El Segundo Results from the Fastback Shootout at Mt. Sac on 9/11/10

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arroyo, Alexander Fr Fr 17:04.6 8:32 2 129/134 13/13 33/36 3/3
Bauer, Michael Sr So 20:50.3 10:25 2 136/138 11/12 35/36 4/4
Bowen, Spencer So So 12:59.4 6:30 2 80/138 5/12 11/36 8/13 15:27
(2:28,15.9)
15:27
(2:28,15.9)
15:27
(2:28,15.9)
14:22
(1:23,9.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Colbert, Tim So So 13:14.8 6:37 2 86/138 6/12 14/36 5/10
Elder, Colin Sr Sr 12:07.2 6:04 2 44/96 3/6 8/36 8/15
Forsythe, Conor So So 12:52.6 6:26 2 78/138 4/12 10/36 10/15 14:35
(1:42,11.7)
14:35
(1:42,11.7)
14:35
(1:42,11.7)
14:31
(1:38,11.3)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Foster, Joel So So 11:50.6 5:55 2 35/138 2/12 5/36 10/22 13:15
(1:24,10.6)
13:15
(1:24,10.6)
13:15
(1:24,10.6)
13:15
(1:24,10.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Gabel, Hunter Fr Fr 13:08 6:34 2 37/134 2/13 13/36 11/19
Gittins, Zane Fr Fr 16:48.7 8:24 2 126/134 12/13 32/36 3/3
Judge, Chris So So 19:45.6 9:53 2 135/138 10/12 34/36 4/4 17:55 17:55 17:55 17:55
Judge, Tyler So So 16:36.3 8:18 2 130/138 9/12 31/36 4/4 17:42
(1:06,6.2)
17:42
(1:06,6.2)
17:42
(1:06,6.2)
16:11 You ROCK! (LY, LR, PR)
Kirschbaum, Blake Jr Jr 14:13.8 7:07 2 85/103 5/5 19/36 8/8 16:10
(1:56,12.0)
You ROCK! (DPR)
Koran, Alex Fr Fr 14:52.2 7:26 2 98/134 6/13 22/36 7/9
Lambert, Luke Sr Sr 14:01.6 7:01 2 79/96 4/6 18/36 10/14
Liang, Ethan So So 11:33 5:47 2 21/138 1/12 1/36 16/26 13:45
(2:12,16.0)
13:45
(2:12,16.0)
13:45
(2:12,16.0)
13:45
(2:12,16.0)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Lopez-Dominetta, Garret Sr Sr 11:41.7 5:51 2 32/96 1/6 2/36 19/22
Marcia, Isaac Fr Fr 13:45.8 6:53 2 59/134 4/13 17/36 7/16
Maurino, Christian Sr Sr 15:05.9 7:33 2 88/96 5/6 24/36 8/8
Miltenberger, Peter So So 15:58.5 7:59 2 128/138 8/12 28/36 4/4
Moore, Gabriel Fr Fr 13:24.1 6:42 2 48/134 3/13 15/36 8/17
Moore, Matthew Fr Fr 14:49.4 7:25 2 96/134 5/13 21/36 9/13
Moses, Harry Jr Jr 13:35.7 6:48 2 75/103 4/5 16/36 10/13
Nicholson, Charlie Jr Jr 12:02.9 6:01 2 42/103 2/5 7/36 14/21 13:47
(1:44,12.6)
13:47
(1:44,12.6)
13:47
(1:44,12.6)
13:07
(1:04,8.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Novakovic, Peter Jr Jr 11:44.3 5:52 2 35/103 1/5 3/36 16/25
O'Connor, Quinn Fr Fr 12:41.6 6:21 2 27/134 1/13 9/36 14/20
Quaschnick, Matt Fr Fr 15:02.2 7:31 2 103/134 7/13 23/36 5/7
Ramsouer, Andrew Fr Fr 16:10.9 8:05 2 123/134 10/13 29/36 4/4
Reimann, Chris So So 11:56.9 5:58 2 38/138 3/12 6/36 6/17 13:23
(1:26,10.7)
13:23
(1:26,10.7)
13:23
(1:26,10.7)
13:23
(1:26,10.7)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Rosas, Christian Fr Fr 15:09.5 7:35 2 109/134 8/13 25/36 4/5
Sahbegovic, Alan Fr So 20:50.5 10:25 2 137/138 12/12 36/36 4/4 You ROCK! (SBP)
Salzman, Davis Fr Fr 15:52.6 7:56 2 119/134 9/13 27/36 4/4
Stewart, Kristian Fr Fr 16:16.3 8:08 2 124/134 11/13 30/36 3/3
Umbenhaur, Rex Jr Jr 13:02.7 6:31 2 62/103 3/5 12/36 12/18 13:30
(0:27,3.4)
13:30
(0:27,3.4)
13:30
(0:27,3.4)
13:30
(0:27,3.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Van Biezen, Austin Sr Sr 11:48.8 5:54 2 36/96 2/6 4/36 10/17 12:08
(0:19,2.6)
You ROCK! (DPR)
Watson, Ben So So 14:42.1 7:21 2 114/138 7/12 20/36 5/9 16:17
(1:35,9.7)
16:17
(1:35,9.7)
16:17
(1:35,9.7)
15:37
(0:55,5.9)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Sr 1st 5 7/8 64:45
3:24
2 6:29 5:51 7:33 155 5:47 Garret Lopez-Dominetta (15), Austin Van Biezen (19), Colin Elder (25), Luke Lambert (45), Christian Maurino (51)
So 1st 5 8/13 61:13
1:26
2 6:07 5:47 6:30 186 5:34 Ethan Liang (14), Joel Foster (26), Chris Reimann (29), Conor Forsythe (58), Spencer Bowen (59)
So 2nd 5 4/4 80:17
6:31
2 8:02 6:37 9:53 100 6:24 Tim Colbert (8), Ben Watson (19), Peter Miltenberger (23), Tyler Judge (24), Chris Judge (26)
Jr 1st 5 8/8 64:39
2:30
2 6:28 5:52 7:07 150 5:38 67:18
(2:39,3.9)
67:18
(2:39,3.9)
67:18
(2:39,3.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Peter Novakovic (18), Charlie Nicholson (22), Rex Umbenhaur (28), Harry Moses (37), Blake Kirschbaum (45)
Fr 1st 5 8/13 67:49
2:08
2 6:47 6:21 7:25 199 5:58 68:36
(0:47,1.1)
68:36
(0:47,1.1)
68:36
(0:47,1.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Quinn O'Connor (21), Hunter Gabel (28), Gabriel Moore (39), Isaac Marcia (47), Matthew Moore (64)
Fr 2nd 5 4/4 77:07
1:19
2 7:43 7:26 8:05 108 6:48 82:09
(5:02,6.1)
82:09
(5:02,6.1)
82:09
(5:02,6.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Alex Koran (19), Matt Quaschnick (20), Christian Rosas (22), Davis Salzman (23), Andrew Ramsouer (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mueen Ghoury Sr Rubidoux 10:01.2 5:01
2 Myles Scarano Sr Woodcrest Ch 10:06.1 5:03
3 Munir Kahssay Sr Western 10:06.4 5:03
4 Tyler Huntley Sr J.W. North 10:10.5 5:05
5 Kevin Vega Sr San Jacinto 10:19.2 5:10
6 Matt Gonzalez Sr Bosco 10:43.7 5:22
7 Kevin Ontiveros Sr Azusa 10:50.8 5:25
8 Joey Burke Sr L.A. Baptist 10:51.7 5:26
9 Alex Soto Sr San Jacinto 11:01.8 5:31
10 Tyler Wilson Sr Edison 11:03.9 5:32
11 Chris Sarabia Sr Norwalk 11:05.3 5:33
12 Edgar Castelan Sr Patriot 11:05.7 5:33
13 Alfredo Orozco Sr Azusa 11:06 5:33
14 Miles Johnson Sr La Serna 11:07.3 5:34
15 Nicky Harper Sr Beverly Hill 11:12.1 5:36
16 Dome Pasqualicchio Sr Yucca Valley 11:14.7 5:37
17 John Hudson Sr L.A. Baptist 11:15.8 5:38
18 Marvin Nogueda Sr Rubidoux 11:20.8 5:40
19 Peter Elias Sr Orange Luthe 11:23.7 5:42
20 Roland Gomez Sr Bosco 11:24.4 5:42
21 Josh Mouzon Jr Patriot 11:25.5 5:43
22 Derek Eickhoff Sr La Serna 11:26.7 5:43
23 Tommy La Costa Sr Bosco 11:27.9 5:44
24 Jeffrey Cross Sr La Salle 11:29.9 5:45
25 Imran Zaman Sr Rubidoux 11:30.4 5:45
26 Austin Pearson Sr Damien 11:31.7 5:46
27 Chris Johnson Sr L.A. Baptist 11:31.9 5:46
28 Jason Arceneaux Sr Damien 11:32.5 5:46
29 Andy Vela Sr Azusa 11:32.7 5:46
30 Andres Sanchez Sr San Jacinto 11:35.7 5:48
31 Kevin Lizarraga Sr Arroyo 11:38.6 5:49
32 Erik Castaneda Sr La Serna 11:41.7 5:51
32 Garret Lopez-Dominetta Sr El Segundo 11:41.7 5:51 1/6 2/36 19/22
34 Angelo Molina Sr Beaumont 11:45.6 5:53
35 Mark Bergado Sr Beaumont 11:47.7 5:54
36 Miles Nossett Sr La Serna 11:48.8 5:54
36 Austin Van Biezen Sr El Segundo 11:48.8 5:54 2/6 4/36 10/17
38 Edwardo Aguilera Sr La Serna 11:49.8 5:55
39 Kevin Russel Sr Edison 11:51.8 5:56
40 Sam Capogrosso Sr Beverly Hill 11:54.5 5:57
41 Justin Salamanca Sr Bosco 11:55.7 5:58
42 Stefan Awender Sr Beaumont 12:04.9 6:02
43 Zakk Marquez Sr Beaumont 12:06.3 6:03
44 Colin Elder Sr El Segundo 12:07.2 6:04 3/6 8/36 8/15
45 Gabriel Arellanes Sr Damien 12:08.8 6:04
46 Jose Rosales Sr Western 12:14.4 6:07
47 Stephen Mejia Sr La Serna 12:18 6:09
48 Ian Parker Sr Orange Luthe 12:18.6 6:09
49 Colin Wells Sr L.A. Baptist 12:23.7 6:12
50 Douglas Morales Sr La Salle 12:29.4 6:15
51 Joe Toyotome Sr Patriot 12:30 6:15
52 William Bogdanoff Sr La Serna 12:30.9 6:15
53 Jerry Lopez Sr Bosco 12:34.4 6:17
54 Christian Holmes Sr L.A. Baptist 12:35.6 6:18
55 Ryan Anderson Sr L.A. Baptist 12:36.9 6:18
56 Thomas Mcginnis Sr Bosco 12:38.3 6:19
57 Ryan Chalman Sr Orange Luthe 12:38.5 6:19
58 Chris Espinoza Sr Patriot 12:39.3 6:20
59 Alejandro Martinez Sr Beaumont 12:42.7 6:21
60 Daniel Kaminski Sr Bosco 12:43.5 6:22
61 Carlos Ramirez Sr Western 12:46.5 6:23
62 Martin Esparza Sr Western 12:56.6 6:28
63 Eric Castillo Sr San Jacinto 12:57.9 6:29
64 Daniel Camargo Sr Azusa 13:04 6:32
65 Miguel Galindo Sr Bosco 13:04.7 6:32
66 Cody Sniffin Sr Yucca Valley 13:10.5 6:35
67 Ray Flores Sr Patriot 13:11.2 6:36
68 Jonathan Perea Sr Whittier 13:15.3 6:38
69 Alex Ortiz Sr Azusa 13:17.3 6:39
70 Jorge Talamantes Sr Azusa 13:20.9 6:40
71 Edwin Carmona-cruz Sr Azusa 13:29.6 6:45
72 Frederick Tan Sr Edison 13:38 6:49
73 Ryan King Sr Edison 13:41.6 6:51
74 Javier Zarete Sr Patriot 13:43 6:52
75 Christopher Lai Sr Beaumont 13:43.9 6:52
76 Stewart Woolner Sr La Salle 13:44.2 6:52
77 Jose Del Rio Sr Bosco 13:48 6:54
78 Sal Munoz Sr Bosco 13:52.6 6:56
79 Luke Lambert Sr El Segundo 14:01.6 7:01 4/6 18/36 10/14
80 David Zhang Sr Azusa 14:03.1 7:02
81 Jacob Spielman Sr Crean Luther 14:03.8 7:02
82 Mark Munoz Sr Damien 14:15.8 7:08
83 Francisco Flores Sr Yucca Valley 14:17.4 7:09
84 Josh Bryer Sr L.A. Baptist 14:19.4 7:10
85 Carlos Mendoza Sr Yucca Valley 14:23.7 7:12
86 O'donnell Haemish So Yucca Valley 14:40.1 7:20
87 Justin Leopard Sr Yucca Valley 15:00.1 7:30
88 Christian Maurino Sr El Segundo 15:05.9 7:33 5/6 24/36 8/8
89 Ian Sieker Sr L.A. Baptist 15:21.1 7:41
90 Stalls Jordan Sr El Segundo 15:45.5 7:53
91 Gus Quintero Sr Azusa 15:49.2 7:55
92 Deon Deharo Sr Azusa 16:00.9 8:00
93 Peter Gibbs Sr La Salle 16:18.2 8:09
94 Leonard Jackson Sr Azusa 16:27 8:14
95 Steve Henriquez Sr Rubidoux 18:31.1 9:16
96 Jimmy Hepler Sr Woodcrest Ch 18:35 9:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Sr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 La Serna
5-5-4-2-1
Gap: 0:43
57:54
11:35
5:47
72 Miles Johnson
Sr
11:07
5:34
6
Derek Eickhoff
Sr
11:27
5:43
11
Erik Castaned
Sr
11:42
5:51
15
Miles Nossett
Sr
11:49
5:54
19
Edwardo Aguilera
Sr
11:50
5:55
21
Stephen Mejia
Sr
12:18
6:09
26
William Bogdanof
Sr
12:31
6:15
29
2 Bosco
1-2-2-1-2
Gap: 1:51
58:06
11:37
5:49
74 Matt Gonzalez
Sr
10:44
5:22
1
Roland Gomez
Sr
11:24
5:42
9
Tommy La Costa
Sr
11:28
5:44
12
Justin Salamanc
Sr
11:56
5:58
22
Jerry Lopez
Sr
12:34
6:17
30
Thomas Mcginnis
Sr
12:38
6:19
33
Daniel Kaminski
Sr
12:44
6:22
36
3 L.A. Baptist
3-3-3-2-3
Gap: 1:44
58:39
11:44
5:52
82 Joey Burke
Sr
10:52
5:26
3
John Hudson
Sr
11:16
5:38
8
Chris Johnson
Sr
11:32
5:46
13
Colin Wells
Sr
12:24
6:12
27
Christia Holmes
Sr
12:36
6:18
31
Ryan Anderson
Sr
12:37
6:18
32
Josh Bryer
Sr
14:19
7:10
47
4 Azusa
2-1-1-4-4
Gap: 2:27
59:51
11:58
5:59
98 Kevin Ontivero
Sr
10:51
5:25
2
Alfredo Orozco
Sr
11:06
5:33
5
Andy Vela
Sr
11:33
5:46
14
Daniel Camargo
Sr
13:04
6:32
37
Alex Ortiz
Sr
13:17
6:39
40
Jorge Talamant
Sr
13:21
6:40
41
Edwin Carmona-
Sr
13:30
6:45
42
5 Patriot
4-4-5-5-5
Gap: 2:06
60:52
12:10
6:05
115 Edgar Castelan
Sr
11:06
5:33
4
Josh Mouzon
Jr
11:26
5:43
10
Joe Toyotome
Sr
12:30
6:15
28
Chris Espinoza
Sr
12:39
6:20
34
Ray Flores
Sr
13:11
6:36
39
Javier Zarete
Sr
13:43
6:52
43




6 Beaumont
8-7-6-6-6
Gap: 0:57
60:27
12:05
6:03
117 Angelo Molina
Sr
11:46
5:53
17
Mark Bergado
Sr
11:48
5:54
18
Stefan Awender
Sr
12:05
6:02
23
Zakk Marquez
Sr
12:06
6:03
24
Alejandr Martinez
Sr
12:43
6:21
35
Christop Lai
Sr
13:44
6:52
44




7 El Segundo
7-6-7-7-7
Gap: 3:24
64:45
12:57
6:29
155 Garret Lopez-Do
Sr
11:42
5:51
15
Austin Van Biezen
Sr
11:49
5:54
19
Colin Elder
Sr
12:07
6:04
25
Luke Lambert
Sr
14:02
7:01
45
Christia Maurino
Sr
15:06
7:33
51


15:46
7:53
52




8 Yucca Valley
6-8-8-8-8
Gap: 3:25
67:46
13:33
6:47
188 Dome Pasquali
Sr
11:15
5:37
7
Cody Sniffin
Sr
13:11
6:35
38
Francisc Flores
Sr
14:17
7:09
46
Carlos Mendoza
Sr
14:24
7:12
48
O'donnel Haemish
So
14:40
7:20
49
Justin Leopard
Sr
15:00
7:30
50




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel De La Torre So La Salle 10:19.7 5:10
2 Alex Castellon So Colony 10:20.1 5:10
3 Scott Oseguera So Beaumont 10:26 5:13
4 Martin Perez So Norwalk 10:31.4 5:16
5 Diego Lopez So Arroyo 10:36 5:18
6 Raymund Rodriguez So Rubidoux 10:42.7 5:21
7 Sam Garcia So Arroyo 10:47.6 5:24
8 Andres Aparicio So Arroyo 10:54.1 5:27
9 Jeff Thies So Edison 10:56.9 5:28
10 Doug Palmer So Beaumont 11:05.3 5:33
11 Michael Lacey So Westlake 11:08.6 5:34
12 Doug Negrete So Damien 11:14.2 5:37
13 Kolby Kiernan So Orange Luthe 11:16 5:38
14 Paul Warburg So Woodcrest Ch 11:18.6 5:39
15 Evan Mcmamgal So J.W. North 11:22.6 5:41
16 Chanan Batra So Beverly Hill 11:24.1 5:42
17 Michael Sciarra So Crean Luther 11:25.1 5:43
18 Juan Salas So Rubidoux 11:28 5:44
19 Ernie Castro So Azusa 11:29.8 5:45
20 Adam Williams So Damien 11:32 5:46
21 Ethan Liang So El Segundo 11:33 5:47 1/12 1/36 16/26 13:45
(2:12)
13:45
(2:12)
13:45
(2:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
22 Ethan Anderson So Woodcrest Ch 11:34.6 5:47
23 Connor Crowley So Arroyo 11:38.2 5:49
24 Sultan Bishop Sr Bosco 11:40.6 5:50
25 Cory Schiltz So Edison 11:40.9 5:50
26 Rocky Peterson So Westlake 11:41.2 5:51
27 Thomas Logue So Rubidoux 11:42.3 5:51
28 Edson Linares So Norwalk 11:43.8 5:52
29 Justin Coleman So Beaumont 11:47.4 5:54
30 Jeremiah Gotts So Whittier 11:48.5 5:54
30 Luis Lopez So Arroyo 11:48.5 5:54
32 Blane Mengert Fr Orange Luthe 11:49.3 5:55
33 Jeffrey Corvese So Damien 11:49.7 5:55
34 Anthony Lozano So La Serna 11:50.3 5:55
35 Joel Foster So El Segundo 11:50.6 5:55 2/12 5/36 10/22 13:15
(1:24)
13:15
(1:24)
13:15
(1:24)
You ROCK! (LY, LR, PR)
36 Eli Flesh So Beverly Hill 11:52.8 5:56
37 Kyle Aidukas So Westlake 11:53.7 5:57
38 Chris Reimann So El Segundo 11:56.9 5:58 3/12 6/36 6/17 13:23
(1:26)
13:23
(1:26)
13:23
(1:26)
You ROCK! (LY, LR, PR)
39 Johnny Mutgaba So Woodcrest Ch 11:57.2 5:59
40 Tanner Walker So Damien 11:57.7 5:59
41 Daniel Magennis So Yucca Valley 12:00 6:00
42 Nathan Ritter So Edison 12:00.9 6:00
43 Hunter Hobson So Edison 12:02.7 6:01
44 Allan Virulla So Whittier 12:02.8 6:01
45 Isaiah Ramirez So La Serna 12:03.9 6:02
46 Matthew Gieser So Orange Luthe 12:04.5 6:02
47 Patrick Malberg So Beaumont 12:06.9 6:03
48 Gabriel Negreti So La Serna 12:08.6 6:04
49 Quentin Rios So Orange Luthe 12:09.5 6:05
50 Kobi Media So Western 12:11.6 6:06
51 Alex Rezai So Edison 12:12.7 6:06
52 Jude Edwards So La Serna 12:12.9 6:06
53 Jair Castillo So Rubidoux 12:15.2 6:08
54 Zachary Marin So Damien 12:19.3 6:10
55 Robert Armenta So Azusa 12:21 6:11
56 Garrett Rodriguez So Bosco 12:22.2 6:11
57 Jesse Flores Fr Norwalk 12:22.9 6:11
58 Anthony Valdez So Western 12:23.9 6:12
59 Gerardo Rios So Rubidoux 12:24.1 6:12
60 Zach Beavis So Crean Luther 12:30.1 6:15
61 Timothy Baum So Hesperia Chr 12:32.8 6:16
62 Enrique Gonzalez So J.W. North 12:36.8 6:18
63 Moises Alonzo So La Serna 12:37.4 6:19
64 Calven Chen So El Dorado 12:38.1 6:19
65 Roman Arias So Arroyo 12:39.3 6:20
66 Daniel Villalobos So La Serna 12:39.5 6:20
67 Adriel Varela So La Serna 12:41.3 6:21
68 Vasant Iyer So Westlake 12:42.3 6:21
69 Matt Gerken So Westlake 12:43.1 6:22
70 Kousaku Otsuka Fr La Serna 12:43.3 6:22
71 Andrew Kent So Westlake 12:44.1 6:22
72 Cristian Fabela So San Jacinto 12:44.7 6:22
73 Kyle Fratello-hakim So Westlake 12:44.9 6:22
74 Rory Wieczorek So Orange Luthe 12:45.7 6:23
75 Marcus Riboni So San Jacinto 12:46.5 6:23
76 Brandon Recio So Norwalk 12:48 6:24
77 Eduardo Cervantes So Rubidoux 12:51.7 6:26
78 Conor Forsythe So El Segundo 12:52.6 6:26 4/12 10/36 10/15 14:35
(1:42)
14:35
(1:42)
14:35
(1:42)
You ROCK! (LY, LR, PR)
79 Nathan Perry So La Serna 12:55.3 6:28
80 Spencer Bowen So El Segundo 12:59.4 6:30 5/12 11/36 8/13 15:27
(2:28)
15:27
(2:28)
15:27
(2:28)
You ROCK! (LY, LR, PR)
81 Brian Kelley So La Serna 13:01.6 6:31
82 Ramtin Mobisheri So Beverly Hill 13:03.4 6:32
83 Jack Darcy So Crean Luther 13:04.4 6:32
84 Zachary Fouladian So Beverly Hill 13:12.7 6:36
85 Julio Galvez So Rubidoux 13:14.4 6:37
86 Tim Colbert So El Segundo 13:14.8 6:37 6/12 14/36 5/10
87 Kyle Krukowski So Woodcrest Ch 13:19.6 6:40
88 Michael Hammer So Westlake 13:21.1 6:41
89 Ben Haight So Orange Luthe 13:21.3 6:41
90 Jeffrey Ferguson So Westlake 13:22.1 6:41
91 Anthony Awoyele Sr Western 13:24.4 6:42
92 Curtis Lawrence So La Serna 13:24.5 6:42
93 Mario Garcia So Bosco 13:35.4 6:48
94 Samuel Hsu So Westlake 13:35.5 6:48
95 Adam Einck So Edison 13:36.9 6:48
96 Brandon Cho So La Serna 13:37.4 6:49
97 Chris Regalndo So Patriot 13:41.1 6:51
98 Daniel Ribbers So Westlake 13:45.5 6:53
99 Kenny Mcwreath So Patriot 13:47.4 6:54
100 Braden Delannoy So Orange Luthe 13:47.6 6:54
101 Bryan Villafuerte So Norwalk 13:49.2 6:55
102 Cameron Wegener So Orange Luthe 13:54.2 6:57
103 John D'ambrosio So Westlake 13:55.9 6:58
104 Brian Palacio So Norwalk 13:57.5 6:59
105 Ernseto Rodriguez So Bosco 14:06.6 7:03
106 John Velasquez So Bosco 14:10.1 7:05
107 Isaiah Reza-soto So Whittier 14:14.8 7:07
108 Daniel Perez So La Salle 14:15.3 7:08
109 Jonathan Robbins So Woodcrest Ch 14:22.4 7:11
110 Jason Russak So Westlake 14:33.8 7:17
111 Rubi Tran So Western 14:35.3 7:18
112 Aaron Noad So Westlake 14:39.7 7:20
113 Peter Torpey So Damien 14:39.8 7:20
114 Ben Watson So El Segundo 14:42.1 7:21 7/12 20/36 5/9 16:17
(1:35)
16:17
(1:35)
16:17
(1:35)
You ROCK! (LY, LR, PR)
115 Jacob Sturges So Westlake 14:57.3 7:29
116 Nick Ziolkowski So Westlake 14:59.1 7:30
117 Brett Meissner So Westlake 15:06.5 7:33
118 John Busch So Orange Luthe 15:07.8 7:34
119 Jake Rutledge So Orange Luthe 15:15.5 7:38
120 Aaron Ngo So Arroyo 15:16.1 7:38
121 Oscar Tolamo So Norwalk 15:18.7 7:39
122 Nathan Elfring So Orange Luthe 15:24.1 7:42
123 Zach Dion So Westlake 15:24.3 7:42
124 Julian Archer So L.A. Baptist 15:25.8 7:43
125 Gonzalez De Gollete So Bosco 15:44.4 7:52
126 Andrew Bell So Crean Luther 15:54 7:57
127 Sal Batista So Western 15:55.6 7:58
128 Peter Miltenberger So El Segundo 15:58.5 7:59 8/12 28/36 4/4
129 Alex Rohani So Beverly Hill 16:03.3 8:02
130 Tyler Judge So El Segundo 16:36.3 8:18 9/12 31/36 4/4 17:42
(1:06)
17:42
(1:06)
17:42
(1:06)
You ROCK! (LY, LR, PR)
131 Adam Jurecki So La Salle 17:13.4 8:37
132 Jonathan Elmore So Orange Luthe 18:34.8 9:17
133 Daniel Sandoval So Bosco 18:49.4 9:25
134 Penuel Chow So L.A. Baptist 19:09 9:35
135 Chris Judge So El Segundo 19:45.6 9:53 10/12 34/36 4/4 17:55 17:55 17:55
136 Michael Bauer Sr El Segundo 20:50.3 10:25 11/12 35/36 4/4
137 Alan Sahbegovic Fr El Segundo 20:50.5 10:25 12/12 36/36 4/4 You ROCK! (SBP)
138 Daniel Perez So Edison 20:50.7 10:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Arroyo
2-1-1-1-1
Gap: 1:13
55:44
11:09
5:34
49 Diego Lopez
So
10:36
5:18
2
Sam Garcia
So
10:48
5:24
4
Andres Aparicio
So
10:54
5:27
5
Connor Crowley
So
11:38
5:49
16
Luis Lopez
So
11:49
5:54
22
Roman Arias
So
12:39
6:20
48
Aaron Ngo
So
15:16
7:38
78
2 Damien
6-3-3-2-2
Gap: 1:05
58:53
11:47
5:53
118 Doug Negrete
So
11:14
5:37
8
Adam Williams
So
11:32
5:46
13
Jeffrey Corvese
So
11:50
5:55
24
Tanner Walker
So
11:58
5:59
31
Zachary Marin
So
12:19
6:10
42
Peter Torpey
So
14:40
7:20
76




3 Rubidoux
3-2-2-2-3
Gap: 1:41
58:32
11:42
5:51
122 Raymund Rodrigue
So
10:43
5:21
3
Juan Salas
So
11:28
5:44
12
Thomas Logue
So
11:42
5:51
20
Jair Castillo
So
12:15
6:08
41
Gerardo Rios
So
12:24
6:12
46
Eduardo Cervante
So
12:52
6:26
57
Julio Galvez
So
13:14
6:37
62
4 Edison
4-5-6-4-4
Gap: 1:16
58:54
11:47
5:53
128 Jeff Thies
So
10:57
5:28
6
Cory Schiltz
So
11:41
5:50
18
Nathan Ritter
So
12:01
6:00
32
Hunter Hobson
So
12:03
6:01
33
Alex Rezai
So
12:13
6:06
39
Adam Einck
So
13:37
6:48
68
Daniel Perez
So
20:51
10:25
84
5 Westlake
5-7-4-6-5
Gap: 1:35
60:09
12:02
6:01
157 Michael Lacey
So
11:09
5:34
7
Rocky Peterson
So
11:41
5:51
19
Kyle Aidukas
So
11:54
5:57
28
Vasant Iyer
So
12:42
6:21
51
Matt Gerken
So
12:43
6:22
52
Andrew Kent
So
12:44
6:22
53
Kyle Fratello
So
12:45
6:22
54
6 Orange Luthe
7-8-8-5-6
Gap: 1:30
60:05
12:01
6:01
159 Kolby Kiernan
So
11:16
5:38
9
Blane Mengert
Fr
11:49
5:55
23
Matthew Gieser
So
12:05
6:02
35
Quentin Rios
So
12:10
6:05
37
Rory Wieczore
So
12:46
6:23
55
Ben Haight
So
13:21
6:41
65
Braden Delannoy
So
13:48
6:54
69
7 La Serna
12-11-10-10-7
Gap: 0:47
60:53
12:11
6:05
182 Anthony Lozano
So
11:50
5:55
25
Isaiah Ramirez
So
12:04
6:02
34
Gabriel Negreti
So
12:09
6:04
36
Jude Edwards
So
12:13
6:06
40
Moises Alonzo
So
12:37
6:19
47
Daniel Villalob
So
12:40
6:20
49
Adriel Varela
So
12:41
6:21
50
8 El Segundo
10-10-9-9-8
Gap: 1:26
61:13
12:15
6:07
186 Ethan Liang
So
11:33
5:47
14
Joel Foster
So
11:51
5:55
26
Chris Reimann
So
11:57
5:58
29
Conor Forsythe
So
12:53
6:26
58
Spencer Bowen
So
12:59
6:30
59
Tim Colbert
So
13:15
6:37
63
Ben Watson
So
14:42
7:21
77
9 Norwalk
1-4-7-8-9
Gap: 3:18
61:15
12:15
6:08
192 Martin Perez
So
10:31
5:16
1
Edson Linares
So
11:44
5:52
21
Jesse Flores
Fr
12:23
6:11
44
Brandon Recio
So
12:48
6:24
56
Bryan Villafue
So
13:49
6:55
70
Brian Palacio
So
13:58
6:59
71
Oscar Tolamo
So
15:19
7:39
79
10 Woodcrest Ch
8-6-5-7-10
Gap: 3:04
62:32
12:30
6:15
193 Paul Warburg
So
11:19
5:39
10
Ethan Anderson
So
11:35
5:47
15
Johnny Mutgaba
So
11:57
5:59
30
Kyle Krukowsk
So
13:20
6:40
64
Jonathan Robbins
So
14:22
7:11
74








11 Beverly Hill
9-9-11-11-11
Gap: 4:39
65:36
13:07
6:34
241 Chanan Batra
So
11:24
5:42
11
Eli Flesh
So
11:53
5:56
27
Ramtin Mobisher
So
13:03
6:32
60
Zachary Fouladia
So
13:13
6:36
61
Alex Rohani
So
16:03
8:02
82








12 Bosco
11-12-12-12-12
Gap: 2:30
65:55
13:11
6:35
272 Sultan Bishop
Sr
11:41
5:50
17
Garrett Rodrigue
So
12:22
6:11
43
Mario Garcia
So
13:35
6:48
67
Ernseto Rodrigue
So
14:07
7:03
72
John Velasque
So
14:10
7:05
73
Gonzalez De Gollete
So
15:44
7:52
80
Daniel Sandoval
So
18:49
9:25
83
13 Western
13-13-13-13-13
Gap: 3:44
68:31
13:42
6:51
305 Kobi Media
So
12:12
6:06
38
Anthony Valdez
So
12:24
6:12
45
Anthony Awoyele
Sr
13:24
6:42
66
Rubi Tran
So
14:35
7:18
75
Sal Batista
So
15:56
7:58
81








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 La Serna
1-1-1-1-1
Gap: 0:22
64:01
12:48
6:24
19 Daniel Villalob
So
12:40
6:20
1
Adriel Varela
So
12:41
6:21
2
Kousaku Otsuka
Fr
12:43
6:22
3
Nathan Perry
So
12:55
6:28
6
Brian Kelley
So
13:02
6:31
7
Curtis Lawrence
So
13:25
6:42
12
Brandon Cho
So
13:37
6:49
14
2 Westlake
2-2-2-2-2
Gap: 0:51
65:48
13:10
6:35
42 Andrew Kent
So
12:44
6:22
4
Kyle Fratello
So
12:45
6:22
5
Michael Hammer
So
13:21
6:41
9
Jeffrey Ferguson
So
13:22
6:41
11
Samuel Hsu
So
13:36
6:48
13
Daniel Ribbers
So
13:46
6:53
15
John D'ambros
So
13:56
6:58
18
3 Orange Luthe
4-3-3-3-3
Gap: 1:54
71:26
14:17
7:09
84 Ben Haight
So
13:21
6:41
10
Braden Delannoy
So
13:48
6:54
16
Cameron Wegener
So
13:54
6:57
17
John Busch
So
15:08
7:34
20
Jake Rutledge
So
15:16
7:38
21
Nathan Elfring
So
15:24
7:42
22
Jonathan Elmore
So
18:35
9:17
25
4 El Segundo
3-4-4-4-4
Gap: 6:31
80:17
16:03
8:02
100 Tim Colbert
So
13:15
6:37
8
Ben Watson
So
14:42
7:21
19
Peter Miltenbe
So
15:59
7:59
23
Tyler Judge
So
16:36
8:18
24
Chris Judge
So
19:46
9:53
26
Michael Bauer
Sr
20:50
10:25
27
Alan Sahbegov
Fr
20:51
10:25
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aaron Mora Jr Whittier 9:53.2 4:57
2 Michael Munoz Jr La Serna 10:10.5 5:05
3 Danny Martinez Jr Bosco 10:14.2 5:07
4 Angel Perez Jr Rubidoux 10:27.4 5:14
5 Elvis Salinas Jr Norwalk 10:37.7 5:19
6 Antonio Sanchez Jr Rubidoux 10:39.2 5:20
7 Zac Bianco Jr Woodcrest Ch 10:40 5:20
7 David Acevedo Jr Whittier 10:40 5:20
9 Cesar Berman Jr Patriot 10:40.3 5:20
10 Michael Bedell Jr Orange Luthe 10:43.9 5:22
11 Josh Galen Jr Beverly Hill 10:49.2 5:25
12 Sergio Perez Jr Whittier 10:50.4 5:25
13 Kris Snider Jr Yucca Valley 10:51 5:26
14 Sebastian Cruz Jr Bosco 10:53 5:27
15 Tom Ebiner Jr Damien 10:57.7 5:29
16 Joseph Baiden Jr Damien 11:02.2 5:31
17 Juaquin Gomez Jr La Serna 11:03.8 5:32
18 Patrick De La Torre Jr Western 11:06 5:33
19 Jordan Smith Jr Bosco 11:06.3 5:33
20 Vincent Nuno Jr Norwalk 11:07.2 5:34
21 Jaime Guzman Jr Beaumont 11:10.1 5:35
22 Gilbert Mugica Jr Western 11:12 5:36
23 J.p. Murlless Jr Yucca Valley 11:13.6 5:37
24 Edward Cruz Jr Norwalk 11:15.7 5:38
25 Brad Parent Jr Beaumont 11:18 5:39
26 Chase Lough Jr Edison 11:22 5:41
27 Chase Huante Jr Edison 11:22 5:41
28 Mark Redondo Jr L.A. Baptist 11:23.5 5:42
29 Mario Martinez Jr Yucca Valley 11:24.7 5:42
30 Alejandro Alvarado Jr Norwalk 11:25.8 5:43
31 Francisco Rojas Jr Rubidoux 11:30.4 5:45
32 Doug Ruby Jr L.A. Baptist 11:30.7 5:45
33 Jonathan Heredia Jr Damien 11:36.7 5:48
34 William Ebiner Jr Damien 11:39.5 5:50
35 Peter Novakovic Jr El Segundo 11:44.3 5:52 1/5 3/36 16/25
36 Grason Henderson So Patriot 11:45.5 5:53
37 Al Patankar Jr Western 11:47.2 5:54
38 Drake Rogers Jr El Dorado 11:47.6 5:54
39 David Garcia Jr Rubidoux 11:49.6 5:55
40 Ray Melendez Jr Whittier 11:49.9 5:55
41 Christian Loritz Jr Orange Luthe 11:54.6 5:57
42 Charlie Nicholson Jr El Segundo 12:02.9 6:01 2/5 7/36 14/21 13:47
(1:44)
13:47
(1:44)
13:47
(1:44)
You ROCK! (LY, LR, PR)
43 Alexander Peacock Jr Hesperia Chr 12:07.5 6:04
44 Andrew Redston Jr Beverly Hill 12:09.3 6:05
45 Will Robinson Jr Crean Luther 12:17.7 6:09
46 Dylan Leung Jr Westlake 12:20 6:10
47 Sebastian Correa Jr Bosco 12:22.8 6:11
48 Michael Varela Jr Norwalk 12:22.9 6:11
49 Andrew Newfer Jr Colony 12:25.9 6:13
50 Mason Guzman Jr La Salle 12:26.5 6:13
51 Andrew Broome Jr Orange Luthe 12:27.6 6:14
52 Jeffrey Driscol Jr La Salle 12:29.5 6:15
53 Blake Chalman Jr Orange Luthe 12:30.4 6:15
54 Christian Trujillo Jr Colony 12:31.6 6:16
55 Hector Parra Jr San Jacinto 12:32.5 6:16
56 Nick Sommers Jr Westlake 12:35.1 6:18
57 Kevin Godbehere So Edison 12:46.5 6:23
58 Jorge Matus Jr Bosco 12:47.2 6:24
59 Addison Laird Jr L.A. Baptist 12:49.9 6:25
60 Kellen Aguilar Jr La Serna 12:54.1 6:27
61 Sergio Sanchez Jr San Jacinto 13:01.1 6:31
62 Rex Umbenhaur Jr El Segundo 13:02.7 6:31 3/5 12/36 12/18 13:30
(0:27)
13:30
(0:27)
13:30
(0:27)
You ROCK! (LY, LR, PR)
63 Tyler Wrightjr Jr L.A. Baptist 13:05.1 6:33
64 Ryan Duncan Jr Crean Luther 13:06.2 6:33
65 Gregory Elder Jr Whittier 13:08 6:34
66 Jonathan Padron Jr Westlake 13:14.2 6:37
66 Mike Washington Jr L.A. Baptist 13:14.2 6:37
68 Rick Calderon Jr Azusa 13:16.4 6:38
69 Edward Mejia Jr Bosco 13:17.9 6:39
70 Steven Marquez So Western 13:20.3 6:40
71 Joshua Ibarra Jr La Serna 13:23.4 6:42
72 Ivan Franco Jr Western 13:28 6:44
73 Izzy Almedia Jr Patriot 13:29.8 6:45
74 Edwar Mosqueda Iii So Rancho Cucam 13:33.5 6:47
75 Harry Moses Jr El Segundo 13:35.7 6:48 4/5 16/36 10/13
76 Ricardo Aguilar Jr Patriot 13:39.5 6:50
77 Christian Rojes Jr Bosco 13:46.6 6:53
78 Jocob Lehman Fr La Serna 13:52.2 6:56
79 Abraham Baraba Jr Patriot 13:53.6 6:57
80 James Brazil Jr L.A. Baptist 13:57.2 6:59
81 Pierre Yeremia Fr La Serna 13:59.5 7:00
82 Jacob Moreno Jr Beaumont 14:02 7:01
83 Brandon Gerosa Jr Edison 14:07 7:04
84 Dante Matero Jr L.A. Baptist 14:13.2 7:07
85 Blake Kirschbaum Jr El Segundo 14:13.8 7:07 5/5 19/36 8/8
86 Kenneth Kawanishi Jr La Serna 14:14.8 7:07
87 David Mendoza Jr Colony 14:23.1 7:12
88 David Jackson Jr La Salle 14:28.6 7:14
89 Oscar Sanchez Jr Bosco 14:28.7 7:14
90 Christian Indabura Jr Colony 14:31.6 7:16
91 Ruben Ortiz Jr La Serna 14:31.7 7:16
92 Daniel Ramirez Sr Western 14:36.1 7:18
93 Joshua Deson So La Serna 14:41 7:21
94 Jonathan Montenegro Jr Bosco 14:47 7:24
95 Allan Po Jr Azusa 14:48.1 7:24
96 Albert Reyna Jr Azusa 14:56.1 7:28
97 Juan Serrano Jr Bosco 15:05.2 7:33
98 Gabriel Leon Jr Bosco 15:19.7 7:40
99 Jeremy Rondan Jr L.A. Baptist 15:19.8 7:40
100 Drake Wolf Jr Bosco 15:30.2 7:45
101 Wesley Adams Jr L.A. Baptist 15:44.3 7:52
102 Nicholas Bihr Jr La Serna 15:47.1 7:54
103 Cesar Plascencia Jr La Serna 16:39.1 8:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Jr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Whittier
1-1-1-1-1
Gap: 3:15
56:22
11:16
5:38
64 Aaron Mora
Jr
9:53
4:57
1
David Acevedo
Jr
10:40
5:20
5
Sergio Perez
Jr
10:50
5:25
7
Ray Melendez
Jr
11:50
5:55
21
Gregory Elder
Jr
13:08
6:34
30








2 Bosco
3-2-2-2-2
Gap: 2:33
57:24
11:29
5:44
70 Danny Martinez
Jr
10:14
5:07
3
Sebastia Cruz
Jr
10:53
5:27
8
Jordan Smith
Jr
11:06
5:33
11
Sebastia Correa
Jr
12:23
6:11
23
Jorge Matus
Jr
12:47
6:24
25
Edward Mejia
Jr
13:18
6:39
32
Christia Rojes
Jr
13:47
6:53
39
2 Norwalk
4-4-3-3-2
Gap: 1:45
56:49
11:22
5:41
70 Elvis Salinas
Jr
10:38
5:19
4
Vincent Nuno
Jr
11:07
5:34
12
Edward Cruz
Jr
11:16
5:38
14
Alejandr Alvarado
Jr
11:26
5:43
16
Michael Varela
Jr
12:23
6:11
24








4 Western
6-5-5-5-4
Gap: 2:22
60:54
12:11
6:05
111 Patrick De La Torre
Jr
11:06
5:33
10
Gilbert Mugica
Jr
11:12
5:36
13
Al Patankar
Jr
11:47
5:54
20
Steven Marquez
So
13:20
6:40
33
Ivan Franco
Jr
13:28
6:44
35
Daniel Ramirez
Sr
14:36
7:18
47




5 La Serna
2-2-4-4-5
Gap: 3:42
61:24
12:17
6:08
112 Michael Munoz
Jr
10:11
5:05
2
Juaquin Gomez
Jr
11:04
5:32
9
Kellen Aguilar
Jr
12:54
6:27
27
Joshua Ibarra
Jr
13:23
6:42
34
Jocob Lehman
Fr
13:52
6:56
40
Pierre Yeremia
Fr
14:00
7:00
43
Kenneth Kawanish
Jr
14:15
7:07
46
6 L.A. Baptist
7-7-6-6-6
Gap: 1:51
62:03
12:25
6:12
118 Mark Redondo
Jr
11:24
5:42
15
Doug Ruby
Jr
11:31
5:45
17
Addison Laird
Jr
12:50
6:25
26
Tyler Wrightjr
Jr
13:05
6:33
29
Mike Washingt
Jr
13:14
6:37
31
James Brazil
Jr
13:57
6:59
42
Dante Matero
Jr
14:13
7:07
44
7 Patriot
5-6-7-7-7
Gap: 3:13
63:29
12:42
6:21
140 Cesar Berman
Jr
10:40
5:20
6
Grason Henderso
So
11:46
5:53
19
Izzy Almedia
Jr
13:30
6:45
36
Ricardo Aguilar
Jr
13:40
6:50
38
Abraham Baraba
Jr
13:54
6:57
41








8 El Segundo
8-8-8-8-8
Gap: 2:30
64:39
12:56
6:28
150 Peter Novakovi
Jr
11:44
5:52
18
Charlie Nicholso
Jr
12:03
6:01
22
Rex Umbenhau
Jr
13:03
6:31
28
Harry Moses
Jr
13:36
6:48
37
Blake Kirschba
Jr
14:14
7:07
45








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Zachary Gross Fr Beaumont 10:48.3 5:24
2 Chris Costa Fr Westlake 10:54.8 5:27
3 Mikey Giguere Fr Westlake 11:07.7 5:34
4 Luis Crespo Fr Patriot 11:27.4 5:44
5 Eamon Smythe Fr Edison 11:30.7 5:45
6 Jacob Grant Fr Orange Luthe 11:35 5:48
7 Eli Danielson Fr Woodcrest Ch 11:50.5 5:55
8 Kaleb Reyes Fr Crean Luther 11:51.1 5:56
9 Jeff Larson Fr Yucca Valley 11:53.3 5:57
10 Edgar Rodriguez Fr Beaumont 11:54.9 5:57
11 Christopher Yin Fr Edison 11:55.5 5:58
12 Peter Yin Fr Edison 11:57.1 5:59
13 Steven Silva Fr Beaumont 11:57.4 5:59
14 Philip Astor Fr Westlake 11:59.1 6:00
15 Ethan Lish Fr Hesperia Chr 12:10.5 6:05
16 Anthony Johnson Sr El Dorado 12:11.1 6:06
17 Robert Freeman Fr Orange Luthe 12:11.2 6:06
18 Kaden Sullivan Fr El Dorado 12:22.8 6:11
19 Aaron Ross Fr Beverly Hill 12:29 6:15
20 Jeremy Bibeau Fr El Dorado 12:30.1 6:15
21 Nick Prendergast Fr Crean Luther 12:31.1 6:16
22 Jose Hermandez Fr Westlake 12:33.4 6:17
23 Derek Iwata Fr La Salle 12:37.9 6:19
24 P. J. Siberell Fr La Salle 12:38.2 6:19
25 Joseph Luna Fr Colony 12:39.5 6:20
26 Antonio Vigil Fr Beaumont 12:40.4 6:20
27 Quinn O'Connor Fr El Segundo 12:41.6 6:21 1/13 9/36 14/20
28 Josh Goddard Fr Yucca Valley 12:43.5 6:22
29 Tanner Hicks Fr Orange Luthe 12:49.5 6:25
30 Daniel Garcia Fr Whittier 12:54.6 6:27
31 Daniel Burford Fr Colony 12:55.6 6:28
32 Noah Dodd Fr La Serna 12:57.1 6:29
33 Matt Van Zandt Fr Westlake 13:00.3 6:30
34 Jack Seward Fr Edison 13:03.4 6:32
35 Hans Yadishar Fr Beverly Hill 13:05 6:33
36 Joseph Meyer Fr Orange Luthe 13:07.8 6:34
37 Hunter Gabel Fr El Segundo 13:08 6:34 2/13 13/36 11/19
38 Joseph Plemons Fr Edison 13:09.3 6:35
39 Jesus Gonzalez Fr Bosco 13:11.2 6:36
40 Duncan Mcbride Fr Westlake 13:11.7 6:36
41 Brian Medina Fr Crean Luther 13:13.1 6:37
42 Alexander Livernois Fr La Serna 13:13.9 6:37
43 Michael Fermanian Fr L.A. Baptist 13:16.9 6:38
44 Steve Bickel Fr La Salle 13:21.5 6:41
45 Ian Greenstreet Fr La Salle 13:21.6 6:41
46 Jake Johnston Fr Edison 13:23.5 6:42
47 Jake Kent Fr Westlake 13:23.8 6:42
48 Gabriel Moore Fr El Segundo 13:24.1 6:42 3/13 15/36 8/17
49 Josh Spielman Fr Crean Luther 13:25.8 6:43
50 Sam Bair Fr Beverly Hill 13:26.8 6:43
51 Jordan Coleman Fr Beaumont 13:29 6:45
52 Benjamin Couffman Fr La Serna 13:30.5 6:45
53 Chase Burns Fr Woodcrest Ch 13:32.3 6:46
54 Nick Broome Fr Orange Luthe 13:32.4 6:46
55 Noe Cano Fr Bosco 13:32.5 6:46
56 Tristan Wallace Fr Westlake 13:37.6 6:49
57 Jeremy Hernandez Fr Hesperia Chr 13:39.7 6:50
58 Abdon Hernandez Fr Whittier 13:42.4 6:51
59 Isaac Marcia Fr El Segundo 13:45.8 6:53 4/13 17/36 7/16
60 Patrick Keane Fr Westlake 13:48.2 6:54
61 Garrett Kahre Fr Orange Luthe 13:50 6:55
62 David Burtch Fr La Serna 13:51.8 6:56
63 Justin Tavasoli Fr Westlake 13:54.9 6:57
64 Julian Vega Fr La Serna 13:55.4 6:58
65 Quentin Lopez Fr Colony 13:56.3 6:58
66 Sebastian Torres Fr La Serna 13:57.6 6:59
67 John Gerwatosky Fr Edison 13:59.7 7:00
68 Nicholas Portante Fr Edison 13:59.8 7:00
69 James Cool Fr Edison 14:00.8 7:00
70 Joey Holland Fr Woodcrest Ch 14:01.2 7:01
71 Matthew Vitale Fr Woodcrest Ch 14:01.3 7:01
72 Jahadi Marquez Fr Western 14:02.3 7:01
73 Travis Neff Fr Bosco 14:06.3 7:03
74 Christopher Cox Fr Hesperia Chr 14:06.8 7:03
75 Bailey Tortora Fr Woodcrest Ch 14:06.9 7:03
76 Jack Keating Fr Edison 14:07.3 7:04
77 Tyler Valentin Fr La Serna 14:07.9 7:04
78 Harrison Stern Fr Edison 14:08 7:04
79 Michael Bernent Fr La Serna 14:08.8 7:04
80 Kevin Rodriguez Fr Whittier 14:09.2 7:05
81 Miguel Reyes Fr Azusa 14:12.2 7:06
82 Jack Cool Fr Edison 14:17.8 7:09
83 Alex Lewis Fr Edison 14:21.5 7:11
84 Stephen Gerken Fr Westlake 14:22 7:11
85 Tanner Simpson Fr Westlake 14:22.7 7:11
86 John Buss Fr Edison 14:23.2 7:12
87 Gabriel Espinoza Fr Colony 14:23.6 7:12
88 Nicholas Hoskins Fr Edison 14:25.1 7:13
89 John Kazen Fr Westlake 14:30.1 7:15
90 Jorge Aguilar Fr Azusa 14:31.1 7:16
91 Ashton Holmes Fr La Salle 14:36 7:18
92 T Reed Fr La Salle 14:39.5 7:20
93 Juan Cruz Fr Colony 14:42.8 7:21
94 Kyle Sakamoto Fr Edison 14:42.9 7:21
95 Henry Couffman Fr La Serna 14:46.7 7:23
96 Matthew Moore Fr El Segundo 14:49.4 7:25 5/13 21/36 9/13
97 Austin Awender Fr Beaumont 14:50.2 7:25
98 Alex Koran Fr El Segundo 14:52.2 7:26 6/13 22/36 7/9
99 Damian Pierman Fr Beaumont 14:52.3 7:26
100 Kevin Carmona Fr Azusa 14:52.9 7:26
101 Trevor Austin Fr Edison 14:54.7 7:27
102 Chad Dilauro Fr Westlake 15:00.5 7:30
103 Matt Quaschnick Fr El Segundo 15:02.2 7:31 7/13 23/36 5/7
104 David Flores Fr Hesperia Chr 15:04 7:32
105 Ethan Venegas Fr Bosco 15:04.6 7:32
106 Nathaniel Metz Fr Hesperia Chr 15:06.2 7:33
107 Elias Arevalo Fr La Serna 15:08.9 7:34
108 Sterling Beall Fr Crean Luther 15:09.1 7:35
109 Christian Rosas Fr El Segundo 15:09.5 7:35 8/13 25/36 4/5
110 Chadwick Yee Fr Beverly Hill 15:10.8 7:35
111 Burt Cresta Fr La Salle 15:12.9 7:36
112 Daniel Gottlob Fr Woodcrest Ch 15:24.2 7:42
113 Matthew Rios Fr Whittier 15:27.8 7:44
114 Edouard Stone Fr Bosco 15:32.2 7:46
115 Andrew Wilson Fr Westlake 15:33.1 7:47
116 Ivan Olivo Fr Edison 15:35.3 7:48
117 Nicolas Nino Fr La Salle 15:42.1 7:51
118 Michael Hammerle Fr Crean Luther 15:48.9 7:54
119 Davis Salzman Fr El Segundo 15:52.6 7:56 9/13 27/36 4/4
120 Alex Buyan Fr Edison 15:58 7:59
121 Luke Culhane Fr Edison 16:00.5 8:00
122 Spencer Moss Fr Westlake 16:00.6 8:00
123 Andrew Ramsouer Fr El Segundo 16:10.9 8:05 10/13 29/36 4/4
124 Kristian Stewart Fr El Segundo 16:16.3 8:08 11/13 30/36 3/3
125 Jameson Theis Fr Edison 16:34.5 8:17
126 Zane Gittins Fr El Segundo 16:48.7 8:24 12/13 32/36 3/3
127 Tyler Wright Jr L.A. Baptist 16:57.3 8:29
128 Daniel D'amico Fr L.A. Baptist 16:57.4 8:29
129 Alexander Arroyo Fr El Segundo 17:04.6 8:32 13/13 33/36 3/3
130 Joshua Arnold Fr Woodcrest Ch 17:09.4 8:35
131 Armondo Devora Fr Patriot 17:09.5 8:35
132 David Chang Fr L.A. Baptist 17:11.1 8:36
133 Garcia Frankie Fr Azusa 18:16.2 9:08
134 Ryan Farol Fr L.A. Baptist 18:17 9:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Westlake
2-1-1-1-1
Gap: 2:06
59:35
11:55
5:58
58 Chris Costa
Fr
10:55
5:27
2
Mikey Giguere
Fr
11:08
5:34
3
Philip Astor
Fr
11:59
6:00
12
Jose Hermande
Fr
12:33
6:17
16
Matt Van Zandt
Fr
13:00
6:30
25
Duncan Mcbride
Fr
13:12
6:36
31
Jake Kent
Fr
13:24
6:42
38
2 Edison
3-3-3-3-2
Gap: 1:39
61:36
12:19
6:10
78 Eamon Smythe
Fr
11:31
5:45
4
Christop Yin
Fr
11:56
5:58
9
Peter Yin
Fr
11:57
5:59
10
Jack Seward
Fr
13:03
6:32
26
Joseph Plemons
Fr
13:09
6:35
29
Jake Johnston
Fr
13:24
6:42
37
John Gerwatos
Fr
14:00
7:00
53
3 Beaumont
1-2-2-2-3
Gap: 2:41
60:50
12:10
6:05
81 Zachary Gross
Fr
10:48
5:24
1
Edgar Rodrigue
Fr
11:55
5:57
8
Steven Silva
Fr
11:57
5:59
11
Antonio Vigil
Fr
12:40
6:20
20
Jordan Coleman
Fr
13:29
6:45
41
Austin Awender
Fr
14:50
7:25
65
Damian Pierman
Fr
14:52
7:26
67
4 Orange Luthe
4-4-4-4-4
Gap: 1:57
63:16
12:39
6:20
112 Jacob Grant
Fr
11:35
5:48
5
Robert Freeman
Fr
12:11
6:06
14
Tanner Hicks
Fr
12:50
6:25
22
Joseph Meyer
Fr
13:08
6:34
27
Nick Broome
Fr
13:32
6:46
44
Garrett Kahre
Fr
13:50
6:55
48




5 Crean Luther
6-5-5-5-5
Gap: 3:18
66:10
13:14
6:37
166 Kaleb Reyes
Fr
11:51
5:56
7
Nick Prenderg
Fr
12:31
6:16
15
Brian Medina
Fr
13:13
6:37
32
Josh Spielman
Fr
13:26
6:43
40
Sterling Beall
Fr
15:09
7:35
72
Michael Hammerle
Fr
15:49
7:54
76




6 La Salle
8-6-6-6-6
Gap: 1:58
66:35
13:19
6:40
167 Derek Iwata
Fr
12:38
6:19
17
P. J. Siberell
Fr
12:38
6:19
18
Steve Bickel
Fr
13:22
6:41
35
Ian Greenstr
Fr
13:22
6:41
36
Ashton Holmes
Fr
14:36
7:18
61
T Reed
Fr
14:40
7:20
62
Burt Cresta
Fr
15:13
7:36
73
7 La Serna
11-10-9-8-7
Gap: 0:58
67:29
13:30
6:45
198 Noah Dodd
Fr
12:57
6:29
24
Alexande Livernoi
Fr
13:14
6:37
33
Benjamin Couffman
Fr
13:31
6:45
42
David Burtch
Fr
13:52
6:56
49
Julian Vega
Fr
13:55
6:58
50
Sebastia Torres
Fr
13:58
6:59
52
Tyler Valentin
Fr
14:08
7:04
59
8 El Segundo
10-8-7-7-8
Gap: 2:08
67:49
13:34
6:47
199 Quinn O'Connor
Fr
12:42
6:21
21
Hunter Gabel
Fr
13:08
6:34
28
Gabriel Moore
Fr
13:24
6:42
39
Isaac Marcia
Fr
13:46
6:53
47
Matthew Moore
Fr
14:49
7:25
64
Alex Koran
Fr
14:52
7:26
66
Matt Quaschni
Fr
15:02
7:31
68
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
9 Woodcrest Ch
5-8-10-10-9
Gap: 2:16
67:32
13:30
6:45
216 Eli Danielso
Fr
11:51
5:55
6
Chase Burns
Fr
13:32
6:46
43
Joey Holland
Fr
14:01
7:01
54
Matthew Vitale
Fr
14:01
7:01
55
Bailey Tortora
Fr
14:07
7:03
58
Daniel Gottlob
Fr
15:24
7:42
74
Joshua Arnold
Fr
17:09
8:35
79
9 Colony
9-7-8-9-9
Gap: 2:03
68:38
13:44
6:52
216 Joseph Luna
Fr
12:40
6:20
19
Daniel Burford
Fr
12:56
6:28
23
Quentin Lopez
Fr
13:56
6:58
51
Gabriel Espinoza
Fr
14:24
7:12
60
Juan Cruz
Fr
14:43
7:21
63








11 Hesperia Chr
7-11-11-11-11
Gap: 2:56
70:07
14:01
7:01
256 Ethan Lish
Fr
12:11
6:05
13
Jeremy Hernande
Fr
13:40
6:50
46
Christop Cox
Fr
14:07
7:03
57
David Flores
Fr
15:04
7:32
69
Nathanie Metz
Fr
15:06
7:33
71








12 Bosco
12-12-12-12-12
Gap: 2:21
71:27
14:17
7:09
276 Jesus Gonzalez
Fr
13:11
6:36
30
Noe Cano
Fr
13:33
6:46
45
Travis Neff
Fr
14:06
7:03
56
Ethan Venegas
Fr
15:05
7:32
70
Edouard Stone
Fr
15:32
7:46
75








13 L.A. Baptist
13-13-13-13-13
Gap: 5:00
82:40
16:32
8:16
350 Michael Fermania
Fr
13:17
6:38
34
Tyler Wright
Jr
16:57
8:29
77
Daniel D'amico
Fr
16:57
8:29
78
David Chang
Fr
17:11
8:36
80
Ryan Farol
Fr
18:17
9:09
81








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Westlake
1-1-1-1-1
Gap: 0:43
67:56
13:35
6:48
19 Duncan Mcbride
Fr
13:12
6:36
1
Jake Kent
Fr
13:24
6:42
3
Tristan Wallace
Fr
13:38
6:49
4
Patrick Keane
Fr
13:48
6:54
5
Justin Tavasoli
Fr
13:55
6:57
6
Stephen Gerken
Fr
14:22
7:11
16
Tanner Simpson
Fr
14:23
7:11
17
2 Edison
2-2-2-2-2
Gap: 0:44
69:31
13:54
6:57
40 Jake Johnston
Fr
13:24
6:42
2
John Gerwatos
Fr
14:00
7:00
8
Nicholas Portante
Fr
14:00
7:00
9
James Cool
Fr
14:01
7:00
10
Jack Keating
Fr
14:07
7:04
11
Harrison Stern
Fr
14:08
7:04
13
Jack Cool
Fr
14:18
7:09
15
3 La Serna
3-3-3-3-3
Gap: 1:11
72:10
14:26
7:13
72 Sebastia Torres
Fr
13:58
6:59
7
Tyler Valentin
Fr
14:08
7:04
12
Michael Bernent
Fr
14:09
7:04
14
Henry Couffman
Fr
14:47
7:23
18
Elias Arevalo
Fr
15:09
7:34
21








4 El Segundo
4-4-4-4-4
Gap: 1:19
77:07
15:25
7:43
108 Alex Koran
Fr
14:52
7:26
19
Matt Quaschni
Fr
15:02
7:31
20
Christia Rosas
Fr
15:10
7:35
22
Davis Salzman
Fr
15:53
7:56
23
Andrew Ramsouer
Fr
16:11
8:05
24
Kristian Stewart
Fr
16:16
8:08
25
Zane Gittins
Fr
16:49
8:24
26
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.