Johnston Results from the Fort Dodge Invitational at Lakeside Golf Course, IA on 10/7/21

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Beaman, Stephen Sr V 17:08.1 5:32 3.1 54/231 7/10 7/67 2/23 17:58.9
(0:51,4.7)
17:58.9
(0:51,4.7)
17:58.9
(0:51,4.7)
16:47 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Becker, Logan Sr JV 19:31.3 6:18 3.1 133/589 19/57 29/67 1/15 18:29
Bejtovic, Aydean Fr JV 18:47.7 6:04 3.1 57/589 10/57 20/67 2/19 19:30
(0:43,3.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Bogue, Andrew Fr JV 21:47.7 7:02 3.1 377/589 37/57 47/67 1/5 21:17
Boliver, Gavin So JV 22:00.5 7:06 3.1 383/589 38/57 48/67 1/5 20:47
Bouguerra, Youssef Fr JV 29:57.4 9:40 3.1 581/589 56/57 66/67 1/1 25:17
Brooks, Jack So JV 22:57.3 7:24 3.1 439/589 42/57 52/67 1/4 19:08
Brustkern, Logan Fr JV 18:49.4 6:04 3.1 62/589 13/57 23/67 1/16 18:47
Chen, Arthur Fr JV 20:22.1 6:34 3.1 229/589 26/57 36/67 1/10 19:55
Clark, James Sr JV 21:32.9 6:57 3.1 351/589 35/57 45/67 1/6 21:03 #GDAOS!!! (DSR)
Coen, Jack So V 16:51.8 5:26 3.1 35/231 4/10 4/67 3/26 16:37
Driscoll, Mitch So JV 21:08.3 6:49 3.1 319/589 32/57 42/67 1/8 20:19
Eckhoff, Carter Sr V 16:00.5 5:10 3.1 7/231 2/10 2/67 2/26 17:29.6
(1:29,8.5)
17:32.4
(1:32,8.7)
17:29.6
(1:29,8.5)
15:58 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Ehler, Adam Sr JV 23:46.4 7:40 3.1 479/589 46/57 56/67 1/3 23:40 #GDAOS!!! (SBP, DSR)
Fageroos, Nathan Jr JV 20:25.3 6:35 3.1 232/589 27/57 37/67 1/10 19:37
Fredericks, Aidan Jr JV 20:54.1 6:45 3.1 294/589 30/57 40/67 1/8 21:07
(0:13,1.0)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Frey, Jonah Jr JV 18:47.1 6:04 3.1 54/589 9/57 19/67 2/21 17:29
Gearhart, Carter Fr JV 20:01.2 6:27 3.1 186/589 22/57 32/67 1/14 19:32
Gibson, Coen Jr JV 19:02.7 6:09 3.1 88/589 15/57 25/67 1/16 18:22
Gierstorf, Braden Jr JV 22:08.7 7:09 3.1 392/589 40/57 50/67 1/4 23:10
(1:01,4.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Glennon, Blake So JV 23:39.1 7:38 3.1 474/589 44/57 54/67 1/3 21:37
Hansen, Ben Jr JV 20:18 6:33 3.1 217/589 25/57 35/67 1/10 19:27
Herbst, Ben Jr JV 19:30.9 6:18 3.1 131/589 18/57 28/67 1/15 19:04
Hitchcock, Jake Sr JV 20:51.9 6:44 3.1 290/589 29/57 39/67 1/8 20:54
(0:02,0.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Honkomp, Aidan Sr JV 20:30.8 6:37 3.1 251/589 28/57 38/67 1/10 21:17
(0:46,3.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Hurley, Ian So JV 18:40.4 6:01 3.1 44/589 8/57 18/67 2/21 18:02
Janni, Joshua Fr JV 24:24.1 7:52 3.1 497/589 48/57 58/67 1/3 23:41
Kerber, Joe Sr V 17:39.1 5:42 3.1 90/231 10/10 10/67 1/11 17:28
Kramer, Jonathan Jr JV 23:46.1 7:40 3.1 478/589 45/57 55/67 1/3 22:39
Lane, Carson Jr V 16:41.6 5:23 3.1 26/231 3/10 3/67 3/26 16:38
Lyon, Ayden Sr JV 18:48 6:04 3.1 58/589 11/57 21/67 1/17 18:21 #GDAOS!!! (SBP)
Madison, Noah Sr V 17:14.4 5:34 3.1 62/231 8/10 8/67 2/20 17:05
Maitre, Andrew So JV 20:10.7 6:31 3.1 204/589 24/57 34/67 1/11 19:38 #GDAOS!!! (SBP)
Mansour, Richard So JV 23:05.4 7:27 3.1 445/589 43/57 53/67 1/4 21:34 #GDAOS!!! (SBP)
Marsh, Derek Sr JV 18:48.4 6:04 3.1 59/589 12/57 22/67 1/17 18:56
(0:08,0.7)
#GDAOS!!! (DPR)
Martin, Owen So JV 19:13.1 6:12 3.1 107/589 16/57 26/67 2/16 18:54
Mcalister, Sam So JV 18:10.1 5:52 3.1 19/589 4/57 14/67 3/23 18:25
(0:15,1.3)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Mcgee, Eli Fr JV 22:11.9 7:10 3.1 397/589 41/57 51/67 1/4 22:47
(0:35,2.6)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Meyer, Jack So JV 17:45.2 5:44 3.1 7/589 2/57 12/67 2/23 17:39 #GDAOS!!! (SBP)
Ness, Brandon Sr JV 25:45.6 8:19 3.1 537/589 53/57 63/67 1/1 21:11
Ness, Garrett Fr JV 17:43.2 5:43 3.1 5/589 1/57 11/67 3/23 17:44
(0:01,0.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Neville, Ben So JV 19:26.2 6:16 3.1 125/589 17/57 27/67 1/16 19:15
Picken, Brayden So V 17:15.8 5:34 3.1 64/231 9/10 9/67 2/19 17:18
(0:02,0.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Plumb, Jaxson Jr V 15:53.9 5:08 3.1 6/231 1/10 1/67 4/28 15:49
Rauscher, Ian Jr JV 18:16.4 5:54 3.1 22/589 5/57 15/67 2/23 18:14 #GDAOS!!! (SBP)
Reese, Noah Fr JV 18:18.3 5:54 3.1 26/589 6/57 16/67 2/23 18:03
Rohlf, Konrad Sr JV 21:00 6:46 3.1 307/589 31/57 41/67 1/8 18:01
Rourke, Calahan So JV 18:26.1 5:57 3.1 33/589 7/57 17/67 1/22 18:14
Rowland, Jonah Fr JV 24:49 8:00 3.1 507/589 49/57 59/67 1/3 23:57
Russell, Porter Fr JV 19:57.5 6:26 3.1 179/589 21/57 31/67 2/14 #GDAOS!!! (SBP)
Schug, Holden Fr JV 19:38.2 6:20 3.1 147/589 20/57 30/67 1/14 20:03
(0:25,2.0)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Shrestha, Shreyas Fr JV 25:36.5 8:16 3.1 534/589 52/57 62/67 1/2 25:36 #GDAOS!!! (SBP)
Stanley, Jonathan Jr JV 25:22.5 8:11 3.1 527/589 51/57 61/67 1/3 24:31 #GDAOS!!! (SBP)
Sterling, Jonah Sr JV 18:57 6:07 3.1 79/589 14/57 24/67 1/16 19:01
(0:04,0.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Strauss, Henry So JV 18:00.8 5:49 3.1 12/589 3/57 13/67 3/23 17:33
Tack, Grant Jr JV 22:05.1 7:07 3.1 387/589 39/57 49/67 1/5 21:14 #GDAOS!!! (SBP)
Tokheim, Ben Jr JV 28:39 9:15 3.1 569/589 54/57 64/67 1/1 20:41
Tracy, Carson So JV 21:13.4 6:51 3.1 327/589 33/57 43/67 1/7 19:58
Vandenover, Ryan Sr JV 32:03.8 10:21 3.1 584/589 57/57 67/67 1/1 25:21
Wagner, Jake Sr V 16:54.8 5:27 3.1 40/231 5/10 5/67 3/26 16:41
Wear, Alex Jr V 16:58.3 5:28 3.1 46/231 6/10 6/67 2/26 18:06.3
(1:08,6.3)
18:06.3
(1:08,6.3)
18:06.3
(1:08,6.3)
16:33 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Westendorf, Michael Fr JV 28:45.8 9:17 3.1 570/589 55/57 65/67 1/1 27:22 #GDAOS!!! (SBP)
Wheeler, Bodie So JV 24:11.1 7:48 3.1 491/589 47/57 57/67 1/3 21:36
White, Cameron Fr JV 21:44.2 7:01 3.1 370/589 36/57 46/67 1/5 21:44
(0:00,0.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Yuska, Colin Sr JV 25:06.9 8:06 3.1 515/589 50/57 60/67 1/3 21:58
Zhang, David Fr JV 21:22.3 6:54 3.1 336/589 34/57 44/67 1/6 21:26
(0:03,0.3)
#GDAOS!!! (DPR)
Zhao, Willie So JV 20:03.7 6:28 3.1 188/589 23/57 33/67 1/12 20:42
(0:39,3.1)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/26 82:23
1:01
3.1 5:19 5:08 5:27 114 5:10 84:44
(2:22,2.8)
85:40
(3:18,3.8)
80:16 #SoleSisters!!! (LY, LR) Jaxson Plumb (6), Carter Eckhoff (7), Carson Lane (26), Jack Coen (35), Jake Wagner (40)
V 2nd 5 1/11 86:16
0:41
3.1 5:34 5:28 5:42 29 5:34 Alex Wear (1), Stephen Beaman (2), Noah Madison (6), Brayden Picken (7), Joe Kerber (13)
JV 1st 5 3/23 89:56
0:33
3.1 5:48 5:43 5:54 65 5:43 85:49 85:49 Garrett Ness (5), Jack Meyer (7), Henry Strauss (12), Sam Mcalister (19), Ian Rauscher (22)
JV 2nd 5 2/19 93:00
0:29
3.1 6:00 5:54 6:04 41 5:59 87:21 87:21 Noah Reese (2), Calahan Rourke (4), Ian Hurley (9), Jonah Frey (12), Aydean Bejtovic (14)
JV 3rd 5 1/16 94:26
0:15
3.1 6:06 6:04 6:09 22 6:06 89:37 89:37 Ayden Lyon (1), Derek Marsh (2), Logan Brustkern (4), Jonah Sterling (7), Coen Gibson (8)
JV 4th 5 1/14 97:20
0:25
3.1 6:17 6:12 6:20 22 6:17 91:13 91:13 Owen Martin (2), Ben Neville (3), Ben Herbst (4), Logan Becker (5), Holden Schug (8)
JV 5th 5 1/10 100:31
0:21
3.1 6:29 6:26 6:33 25 6:29 92:17 92:17 Porter Russell (2), Carter Gearhart (3), Willie Zhao (4), Andrew Maitre (5), Ben Hansen (11)
JV 6th 5 1/8 103:04
0:32
3.1 6:39 6:34 6:45 21 6:39 94:11 94:11 Arthur Chen (1), Nathan Fageroos (2), Aidan Honkomp (3), Jake Hitchcock (7), Aidan Fredericks (8)
JV 7th 5 1/6 106:17
0:33
3.1 6:51 6:46 6:57 19 6:51 95:43 95:43 Konrad Rohlf (1), Mitch Driscoll (2), Carson Tracy (3), David Zhang (5), James Clark (8)
JV 8th 5 1/4 109:46
0:25
3.1 7:05 7:01 7:09 15 7:05 97:38 97:38 Cameron White (1), Andrew Bogue (2), Gavin Boliver (3), Grant Tack (4), Braden Gierstorf (5)
JV 9th 5 1/3 115:40
1:34
3.1 7:28 7:10 7:40 19 7:28 99:08 99:08 Eli Mcgee (1), Jack Brooks (2), Richard Mansour (3), Blake Glennon (6), Jonathan Kramer (7)
JV 10th 5 1/3 122:18
1:21
3.1 7:53 7:40 8:06 16 7:53 101:29 101:29 Adam Ehler (1), Bodie Wheeler (2), Joshua Janni (3), Jonah Rowland (4), Colin Yuska (6)
JV 11th 5 1/1 134:09
3:23
3.1 8:39 8:11 9:17 15 8:39 104:28 104:28 Jonathan Stanley (1), Shreyas Shrestha (2), Brandon Ness (3), Ben Tokheim (4), Michael Westendorf (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aidan Ramsey Sr Dallas Center-Grimes 15:29.2 5:00
2 Gabe Nash Jr Sioux City North 15:38.2 5:03
3 William Lohr Sr Sioux City North 15:41.4 5:04
4 Natnael Kifle So Sioux City North 15:45.4 5:05
5 Jackson Heidesch Jr Dowling 15:52.9 5:07
6 Jaxson Plumb Jr Johnston 15:53.9 5:08 1/10 1/67 4/28
7 Carter Eckhoff Sr Johnston 16:00.5 5:10 2/10 2/67 2/26 17:30
(1:29)
17:32
(1:32)
17:30
(1:29)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
8 Tyler Schweizer Sr Dowling 16:08.8 5:13
9 Jackson Mace-maynard Sr Newton 16:13.7 5:14
10 Carson Owens Jr Southeast Polk 16:17.3 5:15
11 Ethan Eichhorn So Lewis Central 16:18.6 5:16
12 Yemane Kifle Sr Sioux City North 16:22.4 5:17
13 Flynn Milligan Jr Dowling 16:24.7 5:18
14 Donovan Card Jr Norwalk 16:26.1 5:18
15 Evan Mcclinton So Valley wdm 16:27.2 5:18
16 Kon Dut Sr Waukee Northwest 16:30.4 5:19
17 Gabe Shaw Jr Dowling 16:31.7 5:20
18 Bryant Keller So Glenwood 16:33.3 5:20
19 Curtis Johnson Sr Indianola 16:34.8 5:21
20 Beshanena Gutema Jr Sioux City North 16:35.3 5:21
21 Will Chase Jr Norwalk 16:37 5:22
22 Tate Mcdermott So Dallas Center-Grimes 16:39.4 5:22
23 Garrett Weber Jr Waukee 16:40 5:23
24 Levi Hill Jr Ankeny 16:40.6 5:23
25 Karsten Peters Sr Ankeny Centennial 16:41.3 5:23
26 Carson Lane Jr Johnston 16:41.6 5:23 3/10 3/67 3/26
27 Tommy Hensley So Urbandale 16:42.8 5:23
28 Tyler Schermerhorn Sr Ankeny Centennial 16:45 5:24
29 Henry Groos Fr Norwalk 16:45.2 5:24
30 Matthew Bootman So Dowling 16:45.3 5:24
31 Kal Hoppe Jr Waukee Northwest 16:46.6 5:25
32 Jake Bosch So Ankeny 16:48.4 5:25
33 David Parks Sr Waukee Northwest 16:48.8 5:25
34 Ethan Smith Jr Urbandale 16:49.1 5:26
35 Jack Coen So Johnston 16:51.8 5:26 4/10 4/67 3/26
36 Breyden Christensen Sr Mason City 16:51.9 5:26
37 Jacob Ewers Sr Dallas Center-Grimes 16:52.8 5:27
38 Joel Bloomer So Waukee Northwest 16:53 5:27
39 Aj Schermerhorn So Ankeny Centennial 16:53.3 5:27
40 Jake Wagner Sr Johnston 16:54.8 5:27 5/10 5/67 3/26
41 Logan Hoger Sr Indianola 16:55 5:27
42 Noah Buhrow So Norwalk 16:55.4 5:28
43 Andrew Robey Sr Dowling 16:55.5 5:28
44 Drew Lehman Jr Waukee Northwest 16:55.9 5:28
45 Jack Flori Fr Dowling 16:56.2 5:28
46 Alex Wear Jr Johnston 16:58.3 5:28 6/10 6/67 2/26 18:06
(1:08)
18:06
(1:08)
18:06
(1:08)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
47 Jack Brown Jr Norwalk 16:58.7 5:29
48 Ben Every So Dallas Center-Grimes 17:00.9 5:29
49 Abel Squires So Ankeny 17:01.8 5:30
50 Ryan Campbell Sr Sioux City East 17:03.5 5:30
51 Aj Angus So Dallas Center-Grimes 17:04.8 5:31
52 Michael Lord Sr Dowling 17:05.3 5:31
53 Cooper Majors Sr Ankeny Centennial 17:07.3 5:31
54 Stephen Beaman Sr Johnston 17:08.1 5:32 7/10 7/67 2/23 17:59
(0:51)
17:59
(0:51)
17:59
(0:51)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
55 Corbin Oswald Fr Norwalk 17:08.7 5:32
56 Ben Hanson Jr Norwalk 17:09.1 5:32
57 Blake Smith Fr Urbandale 17:09.2 5:32
58 Tyler Merhar Sr Waukee Northwest 17:09.3 5:32
59 Cole Leggett Sr Urbandale 17:09.4 5:32
60 Max Derocher So Dowling 17:09.5 5:32
61 Jack Every So Dallas Center-Grimes 17:09.8 5:32
62 Noah Madison Sr Johnston 17:14.4 5:34 8/10 8/67 2/20
63 London Schuhart Sr Ankeny 17:14.5 5:34
64 Brayden Picken So Johnston 17:15.8 5:34 9/10 9/67 2/19
65 Aidan Cooper So Waukee Northwest 17:16.4 5:34
66 Chase Gach So Carlisle 17:16.9 5:34
67 Liam Hays So Glenwood 17:17.9 5:35
68 Brody Lucas Sr Norwalk 17:19.2 5:35
69 Evan Leggett Jr Urbandale 17:20.3 5:36
70 Evan Brummel Jr Southeast Polk 17:20.9 5:36
71 Drew Johnson So Urbandale 17:21.2 5:36
72 Treycen Garton Sr Newton 17:22 5:36
73 Charlie Bennett So Ames 17:23 5:36
74 Hunter Seifrig Jr Indianola 17:23.7 5:37
75 Aidan Limback Jr Valley wdm 17:24.7 5:37
76 Christian Rathje Sr Ankeny 17:25.6 5:37
77 Aaron Lursen Jr St. Edmond 17:26.4 5:38
78 Logan Westin Jr D M Roosevelt 17:27.9 5:38
79 Josh Dejohn Sr Waukee Northwest 17:28 5:38
80 Carter Lust So Ankeny Centennial 17:29.9 5:39
81 Brayden Kessler Sr Carlisle 17:29.9 5:39
82 Truman Patterson Sr Ankeny 17:32.3 5:39
83 Owen Marett Fr D M Roosevelt 17:33.3 5:40
84 Levi Stember So Ankeny 17:33.6 5:40
85 Andrew Donoho Jr Urbandale 17:35.1 5:40
86 Owen Pries Sr Dallas Center-Grimes 17:35.9 5:41
87 Jose Gutierrez Sr Sioux City North 17:36.5 5:41
88 Seth Pencook Jr Ballard 17:38.3 5:41
89 Mattix Benefiel So Carlisle 17:38.4 5:41
90 Joe Kerber Sr Johnston 17:39.1 5:42 10/10 10/67 1/11
91 Luke Geyer Sr Norwalk 17:39.1 5:42
92 Kellan Croatt Fr Waukee Northwest 17:39.2 5:42
93 Ethan Franklin Jr Norwalk 17:39.5 5:42
94 Tate Brownsberger Fr Ankeny 17:41.5 5:42
95 Ra'shaun Wynter So Mason City 17:41.8 5:43
96 Aiden Farrell So Ankeny 17:42.2 5:43
97 Mason Ramsey Sr Carlisle 17:45.1 5:44
98 Alexander Baker Fr Urbandale 17:46.4 5:44
99 Noah Segar Sr Ankeny Centennial 17:48.1 5:45
100 Hudson Frank Sr Southeast Polk 17:48.8 5:45
101 Erik Anderson So Ames 17:49.7 5:45
102 Carter Ritz Sr Bishop Heelan 17:50.5 5:45
103 Ben Mcfetridge Sr D M Roosevelt 17:51.6 5:46
104 Nicholas Robie Fr Ankeny 17:52.1 5:46
105 Parker Lundberg Jr Ankeny Centennial 17:52.8 5:46
106 Isaac Swenson Jr Belmond-Klemme 17:53 5:46
107 Weston Wise So D M Roosevelt 17:53.7 5:46
108 Lane Kruger Sr Mason City 17:54 5:46
109 Karsten Holm Sr Ames 17:54.8 5:47
110 Charlie Orngard Sr Ames 17:56.2 5:47
111 Luke Bartlett Fr Southeast Polk 17:57.5 5:48
112 Grant Crespi Jr Ames 17:57.6 5:48
113 Jonathan Owen Fr Valley wdm 17:59 5:48
114 Gavin Stoos Jr Sioux City East 17:59.3 5:48
115 Lincoln Claussen Sr D M Roosevelt 17:59.7 5:48
116 Jess Cornick Jr Mason City 18:00.6 5:49
117 Alan Brummel Jr Southeast Polk 18:00.9 5:49
118 Noah Williamson So Ames 18:01.1 5:49
119 Logan Fuller Jr Lewis Central 18:01.3 5:49
120 Brice Mcneley So Southeast Polk 18:02.3 5:49
121 Jack Cavan So Valley wdm 18:02.6 5:49
122 Brendan Owens So Ankeny Centennial 18:04.3 5:50
123 Keith Christenson Sr Carlisle 18:05.9 5:50
124 Ethan Landin Sr Waukee 18:07.1 5:51
125 Roberto Rundquist Sr Bishop Heelan 18:07.8 5:51
126 Brennen Bhave Fr Ames 18:08.3 5:51
127 Logan Howard Jr Carlisle 18:09.7 5:52
128 Dillon Anderson Jr Glenwood 18:11.5 5:52
129 Kade Diercks So Lewis Central 18:11.9 5:52
130 Mason Moran So Urbandale 18:12.7 5:52
131 Jack Runyan Sr Indianola 18:13.7 5:53
132 Jackson Chambers Sr Humboldt 18:14.3 5:53
133 Zach Streeter So Carlisle 18:15.1 5:53
134 Cody Swensen Sr Valley wdm 18:15.3 5:53
135 Jacob Forney So Valley wdm 18:15.7 5:53
136 Landon Menninga So Newton 18:16 5:54
137 Joseph Lawry Fr Waukee 18:17.3 5:54
138 Gavin Holmes So Southeast Polk 18:21 5:55
139 Marshall Arkfeld Fr Lewis Central 18:21 5:55
140 Levi Orman So Valley wdm 18:21.8 5:55
141 Rylan Althof So Southeast Polk 18:22.1 5:56
142 Logan Piper Jr Indianola 18:23.5 5:56
143 Kale Dimarco Jr Mason City 18:24.2 5:56
144 Alexander Wauson So Valley wdm 18:25.1 5:56
145 Thomas Lehmkuhl Jr Ames 18:27 5:57
146 Brody Comstock Jr Sioux City East 18:28.7 5:58
147 Charlie Fitzgerald Fr Waukee 18:29 5:58
148 Alex Elks Fr Bishop Heelan 18:30.5 5:58
149 Liam Shannon Fr St. Edmond 18:31.7 5:59
150 Brayden Vander Wilt Fr Ankeny Centennial 18:33 5:59
151 Matt Bonner Jr D M Roosevelt 18:33.4 5:59
152 Maverick Mixan So Glenwood 18:37 6:00
153 Saiphani Sirimalle Jr Waukee 18:37.5 6:00
154 Jesse Floyd Sr Valley wdm 18:37.6 6:01
155 Kevin Carney Jr Mason City 18:39.4 6:01
156 Leo Friedman Jr Newton 18:41.4 6:02
157 Cael Klinkenborg Jr Waukee Northwest 18:41.5 6:02
158 Jackson Giffin Jr Glenwood 18:42.6 6:02
159 Sam Ross So Indianola 18:44.5 6:03
160 Luke Woltmann So Lewis Central 18:45 6:03
161 Andrew Liesland Sr Valley wdm 18:45.1 6:03
162 Brody Roth So Carlisle 18:45.4 6:03
163 Jonas Vandis Fr Waukee 18:46.9 6:04
164 Michael Widjaja Sr Sioux City East 18:49.1 6:04
165 Ryan Madden Jr Fort Dodge 18:50.3 6:05
166 Levi Evans So Ames 18:51.2 6:05
167 Jake Shannon Jr Glenwood 18:51.5 6:05
168 Henry Nagle Sr D M Roosevelt 18:52.9 6:05
169 Nathan Epley Jr Indianola 18:54.1 6:06
170 Drew Klemesrud Fr Waukee 18:55.7 6:06
171 Michael Wagner So Fort Dodge 18:55.7 6:06
172 Luke Hayes So Waukee 18:56.9 6:07
173 Ellis Coyier Fr Waukee 18:58.3 6:07
174 Jonah Churchill Sr Lewis Central 18:59.8 6:08
175 Ronnie Orres Jr St. Edmond 19:00.7 6:08
176 Adam Elks Fr Bishop Heelan 19:01.5 6:08
177 Eli Otten Jr Bishop Heelan 19:01.7 6:08
178 Hayden Mccormac Sr D M Roosevelt 19:03 6:09
179 Nathaniel Winters So Boone 19:05 6:09
180 Hayden Mayer Sr St. Edmond 19:05.1 6:09
181 Jacob Denker Jr Sioux City East 19:06.5 6:10
182 Joel Nelson Sr Ankeny Centennial 19:06.8 6:10
183 Kamden Brown Fr Carlisle 19:09 6:11
184 Derek Beiner Sr Newton 19:09.6 6:11
185 Austin Mccloud Sr Boone 19:10.4 6:11
186 Chase Brekke Sr Ballard 19:10.9 6:11
187 Bradley Sage So Ballard 19:17.7 6:13
188 Jared Smith Jr Newton 19:21.8 6:15
189 Kaden Tyler Jr Mason City 19:26.1 6:16
190 Thomas Cosgrove So St. Edmond 19:26.4 6:16
191 Richard Selken Fr Lewis Central 19:29.9 6:17
192 Drew Szalat Sr St. Edmond 19:33 6:18
193 Zack Charter Fr Ballard 19:34.9 6:19
194 Max Johnston So Boone 19:37.6 6:20
195 Sairus Samoyoa Jr Sioux City East 19:43.1 6:22
196 Jakob Kjellberg So Indianola 19:46 6:23
197 Collin Buchli Jr Newton 19:49.4 6:24
198 Micah Flaherty Fr Fort Dodge 19:57.1 6:26
199 Keene Barnes Sr Indianola 19:58.3 6:27
200 Presley Arnold So Newton 19:58.5 6:27
201 Theo Whitehead Sr D M Roosevelt 20:03.4 6:28
202 Blake Gradoville Fr Boone 20:07 6:29
203 Breyton Schwenker Sr Newton 20:09.2 6:30
204 Austin Ramold Sr Sioux City East 20:13 6:31
205 Henry Pollard So Boone 20:13.5 6:31
206 Jake Weist Sr Bishop Heelan 20:14.3 6:32
207 Sam Mericle So St. Edmond 20:14.7 6:32
208 Jaren Christy Sr Fort Dodge 20:15.5 6:32
209 Kyan Lehman Fr Boone 20:16.4 6:32
210 Trey Kaas Sr Indianola 20:18 6:33
211 Zach Loerts Sr St. Edmond 20:18 6:33
212 Shawn Coleman So Lewis Central 20:19.5 6:33
213 Logan Huntrods Fr Ballard 20:22.5 6:34
214 Kris Frantzen So Boone 20:26.7 6:36
215 Christian Buchli Fr Newton 20:29.1 6:36
216 Tanner Teske Fr Fort Dodge 20:29.2 6:37
217 Dane Hanrahan Fr St. Edmond 20:30.8 6:37
218 Shawn Roberts Fr Fort Dodge 20:31.3 6:37
219 Drew White Jr Lewis Central 20:34.4 6:38
220 Caleb Bonsack So Lewis Central 20:39.4 6:40
221 Maciah Shultz Fr Sioux City East 20:47.6 6:42
222 Franco Juarez Sr Fort Dodge 20:48 6:43
223 Kale Zimmerman So Ballard 20:54.6 6:45
224 Carter Sassman Fr Fort Dodge 21:15.9 6:52
225 Wyatt Jungck Sr Boone 21:34.6 6:58
226 Bram Carpenter Fr Boone 21:48.5 7:02
227 Noah Hiveley Fr Boone 21:53.1 7:04
228 Joshua Madden Jr Fort Dodge 22:14.8 7:11
229 Alexander Hansen Jr Fort Dodge 22:35.5 7:17
230 Fisher Uhl Fr Bishop Heelan 22:49.9 7:22
231 Jacob Harrison Jr Sioux City East 24:09.7 7:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Sioux City North
2-1-1-1-1
Gap: 0:57
80:03
16:01
5:10
41 Gabe Nash
Jr
15:38
5:03
2
William Lohr
Sr
15:41
5:04
3
Natnael Kifle
So
15:45
5:05
4
Yemane Kifle
Sr
16:22
5:17
12
Beshanena Gutema
Jr
16:35
5:21
20
Jose Gutierrez
Sr
17:37
5:41
81




2 Dowling
3-2-2-2-2
Gap: 0:52
81:43
16:21
5:16
73 Jackson Heidesch
Jr
15:53
5:07
5
Tyler Schweizer
Sr
16:09
5:13
8
Flynn Milligan
Jr
16:25
5:18
13
Gabe Shaw
Jr
16:32
5:20
17
Matthew Bootman
So
16:45
5:24
30
Andrew Robey
Sr
16:56
5:28
43
Jack Flori
Fr
16:56
5:28
45
3 Johnston
4-2-3-3-3
Gap: 1:01
82:23
16:29
5:19
114 Jaxson Plumb
Jr
15:54
5:08
6
Carter Eckhoff
Sr
16:01
5:10
7
Carson Lane
Jr
16:42
5:23
26
Jack Coen
So
16:52
5:26
35
Jake Wagner
Sr
16:55
5:27
40
Alex Wear
Jr
16:58
5:28
46
Stephen Beaman
Sr
17:08
5:32
53
#SoleSisters!!! (LY, LR)
4 Norwalk
8-5-5-4-4
Gap: 0:33
83:42
16:44
5:24
153 Donovan Card
Jr
16:26
5:18
14
Will Chase
Jr
16:37
5:22
21
Henry Groos
Fr
16:45
5:24
29
Noah Buhrow
So
16:55
5:28
42
Jack Brown
Jr
16:59
5:29
47
Corbin Oswald
Fr
17:09
5:32
54
Ben Hanson
Jr
17:09
5:32
55
5 Dallas Center-Grimes
1-4-4-5-5
Gap: 1:36
83:07
16:37
5:22
159 Aidan Ramsey
Sr
15:29
5:00
1
Tate Mcdermott
So
16:39
5:22
22
Jacob Ewers
Sr
16:53
5:27
37
Ben Every
So
17:01
5:29
48
Aj Angus
So
17:05
5:31
51
Jack Every
So
17:10
5:32
59
Owen Pries
Sr
17:36
5:41
80
6 Waukee Northwest
10-6-6-6-6
Gap: 0:26
83:55
16:47
5:25
162 Kon Dut
Sr
16:30
5:19
16
Kal Hoppe
Jr
16:47
5:25
31
David Parks
Sr
16:49
5:25
33
Joel Bloomer
So
16:53
5:27
38
Drew Lehman
Jr
16:56
5:28
44
Tyler Merhar
Sr
17:09
5:32
57
Aidan Cooper
So
17:16
5:34
61
7 Ankeny Centennial
15-7-7-7-7
Gap: 0:49
84:57
16:59
5:29
218 Karsten Peters
Sr
16:41
5:23
25
Tyler Schermerhorn
Sr
16:45
5:24
28
Aj Schermerhorn
So
16:53
5:27
39
Cooper Majors
Sr
17:07
5:31
52
Carter Lust
So
17:30
5:39
74
Noah Segar
Sr
17:48
5:45
86
Parker Lundberg
Jr
17:53
5:46
91
8 Ankeny
14-8-8-8-8
Gap: 0:45
85:11
17:02
5:30
236 Levi Hill
Jr
16:41
5:23
24
Jake Bosch
So
16:48
5:25
32
Abel Squires
So
17:02
5:30
49
London Schuhart
Sr
17:15
5:34
60
Christian Rathje
Sr
17:26
5:37
71
Truman Patterson
Sr
17:32
5:39
76
Levi Stember
So
17:34
5:40
78
9 Urbandale
16-10-9-9-9
Gap: 0:38
85:11
17:02
5:30
239 Tommy Hensley
So
16:43
5:23
27
Ethan Smith
Jr
16:49
5:26
34
Blake Smith
Fr
17:09
5:32
56
Cole Leggett
Sr
17:09
5:32
58
Evan Leggett
Jr
17:20
5:36
64
Drew Johnson
So
17:21
5:36
66
Andrew Donoho
Jr
17:35
5:40
79
10 Southeast Polk
6-11-11-11-10
Gap: 1:44
87:25
17:29
5:38
360 Carson Owens
Jr
16:17
5:15
10
Evan Brummel
Jr
17:21
5:36
65
Hudson Frank
Sr
17:49
5:45
87
Luke Bartlett
Fr
17:58
5:48
96
Alan Brummel
Jr
18:01
5:49
102
Brice Mcneley
So
18:02
5:49
105
Gavin Holmes
So
18:21
5:55
120
11 Indianola
12-9-10-10-11
Gap: 1:49
87:31
17:30
5:39
366 Curtis Johnson
Sr
16:35
5:21
19
Logan Hoger
Sr
16:55
5:27
41
Hunter Seifrig
Jr
17:24
5:37
69
Jack Runyan
Sr
18:14
5:53
114
Logan Piper
Jr
18:24
5:56
123
Sam Ross
So
18:45
6:03
135
Nathan Epley
Jr
18:54
6:06
142
12 Valley wdm
9-14-12-12-12
Gap: 1:48
88:09
17:38
5:41
405 Evan Mcclinton
So
16:27
5:18
15
Aidan Limback
Jr
17:25
5:37
70
Jonathan Owen
Fr
17:59
5:48
98
Jack Cavan
So
18:03
5:49
106
Cody Swensen
Sr
18:15
5:53
116
Jacob Forney
So
18:16
5:53
117
Levi Orman
So
18:22
5:55
122
13 Carlisle
19-18-16-13-13
Gap: 0:49
88:16
17:39
5:42
412 Chase Gach
So
17:17
5:34
62
Brayden Kessler
Sr
17:30
5:39
75
Mattix Benefiel
So
17:38
5:41
83
Mason Ramsey
Sr
17:45
5:44
85
Keith Christenson
Sr
18:06
5:50
107
Logan Howard
Jr
18:10
5:52
111
Zach Streeter
So
18:15
5:53
115
14 D M Roosevelt
22-20-18-17-14
Gap: 0:32
88:46
17:45
5:44
432 Logan Westin
Jr
17:28
5:38
73
Owen Marett
Fr
17:33
5:40
77
Ben Mcfetridge
Sr
17:52
5:46
90
Weston Wise
So
17:54
5:46
92
Lincoln Claussen
Sr
18:00
5:48
100
Matt Bonner
Jr
18:33
5:59
129
Henry Nagle
Sr
18:53
6:05
141
15 Mason City
17-16-15-14-15
Gap: 1:32
88:53
17:47
5:44
438 Breyden Christensen
Sr
16:52
5:26
36
Ra'shaun Wynter
So
17:42
5:43
84
Lane Kruger
Sr
17:54
5:46
93
Jess Cornick
Jr
18:01
5:49
101
Kale Dimarco
Jr
18:24
5:56
124
Kevin Carney
Jr
18:39
6:01
132
Kaden Tyler
Jr
19:26
6:16
157
16 Ames
20-21-19-18-16
Gap: 0:35
89:01
17:48
5:45
442 Charlie Bennett
So
17:23
5:36
68
Erik Anderson
So
17:50
5:45
88
Karsten Holm
Sr
17:55
5:47
94
Charlie Orngard
Sr
17:56
5:47
95
Grant Crespi
Jr
17:58
5:48
97
Noah Williamson
So
18:01
5:49
103
Brennen Bhave
Fr
18:08
5:51
110
17 Glenwood
11-13-13-15-17
Gap: 2:09
89:22
17:52
5:46
457 Bryant Keller
So
16:33
5:20
18
Liam Hays
So
17:18
5:35
63
Dillon Anderson
Jr
18:12
5:52
112
Maverick Mixan
So
18:37
6:00
130
Jackson Giffin
Jr
18:43
6:02
134
Jake Shannon
Jr
18:52
6:05
140




18 Newton
5-12-14-16-18
Gap: 2:56
89:43
17:57
5:47
479 Jackson Mace-maynard
Sr
16:14
5:14
9
Treycen Garton
Sr
17:22
5:36
67
Landon Menninga
So
18:16
5:54
118
Leo Friedman
Jr
18:41
6:02
133
Derek Beiner
Sr
19:10
6:11
152
Jared Smith
Jr
19:22
6:15
156
Collin Buchli
Jr
19:49
6:24
164
19 Lewis Central
7-15-17-19-19
Gap: 2:26
89:38
17:56
5:47
485 Ethan Eichhorn
So
16:19
5:16
11
Logan Fuller
Jr
18:01
5:49
104
Kade Diercks
So
18:12
5:52
113
Marshall Arkfeld
Fr
18:21
5:55
121
Luke Woltmann
So
18:45
6:03
136
Jonah Churchill
Sr
19:00
6:08
145
Richard Selken
Fr
19:30
6:17
159
20 Waukee
13-17-19-20-20
Gap: 1:58
90:11
18:02
5:49
507 Garrett Weber
Jr
16:40
5:23
23
Ethan Landin
Sr
18:07
5:51
108
Joseph Lawry
Fr
18:17
5:54
119
Charlie Fitzgerald
Fr
18:29
5:58
126
Saiphani Sirimalle
Jr
18:38
6:00
131
Jonas Vandis
Fr
18:47
6:04
137
Drew Klemesrud
Fr
18:56
6:06
143
21 Sioux City East
18-19-21-21-21
Gap: 2:03
91:27
18:17
5:54
563 Ryan Campbell
Sr
17:04
5:30
50
Gavin Stoos
Jr
17:59
5:48
99
Brody Comstock
Jr
18:29
5:58
125
Michael Widjaja
Sr
18:49
6:04
138
Jacob Denker
Jr
19:07
6:10
151
Sairus Samoyoa
Jr
19:43
6:22
163
Austin Ramold
Sr
20:13
6:31
167
22 Bishop Heelan
24-22-22-22-22
Gap: 1:11
92:32
18:30
5:58
620 Carter Ritz
Sr
17:51
5:45
89
Roberto Rundquist
Sr
18:08
5:51
109
Alex Elks
Fr
18:31
5:58
127
Adam Elks
Fr
19:02
6:08
147
Eli Otten
Jr
19:02
6:08
148
Jake Weist
Sr
20:14
6:32
169
Fisher Uhl
Fr
22:50
7:22
179
23 St. Edmond
21-23-23-23-23
Gap: 2:00
93:30
18:42
6:02
654 Aaron Lursen
Jr
17:26
5:38
72
Liam Shannon
Fr
18:32
5:59
128
Ronnie Orres
Jr
19:01
6:08
146
Hayden Mayer
Sr
19:05
6:09
150
Thomas Cosgrove
So
19:26
6:16
158
Drew Szalat
Sr
19:33
6:18
160
Sam Mericle
So
20:15
6:32
170
24 Ballard
23-24-24-24-24
Gap: 2:44
96:04
19:13
6:12
725 Seth Pencook
Jr
17:38
5:41
82
Chase Brekke
Sr
19:11
6:11
154
Bradley Sage
So
19:18
6:13
155
Zack Charter
Fr
19:35
6:19
161
Logan Huntrods
Fr
20:23
6:34
173
Kale Zimmerman
So
20:55
6:45
178




25 Fort Dodge
25-25-25-25-25
Gap: 1:39
98:28
19:42
6:21
794 Ryan Madden
Jr
18:50
6:05
139
Michael Wagner
So
18:56
6:06
144
Micah Flaherty
Fr
19:57
6:26
165
Jaren Christy
Sr
20:16
6:32
171
Tanner Teske
Fr
20:29
6:37
175
Shawn Roberts
Fr
20:31
6:37
176
Franco Juarez
Sr
20:48
6:43
177
26 Boone
26-26-26-26-26
Gap: 1:09
98:14
19:39
6:20
798 Nathaniel Winters
So
19:05
6:09
149
Austin Mccloud
Sr
19:10
6:11
153
Max Johnston
So
19:38
6:20
162
Blake Gradoville
Fr
20:07
6:29
166
Henry Pollard
So
20:14
6:31
168
Kyan Lehman
Fr
20:16
6:32
172
Kris Frantzen
So
20:27
6:36
174
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
86:16
17:15
5:34
29 Alex Wear
Jr
16:58
5:28
1
Stephen Beaman
Sr
17:08
5:32
2
Noah Madison
Sr
17:14
5:34
6
Brayden Picken
So
17:16
5:34
7
Joe Kerber
Sr
17:39
5:42
13








2 Norwalk
2-2-2-2-2
Gap: 0:31
86:56
17:23
5:36
46 Corbin Oswald
Fr
17:09
5:32
3
Ben Hanson
Jr
17:09
5:32
4
Brody Lucas
Sr
17:19
5:35
9
Luke Geyer
Sr
17:39
5:42
14
Ethan Franklin
Jr
17:40
5:42
16








3 Waukee Northwest
3-3-3-3-3
Gap: 1:32
88:14
17:39
5:42
66 Tyler Merhar
Sr
17:09
5:32
5
Aidan Cooper
So
17:16
5:34
8
Josh Dejohn
Sr
17:28
5:38
10
Kellan Croatt
Fr
17:39
5:42
15
Cael Klinkenborg
Jr
18:42
6:02
28








4 Ankeny
4-4-4-4-4
Gap: 0:20
88:22
17:40
5:42
78 Truman Patterson
Sr
17:32
5:39
11
Levi Stember
So
17:34
5:40
12
Tate Brownsberger
Fr
17:42
5:42
17
Aiden Farrell
So
17:42
5:43
18
Nicholas Robie
Fr
17:52
5:46
20








5 Ankeny Centennial
5-5-5-5-5
Gap: 1:19
91:25
18:17
5:54
121 Noah Segar
Sr
17:48
5:45
19
Parker Lundberg
Jr
17:53
5:46
21
Brendan Owens
So
18:04
5:50
22
Brayden Vander Wilt
Fr
18:33
5:59
26
Joel Nelson
Sr
19:07
6:10
33








6 Valley wdm
6-6-6-6-6
Gap: 0:29
92:25
18:29
5:58
129 Jacob Forney
So
18:16
5:53
23
Levi Orman
So
18:22
5:55
24
Alexander Wauson
So
18:25
5:56
25
Jesse Floyd
Sr
18:38
6:01
27
Andrew Liesland
Sr
18:45
6:03
30








7 Indianola
7-7-7-7-7
Gap: 1:34
97:41
19:32
6:18
176 Sam Ross
So
18:45
6:03
29
Nathan Epley
Jr
18:54
6:06
31
Jakob Kjellberg
So
19:46
6:23
36
Keene Barnes
Sr
19:58
6:27
38
Trey Kaas
Sr
20:18
6:33
42








8 Newton
9-9-8-8-8
Gap: 1:07
99:48
19:58
6:26
195 Jared Smith
Jr
19:22
6:15
34
Collin Buchli
Jr
19:49
6:24
37
Presley Arnold
So
19:59
6:27
39
Breyton Schwenker
Sr
20:09
6:30
40
Christian Buchli
Fr
20:29
6:36
45








9 Lewis Central
8-8-8-9-9
Gap: 1:40
100:03
20:01
6:27
205 Jonah Churchill
Sr
19:00
6:08
32
Richard Selken
Fr
19:30
6:17
35
Shawn Coleman
So
20:20
6:33
43
Drew White
Jr
20:34
6:38
47
Caleb Bonsack
So
20:39
6:40
48








10 Boone
10-10-10-10-10
Gap: 1:37
105:59
21:12
6:50
241 Kyan Lehman
Fr
20:16
6:32
41
Kris Frantzen
So
20:27
6:36
44
Wyatt Jungck
Sr
21:35
6:58
51
Bram Carpenter
Fr
21:49
7:02
52
Noah Hiveley
Fr
21:53
7:04
53








11 Fort Dodge
11-11-11-11-11
Gap: 2:04
107:26
21:29
6:56
254 Shawn Roberts
Fr
20:31
6:37
46
Franco Juarez
Sr
20:48
6:43
49
Carter Sassman
Fr
21:16
6:52
50
Joshua Madden
Jr
22:15
7:11
54
Alexander Hansen
Jr
22:36
7:17
55








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Grant Wallace Fr Norwalk 17:28.1 5:38
2 Nick Klocke Jr Dowling 17:29.5 5:39
3 Sam Leto Sr Dowling 17:30.9 5:39
4 Christopher Pierson Sr Dowling 17:34.3 5:40
5 Garrett Ness Fr Johnston 17:43.2 5:43 1/57 11/67 3/23
6 Justice Rathje Fr Ankeny 17:43.9 5:43
7 Jack Meyer So Johnston 17:45.2 5:44 2/57 12/67 2/23 #GDAOS!!! (SBP)
8 Don Agisha Jr Norwalk 17:46.3 5:44
9 Michael Hayden Sr Ankeny 17:46.9 5:44
10 Nathan Stocker So Norwalk 17:51 5:45
11 Zach Ung Fr Norwalk 18:00.5 5:49
12 Henry Strauss So Johnston 18:00.8 5:49 3/57 13/67 3/23
13 Matthew Dietrich Jr Dowling 18:03.4 5:49
14 Austin Jones Jr Waukee Northwest 18:03.9 5:50
15 Luke Herbsleb Sr Dallas Center-Grimes 18:04 5:50
16 Patrick Warren Jr Dowling 18:05.8 5:50
17 Patrick Wainwright So Dowling 18:06.4 5:50
18 Nick Kessler So Dallas Center-Grimes 18:08.6 5:51
19 Sam Mcalister So Johnston 18:10.1 5:52 4/57 14/67 3/23 #GDAOS!!! (SBP)
20 Charlie Petersen Sr Waukee Northwest 18:10.1 5:52
21 Ethan Mcdermott Jr Valley wdm 18:14.7 5:53
22 Ian Rauscher Jr Johnston 18:16.4 5:54 5/57 15/67 2/23 #GDAOS!!! (SBP)
23 Kyle Witte Sr Waukee Northwest 18:16.6 5:54
24 Salvatore Fratianni Jr Valley wdm 18:17.6 5:54
25 Sam Watkins So Dallas Center-Grimes 18:18.3 5:54
26 Noah Reese Fr Johnston 18:18.3 5:54 6/57 16/67 2/23
27 Sam Ducar Jr Ankeny 18:18.7 5:54
28 Daniel Webster So Norwalk 18:19.5 5:55
29 Will Gessmann Jr Waukee Northwest 18:20.6 5:55
30 Luka Flores Jr Norwalk 18:21.5 5:55
31 Josh Lancaster So Carlisle 18:23.6 5:56
32 John Kitenge So Dallas Center-Grimes 18:24.2 5:56
33 Calahan Rourke So Johnston 18:26.1 5:57 7/57 17/67 1/22
34 Caleb Morris Jr Dallas Center-Grimes 18:30.6 5:58
35 Timothy Sullivan Jr Dowling 18:33.6 5:59
36 Raul Gomez Jr Sioux City North 18:33.9 5:59
37 Henry De Bruijn Jr Waukee Northwest 18:34.4 5:59
38 Joe Wilwerding Jr Dowling 18:35.1 6:00
39 Elias Arbuckle Fr Dallas Center-Grimes 18:36.1 6:00
40 Sidney Shide Fr Urbandale 18:36.6 6:00
41 Sarang Kothari Jr Waukee Northwest 18:37.2 6:00
42 Paul Erredge Sr Ankeny 18:39.3 6:01
43 Will Hatcher Sr Ames 18:40.2 6:01
44 Ian Hurley So Johnston 18:40.4 6:01 8/57 18/67 2/21
45 Connor Schultz Fr Sioux City North 18:41.5 6:02
46 Hayden Sinclair Jr Ames 18:42.2 6:02
47 Brandt Haakenstad Fr Mason City 18:42.3 6:02
48 Frank Mcevoy So Valley wdm 18:42.8 6:02
49 Ahmed Aldamak So Ames 18:44.9 6:03
50 Cole Nelson Jr Dowling 18:45.7 6:03
51 Brennan Lesko So Ankeny 18:46.1 6:03
52 Braedin Zondervan So Carlisle 18:46.7 6:03
53 Owen Wolfe Fr Dowling 18:46.8 6:03
54 Jonah Frey Jr Johnston 18:47.1 6:04 9/57 19/67 2/21
55 Harrison Eighmy Fr Carlisle 18:47.3 6:04
56 Carson Springer Jr Dallas Center-Grimes 18:47.4 6:04
57 Aydean Bejtovic Fr Johnston 18:47.7 6:04 10/57 20/67 2/19
58 Ayden Lyon Sr Johnston 18:48 6:04 11/57 21/67 1/17 #GDAOS!!! (SBP)
59 Derek Marsh Sr Johnston 18:48.4 6:04 12/57 22/67 1/17
60 Fabian Jarabek So Dowling 18:49.1 6:04
61 Camden Wacha Jr Ames 18:49.2 6:04
62 Logan Brustkern Fr Johnston 18:49.4 6:04 13/57 23/67 1/16
63 William Thompson Sr Valley wdm 18:49.5 6:04
64 Andy Tran Sr Valley wdm 18:49.5 6:04
65 Alex Jordan Sr Dallas Center-Grimes 18:50.1 6:05
66 Ezra Decleene So Carlisle 18:50.6 6:05
67 Alex Gatiba So Ames 18:50.7 6:05
68 Josh Mohan Fr Dowling 18:52 6:05
69 Ty Rounds Sr Ankeny Centennial 18:52.7 6:05
70 Lincoln Eighmy Jr Carlisle 18:53.3 6:06
71 Braeden Roberts Jr Dallas Center-Grimes 18:54.1 6:06
72 Kenyang Kenyang So Ames 18:54.9 6:06
73 Zach Riley Fr Ankeny 18:55.2 6:06
74 Kiefer Schultz Fr Sioux City North 18:55.4 6:06
75 Sam Harris Jr D M Roosevelt 18:55.6 6:06
76 Alex Pries So Dallas Center-Grimes 18:56.3 6:07
77 Johnny Fox Jr Dowling 18:56.4 6:07
78 Charlie Wilterdink So Southeast Polk 18:56.6 6:07
79 Jonah Sterling Sr Johnston 18:57 6:07 14/57 24/67 1/16
80 Luke Trannel Sr Valley wdm 18:57.4 6:07
81 Caden Stumbaugh Jr Norwalk 18:58.4 6:07
82 Caden Rasmus Sr Ankeny Centennial 18:59 6:07
83 Jamison Bice So Norwalk 18:59.3 6:08
84 Austin Lundberg Fr Ankeny Centennial 18:59.9 6:08
85 Alex Cox Jr Ankeny 18:59.9 6:08
86 Griffin Gade Sr Ankeny 19:01.5 6:08
87 Jack Mcfetridge Sr D M Roosevelt 19:01.9 6:08
88 Coen Gibson Jr Johnston 19:02.7 6:09 15/57 25/67 1/16
89 Owen Fast Jr Ankeny 19:03 6:09
90 Abubekar Kumbi So Sioux City North 19:03.1 6:09
91 Jake Dalmer So Ankeny 19:03.2 6:09
92 Jared Dodge So Waukee Northwest 19:03.6 6:09
93 Payton Mergen So Urbandale 19:03.6 6:09
94 Brody Burr Fr Dowling 19:04.6 6:09
95 Brandon Vorst Jr Ames 19:04.8 6:09
96 Nick Wellet Fr Waukee 19:05.5 6:10
97 Aj Mosqueda Fr Norwalk 19:05.7 6:10
98 Nate Hammerand So Urbandale 19:05.9 6:10
99 Charlie Leto So Dowling 19:06 6:10
100 Kyle Melcher Jr Ankeny Centennial 19:09.5 6:11
101 Karsten Newell Sr Dallas Center-Grimes 19:10 6:11
102 Julius Wiegand Fr Ankeny 19:10.5 6:11
103 Owen Palmer So Dowling 19:10.6 6:11
104 Ben Imhoff So Carlisle 19:10.7 6:11
105 Joseph Payton Fr Ames 19:11.2 6:11
106 Quinn Dow So Ankeny 19:12.6 6:12
107 Owen Martin So Johnston 19:13.1 6:12 16/57 26/67 2/16
108 Carter Smith Sr Ankeny 19:13.6 6:12
109 William Johnson Jr Valley wdm 19:14.2 6:12
110 Ian Nelson Sr Ames 19:14.4 6:12
111 Chase Bradley So Ankeny 19:17.1 6:13
112 Drew Folkerts Jr D M Roosevelt 19:18.7 6:14
113 Blake Staton Sr Urbandale 19:18.8 6:14
114 Logan Kessler So Norwalk 19:20.3 6:14
115 Callen Ripley Fr Ankeny 19:21.1 6:15
116 Luke Martin Jr D M Roosevelt 19:21.4 6:15
117 Colin Miller Jr Southeast Polk 19:21.9 6:15
118 London Hershberger Sr Ankeny Centennial 19:22 6:15
119 Elliot Baughman Jr Valley wdm 19:22.2 6:15
120 Sam Mora Fr Dallas Center-Grimes 19:23.1 6:15
121 Luke Auderer Jr Ankeny Centennial 19:23.1 6:15
122 Juan Reyes So Waukee Northwest 19:23.3 6:15
123 Dayton Fouts Jr Waukee Northwest 19:25.6 6:16
124 Alex Kottmeyer Fr Waukee 19:25.9 6:16
125 Ben Neville So Johnston 19:26.2 6:16 17/57 27/67 1/16
126 Bennett Blakeslee Jr Ankeny Centennial 19:26.2 6:16
127 Carter Streasick Jr Valley wdm 19:26.8 6:16
128 Evan Tollari Fr Southeast Polk 19:26.9 6:16
129 Braden Miller Sr Ankeny Centennial 19:29.9 6:17
130 Lorcan Christensen Sr Sioux City North 19:30.1 6:17
131 Ben Herbst Jr Johnston 19:30.9 6:18 18/57 28/67 1/15
132 Caleb Briggs So Waukee Northwest 19:30.9 6:18
133 Logan Becker Sr Johnston 19:31.3 6:18 19/57 29/67 1/15
134 Jacob Mclaughlin Jr Valley wdm 19:31.3 6:18
135 Alex Granados Sr D M Roosevelt 19:32.5 6:18
136 Jet Bergwall Jr Ankeny 19:32.6 6:18
137 Nathan Zook Sr Southeast Polk 19:33.2 6:18
138 Alan Trible Sr Waukee 19:33.4 6:19
139 Samuel Wandera Jr D M Roosevelt 19:34.1 6:19
140 Jalen Taha So Waukee 19:34.5 6:19
141 Paul Andersen Sr Valley wdm 19:34.6 6:19
142 Aiden Perez Fr Ankeny 19:35.2 6:19
143 Lawson Port Sr Waukee 19:35.6 6:19
144 Evan Eggland Sr Ankeny Centennial 19:36.8 6:20
145 Daniel Schwarz Jr Mason City 19:37.9 6:20
146 Derek Loeschen Jr Mason City 19:37.9 6:20
147 Holden Schug Fr Johnston 19:38.2 6:20 20/57 30/67 1/14 #GDAOS!!! (SBP)
148 Caleb Allison Jr Waukee Northwest 19:38.4 6:20
149 Tanner Merriman Jr Norwalk 19:38.5 6:20
150 William Giles Fr Urbandale 19:38.6 6:20
151 Cameron Reagen Fr D M Roosevelt 19:39.4 6:20
152 Jonas Smith Jr Ankeny Centennial 19:40.9 6:21
153 Grayson Mcavoy Jr Valley wdm 19:42.5 6:21
154 Jackson Grant Sr D M Roosevelt 19:43.3 6:22
155 Grant Harris Jr Ankeny Centennial 19:43.4 6:22
156 Andrew Mceniry Sr Dowling 19:44.3 6:22
157 Sean Martin Fr D M Roosevelt 19:45.1 6:22
158 Noa Jones Jr Ankeny 19:45.2 6:22
159 Mason Hausman Jr Southeast Polk 19:45.6 6:22
160 Jan Luka Castillo-mora Fr Dowling 19:46.1 6:23
161 Elliot Donovan Jr D M Roosevelt 19:46.6 6:23
162 Ryan Fitch Jr Dallas Center-Grimes 19:46.9 6:23
163 Drew Schindel Sr Ames 19:47.3 6:23
164 Aydin Mcneley So Southeast Polk 19:48.7 6:23
165 Blake Grask Fr Dowling 19:49.3 6:24
166 Braydon Zeutenhorst Jr Ankeny 19:50 6:24
167 Jack Imoehl So Waukee Northwest 19:50.2 6:24
168 Jack Williams Jr Dowling 19:50.8 6:24
169 Trevor Janes Sr Waukee 19:51.5 6:24
170 Sean Thomas Fr Ankeny Centennial 19:52 6:25
171 Nathan Moberg Fr Southeast Polk 19:52.2 6:25
172 Jude Skinner So Southeast Polk 19:53.3 6:25
173 Brett Wineinger Sr Ames 19:54.6 6:25
174 Joel Mccleary Sr Ankeny Centennial 19:55.5 6:26
175 Jacob Storey Sr Dallas Center-Grimes 19:56.6 6:26
176 Owen Hope Jr Dallas Center-Grimes 19:56.7 6:26
177 Jason Latta Jr Dowling 19:57.1 6:26
178 Tommy Dewilde Sr Ankeny 19:57.4 6:26
179 Porter Russell Fr Johnston 19:57.5 6:26 21/57 31/67 2/14 #GDAOS!!! (SBP)
180 Payton Mizer So Waukee 19:58.2 6:27
181 Ben Meier Fr Valley wdm 19:58.6 6:27
182 Mark Nelson Fr Ankeny Centennial 19:59 6:27
183 Eli Smithberg So D M Roosevelt 19:59.2 6:27
184 Brock Johnson Fr Southeast Polk 19:59.2 6:27
185 Aaron Parks Jr Carlisle 20:01 6:27
186 Carter Gearhart Fr Johnston 20:01.2 6:27 22/57 32/67 1/14
187 Landon Morrow So Southeast Polk 20:01.8 6:28
188 Willie Zhao So Johnston 20:03.7 6:28 23/57 33/67 1/12 #GDAOS!!! (SBP)
189 Zachary Malone Fr Ankeny Centennial 20:04 6:28
190 Charlie Hoffman Sr Ankeny Centennial 20:04.8 6:29
191 Cal Pennington Sr D M Roosevelt 20:05.9 6:29
192 Graham Randell Sr Ankeny Centennial 20:06.6 6:29
193 Cooper Smith Fr Urbandale 20:07 6:29
194 David Hauber Jr Ames 20:07.1 6:29
195 Kinnick Werling Jr Indianola 20:07.8 6:30
196 Reece Thompson So D M Roosevelt 20:07.8 6:30
197 Will Weydert So Dallas Center-Grimes 20:08.5 6:30
198 Xander Bingaman So Waukee Northwest 20:08.9 6:30
199 Caden Miller Jr Ankeny Centennial 20:09.3 6:30
200 Lincoln Brown Fr Waukee 20:09.6 6:30
201 Roan Walsmith Fr D M Roosevelt 20:09.7 6:30
202 Callan Messford Sr Ankeny Centennial 20:10.6 6:31
203 Kiran Kothavale So Waukee Northwest 20:10.6 6:31
204 Andrew Maitre So Johnston 20:10.7 6:31 24/57 34/67 1/11 #GDAOS!!! (SBP)
205 Lewis Lentsch Fr Dowling 20:11.9 6:31
206 Jack Power Jr Dowling 20:12.1 6:31
207 Kenny Uitermarkt Fr Urbandale 20:12.1 6:31
208 Wyatt Guely So Indianola 20:12.5 6:31
209 Max Doyle Jr Ankeny 20:13.8 6:32
210 Zach Hanson Sr Ames 20:14 6:32
211 Henry Brennan So Ankeny 20:14.1 6:32
212 Ethan Letsch Sr Valley wdm 20:14.7 6:32
213 Evan Kluesner So Urbandale 20:15.1 6:32
214 Henry Ha Jr Ankeny 20:15.4 6:32
215 Davian Greenstreet Jr Sioux City North 20:17 6:33
216 Ethan Edwards Sr Lewis Central 20:17.7 6:33
217 Ben Hansen Jr Johnston 20:18 6:33 25/57 35/67 1/10
218 Hank Mcguire Fr Dowling 20:18.4 6:33
219 Brady Wickering Fr Mason City 20:18.5 6:33
220 Ryan Rushing Fr Carlisle 20:18.5 6:33
221 Evan Moon Fr Ames 20:18.9 6:33
222 August Vance So D M Roosevelt 20:19.2 6:33
223 Aidan Klemm Sr Dowling 20:19.9 6:34
224 Kolby Johnson So Waukee Northwest 20:20.2 6:34
225 Jacob Sorenson Sr Ames 20:21.1 6:34
226 Keaton Moll So Valley wdm 20:21.3 6:34
227 Austin Beam Sr Ankeny Centennial 20:21.8 6:34
228 Beckett Laprade Sr D M Roosevelt 20:21.8 6:34
229 Arthur Chen Fr Johnston 20:22.1 6:34 26/57 36/67 1/10
230 Cody Stewart Sr Waukee 20:23.7 6:35
231 Owen Kouba So Valley wdm 20:24 6:35
232 Nathan Fageroos Jr Johnston 20:25.3 6:35 27/57 37/67 1/10
233 Eli Heckert Fr Norwalk 20:25.8 6:35
234 Reed Sievers So D M Roosevelt 20:25.9 6:35
235 Jakodi Mccaleb Fr D M Roosevelt 20:25.9 6:35
236 Will Pixley Sr Valley wdm 20:26.5 6:36
237 William Kabamba So Dallas Center-Grimes 20:26.5 6:36
238 Jared Hutson Jr Ames 20:26.6 6:36
239 Isaac Lewis Fr D M Roosevelt 20:27.8 6:36
240 Mason Stevermer So Valley wdm 20:27.9 6:36
241 Owen Olson Fr Waukee Northwest 20:28.5 6:36
242 Noah Yeager So Ankeny 20:28.9 6:36
243 Gavin Moore So Urbandale 20:29.2 6:37
244 Carson Packer Sr Ames 20:29.6 6:37
245 Alex Jorgensen Fr Waukee 20:29.6 6:37
246 Grant Miller Sr Norwalk 20:29.9 6:37
247 Charlie Ill Sr D M Roosevelt 20:29.9 6:37
248 Roger Cambron Jr Indianola 20:30 6:37
249 Jack Carver So Valley wdm 20:30.1 6:37
250 Jack Riley Fr Southeast Polk 20:30.6 6:37
251 Aidan Honkomp Sr Johnston 20:30.8 6:37 28/57 38/67 1/10
252 Andres Lopez Sr Ankeny 20:30.8 6:37
253 Brian Bocanegra Sr Mason City 20:32.7 6:38
254 Trent Frederick Jr Norwalk 20:33.7 6:38
255 Jackson Foy Fr Dallas Center-Grimes 20:33.9 6:38
256 Will Copley Sr Ames 20:34.3 6:38
257 Joe Dombrosky Sr Waukee Northwest 20:34.4 6:38
258 Landyn Buster Fr Dallas Center-Grimes 20:34.5 6:38
259 Jack Wanamaker Sr Ames 20:36.1 6:39
260 Carson Ibeling Fr Dallas Center-Grimes 20:36.1 6:39
261 Payton Walker Jr D M Roosevelt 20:36.8 6:39
262 Payton Compton Jr Norwalk 20:37 6:39
263 Larson De Boer Fr Urbandale 20:38.7 6:40
264 Sam Quade Fr Norwalk 20:39.4 6:40
265 Nathan Mauro Fr Dowling 20:39.5 6:40
266 Obadiah Northway Fr Ames 20:40.4 6:40
267 Logan Woolworth Fr Sioux City North 20:41.4 6:40
268 Cole Kyer Jr Southeast Polk 20:42.6 6:41
269 Brandon Williams Sr Ankeny 20:43.1 6:41
270 Will Blackmore Sr Ankeny Centennial 20:43.1 6:41
271 Brandon Birech Fr Carlisle 20:43.2 6:41
272 Cole Waterhouse So Carlisle 20:43.3 6:41
273 Jesus Murillo So Newton 20:43.6 6:41
274 Atticus Pottratz So Ankeny 20:44.9 6:42
275 Hayden Steele Jr Norwalk 20:44.9 6:42
276 Jackson Warren So Norwalk 20:45.2 6:42
277 Connor Johnson Jr Ames 20:45.6 6:42
278 Elliot Liesland Fr Valley wdm 20:45.6 6:42
279 Logan Plourde So Norwalk 20:46.2 6:42
280 Zane Hastich Fr Southeast Polk 20:46.6 6:42
281 Chingas Zhomartov Sr Ankeny Centennial 20:46.8 6:42
282 Matthew Handley Fr Waukee Northwest 20:48.3 6:43
283 Jacob Zimmerman Fr Waukee Northwest 20:49.8 6:43
284 Dylan Hjelle Fr Mason City 20:50 6:43
285 Matthew Hehr Sr Ames 20:50.1 6:43
286 Jordan Smith Fr Lewis Central 20:50.6 6:43
287 Schirrmeister Contreras Fr Waukee 20:50.9 6:44
288 Karson Johnson So Waukee 20:51.2 6:44
289 Zach Landin So Waukee 20:51.4 6:44
290 Jake Hitchcock Sr Johnston 20:51.9 6:44 29/57 39/67 1/8
291 Drew Simmons Jr D M Roosevelt 20:52 6:44
292 Deacon Evans Sr Indianola 20:52.4 6:44
293 Boston Shaw Fr Waukee Northwest 20:52.8 6:44
294 Aidan Fredericks Jr Johnston 20:54.1 6:45 30/57 40/67 1/8 #GDAOS!!! (SBP)
295 Tyler Brown So Ankeny 20:54.7 6:45
296 Curtis Badio So D M Roosevelt 20:54.9 6:45
297 Joseph Olson Jr Sioux City North 20:55 6:45
298 Ty Thomson Jr Lewis Central 20:55.6 6:45
299 Adam Klocke Fr Dowling 20:56.2 6:45
300 Caden Shockey Fr Waukee Northwest 20:56.4 6:45
301 Aydan Albritton So Southeast Polk 20:57.3 6:46
302 Sam Murray So Lewis Central 20:57.7 6:46
303 Ethan Keomala Jr Southeast Polk 20:58.5 6:46
304 Ethan Goodhue So Carlisle 20:58.5 6:46
305 Hunter Kitt So Dallas Center-Grimes 20:58.6 6:46
306 Brett Gifford So Dowling 20:58.7 6:46
307 Konrad Rohlf Sr Johnston 21:00 6:46 31/57 41/67 1/8
308 Raymond Birech Jr Carlisle 21:01 6:47
309 Carter Clark Sr Ankeny 21:01.2 6:47
310 Asher Wood So Newton 21:02.2 6:47
311 Noah Nicholson Sr Southeast Polk 21:02.5 6:47
312 Farak Haider Sr Waukee Northwest 21:05.1 6:48
313 Skylar Martinez-gilbert So Newton 21:05.4 6:48
314 James Barnes Sr Dowling 21:05.6 6:48
315 Carter Rial Jr St. Edmond 21:06 6:48
316 Braxton Cleveland So Waukee 21:06.1 6:48
317 Carson Mcconkey So Norwalk 21:07.5 6:49
318 Jamison Olson Fr Lewis Central 21:07.9 6:49
319 Mitch Driscoll So Johnston 21:08.3 6:49 32/57 42/67 1/8
320 Ethan Olsen Jr Mason City 21:08.8 6:49
321 Jack Kavars Sr Lewis Central 21:09.4 6:49
322 Sam Pawlowski Fr Urbandale 21:10.1 6:50
323 Boston Mendenhall Fr Waukee Northwest 21:10.6 6:50
324 Ryan Sample Fr Waukee Northwest 21:11.1 6:50
325 Jack Mcguire So Dowling 21:11.2 6:50
326 Bram Van De Mortel Jr Ankeny 21:11.8 6:50
327 Carson Tracy So Johnston 21:13.4 6:51 33/57 43/67 1/7
328 Joe Schwiesow Fr D M Roosevelt 21:13.9 6:51
329 Elliot Walz Jr Sioux City North 21:15 6:51
330 Carson Fenster So Norwalk 21:16.2 6:52
331 Nic Beaudet Sr Dallas Center-Grimes 21:16.8 6:52
332 Oliver Ill Fr D M Roosevelt 21:17.8 6:52
333 Brody Hirsch Jr Mason City 21:18.6 6:52
334 Drake Loeschen Jr Mason City 21:19.3 6:53
335 Dominic Hemphill So Ankeny 21:21.4 6:53
336 David Zhang Fr Johnston 21:22.3 6:54 34/57 44/67 1/6
337 Cameron Porath Jr Ankeny 21:25 6:55
338 Jaxton Anderson Jr Lewis Central 21:25.2 6:55
339 Lucas Kornder Sr St. Edmond 21:26.6 6:55
340 Nate Sturtz Jr Indianola 21:27.8 6:55
341 Owen Hovick So Ankeny Centennial 21:27.9 6:55
342 Peyton Groteluschen Jr Valley wdm 21:28.9 6:56
343 Ismail Mohamed Jr Sioux City North 21:29.4 6:56
344 Elias Thompson Fr Ames 21:29.5 6:56
345 Daniel Pinero Sr D M Roosevelt 21:30.8 6:56
346 Nate Strawn Jr Dowling 21:30.9 6:56
347 Luis Barradas Sr Lewis Central 21:31.5 6:57
348 Maximo Martin Ramos Sr Sioux City North 21:31.5 6:57
349 Grant Wellington Fr Ames 21:31.6 6:57
350 Joel Lewis So Newton 21:32.8 6:57
351 James Clark Sr Johnston 21:32.9 6:57 35/57 45/67 1/6
352 Brenden Holschuh Jr Newton 21:34.7 6:58
353 Chris Moseley Sr Waukee 21:35.5 6:58
354 Alton Ladd Fr Valley wdm 21:35.7 6:58
355 Adam Embrock So Sioux City North 21:36.4 6:58
356 Joseph Martin Jr Southeast Polk 21:36.4 6:58
357 Adrian Hanrahan Fr St. Edmond 21:37.1 6:58
358 Osmar Morales Perez So Sioux City North 21:37.7 6:59
359 Tyler Brennan So Ankeny Centennial 21:38.1 6:59
360 Josiah Howland Jr Norwalk 21:38.4 6:59
361 Will Marquardt So Ankeny 21:38.6 6:59
362 Noah Fisher Fr Urbandale 21:39.4 6:59
363 Trent Pearson So Carlisle 21:39.9 6:59
364 Drew Boeding Fr D M Roosevelt 21:40.8 7:00
365 Caleb Carratt So Ankeny 21:41.5 7:00
366 Riley Wells So D M Roosevelt 21:41.8 7:00
367 Max Young Fr Waukee 21:43.1 7:00
368 Jacob Weber Fr Ames 21:43.7 7:01
369 Broedy Johnson Jr Lewis Central 21:43.8 7:01
370 Cameron White Fr Johnston 21:44.2 7:01 36/57 46/67 1/5
371 Collin Comito So Dowling 21:44.6 7:01
372 Oded Harazi Fr Urbandale 21:45.5 7:01
373 Braydon Smith Jr St. Edmond 21:46.6 7:01
374 Matthew Eubank Jr Dowling 21:47.4 7:02
375 Jackson Temple So Waukee Northwest 21:47.5 7:02
376 Tate Meinhard Sr Ames 21:47.5 7:02
377 Andrew Bogue Fr Johnston 21:47.7 7:02 37/57 47/67 1/5
378 Dan Murano So Valley wdm 21:47.9 7:02
379 Zach Funk Jr Southeast Polk 21:53.3 7:04
380 Jake Scott So D M Roosevelt 21:58.2 7:05
381 Ryan Borth Jr Southeast Polk 21:58.9 7:05
382 Harrison Oswalt So Newton 21:59.3 7:06
383 Gavin Boliver So Johnston 22:00.5 7:06 38/57 48/67 1/5
384 Keenan Richards Sr Carlisle 22:01.1 7:06
385 Sam Vanryswyk Sr Ames 22:03.9 7:07
386 Sam Kellen Sr Ames 22:04.7 7:07
387 Grant Tack Jr Johnston 22:05.1 7:07 39/57 49/67 1/5 #GDAOS!!! (SBP)
388 Nate Powers Fr Urbandale 22:05.3 7:08
389 Braelon Decker So Indianola 22:05.8 7:08
390 Kaden Keomala Fr Southeast Polk 22:05.9 7:08
391 John Lawler Jr Dowling 22:06.3 7:08
392 Braden Gierstorf Jr Johnston 22:08.7 7:09 40/57 50/67 1/4
393 Kael Lawler Fr Ankeny Centennial 22:09.3 7:09
394 James Knepper So D M Roosevelt 22:09.7 7:09
395 Caleb Whaley So Ankeny Centennial 22:10 7:09
396 Jon Hudak So Urbandale 22:11.5 7:10
397 Eli Mcgee Fr Johnston 22:11.9 7:10 41/57 51/67 1/4 #GDAOS!!! (SBP)
398 John Schindel So Ames 22:12.5 7:10
399 Kael Mcdaniel Jr Urbandale 22:13.7 7:10
400 Cooper Chia Jr D M Roosevelt 22:15 7:11
401 Samuel Kavlock Fr Dowling 22:16.3 7:11
402 Jude Gaster Jr D M Roosevelt 22:17.7 7:12
403 Will Harris So Dallas Center-Grimes 22:18.3 7:12
404 Aiden Boies Fr Indianola 22:18.7 7:12
405 Jacob Smith Fr Newton 22:19.3 7:12
406 Kaden Klootwyk Fr Valley wdm 22:19.7 7:12
407 Conner Hansen So Carlisle 22:19.7 7:12
408 Tyson Hathaway So Valley wdm 22:22.9 7:13
409 Gus Sanders So D M Roosevelt 22:24 7:14
410 Alex Imig So Valley wdm 22:24.7 7:14
411 Logan Frink Fr Waukee 22:25.5 7:14
412 Brayder Schmeider Jr Fort Dodge 22:27.2 7:15
413 Ryne Copple Fr Norwalk 22:27.3 7:15
414 Jacob Krysl Sr Sioux City North 22:27.6 7:15
415 Brady Major Fr Fort Dodge 22:28.2 7:15
416 Cainan Osborn So Dowling 22:28.3 7:15
417 Trent Paugh Fr Ankeny 22:28.4 7:15
418 Nick Kavlock Jr Dowling 22:28.6 7:15
419 Theo Johnson Fr Dowling 22:28.7 7:15
420 Ian Carolus So Mason City 22:29.6 7:15
421 Braden Sauer Jr Ankeny 22:30.2 7:16
422 Maxamine Janelle So Ankeny Centennial 22:31.3 7:16
423 Sam Sparks So Urbandale 22:32.1 7:16
424 Nathan Wanat So Dallas Center-Grimes 22:33.1 7:16
425 Mateo Holcomb Fr Urbandale 22:33.6 7:17
426 Jacob Kolhof Fr Lewis Central 22:34.2 7:17
427 Casten Wacholtz Jr St. Edmond 22:36.1 7:17
428 Daniel Bonilla Fr Urbandale 22:36.3 7:18
429 Patrick Feltz Sr Dowling 22:37.6 7:18
430 Carden Nerem Fr Boone 22:41.2 7:19
431 Wade Shipley Jr Ankeny 22:41.8 7:19
432 Braden Kubichek Fr Ballard 22:44.8 7:20
433 Dylan Anderson Sr Urbandale 22:46 7:21
434 Phillip Na Sr Ankeny 22:48.1 7:21
435 Logan Corwin Fr D M Roosevelt 22:49.6 7:22
436 Cayden Holst Jr Norwalk 22:51.6 7:22
437 Avery Carlson Sr Ankeny Centennial 22:53.6 7:23
438 Harrison Neipert Jr D M Roosevelt 22:54.3 7:23
439 Jack Brooks So Johnston 22:57.3 7:24 42/57 52/67 1/4
440 Kevyn Calderon So Sioux City North 22:57.8 7:24
441 Isaac Larson Sr St. Edmond 22:58.1 7:25
442 Alex Eichhorn So Ames 23:00.2 7:25
443 Joe Baumhover Sr Dowling 23:00.9 7:25
444 Aidan Johnson Fr Lewis Central 23:04.5 7:27
445 Richard Mansour So Johnston 23:05.4 7:27 43/57 53/67 1/4 #GDAOS!!! (SBP)
446 Jose Lopez Sr Ankeny 23:09.1 7:28
447 Carter Cabanayan Fr Waukee Northwest 23:09.8 7:28
448 Charlie King Sr Lewis Central 23:10 7:28
449 Aaron Woods Sr Ankeny 23:10.5 7:29
450 Gavin Haroldson Fr Sioux City North 23:11.7 7:29
451 Jackson Grossnickle Fr Ankeny 23:12.2 7:29
452 Joe Touney Jr St. Edmond 23:12.7 7:29
453 Joel Chan So D M Roosevelt 23:15.2 7:30
454 Nick Pulliam Jr Dowling 23:15.4 7:30
455 Xander Delperdang Sr Sioux City North 23:17 7:31
456 Porter Mendenhall So Waukee Northwest 23:19.7 7:32
457 Anders Swanson Fr D M Roosevelt 23:19.8 7:32
458 Bo Tracy Sr Fort Dodge 23:19.9 7:32
459 James Bridenstein So Ankeny 23:20.5 7:32
460 Eli Newland Sr Norwalk 23:21.3 7:32
461 Jacob Delange Jr D M Roosevelt 23:23.1 7:33
462 Carson Blaker So Ankeny Centennial 23:24.1 7:33
463 Jacob Travesset Sr Ames 23:24.3 7:33
464 Theo Linebaugh Jr D M Roosevelt 23:24.8 7:33
465 Garang Kear So Ames 23:25.9 7:34
466 Jose Valladolid Jr Sioux City North 23:26.4 7:34
467 Jackson Edwards Jr Lewis Central 23:28.6 7:34
468 Evan Miglin Jr D M Roosevelt 23:29.8 7:35
469 Seth Morris Jr Boone 23:31.8 7:35
470 Ian Gaunt Sr Valley wdm 23:32.2 7:36
471 Nicolas Shatleh Sr Fort Dodge 23:33.8 7:36
472 Matthew Pierson Fr Dowling 23:34.4 7:36
473 Isaac Coronel Fr Ankeny Centennial 23:36.7 7:37
474 Blake Glennon So Johnston 23:39.1 7:38 44/57 54/67 1/3
475 Dylan Pearson Jr Lewis Central 23:41.6 7:39
476 Gage Boersma So Indianola 23:43.2 7:39
477 Wesley Baber Fr Boone 23:43.5 7:39
478 Jonathan Kramer Jr Johnston 23:46.1 7:40 45/57 55/67 1/3
479 Adam Ehler Sr Johnston 23:46.4 7:40 46/57 56/67 1/3 #GDAOS!!! (SBP)
480 Carson Enfield Jr Ames 23:48.1 7:41
481 Alex Flores-alonzo Jr D M Roosevelt 23:49.4 7:41
482 Nicholas Goodman Jr Ames 23:55.4 7:43
483 Kolby Wilson Sr Fort Dodge 23:57.5 7:44
484 Alex Buch Jr Ankeny 23:59.6 7:44
485 Angel Mcdougall Fr Ankeny Centennial 24:01 7:45
486 Cameron Seitz Fr D M Roosevelt 24:01 7:45
487 Aj Cecot Jr Indianola 24:03.5 7:46
488 Dane Butler So Waukee 24:04.1 7:46
489 Carson Mears So Waukee Northwest 24:06 7:46
490 Nabil Sajid So Waukee 24:09.1 7:47
491 Bodie Wheeler So Johnston 24:11.1 7:48 47/57 57/67 1/3
492 Dhruv Chatterjee So Waukee 24:14.5 7:49
493 Cooper Stein Fr Valley wdm 24:14.9 7:49
494 Sawyer Evans Fr D M Roosevelt 24:15.9 7:50
495 Bronson Schueth Sr Sioux City North 24:17.2 7:50
496 John Kacmarynski Fr Dowling 24:21.5 7:51
497 Joshua Janni Fr Johnston 24:24.1 7:52 48/57 58/67 1/3
498 Gavin Johansen Jr D M Roosevelt 24:28.9 7:54
499 Ethan Bortmess Fr Lewis Central 24:30.7 7:54
500 Caleb Mccambridge Jr Mason City 24:31.4 7:55
501 Jozeph Hansen So Ballard 24:39.8 7:57
502 Gabriel Ireland Fr Dowling 24:40.8 7:58
503 Aiden Petry Fr Norwalk 24:42.4 7:58
504 Levisit Scott Jr Lewis Central 24:45.8 7:59
505 Kenny Chartier Jr Newton 24:46.1 7:59
506 Korbin Keomala Jr Southeast Polk 24:47.1 8:00
507 Jonah Rowland Fr Johnston 24:49 8:00 49/57 59/67 1/3
508 Aidan Basinger Fr Norwalk 24:50.7 8:01
509 Noah Olson-daniel Fr Dowling 24:54.1 8:02
510 Ben Baier So Ballard 24:54.6 8:02
511 Jase Barrick Fr Boone 24:59.2 8:04
512 Aidan Sash So Dowling 25:00.4 8:04
513 Tiago Colton Fr Ames 25:01 8:04
514 Alex Read Sr Ames 25:02.9 8:05
515 Colin Yuska Sr Johnston 25:06.9 8:06 50/57 60/67 1/3
516 Ty Walker So Ankeny Centennial 25:09 8:07
517 Asher Lewis Sr D M Roosevelt 25:09.5 8:07
518 Cooper Hardersen Jr Urbandale 25:09.6 8:07
519 Larry Li Fr Dowling 25:11.2 8:07
520 Dylan Porter Fr Dowling 25:11.5 8:08
521 Caden Thramer Fr Lewis Central 25:16.1 8:09
522 Wyatt Young Jr Boone 25:17.3 8:09
523 Victor Njane Fr Waukee 25:17.5 8:10
524 Tyndal Hervey So Valley wdm 25:18.6 8:10
525 Buck Mcclafflin Fr Southeast Polk 25:18.6 8:10
526 Nevin Bissell Fr Dallas Center-Grimes 25:19.4 8:10
527 Jonathan Stanley Jr Johnston 25:22.5 8:11 51/57 61/67 1/3 #GDAOS!!! (SBP)
528 Sreehari Kumaresh So Waukee Northwest 25:25.3 8:12
529 Ethan Pham Fr Sioux City North 25:26.9 8:13
530 Micah Ott So Ballard 25:30.1 8:14
531 Ben Hemmer Fr Waukee Northwest 25:31.7 8:14
532 German Llorente So Sioux City North 25:35.3 8:15
533 Blake Schimonitz Fr Valley wdm 25:35.7 8:15
534 Shreyas Shrestha Fr Johnston 25:36.5 8:16 52/57 62/67 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
535 Luke Nelson Sr Valley wdm 25:41.6 8:17
536 Simon Janelle Sr Ankeny Centennial 25:43.8 8:18
537 Brandon Ness Sr Johnston 25:45.6 8:19 53/57 63/67 1/1
538 Matthew Hammerand So Urbandale 25:46.9 8:19
539 Alex Hilleman Sr Ballard 25:47.4 8:19
540 Bo Braddock So Boone 26:01.5 8:24
541 Severo Rodriguez Fr Dowling 26:01.7 8:24
542 Alex Pickering Sr Dallas Center-Grimes 26:02.7 8:24
543 Vincent Pagdatoon Sr Fort Dodge 26:03.5 8:24
544 Sunny Sigurdsdottir Jr Ballard 26:04 8:25
545 Ryan Johnson So Valley wdm 26:08.8 8:26
546 Bennet Neipert Fr D M Roosevelt 26:11.7 8:27
547 Finn Graziano Fr Waukee 26:13.8 8:28
548 Abram Larson Fr St. Edmond 26:18.9 8:29
549 Charles Duerkes Sr Ames 26:19.2 8:29
550 Cory Crall So Carlisle 26:20.4 8:30
551 Seth Adams So Newton 26:28.2 8:32
552 John Symeonidis Sr D M Roosevelt 26:29.2 8:33
553 Paul Bouwers Fr Sioux City North 26:30.1 8:33
554 Kaiden Christensen Fr Lewis Central 26:33.7 8:34
555 Wyatt Harris Fr D M Roosevelt 26:44.2 8:37
556 Ian Schlak Fr Dallas Center-Grimes 26:46.3 8:38
557 Ryan Traynor Fr Valley wdm 26:46.8 8:38
558 Cooper Olney Fr Southeast Polk 26:49 8:39
559 Sam Greiman Jr Dallas Center-Grimes 27:00.2 8:43
560 Ryan Riesberg Jr Dowling 27:03.8 8:44
561 Owen Anderson Fr Southeast Polk 27:05.7 8:44
562 Om Chaudhari Jr Lewis Central 27:20.7 8:49
563 Zachary Clark Jr Ankeny Centennial 27:30.8 8:53
564 Tarik Cowman Fr Waukee Northwest 27:32.8 8:53
565 Cade Taylor So Ames 27:34 8:54
566 Jonah Gerjets So Ankeny Centennial 27:36.9 8:54
567 Jonathan Mehmen Fr Carlisle 27:46.9 8:58
568 Colin Cummins So Newton 27:57 9:01
569 Ben Tokheim Jr Johnston 28:39 9:15 54/57 64/67 1/1
570 Michael Westendorf Fr Johnston 28:45.8 9:17 55/57 65/67 1/1 #GDAOS!!! (SBP)
572 Caleb Webster Sr Boone 28:51.4 9:19
573 Nico Egan Fr D M Roosevelt 28:51.5 9:19
574 Docken Haas So Waukee Northwest 28:55.7 9:20
575 Leo Klemm Fr Dowling 29:11.8 9:25
576 Cameron Kirkegaard Sr St. Edmond 29:17.6 9:27
577 Sohile Siddiqi Fr D M Roosevelt 29:27.9 9:30
578 Titan Anderson Fr Ballard 29:33.1 9:32
579 Mason King Sr Boone 29:35.1 9:33
580 Carter Enos Fr Norwalk 29:45.8 9:36
581 Youssef Bouguerra Fr Johnston 29:57.4 9:40 56/57 66/67 1/1
582 Drake Haugstead Fr Boone 30:02.3 9:41
583 Sid Johnson Fr D M Roosevelt 31:29.7 10:10
584 Ryan Vandenover Sr Johnston 32:03.8 10:21 57/57 67/67 1/1
585 Abrham Uma Fr Sioux City North 32:25.4 10:28
586 Jack Franks Fr D M Roosevelt 34:13.6 11:02
587 Gabriel Sehmann Jr Ames 34:18.5 11:04
588 Logan Oswald Fr Indianola 34:36.6 11:10
589 Bjorn Roen So Mason City 38:56.2 12:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dowling
2-1-1-1-1
Gap: 0:36
88:44
17:45
5:43
38 Nick Klocke
Jr
17:30
5:39
2
Sam Leto
Sr
17:31
5:39
3
Christopher Pierson
Sr
17:34
5:40
4
Matthew Dietrich
Jr
18:03
5:49
13
Patrick Warren
Jr
18:06
5:50
16
Patrick Wainwright
So
18:06
5:50
17
Timothy Sullivan
Jr
18:34
5:59
35
2 Norwalk
1-2-2-2-2
Gap: 0:51
89:25
17:53
5:46
58 Grant Wallace
Fr
17:28
5:38
1
Don Agisha
Jr
17:46
5:44
8
Nathan Stocker
So
17:51
5:45
10
Zach Ung
Fr
18:01
5:49
11
Daniel Webster
So
18:20
5:55
28
Luka Flores
Jr
18:22
5:55
30
Caden Stumbaugh
Jr
18:58
6:07
65
3 Johnston
3-3-3-3-3
Gap: 0:33
89:56
17:59
5:48
65 Garrett Ness
Fr
17:43
5:43
5
Jack Meyer
So
17:45
5:44
7
Henry Strauss
So
18:01
5:49
12
Sam Mcalister
So
18:10
5:52
19
Ian Rauscher
Jr
18:16
5:54
22
Noah Reese
Fr
18:18
5:54
26
Calahan Rourke
So
18:26
5:57
33
4 Waukee Northwest
5-6-5-5-4
Gap: 0:31
91:26
18:17
5:54
123 Austin Jones
Jr
18:04
5:50
14
Charlie Petersen
Sr
18:10
5:52
20
Kyle Witte
Sr
18:17
5:54
23
Will Gessmann
Jr
18:21
5:55
29
Henry De Bruijn
Jr
18:34
5:59
37
Sarang Kothari
Jr
18:37
6:00
40
Jared Dodge
So
19:04
6:09
71
5 Dallas Center-Grimes
6-5-6-6-5
Gap: 0:27
91:26
18:17
5:54
124 Luke Herbsleb
Sr
18:04
5:50
15
Nick Kessler
So
18:09
5:51
18
Sam Watkins
So
18:18
5:54
25
John Kitenge
So
18:24
5:56
32
Caleb Morris
Jr
18:31
5:58
34
Elias Arbuckle
Fr
18:36
6:00
38
Carson Springer
Jr
18:47
6:04
51
6 Ankeny
4-4-4-4-6
Gap: 1:02
91:15
18:15
5:53
131 Justice Rathje
Fr
17:44
5:43
6
Michael Hayden
Sr
17:47
5:44
9
Sam Ducar
Jr
18:19
5:54
27
Paul Erredge
Sr
18:39
6:01
41
Brennan Lesko
So
18:46
6:03
48
Zach Riley
Fr
18:55
6:06
60
Alex Cox
Jr
19:00
6:08
68
7 Valley wdm
7-7-7-7-7
Gap: 0:35
92:54
18:35
6:00
198 Ethan Mcdermott
Jr
18:15
5:53
21
Salvatore Fratianni
Jr
18:18
5:54
24
Frank Mcevoy
So
18:43
6:02
46
William Thompson
Sr
18:50
6:04
53
Andy Tran
Sr
18:50
6:04
54
Luke Trannel
Sr
18:57
6:07
64
William Johnson
Jr
19:14
6:12
78
8 Ames
11-10-9-8-8
Gap: 0:11
93:47
18:45
6:03
241 Will Hatcher
Sr
18:40
6:01
42
Hayden Sinclair
Jr
18:42
6:02
44
Ahmed Aldamak
So
18:45
6:03
47
Camden Wacha
Jr
18:49
6:04
52
Alex Gatiba
So
18:51
6:05
56
Kenyang Kenyang
So
18:55
6:06
59
Brandon Vorst
Jr
19:05
6:09
73
9 Carlisle
8-9-8-8-9
Gap: 0:30
93:42
18:44
6:03
243 Josh Lancaster
So
18:24
5:56
31
Braedin Zondervan
So
18:47
6:03
49
Harrison Eighmy
Fr
18:47
6:04
50
Ezra Decleene
So
18:51
6:05
55
Lincoln Eighmy
Jr
18:53
6:06
58
Ben Imhoff
So
19:11
6:11
77
Aaron Parks
Jr
20:01
6:27
104
10 Sioux City North
9-8-10-10-10
Gap: 0:56
94:44
18:57
6:07
298 Raul Gomez
Jr
18:34
5:59
36
Connor Schultz
Fr
18:42
6:02
43
Kiefer Schultz
Fr
18:55
6:06
61
Abubekar Kumbi
So
19:03
6:09
70
Lorcan Christensen
Sr
19:30
6:17
88
Davian Greenstreet
Jr
20:17
6:33
109
Logan Woolworth
Fr
20:41
6:40
114
11 Ankeny Centennial
13-12-12-11-11
Gap: 0:29
95:23
19:05
6:09
349 Ty Rounds
Sr
18:53
6:05
57
Caden Rasmus
Sr
18:59
6:07
66
Austin Lundberg
Fr
19:00
6:08
67
Kyle Melcher
Jr
19:10
6:11
76
London Hershberger
Sr
19:22
6:15
83
Luke Auderer
Jr
19:23
6:15
84
Bennett Blakeslee
Jr
19:26
6:16
86
12 Urbandale
10-11-11-11-12
Gap: 1:02
95:44
19:09
6:11
363 Sidney Shide
Fr
18:37
6:00
39
Payton Mergen
So
19:04
6:09
72
Nate Hammerand
So
19:06
6:10
75
Blake Staton
Sr
19:19
6:14
80
William Giles
Fr
19:39
6:20
97
Cooper Smith
Fr
20:07
6:29
105
Kenny Uitermarkt
Fr
20:12
6:31
107
13 D M Roosevelt
14-13-13-13-13
Gap: 0:37
96:10
19:14
6:12
380 Sam Harris
Jr
18:56
6:06
62
Jack Mcfetridge
Sr
19:02
6:08
69
Drew Folkerts
Jr
19:19
6:14
79
Luke Martin
Jr
19:21
6:15
81
Alex Granados
Sr
19:33
6:18
89
Samuel Wandera
Jr
19:34
6:19
92
Cameron Reagen
Fr
19:39
6:20
98
14 Southeast Polk
15-15-14-14-14
Gap: 0:49
97:04
19:25
6:16
421 Charlie Wilterdink
So
18:57
6:07
63
Colin Miller
Jr
19:22
6:15
82
Evan Tollari
Fr
19:27
6:16
87
Nathan Zook
Sr
19:33
6:18
90
Mason Hausman
Jr
19:46
6:22
99
Aydin Mcneley
So
19:49
6:23
100
Nathan Moberg
Fr
19:52
6:25
102
15 Waukee
16-16-16-15-15
Gap: 0:30
97:15
19:27
6:16
437 Nick Wellet
Fr
19:06
6:10
74
Alex Kottmeyer
Fr
19:26
6:16
85
Alan Trible
Sr
19:33
6:19
91
Jalen Taha
So
19:35
6:19
93
Lawson Port
Sr
19:36
6:19
94
Trevor Janes
Sr
19:52
6:24
101
Payton Mizer
So
19:58
6:27
103
16 Mason City
12-14-15-16-16
Gap: 1:50
98:49
19:46
6:23
460 Brandt Haakenstad
Fr
18:42
6:02
45
Daniel Schwarz
Jr
19:38
6:20
95
Derek Loeschen
Jr
19:38
6:20
96
Brady Wickering
Fr
20:19
6:33
111
Brian Bocanegra
Sr
20:33
6:38
113
Dylan Hjelle
Fr
20:50
6:43
116
Ethan Olsen
Jr
21:09
6:49
125
17 Indianola
17-17-17-17-17
Gap: 1:20
103:11
20:38
6:39
573 Kinnick Werling
Jr
20:08
6:30
106
Wyatt Guely
So
20:13
6:31
108
Roger Cambron
Jr
20:30
6:37
112
Deacon Evans
Sr
20:52
6:44
118
Nate Sturtz
Jr
21:28
6:55
129
Braelon Decker
So
22:06
7:08
135
Aiden Boies
Fr
22:19
7:12
136
18 Lewis Central
18-18-18-18-18
Gap: 0:50
104:10
20:50
6:43
590 Ethan Edwards
Sr
20:18
6:33
110
Jordan Smith
Fr
20:51
6:43
117
Ty Thomson
Jr
20:56
6:45
119
Sam Murray
So
20:58
6:46
120
Jamison Olson
Fr
21:08
6:49
124
Jack Kavars
Sr
21:09
6:49
126
Jaxton Anderson
Jr
21:25
6:55
127
19 Newton
19-19-19-19-19
Gap: 0:51
105:59
21:12
6:50
619 Jesus Murillo
So
20:44
6:41
115
Asher Wood
So
21:02
6:47
121
Skylar Martinez-gilbert
So
21:05
6:48
122
Joel Lewis
So
21:33
6:57
130
Brenden Holschuh
Jr
21:35
6:58
131
Harrison Oswalt
So
21:59
7:06
134
Jacob Smith
Fr
22:19
7:12
137
20 St. Edmond
20-20-20-20-20
Gap: 1:30
108:32
21:42
7:00
656 Carter Rial
Jr
21:06
6:48
123
Lucas Kornder
Sr
21:27
6:55
128
Adrian Hanrahan
Fr
21:37
6:58
132
Braydon Smith
Jr
21:47
7:01
133
Casten Wacholtz
Jr
22:36
7:17
140
Isaac Larson
Sr
22:58
7:25
143
Joe Touney
Jr
23:13
7:29
144
21 Fort Dodge
21-21-21-21-21
Gap: 1:30
115:47
23:09
7:28
718 Brayder Schmeider
Jr
22:27
7:15
138
Brady Major
Fr
22:28
7:15
139
Bo Tracy
Sr
23:20
7:32
145
Nicolas Shatleh
Sr
23:34
7:36
147
Kolby Wilson
Sr
23:58
7:44
149
Vincent Pagdatoon
Sr
26:04
8:24
157




22 Boone
22-22-22-22-22
Gap: 2:36
120:13
24:03
7:45
740 Carden Nerem
Fr
22:41
7:19
141
Seth Morris
Jr
23:32
7:35
146
Wesley Baber
Fr
23:44
7:39
148
Jase Barrick
Fr
24:59
8:04
152
Wyatt Young
Jr
25:17
8:09
153
Bo Braddock
So
26:02
8:24
156
Caleb Webster
Sr
28:51
9:19
159
23 Ballard
23-23-23-23-23
Gap: 3:03
123:37
24:43
7:58
752 Braden Kubichek
Fr
22:45
7:20
142
Jozeph Hansen
So
24:40
7:57
150
Ben Baier
So
24:55
8:02
151
Micah Ott
So
25:30
8:14
154
Alex Hilleman
Sr
25:47
8:19
155
Sunny Sigurdsdottir
Jr
26:04
8:25
158
Titan Anderson
Fr
29:33
9:32
160
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dowling
1-1-1-1-1
Gap: 0:40
92:48
18:34
5:59
33 Patrick Wainwright
So
18:06
5:50
1
Timothy Sullivan
Jr
18:34
5:59
5
Joe Wilwerding
Jr
18:35
6:00
6
Cole Nelson
Jr
18:46
6:03
10
Owen Wolfe
Fr
18:47
6:03
11
Fabian Jarabek
So
18:49
6:04
17
Josh Mohan
Fr
18:52
6:05
19
2 Johnston
2-1-2-2-2
Gap: 0:29
93:00
18:36
6:00
41 Noah Reese
Fr
18:18
5:54
2
Calahan Rourke
So
18:26
5:57
4
Ian Hurley
So
18:40
6:01
9
Jonah Frey
Jr
18:47
6:04
12
Aydean Bejtovic
Fr
18:48
6:04
14
Ayden Lyon
Sr
18:48
6:04
15
Derek Marsh
Sr
18:48
6:04
16
3 Dallas Center-Grimes
4-3-3-3-3
Gap: 0:20
94:04
18:49
6:04
81 Elias Arbuckle
Fr
18:36
6:00
7
Carson Springer
Jr
18:47
6:04
13
Alex Jordan
Sr
18:50
6:05
18
Braeden Roberts
Jr
18:54
6:06
20
Alex Pries
So
18:56
6:07
23
Karsten Newell
Sr
19:10
6:11
34
Sam Mora
Fr
19:23
6:15
43
4 Norwalk
3-4-4-4-4
Gap: 0:59
94:45
18:57
6:07
128 Luka Flores
Jr
18:22
5:55
3
Caden Stumbaugh
Jr
18:58
6:07
25
Jamison Bice
So
18:59
6:08
26
Aj Mosqueda
Fr
19:06
6:10
33
Logan Kessler
So
19:20
6:14
41
Tanner Merriman
Jr
19:39
6:20
56
Eli Heckert
Fr
20:26
6:35
86
5 Ankeny
7-6-5-5-5
Gap: 0:08
95:03
19:01
6:08
136 Zach Riley
Fr
18:55
6:06
22
Alex Cox
Jr
19:00
6:08
27
Griffin Gade
Sr
19:02
6:08
28
Owen Fast
Jr
19:03
6:09
29
Jake Dalmer
So
19:03
6:09
30
Julius Wiegand
Fr
19:11
6:11
35
Quinn Dow
So
19:13
6:12
38
6 Waukee Northwest
5-5-6-6-6
Gap: 0:54
96:01
19:12
6:12
180 Sarang Kothari
Jr
18:37
6:00
8
Jared Dodge
So
19:04
6:09
31
Juan Reyes
So
19:23
6:15
45
Dayton Fouts
Jr
19:26
6:16
46
Caleb Briggs
So
19:31
6:18
50
Caleb Allison
Jr
19:38
6:20
55
Jack Imoehl
So
19:50
6:24
66
7 Ames
6-7-7-6-7
Gap: 0:52
96:13
19:15
6:12
194 Kenyang Kenyang
So
18:55
6:06
21
Brandon Vorst
Jr
19:05
6:09
32
Joseph Payton
Fr
19:11
6:11
37
Ian Nelson
Sr
19:14
6:12
40
Drew Schindel
Sr
19:47
6:23
64
Brett Wineinger
Sr
19:55
6:25
71
David Hauber
Jr
20:07
6:29
79
8 Valley wdm
8-8-8-8-8
Gap: 0:34
96:32
19:18
6:14
204 Luke Trannel
Sr
18:57
6:07
24
William Johnson
Jr
19:14
6:12
39
Elliot Baughman
Jr
19:22
6:15
42
Carter Streasick
Jr
19:27
6:16
48
Jacob Mclaughlin
Jr
19:31
6:18
51
Paul Andersen
Sr
19:35
6:19
53
Grayson Mcavoy
Jr
19:43
6:21
59
9 Ankeny Centennial
10-9-9-9-9
Gap: 0:18
97:37
19:31
6:18
252 Luke Auderer
Jr
19:23
6:15
44
Bennett Blakeslee
Jr
19:26
6:16
47
Braden Miller
Sr
19:30
6:17
49
Evan Eggland
Sr
19:37
6:20
54
Jonas Smith
Jr
19:41
6:21
58
Grant Harris
Jr
19:43
6:22
61
Sean Thomas
Fr
19:52
6:25
68
10 D M Roosevelt
11-10-10-10-10
Gap: 0:13
98:29
19:42
6:21
294 Samuel Wandera
Jr
19:34
6:19
52
Cameron Reagen
Fr
19:39
6:20
57
Jackson Grant
Sr
19:43
6:22
60
Sean Martin
Fr
19:45
6:22
62
Elliot Donovan
Jr
19:47
6:23
63
Eli Smithberg
So
19:59
6:27
73
Cal Pennington
Sr
20:06
6:29
77
11 Southeast Polk
12-12-12-11-11
Gap: 0:13
99:35
19:55
6:25
354 Aydin Mcneley
So
19:49
6:23
65
Nathan Moberg
Fr
19:52
6:25
69
Jude Skinner
So
19:53
6:25
70
Brock Johnson
Fr
19:59
6:27
74
Landon Morrow
So
20:02
6:28
76
Jack Riley
Fr
20:31
6:37
89
Cole Kyer
Jr
20:43
6:41
92
12 Carlisle
9-11-11-12-12
Gap: 1:33
100:57
20:11
6:31
382 Ben Imhoff
So
19:11
6:11
36
Aaron Parks
Jr
20:01
6:27
75
Ryan Rushing
Fr
20:19
6:33
84
Brandon Birech
Fr
20:43
6:41
93
Cole Waterhouse
So
20:43
6:41
94
Ethan Goodhue
So
20:59
6:46
99
Raymond Birech
Jr
21:01
6:47
100
13 Waukee
13-13-13-13-13
Gap: 0:38
100:53
20:11
6:30
392 Trevor Janes
Sr
19:52
6:24
67
Payton Mizer
So
19:58
6:27
72
Lincoln Brown
Fr
20:10
6:30
80
Cody Stewart
Sr
20:24
6:35
85
Alex Jorgensen
Fr
20:30
6:37
88
Schirrmeister Contreras
Fr
20:51
6:44
96
Karson Johnson
So
20:51
6:44
97
14 Urbandale
14-14-14-14-14
Gap: 0:32
101:42
20:20
6:34
418 Cooper Smith
Fr
20:07
6:29
78
Kenny Uitermarkt
Fr
20:12
6:31
81
Evan Kluesner
So
20:15
6:32
82
Gavin Moore
So
20:29
6:37
87
Larson De Boer
Fr
20:39
6:40
90
Sam Pawlowski
Fr
21:10
6:50
103
Noah Fisher
Fr
21:39
6:59
112
15 Sioux City North
15-15-15-15-15
Gap: 1:12
104:38
20:56
6:45
484 Davian Greenstreet
Jr
20:17
6:33
83
Logan Woolworth
Fr
20:41
6:40
91
Joseph Olson
Jr
20:55
6:45
98
Elliot Walz
Jr
21:15
6:51
104
Ismail Mohamed
Jr
21:29
6:56
108
Maximo Martin Ramos
Sr
21:32
6:57
110
Adam Embrock
So
21:36
6:58
111
16 Mason City
16-16-16-16-16
Gap: 1:40
107:06
21:25
6:55
525 Dylan Hjelle
Fr
20:50
6:43
95
Ethan Olsen
Jr
21:09
6:49
101
Brody Hirsch
Jr
21:19
6:52
105
Drake Loeschen
Jr
21:19
6:53
106
Ian Carolus
So
22:30
7:15
118
Caleb Mccambridge
Jr
24:31
7:55
124
Bjorn Roen
So
38:56
12:34
129
17 Lewis Central
17-17-17-17-17
Gap: 1:25
108:24
21:41
7:00
550 Jack Kavars
Sr
21:09
6:49
102
Jaxton Anderson
Jr
21:25
6:55
107
Luis Barradas
Sr
21:32
6:57
109
Broedy Johnson
Jr
21:44
7:01
113
Jacob Kolhof
Fr
22:34
7:17
119
Aidan Johnson
Fr
23:05
7:27
120
Charlie King
Sr
23:10
7:28
121
18 Indianola
19-18-18-18-18
Gap: 12:31
126:48
25:22
8:11
604 Braelon Decker
So
22:06
7:08
115
Aiden Boies
Fr
22:19
7:12
116
Gage Boersma
So
23:43
7:39
122
Aj Cecot
Jr
24:04
7:46
123
Logan Oswald
Fr
34:37
11:10
128








19 Newton
18-18-19-19-19
Gap: 5:58
123:30
24:42
7:58
609 Harrison Oswalt
So
21:59
7:06
114
Jacob Smith
Fr
22:19
7:12
117
Kenny Chartier
Jr
24:46
7:59
125
Seth Adams
So
26:28
8:32
126
Colin Cummins
So
27:57
9:01
127








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:15
94:26
18:53
6:06
22 Ayden Lyon
Sr
18:48
6:04
1
Derek Marsh
Sr
18:48
6:04
2
Logan Brustkern
Fr
18:49
6:04
4
Jonah Sterling
Sr
18:57
6:07
7
Coen Gibson
Jr
19:03
6:09
8
Owen Martin
So
19:13
6:12
15
Ben Neville
So
19:26
6:16
20
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 0:17
94:48
18:58
6:07
33 Fabian Jarabek
So
18:49
6:04
3
Josh Mohan
Fr
18:52
6:05
5
Johnny Fox
Jr
18:56
6:07
6
Brody Burr
Fr
19:05
6:09
9
Charlie Leto
So
19:06
6:10
10
Owen Palmer
So
19:11
6:11
13
Andrew Mceniry
Sr
19:44
6:22
28
3 Ankeny
4-3-3-3-3
Gap: 0:11
96:15
19:15
6:13
77 Julius Wiegand
Fr
19:11
6:11
12
Quinn Dow
So
19:13
6:12
14
Carter Smith
Sr
19:14
6:12
16
Chase Bradley
So
19:17
6:13
17
Callen Ripley
Fr
19:21
6:15
18
Jet Bergwall
Jr
19:33
6:18
21
Aiden Perez
Fr
19:35
6:19
23
4 Dallas Center-Grimes
3-4-4-4-4
Gap: 0:47
98:13
19:39
6:20
128 Karsten Newell
Sr
19:10
6:11
11
Sam Mora
Fr
19:23
6:15
19
Ryan Fitch
Jr
19:47
6:23
29
Jacob Storey
Sr
19:57
6:26
34
Owen Hope
Jr
19:57
6:26
35
Will Weydert
So
20:09
6:30
45
William Kabamba
So
20:27
6:36
61
5 Ankeny Centennial
8-7-6-5-5
Gap: 0:21
99:34
19:55
6:25
167 Grant Harris
Jr
19:43
6:22
27
Sean Thomas
Fr
19:52
6:25
31
Joel Mccleary
Sr
19:56
6:26
33
Mark Nelson
Fr
19:59
6:27
37
Zachary Malone
Fr
20:04
6:28
39
Charlie Hoffman
Sr
20:05
6:29
40
Graham Randell
Sr
20:07
6:29
42
6 Valley wdm
5-5-5-6-6
Gap: 0:47
99:52
19:58
6:27
189 Paul Andersen
Sr
19:35
6:19
22
Grayson Mcavoy
Jr
19:43
6:21
26
Ben Meier
Fr
19:59
6:27
36
Ethan Letsch
Sr
20:15
6:32
50
Keaton Moll
So
20:21
6:34
55
Owen Kouba
So
20:24
6:35
57
Will Pixley
Sr
20:27
6:36
60
7 Waukee Northwest
6-6-7-7-7
Gap: 0:42
100:08
20:02
6:28
201 Caleb Allison
Jr
19:38
6:20
24
Jack Imoehl
So
19:50
6:24
30
Xander Bingaman
So
20:09
6:30
46
Kiran Kothavale
So
20:11
6:31
48
Kolby Johnson
So
20:20
6:34
53
Owen Olson
Fr
20:29
6:36
63
Joe Dombrosky
Sr
20:34
6:38
68
8 D M Roosevelt
10-9-8-8-8
Gap: 0:20
100:42
20:08
6:30
222 Eli Smithberg
So
19:59
6:27
38
Cal Pennington
Sr
20:06
6:29
41
Reece Thompson
So
20:08
6:30
44
Roan Walsmith
Fr
20:10
6:30
47
August Vance
So
20:19
6:33
52
Beckett Laprade
Sr
20:22
6:34
56
Reed Sievers
So
20:26
6:35
59
9 Ames
9-8-9-9-9
Gap: 0:27
100:56
20:11
6:31
229 Brett Wineinger
Sr
19:55
6:25
32
David Hauber
Jr
20:07
6:29
43
Zach Hanson
Sr
20:14
6:32
49
Evan Moon
Fr
20:19
6:33
51
Jacob Sorenson
Sr
20:21
6:34
54
Jared Hutson
Jr
20:27
6:36
62
Carson Packer
Sr
20:30
6:37
64
10 Norwalk
7-10-10-10-10
Gap: 0:59
101:45
20:21
6:34
284 Tanner Merriman
Jr
19:39
6:20
25
Eli Heckert
Fr
20:26
6:35
58
Grant Miller
Sr
20:30
6:37
65
Trent Frederick
Jr
20:34
6:38
67
Payton Compton
Jr
20:37
6:39
69
Sam Quade
Fr
20:39
6:40
70
Hayden Steele
Jr
20:45
6:42
72
11 Southeast Polk
11-11-11-11-11
Gap: 0:28
103:56
20:47
6:42
365 Jack Riley
Fr
20:31
6:37
66
Cole Kyer
Jr
20:43
6:41
71
Zane Hastich
Fr
20:47
6:42
73
Aydan Albritton
So
20:57
6:46
77
Ethan Keomala
Jr
20:59
6:46
78
Noah Nicholson
Sr
21:03
6:47
81
Joseph Martin
Jr
21:36
6:58
87
12 Waukee
12-12-12-12-12
Gap: 0:45
105:15
21:03
6:47
392 Schirrmeister Contreras
Fr
20:51
6:44
74
Karson Johnson
So
20:51
6:44
75
Zach Landin
So
20:51
6:44
76
Braxton Cleveland
So
21:06
6:48
82
Chris Moseley
Sr
21:36
6:58
85
Max Young
Fr
21:43
7:00
91
Logan Frink
Fr
22:26
7:14
98
13 Carlisle
13-13-13-13-13
Gap: 1:21
108:00
21:36
6:58
439 Ethan Goodhue
So
20:59
6:46
79
Raymond Birech
Jr
21:01
6:47
80
Trent Pearson
So
21:40
6:59
90
Keenan Richards
Sr
22:01
7:06
93
Conner Hansen
So
22:20
7:12
97
Cory Crall
So
26:20
8:30
111
Jonathan Mehmen
Fr
27:47
8:58
112
14 Urbandale
14-15-15-15-14
Gap: 1:01
108:52
21:46
7:01
453 Sam Pawlowski
Fr
21:10
6:50
83
Noah Fisher
Fr
21:39
6:59
89
Oded Harazi
Fr
21:46
7:01
92
Nate Powers
Fr
22:05
7:08
94
Jon Hudak
So
22:12
7:10
95
Kael Mcdaniel
Jr
22:14
7:10
96
Sam Sparks
So
22:32
7:16
100
15 Sioux City North
15-14-14-14-15
Gap: 1:26
110:11
22:02
7:07
458 Maximo Martin Ramos
Sr
21:32
6:57
84
Adam Embrock
So
21:36
6:58
86
Osmar Morales Perez
So
21:38
6:59
88
Jacob Krysl
Sr
22:28
7:15
99
Kevyn Calderon
So
22:58
7:24
101
Gavin Haroldson
Fr
23:12
7:29
104
Xander Delperdang
Sr
23:17
7:31
105
16 Lewis Central
16-16-16-16-16
Gap: 1:26
117:55
23:35
7:36
526 Aidan Johnson
Fr
23:05
7:27
102
Charlie King
Sr
23:10
7:28
103
Jackson Edwards
Jr
23:29
7:34
106
Dylan Pearson
Jr
23:42
7:39
107
Ethan Bortmess
Fr
24:31
7:54
108
Levisit Scott
Jr
24:46
7:59
109
Caden Thramer
Fr
25:16
8:09
110
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
2-1-1-1-1
Gap: 0:25
97:20
19:28
6:17
22 Owen Martin
So
19:13
6:12
2
Ben Neville
So
19:26
6:16
3
Ben Herbst
Jr
19:31
6:18
4
Logan Becker
Sr
19:31
6:18
5
Holden Schug
Fr
19:38
6:20
8
Porter Russell
Fr
19:58
6:26
17
Carter Gearhart
Fr
20:01
6:27
18
2 Dowling
1-2-2-2-2
Gap: 0:40
98:21
19:40
6:21
47 Owen Palmer
So
19:11
6:11
1
Andrew Mceniry
Sr
19:44
6:22
9
Jan Luka Castillo-mora
Fr
19:46
6:23
11
Blake Grask
Fr
19:49
6:24
12
Jack Williams
Jr
19:51
6:24
14
Jason Latta
Jr
19:57
6:26
15
Lewis Lentsch
Fr
20:12
6:31
24
3 Ankeny
3-3-3-3-3
Gap: 0:25
98:40
19:44
6:22
52 Jet Bergwall
Jr
19:33
6:18
6
Aiden Perez
Fr
19:35
6:19
7
Noa Jones
Jr
19:45
6:22
10
Braydon Zeutenhorst
Jr
19:50
6:24
13
Tommy Dewilde
Sr
19:57
6:26
16
Max Doyle
Jr
20:14
6:32
25
Henry Brennan
So
20:14
6:32
26
4 Ankeny Centennial
4-4-4-4-4
Gap: 0:17
100:53
20:11
6:31
111 Charlie Hoffman
Sr
20:05
6:29
19
Graham Randell
Sr
20:07
6:29
20
Caden Miller
Jr
20:09
6:30
22
Callan Messford
Sr
20:11
6:31
23
Austin Beam
Sr
20:22
6:34
27
Will Blackmore
Sr
20:43
6:41
50
Chingas Zhomartov
Sr
20:47
6:42
56
5 D M Roosevelt
6-6-5-5-5
Gap: 0:08
102:11
20:26
6:36
163 Beckett Laprade
Sr
20:22
6:34
28
Reed Sievers
So
20:26
6:35
30
Jakodi Mccaleb
Fr
20:26
6:35
31
Isaac Lewis
Fr
20:28
6:36
35
Charlie Ill
Sr
20:30
6:37
39
Payton Walker
Jr
20:37
6:39
47
Drew Simmons
Jr
20:52
6:44
60
6 Dallas Center-Grimes
5-5-6-7-6
Gap: 0:28
102:20
20:28
6:36
185 Will Weydert
So
20:09
6:30
21
William Kabamba
So
20:27
6:36
33
Jackson Foy
Fr
20:34
6:38
41
Landyn Buster
Fr
20:35
6:38
44
Carson Ibeling
Fr
20:36
6:39
46
Hunter Kitt
So
20:59
6:46
63
Nic Beaudet
Sr
21:17
6:52
68
7 Valley wdm
7-7-7-6-7
Gap: 0:22
102:34
20:31
6:37
191 Owen Kouba
So
20:24
6:35
29
Will Pixley
Sr
20:27
6:36
32
Mason Stevermer
So
20:28
6:36
36
Jack Carver
So
20:30
6:37
40
Elliot Liesland
Fr
20:46
6:42
54
Peyton Groteluschen
Jr
21:29
6:56
69
Alton Ladd
Fr
21:36
6:58
70
8 Ames
8-8-8-8-8
Gap: 0:14
102:47
20:33
6:38
208 Jared Hutson
Jr
20:27
6:36
34
Carson Packer
Sr
20:30
6:37
38
Will Copley
Sr
20:34
6:38
42
Jack Wanamaker
Sr
20:36
6:39
45
Obadiah Northway
Fr
20:40
6:40
49
Connor Johnson
Jr
20:46
6:42
53
Matthew Hehr
Sr
20:50
6:43
59
9 Waukee Northwest
9-9-9-9-9
Gap: 0:24
103:34
20:43
6:41
256 Owen Olson
Fr
20:29
6:36
37
Joe Dombrosky
Sr
20:34
6:38
43
Matthew Handley
Fr
20:48
6:43
57
Jacob Zimmerman
Fr
20:50
6:43
58
Boston Shaw
Fr
20:53
6:44
61
Caden Shockey
Fr
20:56
6:45
62
Farak Haider
Sr
21:05
6:48
65
10 Norwalk
10-10-10-10-10
Gap: 0:28
104:03
20:49
6:43
272 Sam Quade
Fr
20:39
6:40
48
Hayden Steele
Jr
20:45
6:42
51
Jackson Warren
So
20:45
6:42
52
Logan Plourde
So
20:46
6:42
55
Carson Mcconkey
So
21:08
6:49
66
Carson Fenster
So
21:16
6:52
67
Josiah Howland
Jr
21:38
6:59
72
11 Southeast Polk
11-11-11-11-11
Gap: 1:03
108:37
21:43
7:00
360 Noah Nicholson
Sr
21:03
6:47
64
Joseph Martin
Jr
21:36
6:58
71
Zach Funk
Jr
21:53
7:04
74
Ryan Borth
Jr
21:59
7:05
75
Kaden Keomala
Fr
22:06
7:08
76
Korbin Keomala
Jr
24:47
8:00
90
Buck Mcclafflin
Fr
25:19
8:10
93
12 Urbandale
13-13-12-12-12
Gap: 0:32
112:42
22:32
7:16
399 Kael Mcdaniel
Jr
22:14
7:10
77
Sam Sparks
So
22:32
7:16
79
Mateo Holcomb
Fr
22:34
7:17
80
Daniel Bonilla
Fr
22:36
7:18
81
Dylan Anderson
Sr
22:46
7:21
82
Cooper Hardersen
Jr
25:10
8:07
91
Matthew Hammerand
So
25:47
8:19
96
13 Waukee
12-12-13-13-13
Gap: 2:31
116:36
23:19
7:31
412 Max Young
Fr
21:43
7:00
73
Logan Frink
Fr
22:26
7:14
78
Dane Butler
So
24:04
7:46
86
Nabil Sajid
So
24:09
7:47
87
Dhruv Chatterjee
So
24:15
7:49
88
Victor Njane
Fr
25:18
8:10
92
Finn Graziano
Fr
26:14
8:28
97
14 Sioux City North
14-14-14-14-14
Gap: 2:15
119:39
23:56
7:43
435 Gavin Haroldson
Fr
23:12
7:29
83
Xander Delperdang
Sr
23:17
7:31
84
Jose Valladolid
Jr
23:26
7:34
85
Bronson Schueth
Sr
24:17
7:50
89
Ethan Pham
Fr
25:27
8:13
94
German Llorente
So
25:35
8:15
95
Paul Bouwers
Fr
26:30
8:33
98
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
2-1-1-1-1
Gap: 0:21
100:31
20:06
6:29
25 Porter Russell
Fr
19:58
6:26
2
Carter Gearhart
Fr
20:01
6:27
3
Willie Zhao
So
20:04
6:28
4
Andrew Maitre
So
20:11
6:31
5
Ben Hansen
Jr
20:18
6:33
11
Arthur Chen
Fr
20:22
6:34
14
Nathan Fageroos
Jr
20:25
6:35
15
2 Dowling
1-2-2-2-2
Gap: 0:23
100:59
20:12
6:31
39 Jason Latta
Jr
19:57
6:26
1
Lewis Lentsch
Fr
20:12
6:31
6
Jack Power
Jr
20:12
6:31
7
Hank Mcguire
Fr
20:18
6:33
12
Aidan Klemm
Sr
20:20
6:34
13
Nathan Mauro
Fr
20:40
6:40
19
Adam Klocke
Fr
20:56
6:45
28
3 Ankeny
3-3-3-3-3
Gap: 0:17
101:43
20:21
6:34
60 Max Doyle
Jr
20:14
6:32
8
Henry Brennan
So
20:14
6:32
9
Henry Ha
Jr
20:15
6:32
10
Noah Yeager
So
20:29
6:36
16
Andres Lopez
Sr
20:31
6:37
17
Brandon Williams
Sr
20:43
6:41
20
Atticus Pottratz
So
20:45
6:42
22
4 D M Roosevelt
4-4-4-4-4
Gap: 0:41
104:55
20:59
6:46
142 Payton Walker
Jr
20:37
6:39
18
Drew Simmons
Jr
20:52
6:44
26
Curtis Badio
So
20:55
6:45
27
Joe Schwiesow
Fr
21:14
6:51
34
Oliver Ill
Fr
21:18
6:52
37
Daniel Pinero
Sr
21:31
6:56
41
Drew Boeding
Fr
21:41
7:00
46
5 Waukee Northwest
7-7-7-5-5
Gap: 0:51
106:11
21:14
6:51
173 Caden Shockey
Fr
20:56
6:45
29
Farak Haider
Sr
21:05
6:48
31
Boston Mendenhall
Fr
21:11
6:50
32
Ryan Sample
Fr
21:11
6:50
33
Jackson Temple
So
21:48
7:02
48
Carter Cabanayan
Fr
23:10
7:28
62
Porter Mendenhall
So
23:20
7:32
63
6 Ames
6-6-6-7-6
Gap: 0:58
106:21
21:16
6:52
177 Connor Johnson
Jr
20:46
6:42
23
Matthew Hehr
Sr
20:50
6:43
25
Elias Thompson
Fr
21:30
6:56
40
Grant Wellington
Fr
21:32
6:57
42
Jacob Weber
Fr
21:44
7:01
47
Tate Meinhard
Sr
21:48
7:02
49
Sam Vanryswyk
Sr
22:04
7:07
51
7 Ankeny Centennial
5-5-5-6-7
Gap: 1:26
106:45
21:21
6:53
179 Will Blackmore
Sr
20:43
6:41
21
Chingas Zhomartov
Sr
20:47
6:42
24
Owen Hovick
So
21:28
6:55
38
Tyler Brennan
So
21:38
6:59
44
Kael Lawler
Fr
22:09
7:09
52
Caleb Whaley
So
22:10
7:09
53
Maxamine Janelle
So
22:31
7:16
59
8 Valley wdm
10-10-9-9-8
Gap: 0:54
109:35
21:55
7:04
243 Peyton Groteluschen
Jr
21:29
6:56
39
Alton Ladd
Fr
21:36
6:58
43
Dan Murano
So
21:48
7:02
50
Kaden Klootwyk
Fr
22:20
7:12
55
Tyson Hathaway
So
22:23
7:13
56
Alex Imig
So
22:25
7:14
57
Ian Gaunt
Sr
23:32
7:36
65
9 Dallas Center-Grimes
8-8-8-8-9
Gap: 4:21
112:26
22:29
7:15
248 Hunter Kitt
So
20:59
6:46
30
Nic Beaudet
Sr
21:17
6:52
36
Will Harris
So
22:18
7:12
54
Nathan Wanat
So
22:33
7:16
60
Nevin Bissell
Fr
25:19
8:10
68
Alex Pickering
Sr
26:03
8:24
69
Ian Schlak
Fr
26:46
8:38
70
10 Norwalk
9-9-10-10-10
Gap: 2:05
111:35
22:19
7:12
263 Carson Fenster
So
21:16
6:52
35
Josiah Howland
Jr
21:38
6:59
45
Ryne Copple
Fr
22:27
7:15
58
Cayden Holst
Jr
22:52
7:22
61
Eli Newland
Sr
23:21
7:32
64
Aiden Petry
Fr
24:42
7:58
66
Aidan Basinger
Fr
24:51
8:01
67
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:32
103:04
20:37
6:39
21 Arthur Chen
Fr
20:22
6:34
1
Nathan Fageroos
Jr
20:25
6:35
2
Aidan Honkomp
Sr
20:31
6:37
3
Jake Hitchcock
Sr
20:52
6:44
7
Aidan Fredericks
Jr
20:54
6:45
8
Konrad Rohlf
Sr
21:00
6:46
12
Mitch Driscoll
So
21:08
6:49
15
2 Ankeny
3-2-2-2-2
Gap: 0:29
104:36
20:55
6:45
50 Brandon Williams
Sr
20:43
6:41
5
Atticus Pottratz
So
20:45
6:42
6
Tyler Brown
So
20:55
6:45
9
Carter Clark
Sr
21:01
6:47
13
Bram Van De Mortel
Jr
21:12
6:50
17
Dominic Hemphill
So
21:21
6:53
18
Cameron Porath
Jr
21:25
6:55
19
3 Dowling
2-3-3-3-3
Gap: 0:32
104:51
20:58
6:46
55 Nathan Mauro
Fr
20:40
6:40
4
Adam Klocke
Fr
20:56
6:45
10
Brett Gifford
So
20:59
6:46
11
James Barnes
Sr
21:06
6:48
14
Jack Mcguire
So
21:11
6:50
16
Nate Strawn
Jr
21:31
6:56
21
Collin Comito
So
21:45
7:01
24
4 D M Roosevelt
4-4-4-4-4
Gap: 0:39
109:01
21:48
7:02
120 Daniel Pinero
Sr
21:31
6:56
20
Drew Boeding
Fr
21:41
7:00
22
Riley Wells
So
21:42
7:00
23
Jake Scott
So
21:58
7:05
26
James Knepper
So
22:10
7:09
29
Cooper Chia
Jr
22:15
7:11
32
Jude Gaster
Jr
22:18
7:12
33
5 Ames
5-5-5-5-5
Gap: 1:13
111:09
22:14
7:10
148 Tate Meinhard
Sr
21:48
7:02
25
Sam Vanryswyk
Sr
22:04
7:07
27
Sam Kellen
Sr
22:05
7:07
28
John Schindel
So
22:13
7:10
31
Alex Eichhorn
So
23:00
7:25
37
Jacob Travesset
Sr
23:24
7:33
41
Garang Kear
So
23:26
7:34
42
6 Ankeny Centennial
6-6-6-6-6
Gap: 1:27
114:36
22:55
7:24
185 Caleb Whaley
So
22:10
7:09
30
Maxamine Janelle
So
22:31
7:16
35
Avery Carlson
Sr
22:54
7:23
36
Carson Blaker
So
23:24
7:33
40
Isaac Coronel
Fr
23:37
7:37
44
Angel Mcdougall
Fr
24:01
7:45
45
Ty Walker
So
25:09
8:07
48
7 Waukee Northwest
8-7-7-7-7
Gap: 2:22
121:33
24:19
7:50
224 Carter Cabanayan
Fr
23:10
7:28
38
Porter Mendenhall
So
23:20
7:32
39
Carson Mears
So
24:06
7:46
46
Sreehari Kumaresh
So
25:25
8:12
50
Ben Hemmer
Fr
25:32
8:14
51
Tarik Cowman
Fr
27:33
8:53
55
Docken Haas
So
28:56
9:20
56
8 Valley wdm
7-7-8-7-8
Gap: 3:11
121:06
24:13
7:49
225 Alex Imig
So
22:25
7:14
34
Ian Gaunt
Sr
23:32
7:36
43
Cooper Stein
Fr
24:15
7:49
47
Tyndal Hervey
So
25:19
8:10
49
Blake Schimonitz
Fr
25:36
8:15
52
Luke Nelson
Sr
25:42
8:17
53
Ryan Johnson
So
26:09
8:26
54
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
106:17
21:15
6:51
19 Konrad Rohlf
Sr
21:00
6:46
1
Mitch Driscoll
So
21:08
6:49
2
Carson Tracy
So
21:13
6:51
3
David Zhang
Fr
21:22
6:54
5
James Clark
Sr
21:33
6:57
8
Cameron White
Fr
21:44
7:01
11
Andrew Bogue
Fr
21:48
7:02
14
2 Ankeny
2-2-2-2-2
Gap: 1:07
108:35
21:43
7:00
50 Dominic Hemphill
So
21:21
6:53
4
Cameron Porath
Jr
21:25
6:55
6
Will Marquardt
So
21:39
6:59
9
Caleb Carratt
So
21:42
7:00
10
Trent Paugh
Fr
22:28
7:15
21
Braden Sauer
Jr
22:30
7:16
23
Wade Shipley
Jr
22:42
7:19
24
3 Dowling
3-3-3-3-3
Gap: 0:45
109:26
21:53
7:04
64 Nate Strawn
Jr
21:31
6:56
7
Collin Comito
So
21:45
7:01
12
Matthew Eubank
Jr
21:47
7:02
13
John Lawler
Jr
22:06
7:08
15
Samuel Kavlock
Fr
22:16
7:11
17
Cainan Osborn
So
22:28
7:15
20
Nick Kavlock
Jr
22:29
7:15
22
4 D M Roosevelt
4-4-4-4-4
Gap: 0:39
112:41
22:32
7:16
104 Cooper Chia
Jr
22:15
7:11
16
Jude Gaster
Jr
22:18
7:12
18
Gus Sanders
So
22:24
7:14
19
Logan Corwin
Fr
22:50
7:22
25
Harrison Neipert
Jr
22:54
7:23
26
Joel Chan
So
23:15
7:30
27
Anders Swanson
Fr
23:20
7:32
28
5 Ames
5-5-5-5-5
Gap: 1:37
119:35
23:55
7:43
156 Jacob Travesset
Sr
23:24
7:33
29
Garang Kear
So
23:26
7:34
30
Carson Enfield
Jr
23:48
7:41
31
Nicholas Goodman
Jr
23:55
7:43
32
Tiago Colton
Fr
25:01
8:04
34
Alex Read
Sr
25:03
8:05
35
Charles Duerkes
Sr
26:19
8:29
38
6 Ankeny Centennial
6-6-6-6-6
Gap: 3:36
130:02
26:00
8:23
185 Angel Mcdougall
Fr
24:01
7:45
33
Ty Walker
So
25:09
8:07
36
Simon Janelle
Sr
25:44
8:18
37
Zachary Clark
Jr
27:31
8:53
39
Jonah Gerjets
So
27:37
8:54
40








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:25
109:46
21:57
7:05
15 Cameron White
Fr
21:44
7:01
1
Andrew Bogue
Fr
21:48
7:02
2
Gavin Boliver
So
22:01
7:06
3
Grant Tack
Jr
22:05
7:07
4
Braden Gierstorf
Jr
22:09
7:09
5
Eli Mcgee
Fr
22:12
7:10
6
Jack Brooks
So
22:57
7:24
14
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 0:33
113:04
22:37
7:18
50 Cainan Osborn
So
22:28
7:15
7
Nick Kavlock
Jr
22:29
7:15
8
Theo Johnson
Fr
22:29
7:15
9
Patrick Feltz
Sr
22:38
7:18
11
Joe Baumhover
Sr
23:01
7:25
15
Nick Pulliam
Jr
23:15
7:30
20
Matthew Pierson
Fr
23:34
7:36
26
3 Ankeny
3-3-3-3-3
Gap: 0:40
114:20
22:52
7:23
68 Braden Sauer
Jr
22:30
7:16
10
Wade Shipley
Jr
22:42
7:19
12
Phillip Na
Sr
22:48
7:21
13
Jose Lopez
Sr
23:09
7:28
16
Aaron Woods
Sr
23:11
7:29
17
Jackson Grossnickle
Fr
23:12
7:29
18
James Bridenstein
So
23:21
7:32
22
4 D M Roosevelt
4-4-4-4-4
Gap: 0:15
116:53
23:23
7:32
112 Joel Chan
So
23:15
7:30
19
Anders Swanson
Fr
23:20
7:32
21
Jacob Delange
Jr
23:23
7:33
23
Theo Linebaugh
Jr
23:25
7:33
24
Evan Miglin
Jr
23:30
7:35
25
Alex Flores-alonzo
Jr
23:49
7:41
27
Cameron Seitz
Fr
24:01
7:45
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 9th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 1:34
115:40
23:08
7:28
19 Eli Mcgee
Fr
22:12
7:10
1
Jack Brooks
So
22:57
7:24
2
Richard Mansour
So
23:05
7:27
3
Blake Glennon
So
23:39
7:38
6
Jonathan Kramer
Jr
23:46
7:40
7
Adam Ehler
Sr
23:46
7:40
8
Bodie Wheeler
So
24:11
7:48
11
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 1:39
120:46
24:09
7:47
53 Nick Pulliam
Jr
23:15
7:30
4
Matthew Pierson
Fr
23:34
7:36
5
John Kacmarynski
Fr
24:22
7:51
13
Gabriel Ireland
Fr
24:41
7:58
15
Noah Olson-daniel
Fr
24:54
8:02
16
Aidan Sash
So
25:00
8:04
17
Larry Li
Fr
25:11
8:07
19
3 D M Roosevelt
3-3-3-3-3
Gap: 1:20
121:45
24:21
7:51
63 Alex Flores-alonzo
Jr
23:49
7:41
9
Cameron Seitz
Fr
24:01
7:45
10
Sawyer Evans
Fr
24:16
7:50
12
Gavin Johansen
Jr
24:29
7:54
14
Asher Lewis
Sr
25:10
8:07
18
Bennet Neipert
Fr
26:12
8:27
20
John Symeonidis
Sr
26:29
8:33
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 10th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
122:18
24:28
7:53
16 Adam Ehler
Sr
23:46
7:40
1
Bodie Wheeler
So
24:11
7:48
2
Joshua Janni
Fr
24:24
7:52
3
Jonah Rowland
Fr
24:49
8:00
4
Colin Yuska
Sr
25:07
8:06
6
Jonathan Stanley
Jr
25:23
8:11
9
Shreyas Shrestha
Fr
25:37
8:16
10
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 2:03
128:29
25:42
8:17
46 Aidan Sash
So
25:00
8:04
5
Larry Li
Fr
25:11
8:07
7
Dylan Porter
Fr
25:12
8:08
8
Severo Rodriguez
Fr
26:02
8:24
11
Ryan Riesberg
Jr
27:04
8:44
15
Leo Klemm
Fr
29:12
9:25
17




3 D M Roosevelt
3-3-3-3-3
Gap: 3:16
137:45
27:33
8:53
73 Bennet Neipert
Fr
26:12
8:27
12
John Symeonidis
Sr
26:29
8:33
13
Wyatt Harris
Fr
26:44
8:37
14
Nico Egan
Fr
28:52
9:19
16
Sohile Siddiqi
Fr
29:28
9:30
18
Sid Johnson
Fr
31:30
10:10
19
Jack Franks
Fr
34:14
11:02
20
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 11th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 3:23
134:09
26:50
8:39
15 Jonathan Stanley
Jr
25:23
8:11
1
Shreyas Shrestha
Fr
25:37
8:16
2
Brandon Ness
Sr
25:46
8:19
3
Ben Tokheim
Jr
28:39
9:15
4
Michael Westendorf
Fr
28:46
9:17
5
Youssef Bouguerra
Fr
29:57
9:40
6
Ryan Vandenover
Sr
32:04
10:21
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.