Jesuit Results from the Josh Ruff Memorial Invitational at Willow Hill Reservoir on 9/11/21

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arnold, Cole Fr F/S 15:06.62 7:12 2.1 101/181 15/25 25/38 2/2
Bata, Matthew Sr JV 12:23.77 5:54 2.1 2/117 1/13 2/38 2/20 You ROCK! (SBP)
Blum, Brady Fr F/S 13:28.58 6:25 2.1 28/181 3/25 8/38 6/15
Brott, Benjamin Jr JV 13:10.51 6:16 2.1 12/117 4/13 5/38 2/13
Brown, Alexander So F/S 17:03.85 8:08 2.1 155/181 22/25 33/38 2/2
Contreras, Nicholas So F/S 20:32.89 9:47 2.1 181/181 25/25 38/38 2/2
Contreras, Thomas Sr JV 18:49.14 8:58 2.1 102/117 13/13 37/38 2/2 16:56.3 16:56.3
Cressman, Chase Fr V 17:10.26 5:32 3.1 11/196 3/8 3/8 2/31
Edralin, Raphael Fr F/S 15:54.63 7:35 2.1 123/181 17/25 27/38 2/2
Ericson, Jack Sr JV 13:03.48 6:13 2.1 11/117 3/13 4/38 2/17 12:23.5 12:23.5 You ROCK! (SBP)
Felix, Trevor Fr F/S 16:03.48 7:39 2.1 127/181 18/25 28/38 2/2
Ferguson, Noah Jr JV 17:13.57 8:12 2.1 87/117 12/13 34/38 2/2
Fuentes, Robson Fr F/S 12:12.92 5:49 2.1 3/181 1/25 1/38 3/17 You ROCK! (SBP)
Gaffaney, Paul Sr JV 12:57.96 6:10 2.1 9/117 2/13 3/38 3/18 13:56.3
(0:58,7.0)
13:56.3
(0:58,7.0)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Gonzalez, Gabriel So F/S 15:33.03 7:24 2.1 113/181 16/25 26/38 2/2
Guinn, Aidan Fr F/S 16:22.8 7:48 2.1 135/181 19/25 29/38 2/2
Hash, Giancarlo So F/S 13:20.17 6:21 2.1 26/181 2/25 7/38 8/16
Hijazi, Walid So F/S 13:37.21 6:29 2.1 33/181 5/25 12/38 2/14 You ROCK! (SBP)
Joaquin, Gavin Sr JV 13:31.37 6:26 2.1 18/117 6/13 10/38 1/8 12:07.2 11:54.7 You ROCK! (SBP)
Kadel, Navin Fr F/S 13:58.57 6:39 2.1 50/181 9/25 16/38 1/9
King, Braden Sr V 15:55.27 5:08 3.1 1/196 1/8 1/8 1/35 16:35.5
(0:40,4.0)
16:35.5
(0:40,4.0)
15:27 You ROCK! (LR, PR)
King, Ian Sr V 18:31.26 5:58 3.1 48/196 6/8 6/8 1/21 17:36
Krotine, Daniel Fr F/S 14:22.66 6:51 2.1 61/181 10/25 18/38 2/8
Levenfeld, Diego Sr V 18:15.94 5:54 3.1 39/196 5/8 5/8 2/24 17:22
Lindroos, John Sr JV 14:25.5 6:52 2.1 46/117 9/13 19/38 2/3 14:22.2 14:22
Lopez, Marcos Jr JV 14:20.9 6:50 2.1 45/117 8/13 17/38 2/6 13:30.6 13:30.6
Lyons, Nicholas Jr JV 13:35.36 6:28 2.1 20/117 7/13 11/38 1/7 You ROCK! (SBP)
O'Brien, Brayden Fr F/S 18:08.66 8:38 2.1 165/181 24/25 36/38 2/2
Offerman, Tyler Sr V 18:44.29 6:03 3.1 54/196 7/8 7/8 1/17 16:55
Penner, Tomas Sr JV 13:19.84 6:21 2.1 15/117 5/13 6/38 2/10 12:20.8 12:20.8
Picazo, Diego So F/S 14:49.58 7:04 2.1 87/181 14/25 24/38 2/3
Reynolds, Jonah So V 17:52.16 5:46 3.1 27/196 4/8 4/8 3/30 17:35
Ross, Tyrell So F/S 14:27.25 6:53 2.1 65/181 11/25 20/38 2/8
Rucker, Lucas So F/S 13:56.24 6:38 2.1 47/181 8/25 15/38 1/10
Ryan, Daniel Fr F/S 17:48.94 8:29 2.1 161/181 23/25 35/38 2/2
Ryan, Joey Sr V 19:07.74 6:10 3.1 71/196 8/8 8/8 2/6 20:17.7
(1:10,5.7)
20:17.7
(1:10,5.7)
17:21 You ROCK! (LR, PR)
Sherman, Harley Sr JV 14:39.21 6:59 2.1 50/117 10/13 23/38 2/2 12:16.6 12:16.6 You ROCK! (SBP)
Sicner, Michael Sr JV 16:41.07 7:57 2.1 79/117 11/13 31/38 2/2 19:51.1
(3:10,16.0)
19:51.1
(3:10,16.0)
You ROCK! (LR, PR)
Srabian, George Fr F/S 13:37.66 6:29 2.1 34/181 6/25 13/38 1/11
Strawn, Mason So F/S 14:27.89 6:53 2.1 67/181 12/25 21/38 2/7
Sullivan, Mitchell Fr F/S 14:36.28 6:57 2.1 77/181 13/25 22/38 2/4
Swanson, Jacob Jr V 16:30.49 5:20 3.1 6/196 2/8 2/8 2/32 16:30.2 16:30.2 15:41
Switlick, Kai Fr F/S 13:30.25 6:26 2.1 29/181 4/25 9/38 4/15
Thies, Tyler Fr F/S 16:53.2 8:02 2.1 152/181 21/25 32/38 2/2
Valencia, Frank So F/S 13:44.49 6:33 2.1 41/181 7/25 14/38 1/10
Vasanthan, Rishi Fr F/S 16:37.91 7:55 2.1 144/181 20/25 30/38 2/2
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/24 85:44
2:21
3.1 5:32 5:08 5:54 84 5:28 81:11 80:59 Braden King (1), Jacob Swanson (6), Chase Cressman (11), Jonah Reynolds (27), Diego Levenfeld (39)
JV 1st 5 2/10 64:56
0:56
2.1 6:11 5:54 6:21 49 5:58 64:13 64:13 Matthew Bata (2), Paul Gaffaney (9), Jack Ericson (11), Benjamin Brott (12), Tomas Penner (15)
JV 2nd 5 2/2 70:32
1:08
2.1 6:43 6:26 6:59 29 6:42 70:09 70:09 Gavin Joaquin (1), Nicholas Lyons (2), Marcos Lopez (7), John Lindroos (8), Harley Sherman (11)
F/S 1st 5 4/14 66:09
1:24
2.1 6:18 5:49 6:29 115 6:02 59:26 57:33 Robson Fuentes (3), Giancarlo Hash (25), Brady Blum (27), Kai Switlick (28), Walid Hijazi (32)
F/S 2nd 5 1/8 69:40
0:45
2.1 6:38 6:29 6:51 29 6:38 61:05 60:02 George Srabian (1), Frank Valencia (2), Lucas Rucker (5), Navin Kadel (8), Daniel Krotine (13)
F/S 3rd 5 2/2 73:28
0:39
2.1 7:00 6:53 7:12 37 6:55 63:10 63:10 Tyrell Ross (3), Mason Strawn (4), Mitchell Sullivan (7), Diego Picazo (11), Cole Arnold (12)
F/S 4th 5 2/2 80:32
1:05
2.1 7:40 7:24 7:55 49 7:08 67:56 67:22 Gabriel Gonzalez (7), Raphael Edralin (9), Trevor Felix (10), Aidan Guinn (11), Rishi Vasanthan (12)
F/S 5th 5 2/2 90:28
3:40
2.1 8:37 8:02 9:47 50 7:32 71:10 71:01 Tyler Thies (8), Alexander Brown (9), Daniel Ryan (10), Brayden O'Brien (11), Nicholas Contreras (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Braden King Sr Jesuit 15:55.27 5:08 1/8 1/8 1/35 16:36
(0:40)
16:36
(0:40)
You ROCK! (LR, PR)
2 Zachary Ayers Sr Davis 15:56.32 5:08
3 Mario Giannini Sr Chico 16:01.69 5:10
4 Ethan Smith Jr Folsom 16:19.83 5:16
5 Ryan Mitchell Jr Davis 16:21.44 5:17
6 Jacob Swanson Jr Jesuit 16:30.49 5:20 2/8 2/8 2/32 16:30.2 16:30.2
7 Zachary Graeber Sr Folsom 16:37.1 5:22
8 Caleb Cavanaugh Jr Oakdale 16:52.33 5:27
9 Dax Daley Jr Oakdale 16:55.77 5:28
10 Connor Cougevan So Davis 17:06.51 5:31
11 Chase Cressman Fr Jesuit 17:10.26 5:32 3/8 3/8 2/31
12 Cole Dudley Sr Davis 17:17.19 5:35
13 Jay Chew Sr Laguna Creek 17:19 5:35
14 Daniel Lucatero Sr Livingston 17:23.1 5:36
15 Cody Foxworthy Sr El Dorado 17:24.54 5:37
16 Kai Sorensen Sr McClatchy 17:29.01 5:38
17 Nathan Short Jr Folsom 17:29.29 5:38
18 Brian Lew Sr Oak Ridge 17:32.6 5:40
19 Benjamin Sallee Jr El Dorado 17:34.56 5:40
20 Coleman Tobin Sr El Dorado 17:37.78 5:41
21 Avery Munson Clark Sr Chico 17:43.71 5:43
22 Nick Granger Jr Vista Del Lago (Fols 17:44.7 5:43
23 Dominick Gianetto Jr Vista Del Lago (Fols 17:45.15 5:44
24 Tyler Gee Jr Woodcreek 17:48.04 5:45
25 Braidon Campora So El Dorado 17:50.98 5:45
26 Benjamin Wun Sr Chico 17:51.6 5:46
27 Jonah Reynolds So Jesuit 17:52.16 5:46 4/8 4/8 3/30
28 Drew Gladwell Sr Oak Ridge 17:53.61 5:46
29 Jackson Wedel Sr McClatchy 17:55.86 5:47
30 Ryan Martin Jr River City 17:59.11 5:48
31 Matthew McDonald Jr Cosumnes Oaks 18:00.29 5:48
32 Luca Maes Sr Davis 18:01.09 5:49
33 Arvind Mohanraj Sr Folsom 18:02.37 5:49
34 Jacob Kolster Sr Colfax 18:03.03 5:49
35 Robert Moncrief Sr Chico 18:04.63 5:50
36 Jake Tolman Sr Laguna Creek 18:07.09 5:51
37 Andrew Zimny Sr Vista Del Lago (Fols 18:10.83 5:52
38 Ryan Dong Sr Christian Brothers 18:14.36 5:53
39 Diego Levenfeld Sr Jesuit 18:15.94 5:54 5/8 5/8 2/24
40 Lorenzo Ciubal Sr Folsom 18:17.7 5:54
41 Samuel Nealon So Christian Brothers 18:20.26 5:55
42 Gavin Shields So Rio Americano 18:21.71 5:55
43 Cyrus Justiniani So Rio Americano 18:25.07 5:56
44 Kieran Mohan Sr Kennedy (Sacramento) 18:27.18 5:57
45 Alec Redmond Jr McClatchy 18:29.01 5:58
46 David Reyes Sr Atwater 18:29.17 5:58
47 Nate Solecki Sr Chico 18:30.58 5:58
48 Ian King Sr Jesuit 18:31.26 5:58 6/8 6/8 1/21
49 Nathan Luca Jr Oakdale 18:31.39 5:59
50 Aiden Escay Jr Rio Americano 18:32.64 5:59
51 Harrison Kariakin Sr Rio Americano 18:33.94 5:59
52 William Ko So Cosumnes Oaks 18:34.66 6:00
53 Samuel Bateman Sr Christian Brothers 18:37.24 6:00
54 Tyler Offerman Sr Jesuit 18:44.29 6:03 7/8 7/8 1/17
55 Luke Carroll So Oak Ridge 18:46.31 6:03
56 Jesse Orosco Sr Woodland 18:47.63 6:04
57 Tyler Prestwich So Rio Americano 18:48.28 6:04
58 Liam Bayer Jr Folsom 18:49.63 6:04
59 Cooper Ferguson Sr Davis 18:51.38 6:05
60 Zachery Hardin Jr Atwater 18:54.34 6:06
61 Joshua Allen Jr Granite Bay 18:54.67 6:06
62 Jacob Bowie Jr Woodcreek 18:55.59 6:06
63 Diego Carreon Jr Laguna Creek 18:57.22 6:07
64 Connor Crebar Jr Folsom 18:58.88 6:07
65 Fletcher Lux Sr McClatchy 18:59.11 6:07
66 Mason Oliveira So Oakdale 19:00.4 6:08
67 Andres Rodriguez Jr Cosumnes Oaks 19:01.42 6:08
68 Parker Bishop Jr Laguna Creek 19:02.1 6:08
69 Arsh Koneru-Ansari Jr Folsom 19:02.66 6:09
70 Nathan Diaz Sr Woodland 19:05.67 6:10
71 Joey Ryan Sr Jesuit 19:07.74 6:10 8/8 8/8 2/6 20:18
(1:10)
20:18
(1:10)
You ROCK! (LR, PR)
72 Tyler Simi Jr Christian Brothers 19:09.62 6:11
73 Tanner Bristow Sr Atwater 19:10.08 6:11
74 Joseph Bogdan Sr McClatchy 19:13.08 6:12
75 Chase Hanker So St Mary’s 19:15.15 6:13
76 Wakee Myette-Doan Sr Granite Bay 19:16.24 6:13
77 Chris Lespon Sr Vacaville Christian 19:19.41 6:14
78 Nathaniel Ong Sr Cosumnes Oaks 19:23.19 6:15
79 Jackson Oliveira So Oakdale 19:24.5 6:16
80 Zach Jensen Sr Woodcreek 19:25.47 6:16
81 Nereo Cortes Jr Livingston 19:26.39 6:16
82 Carson Rowlette Sr Woodcreek 19:26.97 6:16
83 Andrew Mangiapane Jr Woodcreek 19:28.19 6:17
84 Brady Kerr Jr Rio Americano 19:28.2 6:17
85 Garrett Reinhard Sr Colfax 19:28.43 6:17
86 Joey Petrilla Jr Colfax 19:29.43 6:17
87 Joseph Davis Jr Atwater 19:29.53 6:17
88 Logan Biddle Jr Colfax 19:36.91 6:20
89 Samuel Harvey Jr Woodcreek 19:42.44 6:21
90 Joe Augello So St Mary’s 19:49.42 6:24
91 Luke Stewart Sr Oak Ridge 19:50.38 6:24
92 Jackson Evans Jr McClatchy 19:55.4 6:26
93 Julian Juarez Sr Cordova 19:56.34 6:26
94 Ethan Vahle Sr Rio Americano 19:56.51 6:26
95 Elliott Brown So Oak Ridge 19:56.55 6:26
96 John Paul Pecha Jr Vista Del Lago (Fols 19:57.07 6:26
97 Carlos Martinez So Oakdale 19:57.86 6:26
98 Alexander Potter Fr Christian Brothers 20:00.11 6:27
99 Daniel Buettner Sr Colfax 20:03.05 6:28
100 Gavin Lynch Sr Davis 20:03.95 6:28
101 Ethan Jacobson Jr Woodcreek 20:05.03 6:29
102 Ben Norton Sr Davis 20:05.9 6:29
103 Chase Gill Sr Oak Ridge 20:06.26 6:29
104 Brayden Rudisill Sr Granite Bay 20:12.02 6:31
105 Freddy Adams Sr Leroy Greene Academy 20:13.07 6:31
106 Reign Saldana So Christian Brothers 20:14.9 6:32
107 Joaquin Hernandez Jr Christian Brothers 20:16.83 6:33
108 Alex Martinez Jr Oakdale 20:17.48 6:33
109 Michael Freitas Jr Oakdale 20:18.32 6:33
110 Maverick Adam Fr Vacaville Christian 20:18.45 6:33
111 Daniel Morlet Sr Chico 20:18.84 6:33
112 Joshua Disilvestro So Rio Americano 20:18.96 6:33
113 Alexander Li Jr McClatchy 20:19.86 6:34
114 David Johns Sr Cosumnes Oaks 20:24.65 6:35
115 Luis Martinez Sr Livingston 20:25.52 6:35
116 Andrew Semillo Jr St Mary’s 20:31.22 6:37
117 Aaron Laxamana Jr Vacaville Christian 20:31.39 6:37
118 Garrett Arcand Sr Colfax 20:31.99 6:37
119 Sam Mahnke Sr St Mary’s 20:42.95 6:41
120 Renzo DelaCruz Jr Kennedy (Sacramento) 20:43.29 6:41
121 Mario Martinez Sr Inderkum 20:46.53 6:42
122 William Gay Sr River City 20:51.39 6:44
123 Zachary Owens Jr Vista Del Lago (Fols 20:52.19 6:44
124 Mason Rowe Sr Pioneer 20:53.09 6:44
125 Jackson Richards Sr Antelope 20:59.71 6:46
126 Toby Howard Sr Colfax 20:59.77 6:46
127 Joshua Churchill Jr Escalon 21:02.72 6:47
128 Joel Magana Sr Laguna Creek 21:04.42 6:48
129 Anthony Aguilar So Livingston 21:09.2 6:49
130 Andrew Sajor Sr Edison 21:12.62 6:51
131 Maximus Tran Sr Vista Del Lago (Fols 21:15 6:51
132 Harrison Jones Jr Vacaville Christian 21:15.44 6:51
133 Bryce Takaha Sr Kennedy (Sacramento) 21:18.65 6:52
134 Hayden Holmes Sr Buckingham Charter M 21:20.01 6:53
135 Tayler Aylesworth Sr El Dorado 21:49.39 7:02
136 Romero Valentin Jr Leroy Greene Academy 21:53.07 7:04
137 Vinh Nguyen Sr Laguna Creek 21:53.94 7:04
138 Ritvik Dalla Sr Bradshaw Christian 22:01.26 7:06
139 Benjamin Millard Sr Escalon 22:03.98 7:07
140 Ethan Martinez Sr Laguna Creek 22:12.99 7:10
141 Landon Devenecia Sr Florin 22:16.07 7:11
142 Matthew Herrera Sr Kennedy (Sacramento) 22:16.99 7:11
143 Brayden Ashby Sr Granite Bay 22:19.56 7:12
144 Cody Granite DaPrato Jr River City 22:19.82 7:12
145 Andrew Caskey Jr Woodland 22:24.54 7:14
146 Apollo Adam Fr Vacaville Christian 22:24.77 7:14
147 Arturo Ambriz Jr Oak Ridge 22:28.28 7:15
148 Alistair MacDonald Jr Inderkum 22:32.16 7:16
149 Adan Barajas Sr Livingston 22:35.69 7:17
150 Winston Yee Sr Cosumnes Oaks 22:36.43 7:18
151 Lucas Johnston Jr El Dorado 22:45.86 7:21
152 Sam Cooper Stern Jr Pioneer 22:56.05 7:24
153 Nolan Mott Sr Cordova 22:57.66 7:24
154 Drake Grimaldi Jr Antelope 22:58.9 7:25
155 Billy Aranda Sr River City 22:59.41 7:25
156 Jacob Crawford Sr Kennedy (Sacramento) 23:04.42 7:27
157 Ian Hewitt Jr El Camino (Sacramento) 23:23.26 7:33
158 Isaiah Castillo-Luna Jr Pioneer 23:25.03 7:33
159 Jonathan Ly Jr Granite Bay 23:28.6 7:34
160 Brian Laxamana Fr Vacaville Christian 23:33.84 7:36
161 Giovanni Polagruto Jr River City 23:39.45 7:38
162 Lucas Brown Sr Granite Bay 23:43.49 7:39
163 Ethan Kimura Jr Vista Del Lago (Fols 23:44.54 7:40
164 Elijah Smith Sr Cordova 23:48.22 7:41
165 Elliot Fry Sr Cordova 24:07.74 7:47
166 Pedro Tafoya Sr John Adams Academy ( 24:14.02 7:49
167 Olaf Morski Sr Kennedy (Sacramento) 24:24.37 7:52
168 Zachery Tiv Sr Antelope 24:27.08 7:53
169 Jacob Self Sr Buckingham Charter M 24:36.8 7:56
170 Matthew Rowe Sr Pioneer 24:46.09 7:59
171 Jaicen Phurchpean Sr Cosumnes Oaks 24:48.57 8:00
172 Ethan Hunt Jr Inderkum 25:01.48 8:04
173 William Kroll Jr Vacaville Christian 25:15.55 8:09
174 Jacen Peoples Jr Escalon 25:19.58 8:10
175 Jacob Dixson Jr Kennedy (Sacramento) 25:22.49 8:11
176 Grady Fugett Sr Escalon 25:29.36 8:13
177 Sebastion Hammock Jr Leroy Greene Academy 25:30.39 8:14
178 Aaron Gomez Sr Escalon 25:36.36 8:16
179 Josh Whitesel Sr Inderkum 25:40.1 8:17
180 Donilo Javar Jr Leroy Greene Academy 26:06.82 8:25
181 Nathanial Wilson Fr John Adams Academy ( 26:13.06 8:27
182 Brayden Koontz Jr Pioneer 26:13.69 8:28
183 Sebastian Alcantar Jr Leroy Greene Academy 26:22.58 8:31
184 Griffin Vernon Jr Colfax 26:43.75 8:37
185 Raul Rangel Jr. So Woodland 26:53.74 8:41
186 Matthew Berggren Sr Buckingham Charter M 27:02.43 8:43
187 Joshua Schut Jr Escalon 27:23.75 8:50
188 Victor Romero Sr Escalon 27:47.62 8:58
189 Ethan Thompson So Antelope 27:55.18 9:00
190 Riley Apostol Jr Antelope 27:56.92 9:01
191 Tate Manasero Sr Antelope 28:01.83 9:03
192 Stephen Dumm Jr John Adams Academy ( 28:51.29 9:18
193 Diego Mlakar Jr River City 29:21.71 9:28
194 Erik Gutierrez Jr El Camino (Sacramento) 29:22.26 9:28
195 Erick Perez Jr Antelope 29:23.83 9:29
196 Byron Moore Sr Buckingham Charter M 33:44.3 10:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
2-1-1-1-1
Gap: 2:05
84:43
16:57
5:28
61 Zachary Ayers
Sr
15:56
5:08
2
Ryan Mitchell
Jr
16:21
5:17
5
Connor Cougevan
So
17:07
5:31
10
Cole Dudley
Sr
17:17
5:35
12
Luca Maes
Sr
18:01
5:49
32
Cooper Ferguson
Sr
18:51
6:05
57
Gavin Lynch
Sr
20:04
6:28
89
2 Jesuit
1-1-2-2-2
Gap: 2:21
85:44
17:09
5:32
84 Braden King
Sr
15:55
5:08
1
Jacob Swanson
Jr
16:30
5:20
6
Chase Cressman
Fr
17:10
5:32
11
Jonah Reynolds
So
17:52
5:46
27
Diego Levenfeld
Sr
18:16
5:54
39
Ian King
Sr
18:31
5:58
47
Tyler Offerman
Sr
18:44
6:03
53
3 Folsom
4-3-3-3-3
Gap: 1:58
86:46
17:21
5:36
101 Ethan Smith
Jr
16:20
5:16
4
Zachary Graeber
Sr
16:37
5:22
7
Nathan Short
Jr
17:29
5:38
17
Arvind Mohanraj
Sr
18:02
5:49
33
Lorenzo Ciubal
Sr
18:18
5:54
40
Liam Bayer
Jr
18:50
6:04
56
Connor Crebar
Jr
18:59
6:07
61
4 Chico
3-5-4-5-4
Gap: 2:29
88:12
17:38
5:41
131 Mario Giannini
Sr
16:02
5:10
3
Avery Munson Clark
Sr
17:44
5:43
21
Benjamin Wun
Sr
17:52
5:46
26
Robert Moncrief
Sr
18:05
5:50
35
Nate Solecki
Sr
18:31
5:58
46
Daniel Morlet
Sr
20:19
6:33
98




5 El Dorado
8-6-5-4-5
Gap: 4:25
92:17
18:27
5:57
195 Cody Foxworthy
Sr
17:25
5:37
15
Benjamin Sallee
Jr
17:35
5:40
19
Coleman Tobin
Sr
17:38
5:41
20
Braidon Campora
So
17:51
5:45
25
Tayler Aylesworth
Sr
21:49
7:02
116
Lucas Johnston
Jr
22:46
7:21
128




6 Oakdale
5-4-6-6-6
Gap: 2:32
90:44
18:09
5:51
199 Caleb Cavanaugh
Jr
16:52
5:27
8
Dax Daley
Jr
16:56
5:28
9
Nathan Luca
Jr
18:31
5:59
48
Mason Oliveira
So
19:00
6:08
63
Jackson Oliveira
So
19:25
6:16
71
Carlos Martinez
So
19:58
6:26
86
Alex Martinez
Jr
20:17
6:33
96
7 McClatchy
9-7-8-7-7
Gap: 1:44
92:06
18:25
5:57
219 Kai Sorensen
Sr
17:29
5:38
16
Jackson Wedel
Sr
17:56
5:47
29
Alec Redmond
Jr
18:29
5:58
45
Fletcher Lux
Sr
18:59
6:07
62
Joseph Bogdan
Sr
19:13
6:12
67
Jackson Evans
Jr
19:55
6:26
82
Alexander Li
Jr
20:20
6:34
99
8 Rio Americano
17-14-12-11-8
Gap: 0:27
92:42
18:32
5:59
239 Gavin Shields
So
18:22
5:55
42
Cyrus Justiniani
So
18:25
5:56
43
Aiden Escay
Jr
18:33
5:59
49
Harrison Kariakin
Sr
18:34
5:59
50
Tyler Prestwich
So
18:48
6:04
55
Brady Kerr
Jr
19:28
6:17
76
Ethan Vahle
Sr
19:57
6:26
83
9 Oak Ridge
10-9-9-10-9
Gap: 2:24
93:59
18:48
6:04
265 Brian Lew
Sr
17:33
5:40
18
Drew Gladwell
Sr
17:54
5:46
28
Luke Carroll
So
18:46
6:03
54
Luke Stewart
Sr
19:50
6:24
81
Elliott Brown
So
19:57
6:26
84
Chase Gill
Sr
20:06
6:29
91
Arturo Ambriz
Jr
22:28
7:15
125
10 Vista Del Lago (Fols
11-7-7-8-10
Gap: 3:07
94:30
18:54
6:06
273 Nick Granger
Jr
17:45
5:43
22
Dominick Gianetto
Jr
17:45
5:44
23
Andrew Zimny
Sr
18:11
5:52
37
John Paul Pecha
Jr
19:57
6:26
85
Zachary Owens
Jr
20:52
6:44
106
Maximus Tran
Sr
21:15
6:51
113
Ethan Kimura
Jr
23:45
7:40
138
11 Christian Brothers
16-11-11-12-11
Gap: 1:46
94:22
18:52
6:05
284 Ryan Dong
Sr
18:14
5:53
38
Samuel Nealon
So
18:20
5:55
41
Samuel Bateman
Sr
18:37
6:00
52
Tyler Simi
Jr
19:10
6:11
66
Alexander Potter
Fr
20:00
6:27
87
Reign Saldana
So
20:15
6:32
94
Joaquin Hernandez
Jr
20:17
6:33
95
12 Laguna Creek
6-10-10-9-12
Gap: 3:45
94:30
18:54
6:06
285 Jay Chew
Sr
17:19
5:35
13
Jake Tolman
Sr
18:07
5:51
36
Diego Carreon
Jr
18:57
6:07
60
Parker Bishop
Jr
19:02
6:08
65
Joel Magana
Sr
21:04
6:48
111
Vinh Nguyen
Sr
21:54
7:04
118
Ethan Martinez
Sr
22:13
7:10
120
13 Woodcreek
12-13-14-14-13
Gap: 1:40
95:04
19:01
6:08
304 Tyler Gee
Jr
17:48
5:45
24
Jacob Bowie
Jr
18:56
6:06
59
Zach Jensen
Sr
19:25
6:16
72
Carson Rowlette
Sr
19:27
6:16
74
Andrew Mangiapane
Jr
19:28
6:17
75
Samuel Harvey
Jr
19:42
6:21
80
Ethan Jacobson
Jr
20:05
6:29
90
14 Cosumnes Oaks
14-12-13-13-14
Gap: 2:24
95:24
19:05
6:09
316 Matthew McDonald
Jr
18:00
5:48
31
William Ko
So
18:35
6:00
51
Andres Rodriguez
Jr
19:01
6:08
64
Nathaniel Ong
Sr
19:23
6:15
70
David Johns
Sr
20:25
6:35
100
Winston Yee
Sr
22:36
7:18
127
Jaicen Phurchpean
Sr
24:49
8:00
142
15 Colfax
15-16-16-15-15
Gap: 2:00
96:41
19:20
6:14
356 Jacob Kolster
Sr
18:03
5:49
34
Garrett Reinhard
Sr
19:28
6:17
77
Joey Petrilla
Jr
19:29
6:17
78
Logan Biddle
Jr
19:37
6:20
79
Daniel Buettner
Sr
20:03
6:28
88
Garrett Arcand
Sr
20:32
6:37
103
Toby Howard
Sr
21:00
6:46
109
16 Livingston
7-15-15-16-16
Gap: 5:13
101:00
20:12
6:31
426 Daniel Lucatero
Sr
17:23
5:36
14
Nereo Cortes
Jr
19:26
6:16
73
Luis Martinez
Sr
20:26
6:35
101
Anthony Aguilar
So
21:09
6:49
112
Adan Barajas
Sr
22:36
7:17
126








17 Granite Bay
19-17-17-17-17
Gap: 4:34
104:11
20:50
6:43
474 Joshua Allen
Jr
18:55
6:06
58
Wakee Myette-Doan
Sr
19:16
6:13
68
Brayden Rudisill
Sr
20:12
6:31
92
Brayden Ashby
Sr
22:20
7:12
122
Jonathan Ly
Jr
23:29
7:34
134
Lucas Brown
Sr
23:43
7:39
137




18 Vacaville Christian
20-20-20-18-18
Gap: 3:05
103:49
20:46
6:42
506 Chris Lespon
Sr
19:19
6:14
69
Maverick Adam
Fr
20:18
6:33
97
Aaron Laxamana
Jr
20:31
6:37
102
Harrison Jones
Jr
21:15
6:51
114
Apollo Adam
Fr
22:25
7:14
124
Brian Laxamana
Fr
23:34
7:36
135
William Kroll
Jr
25:16
8:09
143
19 Kennedy (Sacramento)
18-19-19-19-19
Gap: 4:37
105:51
21:10
6:50
516 Kieran Mohan
Sr
18:27
5:57
44
Renzo DelaCruz
Jr
20:43
6:41
104
Bryce Takaha
Sr
21:19
6:52
115
Matthew Herrera
Sr
22:17
7:11
121
Jacob Crawford
Sr
23:04
7:27
132
Olaf Morski
Sr
24:24
7:52
139
Jacob Dixson
Jr
25:22
8:11
145
20 River City
13-18-18-20-20
Gap: 5:40
107:49
21:34
6:57
525 Ryan Martin
Jr
17:59
5:48
30
William Gay
Sr
20:51
6:44
105
Cody Granite DaPrato
Jr
22:20
7:12
123
Billy Aranda
Sr
22:59
7:25
131
Giovanni Polagruto
Jr
23:39
7:38
136
Diego Mlakar
Jr
29:22
9:28
157




21 Leroy Greene Academy
21-21-21-21-21
Gap: 6:10
120:06
24:01
7:45
657 Freddy Adams
Sr
20:13
6:31
93
Romero Valentin
Jr
21:53
7:04
117
Sebastion Hammock
Jr
25:30
8:14
147
Donilo Javar
Jr
26:07
8:25
149
Sebastian Alcantar
Jr
26:23
8:31
151








22 Pioneer
22-23-22-22-22
Gap: 5:21
118:14
23:39
7:38
660 Mason Rowe
Sr
20:53
6:44
107
Sam Cooper Stern
Jr
22:56
7:24
129
Isaiah Castillo-Luna
Jr
23:25
7:33
133
Matthew Rowe
Sr
24:46
7:59
141
Brayden Koontz
Jr
26:14
8:28
150








23 Escalon
24-22-23-23-23
Gap: 4:34
119:32
23:54
7:43
667 Joshua Churchill
Jr
21:03
6:47
110
Benjamin Millard
Sr
22:04
7:07
119
Jacen Peoples
Jr
25:20
8:10
144
Grady Fugett
Sr
25:29
8:13
146
Aaron Gomez
Sr
25:36
8:16
148
Joshua Schut
Jr
27:24
8:50
152
Victor Romero
Sr
27:48
8:58
153
24 Antelope
23-24-24-24-24
Gap: 6:57
124:18
24:52
8:01
687 Jackson Richards
Sr
21:00
6:46
108
Drake Grimaldi
Jr
22:59
7:25
130
Zachery Tiv
Sr
24:27
7:53
140
Ethan Thompson
So
27:55
9:00
154
Riley Apostol
Jr
27:57
9:01
155
Tate Manasero
Sr
28:02
9:03
156
Erick Perez
Jr
29:24
9:29
158
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jackson Hughes Jr Galena 12:12.24 5:49
2 Matthew Bata Sr Jesuit 12:23.77 5:54 1/13 2/38 2/20 You ROCK! (SBP)
3 Cole Denny So Galena 12:30.58 5:57
4 Kevin LaSalle Sr Folsom 12:30.7 5:57
5 Nathan Highley Jr Galena 12:32.03 5:58
6 Drew Hicks So Galena 12:38.34 6:01
7 Kyle Gilbert Sr Folsom 12:40.52 6:02
8 Arlo Harston So Galena 12:48.49 6:06
9 Paul Gaffaney Sr Jesuit 12:57.96 6:10 2/13 3/38 3/18 13:56
(0:58)
13:56
(0:58)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
10 Ayden Gregory Jr Cordova 13:02.57 6:13
11 Jack Ericson Sr Jesuit 13:03.48 6:13 3/13 4/38 2/17 12:23.5 12:23.5 You ROCK! (SBP)
12 Benjamin Brott Jr Jesuit 13:10.51 6:16 4/13 5/38 2/13
13 Leo Hymus Sr Davis 13:13.92 6:18
14 Jonathan Angel Jr Cordova 13:15.37 6:19
15 Tomas Penner Sr Jesuit 13:19.84 6:21 5/13 6/38 2/10 12:20.8 12:20.8
16 Kyle Watkins Jr Davis 13:22.67 6:22
17 Elian Malessy Jr Davis 13:24.85 6:23
18 Gavin Joaquin Sr Jesuit 13:31.37 6:26 6/13 10/38 1/8 12:07.2 11:54.7 You ROCK! (SBP)
19 Landon York Jr Golden Sierra 13:31.69 6:27
20 Nicholas Lyons Jr Jesuit 13:35.36 6:28 7/13 11/38 1/7 You ROCK! (SBP)
21 Gavin Rashid Jr Davis 13:36.73 6:29
22 Takuto Kakeda Sr Folsom 13:37.19 6:29
23 Cody Winsor Sr Davis 13:37.2 6:29
24 Shane Elder Jr Rio Americano 13:39.59 6:30
25 Julian Brown Sr Atwater 13:39.89 6:30
26 Julian Doyle Sr Rio Americano 13:41.61 6:31
27 Bradley Bertossa Jr Christian Brothers 13:43.25 6:32
28 Ezra Lingard Jr Galena 13:45.87 6:33
29 Thomas Doherty Jr Davis 13:46.25 6:33
30 Donovan Chen Sr Laguna Creek 13:49.96 6:35
31 Jason Karim Sr Davis 13:52.48 6:36
32 Nathan Lai Jr Woodcreek 13:53.38 6:37
33 Cole Gibson Jr Woodcreek 13:53.86 6:37
34 Benjamin Hubbard Jr Woodcreek 13:55.74 6:38
35 Samuel Rosas Jr Davis 13:57.16 6:39
36 Francisco (Kiko) M Jr Rio Americano 13:59.55 6:40
37 Aiden Simi Sr Christian Brothers 14:04.17 6:42
38 William Robinson Jr Folsom 14:09.12 6:44
39 Sudhir Karthikeyan Jr Folsom 14:10.48 6:45
40 Nathan Fanous Sr Davis 14:12.59 6:46
41 Jens Helquist Jr Folsom 14:16.33 6:48
42 Marley Stahler Jr Golden Sierra 14:16.61 6:48
43 Shan Thipphawong Sr Woodcreek 14:18.63 6:49
44 Luke Konkin Jr Chico 14:20.12 6:50
45 Marcos Lopez Jr Jesuit 14:20.9 6:50 8/13 17/38 2/6 13:30.6 13:30.6
46 John Lindroos Sr Jesuit 14:25.5 6:52 9/13 19/38 2/3 14:22.2 14:22
47 Domink Brozowski Jr Galena 14:31.47 6:55
48 Kellen Dulcich Sr Davis 14:32.72 6:56
49 Michael Li Jr Davis 14:34.82 6:57
50 Harley Sherman Sr Jesuit 14:39.21 6:59 10/13 23/38 2/2 12:16.6 12:16.6 You ROCK! (SBP)
51 Brian Donnell Jr Chico 14:43.16 7:01
52 Christopher Harlow Jr Union Mine 14:43.5 7:01
53 Christopher Gulde Jr Woodcreek 14:46.14 7:02
54 Elliot DeJong Jr Davis 14:46.19 7:02
55 Michael Petilla Sr Christian Brothers 14:53.92 7:06
56 Ruben Ramirez Sr Atwater 14:56.8 7:07
57 Mason Nelson Sr Chico 15:08.82 7:13
58 Christian Heringer Sr Davis 15:09.49 7:13
59 Calvin Milde Jr Rio Americano 15:09.51 7:13
60 Colby Osborne Sr Woodcreek 15:12.85 7:15
61 Peter Ghelfi Sr Christian Brothers 15:16.63 7:16
62 Andrew Farbstein Sr Leroy Greene Academy 15:19.67 7:18
63 Kevin Carson Jr Rio Americano 15:20.04 7:18
64 Leo Kaplan Jr Davis 15:20.96 7:19
65 Dylan Brashier Sr Cosumnes Oaks 15:21.34 7:19
66 Osvaldo Bernabe Jr Cordova 15:21.59 7:19
67 Matthew Gardner-Pr Jr Cordova 15:25.65 7:21
68 Riley Moy Jr Cosumnes Oaks 15:29.31 7:23
69 Owen Fernandes Jr Davis 15:35.73 7:26
70 Max Mott Jr Cordova 15:36.83 7:26
71 Jotishwar Mohan Jr Folsom 15:47.54 7:31
72 Timothy Hudson-Wil Jr Laguna Creek 15:50.51 7:33
73 Brennan Watts Sr Chico 15:52.95 7:34
74 Matthew Loge Jr Davis 15:58.48 7:36
75 Sebastian Ortega Jr Atwater 16:08.48 7:41
76 Jonathan Swanger-C Jr Galena 16:08.95 7:41
77 Lucas Walter Jr Christian Brothers 16:35.72 7:54
78 Ryan Banks Sr Chico 16:37.85 7:55
79 Michael Sicner Sr Jesuit 16:41.07 7:57 11/13 31/38 2/2 19:51
(3:10)
19:51
(3:10)
You ROCK! (LR, PR)
80 Joshua Zhao Sr Davis 16:45.16 7:59
81 Eli Cole Jr Golden Sierra 16:59.19 8:05
82 Nikolai Lorenzo Jr Escalon 16:59.9 8:06
83 Donald Avila-Hobbs So Leroy Greene Academy 17:03.69 8:07
84 Jose Cabrera Sr Encina 17:03.93 8:08
85 Noah Baron Jr Davis 17:10.6 8:11
86 Jared Trejo Jr Laguna Creek 17:12.23 8:12
87 Noah Ferguson Jr Jesuit 17:13.57 8:12 12/13 34/38 2/2
88 John Faust Jr Christian Brothers 17:18.66 8:15
89 Cadon Crumbley Jr Escalon 17:40.46 8:25
90 max Beatty Jr Davis 17:46.53 8:28
91 Braden Parke Sr River City 17:52.69 8:31
92 Kyle Barry Jr Woodcreek 17:58.17 8:33
93 Rohan Udupa Jr Folsom 17:58.28 8:33
94 Gabriel Carmona Jr Rio Americano 18:00.68 8:35
95 Alan Olgesby III So River City 18:03.77 8:36
96 Christian Epps Jr Escalon 18:20.48 8:44
97 Gerardo Lopez Jr Livingston 18:39.53 8:53
98 Tobias Harman Jr Atwater 18:43.3 8:55
99 David Bergen So Golden Sierra 18:45.58 8:56
100 Sebastien Huber Jr Union Mine 18:45.86 8:56
101 Logan Porter Sr Rio Americano 18:46.76 8:57
102 Thomas Contreras Sr Jesuit 18:49.14 8:58 13/13 37/38 2/2 16:56.3 16:56.3
103 Cole Bertolani Sr Rio Americano 19:00.38 9:03
104 Ryan Caskey Jr Woodland 19:04.45 9:05
105 Vincent Le Sr Laguna Creek 19:07 9:06
106 Nathan Biesinger Jr Golden Sierra 19:29.3 9:17
107 Nathaniel Taylor Jr Christian Brothers 19:55.92 9:29
108 Parker Gomez Sr Cosumnes Oaks 20:01.1 9:32
109 Nathaniel Symkowick Jr Christian Brothers 20:11.16 9:37
110 Kevan Keegan Sr Davis 20:13.42 9:38
111 Justin Ramirez Jr Encina 20:42.92 9:52
112 Mel Somvang Jr Encina 20:52.09 9:56
113 Morton Geivett Jr River City 21:01.36 10:01
114 Mykah White Jr Leroy Greene Academy 21:08.36 10:04
115 Ryan Mood Sr Rio Americano 21:13.4 10:06
116 Tuan Hoang Sr Cordova 21:25.7 10:12
117 Kenny Wolaver Jr Escalon 28:00 13:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Galena
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
62:42
12:32
5:58
23 Jackson Hughes
Jr
12:12
5:49
1
Cole Denny
So
12:31
5:57
3
Nathan Highley
Jr
12:32
5:58
5
Drew Hicks
So
12:38
6:01
6
Arlo Harston
So
12:48
6:06
8
Ezra Lingard
Jr
13:46
6:33
27
Domink Brozowski
Jr
14:31
6:55
41
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:56
64:56
12:59
6:11
49 Matthew Bata
Sr
12:24
5:54
2
Paul Gaffaney
Sr
12:58
6:10
9
Jack Ericson
Sr
13:03
6:13
11
Benjamin Brott
Jr
13:11
6:16
12
Tomas Penner
Sr
13:20
6:21
15
Gavin Joaquin
Sr
13:31
6:26
18
Nicholas Lyons
Jr
13:35
6:28
20
3 Davis
5-5-4-3-3
Gap: 0:23
67:15
13:27
6:24
90 Leo Hymus
Sr
13:14
6:18
13
Kyle Watkins
Jr
13:23
6:22
16
Elian Malessy
Jr
13:25
6:23
17
Gavin Rashid
Jr
13:37
6:29
21
Cody Winsor
Sr
13:37
6:29
23
Thomas Doherty
Jr
13:46
6:33
28
Jason Karim
Sr
13:52
6:36
29
4 Folsom
3-2-3-4-4
Gap: 1:40
67:08
13:26
6:24
104 Kevin LaSalle
Sr
12:31
5:57
4
Kyle Gilbert
Sr
12:41
6:02
7
Takuto Kakeda
Sr
13:37
6:29
22
William Robinson
Jr
14:09
6:44
35
Sudhir Karthikeyan
Jr
14:10
6:45
36
Jens Helquist
Jr
14:16
6:48
37
Jotishwar Mohan
Jr
15:48
7:31
53
5 Woodcreek
9-9-7-7-5
Gap: 0:53
70:48
14:10
6:45
175 Nathan Lai
Jr
13:53
6:37
30
Cole Gibson
Jr
13:54
6:37
31
Benjamin Hubbard
Jr
13:56
6:38
32
Shan Thipphawong
Sr
14:19
6:49
39
Christopher Gulde
Jr
14:46
7:02
43
Colby Osborne
Sr
15:13
7:15
47
Kyle Barry
Jr
17:58
8:33
59
6 Rio Americano
7-6-6-6-6
Gap: 1:40
71:50
14:22
6:51
177 Shane Elder
Jr
13:40
6:30
24
Julian Doyle
Sr
13:42
6:31
25
Francisco (Kiko) M
Jr
14:00
6:40
33
Calvin Milde
Jr
15:10
7:13
46
Kevin Carson
Jr
15:20
7:18
49
Gabriel Carmona
Jr
18:01
8:35
60
Logan Porter
Sr
18:47
8:57
62
6 Cordova
4-4-5-5-6
Gap: 2:34
72:42
14:32
6:55
177 Ayden Gregory
Jr
13:03
6:13
10
Jonathan Angel
Jr
13:15
6:19
14
Osvaldo Bernabe
Jr
15:22
7:19
50
Matthew Gardner-Pr
Jr
15:26
7:21
51
Max Mott
Jr
15:37
7:26
52
Tuan Hoang
Sr
21:26
10:12
65




8 Christian Brothers
8-8-8-8-8
Gap: 2:52
74:34
14:55
7:06
207 Bradley Bertossa
Jr
13:43
6:32
26
Aiden Simi
Sr
14:04
6:42
34
Michael Petilla
Sr
14:54
7:06
44
Peter Ghelfi
Sr
15:17
7:16
48
Lucas Walter
Jr
16:36
7:54
55
John Faust
Jr
17:19
8:15
58
Nathaniel Taylor
Jr
19:56
9:29
64
9 Chico
10-10-10-10-9
Gap: 2:18
76:43
15:21
7:18
237 Luke Konkin
Jr
14:20
6:50
40
Brian Donnell
Jr
14:43
7:01
42
Mason Nelson
Sr
15:09
7:13
45
Brennan Watts
Sr
15:53
7:34
54
Ryan Banks
Sr
16:38
7:55
56








10 Golden Sierra
6-7-9-9-10
Gap: 5:58
83:02
16:36
7:55
238 Landon York
Jr
13:32
6:27
19
Marley Stahler
Jr
14:17
6:48
38
Eli Cole
Jr
16:59
8:05
57
David Bergen
So
18:46
8:56
61
Nathan Biesinger
Jr
19:29
9:17
63








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
2-2-2-1-1
Gap: 0:46
70:21
14:04
6:42
27 Thomas Doherty
Jr
13:46
6:33
3
Jason Karim
Sr
13:52
6:36
4
Samuel Rosas
Jr
13:57
6:39
5
Nathan Fanous
Sr
14:13
6:46
6
Kellen Dulcich
Sr
14:33
6:56
9
Michael Li
Jr
14:35
6:57
10
Elliot DeJong
Jr
14:46
7:02
12
2 Jesuit
1-1-1-1-2
Gap: 1:08
70:32
14:06
6:43
29 Gavin Joaquin
Sr
13:31
6:26
1
Nicholas Lyons
Jr
13:35
6:28
2
Marcos Lopez
Jr
14:21
6:50
7
John Lindroos
Sr
14:26
6:52
8
Harley Sherman
Sr
14:39
6:59
11
Michael Sicner
Sr
16:41
7:57
13
Noah Ferguson
Jr
17:14
8:12
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dallin Nartker So Folsom 12:09.8 5:48
2 Jefferson Wright So Davis 12:12.91 5:49
3 Robson Fuentes Fr Jesuit 12:12.92 5:49 1/25 1/38 3/17 You ROCK! (SBP)
4 Robert Ward Fr Granite Bay 12:12.95 5:49
5 David Winston Fr Woodcreek 12:13.37 5:49
6 Jax Leon So McClatchy 12:20.88 5:53
7 Jeffery Deacon So Folsom 12:25.82 5:55
8 Charlie Beater Fr Granite Bay 12:39.55 6:02
9 Devan Wilson Fr Granite Bay 12:40.72 6:02
10 Devin Pringle Fr Woodcreek 12:46.3 6:05
11 Sam Rounds Fr McClatchy 12:48.08 6:06
12 Ryan Burris Fr Granite Bay 12:50.2 6:07
13 Gabriel Trevizo So Kennedy (Sacramento) 12:50.32 6:07
14 Jacob Honey Fr Woodcreek 12:50.78 6:07
15 Paul Dannenberg Fr Galena 12:56.25 6:10
16 Edwin Hooey Fr Vista Del Lago (Fols 12:58.16 6:11
17 Mitchell Maseba So Laguna Creek 12:59.15 6:11
18 Moses Cho Fr Granite Bay 12:59.83 6:11
19 Asher Laverty Fr Woodcreek 13:01.47 6:12
20 Jay Doctor So Davis 13:02.14 6:12
21 Noah Gleim So Laguna Creek 13:02.8 6:13
22 Aiden Galvan Fr Vista Del Lago (Fols 13:05.82 6:14
23 Josh Hooey So Vista Del Lago (Fols 13:08.49 6:15
24 Owen Stevens So Davis 13:11.57 6:17
25 Owen Wiseley Fr Folsom 13:16.82 6:19
26 Giancarlo Hash So Jesuit 13:20.17 6:21 2/25 7/38 8/16
27 Yuki Kurita So Davis 13:28.11 6:25
28 Brady Blum Fr Jesuit 13:28.58 6:25 3/25 8/38 6/15
29 Kai Switlick Fr Jesuit 13:30.25 6:26 4/25 9/38 4/15
30 Andrew Avendano So Cosumnes Oaks 13:32.11 6:27
31 Ian Enquist Fr Vista Del Lago (Fols 13:34.46 6:28
32 Ryan Meyer Fr Oak Ridge 13:35.46 6:28
33 Walid Hijazi So Jesuit 13:37.21 6:29 5/25 12/38 2/14 You ROCK! (SBP)
34 George Srabian Fr Jesuit 13:37.66 6:29 6/25 13/38 1/11
35 Kai Chua Fr Oak Ridge 13:38.17 6:30
36 Dylan Smith Fr Oak Ridge 13:38.45 6:30
37 Kyle Nyquist Fr Oak Ridge 13:38.51 6:30
38 Jayson Sisco So Davis 13:39.05 6:30
39 James Race So Inderkum 13:39.56 6:30
40 Tai Pena Fr Woodcreek 13:42.44 6:32
41 Frank Valencia So Jesuit 13:44.49 6:33 7/25 14/38 1/10
42 Timothy McMahon Fr Davis 13:44.67 6:33
43 David Gomez-Esparta Fr Davis 13:46.02 6:33
44 Maximillian Li Fr McClatchy 13:47.07 6:34
45 Nathan Vang So Cosumnes Oaks 13:47.55 6:34
46 Adrian Quezada Fr Atwater 13:55.33 6:38
47 Lucas Rucker So Jesuit 13:56.24 6:38 8/25 15/38 1/10
48 Jacob Lorico Hertz So Davis 13:56.38 6:38
49 Matthew Robirds Fr Granite Bay 13:56.92 6:39
50 Navin Kadel Fr Jesuit 13:58.57 6:39 9/25 16/38 1/9
51 Max Harding So Vista Del Lago (Fols 14:03.59 6:42
52 Dwayne Calica So Cosumnes Oaks 14:04.77 6:42
53 Noah Anderson Fr Granite Bay 14:04.87 6:42
54 Sami Koneru-Ansari Fr Folsom 14:05.38 6:43
55 Dom Salinas So Davis 14:07.13 6:43
56 Tullio Gasparri Fr Galena 14:09.28 6:44
57 Jonas Henricson Fr Davis 14:14.2 6:47
58 Jacob Greenmun So Folsom 14:15 6:47
59 Randy Nakao Fr Woodcreek 14:15.06 6:47
60 Samuel Smith So Rio Americano 14:15.77 6:48
61 Daniel Krotine Fr Jesuit 14:22.66 6:51 10/25 18/38 2/8
62 Aiden Covert Fr Cosumnes Oaks 14:25.2 6:52
63 Christopher O'Keefe Fr Davis 14:25.41 6:52
64 Malo Le Garrec So Davis 14:26.91 6:53
65 Tyrell Ross So Jesuit 14:27.25 6:53 11/25 20/38 2/8
66 Nathan Trejo Fr Atwater 14:27.37 6:53
67 Mason Strawn So Jesuit 14:27.89 6:53 12/25 21/38 2/7
68 Oliver Fleet Fr Davis 14:28.37 6:54
69 Hunter Carl Fr Cosumnes Oaks 14:29.13 6:54
70 Maxwell Rice Fr Vista Del Lago (Fols 14:29.7 6:54
71 Noah Renaud Fr Oak Ridge 14:29.94 6:54
72 Rowan Kliman Fr McClatchy 14:30.56 6:55
73 Brayden Landen Fr Galena 14:31.22 6:55
74 Gavin Piersol Fr Granite Bay 14:31.88 6:55
75 Jaime Garcia So McClatchy 14:33.07 6:56
76 Joseph Soller Fr Davis 14:36.18 6:57
77 Mitchell Sullivan Fr Jesuit 14:36.28 6:57 13/25 22/38 2/4
78 Seamus Sweeney Fr Cosumnes Oaks 14:36.35 6:57
79 Ezra Hall So Galena 14:38.09 6:58
80 Dylan Gray So Rio Americano 14:40.67 6:59
81 Connor Harper So Laguna Creek 14:41.91 7:00
82 LJ Dixon Fr Davis 14:41.98 7:00
83 Gabriel Townsend Sr Davis 14:42.25 7:00
84 Liam Denson Fr Galena 14:45.55 7:02
85 Greison Deffer So Galena 14:47.54 7:03
86 Tomas Ferns So Davis 14:49.31 7:03
87 Diego Picazo So Jesuit 14:49.58 7:04 14/25 24/38 2/3
88 William Clinchard Fr Oak Ridge 14:49.89 7:04
89 Collin Garrison Fr Granite Bay 14:51.7 7:05
90 Kenny Kim So Kennedy (Sacramento) 14:53.93 7:06
91 Diego Lopez So Cosumnes Oaks 14:54.9 7:06
92 Dominic Reyes Fr Rio Americano 14:57.19 7:07
93 Remi Gauthier Fr Rio Americano 14:57.39 7:07
94 Elijah Davis Fr Kennedy (Sacramento) 15:01.46 7:09
95 Lorenz Leonidas So Inderkum 15:01.47 7:09
96 Thomas Albeck So Davis 15:02.65 7:10
97 Logan Chambers So Rio Americano 15:03.55 7:10
98 Riley Triplett Fr Vista Del Lago (Fols 15:03.58 7:10
99 Robert Uno Fr River City 15:04.56 7:11
100 Stone Rassmussen Fr Galena 15:04.88 7:11
101 Cole Arnold Fr Jesuit 15:06.62 7:12 15/25 25/38 2/2
102 Wyatt Kruse Fr Davis 15:07.6 7:12
103 Ethan Farrell So Oak Ridge 15:12.02 7:14
104 Noah Butler Fr River City 15:12.08 7:14
105 Nicholas Bratcher Fr Galena 15:12.43 7:14
106 Lucas Comfort Fr Woodcreek 15:12.73 7:15
107 Anirvan Gautam So Davis 15:16.47 7:16
108 Xavier Biwott Fr Vista Del Lago (Fols 15:23.81 7:20
109 Luca Ganry Mangema So Oak Ridge 15:23.84 7:20
110 Cohen Hughes Fr Galena 15:26.93 7:21
111 Quinn Harvey Fr Woodcreek 15:27.85 7:22
112 Jackson Friend Fr Davis 15:28.13 7:22
113 Gabriel Gonzalez So Jesuit 15:33.03 7:24 16/25 26/38 2/2
114 Noah Crawley Fr Laguna Creek 15:33.32 7:24
115 Marquel Simonsen Fr Cosumnes Oaks 15:33.92 7:25
116 Bo-Zhi Chang So Folsom 15:37.09 7:26
117 Erik Kimball So Davis 15:38.03 7:27
118 Owen Atherly Fr Granite Bay 15:38.32 7:27
119 Dominik Sipaila Fr Galena 15:42.59 7:29
120 Jackson Burke So Vista Del Lago (Fols 15:44.19 7:30
121 Jack Stacy So Davis 15:49.89 7:32
122 Xavier Castillo Fr Laguna Creek 15:52.78 7:34
123 Raphael Edralin Fr Jesuit 15:54.63 7:35 17/25 27/38 2/2
124 Kaser Winn Fr Rio Americano 15:54.94 7:35
125 Samuel Green Fr Davis 15:58.03 7:36
126 Elmer Valle So Cosumnes Oaks 16:01.92 7:38
127 Trevor Felix Fr Jesuit 16:03.48 7:39 18/25 28/38 2/2
128 Gavin Lawson Fr Woodcreek 16:05.65 7:40
129 Edwin Chang So Davis 16:07.98 7:41
130 Michael DeWitt So Woodcreek 16:08.13 7:41
131 Quentin Daues Fr River City 16:13.2 7:43
132 John Schaal Fr Davis 16:14.64 7:44
133 Gavin Mark So Davis 16:19.74 7:47
134 Jordan Chan So Cosumnes Oaks 16:21.52 7:47
135 Aidan Guinn Fr Jesuit 16:22.8 7:48 19/25 29/38 2/2
136 Kolt Crabtree So Davis 16:27.46 7:50
137 Yuma Kano Fr Davis 16:27.56 7:50
138 Oliver Trach So Laguna Creek 16:27.83 7:50
139 Forest Cullen So Rio Americano 16:29.82 7:51
140 Jalan Wenceslao So Inderkum 16:33.83 7:53
141 Isaac Phillips Fr Rio Americano 16:35 7:54
142 Selassie Campos So Davis 16:35.73 7:54
143 Aaron Belgion So Cosumnes Oaks 16:37.8 7:55
144 Rishi Vasanthan Fr Jesuit 16:37.91 7:55 20/25 30/38 2/2
145 Diego Jimenez Fr River City 16:38.01 7:55
146 Omar Ali Fr Granite Bay 16:38.2 7:55
147 Sam Kuchlenz Fr Granite Bay 16:41.34 7:57
148 Elijah Kravchuk Fr Oak Ridge 16:41.59 7:57
149 Matthew Carden So Galena 16:42.36 7:57
150 Luca Del Toro Fr Davis 16:43.97 7:58
151 Jayden Hernandez Fr Galena 16:51.76 8:02
152 Tyler Thies Fr Jesuit 16:53.2 8:02 21/25 32/38 2/2
153 Oliver Abdu So Rio Americano 16:56.52 8:04
154 Jack Haskin So Rio Americano 16:58.99 8:05
155 Alexander Brown So Jesuit 17:03.85 8:08 22/25 33/38 2/2
156 Dylan Jayalath So Davis 17:04.09 8:08
157 Parker Hodge Fr Woodcreek 17:09.76 8:10
158 Xander Quest Fr Davis 17:12.09 8:11
159 Dillon Kienle Fr Rio Americano 17:32.42 8:21
160 Jon Wickel Fr Davis 17:41.39 8:25
161 Daniel Ryan Fr Jesuit 17:48.94 8:29 23/25 35/38 2/2
162 Damien Gonzalez So Cosumnes Oaks 17:54.89 8:32
163 Michael Yee So Kennedy (Sacramento) 18:04.3 8:36
164 Benjamin Brown Fr Folsom 18:05.67 8:37
165 Brayden O'Brien Fr Jesuit 18:08.66 8:38 24/25 36/38 2/2
166 Nick Dudek So Folsom 18:12.66 8:40
167 Tyler Hight So Vista Del Lago (Fols 18:20.47 8:44
168 Maximus Bustos Fr River City 18:25.12 8:46
169 Timothy Dowd Fr Vista Del Lago (Fols 18:25.14 8:46
170 Matteo Reyes Fr Rio Americano 18:47.4 8:57
171 Trevor Mills Fr Davis 18:54.27 9:00
172 Donovan Wood Sr Davis 18:56.21 9:01
173 Ryan Chiu So Davis 19:03.16 9:04
174 Evan Nguyen Fr Rio Americano 19:16.12 9:11
175 Raymond Fernandez So Florin 19:20.33 9:13
176 Amare Wiggins Fr Inderkum 19:21.18 9:13
177 Andrew Hamilton So Vista Del Lago (Fols 19:26 9:15
178 Colin Metcalf Fr Cosumnes Oaks 19:27.67 9:16
179 Hugh Kennedy Fr Rio Americano 19:54.92 9:29
180 Majistey Kincy Fr Inderkum 20:30.12 9:46
181 Nicholas Contreras So Jesuit 20:32.89 9:47 25/25 38/38 2/2
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Granite Bay
4-2-1-1-1
Gap: 0:47
63:23
12:41
6:02
50 Robert Ward
Fr
12:13
5:49
4
Charlie Beater
Fr
12:40
6:02
8
Devan Wilson
Fr
12:41
6:02
9
Ryan Burris
Fr
12:50
6:07
12
Moses Cho
Fr
13:00
6:11
17
Matthew Robirds
Fr
13:57
6:39
45
Noah Anderson
Fr
14:05
6:42
48
2 Woodcreek
5-3-2-2-2
Gap: 1:29
64:34
12:55
6:09
85 David Winston
Fr
12:13
5:49
5
Devin Pringle
Fr
12:46
6:05
10
Jacob Honey
Fr
12:51
6:07
13
Asher Laverty
Fr
13:01
6:12
18
Tai Pena
Fr
13:42
6:32
39
Randy Nakao
Fr
14:15
6:47
52
Lucas Comfort
Fr
15:13
7:15
78
3 Davis
2-5-4-3-3
Gap: 1:26
65:34
13:07
6:15
107 Jefferson Wright
So
12:13
5:49
2
Jay Doctor
So
13:02
6:12
19
Owen Stevens
So
13:12
6:17
23
Yuki Kurita
So
13:28
6:25
26
Jayson Sisco
So
13:39
6:30
37
Timothy McMahon
Fr
13:45
6:33
41
David Gomez-Esparta
Fr
13:46
6:33
42
4 Jesuit
3-6-5-5-4
Gap: 1:24
66:09
13:14
6:18
115 Robson Fuentes
Fr
12:13
5:49
3
Giancarlo Hash
So
13:20
6:21
25
Brady Blum
Fr
13:29
6:25
27
Kai Switlick
Fr
13:30
6:26
28
Walid Hijazi
So
13:37
6:29
32
George Srabian
Fr
13:38
6:29
33
Frank Valencia
So
13:44
6:33
40
5 Folsom
1-1-3-4-5
Gap: 2:05
66:13
13:15
6:18
132 Dallin Nartker
So
12:10
5:48
1
Jeffery Deacon
So
12:26
5:55
7
Owen Wiseley
Fr
13:17
6:19
24
Sami Koneru-Ansari
Fr
14:05
6:43
49
Jacob Greenmun
So
14:15
6:47
51
Bo-Zhi Chang
So
15:37
7:26
80
Benjamin Brown
Fr
18:06
8:37
88
6 Vista Del Lago (Fols
8-7-6-6-6
Gap: 1:05
66:51
13:22
6:22
134 Edwin Hooey
Fr
12:58
6:11
15
Aiden Galvan
Fr
13:06
6:14
21
Josh Hooey
So
13:08
6:15
22
Ian Enquist
Fr
13:34
6:28
30
Max Harding
So
14:04
6:42
46
Maxwell Rice
Fr
14:30
6:54
56
Riley Triplett
Fr
15:04
7:10
73
7 McClatchy
6-4-7-7-7
Gap: 2:12
68:00
13:36
6:29
178 Jax Leon
So
12:21
5:53
6
Sam Rounds
Fr
12:48
6:06
11
Maximillian Li
Fr
13:47
6:34
43
Rowan Kliman
Fr
14:31
6:55
58
Jaime Garcia
So
14:33
6:56
60








8 Oak Ridge
11-10-8-8-8
Gap: 0:54
69:01
13:48
6:34
193 Ryan Meyer
Fr
13:35
6:28
31
Kai Chua
Fr
13:38
6:30
34
Dylan Smith
Fr
13:38
6:30
35
Kyle Nyquist
Fr
13:39
6:30
36
Noah Renaud
Fr
14:30
6:54
57
William Clinchard
Fr
14:50
7:04
67
Ethan Farrell
So
15:12
7:14
76
9 Cosumnes Oaks
10-11-10-9-9
Gap: 0:57
70:19
14:04
6:42
229 Andrew Avendano
So
13:32
6:27
29
Nathan Vang
So
13:48
6:34
44
Dwayne Calica
So
14:05
6:42
47
Aiden Covert
Fr
14:25
6:52
54
Hunter Carl
Fr
14:29
6:54
55
Seamus Sweeney
Fr
14:36
6:57
61
Diego Lopez
So
14:55
7:06
68
10 Galena
7-9-11-11-10
Gap: 1:49
71:00
14:12
6:46
250 Paul Dannenberg
Fr
12:56
6:10
14
Tullio Gasparri
Fr
14:09
6:44
50
Brayden Landen
Fr
14:31
6:55
59
Ezra Hall
So
14:38
6:58
62
Liam Denson
Fr
14:46
7:02
65
Greison Deffer
So
14:48
7:03
66
Stone Rassmussen
Fr
15:05
7:11
75
11 Laguna Creek
9-7-8-10-11
Gap: 2:54
72:10
14:26
6:52
260 Mitchell Maseba
So
12:59
6:11
16
Noah Gleim
So
13:03
6:13
20
Connor Harper
So
14:42
7:00
64
Noah Crawley
Fr
15:33
7:24
79
Xavier Castillo
Fr
15:53
7:34
81
Oliver Trach
So
16:28
7:50
84




12 Rio Americano
13-13-12-12-12
Gap: 0:48
73:55
14:47
7:02
327 Samuel Smith
So
14:16
6:48
53
Dylan Gray
So
14:41
6:59
63
Dominic Reyes
Fr
14:57
7:07
69
Remi Gauthier
Fr
14:57
7:07
70
Logan Chambers
So
15:04
7:10
72
Kaser Winn
Fr
15:55
7:35
82
Forest Cullen
So
16:30
7:51
85
13 Inderkum
12-12-13-13-13
Gap: 6:51
85:06
17:01
8:06
376 James Race
So
13:40
6:30
38
Lorenz Leonidas
So
15:01
7:09
71
Jalan Wenceslao
So
16:34
7:53
86
Amare Wiggins
Fr
19:21
9:13
90
Majistey Kincy
Fr
20:30
9:46
91








14 River City
14-14-14-14-14
Gap: 3:21
81:33
16:19
7:46
410 Robert Uno
Fr
15:05
7:11
74
Noah Butler
Fr
15:12
7:14
77
Quentin Daues
Fr
16:13
7:43
83
Diego Jimenez
Fr
16:38
7:55
87
Maximus Bustos
Fr
18:25
8:46
89








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
69:40
13:56
6:38
29 George Srabian
Fr
13:38
6:29
1
Frank Valencia
So
13:44
6:33
2
Lucas Rucker
So
13:56
6:38
5
Navin Kadel
Fr
13:59
6:39
8
Daniel Krotine
Fr
14:23
6:51
13
Tyrell Ross
So
14:27
6:53
16
Mason Strawn
So
14:28
6:53
17
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:30
69:48
13:58
6:39
34 Timothy McMahon
Fr
13:45
6:33
3
David Gomez-Esparta
Fr
13:46
6:33
4
Jacob Lorico Hertz
So
13:56
6:38
6
Dom Salinas
So
14:07
6:43
10
Jonas Henricson
Fr
14:14
6:47
11
Christopher O'Keefe
Fr
14:25
6:52
14
Malo Le Garrec
So
14:27
6:53
15
3 Granite Bay
3-3-3-3-3
Gap: 1:41
73:04
14:37
6:57
89 Matthew Robirds
Fr
13:57
6:39
7
Noah Anderson
Fr
14:05
6:42
9
Gavin Piersol
Fr
14:32
6:55
19
Collin Garrison
Fr
14:52
7:05
22
Owen Atherly
Fr
15:38
7:27
32
Omar Ali
Fr
16:38
7:55
43
Sam Kuchlenz
Fr
16:41
7:57
44
4 Galena
7-7-6-4-4
Gap: 0:55
76:14
15:15
7:16
134 Greison Deffer
So
14:48
7:03
21
Stone Rassmussen
Fr
15:05
7:11
25
Nicholas Bratcher
Fr
15:12
7:14
26
Cohen Hughes
Fr
15:27
7:21
29
Dominik Sipaila
Fr
15:43
7:29
33
Matthew Carden
So
16:42
7:57
45
Jayden Hernandez
Fr
16:52
8:02
46
5 Woodcreek
4-4-4-6-5
Gap: 1:53
77:09
15:26
7:21
144 Randy Nakao
Fr
14:15
6:47
12
Lucas Comfort
Fr
15:13
7:15
27
Quinn Harvey
Fr
15:28
7:22
30
Gavin Lawson
Fr
16:06
7:40
37
Michael DeWitt
So
16:08
7:41
38
Parker Hodge
Fr
17:10
8:10
49




6 Cosumnes Oaks
6-6-7-7-6
Gap: 1:45
77:29
15:30
7:23
149 Seamus Sweeney
Fr
14:36
6:57
20
Diego Lopez
So
14:55
7:06
23
Marquel Simonsen
Fr
15:34
7:25
31
Elmer Valle
So
16:02
7:38
36
Jordan Chan
So
16:22
7:47
39
Aaron Belgion
So
16:38
7:55
42
Damien Gonzalez
So
17:55
8:32
51
7 Vista Del Lago (Fols
5-5-5-5-7
Gap: 3:51
79:02
15:48
7:32
156 Maxwell Rice
Fr
14:30
6:54
18
Riley Triplett
Fr
15:04
7:10
24
Xavier Biwott
Fr
15:24
7:20
28
Jackson Burke
So
15:44
7:30
34
Tyler Hight
So
18:20
8:44
52
Timothy Dowd
Fr
18:25
8:46
53
Andrew Hamilton
So
19:26
9:15
55
8 Rio Americano
8-8-8-8-8
Gap: 1:04
82:55
16:35
7:54
211 Kaser Winn
Fr
15:55
7:35
35
Forest Cullen
So
16:30
7:51
40
Isaac Phillips
Fr
16:35
7:54
41
Oliver Abdu
So
16:57
8:04
47
Jack Haskin
So
16:59
8:05
48
Dillon Kienle
Fr
17:32
8:21
50
Matteo Reyes
Fr
18:47
8:57
54
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 0:17
72:39
14:32
6:55
22 Christopher O'Keefe
Fr
14:25
6:52
1
Malo Le Garrec
So
14:27
6:53
2
Oliver Fleet
Fr
14:28
6:54
5
Joseph Soller
Fr
14:36
6:57
6
LJ Dixon
Fr
14:42
7:00
8
Gabriel Townsend
Sr
14:42
7:00
9
Tomas Ferns
So
14:49
7:03
10
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:39
73:28
14:42
7:00
37 Tyrell Ross
So
14:27
6:53
3
Mason Strawn
So
14:28
6:53
4
Mitchell Sullivan
Fr
14:36
6:57
7
Diego Picazo
So
14:50
7:04
11
Cole Arnold
Fr
15:07
7:12
12
Gabriel Gonzalez
So
15:33
7:24
13
Raphael Edralin
Fr
15:55
7:35
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
74:58
15:00
7:08
15 Gabriel Townsend
Sr
14:42
7:00
1
Tomas Ferns
So
14:49
7:03
2
Thomas Albeck
So
15:03
7:10
3
Wyatt Kruse
Fr
15:08
7:12
4
Anirvan Gautam
So
15:16
7:16
5
Jackson Friend
Fr
15:28
7:22
6
Erik Kimball
So
15:38
7:27
8
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 1:05
80:32
16:06
7:40
49 Gabriel Gonzalez
So
15:33
7:24
7
Raphael Edralin
Fr
15:55
7:35
9
Trevor Felix
Fr
16:03
7:39
10
Aidan Guinn
Fr
16:23
7:48
11
Rishi Vasanthan
Fr
16:38
7:55
12
Tyler Thies
Fr
16:53
8:02
13
Alexander Brown
So
17:04
8:08
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 0:40
79:02
15:48
7:32
15 Jackson Friend
Fr
15:28
7:22
1
Erik Kimball
So
15:38
7:27
2
Jack Stacy
So
15:50
7:32
3
Samuel Green
Fr
15:58
7:36
4
Edwin Chang
So
16:08
7:41
5
John Schaal
Fr
16:15
7:44
6
Gavin Mark
So
16:20
7:47
7
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 3:40
90:28
18:06
8:37
50 Tyler Thies
Fr
16:53
8:02
8
Alexander Brown
So
17:04
8:08
9
Daniel Ryan
Fr
17:49
8:29
10
Brayden O'Brien
Fr
18:09
8:38
11
Nicholas Contreras
So
20:33
9:47
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.