:07
6:17
31
Michael Flodin
Jr
19:08
6:18
32
John Peters
Sr
19:19
6:21
37
Your Team ROCKS! (LR)
5 Modesto
3-4-5-5-5
Gap: 1:19
94:01
18:48
6:11
120 Isaiah Avila-de
Jr
17:57
5:54
7
Marco Andrade
Sr
18:38
6:08
18
Aaron Delucchi
Jr
19:04
6:16
29
Rodrigo Murillo
Jr
19:06
6:17
30
Andre Gutierre
Sr
19:16
6:20
36
Abraham Giron
Jr
19:23
6:23
38
Anthony Mendez
Sr
20:18
6:41
46
6 Vacaville
6-6-6-6-6
Gap: 0:56
95:39
19:08
6:18
148 Tristan Nortier-
Sr
18:35
6:07
16
Logan Dolim
Sr
19:03
6:16
26
Liang Chin Su
Jr
19:03
6:16
27
Will Kelley
Sr
19:27
6:24
39
Bobby Ehman
Sr
19:31
6:25
40
Dominic Garcia
Sr
19:42
6:29
41
Dillon Sveum
Jr
19:51
6:32
42
7 Lodi
7-7-7-7-7
Gap: 1:13
96:13
19:15
6:20
158 Jacob Curl
Sr
18:46
6:10
19
Alize Evans
Jr
19:04
6:16
28
Nick Somera
Sr
19:10
6:18
33
Joseph Greene
Jr
19:14
6:20
35
Hunter Howe
So
19:59
6:34
43
Riley Eilert
So
20:07
6:37
45
Andrew Barnes
Sr
20:29
6:44
48
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brendan Jones Fr Jesuit 11:37 5:32 1/7 1/14 1/14 11:42
(0:05)
11:42
(0:05)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
2 Benjamin Holland Fr Jesuit 11:50 5:38 2/7 3/14 1/7 11:54
(0:04)
11:54
(0:04)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
3 Randy Stralen Fr Jesuit 11:56 5:41 3/7 4/14 1/6 12:24
(0:28)
12:07
(0:11)
You ROCK! (LR, PR)
4 Stuart Fuller Fr Lodi 11:56 5:41
5 Robert Bell Fr Jesuit 12:11 5:48 4/7 6/14 1/6 11:54 11:54
6 Hunter Jamison Fr Gregori 12:16 5:50
7 Anthony Perez Fr Del Campo 12:24 5:54
8 Kevin Gonzalez Fr Bella Vista 12:27 5:56
9 Roman Franzia Fr Gregori 12:30 5:57
10 Alex Tyree Fr Jesuit 12:33 5:59 5/7 11/14 1/6 12:45
(0:12)
12:45
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
11 Wyatt Todd Fr Vacaville 12:37 6:00
12 Mo Harrison Fr Tracy 12:40 6:02
13 Patrick Caslin Fr Jesuit 12:44 6:04 6/7 13/14 1/6 12:47
(0:03)
12:47
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
14 Kaleb Outhavong Fr Folsom 12:45 6:04
15 Shawn Behrens Fr Vacaville 12:47 6:05
16 Kevin Cendro Fr Jesuit 12:48 6:06 7/7 14/14 1/6 13:13
(0:25)
13:13
(0:25)
You ROCK! (LR, PR)
17 Cameron Holland Fr Bella Vista 12:49 6:06
18 Vadim Pelavin Fr Vintage 12:52 6:08
19 Harrison Hobbs Fr Buhach Colony 12:54 6:09
20 Angel Rosas Fr Gregori 12:56 6:10
21 Juanito Arocan Fr Del Campo 13:00 6:11
22 Nate Montoya Fr Elk Grove 13:01 6:12
23 Ben Sharer Fr Bella Vista 13:04 6:13
24 Rafael Rojel Fr Gregori 13:07 6:15
25 Cole Hanson Fr Rocklin 13:08 6:15
26 Hector Enriquez Fr Lodi 13:09 6:16
27 Jacob Jauregui Fr Vacaville 13:16 6:19
28 Ellis Shaw Fr Roseville 13:20 6:21
29 Zach Seminer Fr Roseville 13:22 6:22
30 Ricardo Villa Fr Atwater 13:24 6:23
31 Adrian Rodriguez Fr Del Campo 13:27 6:24
32 Jason Kuphaldt Fr Bella Vista 13:28 6:25
33 Nathaniel Wright Fr Lodi 13:33 6:27
34 Dillon Ryder Fr Vacaville 13:35 6:28
35 Connor Wright Fr Lodi 13:40 6:30
36 Alex Avila Fr Del Campo 13:42 6:31
37 Zachary Orr Fr Vacaville 13:46 6:33
38 Louis Roach Fr Gregori 13:47 6:34
39 Mehmood Nasir Fr Lodi 13:51 6:36
40 Oren Weaver Fr Bella Vista 13:54 6:37
41 David Gonzalez Fr Bella Vista 14:00 6:40
42 Steven Flynn Fr Del Campo 14:02 6:41
43 Eric Benning Fr Del Campo 14:22 6:50
44 Jason Feldkamp Fr Bella Vista 14:26 6:52
45 James Bloesch Fr Vacaville 14:53 7:05
46 Brayden Hill Fr Vacaville 14:55 7:06
47 Umberto Burdette Fr Gregori 14:56 7:07
48 Gerardo Zamora Fr Lodi 14:58 7:08
49 Ty Carpenter Fr Gregori 15:03 7:10
50 Cooper Sammis Fr Del Campo 15:15 7:16
51 Nicholas Kermgard Fr Lodi 15:20 7:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
60:07
12:01
5:44
21 Brendan Jones
Fr
11:37
5:32
1
Benjamin Holland
Fr
11:50
5:38
2
Randy Stralen
Fr
11:56
5:41
3
Robert Bell
Fr
12:11
5:48
5
Alex Tyree
Fr
12:33
5:59
10
Patrick Caslin
Fr
12:44
6:04
12
Kevin Cendro
Fr
12:48
6:06
14
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Gregori
3-2-2-2-2
Gap: 1:31
64:36
12:55
6:09
79 Hunter Jamison
Fr
12:16
5:50
6
Roman Franzia
Fr
12:30
5:57
9
Angel Rosas
Fr
12:56
6:10
16
Rafael Rojel
Fr
13:07
6:15
19
Louis Roach
Fr
13:47
6:34
29
Umberto Burdette
Fr
14:56
7:07
38
Ty Carpente
Fr
15:03
7:10
40
3 Bella Vista
5-3-3-3-3
Gap: 1:27
65:42
13:08
6:15
95 Kevin Gonzalez
Fr
12:27
5:56
8
Cameron Holland
Fr
12:49
6:06
15
Ben Sharer
Fr
13:04
6:13
18
Jason Kuphaldt
Fr
13:28
6:25
23
Oren Weaver
Fr
13:54
6:37
31
David Gonzalez
Fr
14:00
6:40
32
Jason Feldkamp
Fr
14:26
6:52
35
4 Vacaville
6-5-4-4-4
Gap: 1:09
66:01
13:12
6:17
98 Wyatt Todd
Fr
12:37
6:00
11
Shawn Behrens
Fr
12:47
6:05
13
Jacob Jauregui
Fr
13:16
6:19
21
Dillon Ryder
Fr
13:35
6:28
25
Zachary Orr
Fr
13:46
6:33
28
James Bloesch
Fr
14:53
7:05
36
Brayden Hill
Fr
14:55
7:06
37
5 Lodi
2-5-6-6-5
Gap: 1:55
66:09
13:14
6:18
104 Stuart Fuller
Fr
11:56
5:41
4
Hector Enriquez
Fr
13:09
6:16
20
Nathanie Wright
Fr
13:33
6:27
24
Connor Wright
Fr
13:40
6:30
26
Mehmood Nasir
Fr
13:51
6:36
30
Gerardo Zamora
Fr
14:58
7:08
39
Nicholas Kermgard
Fr
15:20
7:18
42
6 Del Campo
4-5-5-5-6
Gap: 1:38
66:35
13:19
6:20
106 Anthony Perez
Fr
12:24
5:54
7
Juanito Arocan
Fr
13:00
6:11
17
Adrian Rodrigue
Fr
13:27
6:24
22
Alex Avila
Fr
13:42
6:31
27
Steven Flynn
Fr
14:02
6:41
33
Eric Benning
Fr
14:22
6:50
34
Cooper Sammis
Fr
15:15
7:16
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Brendan Erwin, Fr, 11:47, Armijo Cosumnes Oaks, 62:42, 51
Fr D2 Brendan Jones, Fr, 11:37, Jesuit Jesuit, 60:07, 21
Fr D3 Henry Fisher, Fr, 12:25, Vista Del Lago Placer, 64:35, 48
Fr D4 Vincent Diaz, Fr, 12:17, Christian Brothers Dixon, 66:51, 40
Fr D5 Bryce Mellish, Fr, 13:17, Western Sierra , 0:00,
JV D1-2 Ani Ramakrishnan, Sr, 17:05, Davis Sr. Davis Sr., 87:31, 21
JV D3-4-5 Marc Arteaga, Jr, 17:50, Del Oro Placer, 93:24, 32
So D1 Kellen Browning, So, 11:15, Davis Sr. Oak Ridge, 59:36, 31
So D2 Austin (a.j. Sommers, So, 11:23, Elk Grove Elk Grove, 59:31, 41
So D3 Brett Kovacs, So, 11:38, Manteca Del Oro, 61:31, 30
So D4 Nolan Johnson, So, 12:05, Bret Harte Bret Harte, 63:46, 28
So D5 Bryce Walls, So, 14:00, Buckingham Charter , 0:00,
V D1 Garrett Migliozzi, Sr, 15:33, Nevada Union Davis Sr., 82:52, 38
V D2 Neilson Powless, Jr, 15:51, Roseville Jesuit, 82:41, 53
V D3 Moses Wolfe-polgar, Jr, 16:26, Del Oro Placer, 85:37, 66
V D4 Zach Morrett, Sr, 16:15, Hughson Riverbank, 87:51, 61
V D5 Matt Spring, Sr, 17:20, Tioga Golden Sierra, 91:38, 35

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Abigail Fisk, Fr, 13:01, Davis Sr. Davis Sr., 68:27, 16
F/S D2 Madison Meade, Fr, 13:15, Roseville Elk Grove, 72:56, 43
F/S D3 Hannah Lichti, So, 14:03, Del Oro Del Oro, 72:53, 34
F/S D4 Olivia Borchin, So, 13:55, Calaveras Bret Harte, 75:25, 32
F/S D5 Ellie Womeldorf, So, 16:59, Western Sierra , 0:00,
JV D1-2 Claire Dicker, Jr, 20:11, Davis Sr. Davis Sr., 105:23, 32
JV D3-4-5 Hannah Montague, Jr, 21:38, Vista Del Lago Del Oro, 111:26, 15
V D1 Fiona O'keeffe, So, 17:20, Davis Sr. Davis Sr., 94:21, 37
V D2 Kendall Derry, So, 18:26, Bella Vista Bella Vista, 97:03, 33
V D3 Sarah Anderson, So, 19:21, Vista Del Lago Vista Del Lago, 101:08, 49
V D4 Mikayla Florez, Sr, 19:25, Riverbank Riverbank, 105:05, 64
V D5 Mary De Aquino, Jr, 19:43, Sacramento Waldorf Millennium, 122:18, 42