Ankeny Centennial Results from the CIML-Central Conference at DMACC on 10/12/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abe Brink So JV 20:03.9 6:28 3.1 145/273 23/40 30/47 3/6 20:49
(0:45,3.6)
20:49
(0:45,3.6)
19:44 You ROCK! (LR, PR)
Ahren Davis Sr JV 19:20.4 6:14 3.1 88/273 13/40 20/47 5/6 18:24 18:24 17:42
Alex Patkin Jr V 17:20.1 5:36 3.1 32/41 4/7 4/47 5/6 17:17 17:17 17:11
Andrew Stapleton Fr JV 20:22.4 6:34 3.1 165/273 30/40 37/47 3/6 22:57
(2:35,11.2)
22:57
(2:35,11.2)
20:45
(0:23,1.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Ben Lyons Jr JV 18:44 6:03 3.1 51/273 6/40 13/47 5/6 20:28
(1:44,8.5)
20:28
(1:44,8.5)
18:56
(0:12,1.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Blake Dephillips Fr JV 19:16.9 6:13 3.1 83/273 12/40 19/47 5/6 21:41
(2:24,11.1)
21:41
(2:24,11.1)
19:33
(0:16,1.4)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Cade Cunningham Jr JV 19:41.8 6:21 3.1 119/273 18/40 25/47 5/6 21:16
(1:34,7.4)
21:16
(1:34,7.4)
19:23 You ROCK! (LR, PR)
Camden Cox Sr V 15:33.9 5:01 3.1 2/41 1/7 1/47 2/6 16:15
(0:41,4.2)
16:15
(0:41,4.2)
15:21 You ROCK! (LR, PR)
Carter Stark Fr JV 20:16.2 6:32 3.1 156/273 27/40 34/47 3/6 20:57
(0:41,3.2)
20:57
(0:41,3.2)
19:29 You ROCK! (LR, PR)
Chris Ceplecha Fr JV 21:14.7 6:51 3.1 193/273 35/40 42/47 3/4 20:28
Claudio Sanchez Sr JV 20:19.9 6:34 3.1 161/273 29/40 36/47 3/6 21:51
(1:31,6.9)
You ROCK! (SBP, DPR)
Connor Cunningham Fr JV 19:13.3 6:12 3.1 80/273 11/40 18/47 6/6 21:22
(2:09,10.0)
21:22
(2:09,10.0)
18:57 You ROCK! (LR, PR)
Curt Peters Sr JV 17:37.8 5:41 3.1 8/273 1/40 7/47 5/6 18:09
(0:31,2.9)
18:09
(0:31,2.9)
17:49
(0:11,1.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Gabriel Vicker Fr V 16:56.4 5:28 3.1 22/41 3/7 3/47 5/6 16:19
Grant Salvucci Sr JV 20:09.7 6:30 3.1 149/273 24/40 31/47 3/6 22:31
(2:21,10.5)
22:31
(2:21,10.5)
19:55 You ROCK! (LR, PR)
Ian Luke Jr JV 18:45.7 6:03 3.1 53/273 7/40 14/47 5/6 19:45
(0:59,5.0)
19:45
(0:59,5.0)
18:50
(0:04,0.4)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Isaiah Bicar Sr JV 21:03.2 6:47 3.1 189/273 34/40 41/47 3/4 22:53
(1:50,8.0)
22:53
(1:50,8.0)
21:03 You ROCK! (LR, PR)
Jayden Oshirak Sr V 17:33.4 5:40 3.1 35/41 5/7 5/47 5/6 17:29 17:29 17:08
Joe Devereux Fr JV 25:31.1 8:14 3.1 267/273 40/40 47/47 4/4 30:04
(4:33,15.1)
30:04
(4:33,15.1)
26:07
(0:36,2.3)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Joel Hyler Sr JV 20:10.1 6:30 3.1 150/273 25/40 32/47 3/6 21:53
(1:43,7.8)
21:53
(1:43,7.8)
19:19 You ROCK! (LR, PR)
Jonah Vicker Jr V 16:38.9 5:22 3.1 14/41 2/7 2/47 6/6 17:08
(0:29,2.8)
17:08
(0:29,2.8)
16:45
(0:06,0.6)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Jonathan Rawson Sr JV 20:56.2 6:45 3.1 186/273 33/40 40/47 3/5 22:26
(1:30,6.7)
22:26
(1:30,6.7)
21:31
(0:35,2.7)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Jose Sanmartin Fr JV 20:46.3 6:42 3.1 173/273 31/40 38/47 3/6 24:07
(3:21,13.9)
24:07
(3:21,13.9)
21:08
(0:22,1.7)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Juan Portal-figueroa Sr JV 18:15 5:53 3.1 33/273 3/40 10/47 5/6 19:14
(0:59,5.1)
19:14
(0:59,5.1)
18:08 You ROCK! (LR, PR)
Kade Christensen Fr JV 18:43.1 6:02 3.1 50/273 5/40 12/47 5/6 17:49
Kade Van Meeteren So JV 19:08.3 6:10 3.1 74/273 10/40 17/47 5/6 19:32
(0:24,2.0)
19:32
(0:24,2.0)
18:36 You ROCK! (LR, PR)
Kaden Ingram Fr JV 21:39.7 6:59 3.1 206/273 37/40 44/47 3/4 25:16
(3:36,14.3)
25:16
(3:36,14.3)
23:35
(1:55,8.1)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Keegan Smith Fr JV 19:57.7 6:26 3.1 139/273 22/40 29/47 3/6 21:22
(1:24,6.6)
21:22
(1:24,6.6)
20:10
(0:13,1.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Logan Keenan Fr JV 20:12.3 6:31 3.1 153/273 26/40 33/47 3/6 21:20
(1:08,5.3)
21:20
(1:08,5.3)
20:31
(0:18,1.5)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Luke Lacey So JV 20:55.4 6:45 3.1 184/273 32/40 39/47 3/5 19:47
Matt Hines Sr V 17:39.9 5:42 3.1 38/41 7/7 8/47 4/5 18:49
(1:09,6.1)
18:49
(1:09,6.1)
17:01 You ROCK! (LR, PR)
Nate Burns Fr JV 19:21.7 6:15 3.1 93/273 14/40 21/47 5/6 21:43
(2:21,10.8)
21:43
(2:21,10.8)
20:12
(0:51,4.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Nate Jones Fr JV 18:12.9 5:53 3.1 30/273 2/40 9/47 5/6 19:35
(1:22,7.0)
19:35
(1:22,7.0)
18:11 You ROCK! (LR, PR)
Nate Williams Sr JV 19:27.6 6:17 3.1 101/273 16/40 23/47 5/6 21:47
(2:19,10.7)
21:47
(2:19,10.7)
19:20 You ROCK! (LR, PR)
Neko Nelson So JV 21:40.1 6:59 3.1 207/273 38/40 45/47 3/4 22:48
(1:08,5.0)
22:48
(1:08,5.0)
22:18
(0:38,2.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Nick Sash Jr JV 18:51.3 6:05 3.1 60/273 8/40 15/47 5/6 19:35
(0:44,3.7)
19:35
(0:44,3.7)
18:36 You ROCK! (LR, PR)
Nick Waddell Sr JV 21:35 6:58 3.1 199/273 36/40 43/47 3/4 22:55
(1:20,5.8)
22:55
(1:20,5.8)
20:54 You ROCK! (LR, PR)
Noah Wright Sr JV 18:59.5 6:08 3.1 66/273 9/40 16/47 5/6 19:52
(0:53,4.4)
19:52
(0:53,4.4)
18:24 You ROCK! (LR, PR)
Owen Hoff Jr JV 19:52.3 6:25 3.1 130/273 20/40 27/47 4/6 21:22
(1:30,7.0)
21:22
(1:30,7.0)
19:31 You ROCK! (LR, PR)
Peter Dengler So JV 19:34.1 6:19 3.1 106/273 17/40 24/47 4/6 21:40
(2:06,9.7)
21:40
(2:06,9.7)
19:29 You ROCK! (LR, PR)
Riley Oshirak So JV 22:14.3 7:10 3.1 238/273 39/40 46/47 4/4 24:10
(1:56,8.0)
24:10
(1:56,8.0)
22:25
(0:10,0.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Ryan Bybee Fr JV 19:45.3 6:22 3.1 124/273 19/40 26/47 5/6 22:00
(2:15,10.2)
22:00
(2:15,10.2)
19:13 You ROCK! (LR, PR)
Ryland Kramer So JV 19:22.9 6:15 3.1 95/273 15/40 22/47 4/6 22:17
(2:54,13.0)
22:17
(2:54,13.0)
19:21 You ROCK! (LR, PR)
Seth Watgen So V 17:34 5:40 3.1 36/41 6/7 6/47 5/6 18:28
(0:54,4.9)
18:28
(0:54,4.9)
17:11 You ROCK! (LR, PR)
Theo Housker So JV 19:55.4 6:26 3.1 134/273 21/40 28/47 4/6 20:57
(1:02,4.9)
20:57
(1:02,4.9)
20:11
(0:16,1.3)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Tovial Cayton Fr JV 20:17.6 6:33 3.1 157/273 28/40 35/47 3/6 20:36
(0:18,1.5)
You ROCK! (DPR)
Treyton Hveem So JV 18:29.2 5:58 3.1 38/273 4/40 11/47 5/6 20:05
(1:36,8.0)
20:05
(1:36,8.0)
18:24 You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/6 84:03
2:00
3.1 5:25 5:01 5:40 105 5:19 Camden Cox (2), Jonah Vicker (14), Gabriel Vicker (22), Alex Patkin (32), Jayden Oshirak (35)
JV 1st 5 5/6 91:18
1:05
3.1 5:53 5:41 6:02 137 5:39 Curt Peters (8), Nate Jones (29), Juan Portal-figueroa (31), Treyton Hveem (33), Kade Christensen (36)
JV 2nd 5 5/6 94:29
0:24
3.1 6:06 6:03 6:10 143 5:53 Ben Lyons (22), Ian Luke (23), Nick Sash (28), Noah Wright (33), Kade Van Meeteren (37)
JV 3rd 5 5/6 96:35
0:10
3.1 6:14 6:12 6:15 125 6:03 Connor Cunningham (20), Blake Dephillips (22), Ahren Davis (26), Nate Burns (28), Ryland Kramer (29)
JV 4th 5 5/6 98:21
0:25
3.1 6:21 6:17 6:25 116 6:12 Nate Williams (14), Peter Dengler (17), Cade Cunningham (25), Ryan Bybee (28), Owen Hoff (32)
JV 5th 5 3/6 100:17
0:15
3.1 6:28 6:26 6:30 100 6:19 Theo Housker (14), Keegan Smith (18), Abe Brink (21), Grant Salvucci (23), Joel Hyler (24)
JV 6th 5 3/6 101:28
0:10
3.1 6:33 6:31 6:34 81 6:25 Logan Keenan (13), Carter Stark (15), Tovial Cayton (16), Claudio Sanchez (18), Andrew Stapleton (19)
JV 7th 5 3/4 104:56
0:28
3.1 6:46 6:42 6:51 84 6:33 Jose Sanmartin (14), Luke Lacey (16), Jonathan Rawson (17), Isaiah Bicar (18), Chris Ceplecha (19)
JV 8th 5 3/4 112:40
3:56
3.1 7:16 6:58 8:14 99 6:43 Nick Waddell (15), Kaden Ingram (16), Neko Nelson (17), Riley Oshirak (25), Joe Devereux (26)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tim Sindt Jr Ankeny 15:21.7 4:57
2 Camden Cox Sr Ankeny Centennial 15:33.9 5:01 1/7 1/47 2/6 16:15
(0:41)
16:15
(0:41)
You ROCK! (LR, PR)
3 Habibu Moise Sr Valley 15:57.9 5:09
4 Moe Smith Jr Waukee 16:05.6 5:11
5 Aniey Akok Fr Ames 16:10 5:13
6 Drake Hanson So Southeast Polk 16:16.6 5:15
7 Cutler Owens Sr Southeast Polk 16:19.5 5:16
8 Carter Owen So Valley 16:28.5 5:19
9 Evan Armitage Jr Valley 16:30.8 5:20
10 Danny Haisch Jr Waukee 16:31.9 5:20
11 Tyler Carney Sr Ames 16:34.3 5:21
12 Kear Kear Sr Ames 16:35.1 5:21
13 Joey Reichenbacker Jr Ankeny 16:36.8 5:22
14 Jonah Vicker Jr Ankeny Centennial 16:38.9 5:22 2/7 2/47 6/6 17:08
(0:29)
17:08
(0:29)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
15 Travis Loecke Jr Waukee 16:39.1 5:22
16 Nick Johnson Sr Valley 16:39.4 5:22
17 Jacob Weisshaar Sr Valley 16:40.7 5:23
18 Richy Salas Jr Valley 16:42.2 5:23
19 Tyler Loecke Jr Waukee 16:44.9 5:24
20 Ian Buske Jr Waukee 16:46.4 5:25
21 Daylan Wagener Sr Ankeny 16:46.7 5:25
22 Gabriel Vicker Fr Ankeny Centennial 16:56.4 5:28 3/7 3/47 5/6
23 Steven Vlahakis Sr Ankeny 16:59.6 5:29
24 Ahren Reitsma Sr Waukee 17:06.6 5:31
25 Jalen Elwell Jr Ankeny 17:14.7 5:34
26 Colin Imhoff Jr Ames 17:14.9 5:34
27 Jacob Jauron Sr Southeast Polk 17:16.3 5:34
28 Jackson Smith So Waukee 17:16.9 5:34
29 Cole Buffington So Ankeny 17:17.4 5:35
30 Tristan Weaverling Sr Ankeny 17:17.6 5:35
31 Ean Warrick Jr Ames 17:19 5:35
32 Alex Patkin Jr Ankeny Centennial 17:20.1 5:36 4/7 4/47 5/6 17:17 17:17
33 Garang Akok Jr Ames 17:22.1 5:36
34 Cade Mash So Southeast Polk 17:23.3 5:37
35 Jayden Oshirak Sr Ankeny Centennial 17:33.4 5:40 5/7 5/47 5/6 17:29 17:29
36 Seth Watgen So Ankeny Centennial 17:34 5:40 6/7 6/47 5/6 18:28
(0:54)
18:28
(0:54)
You ROCK! (LR, PR)
37 Brayden Bergum Jr Ames 17:36.7 5:41
38 Matt Hines Sr Ankeny Centennial 17:39.9 5:42 7/7 8/47 4/5 18:49
(1:09)
18:49
(1:09)
You ROCK! (LR, PR)
39 Caden Mitchell Fr Southeast Polk 17:47.2 5:44
40 Cj Schrock Jr Southeast Polk 17:59.6 5:48
41 Devon Kooker Sr Southeast Polk 18:03.1 5:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
3-1-1-1-1
Gap: 0:43
82:17
16:27
5:19
53 Habibu Moise
Sr
15:58
5:09
3
Carter Owen
So
16:29
5:19
8
Evan Armitage
Jr
16:31
5:20
9
Nick Johnson
Sr
16:39
5:22
16
Jacob Weisshaar
Sr
16:41
5:23
17
Richy Salas
Jr
16:42
5:23
18




2 Waukee
4-3-3-2-2
Gap: 0:41
82:48
16:34
5:21
68 Moe Smith
Jr
16:06
5:11
4
Danny Haisch
Jr
16:32
5:20
10
Travis Loecke
Jr
16:39
5:22
15
Tyler Loecke
Jr
16:45
5:24
19
Ian Buske
Jr
16:46
5:25
20
Ahren Reitsma
Sr
17:07
5:31
24
Jackson Smith
So
17:17
5:34
28
3 Ankeny
1-3-4-4-3
Gap: 1:53
83:00
16:36
5:21
83 Tim Sindt
Jr
15:22
4:57
1
Joey Reichenbacker
Jr
16:37
5:22
13
Daylan Wagener
Sr
16:47
5:25
21
Steven Vlahakis
Sr
17:00
5:29
23
Jalen Elwell
Jr
17:15
5:34
25
Cole Buffington
So
17:17
5:35
29
Tristan Weaverling
Sr
17:18
5:35
30
4 Ames
5-5-2-3-4
Gap: 1:09
83:53
16:47
5:25
85 Aniey Akok
Fr
16:10
5:13
5
Tyler Carney
Sr
16:34
5:21
11
Kear Kear
Sr
16:35
5:21
12
Colin Imhoff
Jr
17:15
5:34
26
Ean Warrick
Jr
17:19
5:35
31
Garang Akok
Jr
17:22
5:36
33
Brayden Bergum
Jr
17:37
5:41
37
5 Ankeny Centennial
2-5-5-5-5
Gap: 2:00
84:03
16:49
5:25
105 Camden Cox
Sr
15:34
5:01
2
Jonah Vicker
Jr
16:39
5:22
14
Gabriel Vicker
Fr
16:56
5:28
22
Alex Patkin
Jr
17:20
5:36
32
Jayden Oshirak
Sr
17:33
5:40
35
Seth Watgen
So
17:34
5:40
36
Matt Hines
Sr
17:40
5:42
38
6 Southeast Polk
6-2-6-6-6
Gap: 1:31
85:03
17:01
5:29
113 Drake Hanson
So
16:17
5:15
6
Cutler Owens
Sr
16:20
5:16
7
Jacob Jauron
Sr
17:16
5:34
27
Cade Mash
So
17:23
5:37
34
Caden Mitchell
Fr
17:47
5:44
39
Cj Schrock
Jr
18:00
5:48
40
Devon Kooker
Sr
18:03
5:49
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aiden Mccombs Jr Ankeny 16:53.4 5:27
2 Noah Kohut-jackson So Ames 17:07.2 5:31
3 Yuet Both Sr Valley 17:23 5:36
4 Andy Boeke Sr Waukee 17:24.8 5:37
5 Jordan Swanson Jr Waukee 17:26.4 5:38
6 Riley Dejohn So Waukee 17:32.7 5:40
7 Cade Simpson Jr Waukee 17:33.1 5:40
8 Curt Peters Sr Ankeny Centennial 17:37.8 5:41 1/40 7/47 5/6 18:09
(0:31)
18:09
(0:31)
You ROCK! (LR, PR)
9 Augie Muenzenmay Jr Waukee 17:42 5:43
10 Akol Atack Fr Ames 17:42.2 5:43
11 Cameron Campbell Jr Ames 17:43 5:43
12 Ross Fix Sr Valley 17:43.6 5:43
13 Samuel Taylor Jr Ames 17:43.9 5:43
14 Tyler Kinney Jr Valley 17:47.2 5:44
15 Dominick Arce-matos Fr Ames 17:51.1 5:46
16 Luke Bazan So Waukee 17:52 5:46
17 Nathan Holstrom Fr Waukee 17:52.6 5:46
18 Austin Rognes Sr Ankeny 17:54.9 5:47
19 Landon Denker So Valley 17:55.5 5:47
20 Jacob Arnold So Valley 17:57.6 5:48
21 Cole Johnson Jr Ankeny 17:57.8 5:48
22 Luke Carroll Fr Valley 17:59.1 5:48
23 Ander Tebbutt Sr Ames 17:59.6 5:48
24 Drake Strnad Jr Ankeny 18:03.4 5:49
25 David Robran So Ankeny 18:04.9 5:50
26 Noah Odson Jr Ankeny 18:05.2 5:50
27 Connor Farrell Sr Ankeny 18:10.5 5:52
28 Jacob Soto So Valley 18:10.9 5:52
29 Jack Smeins So Valley 18:12.4 5:52
30 Nate Jones Fr Ankeny Centennial 18:12.9 5:53 2/40 9/47 5/6 19:35
(1:22)
19:35
(1:22)
You ROCK! (LR, PR)
31 Jaden Schuster Jr Ankeny 18:14.2 5:53
32 Oakley Shrum Sr Southeast Polk 18:14.8 5:53
33 Juan Portal-figueroa Sr Ankeny Centennial 18:15 5:53 3/40 10/47 5/6 19:14
(0:59)
19:14
(0:59)
You ROCK! (LR, PR)
34 Carsen Codel So Valley 18:16.7 5:54
35 Tyler Stallman So Waukee 18:22.7 5:56
36 Tyler Keny Fr Waukee 18:24.9 5:56
37 Ryan Mills Sr Ames 18:29.1 5:58
38 Treyton Hveem So Ankeny Centennial 18:29.2 5:58 4/40 11/47 5/6 20:05
(1:36)
20:05
(1:36)
You ROCK! (LR, PR)
39 Seamus O'conner-walker Sr Ames 18:30.6 5:58
40 Tyler Rodriguez Jr Waukee 18:32.9 5:59
41 Ryan Donnelly Sr Valley 18:33.8 5:59
42 Alex Wilson Fr Southeast Polk 18:34.2 5:59
43 Alex Traynor Fr Valley 18:36.2 6:00
44 Alex Rickabaugh Jr Southeast Polk 18:36.5 6:00
45 Lucas Bleyle Jr Ames 18:38 6:01
46 Connor Simpson Fr Valley 18:38 6:01
47 Grant Shaw Jr Waukee 18:38.4 6:01
48 Corbin Truitt Fr Waukee 18:42 6:02
49 Jack Vander Weide Sr Valley 18:42.7 6:02
50 Kade Christensen Fr Ankeny Centennial 18:43.1 6:02 5/40 12/47 5/6
51 Ben Lyons Jr Ankeny Centennial 18:44 6:03 6/40 13/47 5/6 20:28
(1:44)
20:28
(1:44)
You ROCK! (LR, PR)
52 Alec Dephillips Fr Valley 18:45.3 6:03
53 Ian Luke Jr Ankeny Centennial 18:45.7 6:03 7/40 14/47 5/6 19:45
(0:59)
19:45
(0:59)
You ROCK! (LR, PR)
54 Mircea Nastase Jr Southeast Polk 18:47.5 6:04
55 Eli Hanson Jr Southeast Polk 18:47.8 6:04
56 Nathan Gladwyn-nash Fr Southeast Polk 18:47.9 6:04
57 Marc Medici So Ankeny 18:49.5 6:04
58 Kevin Meissner Fr Ankeny 18:49.5 6:04
59 Evan Reiter Jr Ankeny 18:50.8 6:05
60 Nick Sash Jr Ankeny Centennial 18:51.3 6:05 8/40 15/47 5/6 19:35
(0:44)
19:35
(0:44)
You ROCK! (LR, PR)
61 Eric Patterson Fr Southeast Polk 18:52.9 6:05
62 John Doty Fr Waukee 18:55.1 6:06
63 Bennett Ryken Fr Ames 18:55.2 6:06
64 Daniel Valai Sr Southeast Polk 18:56.1 6:06
65 Andrew Poock Fr Ankeny 18:59.2 6:07
66 Noah Wright Sr Ankeny Centennial 18:59.5 6:08 9/40 16/47 5/6 19:52
(0:53)
19:52
(0:53)
You ROCK! (LR, PR)
67 Alexander Staub Fr Valley 19:00.3 6:08
68 Noah Barker Jr Ames 19:00.2 6:08
69 Alexander Berryhill Sr Ames 19:00.6 6:08
70 Nate Wilson Jr Waukee 19:02.8 6:09
71 Ledg Downs Sr Waukee 19:03.4 6:09
72 Andrew Owens Sr Southeast Polk 19:04 6:09
73 Aj Sandor Sr Valley 19:05.8 6:10
74 Kade Van Meeteren So Ankeny Centennial 19:08.3 6:10 10/40 17/47 5/6 19:32
(0:24)
19:32
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
75 Aryan Prajapati Jr Valley 19:08.4 6:10
76 Noah Waldon So Southeast Polk 19:09.7 6:11
77 Chanler Braman Jr Waukee 19:10.7 6:11
78 Nick Cheung Jr Southeast Polk 19:11.8 6:12
79 Kelly Wignall Sr Ankeny 19:12.9 6:12
80 Connor Cunningham Fr Ankeny Centennial 19:13.3 6:12 11/40 18/47 6/6 21:22
(2:09)
21:22
(2:09)
You ROCK! (LR, PR)
81 Jacob Marks Sr Ames 19:15.7 6:13
82 Jack Westemeyer So Valley 19:16.8 6:13
83 Blake Dephillips Fr Ankeny Centennial 19:16.9 6:13 12/40 19/47 5/6 21:41
(2:24)
21:41
(2:24)
You ROCK! (LR, PR)
84 Ryan Smith Jr Ames 19:17.2 6:13
85 Colton Lammers Jr Ankeny 19:18.1 6:14
86 Ben Kock So Waukee 19:18.4 6:14
87 Tyler Blaess Sr Waukee 19:18.5 6:14
88 Ahren Davis Sr Ankeny Centennial 19:20.4 6:14 13/40 20/47 5/6 18:24 18:24
89 Will Keck So Waukee 19:20.5 6:14
90 Brayden Topic Fr Valley 19:20.9 6:14
91 Benjamin Spence Sr Valley 19:21.1 6:15
92 Harrison Yoder Jr Ames 19:21.3 6:15
93 Nate Burns Fr Ankeny Centennial 19:21.7 6:15 14/40 21/47 5/6 21:43
(2:21)
21:43
(2:21)
You ROCK! (LR, PR)
94 Andy Carter Fr Waukee 19:22.1 6:15
95 Ryland Kramer So Ankeny Centennial 19:22.9 6:15 15/40 22/47 4/6 22:17
(2:54)
22:17
(2:54)
You ROCK! (LR, PR)
96 Lucas Mortensen So Southeast Polk 19:23 6:15
97 Tameron Paulson Sr Ames 19:23.6 6:15
98 Mitch Pevestorf Jr Ankeny 19:25 6:16
99 Ryland Welch So Waukee 19:25 6:16
100 Dustin Kutz So Ankeny 19:26.6 6:16
101 Nate Williams Sr Ankeny Centennial 19:27.6 6:17 16/40 23/47 5/6 21:47
(2:19)
21:47
(2:19)
You ROCK! (LR, PR)
102 Anders Peterson Fr Ankeny 19:27.9 6:17
103 Evan Wilson Jr Southeast Polk 19:29 6:17
104 Joseph Kiplagat Fr Valley 19:31.9 6:18
105 Eric Fitzpatrick Fr Southeast Polk 19:33.7 6:19
106 Peter Dengler So Ankeny Centennial 19:34.1 6:19 17/40 24/47 4/6 21:40
(2:06)
21:40
(2:06)
You ROCK! (LR, PR)
107 Nathan Bielecki So Ankeny 19:34.2 6:19
108 Jon Kelly Sr Ankeny 19:34.6 6:19
109 Andrew O'connell Fr Waukee 19:35 6:19
110 Colin Sparks So Waukee 19:35.9 6:19
111 Connor Barry Fr Waukee 19:35.9 6:19
112 Zach Person Jr Southeast Polk 19:36.2 6:19
113 Jacob Denny Jr Ames 19:36.6 6:20
114 Wiley Parks Jr Southeast Polk 19:36.9 6:20
115 Garrett Horak Sr Valley 19:38.7 6:20
116 Jacob Holtz So Waukee 19:39.1 6:20
117 Brenden Hinspeter So Waukee 19:40 6:21
118 Aric Berryhill Jr Ames 19:40.8 6:21
119 Cade Cunningham Jr Ankeny Centennial 19:41.8 6:21 18/40 25/47 5/6 21:16
(1:34)
21:16
(1:34)
You ROCK! (LR, PR)
120 David Gaunt So Valley 19:42.4 6:21
121 Connor Niland So Valley 19:42.8 6:22
122 Grant Welk Jr Ames 19:43.5 6:22
123 Cade Nickell Fr Southeast Polk 19:44 6:22
124 Ryan Bybee Fr Ankeny Centennial 19:45.3 6:22 19/40 26/47 5/6 22:00
(2:15)
22:00
(2:15)
You ROCK! (LR, PR)
125 Landon Geren Sr Ankeny 19:45.3 6:22
126 Marcus Ugolini Fr Ankeny 19:46.9 6:23
127 Jacob Martin Fr Southeast Polk 19:47.4 6:23
128 Zachary Hill Fr Valley 19:48.2 6:23
129 Kenny Mcaleer So Waukee 19:50.9 6:24
130 Owen Hoff Jr Ankeny Centennial 19:52.3 6:25 20/40 27/47 4/6 21:22
(1:30)
21:22
(1:30)
You ROCK! (LR, PR)
131 Issac Holtz So Waukee 19:53.1 6:25
132 Preston Witte Jr Ames 19:54.2 6:25
133 Jake Beattie Jr Southeast Polk 19:55.3 6:26
134 Theo Housker So Ankeny Centennial 19:55.4 6:26 21/40 28/47 4/6 20:57
(1:02)
20:57
(1:02)
You ROCK! (LR, PR)
135 Jack Johnson Sr Valley 19:55.7 6:26
136 Joseph Smith Fr Valley 19:56.7 6:26
137 Thomas Delay Sr Ames 19:56.9 6:26
138 Jacob Windust Jr Valley 19:57.1 6:26
139 Keegan Smith Fr Ankeny Centennial 19:57.7 6:26 22/40 29/47 3/6 21:22
(1:24)
21:22
(1:24)
You ROCK! (LR, PR)
140 Jose Cordova So Waukee 19:58.1 6:26
141 Nolan Larsen So Southeast Polk 19:59.4 6:27
142 Trevon Kyer Fr Southeast Polk 19:59.4 6:27
143 Carl Murphy So Valley 19:59.6 6:27
144 Isaac Anderson So Southeast Polk 20:02.6 6:28
145 Abe Brink So Ankeny Centennial 20:03.9 6:28 23/40 30/47 3/6 20:49
(0:45)
20:49
(0:45)
You ROCK! (LR, PR)
146 Grant Ganpat So Ankeny 20:05.7 6:29
147 Samuel Overton So Valley 20:07.6 6:30
148 Alex Ling So Valley 20:07.8 6:30
149 Grant Salvucci Sr Ankeny Centennial 20:09.7 6:30 24/40 31/47 3/6 22:31
(2:21)
22:31
(2:21)
You ROCK! (LR, PR)
150 Joel Hyler Sr Ankeny Centennial 20:10.1 6:30 25/40 32/47 3/6 21:53
(1:43)
21:53
(1:43)
You ROCK! (LR, PR)
151 Aaron Mccrary Sr Waukee 20:11 6:31
152 Cameron Mesman Fr Waukee 20:11 6:31
153 Logan Keenan Fr Ankeny Centennial 20:12.3 6:31 26/40 33/47 3/6 21:20
(1:08)
21:20
(1:08)
You ROCK! (LR, PR)
154 Michael Holm Sr Ames 20:15.1 6:32
155 Noah Miller Jr Waukee 20:15.4 6:32
156 Carter Stark Fr Ankeny Centennial 20:16.2 6:32 27/40 34/47 3/6 20:57
(0:41)
20:57
(0:41)
You ROCK! (LR, PR)
157 Tovial Cayton Fr Ankeny Centennial 20:17.6 6:33 28/40 35/47 3/6
158 Spencer Dunham Jr Waukee 20:19.1 6:33
159 Colin Mckillip Jr Valley 20:19.8 6:33
160 Levi Schultz Fr Valley 20:19.9 6:34
161 Claudio Sanchez Sr Ankeny Centennial 20:19.9 6:34 29/40 36/47 3/6 You ROCK! (SBP)
162 Andrew Greene Jr Ames 20:21 6:34
163 Nathan Andrews Fr Waukee 20:21.5 6:34
164 Bryce Ladd Jr Waukee 20:22.3 6:34
165 Andrew Stapleton Fr Ankeny Centennial 20:22.4 6:34 30/40 37/47 3/6 22:57
(2:35)
22:57
(2:35)
You ROCK! (LR, PR)
166 Ben Tope Fr Waukee 20:22.8 6:34
167 Ricardo Moreno Fr Valley 20:25 6:35
168 Noble Briggs Sr Valley 20:28.7 6:36
169 Carson Luttenegger Sr Ankeny 20:35.2 6:38
170 Casey Collins So Valley 20:42 6:41
171 Joshua Gartin Jr Ames 20:43.4 6:41
172 Trevor Hulsing Fr Waukee 20:44.8 6:42
173 Jose Sanmartin Fr Ankeny Centennial 20:46.3 6:42 31/40 38/47 3/6 24:07
(3:21)
24:07
(3:21)
You ROCK! (LR, PR)
174 Austin Fickbohm So Southeast Polk 20:46.4 6:42
175 Jared Stevens Fr Valley 20:47.1 6:42
176 Wahl Leyton Fr Ames 20:48.4 6:43
177 Liam Hostetter Fr Ames 20:50.5 6:43
178 Vincent Hodges Fr Waukee 20:52.1 6:44
179 Jake Umble So Valley 20:52.2 6:44
180 Wyatt Sipes Fr Ankeny 20:52.7 6:44
181 Ryan Grandenett Jr Ames 20:53.3 6:44
182 Cameron Tritle Sr Ames 20:53.5 6:44
183 Tye Erickson Jr Ames 20:53.6 6:44
184 Luke Lacey So Ankeny Centennial 20:55.4 6:45 32/40 39/47 3/5
185 Nicholas Lucht So Valley 20:56 6:45
186 Jonathan Rawson Sr Ankeny Centennial 20:56.2 6:45 33/40 40/47 3/5 22:26
(1:30)
22:26
(1:30)
You ROCK! (LR, PR)
187 Brody Kucharo Fr Valley 20:56.8 6:45
188 Alex Carter Fr Waukee 20:57.6 6:46
189 Isaiah Bicar Sr Ankeny Centennial 21:03.2 6:47 34/40 41/47 3/4 22:53
(1:50)
22:53
(1:50)
You ROCK! (LR, PR)
190 Josh Larreau So Waukee 21:03.6 6:48
191 Nicholas Cinnamon Sr Valley 21:08.8 6:49
192 Jack Mckinney So Waukee 21:11.1 6:50
193 Chris Ceplecha Fr Ankeny Centennial 21:14.7 6:51 35/40 42/47 3/4
194 Brandon Lee So Ankeny 21:22.4 6:54
195 Patrick Niland So Valley 21:25.4 6:55
196 Anthony Rosser Fr Ames 21:26.6 6:55
197 Joey Connell Sr Waukee 21:28.1 6:56
198 Dj Barnes Jr Southeast Polk 21:32.3 6:57
199 Nick Waddell Sr Ankeny Centennial 21:35 6:58 36/40 43/47 3/4 22:55
(1:20)
22:55
(1:20)
You ROCK! (LR, PR)
200 Tadeas Diress Jr Ames 21:35.6 6:58
201 Connor Schroeder So Ames 21:35.9 6:58
202 Avery Mosher Fr Ames 21:37.2 6:58
203 Eric Paskach So Ames 21:37.9 6:59
204 Ian Hillier Sr Ames 21:38.4 6:59
205 Sukhman Virdi Jr Valley 21:39 6:59
206 Kaden Ingram Fr Ankeny Centennial 21:39.7 6:59 37/40 44/47 3/4 25:16
(3:36)
25:16
(3:36)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
207 Neko Nelson So Ankeny Centennial 21:40.1 6:59 38/40 45/47 3/4 22:48
(1:08)
22:48
(1:08)
You ROCK! (LR, PR)
208 Sam Trabue Fr Ames 21:42.3 7:00
209 Rj Wallace Fr Valley 21:42.6 7:00
210 Jacob Phillips Fr Valley 21:43 7:00
211 Hans Bunn So Valley 21:45.3 7:01
212 Jacob Peters Jr Ames 21:46 7:01
213 Okaydo Van Duong Sr Southeast Polk 21:48.1 7:02
214 Will Greteman So Waukee 21:48.6 7:02
215 Luke Pottebaum So Waukee 21:50 7:03
216 Joseph Donahoe Fr Valley 21:50.4 7:03
217 Andrew Kovar Fr Ames 21:51.3 7:03
218 Charles Keitges So Ames 21:51.9 7:03
219 Gage O'connor Jr Ankeny 21:52.6 7:03
220 Brome Churchill Fr Southeast Polk 21:52.6 7:03
221 Aidan Buske Fr Waukee 21:52.8 7:03
222 Davis Verhoeven Fr Ames 21:54.1 7:04
223 Ryan Derrick So Waukee 21:54.7 7:04
224 Beckett Newton So Valley 21:56.5 7:05
225 Nick Wittmer Fr Waukee 21:57.2 7:05
226 Ethan Elsbernd Fr Waukee 21:58.5 7:05
227 Keenan Peters Fr Waukee 21:59.1 7:06
228 Josh Patterson Fr Ankeny 21:58.9 7:05
229 Garrett Burger Jr Valley 21:59 7:05
230 Joel Neppl Jr Ames 21:59.2 7:06
231 Brandon Harold Fr Ames 22:05.8 7:08
232 Jordan Eppert So Valley 22:06.9 7:08
233 Jack Gilbert Fr Ames 22:07.8 7:08
234 David Imhoff Sr Ames 22:08.4 7:09
235 Evan Ripley Sr Ankeny 22:10.5 7:09
236 Elijah Brungardt So Ames 22:11.3 7:09
237 Cole Barrett So Waukee 22:13.4 7:10
238 Riley Oshirak So Ankeny Centennial 22:14.3 7:10 39/40 46/47 4/4 24:10
(1:56)
24:10
(1:56)
You ROCK! (LR, PR)
239 Luis Rodriguez So Ames 22:14.6 7:11
240 Erik Johnson Jr Ames 22:14.8 7:11
241 Evan Bracewell Jr Southeast Polk 22:17 7:11
242 Harper Sullivan Jr Ames 22:21.1 7:13
243 Samuel Bonner Fr Valley 22:21.9 7:13
244 Zachary Komanapalli Fr Valley 22:26.8 7:14
245 Jackson Slagter Sr Waukee 22:32 7:16
246 William Zheng So Ames 22:32.1 7:16
247 Michael Neppl So Ames 22:39.3 7:18
248 Alexander Kovar So Ames 22:42.4 7:19
249 Richie Curuso Sr Ankeny 22:45.7 7:21
250 Oscar Rodriguez Sr Ames 23:01 7:25
251 Jordan Alexander Jr Valley 23:18.1 7:31
252 Zane Barker Fr Ames 23:18.9 7:31
253 Ryan Strickland Jr Southeast Polk 23:29.9 7:35
254 Adam Eichorn Jr Ames 23:42.5 7:39
255 Nicholas Brien Fr Ames 23:51.9 7:42
256 Joel Graham Fr Valley 23:53.8 7:43
257 Grayden Pilcher Fr Ankeny 23:55.3 7:43
258 Christopher Buchwald Fr Ames 23:55.7 7:43
259 Davis Phimpangsy Jr Southeast Polk 24:07.2 7:47
260 Andrew Benson Jr Waukee 24:21 7:51
261 Cody Collins Fr Valley 24:25.9 7:53
262 Ethan Butler Fr Southeast Polk 24:27.6 7:53
263 Kole Johnson Jr Ankeny 24:41.6 7:58
264 Josiah Schumacher Fr Ames 24:44.3 7:59
265 Kobe Tanchinh Fr Valley 25:01.9 8:04
266 William Brumm Jr Ames 25:18 8:10
267 Joe Devereux Fr Ankeny Centennial 25:31.1 8:14 40/40 47/47 4/4 30:04
(4:33)
30:04
(4:33)
You ROCK! (LR, PR)
268 Connor Welsh So Southeast Polk 25:38.2 8:16
269 Thomas Hewitt Jr Valley 26:10.4 8:27
270 Cade Salyers Fr Ankeny 26:37.8 8:35
271 Cody Slagter So Ankeny 26:38 8:35
272 Danny Stewart Jr Waukee 26:40.5 8:36
273 Mitchell Wood Fr Waukee 28:01.7 9:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
4-1-1-1-1
Gap: 0:17
87:39
17:32
5:39
31 Andy Boeke
Sr
17:25
5:37
4
Jordan Swanson
Jr
17:26
5:38
5
Riley Dejohn
So
17:33
5:40
6
Cade Simpson
Jr
17:33
5:40
7
Augie Muenzenmay
Jr
17:42
5:43
9
Luke Bazan
So
17:52
5:46
16
Nathan Holstrom
Fr
17:53
5:46
17
2 Ames
2-2-2-2-2
Gap: 0:44
88:07
17:37
5:41
51 Noah Kohut-jackson
So
17:07
5:31
2
Akol Atack
Fr
17:42
5:43
10
Cameron Campbell
Jr
17:43
5:43
11
Samuel Taylor
Jr
17:44
5:43
13
Dominick Arce-matos
Fr
17:51
5:46
15
Ander Tebbutt
Sr
18:00
5:48
23
Ryan Mills
Sr
18:29
5:58
32
3 Valley
3-3-3-3-3
Gap: 0:35
88:47
17:45
5:44
68 Yuet Both
Sr
17:23
5:36
3
Ross Fix
Sr
17:44
5:43
12
Tyler Kinney
Jr
17:47
5:44
14
Landon Denker
So
17:56
5:47
19
Jacob Arnold
So
17:58
5:48
20
Luke Carroll
Fr
17:59
5:48
22
Jacob Soto
So
18:11
5:52
28
4 Ankeny
1-4-4-4-4
Gap: 1:12
88:54
17:47
5:44
89 Aiden Mccombs
Jr
16:53
5:27
1
Austin Rognes
Sr
17:55
5:47
18
Cole Johnson
Jr
17:58
5:48
21
Drake Strnad
Jr
18:03
5:49
24
David Robran
So
18:05
5:50
25
Noah Odson
Jr
18:05
5:50
26
Connor Farrell
Sr
18:11
5:52
27
5 Ankeny Centennial
5-5-5-5-5
Gap: 1:05
91:18
18:16
5:53
137 Curt Peters
Sr
17:38
5:41
8
Nate Jones
Fr
18:13
5:53
29
Juan Portal-figueroa
Sr
18:15
5:53
31
Treyton Hveem
So
18:29
5:58
33
Kade Christensen
Fr
18:43
6:02
36
Ben Lyons
Jr
18:44
6:03
37
Ian Luke
Jr
18:46
6:03
38
6 Southeast Polk
6-6-6-6-6
Gap: 0:33
93:01
18:36
6:00
178 Oakley Shrum
Sr
18:15
5:53
30
Alex Wilson
Fr
18:34
5:59
34
Alex Rickabaugh
Jr
18:37
6:00
35
Mircea Nastase
Jr
18:48
6:04
39
Eli Hanson
Jr
18:48
6:04
40
Nathan Gladwyn-nash
Fr
18:48
6:04
41
Eric Patterson
Fr
18:53
6:05
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
91:05
18:13
5:53
41 Luke Bazan
So
17:52
5:46
1
Nathan Holstrom
Fr
17:53
5:46
2
Tyler Stallman
So
18:23
5:56
11
Tyler Keny
Fr
18:25
5:56
12
Tyler Rodriguez
Jr
18:33
5:59
15
Grant Shaw
Jr
18:38
6:01
20
Corbin Truitt
Fr
18:42
6:02
21
2 Valley
2-2-2-2-2
Gap: 0:35
91:13
18:15
5:53
44 Luke Carroll
Fr
17:59
5:48
3
Jacob Soto
So
18:11
5:52
7
Jack Smeins
So
18:12
5:52
8
Carsen Codel
So
18:17
5:54
10
Ryan Donnelly
Sr
18:34
5:59
16
Alex Traynor
Fr
18:36
6:00
17
Connor Simpson
Fr
18:38
6:01
19
3 Ankeny
4-3-3-3-3
Gap: 0:44
92:09
18:26
5:57
71 Noah Odson
Jr
18:05
5:50
5
Connor Farrell
Sr
18:11
5:52
6
Jaden Schuster
Jr
18:14
5:53
9
Marc Medici
So
18:50
6:04
25
Kevin Meissner
Fr
18:50
6:04
26
Evan Reiter
Jr
18:51
6:05
27
Andrew Poock
Fr
18:59
6:07
32
4 Ames
3-4-4-4-4
Gap: 0:56
92:33
18:31
5:58
79 Ander Tebbutt
Sr
18:00
5:48
4
Ryan Mills
Sr
18:29
5:58
13
Seamus O'conner-walker
Sr
18:31
5:58
14
Lucas Bleyle
Jr
18:38
6:01
18
Bennett Ryken
Fr
18:55
6:06
30
Noah Barker
Jr
19:00
6:08
34
Alexander Berryhill
Sr
19:01
6:08
35
5 Ankeny Centennial
5-5-5-5-5
Gap: 0:24
94:29
18:54
6:06
143 Ben Lyons
Jr
18:44
6:03
22
Ian Luke
Jr
18:46
6:03
23
Nick Sash
Jr
18:51
6:05
28
Noah Wright
Sr
19:00
6:08
33
Kade Van Meeteren
So
19:08
6:10
37
Connor Cunningham
Fr
19:13
6:12
40
Blake Dephillips
Fr
19:17
6:13
41
6 Southeast Polk
6-6-6-6-6
Gap: 0:22
94:51
18:58
6:07
158 Nathan Gladwyn-nash
Fr
18:48
6:04
24
Eric Patterson
Fr
18:53
6:05
29
Daniel Valai
Sr
18:56
6:06
31
Andrew Owens
Sr
19:04
6:09
36
Noah Waldon
So
19:10
6:11
38
Nick Cheung
Jr
19:12
6:12
39
Lucas Mortensen
So
19:23
6:15
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 0:24
93:43
18:45
6:03
24 Alex Traynor
Fr
18:36
6:00
1
Connor Simpson
Fr
18:38
6:01
2
Jack Vander Weide
Sr
18:43
6:02
5
Alec Dephillips
Fr
18:45
6:03
6
Alexander Staub
Fr
19:00
6:08
10
Aj Sandor
Sr
19:06
6:10
15
Aryan Prajapati
Jr
19:08
6:10
16
2 Waukee
2-2-2-2-2
Gap: 0:25
94:22
18:52
6:05
42 Grant Shaw
Jr
18:38
6:01
3
Corbin Truitt
Fr
18:42
6:02
4
John Doty
Fr
18:55
6:06
8
Nate Wilson
Jr
19:03
6:09
13
Ledg Downs
Sr
19:03
6:09
14
Chanler Braman
Jr
19:11
6:11
17
Ben Kock
So
19:18
6:14
25
3 Ankeny
3-3-3-3-3
Gap: 0:34
95:46
19:09
6:11
91 Evan Reiter
Jr
18:51
6:05
7
Andrew Poock
Fr
18:59
6:07
9
Kelly Wignall
Sr
19:13
6:12
19
Colton Lammers
Jr
19:18
6:14
24
Mitch Pevestorf
Jr
19:25
6:16
32
Dustin Kutz
So
19:27
6:16
33
Anders Peterson
Fr
19:28
6:17
35
4 Ames
4-4-4-4-4
Gap: 0:21
95:55
19:11
6:11
94 Noah Barker
Jr
19:00
6:08
11
Alexander Berryhill
Sr
19:01
6:08
12
Jacob Marks
Sr
19:16
6:13
21
Ryan Smith
Jr
19:17
6:13
23
Harrison Yoder
Jr
19:21
6:15
27
Tameron Paulson
Sr
19:24
6:15
31
Jacob Denny
Jr
19:37
6:20
40
5 Ankeny Centennial
6-5-5-5-5
Gap: 0:10
96:35
19:19
6:14
125 Connor Cunningham
Fr
19:13
6:12
20
Blake Dephillips
Fr
19:17
6:13
22
Ahren Davis
Sr
19:20
6:14
26
Nate Burns
Fr
19:22
6:15
28
Ryland Kramer
So
19:23
6:15
29
Nate Williams
Sr
19:28
6:17
34
Peter Dengler
So
19:34
6:19
38
6 Southeast Polk
5-6-6-6-6
Gap: 0:24
97:14
19:27
6:16
160 Nick Cheung
Jr
19:12
6:12
18
Lucas Mortensen
So
19:23
6:15
30
Evan Wilson
Jr
19:29
6:17
36
Eric Fitzpatrick
Fr
19:34
6:19
37
Zach Person
Jr
19:36
6:19
39
Wiley Parks
Jr
19:37
6:20
41
Cade Nickell
Fr
19:44
6:22
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
1-1-1-1-1
Gap: 0:15
96:13
19:15
6:12
24 Aj Sandor
Sr
19:06
6:10
1
Aryan Prajapati
Jr
19:08
6:10
2
Jack Westemeyer
So
19:17
6:13
4
Brayden Topic
Fr
19:21
6:14
8
Benjamin Spence
Sr
19:21
6:15
9
Joseph Kiplagat
Fr
19:32
6:18
16
Garrett Horak
Sr
19:39
6:20
23
2 Waukee
2-2-2-2-2
Gap: 0:11
96:30
19:18
6:14
31 Chanler Braman
Jr
19:11
6:11
3
Ben Kock
So
19:18
6:14
5
Tyler Blaess
Sr
19:19
6:14
6
Will Keck
So
19:21
6:14
7
Andy Carter
Fr
19:22
6:15
10
Ryland Welch
So
19:25
6:16
12
Andrew O'connell
Fr
19:35
6:19
20
3 Ankeny
4-3-3-3-3
Gap: 0:19
97:49
19:34
6:19
94 Dustin Kutz
So
19:27
6:16
13
Anders Peterson
Fr
19:28
6:17
15
Nathan Bielecki
So
19:34
6:19
18
Jon Kelly
Sr
19:35
6:19
19
Landon Geren
Sr
19:45
6:22
29
Marcus Ugolini
Fr
19:47
6:23
30
Grant Ganpat
So
20:06
6:29
41
4 Ames
3-5-4-4-4
Gap: 0:31
98:19
19:40
6:21
115 Tameron Paulson
Sr
19:24
6:15
11
Jacob Denny
Jr
19:37
6:20
21
Aric Berryhill
Jr
19:41
6:21
24
Grant Welk
Jr
19:44
6:22
26
Preston Witte
Jr
19:54
6:25
33
Thomas Delay
Sr
19:57
6:26
36
Michael Holm
Sr
20:15
6:32
42
5 Ankeny Centennial
5-4-4-5-5
Gap: 0:25
98:21
19:40
6:21
116 Nate Williams
Sr
19:28
6:17
14
Peter Dengler
So
19:34
6:19
17
Cade Cunningham
Jr
19:42
6:21
25
Ryan Bybee
Fr
19:45
6:22
28
Owen Hoff
Jr
19:52
6:25
32
Theo Housker
So
19:55
6:26
35
Keegan Smith
Fr
19:58
6:26
37
6 Southeast Polk
6-6-6-6-6
Gap: 0:23
99:03
19:49
6:23
152 Wiley Parks
Jr
19:37
6:20
22
Cade Nickell
Fr
19:44
6:22
27
Jacob Martin
Fr
19:47
6:23
31
Jake Beattie
Jr
19:55
6:26
34
Nolan Larsen
So
19:59
6:27
38
Trevon Kyer
Fr
19:59
6:27
39
Isaac Anderson
So
20:03
6:28
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
1-1-1-1-1
Gap: 0:14
97:51
19:34
6:19
20 Ryland Welch
So
19:25
6:16
1
Andrew O'connell
Fr
19:35
6:19
3
Colin Sparks
So
19:36
6:19
4
Connor Barry
Fr
19:36
6:19
5
Jacob Holtz
So
19:39
6:20
7
Brenden Hinspeter
So
19:40
6:21
8
Kenny Mcaleer
So
19:51
6:24
13
2 Valley
2-2-2-2-2
Gap: 0:16
98:24
19:41
6:21
39 Joseph Kiplagat
Fr
19:32
6:18
2
Garrett Horak
Sr
19:39
6:20
6
David Gaunt
So
19:42
6:21
9
Connor Niland
So
19:43
6:22
10
Zachary Hill
Fr
19:48
6:23
12
Jack Johnson
Sr
19:56
6:26
15
Joseph Smith
Fr
19:57
6:26
16
3 Ankeny Centennial
4-3-3-3-3
Gap: 0:15
100:17
20:03
6:28
100 Theo Housker
So
19:55
6:26
14
Keegan Smith
Fr
19:58
6:26
18
Abe Brink
So
20:04
6:28
21
Grant Salvucci
Sr
20:10
6:30
23
Joel Hyler
Sr
20:10
6:30
24
Logan Keenan
Fr
20:12
6:31
25
Carter Stark
Fr
20:16
6:32
27
4 Ankeny
3-4-4-4-4
Gap: 1:36
102:43
20:33
6:38
132 Marcus Ugolini
Fr
19:47
6:23
11
Grant Ganpat
So
20:06
6:29
22
Carson Luttenegger
Sr
20:35
6:38
29
Wyatt Sipes
Fr
20:53
6:44
34
Brandon Lee
So
21:22
6:54
36
Gage O'connor
Jr
21:53
7:03
39
Josh Patterson
Fr
21:59
7:05
41
5 Ames
5-6-6-5-5
Gap: 0:52
102:05
20:25
6:35
133 Thomas Delay
Sr
19:57
6:26
17
Michael Holm
Sr
20:15
6:32
26
Andrew Greene
Jr
20:21
6:34
28
Joshua Gartin
Jr
20:43
6:41
30
Wahl Leyton
Fr
20:48
6:43
32
Liam Hostetter
Fr
20:51
6:43
33
Ryan Grandenett
Jr
20:53
6:44
35
6 Southeast Polk
6-5-5-6-6
Gap: 1:49
104:09
20:50
6:43
145 Trevon Kyer
Fr
19:59
6:27
19
Isaac Anderson
So
20:03
6:28
20
Austin Fickbohm
So
20:46
6:42
31
Dj Barnes
Jr
21:32
6:57
37
Okaydo Van Duong
Sr
21:48
7:02
38
Brome Churchill
Fr
21:53
7:03
40
Evan Bracewell
Jr
22:17
7:11
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
99:33
19:55
6:25
24 Brenden Hinspeter
So
19:40
6:21
1
Kenny Mcaleer
So
19:51
6:24
2
Issac Holtz
So
19:53
6:25
3
Jose Cordova
So
19:58
6:26
7
Aaron Mccrary
Sr
20:11
6:31
11
Cameron Mesman
Fr
20:11
6:31
12
Noah Miller
Jr
20:15
6:32
14
2 Valley
2-2-2-2-2
Gap: 0:12
99:57
19:59
6:27
32 Jack Johnson
Sr
19:56
6:26
4
Joseph Smith
Fr
19:57
6:26
5
Jacob Windust
Jr
19:57
6:26
6
Carl Murphy
So
20:00
6:27
8
Samuel Overton
So
20:08
6:30
9
Alex Ling
So
20:08
6:30
10
Colin Mckillip
Jr
20:20
6:33
17
3 Ankeny Centennial
3-3-3-3-3
Gap: 0:10
101:28
20:18
6:33
81 Logan Keenan
Fr
20:12
6:31
13
Carter Stark
Fr
20:16
6:32
15
Tovial Cayton
Fr
20:18
6:33
16
Claudio Sanchez
Sr
20:20
6:34
18
Andrew Stapleton
Fr
20:22
6:34
19
Jose Sanmartin
Fr
20:46
6:42
20
Luke Lacey
So
20:55
6:45
25
4 Ames
4-4-4-4-4
Gap: 0:36
104:58
21:00
6:46
116 Liam Hostetter
Fr
20:51
6:43
21
Ryan Grandenett
Jr
20:53
6:44
22
Cameron Tritle
Sr
20:54
6:44
23
Tye Erickson
Jr
20:54
6:44
24
Anthony Rosser
Fr
21:27
6:55
26
Tadeas Diress
Jr
21:36
6:58
27
Connor Schroeder
So
21:36
6:58
28
5 Ankeny
5-5-5-5-5
Gap: 2:03
112:43
22:33
7:16
162 Gage O'connor
Jr
21:53
7:03
29
Josh Patterson
Fr
21:59
7:05
31
Evan Ripley
Sr
22:11
7:09
32
Richie Curuso
Sr
22:46
7:21
34
Grayden Pilcher
Fr
23:55
7:43
36
Kole Johnson
Jr
24:42
7:58
39
Cade Salyers
Fr
26:38
8:35
41
6 Southeast Polk
6-6-6-6-6
Gap: 2:35
116:14
23:15
7:30
173 Brome Churchill
Fr
21:53
7:03
30
Evan Bracewell
Jr
22:17
7:11
33
Ryan Strickland
Jr
23:30
7:35
35
Davis Phimpangsy
Jr
24:07
7:47
37
Ethan Butler
Fr
24:28
7:53
38
Connor Welsh
So
25:38
8:16
40




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
2-1-1-1-1
Gap: 0:11
101:29
20:18
6:33
24 Cameron Mesman
Fr
20:11
6:31
2
Noah Miller
Jr
20:15
6:32
3
Spencer Dunham
Jr
20:19
6:33
4
Nathan Andrews
Fr
20:22
6:34
7
Bryce Ladd
Jr
20:22
6:34
8
Ben Tope
Fr
20:23
6:34
9
Trevor Hulsing
Fr
20:45
6:42
13
2 Valley
1-2-2-2-2
Gap: 0:21
101:41
20:20
6:34
33 Alex Ling
So
20:08
6:30
1
Colin Mckillip
Jr
20:20
6:33
5
Levi Schultz
Fr
20:20
6:34
6
Ricardo Moreno
Fr
20:25
6:35
10
Noble Briggs
Sr
20:29
6:36
11
Casey Collins
So
20:42
6:41
12
Jared Stevens
Fr
20:47
6:42
15
3 Ankeny Centennial
3-3-3-3-3
Gap: 0:28
104:56
20:59
6:46
84 Jose Sanmartin
Fr
20:46
6:42
14
Luke Lacey
So
20:55
6:45
16
Jonathan Rawson
Sr
20:56
6:45
17
Isaiah Bicar
Sr
21:03
6:47
18
Chris Ceplecha
Fr
21:15
6:51
19
Nick Waddell
Sr
21:35
6:58
20
Kaden Ingram
Fr
21:40
6:59
26
4 Ames
4-4-4-4-4
Gap: 0:03
108:05
21:37
6:58
115 Tadeas Diress
Jr
21:36
6:58
21
Connor Schroeder
So
21:36
6:58
22
Avery Mosher
Fr
21:37
6:58
23
Eric Paskach
So
21:38
6:59
24
Ian Hillier
Sr
21:38
6:59
25
Sam Trabue
Fr
21:42
7:00
27
Jacob Peters
Jr
21:46
7:01
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley
2-2-2-2-1
Gap: 0:15
104:14
20:51
6:43
27 Casey Collins
So
20:42
6:41
2
Jared Stevens
Fr
20:47
6:42
4
Jake Umble
So
20:52
6:44
6
Nicholas Lucht
So
20:56
6:45
7
Brody Kucharo
Fr
20:57
6:45
8
Nicholas Cinnamon
Sr
21:09
6:49
11
Patrick Niland
So
21:25
6:55
13
2 Waukee
1-1-1-1-2
Gap: 0:41
104:01
20:48
6:43
28 Ben Tope
Fr
20:23
6:34
1
Trevor Hulsing
Fr
20:45
6:42
3
Vincent Hodges
Fr
20:52
6:44
5
Alex Carter
Fr
20:58
6:46
9
Josh Larreau
So
21:04
6:48
10
Jack Mckinney
So
21:11
6:50
12
Joey Connell
Sr
21:28
6:56
14
3 Ankeny Centennial
3-3-3-3-3
Gap: 3:56
112:40
22:32
7:16
99 Nick Waddell
Sr
21:35
6:58
15
Kaden Ingram
Fr
21:40
6:59
16
Neko Nelson
So
21:40
6:59
17
Riley Oshirak
So
22:14
7:10
25
Joe Devereux
Fr
25:31
8:14
26








4 Ames
4-4-4-4-4
Gap: 0:12
109:06
21:49
7:02
100 Sam Trabue
Fr
21:42
7:00
18
Jacob Peters
Jr
21:46
7:01
19
Andrew Kovar
Fr
21:51
7:03
20
Charles Keitges
So
21:52
7:03
21
Davis Verhoeven
Fr
21:54
7:04
22
Joel Neppl
Jr
21:59
7:06
23
Brandon Harold
Fr
22:06
7:08
24
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.